De Kwaitjes4dvG[lentiën van HAARLEM'S DAGBLAD Mosten een hweiftje zijn een guldeaa !;£S Na 20 minuten begon Asquith zijn redevoering voor te lezen, die echter, omdat or "voortdurend lawaai ge maakt word. bijnu goh col onverstaan baar was. Asqolth sprak over do ge schiedenis van het geschil en zeide van do amendementen, die liet Hoo- gerhuis de vetowet heeft aange bracht, dat ongetwijfeld hun verras sendste eizonschup is. dat zij een li chaam in het leven roepen, dat mach tiger is don de beide Huizen. Hier werd het protest der oppositie zóó hardnekkig, dat Asquith de laatste bladzijde van zijn rede opsloeg en onder luide toejuichingen van de re- gêoringspartij opmerkte, dat hij zich niet zou verlagen, leden toe de spre ken, die klaarblijkelijk besloten wa ren niet naar hem te luisteren. Van Asquith's conclusie was slechts de volgende zin verstaanbaar Er is een nieuwe toestand geschapen, waarvoor langs grondwetteliiken weg slechts één oplossing te vinden is en dat is, tenzij bet Hoogerhuis er in toestemt, de vetowet tot haar oorspronkelijke gedaante terug terug te brengen, met misschien enkele redelijke amende menten. die in overeenstemming zijn met haar beginsel en bedoeling wij zullen gedwongen worden een beroep te doen op het prerogatief van de Kroon. Toen Ascruith geëindigd had. bracht do regeeringspartij hem opnieuw grootscbe ovatie. Toen Balfour opstond om te ant woorden, staken de ininisterieelen de Landen op en maanden tot stilte, die weldra volkomen was. Balfoux zeide, het oprecht te betreuren, dat hij niet In staat was geweest. Asquith's rede to verstaan. Iedereen, aldus Balfour, zal begrijnen, dat een handelwijze, als waartoe de regeering is overge gaan. diepe en hartstochtelijke gevoe lens bij de groote massa van de ge meenschap moet wakker roepen. Bal four veroordeelde verder in zeer krachtige woorden Asquith's handel- wijze, om de Kroon aan te raden, on der zulke omstandigheden gebruikte maken van haar prerogatief. Daarop stelde Grey voor het debat lo \erdagen. Wanneer de argumen ten van den eersten minister geon ge hoor vonden, zal geen andere minis ter een poging doen zijn plaats in te nemen. Luide toejuichingen op de re- geeringsbonken weerklonken. Do conservatief Frederick Smith deed een noging om het debat voort te zetten, maar onophoudelijk lawaai bij do regeeringspartij maakte zijn woorden onverstaanbaar. Daarop kwam de voorzitter tusschenbeido en verklaarde, dat de zitting tot morgen, heden, word verdaagd. De leden ver lieten het Huis. terwijl zich tooneelen van groote opwinding afspeelden. Er werd opnieuw lafaard en verrader tot Asquith geroepen en daar lusschen door klonken de kreten van de minis ter! eelen. Do Westminster Gazette, de woelige zitting besprekend, noemt het optre den der unionisten schandelijk straat schenders werk. De unionistische La gerhuisleden waren overeengekomen, Asquith niet nan het woord te laten, wanneer hij zijn aangekondigde ver klaring over de Hoogorhuiskwestie zou afleggen. Asquith is 50 minuten lang op de been gebleven en heeft zes maal getracht te spreken, maar werd telkens in de rede gevallen door kre ten van de unionisten, die riepen ver- rador verrader 1 laat dictator Red mond sprekenstemmen 1 stemmen I De voorzitter trachtte zonder succes de orde te herstellen door een beroep te doen op de lawaaimakers, om