NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 8623 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 2 AUGUSTUS-1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: pep drie maanden! Van 1—5 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement V&8C Haarlem - - 120 Haarlem van 1—5 regels 1.—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.65 l&W 50 Cts- voor 3 plaatsingen a contant. Afzonderlijke nummers0.02J* z '3* t n i Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37J-1 t&x Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Baitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 3 AUGUSTUS. Orgelbespeling in de Groote kerk, 23- uur. Eere-concert W. Ezerman in de Groote kerk, 8 uur. Concert Hotel ,,Duin en Daal", Bloemendaal. Stadsnieuws In liet Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Praatje over Bloemendaal" in de ru briek Om Ons Heen. Dit Hsarlsms oude keuren. ECHTSCHEIDING. In onzen tijd wordt vaak geklaagd over de lichtvaardigheid, waarmee huwelijken worden ontbonden, maar wanneer wij Schepenen der Stad Haarlem mogen geloovcn, was liet ruim anderhalve eeuw geleden vol strekt niet beter. Althaais 14 April 1744 vestigde dat College er dc aan dacht op, dat vonnissen tot echtschei ding wel in hunne handen werd&i ge steld, doch partijen zelf niet voor hen verschenen. Dat gebeurde alleen, wanneer onvermogende heden kwa men vragen om pro deo te worden bediend. En wat bleek Schepenen dan? ,,Dat de redenen van de vodrsaegdo Separation veeltijds zijn zeer gering en beuzelagt.g; ook dat Partyem dik wijls door ernstige tusschenspraaken en vermaningen van hunne Ed. Aehtb zich laten veree'nigen en van hunne voorgenomen scheydinge worden ge- dehorteerd,door welk Middel het ver meerderen der Huwelijks-Separatiên zeer word tegengehouden..." Om die reden bepaalden Schepenen, dat voortaan ia elk geval van echt scheiding door paxlijen contracten persoonlijk voor hunne Ed. Achlb. of derzelven Commissarissen zou wor den gecompareerd. Gov. Voorwerpen: Terug te bekomen bij: C. Vreenegoor, N. Geldelooze pad, een taschje met inhoud. T. H.lge'rman, Wijde Geldelooz..pad 24, een hondenhalsband. Th. Wiekamp, Holsteijnstr. 21, een •haret. A. P. Gecrke, Groote Houtstraat 47, eeu porteuionn'aie met inhoud. J. Dijkstra, Gen. Joubcrtstraat 56, een paar handschoenen. C. Govers, Oranjeboomstraat 152, een rozenkrans. J. Ritte, Frans Halsstraaat 63 rd. een armbandje. H. Lenselink, Melkboerensteeg 3, een stofjas. A de Graaf, Leidschcstraat 18, oen ceintuur. J. Veldhuis, Friescho Varkenmarkt, 16, een doos met inhoud. N. vau Ostende, Roosvcldstruut 45, een beleenhr.efje. J. Erdsiek, Frans Halsstraat 45, een zakmes. Bureau van politie, twee. strooien hoeden. G. v. d. Bosch, Doelstïaat 35, een ceintuur. H. Holleman, Awsterdamstraat 6, llaarlemmerliede c.a., een postduif. M. Hagedoorh, Da Costustruat 24, een portemonnaie met inhoud. DRANKBESTR1J DING. Het Centraal Comité vau drank- ibestrijdende vereenigiugen heeft een kermisblad „Onze Strijd" uitgege ven, dat in 10.000 exemplaren wordt verspreid en waarin op verschillende wijzen de raad gegeven wordt: „ge bruikt geen alcohol Men zegt wel eens. dat de alco- .hol daarin zijne groote aaulrckkclijk- ,beid vindt, dat hij, zelf fraai van kleur, geschonken wordt uit mooie karaffen, in sierlijke glazen. Als dat iwaar is. waarom zorgen dan de drankbestrijders niet óók, dut hun materiaal er keurig en aantrekke lijk uitziet? Het courantje »s verre van mooi. Eenige duizende ex. min der en dan wat beter papier en meer zorg besteed aan het drukken zoo *ou de propaganda beter werken. VERKIEZING KAMER VAN ARBEID BOUWBEDRIJVEN. Gisteren had de verkiezing van 5 leden-patroons en 5 leden-werklieden voor de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven plaats. Voor de patroons-verkiezing waren uitgebracht 12 stemmen. Daarvan verwierf de heer J. W. van Santé 8, de heer J. C. Geyl 11, de heer W. van Zouten 9, de heer II. v. Niel Can. 10, do heer H. Doing 10 stemmen, en de heeren B. Hagen, L. Sabelis, J. W. van Zantc, J. A. v. Santé, A. A. v. Zanten, D. P. Zuidhof, C. A. M. .Tonckblocdt, J. TL Takkenberg, N. J. W. Nix en J. W. A. Beyncs, ieder 1 stem. 1 Stem was op do firma v. Zanten uitgebracht. Voor de werklieden-verkiezing wa ren 24 kaarten ingekomen. Deze stemming had het volgend resultaat: C. Niemóller 19, A. L. Vol- laerts 20, J. Durge 20, M. Dijkstra 20, J. Jansen van Galen 20 stemmen. De heeren D. Baum, Van Zurk, J. W. v. Santé, J. C. Geyl, IL Doing, Rozijn, Koster, Tiel en Wempo. verwierven elk één stem, de heeren W. A. v. Zan ten en A. v. Niel Cz., ieder twee stem men. Het resultaat dezer verkiezing is dus. dat wat de patroons betreft gekozen zijn de heeren J. W. v. Sarde, J. C .Geyl, W. A. v. Zanten, IL v. Niel Cz. en H. Doing. Als werklieden zijn gekozen de heeren C. Niemóller. A. L. Vollaerts, J. Durge, M. Dijkstra en J. Jansen v. Galen. Er is slecht gestemd, -als men be denkt dat het aantal patroons de 100 verre overschrijdt, en dat Aan de werklieden de 400 te boven gaat Lompenbewerkers. Door het Hoofdbestuur van den Bond van Lompenbewerkc'rs, zal de volgende week een vergadering wor den gehouden, met den heer Cohen als spreker, ojn zoo mogelijk te Haar lem tot oprichting van een afdeeling van genoemden bond te geraken. DE PARADE. Als gewoonlijk wend vanmorgen ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin-Moeder een parade op het oefenveld vóór de ca- valeriekazerne aan don Schoterweg gehouden. Alleen was instede van op 't gewone aanvangsuur (12 uur) de parade nu op negen uur gesteld, iets wat de publieke belangstelling wel eenigszins beïnvloedde. Die was op den straatweg niet groot, terwijl op het terrein zelf maar een klein groep je toeschouwers aanwezig was. De parade, waaraan de beide ba taljons van het 10e regiment Infan terie die hier in garnizoen zijn, deel namen. werd gecommandeerd door majoor Vogelsang en guiuspcclceni door luit.-kolonel jhr. J. Th. van Spongier. 't Vroege aanvangsuur was oor zaak dat de manschappen niet zoo veel hinder van de warmte onder vonden als vroeger wel eens ge schiedde: flauwtes kwamen ditmaal niet voor. DE PADVINDERS. De llaarlemsche Padvinders hebben vandaag hun zomer-campagne voort gezet met een tocht door de stad. Om negen uur hedenochtend werd onder opperleiding van den heer Nu mans die zich op padvinderlijk gebied wel verdienstelijk maakt, en de llaarlem sche verkennertjés op nieuwe en ook op goede paden to leiden weet op het Kennemerplcin aangetreden. Een achttal meisjes en ongeveer veertig jongens waren van de pariij. Een lan ge, maar zeei-in-don-sniuak vollende wandeling die zeker tot de meerdere populariseering van do padvinderij zal hebben bijgedragen, begon toen. De gausclie stad ging het door en ook de buitenwijken worden niet vergeten. De Generaal Cronjéstraat zoowel als do W agenweg, de Groote Houtstraat en do Kleine Houtweg, de Schoterweg en "do Kleverlaan wei den bezocht Ter hoogte van de Kleverlaan werd in de grazige v.eg-beimen uitgerust. De tamboer vau du Haarlemsctie verken- nertjes maakte zich verdienstelijk door een los paard op te vangen. W erkelijk kranig 1 Over half twaalf werd het korpsje op de Nieuwe Groenmarkt ontbonden. Morgen gaat de. reis naar Baarn. Op „groote manoeuvres" J Zw emschool. De temperatuur van het water w as hedenmorgen 6 uur 70 gr., en heden middag 12 uur ook 70 gr. HET ONWEER VAN GISTEREN. Tijdens het onweer van gistermor gen is de bliksem ingeslagen in het seinhuis van do HoUandscbe Spoor aan do Westergracht, waardoor do