Ge Kwartjes-Advertentiên van HAARLEM'S DAGBLAD Binnenland MR. H. P. MARCHANT. L. en V. meldt, dat de toestand van txnr H. P. Marchant thans reeds zoo- :Ver is verbeterd, dat hij zijn werk zaamheden heeft kunnen hervatton Wel dient voorzichtigheid In het loo- pen alsnorr betracht, do oh spoedig zal net verwonde heen geheel hersteld 4Jn. MEVROUW CURIE TE LEIDEN. Naar men verneemt is het onder zoek voor de radio-activiteit bij lage temperaturen, voor hetwelk mevrouw Curie de vorige week naar Leiden was gekomen, onder goede omstandighe den verricht. Mevrouw Curie en prof. Kamerlingh Onnes zullen eerlang de thans door hen genomen proeven voortzetten, ten einde een definitief antwoord te verkrijgen op de vragen, die zij zich hebben gesteld. BRANDEN. Te Almelo is gister aan de Boompjes te Almelo brand uitgebroken. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan het redden van huisraad niet viel te denken. Alleen den bewoners B. en B. mocht het gelukken een.ge meubels in veiligheid te brehgen. Acht woningen en het godsdienstlo kaal van een Broedergemeente zijn totaal uitgebrand. Omtrentde oor- Zaak van den brand is niets bekend. De hulzen en inboedels waren verze kerd, met uitzondering van die van B. en B4 OSCAR CARRé. Router seint uit Kcpenhagen, dat 'de heer Oscar Carré, eigenaar van het Kon. Ned. Circus to Amsterdam, daar ia overleden. Volgens een nader Reuter-telegram is de heer Oscar Carré, wiens circus te Kopenhagen voorstellingen gaf, Zaterdag op 65-jarigen loeftijd gestor ven. Hij had zich hij het baden een verkoudheid op den hals gehaald, waaruit zich longontsteking ontwik kelde. DE WARME VRIJDAG. DE WARMTE GOLF EN HET ONWEER. Men schrijft aan de „N. R. CL": Toen Vrijdagmorgen, te 8 uur de thermometer te Rotterdam in de ja- luesiekast van de Filiaal-inrichting van het K. N. Meteorologisch Insti tuut op het Poortgebouw reeds 25.2 gr. Celsius aanwees, en een schier onbewolkte, maar w azig-vochtige, stille lucht het brandende zonlicht doorliet om als een koperen gloei de stad te schroeien, wist men, dat er kans was voor het breken van het w armte-record. Deze sportterm mag men in de weerkunde wel bezigen, want het heeft er allen schijn van, of de na tuur zich beijvert in het bereiken van uitersten. Hadden wij verleden jaar een regenmoesson, thans worden de rivieren droog, en de suikerbieten verschrompelen; alleen de onderne mers \an badplaatsen juichen. De belichten van elders uit Europa wezen al evenzeer op groote warmte, en met zorg lazen wij, hoe uit België de hoogste temperaturen werden ge seind. Onze Koningin en de Prins hadden in Brussel in alle opzichten een warme ontvangst. Doch om bij Rotterdam to blijven, men had te 8 uur reeds 5 gr. Celslus voorsprong op den vorigen dag, zoodat, als het zoo doorging, en de stijging ging dit maal nog sneller, wel 37 graden ge haald kon worden, en men begon zich af te vragen, of dit mogelijk was, en wat de gevolgen zouden zijn. De invloed van de warmte was al duide lijk zichtbaar, de hoeken der brug leuningen bij de v. d. Takstraat wa ren uiterst dun bevolkt, de hoek mannen met hun vrienden, die de Stieltjesstraat gewoonlijk vullen en bevochtigen, waren afwezig, zij lie ten hun arbeid geheel aan de sproei wagens over. Sightseeërs met tweeds vol franje over de schouders, de dames met blauwe brillen en Baedeker gewapond v onden het te warm, zij stapten niet meer langs de havens, en niet één niensch verstopte meer het voetgan gerspaadje op de geblakerde brug over de Koningshaven. j och ging het werk door, de stoom schepen rookten ais altijd, de wiu- chen rolden, de kisten kraakten, wa gens steenden onder de vrachten, hunden zonken amechtig neer met de tong uit den bek, en de politie te paard met de zwarte heete hoeden op het hoofd mocht niet „lommeren". Wat moest hiervan worden nu ge leidelijk temperaturen bereikt wer den, die zelfs in Padang, Tandjong Priok