uiiuuir. rxc,i- en DU»\,nDnawu, Men schrijft uit Boxtel d.d. 30 Juli aan de 's-IIert. Ct.: Hedenmiddag zagefa we In Weste lijke richting groote rookwolken op stijgen, maa,r spoedig wist men zeker, dat het geen brand van huizon was. De groote hei, bedekt met bosschon, toebehooronde aan den heer iloogei^ wou alhier stond in bra'nd. Na den middag hoorden we, dat de brand zich uitbreidde tot Campina, belioo- rende aan den heer Van Tieiihovon. We zijn den brand in oogeiischouw wezen nemen en stonden verbaasd over de uitgestrektheid. De brand is waarschijnlijk ontstaan bij do lluis- ven'nen en breidde zich langzamer hand uit. 's Middags omstreeks zes uur zal hij wel een lengte bereikt hebben van ongeveer een uur gaans. Aan blusschen valt niet te denken, hoewel vele mensche'n bezig zijn. Op Campina is men druk bezig de rogge, die op oppers staat (er staat nog oen macht) binnen te halen. Daarnaast staat veel rijpe haver, die mo'rgen verpacht wordt, hierneven staat hei cn ruwigheid van bijna een halvcn meter, die reeds op verschillcndo plaatsen aan het branden was. Laat ons hopen, dat deze gespaard blijft. Bij het huis van Verhoeven hooft men een tegenbrand aangestoken om de boerderij te Vrijwaren; bij deze boer derij bevindt zich de klomc brand spuit, dio als liet ten kwade Wdl, slechts wc.nig doen kan bij gebrek aan water, liet laat zich aanzien, dat de brand zich 'nog enorm zal uitbrei den, want bij den avond zag men oen vuurgloed van de Huasvennen tot Balsfoort en aan blussclie'n valt niet te denken. Wel is de brandweer op haar post, maar zal weinig kunnen uitvoe'ren. Naar wij vernemen is de burgemees ter reeds ter plaatse geweest. Laat ons hopen, dat de brand zich niet naar Boxtelsche zijde verder uit breidt, dan zouden ook bij dit droog weer e'nkele boerderijen niet veilig zijn. Men schat het brandende gedeelte op 4 a 500 H.A. DE BEURS TE AMSTERDAM. Hei was gister 300 jaar, dat de eerste Amsterdamsche Beu'rs geopend werd. In het ,,Hbld." schrijft C. G. daar over o.a.: Driehonderd jaar. Het lijkt niet heel lang in dezen tijd van snel le ven, maar toch, 1611 sohij'nt oneindig ver achter ons te liggen. Tot dien tijd kwamen de wijze en vroede vaderen van Amsterdam, de deftige kooplieden, van wie de bloei de'r stad afhing, samen in de War moesstraat, heel aan het einde. Daar in de open lucht beraadslaagden ze te zamen, wegschuilend voor heete zonnestralen en regenvlagen onder de luifels der huizen. Maar 'naarmate de handel zich uit breidde en liet aantal kooplieden steeg, deed zich het gebrek aan ruim te meer en meer voelen. Toen schijnt e'r een tijdlang beurs gehouden te zijn in de Oude Kerk, ten minste in de Kerkverordeningen leest men een bevel aan een der kérekmeesteren om daar te beurstijd aanwezig te zijn. Toen het beursterrein zich van de Warmoesstraat uitstrekte tot het Oost einde van de „Nieuwe Brugge", von den de heeren beschutting in het paalhuisje dat daar stond, waar door de sch.ppers het paalgeld moest wor den betaald. Maar ook dat kon op den duur niet voldoen; Amsterdam stond, ofschoon als koopstad een van de eerste van Europa, toch nog iu zooverre bij Londen en Antwerpen ten achter, dat deze beide steden "reeds jarenlang een eigen beursge bouw bezaten, toen men in Amster dam over de noodzakelijkheid e'r van begon te denken. Het bouwen van de Beurs werd op gedragen aan Hendrick de Keyser. Daar er geen terrein beschikbaar was, werd de vaart tusschen Rokin ën Dam'rak overwelfd en zoo de Beurs „te water uitgebouwd". Do Londcn- sche Beurs diende als voorbeeld. De zoon van den yoorattondeu bur gemeester Cornolus Pieterz. Hooft legde- in 1608 den eersten steen en 3 jaar later, op de'n eersten Augustus, kwamen de Amsterdamsche kooplie den voor den eersten kee'r in eigen gebouw te zamen. Met den handel groeide ook de Beurs, die o.a. in 1668 door den arclii- tec't Daniël Stalpaert werd vergroot. Gevaren hébben de Beurs bedreigd, meer dan eenmaal. Den eersten