As quith te laten uitspreken. Maar de unionist Smith galmde, neen Asquith degradeert het politieke leven, en Lord Hugh Cecil galmde mee en her haalde, wat Smith had gezegd. Dat de rumoermakers hot op As quith hadden gemunt, bleek, toen Balfour later spreken kon, zonder in do rede te worden gevallen en het be leid van Asquith afkamde. Asquith riep toen verbitterd uit men hoort een vroegeren eersten minister aan, maar den tegen woord igen in het ge heel niet. Asquith wilde rede voorlezen, maar men kon slechts gedeelten op vangen. waarvan een luiddenie mand kan betwijfelen, dat voor den dood van Koning Eduard. Deze woor den gaven aanleiding tot een ontzet tend gehuil. Men riep: Laat den naam van den Koning er buiten I Wie heeft den Koning gedood? Stadsnieuws NATIONALE MILITIE. Ontheffing van den workelijken dienst of toekenning van geldelijke vergoeding. De Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis van belanghebben den, diewermeenen in aanmerking te komen lot hei erlangen van ontnef- fing van den werkelijken dienst op grond van de -4de in verband met de 3de zinsnede van art. 113 der Mi- li tie wet Tool, zooals the wet laatste lijk is gewijzigd bij de wet van 5 De cember 190b, of van eene geldelijke vergoeding, als bedoeld in artikel lid bis van genoemde wet, dat hun belang medebrengt, dat de aanvra gen. hetzij om ouUieliinge hetzij om ontheffing of vergoeding, tijdig teeni- ge weken vóór de opkomst onder de wapenen), op ongezegeld papier wor den gericht aan H. M. de Koningin en de aanvragen enkel om vergoe ding, aan den Minister van Oorlog, zoo de ingelijfde tot de Militie te land en aan den Minister van Marine, zoo hij tot de zeemilitie behoort. Voorts wordt nog ter kennis ge bracht, dat, indien uit het ingestelde onderzoek betrekkelijk een aanvrage om vergoeding blijkt, dat er termen aanwezig zijn, den ingelijfde in aan merking te doen komen om van den werkel ijken dienst te wonden onthe ven, de bij de aanvrage betrokken Minister alsdan aan den ingelijfde zal doen kennen, dat deae zich tot H. M. de Koningin zal kunnen wen den, met een verzoek tot het orlangen van vorenbedoelde ontheffing. Aanbesteding. Door de di'rectio van de IL IJ. S. M. is g steren te Amsterdam aanbesteed bet maken van bovenbouwen voor enkel spoor over het Spaarae, de Friescbo Varkenmarkt, 'den Hannea»- jausweg, de Oostsingelgracht en den Ouden Weg, te Haarlem, ten behoeve van de SpoorwegaanslUiting van de H E. S. M Raming f 49.200; ingekomen 4 bil jetten. Laagste Inschrijfater N. V. In- dustrieele Handelmaatschappij te Rotterdam voor f 43.930. HAARLEMSCHE HANDELS- VEREENIGING. Bovengeschreven vereeniging jaar vergaderde Maandagavond in de tuinzaal van café Brinkmaan, on der leiding van den heer G. van der Most van Spijk. Ln zijn openings woord betreurde de voorzitter het, dat zóó weinig leden aanwezig wa ren de warmte. zei spreker ls echter een onmiskenbaar excuus. Verschillende omstandigheden had den er toe medegewerkt het houden van deze vergadering te vertragen. Juni was anders de aangewezen ma and. Nadat de notulen van de vorige bijeenkomst goedgekeurd waren, las do secretaris, de heer F. H. Smit, het jaarverslag over 1910. Dat begint met de opmerking, dat het afgeloopah jaar er niet een van ledigheid geweest is. Cijfers volgden om die bewering te staven. Hier vol gen er enkele 