Bovendien is het een slecht leekoD, dat Lloyds bureau verzekeringen be gint te sluiten niet RISICO VAN EEN OORLOG TUS- SCHEN ENGELAND EN DUITSCHLAND. Ten slotte is er nog een bericht, dat Duitschland «Je kanonneerboot ,,Eber" naar Agadir. aan de Marok- kaansche kust, heeft gezonden. Eer gisteren reeds is des© oorlogsbodem er aangekomen. Door DEN BRAND TE KONSTANTI- NOPEL zijn volgens ambtelijke mededeeling vernield 2224 huizen, meer dan 300 winkels, 16 moskeeën, 2 regeerings- gebvawen, 2 badhuizen, 1 grafkelder, 2 kloosters, alsmede eenigö scholen en politie-posten. Do brand is (valgons deze ambte lijke mededeeling altijd) veroorzaakt door de „onvoorzichtigheid" van een Pers, met name Muhairaned. Deze en een zijner kameraden, een zekere Moektar, zijn gearresteerd. Het publiek gelooft niet veel van deze ambtelijke lezing nopens de oorzaak von den brand, doch blijft zich overtuigd houden, dat de oor- zuak van den brand in kwaadwillig heid te zoeken is. Volgens een Maandagavond uitge geven bulletin was de toestand van den gewonden minister van oorlog, Sjefket pasja, tamelijk gunstig. Men dacht, chit hij binnen eenige dagen hersteld zou zijn. liet ministerie van oorlog heeft laten bekend maken, dat de beschei den van den staf alle gered zijn. Alle vreemde diplomaten hebban den grootvizier bun deelneming be tuigd. Telegrammen van deelneming zijn ontvangen van alle vreemde staatshoofden. Er zijn 450 personen in hechtenis genomen als verdacht van brand stichting. Eenigen trachtten brand to stichten tn de buurt van d© staats- kruitfabriek. Zij werden op heeter- daad betrapt en zullen voor den krijgsraad gebracht worden. Cavalerie-patrouilles doorkruisen de stad in alle richtingen. Dat i3 wat anders dan Perzische onvoorzichtigheid. DE BRITSCHE HOOGERHU1S- LEDEN willen zich schikken naar de veto-wet Na den brief von Balfour aan Lord Newton is de Standard van meening veranderd. Van de unionistische och tendbladen predikte gister alleen; nog de Morning Post verzet tot het ui- terste. Het blad ontkent ook, dat Lord llalsbury te steunen een ver loochening van Lord Lansdowrue en Balfou'r is. De unionisten moeten in dezo zaak vrijheid van handelen be houden. De Timos zegt, dat Asquith inder daad van den koning toezegging heeft gekregen een onbeperkt aantal peers te mogen benoemen. Dit blad neemt brieven op van een aaiitaJ voorname leden van het Hoo- gerhuis, die pleiten voor berusting in. de vetowet, o.a. van Lord Rosebery en den hertog van Marlborough. Vap onzen Reizenden Redacteur. HET BEZOEK VAN KONINGIN WIL- HELMINA AAN BELGIë. Woensdag. Zou het regenweer worden. Te zes uur in den morgeu regende het en de lucht was dik grijs. Maar tegen acht uur begon bet op te klaren en tegen tien uur toen was dat drukke, vroo- lijke, monumentale, zuidelijke Brus sel ouder den iioogen blauwen zomer hemel vol verwachting van de groote gebeurtenis. De straten zijn bont door de vlag gen, die uit en voor de huizen han gen, het Belgische zwart, geel rood en het Nederlaridsche rood, wit blauw. H>er en daar hoeft een winkelier zijn uitstalling met de Nederiaiidsche kleuren verlevendigd. Er wonen in Bclg.e ruim 10.000 Nederlanders en in Brussel alleen ruim GCiOO. Van daag hoort mon op straat, in de café's meer dan oo:t Vlaamsch en Neder landsen spreken. Het derde taaltje, Brusselach plat is niet mooi, maar 't beeft iets trouwhartigs. Trouwens, bet heele Brusselsche volk van de lagere klassen heeft iets goedigs, kin derlijks, onbedorvens. Het zijn alle maal stevig© eters, flinke drinkers, smuüers en vullers, maar werken kunnen zij ook. En ook de Brussel sche vrouw en 't Brusselsche meisje u.t het volk is