kee'r bij het buskruit verraad, door een Amsterdamscheu weesjongen ontdekt. Schrik en ont steltenis heorschten onder de koop lieden, maar spoedig keerde toen de rust weer. Doch in 1820 lieerschte er een pa niek van gansch anderen aard onder de beursbezoekers; men hud nl. een geheimzinnig gekraak in het gebouw vernomen en tevergeefs trachtte men de oorzaken daarvan op te sporen. Herhaaldelijk werd toen getracht om verbetering aan te brengen en einde lijk m 1836 besloot men over te gaan tot de algeheele slooping van het ge bouw, dat toen bewees toch nog hech ter en sterker te zijn, dan men aan vankelijk gedacht had. Een van de mooiste gebouwen der stad was toon verdwenen. Een nieuw gebouw verrees, nadat de kooplieden eonigen tijd hun waar digheid ie kort hadden gedaan in een houten hulnbeurs. ene nieuwe noura mei naar piecni-' statige kolommen en donkere kleur gaf gedachten van ernst en plechtig heid, het symbool van Amsterdam's handel. Te alle tijden hebben de architecten er naar gestreefd statigheid te leggen ih do lijnen van het beursgebouw en dat is hun wel gelukt. De tegenwoordige Beu'rs, die mas sieve, [rechtlijnige kolossus trekt da delijk de aandacht en dwingt eerbied af. Zoo is men dan van het paalhuisje gekomen tot het tegenwoordige, pa leisachtige gebouw, dat toch alweer niet groot genoeg blijkt. En de Beu'rsbezoekersl Eerst de ge zeten Amsterdamsche koopman in kostbare, maar wel eenvoudige klee ding, met slappe flambard en witte plooikraag, met pruik en driekanten steek, later de, toen de deftige heeren met hooge hoeden heenstappend naar de Beurs vrijën toegang en nu 50 gul-, den per jaar entree en minder def tigheid, minder statigheid. Het eigen lijke beurstype verdwijnt zoo lang zamerhand; geen hooge hoeden meer, maar stroohoedjes, dopjes, panama's. Een geoccupeerd, druk wegsnellen, niet meer den bezadigden, langzamen tred. Het verschil der tijden, uitko mend in houding en voorkomen der Beursbezoekers van hu en toen! Oningewijden op de Beurs, och, er zijn er. Vreemdelingen loopen er in, betalen hun entree, jachten rond tusschen de druk pratende, zaken doende beursmenschen, willen alles zien, jachten weer weg. De Beurs in Amsterdam plaats, waar men elkaar ontmoet, waar men,, al zaken doondo, gonoogelijk een beetje praat. Mën gaat'er hoen, al heeft men er weinig te doen. Makelaars, assuradeurs, connmissi- onnairs in effecten zijn werkelijk bo zig, maar de groote drukte van Vroe ger is veel verminderd, nu men zoo veel per telephoon af kan doen. Maar toch tijgt een rechtgeaard Amsterdamsch koopman dag aan dag naar de Beu'rs, trouw aan de traditie. Streng is de handels-etiquette, die er heerscht, vooral in de cffecten-afdee- lmgen en wee dëngene, die er in breuk op maakt. Er wordt een kring om hem heen getrokken, de jonge beursbediendenj maken hem belachelijk en zijn ver blijf ter beurze is niet langer moge lijk. Maar dergelijke middelen, het zoogenaamde van de Beu'rs dringen, worden alleen in uiterste gevallen toegepast. Maar de effectenbeurs zal nu uit het tegenwoordige gebouw ver dwijnen en op de plaats van het Bi ble-hotel zal het gebouw verrijzen, dat do meest patnicisohe beursbezoe kers herbergen zal. Hoe dat gaan moet, als de effecten- menschen, die nu aldoor even de goederenbeurs oploopeu en zoo eon noodzakeiijk contact met de anderen onderhouden, uit het hoofdgebouw zijn, dat is een open vraag! Deftige, statige e'r-nst, bezadigd heid, ze zijn op de beurs in sommige tijden ver te zoeken. Toen bij de geboorte vap Prinses Juliana de stad in foestroes was, toen bleven ook de deftige zakenmenschcn niet kalm, toen vierde de vroolijkhcid hoogtij binnen de beursmu'ren, toen schetterde muziek door de hooge za len en stoven bejaarde heeren, an ders deftig te alle tijden, als jolige jongens naar hun banken, bang voor de klappers, die allerwegen ontplof ten. Dan is mën dwaas, jolig uitgela ten in dat plechtstatig gebouw. Soms ook is er, vooral in den