2500 informstiën werden gevraagd gegeven, waarvan vele, die zeer uitgebreid waren. Het aantal ter in vordering gegeven pasten bedroeg 992 115 meer dan in 1909. Het totaal bedrag dier posten klom tot f 25.570.67, in 1909 was het 19.641.65 1/2. Twee-en-twin tig reke ningen tot een bedrag van 290.09 kwamen als onbetaalbaar terug 138 posten tot een som van f 5555.43 wer den geregeld of geschikt397 posten of 54 pCt. tot een bedrag van f 10.060.78 werden betaald. Het gezamenlijk bedrag der invor deringen beliep de som van ƒ15.617.16 of 61 pCt. van het geheele bedrag. Op de invorderingslij sten werden 325 namen geplaatst77 meer dan in 1909. Niettegenstaande de Haorlem- :he Handelsvereniging het bekende proces tegen mevr. W., betreffende het plaatsen van haar naam op de lijst, verloren heeft, wordt de uitgave van lijsten toch niet gestaakt. De kos ten van het proces bedroegen" 168 tevens moest 10 schadevergoeding worden betaald. De Vereeniging heeft besloten niet in appèl te gaan. Scïimidt wilde de commissie dadelijk benoemen. Voor dit laatste denkbeeld pleitte ook de heer Van de Kamp. Besloten werd nu dadelijk een com missie te benoemen. Daarin zullen volgens voortel van den heer Van de Kamp de volgende heeren zit ting hebben: Joh. Schmidt, De Jong, Lampe, Weyburge Weill, C ader ons van Veen en Jac. Lamp. De rondvraag leverde niets meer op. Hinderwet. B. en W. van Haarlem, maken be kend. dat bij hunne beschikking van 20 Juli j.l. aan J. H. van der Vossen vergunning is verleend tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Korte Houtstraat no. 6. Vervolgens doelen B. en W. mee, dat bij hun beschikking van 20 Juli aan J. Noordeloos vergunning 1a ver leend tot oprichting van een koek- en banketbakkerij in het benedenachter- gedeelte van het perceel aan de Leid- schestraat no. 25, waarin zal worden geplaatst een dubbele heoteluchtoven. Verlof Drankwet. B, en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat ia ingekomen een verzoekschrift van J. H.el om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het ver ko open van alco hoi hou de oden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in bet perceel aan de Frankestraai no. 10. HET HAARL. MUZIEKKORPS. We lezen in de „Nieuwe Apeldoorn- sche Courant" liet volgende over een concert door het Hoarleinsch Muziek korps te Apeldoorn gegeven Ons verslag van het eerste concert door de Vereeniging tot Veraangena ming van het Verblijf, alhier, leden en vreemdelingen aangeboden, ein digden wij met de moening te uiten, dat het bestuur in de keuze der uit voerende korpsen blijk heeft gege ven iets goeds te willen aanbieden. En na liet concert van gisteravond door het Haarlemsch Muziekkorps IL Oostwald, Vaartstroat 8, een armband. H. J. Mohring, Tweede Voorutt- gangstraat, een portemonnale met inhoud. E. Kuijper, Nieuwe Karksplein, bierglazen. Rubriek voor Vragen GMbonDMtdan lubben het voorrecht, tti|« op reraohlllend gebied, mils voor beantwoording vmlbaer, in U sendoa bJJ de Redactie van Heerlam1» Dagblad, Groot* Houis troa» 63. ▲lie antwoorden worden geheel kosteloos BOgeren en «oo spoedig mogelijk. ▲an ringen, die niet volledig naam Woonplaats ran den ln ren dar vermelden ordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Op welke wijze kan men een inktvlak uit een notenhouten ta fel en een tafelkleed van