nijvor, ijverig, en als men haar ziet trippelen in den vroe gen morgen naar do fabrieken, blootshoofds maar het kapsel welver zorgd, schoentjes en kapsel zijn haar luxe, dan begrijpt men, dat dit klei ne volk zulk een groote plaats op de wereld-tndusïriemarkt zich veroverd heeft. En levenskracht en levenslust als er in dit volk zit. Het is niet.zoo voornaam als het Nederlaridsche. Qpk do betere stande'n hebben iets zéér burgerlijks, een zin voo'r '1 pompeuze, dat con tikje belachelijk wordt. Gis teravond op 4e kermis langs den bui- tenburgwal heb «k hot gezien, dat goedmoedige, kinderlijke Brussel-; sche volk, dat zich verdrong in de sioomdraaimolens, Ln do poffertjes- en wafelkramen, in de tenten vol buitenissigheden, waar ook onze vriend het Leeuwmciisch was, de groote Lionel, mot zijn... fijngevoeli ge huid. Vandaag stondon ze geduldig ach- iter de hagen van de infanteristen en achter de hekken van Nadad, de be roemde Brusselsche hekwerken waar mee men de straten en pleinen wer kelijk practisch afsluit. Was er bewondering, was er geest drift? Voor zoover ik kon merken zoo onder het publiek was er vooral nieuwsgierigheid. Hoe zou de Ko- nirigm van Nederland er uilzien. Hun hart is reê om de koningin lief te krij gen. Want onze Brusselaars hebben hun koningin Elisabeth lief met een haast Jaloerscho liefde. Dinsdag is Zij jarig geweest, 35 jaar geworden, en heeft, als elk jaar, een bloem uit verkoren als weldadighe.dsbloem. Dit jaar was het Edelweiss. En bij tien duizenden is het bloempje gekocht en iedereen draagt het in het knoops gat of op de borst de opbrengst. 10.000 francs, zal diénen voor 't ge sticht voor kinderen, die aan borst ziekten lijden. Want koningin Elisa beth is juist als koningin Wilhelmina zéér weldadig. Veel versiering heeft men niet aan gebracht. Op 't groote plein voor het Noorderstation een paar tropheën en tegen het groote, monumentale sta tionsgebouw nog eens wat tropheën. Binned onder den hoogen kap han gen honderden wimpel9, Belgische, Nederlandsche kleuren en veel oranje. Te Kwa'rt over twaalf kwam de trein binnen, die koning Albert én de Koningin bracht. De Brabangonne werd gespeeld maar de huidige Brabangonne is tam geworden, „la mitraille a brisé l'Orange sur l'arb're de la liberté" Is er sedert lang uit ee- schrapt. V.oorbij is die zwarte tijd, toen Noord en Zuid zich als de vijan delijke broeders voelden. En de place des Barricades, de rue de la Revolu tion, de rue du Gouvernement Pro visoire, du Congrès, la place des Mar tyrs zijn schier betêekénis-looze klan ken geworden. Do Belg spot ér mee, zooals wij spulten met ons Naatje Eendracht op den Dam te Amster dam, waarmee wij bij elke feestelij ke gelegenheid zoo verlegen zitten, dat wij haor zoo leelijk uitdossen, dat zij slechts een glimlach geen bit- terlieid kan opwekken. Neen de echte Nederlandsche Maagd had hier mogen zijn, bij de ontvangst. Het was een historisch oogenblik van verreikende beteekenis, toen to half één de Nederlandsche sa- lonrijtnigen zacht binnenstoomden en toen Koning Albert, slank, hoog. breed van schouders, toonbeeld van robusle kracht deze vijf-en-derti.sr- jarigo zoon van de Gravin van Vlaan deren, blootshoofds Koningin Wilhel mina naderde en Haar onder 't uit spreken van een paai* woorden van hartelijk welkom, de hand drukte. En het was méér dan een officieele be groeting, toen Koningin Elisabeth, in Haar superbe, smaakvol toilet, mot den ronden, blanken hoed en den em pire mantel van zijden gaas. Koningin Wilhelmina naderde en de Nederland sche Koningin de Belgische Koningin eon kus op de wang drukte. De eenvoudige, ©rustige vrouwen, be wust van de zware plichten