NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29« Jaargang. No. 86^9 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 28 JULI 1911 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: He.rU» PER DR'E MAANDEN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement V- Klu; om't,A w.„ ee» Agent 'ge'veatlg'd i (Ln. 'de; '"5 n^ Fr.n!oVpLt'di.,'Ncderl.nd 1 1 50ASrr,3,ïa?^ p«r Afzonderlijke nummers0.0214 8r>-> Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37H Redactie en Administratie: Groote Hontstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM.Drukkerij: Zuider Buiteaspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentifin en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTaT Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMBR BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 29 JULI. Brohgebouw: Zomerfeest. Stadsnieuws Om Ons II ee n. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Ongevraagd eervol ontslag", in de rubriek Om Ons Heen. KERK-CONCERT. Dat, op een heerlijken zomeravond als die van gisteren, zich niet al te veel menschen zouden latan vinden om onder de gasvlammetjes van een kerkgebouw!je naar een muziekuit voering te gaan luisteren moge be grijpelijk zijn voor de concertge vers in quaestie was het daarom niet minder te betreuren. Vooral nu de uitvoering uit artistiek oogpunt op belangstell.ng wel aanspraak mocht maken. Mejuffr. Janna Brandsma een bij onze muzikale Haarlemmers 'reeds goede bekende heeft wel het meest tot het succes bijgebracht. Ha- 're solonummers „Er weidet Heerde" van HAndel; „Koram süsser Tod" van Bach; „Wiegenlied der llirten" en ..Portum in veni" van Arn. Mendelssohn deden ons op- n.euw waardeeren niet alleen het ga ve, blanke sopraangeluid der zan geres, maar voornamelijk ook hare veelzijdige muzikaliteit. Het .schoone en meesterlijk voorgedragen lied van A'rn. Mendelssohn mag vei- l,g het glanspunt van het program ma genoemd worden. Ook ihfljli Nettie Evekink Busgers is een muzikaal aangelegdo res met een warm getimbreerd altge luid. Het meest hebben wij van haar talent genoten in het A'r;oso „Affané del pensier" van Handel, dat dan ook als stemmingsuitdrukking en ook wat intonatie betreft onder hare beste nummers telde. Tot samenzang w.lden de beide stemmen zich moeilijk voegeJi; maar de twee een voudige j.Marienlieder" van Roger en ook het sympathieke „Kérstnacht' van Hendr. C. v. Oort maakten niet temin een vr'.endelijken indruk De organist, de heer C. Roest van Am sterdam, maakte zich verdienstelijk als begeleider, toonde zich in Bach's Praelud.um en Fuga in E-moll een goed technicus en gaf o.a. ir „Cantabile" van A. Reuchel blijk van smaak en kennis van regist'ree- Het aardige orgeltje der Remonstr. kerk (waai* de uitvoer.ng plaats had) is van een aanvankelijk ontbreken de-crescendo-kast voo'rzien, wat aan het instrument zeer bleek ten goede te komen. PHILIP LOOTS. VOLKSWEERBAARHEID. Morgena\ond wordt door de afdee- ling Haarlem in vereeniging met Bloemendaal Commando een veld dienstoefening gehouden waarbij van losse patronen gebruik wordt ge maakt. De oefening heeft plaats nabij Mid denduin en de vereenigingen verza melen te 8.30 uur nam. aan station Oveneen. ConcourB Hippique. Op 2 en 3 September zal alhier een concours hippique gehouden worden. Concert bij „Verbrugge. Hedenavond zal de muziekvereeni- glng „Voorwaarts", dir. de heer P. Wit, zich