pluchette verwijderen? ANTWOORD. Met een weinig verdund zoutzuur. Uit de Ocistreken BLOEMEND AAL. Gevonden voorwerpen terug te be komen op het bureau van politie Overveeneen barnsteeue pijp in étui; bij Van Kampen, Bloe- mendaalsche weg 115, een zwart ge vlekt hondje; een zilveren knop van een wandelstok, B loemen daalache weg 137 b te Overveen; bij Zwieraen, Rollandspad 11 te Overveen, een ad- veren schakelarmband; bij Van der Ham, Rampelaan 21 te Overveen, een gouden kapittelstokje; bij Stals, Bloe- mendaalscheweg 56, een sluiting van een armband; bij Van der Veer, Bloe- raendaal, een sleutel van een auto, gemerkt D. M. G. no. 19—17; aan den pol.tiepost te Bloemendaal, een ring met sleutels; een bloedkoralen arm band en een plantentrommel; bij zus ter Moucko pension „Buitenzorg" een steigertouw; aangekomen een post duif gemerkt G. P. v. B., no. 1041, Gouda; bij Koelemij, Houtvaart 48, te Overveeai. maar omdat de oplage van HAARLEdrï'S DAGBLAD zeer groot is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. Da rechtsgeleerde adviseurs, xnrs. De Haan Hugenholtz en Merens, ga ven 437 adviezen en ontvingen 120 posten ter incasseering. Daarvan werden 18 betaald, 60 bleken met in vorderbaar en de overige zijn nog in behandeling. De financieele toestand is niet ongunstig. Het ledental ging iets terug. De collectieve aansluiting de R.-K. Vereeniging St. Jozef bracht 75 leden aan. Verder wordt in het verslag herin nerd aan de werkzaamheden der ver eeniging op het gebied van asphal- teering, electrisch licht, de Bron- quaestie en de oprichting van eene onder-afdeeling ter speciale beharti ging van winkeiierebelangen. Betrekkelijk dit laatste punt kon de voorzitter nog meedeelen, dat als re sultaat van de gehouden enquête slechts 42 antwoorden ingekomen zijn; en 9 van die antwoorden spra ken zich ten gunste eener onderaf- deeling uit. Daaruit heeft het bestuur de conclusie getrokken, dat zulk een onderafdeeling niet gewenscht wordt. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Een kijkje m de schatkist der Ver eeniging gaf de penningmeester, de heer Francken. Uit d.ens verslag bleek, dat de inkomsten en uitgaven over 1910 sluiten met een bedrag van f 3817.46 bet batig saldo bedraagt f 51.11 1/2. Het exploitatie-cijfer is zeer gunst.g: f 526.58 1/2 in 1909; thans f 659.47. De heeren Koen en De Jong weer den tot verificateurs van de rekening verantwoord,ng benoemd. De beide periodiek aftredende be stuursleden, de heeren J. C. Peere boom en W. A. J. van de Kamp wer den met algemeen© stemmen herbe noemd; de heer Van de Kamp nam de benoeming aan, den heer Peereboom zal bericht gezonden worden. Ingekomen was een schrijden van de R. K. Hanze-vereeniginf waarin deze der H. H. V. vroeg uit haar mid den een commissie te benoemen gelijk dat ook in de Hanze geschied is om een onderzoek naar de wen- schelijkheid van vervroegde winkel sluiting in te stellen. Een discussie ontspon zich over dit schrijven. De heer Jac. Lomp stelde voor eerst af te wachten wat de re geering met de Amsterdamsche ver ordening doen zal; de heer Joh. M. onder leiding van den heer üh. P. W. Kriens, aarzelen we niet, deze meening te handhaven. Het door bel zoo gunstig bekende korps gebodene toch verschafte den talrijken aanwe zigen eenige uren van hoog kunst genot Allen, leden en vreemdelingen, en deze