toestellen onklaar weiden. Men red- do zich met handseintoestcllen, tot na een uur de seminrichting weer in orde was. WEERLICHT. Gisteravond hebben honderden go- noten van het fraaie schouwspel, dat het weerlicht aan den Oostelijken he mel vertoonde. Omstreeks tien uur begon het te lichten, terwijl de ster ren aan den hemel stonden. Het was d.tmaal geen stralenbliksem, maar z.g. kogelbliksem en vlakke bliksem. De vlakke bliksem vertoonde zich meer in het noorden en de kogelblik sem in het zuiden. Het verschijnsel vertoonde weerlicht zonder donder slag. Gewoonlijk neemt rne'n een der gelijk weerlicht waar, even boven den horizon, achter een wolkenbank die schijnbaar niet verandert. Gisteravond zag men ook een on veranderlijke wolkenbank, die spook achtig op de kim stond, als zij zich afteekende tegen den verlichten he md. En dat gebeurde telkens na een paar seconden. Het verschijnsel was gister daarom merkwaardig, dat het zich zoo hoog aan den hemel vertoonde en dat men Ln het Zuidwesten aan den hormon toch de bliksemstraal zag ten min ste te Bloemendaal. waar wij het waarnamen d.e anders achter de wolken blijft en waardoor dan de schijn woTdt gewekt, of het licht zich, niet als een straal, inaar als een go- heel vlak vertoont. De straal, dien wij zagen, was ecu korte lichtpijl, die heen en weer scheen te schieten, meest in verticale richting, van de kim opwaarts. Soms was de 'roodachtig gekleurde licht lijn, die telkens een,ge seconden duurde, zacht gebogen, of nam de ge daante van een sikkel met een steel Men beweert, dat de donder daar om niet gehoord wordt, omdat in den nacht het licht sneller tot ons doordringt dan het geluid en xneu de lichtstralen, dus op zulk een al- stand kan zien, waarop mee het ge- luid niet meer waarneemt. Tegen elf uur nam het lichten af, maar was omstreeks middernacht weer heel sterk geworden. Zulk weerlichten duurt ook des daags wel door, doch dan is het niet waarneembaar in het helle zonuc- Lc ht. NIEUWE SLAGERIJ. Op den hoek van Hazepuiersla&ti en W agenweg cpeat de heer Z. van Waveren, van den Wagenweg, Don derdag eeu nieuwe slagerij, liet huis is onder leiding van den architect A. dc Ma aker van particuliere woning tot winkel verbouwd. De lieer De Maa- ker is uitstekend geslaagd; do win kel valt in de deftige buurt niet uit deal tooti, en de inrichting kan wed ijveren met de beste vleeschhouvers- zaken in ons land. Aan eeu uitnemende hygi&ne is alles ten koste gelegd. Nergens zijn hoeken te vinden, zoodat zich geen stofnesten vormen kunnen, en de vloeren zijn hellend gemaakt, wat liet voordeel heeft, dat de winkel ge regeld en goed kan worden gereinigd. Gepolijst marmer zijn toonbanken enz., do wanden zijn gevormd in te gels. Een moderne ijskast is natuur lijk aanwezig en pekulbaUken ont breken in den kelder niet! Een telefoontoestel vergemakke lijkt do verbinding met de klanten, electrisch is de verlichting. Eau goe de ventilator zorgt voor een steeds Irissche temperatuur. Maatregelen zijn ten slotte genomen, dat liet vleesch niet aan de inwerking der zoainostralen kan worden blootge steld, wat een niet gering voordeel xs. ER IN GELOOPEN. De boek handelaar Nolthenius aan do Gcd. Oude Gracht, had een be diende gehad, die thans elders werk zaam was. De jonge man had, toen hij hier vandaan ging een aantal boekeu enz. medegenomen, die aan zijn patroon behoorden. Hij was zeker bang, dat de zaak ontdekt zou worden, want hij schreef dezer dagen een brief aan den loopknecht van den boekhande laar, waarin o-a- stond: Als hij in de gaten krijgt, dat ik boeken lieb mee genomen, moet jij me schrijven". De lieer Nolthenius kreeg van dezen brief kennis en waarschuwde do politie. De rechercheur Brunt boog nu naar Gouda en deed daar huis zoeking in de kamers van den be