jegens land en volk, die haar opge legd zijn, beiden Haar roem zoekend en vindend in die schoonste aller vrouwelijke deugden, de barmhartig heid, het weldoen, het steunen van allen, die zwak of hulploos zijn. En toen do kleino stoet het station ver liet, Koningin Wilhelmina aan den arm van den rijzigen Koning Albert, Koningin Elizabeth aan den arm van den forsehen. breedgeschouaerden Prins Hendrik, hoorde men al dade lijk het „Leve do Koningin" of het „Vive la reine", en zakdoeken wer den gezwaaid. En gedurende den hee- len rit tot het Koninklijk Paleis klonk dat „Leve de Koningin", „Vïve la rei ne", hoewel cr geenszins een algemeen donderend hoerah werd gehoord. Het Brusselsche publiek voelt geen tot uitbundigheid drijvende» geestdrift. Het wil eerst overtuigd worden en het zal overtuigd worden. Want Ko ningin Wilhelmina, in Haar met fij nen smaak gekozen Tussor-toilet van gris-perle, met een groene toque, zag er stralend ui', van gezondheid en Haar gratievolle beminnelijkheid won dadelijk het hart dorgenen, die daar over 't best kunnen oordeelen der vrouwen. Er was vooral veel geest drift onder de vrouwen. Men zegt, dat bij alle volken d© vrouwen het zui verst de ras-cigenschappen bewaren. En zoo moet iu elke beschaafde Bel gische vrouw diep in 't hart een liefde sluimeren voor CVranje, dai trouwe en bewuste Vorstenhuis, dai ook België sterk en van Spaansche dwinglandij onafhankelijk heeft gemaakt. De Nederlandsche Vereenig ing ,,0ns Vaderland' had den gevel van baar vereenigingsgebouw aan de Anspachlaan No. i versierd met de levensgroot© portretten van Koningin Wilhelmina cn Prins Hendrik, smaak vol door draperie van vlaggedoek om geven. De schilder Haverkamp had zich met 't ontwerpen dezer versiering die veler aandacht trok, belast. Heden-, Donderdagmorgen, zal H. M. do leden van de Nederlandsche ko lonie ontvangen. Vrijdagmorgen zal H. Ai. iu la Diiumont bestuurde rij tuigen een rit door het Verkameren- boscli maken. Donderdagavond taptoe op de Palei- j zenplaats. D© muziekcorpsen der ver schillende regimenten zullen voor 't middenbalcon van 't Paleis bijeenko men on een serenade zal de taptoe be sluiten. Behalve de nationale liede ren zal do „Mnrsch van de Holland- sche Grenadiers" ten gehoor© worden gebracht. In het Park zal daarna «en groot nachtfeest plaats vinden. Het balcon zal prachtig verlicht worden. De Nederlandsche Vereeniging „Ons Vaderland" bood Woensdagavond haar leden een feest aan in haar ge bouw Anspachlaan No. 1. Woensdag te half zes ontving Ko ningin Wilhelmina het Belgisch bu reel der Hollandsch-Belgische com missie. De heeren Beernaert en Du- pont, ministers van Staat, en do hee ren Eugène Baie. secretaris-generaal, en Léon Hennebica. penningmeester. boelen H. M. oen prachtig garnituur' van Belgische kant aan. Nader wordt ons gemeld Ook de Nedorl. Kamer van Koop handel maakte'haar opwachting bij H. M. de Koningin. Deze receptie baa ten Stadhuis© plaats en de Koningin liét zich over verschillende bijzonder heden dezer veroeniging inlichten. Na doze receptie, die geruimen tijd duurde, werd door de Hoog© Gasten ©en tochtje door de omstreken van Brussel ondernomen. Hierna volgde een déjeuner ten Paleize, 't welk een intiem karakter droeg. Gedurende den tocht van H.H. M.M. juichte het publiek luidruchtig. Aan beid© kanten van de weeon had een dichte menigte zich opgesteld. In den namiddag om 4 uur zou de ontvangst op het prachtige Stadhuis, crelegen ort de Grande Place plaats nebben. Het dagelijksch bestuur en do leden van den gemeenteraad van Brussel waren tegenwoordig. Op het plein zou tevens een hulde van onge veer 3500 schoolkinderen worden in ontvangst genomen. Stadsnieuws ENGELSCH OPERETTE GEZELSCHAP. Een Engelsch operette-gezelschap met koor en ballet zal in September aanvangen met het goven van voor stellingen te Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Arnhem, Haarlem. Rubriek voor Vragen Gïbbonneerden hebben hel voorrecht, Vragen op verschillend gebied, mile voor beantwoording vatbaar, sn te zenden bij «je RaAnc'.ia van Haarlem1!! Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alia antwoorden worden geheel kosteloos aeeoven en too epoodijj tnogoljjk. Aan YrfigeD, dio nlot volledig naam en Woonplaats van don lusondor vormaldon Wordt geca aandaoht geschonken. VRAAG. Hoe kan men roest vlekken uit wit en bont goed. verwij deren ANTWOORD. Met wat verdund zwavelzuur,. VRAAG. Hoe kan men het best van hier naar Valkenberg fietsen ANTWOORD. Van Haarlem over Heemstede, Hoofddorp, Aalsmeer, De Kwakel, Nieuwveen, Uithoorn, Mij drecht. Wilms, Oudendum, Kokken- gen, Laag-Nieuwkoop, Haarzuilens, Vleuten, Utrecht, Oud-Wulven, Loe- rik, Schalkwijk, Wijk bij Duurstede, Beusichem, Zoolmond, Buren, Wu- denoyan, Ophemert, Heeremvaavdei), Os, Nistelrode, Udon, Volkel, Boekc.l, Geroer t, Rakel, Deu.rne, Licssel, Moyel, Roggel, HaeJen, Roermond, Linne, Echt-, Nieuwstad, Sittand, Ge- leen, Spanbeek, Schlmmert, Haas- daal naar Valkenberg. VRAAG. Uit de oogen van jonge katjes komt vocht, dat ze dicht gaan doet. Wat is daaraan te doen ANTWOORD. Wasch gedurende eenigen tijd do oogjes met boorwater. Een ziekte is het niethet door u be schreven verschijnsel ia bij Jonge poesjes zeer algemeen. VRAAG. Een kanarievogel geeft voortdurend ©en hijgend en piepend geluid. Wat is daaraan te doen ANTWOORD. Algeheel© gene zing is niet zeker. De vogel heeft tocht gevat op de luchtpijpen. U kunt den vogel gedeeltelijk genezen, door wat honig in het drinkwater te mengen en het dier gedurende de zomer maanden zooveel mogelijk aan de buitenlucht bloot te stellen, des noods dag en nacht. VRAAG. Mijn kippen lijden aan diarrhee en leggen geen eieren meer. Zij eten en drinken goed. Wat moet ik daaraan doen ANTWOORD. Het is aan te be velen den hoenders eenige dagon geen groen voer te govern en weinig graan. U geeft ze stijve in melk ge kookte rijst en vooral niet te koud drinkwater. Maak ook van oud wit tebrood pillen en doe in iedere pil 50 m.G. opium. Geef iedere kip des morgens zulk een pil in. VRAAG. Ik heb wat kuikens. Enkele «iaarvan hebben bijna geen veeren. Zij zijn ongeveer twee maan den oud. Wat moet ik nu doen? ANTWOORD. Indien de veeren van zelf uit geruid zijn, behoeft u er niets aan t© doen. Het verschijnsel komt bij jonge kuikens meer voor. Worden ze evenwel door andere kaalgeplukt, dan moet u de boos doeners van snavelringen voorzien. VRAAG. W;aarom branden in de laatste dagen mijn gastoestellea zoo zwart aan Vroeger had ik daar van nooit last. ANTWOORD. Misschien zijn de branders niet goed meer ingesteld. Wend u tot het klachtenbu reau van de gemeentelichtfabrieken, Pand, alhier. VRAAG: Mijn vader heeft verleden jaar October tegen quitantie i 40 ge geven, tot ontruiming eener woning, maar er nog n.ets van vernomen. De deurwaarder laat niets van zich hoe ren. Wat is daaraan te doen? ANTWOORD: U zult hem eens moe ten opzoeken en op het hart drukken, dat hij de zaak moet beëindigen of anders rekening doen van bet voor geschoten gefld. Zoolang u niet weet hoe de vork in den steel zit, is er ver der niets aan te doen. VRAAG: Ik heb een huis op con tract in huur, maar heb het om ge zondheidsredenen, wegens vocht, moeten verlaten. Kon de huisheer nu nog aanspraak op de huur ma ken? ANTWOORD: Ja, tenzij, op uwe vordering, het