laatsten zeker niet het minst, zullen het bestuur van de V. V. V. dankbaar zijn voor de geboden gele genheid, om op een uitgezochten zo meravond als gisteren, zulk een bui tengewoon mooi concert bij te kun nen wonen. Van het met zorg gekozen pro gramma noemen we hier no 4, „Grande fantaisie de l'Opéra „Ham let'van Coenen, met 6olo's voor hobo, clarinet, piccolo, baryton en saxophone waarvan de uitvoering onder diepe stilte aangehoord, een machtigen indruk maakte. Het war me applaus, dat volgde, gold zeker voor een niet gering deel de solisten. Na de pauze werd o. a. Gounod s „Ave Maria" gegeven, voor harmonie orkest bewerkt door den heer Kneus. Het programma sloot met een Fan tasie La fill© du Pharaon van Pugni, terwijl daarna de gebruikelijke toe gift niet ontbrak. Een bijzonder woord van hulde ten slotte, behalve aan het bestuur, aan den heer Kriens, onder wiens kalme, doch bezielende leiding het Haar lemsch orkest ons zooveel deed ge nieten. Gevonden voorwerpen. jkomen bij Rollandstraat 42, een Terug te bekomen bij J. Zijlstra, T hondje. G. ter Horst, De Clercqstraat 135, een portemonnaie met inhoud. J. S uren donk, Leidechestraat No. 40 rood, een rozenkrans. J. Glas, President Steynstraat 6, een kinderschoentje. J. Brand, Amsterdamschevaart 16, een portemonnaie inet inhoud. C Galland, Burgwal Na 22, een kruikje. A. van Vel sen, Leidscbestraat 80, een oorbelletje. J. van Os, Lange Ann astraat no. 20, m portemonnaie met inhoud. A. van Tongeren, Ursulastraat no. 10 D, een boxhond. J Vreem, Leidscheplein 48 rood, oen rozenkrans. A. de Haan, Zijlstraat No. 52, een zwarte tricot-handschoen. G. H. W. Aken, Duvenvoordestraat 56, een zilveren broche. P. Mulder, Minnebroederssteeg 12, een zakmeeie. HILLEGOM. Vergadering van den Gemeenteraad van Hiliegom op Donderdag 27 Juli, des namiddags te 8 uur. Te •behandelen onderwerpen 1. Beveiliging van den lieer Th. Jonkheer als lid van den Raad. 2. Ingekomen stukken. 3 Onderzoek geloofsbrieven nieuw benoemde Raadsleden. 4. Wijziging begrooting, dienst 1911. 5 Aanbieding Gemeenterekening, dienst 1910. 6. Rooilijn verbindingsweg van de Haven met de Havenstraat. 7. Rooilijn Loosterweg I en plaat sing 8 chaJieldraad-af scheiding vóór die rooilijn, firma Gebroeders Van Zanten. 8. Verzoek van P. Elfring, tot plaat sing van een hekje aan den Stations weg vóór die rooilijn. 9 Verzoek van J. Kraaïj, om ver gunning tot plaatsing van een hek aan üe Van Waverenstraat vóór de rooilijn. 10. Benoeming ambtenaar van den Burgerlijken Stand. 11. Verzoek 's-Gravenhaagsche Hy potheekbank voor Nederland tot op heffing der onbewoonbaarverklaring van haar woonhuizen aan de Ameri- kastraaL 12. Verzoek van mej. C. M. S. R&uh, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de O. L. SchooL 13. Verzoek Hillegomsche Vereeni ging tot bestrijding der Tuberculosa, om subsidie. 14. Besproeiing straten en wegen met Dysemick's Anti Dust OiL 15. Motie Vooruitstrevende Kies- vereeniging „Hiliegom" in zake de Waterleiding. 16. Vaststelling kohier schoolgeld L. O., 2de kwartaal 1911. 17. Reclames straat- en rioolbedas- ting, dienst 1911. 