en Oelèë-Lheue (zog maar Olélüéh) zelden voorkomen, waar men in de Roode Zee van griezelt en later, met 400 weinig overdrijving ais mogelijk is, van tracht te vertel len? En nog steeg het kwik, liet werd hceter dan heet, de honden hijgden, de sjouwers zweetten, de zwarte hel men brandden, en de lucht bleef van koper. Zoo was do toestand te 1 uur, toen de meteorologen stonden bleek van aandoening om den thermometer 1 het vvarmte-record weixl geslagen. De top van het kwik steeg in de schaduw voorbij den hoogst beken den stand sedert de oprichting van de Rotterdamsche meteorologische inrichting. Maar de lijn, die de zelf- scluijvende thermometer teekende, hep nog steil omhoog. Het was toen 33.2 gr. Celsius, evenals op 18 Augus tus 1893. Om 2 uur werd 33. b gr. af gelezen, en de lijn was nog naar bo ven gericht Maar toen was het, of er plotseling in de natuur iets brak, om dit was ook werkelijk zoo, name lijk het wankele evenwicht in de luchtlagen werd verbroken. De bran dend heete aarde had de beneden lucht, die op haar rustte, tot de hier vóór genoemde warmte doorgloeid, en die lucht had waterdamp opgeno men, was door de warmte uitgezet en licht geworden, en liad de koudere zwaardere lucht daarboven moeten opiillen en dragen. Maar zij had hierdoorlieen den weg naai- boven weten te vinden, de lichte heete luchtstroom, met zijn waterdamp steeg omhoog Ln al groo- ier snelheid en vormde een machtige wolk, die wellicht tot vele duizenden meters boven ons reikte. Binnen een kwartier was er een verbazende om keer, Jdie vooral boven de havens duidelijk viel waar te nemen. In een vuilbruine warreling van den rook der schepen, het stof der elevators, het zand van straten en wegen, een diichten mist vormende, woelde de lucht naar die groeiende zwarte wolk omhoog. De zon verborg zich, het weerlicht takte, alles voorsj>elde de verademing, waarnaar zoo gesnakt werd. De thermometer wees toon het hoogste te 2 u. 15 m. op 33.7 gr. C. of 92.6 gr. Fahr. Hot onweer, dat nu loskwam, was een pracht in zijn soort. Niets ont brak er aan. De slagen en stralen waren talrijk en volmaakt, er kwam slagregen met druppels als zakdoe ken. hagelkorrels zoo groot als de nooit mankeerende duiveneieren. Ja het was zelfs een „hevig" onweer, waarvan de gemengde berichten spre ken. De temperatuursdaling in de bui was belangrijk. Bij het harde rege nen bedroeg zij al -4 gr. C., an om 2 u. 45 min. wees de thermometer 20.5 gr., dus 12 gr. lager dan het hoogste punt De barometer schreef ondertusschen een lijn, welke maar weinig daalde, doch een aantal „on weershaken" vertoont, die door de mannen van het vak liever Gewittor- nasen worden genoemd. Aldus werden meiischen en die ren, die buiten waren het meest op- gefrischt, maar ook de planten kre gen ihaar deel, zij werden begoten met 14 mM. neerslag (de regenmeter in de Diergaarde ving 34 mM.). Laat ons hopen, dat de bui zich zeer ver heeft uitgestrekt over ons land, en dat nog veel van den oog9t is ge red, want deze ontzetlende hitte was vooral schadelijk na zoo langen tijd van droogte. De laatste regen van beteekenis viel hier 2 Juli, kort voor de komst van bet Fransche staats hoofd. Deze droogte had dus meer dan 3 weken aangehouden. Het onweer duurde nog tot na zes uur, en later op den avond was de wind weer zwak uit het Oosten met een klare sterrenlucht. Toen wandel den de menschen op Feyenoord als van ouds gearmd rond het Prinsen- hoofd, of wat we hier de punt noe men, om de zuivere lekkere lucht te happen, die bun over de breede ri vierarmen met de prachtige licht- tiutelingen toestroomde. Pers-Overzicht EEN VERKEERDE METHODE. „Land en Volk" schrijft: „De stemmingen voor den gemeen teraad hebben weer eens de aan dacht gevraagd voor de ondoolmatige methode van stemmen met één kaart voor mee'rvoudige vacatures. Het is duidelijk, dat de wijze van stemming voor de meervoudige vaca tures niet