cloen hooren in den tuin van de melkinrichting ..De Sierkan" in den Hout, van ouds bekend onder 'den naam van „Verbrugge". Drinkhal. De drinkhal der Haarlemsche Slaal- waterbronncn is gisteren door 82 per sonen bezocht. Horloge gestolen. W. A. B., timmermansknecht al hier, deed gisteren aangifte van het vermissen van een nikkelen reinon- ^oir-horluge. In verhand met die aan gifte heeft de recherche opgespoord den 13-jarigen II. J. de C., die het hor logo uit een open lade gestolen en Voor 1 bii den opkooper Van 't H. in 'de Schagehelstraat verkocht lied. Proces-verbaal is opgemaakt. Het Haarlemsche boefj Er gaat geen dag voorbij of het po litierapport maakt melding van den 12-jarigen Joh. v. d. P.. die in wer kelijkheid „het Haarlemsche boefje wordt genoemd. Eergisteren was het een rood-marmeren (klokje, gisteren waren hot zes zilveren lepeltjes, heden was het een gouden heerenhorloge, waarvan hij de dief bleek te zijn. Bij den heer P. H. aan de Parklaan heeft hij den tijdmeter uit een vest gehaald, dat in de n-ang van de ning hing. Een agent kreeg er lucht van en ging Van der P. per fiets achterna. Op 't Stationsplein achterhaalde hem de geüniformde- niau. Het horloge had het kleine dief je op de Parklaan weggeworpen, maar ook dat werd door den politie dienaar teruggevonden. Gelukkig, dat er thans werk van gemaakt wordt, het gevaarlijke vent je zoo spoedig mogelijk in de tucht school te brengen. BRANDJE. Gisterenavond laat, te half twaalf ongeveer, is bij den slager F. J. van 't Vlie, Spaarn wouderstraat S5, brand uitgebroken. De oorzaak ligt eeaigs- zins in het duister. Vermoed wordt evenwel, dat de kachelpijp, die door den zolder naar boven gaat, gloeiend geworden is, en wat spaanders, het z.g. ,,mot", waarvan een hoeveelheid van 10 A 12 mud op den zolder aanwe zig was, heeft aangestoken. Het droo gt? hout leverde het vuur natuurlijk rijkelijk voedsel. Boven den slager woont het echt paar G. M. Ingelath, dat aan ecu juffrouw een kamer in onderhuur geeft In den beginne liet de brand zich weinig ernstig aanzien Met emmers water en met behulp van het slangen- wagentje, dat zich bij den politiepost aan de Amsterdamsche Poort bevindt, was men het vuur al spoedig mees ter. Verdere brandweerhulp behoefde niet ingeroepen te worden. Althans, dat dacht men. Maar het liep anders. ,.Mot" is verraderlijk goedje; de vlam, die men reeds gedoofd denkt, kruipt er onzichtbaar voor den toeschou wer doorheen en slaat plots mot volle kracht uit. Dit gebeurde ook hier. Terwijl men reeds aan aftrekken dacht, klommen de vuurtongen in-eens boven het dak uit. Nu kwam ook do groote slangen- wagen en men ging fluks aan het spuiten. Maar het vuur had zich snel uitgebreid, en toen men het tegen drie uur in den morgen meeeter was. bleek hot, dat de geheele bovenverdieping was uitgebrand. De vrouw, die het kamertje in onderhuur heeft, mej. De Vries, beeft 40 schade geleden. Zij was niet verzekerd. Het echtpaar I. wel. De slager heeft alleen waterschade. Nog laat waren er heel wat men schen. De gemeentewerkman Iiloos heeft bij het blusschiiigswerk een vallend stuk glas in de hand gekregen. Een r.iet-gevaarlijke wonde ontstond. Dr. K. F. van Maas legde een verband. Rij wieldiefstal. De door do gemeente-politle va.n Hul f weer aldaar aangehoudene en naar hier overgebrachte S., uit Am sterdam, tegen wion vermoeden be stond van rijwieldiefstal, heeft ul- liier bekend zich