huurcontract bij rech terlijk gewijsde ontbonden wordt Of het belang der zaak een proces ge doogt, kunt u natuurlijk zelf het best beoordeelea VRAAG: Mag men dó zoogenaam de boarsviechjos en snoekv.'scfajes, welke kleiner zijri dan de voorge schreven maat, als aas gebruiken? ANTWOORD: 't Is eenvoudig de vraag of, wat u baarsvtschjes en anoekvischjea nóomt, baars of shook ie? Zoo ja, cian is daarvoor een maat vastgesteld en moeten visschon van klemer maat own'ddellijk worden vrijgelaten in hetzelfde water, zoodat van het gebruik voor aas vanzelf geeh sprake te. VRAAG: Hoeveel kost de kleine ak te die man voor peuren hebben moet? ANTWOORD: Dat is de gewone kleino viscliakto, waarvoor men f 1 betaalt. VRAAG: (Op verzoek om redenen van persoonlijk belang niet ovorgenomeh) ANTWOORD: Ja, daar moet u ook oen akte voor hebben, behalve natuur lijk waat het botreft het visschen met den hengel. VRAAG: Wij hebben bijna twintig jaren geleden een testament laten maken: die hot langst leeft alles. In dien nu een van ons beiden lcomt te overlijden, kunnen dan de kinderen den overlevende nog plagen? ANTWOORD: Plagen ia een sterke uitdrukking. Een kind dat de efpor- tie van zijn vader of moeder opeischt plaagt niet, maar doet wat de wet hem toestaat. De langstlevende krijgt niet alles, al noemt men dat zoo. De kindoren hebben recht op een zeker deel, dat hun met kan worden ont nomen. VRAAG: Kan een schuldeischer vot deren dat., tot waarborg voor de vol doening der schuld, mijn meubilair op zijn naam komt te staan? Wanneer het nu gesahiedt, kan clan een tweede crediteur beslag op mijn inboedel laten leggen? ANTWOORD: Vorderen kan hij het niet: maar indien hij het wenscht en u voldoet e'r niet aan, dan zou hij erger dingen kunnen doen. Dit gelie ve u wel te bedenken. Beslagleggén kan niet, want dan is het uw inboedel niet moer; wed te verstaan wanneer de zaak door een deskundige goed in orde gemaakt wordt, Aan een kattebelletje heeft men niets. VRAAG: Mijne mevrouw gaat voor ombepaalden tijd uit. Is mevrouw nu verplicht mij vooruit kostgeld te ge ven en zoo ik van buiten kom ook misgeld? Ik dion voor dag en nacht. Is mevrouw ook verplicht aan een tweede meisje kostgeld en huur te geven. ANTWOORD: Ails u naai- huis gaat en daarvoor moet reizen, dient me vrouw de kosten wel te betalen en zij behoort u ook iets voor kostgeld ter hand te stellen, b.v. ter loader© ver rekening, daar zij voor onbepaalden tijd gaat en de som dus niet vast staat. Wij zouden inderdaad niet weten, waarom niet aan een tweede meisje ook kostgeld moot worden gegeven. Do rang der dienstbode lieeft ex niets mee te maken en kost i9 immers ook loon. Uit de Oraatreksn ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: Heydeman, Amsterdam, Br. Engel- berlstraat 2. A. J. Voskuyl, Am sterdam, Schelpeuplcin 17, 5 pers. II. Kuipers, Amsterdam, Schelpeh- pietn 17, 5 peis. M., M. en A. Manus, Amsterdam* Hoogoweg 36, 3 pers. C. Esvold, Amsteram, Kerk- dvvarspad 2, 2 pérs. D. Douwes, Am sterdam, Kerkdwarspad 2, 5 pers. Fam. A. Fischer, Amsterdam, Groote Krocht 29, 9 iiera. Gisteren was de temperatuur van het watér 16 gr. R. binnenland Kcningla en Frins te Brussel. Over het bezoek vernemen wij nog: Toen de Nederlandsche Kon. trein binnenkwam Hot het militaire mu ziekkorps het Wilhelmus hooren. Terstond nadat de Vorstelijke Per sonen uitgestegen waren traden Ko ning Albert en de Koningin op onze Koningin en den Prins toe en be groetten ben hartelijk. Daarna bad de voorstelling van. go- volg en autoriteiten plaats. Tegenwoordig zijn hierbij tevens de Nederlandsche Gezant te Brussel jhr. mr. O. D. van don Staai van Piershil ©n baron de