deugt. Er zijn 4 vacatures. Daarvoor wordt gestemd met één biljet. Ook wanneer op dit biljet slechts één candidaat Is aangewezen, Is het geldig, telt het mee ter bepaling van het aantal uitgebrachte stemmen en dus van de volstrekte meerderheid. Zijn er 100 geldige biljetten ingele verd, dan is de volstrekte meerder heid 51; voor alle vacatures. Maar indien slechts één kiezer van die 100 zijn biljet heeft ingevuld voor één van de Candida ten, en dus zijn stem slechts uitbracht voor één vacature, dan is voor de andere vacatures de volstrekte meerderheid niet 51, maar 50, omdat daarvoor feitelijk slechts 99 stemmen zijn uitgebracht Toch worden ook hier 51 stemmen ver- eischt, om gekozen te worden ver klaard. Zulk een methode van stemmen kan een geheel onjuist beeld geven van de meening der kiezers. En de fout is gemakkelijk te verhelpen door voor elke vacature afzonderlijk een biljet en een stembus te nemen. Men verplicht aldus de kiesvereenigingen, om voo'r elke vacature afzonderlijk een candidaat te stellen." Letteren en Kunst De jury van den prijskamp voor tooueelletterkunde (tooneelspelen), ingericht door de stad Antwerpen, heeft aan de beide volgende werken elk een eersten prijs toegekend, waar van het bedrag door het College van Burgemeester en Schepenen op 500 Ir. is bepaald: „Op den terugweg", 4 bedrijven, door Albert van Waasdijk, heeten „Groninger Dagblad", waar bij de tegenwoordige naam als onder titel zal voortbestaan. Kerk en School EXAMENS NED. TOONKUNSTE- NAARSVEREENIGING. 's-Gravenhage, 29 JuiL Van de 5 ca didaten is heden geslaagd voor Plano (L. O.) mei. S. H. van Nouhuys uit Apeldoorn (met algemeene stemmen). STRAFFEN OP HET GYMNASIUM. Op voorstel van een der leden had do gemeenteraad van Kampen, in de laatste raadsvergadering een wijzi ging in het reglement voor de Hooge- re Burgerschool en het Gymnasium aangebracht, waardoor aan de verga dering van leeraren de strafbevoegd- haid was toegekend om een leerling, aan wlen door rector of directeur we gens onordelijk gedrag of plichtsver zuim het bezoeken van enkele of van alle lessen gedurende ten hoogste een week is ontzegd, heft bezoeken der school te verbieden gedurende een termijn van hoogstens een maand. Het college van curatoren over "het Gymnasium, tevens Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, heelt hierin aanleiding gevonden om zijn mandaat ter beschikking van den raad te stellen. Het collego van cura toren acht het toekennen van strafbe- voegdheid aan de vergadering van leeraren een ongewenschte zaak. Gemengd Wieuws HERFST-MODES. De „Ma'nufacturier" deelt over de aanstaande herfst- en winternieuwig- heden in dames-japonstoffen mede, dat de japon3tof-grossiers, alsmede de toonaangevende winkeliers gedu rende de laatste weken groote bestel lingen voor den herfst en winter ge daan hebben. De fabrikanten hadden met hun nieuwe collecties geluk, want de bijeengebrachte collecties maakie'n bijna zonder uitzondering goeden opgang. Naast de courante stamkwaliteiten, als cheviots, kam- garens en laken, werden alle nou veautés goed ingeslagen. II ertoe be lmoren in de eerste plaats cótelé's, fecoisteaa. een laE-Barga.apifc.je maar zijn een guldLen rarga.es.apcl, omdat de oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zoor groot Is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. VECHTPARTIJ. Bij een vechtpartij tusschen den los sen werkman B. J. L. en den koopman F. M. v. d. P. te Rotterdam, die in de laatste dagen meer dan eens ruzie hadden gehad, heeft de eerste een steek in de linkerborst opgeloopen. Na in den politiepost aan de V reden- oordlaan verbonden to zijn, is hij ln het ziekenhuis ter verpleging opgeno men. De dader, kort na het toebrengen der verwonding gearresteerd, is op 't politiebureau in do Meermansstraat opgesloten. DE HITTE. Te Veendam is een kindje van me vrouw wed. van Z. door de warmte bezweken. DOOR