daaraan te hebben schuldig gemaakt. Ringen vermist. De strijkster Julia R., in dienst hij do firma J. Lottgering. Amsterdam sche Vaart, heeft aangifte gedaan van het vermissen van twee gouden en 1 zilveren daniesring. De handsieraden had zij aan een spijker opgehangen. Industrie. Aan het Noorder Spaarne onder Haariemmeriicde zal een groote scheepstimmerwerf verrijzen. (Zie verder Stadsnieuws onder loaV rte berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Door de poltie alhier is wegens dief stal van lood aangehouden de 19- jarigen W. B., wonende al hiér. Daar hij verdacht wordt ook te Heemstede dezelfde praktijkon to hebben uitge voerd, is hij aan de politie van Iloemstede ter verder onderzoek en verhoor overgegeven. H1LLEGOM. De loting voor de Nat. Militie voor deze gemeente zal worden gehouden op oensdag 16 Augustus a. s. dos middags elf uur in het gymnastiek-' lokaal. 3 gemeente-rekening over het jaar 1910 sluit in ontvangst met een bedrag van 93316,15 en in uitgaaf met een bedrag van 87760,97, alzoo met een batig saldo van 6085,18. HAARLEMMERMEER. Concours. Het fanfarecorps „Excelsior" Hoofddorp behaalde gisteren op het nationaal concours te Landsmeer den eersten priis in de 2e afdeeling en bij den wedstrijd tusschen de le-prijswin- ners van den dag, een zilveren lau werkrans. HALFWEG. De politiehond Pluto van den veld wachter Lokerse wist op den Spaarn dammerdifk terug te vinden een gou den armband, welke mej. v. S., die aldaar per rijtuig gepasseerd was, leren had. Tegen zekeren A.. vrachtrijder te Amsterdam, is proces-verbaal opge maakt, wijl hij bij het passeeren van den straatweg .met behulp van een hond een eend en een haan wist te bemachtigen cn in zijn wagen mee nam. De bestolene, Doesb u-g, wist zijn eend terug te krijgen door den wagen por fiets achterna te gaan. VELSEN. PROV. NOORD-HOLLANDSCH ZENDINGSFEEST. Op het vijftiende Provinciaal Noord- Hollandsch Zendingsfeest, dat Woens dag 23 Aug. a. s. wordt gehouden op het landgoed „Velserbeek" van baron van ïuijll van Serooskerke. spreken de volgende heeren over de onder staande onderwerpen ds. 11. E. Vinke, Herv. pred. te Alk maar, openingsrede ds. H. S, Bouma, Ger. pred. to Ha- zerswoude. „De triomf van het Evan gelie" ds. J J. Creutzberg. Herv. pred. te Blokzijl, „Amalek" dr. F. van Gheel Gildemeester, Herv. pred. te 's-Gravenhuge. „Wat hoeft de Zending te zeggen tot een beschaafd rnensch in de 20sle eeuw ds. H. A. C. Snethloge, Herv. pred. te Hoenderloo, „De levenskracht van het Evangelie" ds. R. W. Huizing, Ger. pred. te IJmuidcn, „Onze schuld" ds. J. W, P. Ie Roy, prod, te Sloter- dijk, „Veroveren door bewaren" ds. J. Visser Kz.. Herv. pred. te Enk huizen, „Aan Gamaliel gelijk" ds. G. W. C. Vunderink, llerv. pred. te Haarlem, „De Zending en het Ko ninkrijk Gods" ds. T. Kloosterman. Herv. pred. te Alkmaar, slotrede. Het Christelijk Fanfarecorps van Edam zal den zang begeleiden. ZANDVOORT. VOORZICHTIG ZIJN Een jeugdige knaap te Zandvoort trapte met zijn blooten voet in een ge broken drinkglas, dat even te voren door een der omzittende badgasten in zee was geworpen. Een diepe snede in den voet was het gevolg, zoodat aanhechten der wonde door Dr. Gerke noodig bleek. Lou aanmaning tot voor zichtigheid is hier wel op haar plaats, te meer daar reeds eenmaal net glas door een badman was opgeruimd. Van onzen Reizenden Redacteur. (Men zie ook het Tweede Blad). HET BEZOEK VAN