diende. Ilij nam in beslag: 30 boeken 30 potlooden. een Jlesli mkt, een flcsch gom, een passer met potlood, twee doozen postpapier, een doosje pennen, een pak briefkaortforntulie- ren en zes collihangers. HOLLANDSCHE KINDERVER- EENIG1NG TOT BESCHERMING DER DIEREN. Men meldt ons uit Amsterdam: Morgenochtend zullen een 140-tnl kinderen, behoorende tot de Holland- sche Kindervereeniging tot bescher ming der Dieren onder leiding van den heer T. Jonker, hoofdbestuurslid deze* vereeniging een uitstapje 'naar Haarlem maken., om een gezel 11 gen dag in de omstreken aldaar door te brengen. Het is voor den eersten keer dat de- zo nuttige vereeniging een dagje bui ten voor hare kinderen-leden organi seert. COMMISSIES VAN AANSLAG. Gedep. Staten hebben bau-xemd a. tot leden der Commissie van aan slag voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten te Haarlem, voor de gemeenten Bloemendaal. Spaarn- durn. Haarlemmerliede eu Spaarn- woude. Heemstede, Benuebroek, Zandvoort en Schoten den heer W. F. van Hooff te Bloe mendaal en den heer W. A. van Am- stel te Heemstede, en tot plaatsvervangende leden dier Commissie den heer G. E. A. Teeuwen te Scho ten en den heer J. Beekman te Zand voort. b. tot leden der Commissie van aan slag voor de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten te Beverwijk, voor do gemeenten Beverwijk. Velsen, en Wijk aan Zee en Duin den heer H. W. Wicherink te Bever wijk en den heer D. Bus, te Velsen. en tot plaatsvervangende leden dier Com missie den heer C. Dingier te Bever wijk en den heer J. E Mulder te Vel sen. f. tot leden der Commissie van aan slag voor do belasting op bedrijfs- en andere inkomsten te Nieuwer-Amstel, voor de gemeenten Nieuwer-Amstel, Watergraafsmeer, Ouder-Amstel. Uit hoorn, Sloten, Muiden, Diomcn. Haar lemmermeer en Aalsmeer den heer C. van Blaaderen te Nieu wer-Amstel en den heer J. J. Rijnierse tc Sloten, en tot plaatsvervangende le den dier Commissie den heer C. van den Bout te Aalsmeer, en den heer K. Kistemaker te Haarlemmermeer. FIETS GESTOLEN. Vóór 't postkantoor is gisteren een rijwiel weggenomen, behoorende aan J. W. de V. AFTREDEN VAN DEN COMMIS SARIS. Het Provinciaal blad No. 74 bevat de volgende kennisgeving van ver leend eervol ontslag aan den Com- misaris der Koningin in de provin cie Noordholland, aan de gemeente besturen. burgerlijke en militaire autoriteiten, colleges, ambtenaren en ingezetenen dier provincie Ik heb de eer U mede te deelen, dat, ingevolge daartoe dooi- mij ge daan verzoek, aan mij bij Koninklijk besluit van 4 dezer no. 48 met ingang van 1 Augustus een eervol ontslag is verleend uit mijne betrekking van Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland. Het is mij eene behoefte om, bij het nederioggen van mijn ambt, U nnjn dank te betuigen voor de mede werking, die mij in het ruim veertien jarig tijdvak, gedurende hetwelk ik deze betrekking mocht bekleedon, in zoo ruime mate werd geschonken en voor de welwillende wijze, waarop mij di© medewerking steeds werd verleend. Do Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, w.g.) VAN TIENHOVEN. VRIJE DAGEN POLITIEPER SONEEL, Thans is op appèl aan het politie personeel bekend gemaakt, dat gedu rende de kermis de vrije dagen stil staan en wel van Zondag 6 tot eu met Maandag 14 Augustus, zoodat ie der een vrijen dag moet missen. EXAMENS HOOFDAKTE. Amsterdam. Geslaagd o.a. de hee ren C. Boogaards, Heemstede; en T. Gielstra, Haarlemmermeer. vprder Stadsnieuws onder laat »te berichten}. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Op den hoek der Kleverlaan, viel Dinsdagavond een vrouw uit de tram niet het gevolg, dat zij-een pols brak. SANTPOORT. Gisteren hebben ruim 200 kinderen van de vereeniging „Hulp voor onbe- huisden" te Amsterdam, onder lel- d.ng van den directeur den heer T. Jonker een bezoek aan Santpoort en de duinen gebracht. BEVERWIJK. Gisterenavond antwaarde men op 2 plaatsen in den omtrek brand. Het bleek, dat de boerderij van den heer Gerritsen nabij Wijk aan Zee en do bollenschuur van den heer Grapen- daal onder Wijk aan Duin in brand stonden. Belde werden een prooi der vlam men. Men vermoedt dat 't hemelvuur de oorzaak is. LISSE. De „Stel.'' bevat de Kon. goedge keurde statuten van de Harddraverij- Vereeniging „Lisse en Omstreken", te Lisse Zij stelt zich ten doel: de verbete ring van het paardenras te bevorde ren door het houden van hippische feesten in het bijzonder van hurddra- verijen. Muistens eenmaal per jaar zal eene harddrijverij worden gehouden, zoo mogelijk op den lsten of 2den Don derdag in de maand October. VOGELENZANG. De zoon van N, v. K., die onlangs wegens ernstige mishandeling van zijn hond een niet onbelangrijke geld boete kreeg, is door dien hond uan- gevallen en boven hei linkeroog gebe ten Het beest was blijkbaar de mis handeling niet vergeten. IJMUIDEN. SCHEEPVAARTBEWEGING. Gedurende de maand Juli zijn te IJmuideu binnen gek oimen en uitge gaan 318 stoom- en zeilschepen met een inhoud van 355.624 netto Reg. Ton. ZANDVOORT. Dipbtbcritls te Zandvoort. Zooals we reeds meldden, is het rapport van prof. Van C&lc&r voor de raadsleden ter inzage gelegd. Op ons heden tot den burgemeester gericht verzoek, het rapport te mogen inzien, antwoordde de heer Beeckman ons, het op eigen verantwoording zonder toestemming van den Raad) niet voor openbaarmaking te kunnen beschik baar stellen. Wel deelde Z.E.A. ons mede. dat de wenken (inzake bacterio- lc gisch onderzoek, enz welke Prof. Van Calcar aan het einde van zijn rapport geeft» onmiddellijk daarna zijn uitgevoerd, zoodut Prof Van Carcar gisteren nog aan den burge meester zijn voldoening over de goede samenwerking had betuigd. De laat ste conclusie van he*, rapport komt verder evenzoo voor in het rapport der gezondheidscommissie. Wat de sclxriftelijke raadgeving der Gezondheidscommissie aan Je hotel- en pensionhouders betreft de burge meester heeft dit briefje ten overvloe de ook aan de winkeliers doen toezen den. Woordelijk luidt het: L. S. De door de gemeente Zandvoort in gestelde Gezondheidscommissie raadt li in zake de te Zandvc-ort voorkomen de diphterie ten stelligste aan Geen personeel aan te nemen noch aan te houden, dan nadat hel bacte riologisch is onderzocht en de uit komst met de grootst mogelijke waar schijnlijkheid heeft uitgemaakt, dat zich geen bacillendragers daaronder bevinden, en bovendien geen perso neel aan te nemen of aan te houden afkomstig uit gezinnen, waarin, voor zoover U door het inwinnen van in lichtingen'bij het gemeentebestuur of uw geneesheer kunt te weten komen, bacillendragers vertoeven. De Burgemeester, J. BEECKMAN. DE KINDERSPELEN. Dinsdagmiddag begon de feestvie ring, door de 2 Augustus-vereeuiging ter gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin-Moeder georganiseerd. Dat begin was de „vestingbouw1' op het strand, waarvoor heel wat jeugdige deelne mers in groepen ingedeeld, zich had den aangemeld. 1 Ging er om, wie het mooiste fort kon beuwen. De uitslag van dezen wedstrijd in 't bouwen van slrandvesliugen was: lo prijs Jan Jordaan, Henny Jordaan T. Ebeling, J. van Heek, C. Sichter man, T. Schuurman J. Hopink en Herman Koolbergen. lste prijs b.: Jan, Jaap en Corry Brusse, L. Tlreesingh, S. Rasch, D. Dcenium en G. van W'allurtz. lste prijs c.: Vrouwtje Joseph, Pina Amities en Samuel de Jong, 1. de la Fuente. A. de Mirabel en Rudolf Uendrix. De twee navolgende groepen ver wierven ieder een 2den prijs: A en P. Drukker, J. ter Kuile, W Mcr- ckens Pameijer, Van Riemsdijk, Cre- iner cn Duyvis, Betsy