DEN SCHRIK. Gedurende een brand, die gewoed heeft in de bakkerij van den heer Sterk ln de Korte Houtstraat 9 te Amsterdum, is een 78-jarige weduwe, die eenige huizen verder woonde, zóó door den schrik bevangen, dat zij is overleden. HET GEBEURDE OP DEN ZEEDIJK EN MET DE „ALSTER.". Naar het N. v. N. met betrekking tot het gebeurde op den Zeedijk en de beschieting van de „Alsier", ver neemt, zijn gistermorgen de stukken, met de uitspraak van den auditeur militair, op het regimentsbureau te Amsterdam gedeponeerd. Deze uitspraak lu.dt, dat de mili tairen in beide gevallen niet anders hadden kunnen handelen, dan zij ge daan hebben, dat zij volkomen him plicht hebben gedaan, dat hun in geen enkel opz.ckt eenige blaam treft De uitspraak besluit met de conclur sie dat de auditeur-generaal geen ter men aanwezig vindt om de betrokken militairen gerechtelijk, d.w.z. door den krijgsraad, te laten vervolgen. Dit stuk zal, meldt het blad, met alle bijbehoorende rapporten aan den burgemeester worden toegezon den, die de bevoegdheid heeft, om Indien hij bezwaar heeft tegen de conclusie, alsnog aan te sturen op oen strafvervolging van de betrokken militairen opdat in hoogste install tie beslist wordt over do juistheid of on juistheid van de conclusie van den auditeur-militair. te Rotterdam; „De Ramschers", 4 be drijven, door Willem Schürmonn, te Rotterdam. De jury was samengesteld uit de heeren: Gustaaf Dbont, voorzitter; Flor Heuvelmans, verslaggever; Ar thur Hendrickx,August Mouet.Maurits Sabbe, Constant Stoffels en Rafael VerhulsL „ALLERZIELEN" VERBODEN. De burgemeester van Delft heeft opnieuw de opvoering verboden van het tconeelstuk van lierman Heyer- niaus „Allerzielen". De Ned. Too- neelvereeniging zou dit stuk in een tent op de kennis opvoeren. TIJDSCHRIFTEN. Het laatst verschenen nummer van „De Auto" bevat: Off. med. van de N. A. C. De rustige gang van de automobiel. Do Prinz Heinrich-Fahrt 1911. Een kampeertocht per nieuwe autoval. De automobiel ten dienste de'r hygië ne. Het aluminium in de automo biel-industrie. De Grand Prix de France. Strijd van lndustneele voer tuigen in Frankrijk. Klanten. Waarschuwing. Automobiel kalen der 1911. Luchtvaart: De Grand Prix van de Daily Mail. Motorwiel- rijden: Off. med. van de N. M. V. Lastige werkzaamheden. Van hier en daar. -Vragenhus voor motor- wielrijders. Industrieele mededoe- lingen. Boekaankondiging. Al lerlek Het laatst verschenen nummer van „Pak me mee" bevat: Als voorplaat een portret van den Haagschen wet houder J. C. Jansen. Verder: Een zonderling bezoek. Het vliegonge luk te Leeuwarden. Brand te Brakel. Internationale wedstrij den te Brussel. Prins Hendrik te Zaandam. Concours hlppique te Hoofddorp. In het teller van Otto Kriens. Clement van Maasdijk. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan vah het „Dagelljksch Nieuws en Advertentieblad," ochtendblad voor de Noordelijke Provinciën, (ultr gave van de firma I. Oppenheim te Groningen) zal met ingang van l Augustus de naam der courant woir- déo gewijzigd. Het blad zal voortaan loops, noppen en rayé's. Ook rand- dassins vonden ditmaal, in weerwil van anders voorspelde verwachtin gen, weder goeden aftrek. Alleen te genover de nu weer opduikende fri- sé's hield me'n zich eenigszins terug getrokken, maar enkele kwaliteiten en prijzen werden besteld. Van de verder nog gebrachte nieuwe dessins Vielen fijngeiijnde strepen, ook nop pen en frisé's in dezelfde sorteering zeer in den smaakk Het spréékt van zelf, dat de bestellingen op laken en chev.ots voor den herfst bijxondeT be langrijk uitvallen, maar ditmaal heeft het tot nu toe denschijn, alsof liet bestelde aantal stukken nog groo- ter is dan andera Over de nieuwe be stellingen der meer- en veelkleurige artikelen kunnen we ditmaal ook niets dan goeds berichten. Alle hierin gebrachte nouveautó's speciaal het Engelsche genre zijn even goed en ia