KONINGIN EN PRINS AAN IIET STADHUIS. Donderdag. Het schoonste deel van liet Konink lijk bezoek heeft zeker hedenmiddag plaats gehad. De ontvangst op liet Brussulsche stadhuis heeft zelfs de hooggespannen verwachtingen over troffen. De Groote Plaats van Brus sel. waarom de oude huizen uil Viaanderen's bloeitijdperk staan, is ereldberoemd. Het stadhuis, in Go- thischen stijl, heeft iets van een ouden burcht, een kerk, en toch ook weer is het vvèl het ouido huis van Beraad. Tegen den gevel was een paviljoen in rococco getimmerd. Het Konings huis, het groote, grijze, oude gebouw tegenover het Raadhuis, was vroolijk gemaakt met guirlanden van sparre- groen, omwonden met oranje lint. Rechts, boven tegen het oude huis der handelaars, had men een oranje- doek uitgehangen met de woorden .Spreek uw taal". Rondom hot plein stelden zich af gevaardigden van de vele Brussei- sche vereenigingen op met hunne kleurige, kostbare vaandels, en toen tegen drie uur de Koninklijke stoet de plaats kwam oprijden, Jevexde het groote plein een heerlijken aanblik op. Op bazuinen werd het Wilhelmus gespeeld, verlevendigd door het klok- kespel van twee draagbare carillons, die voor het Koningshuis waren op gesteld. Reeds bij de aankomst van den stoet bleek door het gejuich en ge- wuif der duizenden, die zich voor en op en in do huizen rondom het plein hadden opgesteld, dat eindelijk de volle geestdrift was losgebroken. Men jubelde Koningin Wilhelmina, die J naast Koning Albert in het eersto gala-rijtuig A la Daumont zat, uit bundig toe. Aan den ingang van het Stadhuis ontving burgemeester Max met de schepenen de Vorstelijke Gasten en na een rondgang door de vele prach tige zalen van liet Stadhuis, beroemd om zijn oude gobelins, schilderijen en verdere kunstschatten, namen Koningin Wilhelinina, Koningin Eli zabeth, Koning Albert en Prins Hen drik voor in de groote. Gothische zaal plaats. Deze zaal, in stemmigen toon, de wanden versierd met gobelins, ver tegenwoordigers der gilden in mid- deloeuwsche dracht voorstellend, was reeds gevuld met een publiek van dames en heeren gonoodigden. Vóór was een estrade gebouwd, waar een twintigtal leerlingen en oud-leerlin gen, vlolisten en cellisten hadden plaats genomen, «Hen lieftallige Jon ge dames. Achter haar stonden, even eens in witte toiletjes met oranje linten vosiend, een veertigtal Jonge meisjes, leerlingen van de Normaal school voor onderwijzeressen. Edgar Tinei, directeur vun het Koninklijk Conservatorium te Brussel, voerde 't vrouwelijx orkest aan. Toen de Vorstelijke Gasten binnen kwamen. zongen de meisjes der nor maalschool twee coupletten van hel Wien Ncêrland's bloed in Vlaain- schen tongval. Het klonk heel zuiver en lieflijk, en alle aanwezigen hoor den staande toe. Burgemeester Max leidde de Gas ten het Stadhuis hinnem en hield daar de volgende toespraak in het Fransch „Mevrouw 1 Zeven-en-twintig jaar geleden had een van mijn voorgangers de eer, ter zelfder plaatse 11 H. M.M. Koning Willem III en Koningin Emma der Nederlanden te mogen ontvangen. Ons Plein, het groote forum van Brussel, waar het hart der stad klopt, zag er toen, evenals nu, vroolijk en foesteliik uit. De menigte, die zich daar verdrong, onderstreepte dooi haar geestdriftige en daverende toe juichingen de betcekenis van het zoo lang verbeide Koninklijk bezoek, dat een datum werd in de betrekkingen van twee volken» bestemd om elkan der te begrijpen