Conradi, T. Weenirik, Ch. Jonge, Swanenbiug, de Feije, M. Fernteijne, Knap «:i Van Riemsdijk. Vanmorgen om negen uur werden de kinderspelen op het terras van t Kurhaus gehouden onder de beproef de leiding van de heeren Martin uit Haarlem, 't Kurhausterras was fees telijk met vlaggen versierd, en een groot aantal kinderen namen deel aan de spelen, die bestemden uit ring steken en afstandrijden (oer fiets), een estafettenwedstrijd, koekslaan enzoo voort. Dc prijsuitdeeling zou vanmiddag te drie uur plaats hebben, waarschijn lijk door deu burgemeester. Naar we vernemen gaat het vuur werk, dat vanavond zou worden ge houden. niet door. ivèl de overige reeds in ons blad vermelde avond feestelij kheden. De temperatuur van het water was heden 17 gr. R. Binnenland DE VERJAARDAG VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Men meldt ons uit Amsterdam: Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin-Moeder werd van alle openbare gebouwen hier ter stede ge- lugd, terwijl ook van een aantal par ticuliere woningen de vlag was uitge steken. Vanmorgen van 8 tot 9 uur werd doo'r den beer J. Vincent het ca rillon van het Koninklijk Paleis be speeld, terwijl in het Vondelpark een aekuitvoering gegeven werd door het orkest van de Anisterdamsche Toonkunstenaars onder leiding van den heer M. Wolters. De clou van den dag werd echter gevormd door een groote parade, wel ke gehouden werd op het terrein ach ter het Rijks Museum. De troepen werden geïnspecteerd door geucraal- majoor F. N. Fabius, commandant der stelling Amsterdam en stonden onder bevel van luit.-koionel G. C. de Groot van het 7e regiment infanterie. KONINGIN WILHELMIN A EN DE BRUSSELSCHE SOCIALISTISCHE SCHEPEN. Als laatste nagalm van het konink lijk feest ten stadhuize te Brussel, ver telt hel Hbld v Antw. het volgende: do stad Brussel bezit in haar kunst schat een merkwaardig tafelservies in gedreven zilver. geboetseerd door beeldhouwer Van dei Stappen cn ook tafellakens in oud kantwerk, die een vaarde van ruim 25.000 vertegen- voordigen. Dit alles kon dienst doen bij dc ont- ■angst van Koningin Wilhelmim. Doch op het programma van den dag stond ook een theepartijtje en de stad Brussel bezit geen theeservies, daar theedrinken niet tot de nationale deugden der oude Brabanders behoort. Dan moest er ook naar uitgezien wor den om de noodige kopjes en kannen in bruikleen te bekomen. Dan deed iemand, die bij den soeia- lislischcn schepen, M. Grimard, 'e gast was. het voorstel het prachtig theeservies van dezen gemeenma gistraat ter leen tc vragen, servies zeg de men, dat zoowat 7,500 waarde be zit. Hieromtrent gepolst, stemde M Gri mard gereedelïjk toe en zoo komt het, dal koniii-* Albert en koningin i'liel- mina de thee gebruikten in dc kopjes van een socio al-democraat van 1 zui verste water. GEMEENTERAADSVERKIEZIN GEN TE AMSTERDAM. De afdeeling HI van de S. D. A. P. heeft in haar vergadering van Maan dagavond met algemeen e stemmen Je heer S. Rodriguea de Miranda can- didaat gesteld. Het Volk verneemt, dat er pogingen worden gedaan om den notaris Krab bendam candidaat te stellen. Het ia nog 'niet bekend of deze candidatuur d:c builen de burgerlijke klc^vcree- niging omgaat eên liberaal dan wel een clericaal karakter draagt Uit de Arbeiderswereld STAKINGEN IN ENGELAND EN RUSLAND. De staking onder de kolensjouwers in de haven vau Londen is gister in om-, vang toegenomen. Vele schepen kun nen wegens gebrek aan kolen nbzt vertrekken. Het aantal stakers wordt op 5000 a 7000 geraamd. Er zijn te.'o bootwerkers oncer hen, die zich uit solidariteit bij de beweging hebben aangesloten. Dc leiders van do sla king zien den toestand ernstig in. Du hoofdgrief tan de stakers schijnt te zijn. dat de patroons zich niet h ai-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1