18. Afschrijving Hoofdelijken Om slag, dienst 1910. HAARLEMMERMEER. Brand. Aan den Spaarnw ouder we>g is des nachts bij den arbeider Van Beuee- kom een houten schuur tot den grond afgehrand. Twee geiten, twaalf ko nijnen en vier kippen en eenige ge reedschappen gingen verloren. Eén geit werd gered. De oorzaak is onbe kend. terwijl het verbrande slechts zeer laag was verzekord. Veenbrand. Sinds Vrijdagavond staat aan de fortificatiën aan de Cruauius de grond in brand, over een lengte 200 en een broedt© van 50 M. De grond bestaat hoofdzakelijk uit v en geeft den brand steeds nieuw voedsel. Pogingen tot blussching mis lukten tot op heden, doch beden zul len door de Genie maatregelen wor den getroffen, om den voortgang te stuiten. Onvoorzichtig. - De landbouwer Ka, aan don Slo- terweg. had de onvoorzichtigheid, om bij het verjagen van musschen uit zijn te veld staand© tarwe door mid del van geweerschoten, in de rich ting van den openbaren weg te schie ten Van een huis staande aan de overzijde van den weg, werd drietal ruiten verbrijzeld. Gelukkig is er niemand, die er eenïg letsel van hoeft ondervonden, hoewel er juist te voren een auto eenige personen passeerden. VOGELENZANG. Het aangekondigde concert door den heer Feun, be W'oestduin, van de muziekvereeniging „Eensgezindheid", te Heemstede, had Zondag plaats. Dat dit een zeer goed idee was van genoemden heer bleek uit de tegen woordigheid van verschillende fami lies, die zich daarvoor een wandeling getroost hadden en zich dan ook niet teleurgesteld voelden. De uitgevoerde nummers werden alle zeer goed uitgevoerd. Den ijveri- gen directeur, den heer Betz, komt hiervoor allereerst een woord van lof toe, wegens de goede vorderingen, die de vereeniging onder zijn leiding maakt. Het is evenwel zeer te betreu ren, dat niet meer personen van dit prachtige buiten, waar men zoo heer lijk van de natuur kan genieten, ge bruik maken en wat toch van Haar lem uit zoo'n schoon© wandeling is, vooral wanneer men weet, dat men daar zeer goed kan uitrusten en de consumptie tot de gewone prijzen berekend worden. Wij twijfelen dan ook niet, of de heer Feun zal op ve ler verlangen in dit seizoen nogmaals >o'n concert doen hooren. Na acht uur hield een gezellig bal de gasten nog lang bijeen en maak ten de leden dor muziekvereeniging nog menig dansje. IJMUIDEN. Voor de Herv. Kerk. Iemand, die voor een bedrag van f 1500 had deelgenomen in de leeuing oor den bouw van de Hervormde kerk te IJ muiden. heeft na de inwij ding dat bedrag aan de schonken. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen M. van Dam, Amsterdam, Kerk straat 32. L. Solser, Amsterdam, Kostverlo- renweg 12, 4 p. L. Pool, Amsterdam, Kostverloren- weg 12, 3 p. K. J. van Rijn, Delft, Kostverloren- weg 12, 2 p. M. Recsywski, Parijs, Kostverloren- weg 12. F. Krokokeska, Parijs, Kostverlo- renweg 12. B. Gerzon, Rotterdam, Kostverlo- renstraat 13. Familie Wackers, Amsterdam, Poet- straat 11, 3 p. Familie llarkisch, Dus3eLdorf, Hoo- geweg 94, 2 p. Familie A. L. van Essen, Veenen- daal, Driehuizen, 2 p. Familie Van TwickaJ, Froisdcarf, Hete lKurhaus, 3 p. V. Moes, Amsterdam, Hotel Kur- haus. en L. SwanenhurgDe Veije, Arnhem, Kijkduin, 2 p. G. en B. Creiner, Groningen, Kijk duin, 2 p. J. Mebel, Groningen, Kijkduin. Familie Knap. De Leek, Kijkduin, pers. M de Kruiff, Baarn, idem. Familie Hopink, Enschedé, Kijk duin. 3 p. A. Schuurman, Parijs, idem. E. Kaufman, Amsterdam, idem. A. Groult, Parij3, Hotel d'Orange, 2 pers. R. Feutsch, Munchen, Hotel d'Oran ge, 2 p. E- Guindert, Baden, idem. A. Rabenstein, Frankfort, Hotel