cf- fectenfaoek. een geheel andere stem ming. Wanneer de koersen laag zijn, dan komen ër bedrukte gezichten, dan is de telephoon niet te bereiken, dan weten de anderen: Er hangt wal! Maar over de andere afdeeiingen breidt zich do gedrukte stemming niet uit Nu, in de zomermaanden, als het zijn in een stad iets bijna onnatuur lijks wordt, als de deftige grachten huizen leegstaan, dan ligt het groo te Beursgebouw ook één dag van de week verlaten te blakeren i'n de fello zon. Geen bezige, zwarte figuurtjes, die de breede trappen opsnellen; Za terdag van Mei tot September is de dag van rust, geen zakengeroezemoes maar plechtige stilte in het wijdsc-h gebouw. INGEZONDEN Van ingebonden suiltkon, geplfintat of fll.ot geplaatst, wordt do kopio don iimonder blot teruggegeven. Voor den inhoud doner rnbrlolc stelt do RcdnotU zich niot aansprakelijk. Ds Melkprijs. Mijnheer dc Redacteur! Gaarne zag ondergeteeker.de het volgende geplaatst: In het verslag over den afloop der vergadering gehouden j.l. Vrijdag avond door do lcdën van de Haarl. Melkverkoopersver Onderling Be lang. gehouden naar aanleiding van den heerschenden nielknood, cn opge nomen in uw blad van Zaterdag j.l., wordt door de redactie daaraan een beschouwing toegevoegd, welke niet alleen geheel tegen het belang van de melkhandelaren indruischt, maar zelfs geheel bezijden do waarheid is, en liet publiek een foutieve voorstel ling geeft en oen geheel verkeerden indruk! liet is aan niet-vakliedon niet kwa lijk te nemen, als zij een verkee'rd ïaee neüoen over net van van aen melkhandelaar. Muar om dadelijk f te breken, een conclusie e'r bij, die allen 'degelijken grond mist, en alleen dat uit kan werken, dat een bestaande slechte toestand nog verslechterd wordt, daartegen kom ik, als oud-voorzitter en vakman op, en zal met feilen be wijze!), dat het den melkhandelaar niet te doen is om ongemotiveerde' winsten binnen te halen, en ook geen voordeel geeft, zooals is weerge geven in uw blad van j.l. Zaterdag avond! lIojKsnde, dat liet publiek door on derstaande regelen werkelijk begrij pen zal, dat èn verdienste èn levens wijs van de melkhandelaa'rs niet zoo ongemotiveerd loonend is en benij denswaardig! Zooals dan bekend is, weid j.l. Vrijdagavond een vergade ring voor de leden van O. B. en bo- stuurders van melkinrichtingen ge houden, om te bespreken het voorstel om in plaats van 1 October a.s. nu reeds met 1 Aug. a.s. den verkoop van volle melk met 1 cent per Liter te verkoopen en te brengen op 10 cent per Liter! Hoewel men algemeen doordrongen was, dat het zéér nood zakelijk was, en heusch niet overbo-; dig, werd na rijpelijk overleg beslo ten te wachten tot 1 Oct. a.s. Daar met 1 Oct. o.s. de melk 1 cent per Li ter duurder wordt ingekocht, (zooals alle jaren met de wintermaanden het geval ia geweest); het vanzelf spre kend is dat de verkoop ook met 1 ct. per Liter zal moeten woTden ver hoogd en dan de verkoopprijs zal zijn 10 cent pér Liter. Dit werd besloten om verschillende redenen welke ik maar zal laten rusten," omdat dit te veel 'ruimte in beslag zou nemen en alleen „gevo-eld" wordt door vak lieden! Waarom er door de ledeu van O. B. een vërgadëring werd gehouden om te bespreken, oin nu "reeds over te gaan tot verhooging der melkprijzen? Het is waarschijnlijk niet algemeen bekend, dat zoodra het warm wordt, de koe zéér spaarzaam is in bel go- ven van melk. En minstens 1/4 hoe veelheid melk per dag minder op brengt. Daar komt bij, dat het vetge halte der melk veel vermindert, wat namelijk zeer tot schade komt in het bcre.dcn van boter, room enz. Verder ontstaat schade door de af koeling met water of ijs, waardoor' ongeveer 3 ft 4 Liter melk per honderd te loër gaat door vo 1 u moverm indé ïing. De vliegen en insecten verjagen 't vee telkens en maken het onrustig, wat zeer nadeeiig werkt op het melk geven en het vetgehalte en volume der melk sterk doet afnemen. Ook de stedelijke melkvet-ordening die