en broederlijk lief te hebben. ,,De echo en het beeld van dezen treffenden dag zijn blijven leven ln de lierinnering van allen, die daar van getuigen waren ,,De tegenwoordigheid van II. M. in dit Stadhuis geeft, door de hertn- norlng, die daardoor wordt gewekt, nieuwe kracht aan de gevoelens, die toen voor de eerste maal gelegenheid vonden om zich zoo diep en oprecht te uiten. „Laat het uiij vergund zijn, uit naam van de gekozenen van Brussel ook uit naam van de burgemees ters van Brussels voorsteden en van de groote steden van ons land. die hier in deze zaal bijeen zijn, te zeg gen hoe gelukkig wij ons gevoelen, nu wij mogen ontvangen de Vorstin van ons zustervolk, waarmede ons zoowel de .taal als de afkomst en le vens vele belangen en adspiraties verbinden. „Wij verheugen ons, dat U. M., die de verpersoonlijking zijt van ede le en groote herhmeringen, met Z. K. II. den Prins naar dit StadJiuis zijt gebracht door onzen Koning, tot u ien de hoop en liet vertrouwen van alle Belgen uitgaat, en door onze be minde Koningin, wier herstel het ge heele volk met zooveel ontroering en zoo treffend begroette, toen zij met haar gezondheid herkreeg den le venslust, die een zoete vreugd is, wanneer leven wil zeggen eiken dag om zich heen goedheid verspreiden. „Mevrouw, wij weten, dat Neder land zijn Koningin lief heeft, even zeer als wij onze Koningin bemin nen en wij vereenigen ons met het Nedcrlandsche volk in gevoelens van eerbiedige toegenegenheid voor de jonge moeder van de lieve prinses, wier wieg het zinnebeeld is van de toekomst van het roemrijke Huis van Oranje. „Moge bet U. M. behagen naast de uitdrukking van onze eerbiedige hul de, wel te willen aanvaarden de ver zekering van onze sympathie voor het land, waarover Zij regeert, voor het land van wijsheid en vasthouden de geestkracht, van krachtige werk zaamheid, van kunst en wetenschap, dat wij evenzeer liefhebben om de eigenschappen van zijn volk, als om poezié van zijn landschap, badende ln schitterend licht, „Doordrongen van deze gevoelens en overtuigd dat ik spreek uit naam van al mijn medeburgers, begroet ik U. M. en heet ik U welkom met den wenscli, dat Zij van Haar bezoek mo ge medenemeii een Indruk van onze hartelijke en diepe vriendschap voor Haar volk en voor Haar land." Deze laatste zjn werd in de Noder- landschc taal gezegd. Het antwoord, dat Koningin Wil- helmina met krachtige en toch liefe lijke stem, op deze rede gaf, luidde: „Het is in ij zeer aangenaam aoor uwen dooiluchtigen vorst en uwe zoo beminde Koningin te zijn gebracht naar dit stadhuis, waar het hart klopt van een nijvere bevolking, fier op haar vrijheden. „Mijn ouders zijn hier vroeger ge weest en ik heb het voorbeeld van mijn vader zaliger willen volgen. „Ik ben zeer gevoelig voor de har telijke ontvangst, die Brussel mij heelt bereid en getroffen door de blij ken van sympathie voor Mij eu Mijn volk. Ik zie daarin een bewijs van de gevoelens van vriendschap en goede nabuurschap, die tusschen België en Nederland bestaan. „In uwe steden heerscht een geest van orde en van arbeidzaamheid en de geestkracht, die daar wordt ont plooid., doet groote duigen venvach ten ook voor de toekomst. Maar vooral in Uw mooi en prach tig Brussel klinken de echo's uit het geheele land, welks liefde tot den arbeid en tot de kunst de bewonde ring wekt van de geheele wereld en in liet bijzonder van uw noordelijke buren. Ik dank u hartelijk, mijnheer