Favéreau, ondervoorzit ter van den Senaat en generaal graaf Van der Stegen de Putte, die door Koning Albert, aan H. M. de Konüng- in en Kolonel Dustin, die aan Z. lv. H. den prins toegevoegd zijn. Deze laatste drie autoriteiten warén met onzen gezant den Koninklijken trein tot aan het grensstation Esschea te gemoet gereisd en hadden aldaar on ze Koningin en den Prins verwel komd. In den Koninklijken trein reisden zij mede naar Brussel. Aan het Noorderstatton was voorts nog aan wezig Jhr. Melvil van Corn bee van do Nederlandsche legatie alhier. Het gevolg van H. M. de Koningin en den Prins bestaat uit Mevr. do Ba ronesse van Hardënftroek van 's- Heeraartsberg en Bergambacht, grootmeesteresse, Baronesse A. J. van Burmania Rengers en barones se Taets van Amérongan, eeredames, graaf G. H. F. du Monceau, generaal vleugeladjudant, chef van het Mili taire Huis, baron F. L- M. Sirtema van GrovestLns, grootmeester, baron de Vos van Steenwijk, hoofd van hei Kabinot dor Koningin, baron G. L. van Hardenbroek van Lockhtfrst, Ka merheer, baron van Asbeck, Jhr. van Suchtelen van de Ilaare, vleugelad judant en baron R. A. van Harden broek, ordonnans-officier van den PrLns. Aan het station waren bovendien een aantal schoolkinderen uit de Brusselsche voorstad St. Josse-ten- Noode opgesteld, die Hare Majesteit en Z. K. H. dén Prins het Wilhelmus cn het Wien Neerlands Bloed toezon gen. Voor deze attentie betuigde H. M. haren ha'rielijken dank. Nadat H. M. langs de troepen was gegaan werd in de gereed staands; rijtuigen gestapt én naar hat Palels gereden. Langs den geheelen weg dien de Kon. stoet nam vormden militairen een haag voor een dichte menschen- massa. Ook voor alle ramen en tot op do daken waren de belangstellenden gestegen, die zoodra de stoet zich ver toonde, dezen toejuichten. Zoodra H. M. en de Prins het Kon. Paleis betraden wérd de Kan. stan daard. geheschen. EEN GESCHENK AAN KONING ALBERT. Koningin Wilhelmina heeft koning Albert als geschenk aangeboden een zeer schoono oi igmc-el-oude, Holland- sche arreslede in Lodewijk XV stijl, met licht groene bebloemde panee- ion, afgezet door verguld ornament met donker groene vullingen. Het is een buitengewoon fraai type van on ze nationale sleden uit dien tijd. Verschillende Belgische bladen wij den artikelen aan het bezoek van Ko ningin en Prins. De „Independence Beige" schrijft o. m. De herinnering aan de geschiedenis van gisteren heeft een zekere onbe haaglijkheid nagelaten. Er hangen tusschen Den Haag cn Brussel eeni ge kwesties, die slechts piactisch opgelost kunnen worden, indien ze van weerszijden onderzocht worden met den oprechten wensch, tot een resultaat te komen. De beweging der laatste jaren ten gunste van een Hollandse li-Belgisch© entente heeft misschien niet het onmiddellijke suc- oes gehad, dat de voorstanders er van verwacht hadden, maar toch heeft zé aan de beste elementen der beide naties gelegenheid verschaft, elkaar beter te loeren kennen. In verbond met deze beweging zijn er heel wat nieuwe denkbeelden ont wikkeld, heel wat plannen geopperd; heel wat mooie droomen gedroomd. Maar in de politiek heeft men in de eerste plaats met de werkelijkheid rekening te houden. Zoo het Neder landsche karakter al wezenlijk ver schilt met het Belgische zoo men in Nederland de zaken al niet steeds op dezelfde wijzo beschouwt als in Bel gië, dan is liet daarom niet minder waar, dat de twee volken, die de eeuwen dooi' gemeenschappelijk een groot© geschiedenis gehad hebben, aangewezen zijn om elkaar te ver staan, omdat ze één gemeenschappe lijk hoofdbelang hebben het volle behoud van hun onafhankelijkheid en van hun nationale