even groote mate verkocht geworden als de aan het stuk geverfde stoffen. Aan het hoofd der veelzijdige sorleo- rlngen staat nog steeds het Engelsche heere'nstof-genre met zijn massa des sins. Naast deze komen talrijke uit voeringen in bontkleurige loop- en noppen-effecten. Tweekleurige cóte lé's vonden voor costuuios, alsook voor roaketu en blouses veel aftrek. Ook double-face stoffen in alle soor ten cn prijzen spelen weder een groo te rol. Bruinzwart gemêleerde, een weinig harige kam garens, met fijne, groene, roode, of gele strepen door weven, vonden van alle kanten de beste opneming. De voorliefde voor be tere, aparte randen ha zeer solide kleurencombinaties is even sterk voor groot geruite blauwgroene achot- sche stoffen. Hei i-g vUchgraat- genre is gedeeltelijk door nieuwe breeder» en smallere streepjes verle vendigd én tamelijk goed besteld ge worden. Over bet algemeen geldt 't costuumstof-genre ln unl en En- gelsch genre voor toonaangevend. Ten opzichte der n'.euwe, voor don herfst- en winter komende kleuren zij vermeld, dat een groote voorliefde heersebt voor all» geelachtlg-brU'ine schakeeringen. In aanmerking komen bijna alle tinten van het lichtste geel ftf lot hel donkerste ferul». Dat hoven- dién nog middel- en donker fraise, kopeTgrcene, blauw-grijxe, donker- en marineblauwe tinten bij alle herfst- en winterstoffen besteld worden, spreekt vanzelf. Alleen maken we de opmerking, dat de smaak langzamer- lia'ud bepaald naar de meer spreken de, dus ook duidelijker uitkomende kleuren overhelt. Dit is vooral bet ge val bij de groene en blauwe tinten. De vraag, of unis of meerkieurige artike len voor het a.s. seizoen hoofdomxot zullen worden, is gemakkelijk te be antwoorden; de door de mode begun stigde soorten makén bij de klanten bijna evenveel opgang. Zoodoende is de stoffenomzet, vooral van dien der Engelfiche genres, beslist verbeterd. Dit i3 ongetwijfeld te danken aan de komende groote costuummode. EEN ZONDERLING MAN. James B. Hammond, de uitvinder van den brief-tikker, die zijn naam draagt, is natuurlijk geen gewoon man, waarvoor zijn uitvinding reeds op zich zelf het bewijs is. Maar nu heeft Hammond een zóó Ameri- kaansch plan bedacht, dat zelfs zijn landgenooton er verbaasd over doen staan. Hammond gaat een spelevaart ondernemen, welke, volgens het plan. 27 jaar zal duren. Die reis wordt on dernomen met een speciaal voor het doel gebouwd motorjacht van 95 Eng. yL lang. Het vaartuig bevat o.m. een berg ruimte voor een auto en is met de uitgezochtste gemakken toegerust. Hammond wil met langer aan den vasten wal leven; voortaan zal hij zijn leven slijten aan boord met af en toe eens een autouitstapje aan don vasten waL Maar nu de duur van den tocht: 27 jaarl Wel, heeft Hammond gezegd, ik ben nu 73 en reken er vast op, de hon derd te halen. En dan dat is dus over 27 jaar trek ik mij terug en geef ik het jacht weg aan de regee ring. HET BEZIT VAN NORMALE OOGEN GEEN IDEAALTOESTAND In de oogheelkunde onderscheidt men naast myopie of bijziendheid en hypermetropie of vèrziendheid de em metropic het normale zien. Een em- metroopoog kan. door gebruik te ma ken van den z.g. acoomodatiespicr zoowel in de nabilheid als in de i er- te scherp zien. Na 1 dertigste jaar gaat de accommodatie echter verlo ren, en de emüieiroop moet bij lezen en schrijven een bril gebruiken Is emmetropic dan voor den beschaaf den. omwikkelden menech wel een iöeaal-ioostand te achten? Dr. Bijls- ma beantwoordt in de „Gen. Crt" de ze vraag be6list ontkennend. „Het-em metropisch oog", zegt hij, „moge bij de schepping der wereld, voor den oermensch een volkomen zintuig ge weest zijn. voor den tegenwooroigen sterveling is het dat niet meer. In overoude tijden werden er aan 't zien in de nabijheid niet zulke hooge oischeu gesteldmen leefde van land bouw, Jacht en visscherij, had be hoefte dus aan een goed gezicht op afstand het