d'Orange. G Berlé, Wiesbaden, idem. E. Grartenwitz, Wiesbaden, Hotel d'Orange, 5 p. L. Veder, Brussel, Hotel d'Orange, 2 pers. Binnenland HET GESTICHT VELDZICHT. In aansluiting aan het gisteren reeds gemelde omtrent de opening van het opvoedingsgesticht „Veld zicht", laten wij hier de rede van Prins Hendrik in haar geheel volgen. Prins Hendrik sprak de volgende rede uit Excellentie I Volgaarne voldoe ik aan uwe uit- noodiging, om een sloiwoord te spre ken bij deze plechtigheid. Met groot genoegen verklaarde ik bij nereid om dezen dag hier aanwe zig te zijn, omdat ik de overtuiging koesterde en bij de vele mannen van be lee keilis, die uit alle oorden des lands hierheen zijn opgegaan, zal dezelfde gedachte hebben voorgezeten dat heden in dit vernieuwde ge sticht ons wederom zou worden ge openbaard, hoezeer de zorg der re geering voortdurend waakt voor eene onbekrompen en zoo volmaakt moge lijke uitvoering der kinderwetgeving; omdat ik er niet aan twijfelde, dat dit gesticht, ontsproten uit warm gevoel voor de zaak van het verwaar loosde kind, een triomf zoude kunnen gevonden worden voor de nieuwe richting in de Nederlandsch© dwang- opvoeding. Inderdaad, de bezichti ging van terreinen en gebouwen, waartoe ik hedenmorgen de gelegen heid vond, leerde mij, dat mijn ver wachting dienaangaande niet te hoog was gespannen. Niet slechts de be koorlijke ligging in deze streek van natuurschoon, van afwisselende mooie bosschen en vruchtbare akkers en weiden trok mijne aandacht, doc-h vooral de wijze, waarop door de bouwmeesters partij is getrokken van al datgeen, wat nuttig kan zijn voor vorming en leering van den aan staanden vakman en waardoor in waarheid in dit gesticht niet slechts een huisvesting, maar vooral oen volmaakt instituut voor opvoeding eu vakopleiding is geschapen. En wat mij het sterkste trof bij die aan schouwing, was het onmiskenbare feit, dat in alles, zoo in do hoofdlij nen als tot in de kleinste bijzonder heden, duidelijk heerseht een strem doorgevoerd, welberaden en di< doordacht stelsel, een stelsel, d; te meer de aandacht vraagt, omdn het steunt op eene oorspronkelij gedachte en zuiver nationaal is. Door Uwe Excellentie werd terecln gezegd, dat het nieuw© licht, da' over de Nederlandsche dwangopvoe ding is geworpen, ia de idee der gre te liefde naast de tuèht. Maar bovei dien zoude ik willen zeggen, dat, blij kens dit gesticht men zich teven meer bewust is geworden van d< waarheid, dat eene gezamenlijke op voeding van zoovele kinderen ei vooral die van soms zoo moeilijk* knapen als hier worden opgenomen is een zeer bijzondere kunsteen kunst, die van den opvoeder naast groote opgewektheid en toewijdinp hooge eischen vraagt van doorzicht, en die vooral vordert, dat zij, aan wie het opvoedingswerk gezamenlijk toevertrouwd, bezield zijn door eenzelfde gedachte, eenzelfde vast plan, dat voorzit in de bureaux van uw departement en is doorgedrongen tot bij eiken gestichtsambtenaar, kortom, dat heersche een krachtig, welbewust systeem. Ik zeide reeds, dat dit zich in dit nieuwe gesticht in ieder opzicht open baart, dat dit aan den dag treedt bij de gr oeps verpleging, bij het vak- onderricht op elk gebied, bij de ge lukkige keuze van leiders en ambte naren, en ik meen dan ook gegrond* reden te hebben om den indruk weei te geven, dat dit gesticht