waardigheid. In dezen tijd ls het van groote betee kenis voor kleine naties, tot elkaar te naderen en elkaar te verstaan wan neer hun bestaansvoorwaarden dat toelaten, wat bij België en Nederland het goval is. En zoo kan het bezoek van Koningin Wilhelmina, al is het niets anders dan een bezoek van in ternational© hoffelijkheid, medewer ken tot een hartelijker, op grooter vertrouwen berustende verhouding tusschen de beid© landen. Het is ze ker, dat liet geheels Belgische volk niets liever wenscht dan dit, en dat het met oprechte geestdrift de geëer biedigde vorstin van een naburig en bevriend land zal toejuichen. De „Vlaamsche Gazet" van Brussel schrijft o. m. z Welkom Dit Nederlandsche woord klinke blijmoedig ter eere van Ko ningin Wilhelmina. De vorstin onzer Noorderburen weze welkom in de hoofdstad van België. Sinds lang werd haar bezoek met een gevoel van vreugd© verwacht. Midden in het onrustwekkend ge brek aan vertrouwen, dat de groote mogendheden verdeelt, werd een drang geboren, waardoor alle kleine landen hebben leeren inzien, dat hun wederkeeiigo buiangen met hun ge- liiecusciiapyelijKe vrijheid verwant zijn. Wie de kaart van Europa onder oogen hecic, zal dadelijk beselieii, uat de oiiuihaiikelijklieid van Neder land ook de vrijheid is van België. Verdween ons land van «ie wereld kaart, aan zou men weldra ook vruchteloos naar Nederland zoeken. Beide kleine landen zijn aan eikaar vastgesnoerd door uun eigen belan gen. Het bezoek van Koningin Wil helmina is een nieuwe gelegenheid, om de banden der vriendschap tus schen Nederland en Belgie nauwer toe te balen. ....Onze handelsbelangen, onze ver wantschap op verstandelijk gebied, het vvederkeerig vertrouwen, waarop een duurzame vrieraisciiap tusschen Nederland en Belgiö kan steunen, dat alles moet onze bevolking aan zetten, om Koningin Wilhelmina te begroeten als het edele Staatshoofd van een natie, die ons allen dier baar ie. Wanneer kleine landen vriendschap sluiten, dan gebeurt dat nooit wegens dubbelzinnige belangen. Hun buitenlandsclie politiek wordt door geen zelfzuohtige gevoelens be- heerscht. Koningin Wilhelmina beeft het zelf welsprekend en edelmoedig be wezen. Toen president Kruger en zijn volk door iedereen verlaten weroen, neefï zij niet geaarzeld naar Zunl-Afrikqj een oorlogsbodem te zonden, d:o den' ouden Staatsman haar Europetf bracht, waar hij voor hot recht en de vrijheid van zijn land den laatsten' bedeltocht zou ondernemen. Dat vergeten wij niet, wij vooraJi niet, Vlamingen, die, zooals on zé Nederlandsche buren, de taal- en stamverwanten van de Boeren zijn. .Allo Belgen zullen de vorstin der Nederlanden en Prins Hendrik met dezelfde gevoelens l>cgrootc-::. Men denke niet, dat ©en enkele Vlaming dit bezoek zou willen be schouwen als een gelegenheid om Ko ningin Wilhelmina in onze taalbe weging t© mengen. Dat behoort bij ©ene dergelijke ont vangst niet. Zij, die den wensch gekoesterd had den. dat Koningin Wilhelmina te Brussel N'ederlandsch zou spreken, hébben dat verlangen uitgedrukt «an aal zij de eer, aan de Nederlandscho taal betoond, gedurende deze plech tige dagen, slechts als een natuurlijk feit beschouwden. Later zal liet wel blijken, dat zij gelijk hadden. Intusschen klink© overal het sclioo- ne Nederlandsche woord „Wel kom". Moge Koningin Wilhelmina den in druk meedragen, dat het door ieder een welgemeend uitgesproken woi-dt. „Do (Antwerpsche) Nieuwe Gazet" begroet Koiiingin en Prins met ,.Een bladzijde geschiedenis", waarin het blad van de verzoening tusschen Bel gie en Nederland vertelt en van het bezoek van koning Willem III aan Brussel iu 1S84. Het artikel vangt al dus aan: Koningin Wilhelmina