maken van hot noodigo gereedschap, enz. kon men gevoeglijk ami jongere krachten overlaten't veriies der accommodatie hinderde niet. Maar langzamerhand leerde de mensch lezen en schrijven, kwam de boekdrukkunst en al wat dies meer 7.ij en dientengevolge zijn er thans ve le menschen, die een goed gezicht in de nabijheid tot op hoogen leeftijd meer zullen waardeeren dan een em- metropisch oog, al moet ifcen bij het eerste om scherp in do verte te zien een pince-nez gebruiken. Daarbij komt dat een myopie van 8,5 dioptric op één oog ons reeds voor goed ontheft van al de lasten der presbyopiehoeft men daarnaast een emmetropisch oog dun is men ook nog geholpen voor 't zien in de verte." Zij, die in hun jeugd slechts weinig bijziend zijn. kunnen op volwassen leeftijd, zooals bekend is, vaak een bril missen. Het in de jeugd abnorma le'oog is in latere jaren een normaal oog. Echter acht dr. Bijisma ln 't alge meen bijziendheid toch wel een go- schenk van twijfelachtige waarde. Zelfs oordeelt hij de vraag de overwe ging waard of er wettelijke bepalin gen noodig zijn ter beperking der bij ziendheid. MESSENGER-BOYS. In Londen huist een heel leger mes senger-boys, handig» jongskes, d.e velen moeite besparen en voor men schen met niet al te veel bediening van onberekenbaar nut xijn, schrijft het Hbld. Zij vervangen in sommige gevallen het kindermeisje, in andere kruier. Zij worden naaï het huis uaasUuan gestuurd of naar het tinent, zij gaan kleine jongetjes naar school brengen of worden naar Brus sel gestuurd om een hertog te ont moeten. De vlugge jongetjes in hun net uni form met hun kleine kalotjes schuin op het hoofd, trekken wel de aan dacht, ook van hooge personen. Prinses Marie Louise van Sleee wij kHolstein heeft eenigen tijd gele den prijzen en medailles uitgereikt aan hen, die de meeat merkwaardige en moeilijkste dingen verricht heb ben. De wonderlijkste verhalen kwamen toen los. Een zekere Alfred Beel hoeft drie reizen naar het vasteland onderno men. Dan eersten keer moest hij te Parijs een groote kist met projecuelantaarns afleveren; hij had slechts vier twintig uv»T noodig om xijn taak te volbrengen. Daarna werd hij naaï Rome gezon den om een uniform af te leveren aan een hoogwaardigheidsbekleder bij H Italiaanse he hof. De derde keer moest hij dén groot hertog van Mecklenbuïg aan het sta tion te Luik opwachten met eon lunch mand. Een ander was de volgende elgen- aardii» taak opgedragen. Bü moest naar Brixton om daar een olifant roe| zijn bewaker, een kleine Indische Jon» gen af te halen. Hij moest met hem naar het Palladium gaan en olifant^ en bewaker 's avonds weer behoudéq In Brixton terug brengen.*Hij leve'rdë het aan zijn zorg toevertrouwde go- zeischap beide keeren behoorlijk af en reed op zijn terugreis trlomfantol lijk op den rug van den kolossus. Een van de jongens deed een ver* haal van een dame in Bondstreet, die in allerijl om hem gezonden hadi Toen hij te bestemder plaatse kwam, vond hij de dame midden op de tafel staan, in doodsangst haar rokken bij elkaar houdend. Er was een muls in de kamer en zij weigerde pertnent van de tafel te komen, voor het on- d.er gevangen was. In een half uur slaagde de messenger-boy er in het beest onschadelijk te maken en ver trok onder luide dankbetuigingen. Een van de jongere leden verteld», hoe hij eens op een middag voor een troep Oempah's had moeten staan, a* zuigende op een citroen. De muxikai ten trokken leelijke gezichten 9 dreigden hem eens te „leeren cïtro» rui gen." Met de mededeeling, dat hij het al kende ging de jongen kalm voort. Of hij er in slaagde een einde te maken aan hel concert, vertelde bij er niet hij. Wij vreezen echter, dat dit jonge tje onder den indruk verkeerde van een dergelijk verhaaltje, dat niet lang geleden in de „Fliegénde Blat ter' versclienen is en waarschijnlijk wel door Engelsche bladen zal zijn overgenomen. EEN OMWENTELING IN