in waar heid is een harmonisch geheel, toege rust inet alle geestelijke eti stoffelijk* middelen, om aan zijn doel te be antwoorden. Verstandelijke, godsdienstige ei lichamelijke ontwikkeling kan hiei worden geschonken aan de knapen, bij wie de wil om het goede te berei ken, niet geheel is uitgedoofd. Zulk eene inrichting is inderdaad oen aanwinst voor het vaderland, waarop ij trot.se h mogen zijn, waarvan ln de toekomst veel is te verwachten, en waarvoor groote offers niet ver geefs zuilen zijn gebracht. Moge Gods zegen rusten op dit ge sticht en zijne leiders. Moge liet hun gegeven zijn aan de maatschappij schenken krachtige, jonge imuinen, menschen van karakter, van kennen en kunnen, jonge mannen, bezield van burgerdeugd en godsdienstzin, van liefde voor Koningin on Vader land. In dit vertrouwen verklaar ik hel vernieuwde Rijksopvoedingsgesticht „Veldzicht" voor te zijn geopend. De Prins ging na afloop van da plechtigheid in zijn auto naar Alme lo, waar hij dineerde en logeerde ,p den huize „Almelo" van Mr. A. T. L, Graaf Yan Rechteren Limpurg. DE ZEELIEDENSTAKING. Gisteravond werd in „Plan-eins" een zoor druk bozochto vergadering van stakende bootwerkers gehouden, welke belegd was door de vereeni ging .Recht ein Plicht." Naar het be stuur na afloop mededeelde, werd met overgroot© meerderheid bij stem ming met gesloten briefjes beaJotan, de staking voort te zetten. De meer derheid was volgens het bestuur thans groote'r dan toen het besluit genomen werd om de staking te pro- clameeren. In het gebouw van „Patrimonium" werd gisteravond een gecombineerde vergadering gehouden van de Chris telijke Bootwerkersvereeniging „Ous Beginsel" en de R.K. T ransp aria rbet- dersvereeniging „St. Clemens". Met algemeen© stemmen werd besloten het advies van de commissie, be noemd door de vijf christelijke social* bonden, te aanvaarden. Ln dit advies, gisteren door ons vermeld, werd den bootwerkers in ernstige overweging gegeven, zoo spoedig mogelijk den arbeid te her vatten. Naar de N. R. Ct. verneemt, is d« soldij van de te Amsterdam gedeta cheerde troepen verhoogd met een extra-toelage, in verband met df groote krachtsinspanning, weike in deze-dagen van hen geëischt wordt Een soldaat ontvangt per dag moei 10 cent; oen korporaal 25 cent, een on derofficier 75 cent, en een oJficiei f 0 90. Het is een maatregel, welke men van harte kan toejuichen, alleen schuilt er een soort van onbillijkheid in ten opzicht© van de militairen, die hier in garnizoen liggen. Die krijgen nl. niets extra's, hoewel hun dienst ook verzwaard is. Donderdag zal een deel van de bo wakingstroepen uit andere plaatsen, naar hun garnizoenen terugkedren^ t.w. twee van d© vier compagnieën van het 5de neg. infanterie, en even eens de helft van de vier oompavnieën van het 11de regiment infanterie, t« zamen ongeveer 300 man. Dit vertrek houdt verband met de omstandigheid, dat dan de tweede ploeg van het blij* vend gedeelte van het 7de "regiment infanterie onder de wapenen komt, en de kazerne te klein is, om allen t« bevatten. Ook d© omstandigheid, dat de rust in de haven gehandliaafd blijft, heeft het vertrek van deze tro®» pen bevorderd. HULP GEVRAAGD. De Parijsche correspondent van het „Hbld." meldde, dat de redactie vaq de „Bataille Syndicalist©" een bezoe*

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6