de Burgemeester, voor de \riendelijke woorden, die gij tot mij hebt gespro ken uit naam van de gekozenen van Brussel en van de burgemeesters van zijn voorsteden en van de groote 6teden van uw land, in deze zaal ver gaderd en ik dank u ook uit naam van den Prins, Mijn Gemaal. „In Nederland teruggekeerd zullen wij eene hoogst aangename herinne ring bewaren aan uwe zoo vriende lijke ontvangst in dit prachtige ge bouw, den zetel van de vertegenwoor diging van >le nijvere Brusseïsche be volking, dit gebouw, dal niet zijn be roemde markt terecht de glorie uit maakt van de schoone hooldstad van België". De geheele rede werd overigens in het Fransch gehouden. Het was voor de Vlamingen een troost, te hooren, dat Koningin Wilhelmina echter do diplomatieke taal met een goed Ne- derlandsch accent spreekt, als een door de omstandigheden opgelegde verplichting, niet ais een taal, ö:e zij met bijzondere voorliefde heeft be studeerd. De rustige, bewuste voor dracht der "rede weid algemeen be wonderd. En-thans begon een concert, waar op Haendel, Rameau, Grehy, Huberti en Rousseau werden gespeeld, op een vlekkeloozo wijze. Edgar Tinei had eer van zijn werk. De lieve, bekoor lijke vrouwelijke violisten en celbsten beloonde» zich echte kunstenaressen en ook de koren muntten uit door zuiverheid. Het Meilied van Huberti In t Vlaamsch gezongen door een nichtje van den schrijver Herman Teitlinck en het Wilhelmus door het geheele koor ln 't Nede'rlandsch vorm den het schoone moedertaal-deel van 't welgekozen program. Nadat H.Il. M.M. in de aangrenzende zaal de thee hadden gebruikt, een rendgang door het stadhuis hadden gedaan en hunne namen in T Gulden Boek dei- stad hadden geschreven, namen zij plaats to het paviljoen, dat tegen den voorgevel buiten van het stad huis was aangebouwd. En nu kwamen, aangevoerd telkens door een militair muziekkorps en voorafgegaan door een kranige troep padvinders vierduizend kinderen der B'russelsche scholen voorbij Koningin Wilhelmina defileoren. Het was een verrukkelijk gezicht, al deze kinder tjes in witte jurkjes, met capelines Charlotte op het hoofd, zoo vroolijk en maatvast en, ondanks de branden de hitte, gezond, over het schoone plein te zien loopeu. Elke school droeg haar eigen bloem op hoed en borst ,elk kind een groote oranje- strik. En voor elke school liepen twee me.sjes, die een groote korf droegen met de bloem van de school. Voor den zetel van Koningin Wilhelmina ge komen liepen de tweo korfdraagster- tjes telkens parmantig uit de rij en plaatsten hun mand met bloemen aan de voeten van Komngiu WLihelniina, d.e zoo langzamerhand omstuwd werd door een geheele» tuin van heer lijke rozen, violieren, goudsbloe men, anjelieren, egelantieren, acco- lijen, gladiolussen enz. En koningin WilheLniina had een telkens nieuw genot als de kleuterkens, zich soms een beetje te ver waagden en parman- tiglijk de trappen van het paviljoen geheel opstegen om haar bloemen n_et aan, maar schier op de voeten van H. M. te zetten. Het was een liefelijke hulde. Ook een veelbeteekenende hulde, getui gend van Belgies gezonde levens kracht, al deze welgekleede. welge maakte kinderen zoo veerkrachtig en opgewekt te zien cn er waren heel wat snoetjes onder die kleuters, d e men zou hebben willen optillen om ze eens flink te zoenen Na liet défilé der schoolkinderen, reed de Torstelij- ke stoet in de gala-rijtuigen, terwijl do klaroeniers het