DE KEUKEN. In Londen is er een kok. Monsieur Soyer, bezig een keukenomwente ling voor te bereiden, door een nieu we manier van koken of liever bra den, die tuj uitgevonden heeft en die al goed voldaati schijnt ie heb ben. Op de allereenvoudigste en zuide lijkste wijze, die men zich maar den ken kan maakt Monsieur Soyer <le smakelijkste gerechten klaar en zijn spijzen hebben bet voordeel, dat 2» hun eigen geur, hun eigen smaak behouden, onvermengd met de geu ren en de smaken van andere gerech ten. die tegelijkertijd op hetzelfde vuur staan te pruttelen. Hij doet het vleeech. liet gevogelte, ju zelfs ie groenten, die hij zal koken in spe ciaal voor dat doel gemaakte papie ren zakjes en legt ze dan in den lot een zekere temperatuur warm ge- siookten oven. Dat is alles. De een voud van de methode is verbijsterend: de tijdbesparing en de zindelijkheid verlokken de huisvrouw tot een proef. Bij duizenden zijn de papieren zasjes al uitgedeeld; de Daily Ex press alleen heeft er een 10,000 gra tis aan zijn lezers verstrekt en nu nog steeds stroomt het aanvragen, waar aan voorioopig niet voldaan kan worden, omdat men eenvoudig op zoon geweldige behoefte niet gere kend had. Sir Joseph Lyons hoeft hel een om wenteling in de keuken genoemd. En dat is het in den vol sten zin van het woord. De sceptische vrouwtjes, dio in het begin maar eens medelijdend haar schoudertjes ophaalden weer zoo'n nieuwtje hè en die van een aardig heid praatten, die als de nieuwigheid er of was ook wel weer afgedaan zou hebben, halen haar schoudertjes niet méér op. Zij weten nu beter. Want al kleven er aan de nieuwe kookme- thode nog gebreken, die uit den weg geruimd dienen te worden, het valt niet te ontkennen dat de uitvinding van Monsieur Soyer den weg wijst naar verdere volmaking. Intusschen is de vraag naar potten 1 pannen aanmerkelijk verminderd, daarentegen die naar gasfornuizen, die zien net best voor de bereidings wijze leonen, sterk gestegen. En er betaat al wat men zou kunnen noe men een kleine nijverheid, die zich mot het rnakpn van de zakjes bezig houdt WEER TWEE INBRAKEN BIJ BER LIJNSCHE JUWELIERS. De nachtelijke bezoeken by juwe liers te Berlijn, die gepaard gaan met de verdwijning van ettelijke dui zenden aan juweelen, zijn niet van do lucht Nog heeft de Berlijnsche recherche niet het geringste spoor kunnen ont dekken van de bende, die de buiten gewoon brutale inbraak bij Névir und Solin in de Potsdamer Strassc pleeg de. en reeds kreeg zij bericht van twee nieuwe inbraken bij Juweliers, waarbij de dieven weliswaar geen zoor groote buit maaktan. In don nacht van Vrijdag op Zater dag werd de winkel in goudauiids- waren en edelst oenen van Mocsadl in de Neue Königstraaae door inbre kers bezocht en wel langs den moer en meer gebruikelijken weg, nl. door liet plafond heen, tevens de vbier van een leegstaande woning boven den winkel. Zij maakten van de be- proelue nadoelen ais ceuteiooor on door het gat heen geopende para- pluie gebruik. De opening in het plalond is zeer smal en de dief of dievegge die er zich doorheen wrong, moot al bij zonder slank ziyn geweest. De inbre kers maakten voor ruim 3000 mark aan gouden en zilveren sieraden buit Van de twoede nibroas, me m den- zelfden nacht plaats had, werd de horlogemaker Domeyear in do Groez- beereiistrasse het slachtoffer. In plaats van, zooals tegenwoordig bij na alle Berlijnsche juweliers doen, zijn winkel ook 's nachts helder te verlichten, liet Domeyer steeds na winkelsluiting de houten rolluiken voor zijn étalage-ramen neder. Toen de man Zaterdagmorgen van zijn achter don winkel gelegen woning binnen trad, xag hij dadelijk, «lat een groot gedeelte der étalage-artike len gestolen was. De dieven hadden van de straat af op verscheidene plaatsen gaten ln de luiken geboord, er een groot stuk uitizellcht en vervolgens het raam

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7