en de Prins- Gemaal der Nederlanden, worden te Brussel met de meest sympathieke belangstelling verwacht, Brussel, het officieele Brussel en da bevolking, maken zich gereed om hen te ont vangen met een luister, die in géén opzicht zal onderdoen voor dien, wel ke eerst bij het bezoek van den Duitschen keizer, daarna bij dat van president Falliéros teutoo'n werd ge spreid. Er kan hier geen sprake meer zijn van een hulde, die do verzoen mg tus schen Noderland en België bezegelen meet. Reeds van in 1884 mogen wo deze ve'rzoening als bezegeld beschou wen. Uit het „Journal de Bruxelles": „.Brussel wacht U, Mevrouw, en maakt toilet om U te behagen. De tijding van Uw komst, heeft, zooals U denken kunt,, opwinding veroor zaakt; ik durf zelfs wel zeggen, dat die opwinding niet enkel vreugde is: een greintje onrust is er in gemengd. Want, wij hebben een President, Ko ningen, eenlveizer ontvangen maa'r een Koninginl een vrouw, die, alleen, een land vertegenwoordigt, het is lang, heel lang geleden, dat dit voor gekomen is... En zoo zijn wij daar niet aan gewoon; wij zijn bang een beetje links te zullen doen, met de woorden, gebaren, de schakeermgen, de bloemen te vindeu, d".e nooclig zijn. Brussel zou zich, U ter eere, eigenlijk met bijna vrouwelijke gratie moeten sieren eu de feestdagen, die U in ons midden zult doorbrengen, moesten iets dichterlijks, iets kokets hebben, dat gewoonlijk, helaas! ontbreekt aan officieele ontvangsten. Maar, wat er ook gebeurt, Brussel zal zijn best doen en gelukkig is onze eigen Ko ningin er, die rver alle lieftalligheid, alle glimlachjes beschikt. Wij kunnen gerust aah Haar de zorg overlaten om het U aangenaam te maken en U slechts met prettige herinneringen naar Nederland te laten terugkeeren. Maar wij zoudén gaarne zien, dat ook Brussel eeh goeden indruk bij U achterliet: want, zoo ik mij niet vér- gis Mevrouw, is het de eerste keer, dat U er komt. Daar U in Uw eigen land teruggehouden wordt door te ernstige zaken, don dat het U moge lijk zou zijn veel in het buitenland te vertoeven, reist U slechts m Neder land en de toejuichingen van Uw trouwe onderdanen hebben U mis schien een weinig verwend. Toch zou het voor de goede verstandhouding tusschen onze twee landen, die overi gens verbonden zijn door banden van eerlijke en hechte vriendschap, van vee 1 beteekenis zijn zoo Brussel en de Brusselaars het geluk hadden 11 te behagen. Als dus onze ontvangst maar zóó is als U die wenscht: het is zoo moeilijk eon Koningin te ontvan- genl En, als er, daar het U mis haagt op Uw weg onverwachts gefo tografeerd te worden waarin U wel gelijk heeft, daar de koninklijke majesteit en zelfs de vrouwelijke schoonheid meestal niet bestand zijn tegen de verrassingen van het „in stantané als er maar, langs den weg, dien Uw stoet nemen zal, niet te veel fotografen opgesteld staan!" Uit het artikel te slotte nog dit stukje: „Uw leven, zeide ik, was Tustig. Eén wolk echter heeft haar schaduw geworpéh tegen den blauwen hemel uwer regeering. Toen de nederlaag de Boeren, die Hollanders van Afri ka, geheel verpletterd had, kwam de oude Kruger, een overwonnen leeuw, hulp en bijstand vragen aan den voet va'n alle tronen van Europa.. Overal afgescheept met vage woorden* voud hij slechts bij U woorden van troost en een eerbiedige en liefderijke ont vangst, die voor hen daarginds noo- dig ware o, om weder te kunnen ho pen. Dat was innig roerend, de ont moeting van den ouden patriarch en het blond-en-rose Koninginnetjej dat, zich neigende tot die smart, daarover den zachten en machtigen balsem van haar maagdenliart uitgoot. En

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6