Wilhelmus speel den begeleid door de twee vóór het koningshuis opgestelde klokkenspe len, bet plein rond en thans was er een uitbundige geestdrift. De kreten: „Leve de Koningin, Vive la Reine weo'rechalden uit alio huizen, d.e schenen, mede te leven door het zwua.en van duizenden zakdoeken. Het was een spontane huldig mg ea Koningin Wilhelmina naast Koning Albert glimlachend en vriendelijk neigend, las men het geluk en de tevredenhe.d op het gelaat De 11c-go Vrouwe was een en al lieftalligheid en jeugd. Men meldt ons nadc-'r: Brussel, 23 Juli. Hedenmorgen maakten II, M. de Koningin en Z K. H. Prins Hendrik vergezeld van den Koning en de Koningin der Belgen, wederom een rijtoer, door de feeste lijk versierde stad H M. de Koningin zat als gewoonlijk naast Koning AL bert, terwiil Koningin Elisabeth naast Z. K II. den Prins had plaats geno men. De wegen waren reeds vroeg door de politie vrijgehouden en auu beide zijden van de straten had het publiek zich iu dichte rijen opgesteld, dat de Koninklijke Gasten hartelijk toewuifde. Door H. M. Koningin il- helmina werd in het Hollandsche Ge zantschapsgebouw aan de Belgische Souvereinen een déjeuner aangebo den. Aan dit déjeuner hadden ver schillende autoriteiten plaats geno men. Na afloop van het déjeuner werd naar het Luxembourg Station gere den. vanwaar om 3 uur de terugreis naar het Loo word ondernomen. Aan het station waren aanwezig de burge meester van Brussel en verder dezelf de autoriteiten, die de Hooge Gusten Woensdagmiddag ontvangen haddien. Nadat een hartelijk afscheid door 11. M. de Koningin en Prins Hendrik ge nomen was. zette de extra-trein zich in beweging naar Holland. Aan de verschillende stations, waar de Kon. trein passeerde, werd het Kon. LcM- paar luide toegejuicht. Binnenland DE STAKING. De icterpellaUe-Yllegen. Het Amsterdamsche Raadslid VLe gen heeft zijn interpellatie moeten uitstellen tot na de staking. Hij heeft nu echter in een redevoe ring gisteravond den inhoud zimer Interpellatie meegedeeld. De heer. VLegen stelde op den voorgrond, dat het niet in zijn bedoeling lug om i.a de rede van dezen avond zijn inter pellatie niet meer te houden. Op deze vergadering toch »us de burgeineva- ter niet tegenwoordig, op een debat met wien spr. ea zijn geestverwanten zoozeer gebrand vvaien. Maar de be doeling van do interpellatie was niet alleen om te hooren wat de burge meester over de zaak te zegge u had, maai' ook, en in de eerste plaats, om te zorgen, dat burgers, die in hun rechten verkort zijn, weer in d:e rech ten hersteld worden. D.t heeft de ge meenteraad verijdeld, en daurdooxj heeft hij het optreden van puULê ca militairen gesanctionneerd en aan gemoedigd. De drijfveer van den burgemeester, om het mogelijke te doen ten euide thans de interpellatie te voorkomen, is duidelijk. Ilij heeft gevoeld, dat wat spr. te zeggen had, niet bevorderlijk zou zijn voor de rust en de orde zooals de bur gemeester d.e Inziet, omdat deze be kentenissen zon moeten doen, welke daarop allesbehalve gunstig zouden hebban gewerkt. Spr. had juist nu gaarne zijn in terpellatie gehouden omdat het waa een hlstor.sch moment. Vijf en twin tig Jaar is het geleden, dat het Pa- li ng-opfroer te Amsterdam uitbrak, hetwelk in den grond van de zaak niet anders was dan de uitbarsting van een langzaam Ln 't volk gegroei de, heftige haat tegen het gezag, dat

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1