voorschrijft, dat het vetgehalte moet zijn 2.75 maakt dat vele Li ters niet als melk mogen worden ver kocht. Als e'r weinig gras is en oorza ken als boven omschreven haar in vloed doem gelden, komt hot veel voor, dat heit vetgehalte slechts be draagt 2.50 A 2.60 En al is het beweze'n, dat de melk zoo onder de koe vandaan komt, toch loopt men allicht kans op een proces verbaal. Dat het mond- en klauw zeer, dat zeer algemeen geheerscht heeft, den melknood verergert, is volkomen denkbaar. Doch in het alge meen gesp'roke'nde laatste jaren is melk een artikel, welk moer en meer verbruikt wordt. De doktoren dringen bij patiënten er steeds op aan, op meerder gebruik van melk, 'room of karnemelk. Ook door de gewone cliënten wordt de laatste jaren meer gebruikt dan vroe ger. Bij warm weder is dit zeer merk baar. Daar hu de melkverkoopc'rs voel minder melk ontvangen dan wat zij vast in koop hadden cn de Vraag véél, véél grooter is, kan ieder dui delijk begrijpen, dat de melk in prijs stijgt. Was die stijging van dien aard, dat er geen w.nst behaald werd, maar ook geen geld hij hoefde, dan waren vele melkvërkoopers en melkinrich tingen al zeer tevreden en dankbaar. Doch als da verkoopsprijs vvon de melk 9 cent per Liter is, en op heden in Amsterdam den marktprijs 17 zegge 17 cent per Liter is (dan mag men 'nog van gunst spreken, als men rncl kontvangt), dan zal men toch toestemmen, dat heel wat Liters melk verkocht moeten wo'rden van dc melk welke men in koop heeft, ear men kan spreken van eigen geld" laat staan van ongemotiveerde winsten to maken, zooals geschreven is. Men zal mij toe kunnen voegen: A. is H. niet, doch j.l. Zaterdag werd hier gnf 12 en 14 cent voo'r do Liter melk geboden als men ze maar kreeg, om er do klanten maar mede te hel pen voor... 9 centen. Nu geef ik dadelijk toe, dat op he den met de ongekende warmte den nood het hoogst is, maar deze toe standen doen zich in grootere of klei nere mate alle jaren voor. Zoowel des zomers als des winters. En telkens wórdt het erger, om dc eenvoudige reden, dat van jaar tot jaar de melk over het geheele land schaurscher wordt! Evenwel moet niet uit het oog ver loren worden, dat op zekero lijden de melk weinig gevroagd is, en er veel gemolken wo"rdt, waardoor dan de melkhandelaar te veel molk ontvangt. Het is al van ouds bekend, dat bij koeler ën vochtig weder, het gebruak van melk veel minder wordt, daaren tegen geven de koeien meer melk, zoo dat dra overvloed daar is. De „over- melk". zooals dit in vakterm geuit worat, is sieeos een product waar geld Lij meet, iaat staan dat het on gemotiveerde winsten geeft, en is steeds eeu groote zorg voor de niëlk- vorkoopers! Het is ook heusch niet on bekend, dat de melkverkoopers leven van don eenen dag in den andere, om maar niet eens te noemen hot slavo- lijke leven in dit vak! 's Morgens vroeg en 's avonds laat, weer of goën weer, Zondag of in de week altijd maar klaar te staan als een machine, mot veel zorg voor het product wat zij verkoopen, omdat dit aan bederf onderhevig is! Welk, zoodra do melk schraal wordt méér kost van inkoop, doch als er overvloed komt, met den bestaanden pi-ijs moet worden l>e- taald. Een van de donkere zijden van het melkvak is zeker wel, dat hoe drukker bet is, hoe minder er ver diend wordt. En men is blij als er' soms maar geen geld bij behoeft. Dit is waarheid! Als men de balans van de versclül- lende melkinrichtingen eens nagaat, dan zou men zich kunnen overtuigen, hoeveel zo'rg en moeite de commissa rissen hebben om een klein dividend uit te betalen! Vele Naaml. Vennootschappen op liet gebied van den melkverkoop zou den heusch, als zij bij wijze van spre ken weder moesten verrijzen, er niet meer komen! Ten slotte: Als men den toestand neemt zooals hij is, behoeft men heusch geen profeet te wezen, om te zeggen: dat de melk van jaar tot jaar steeds duurder zal en moet worden! Bijvoorbeeld in het Schoterkwar- tLer, nabij Haarlem, waar op heden Ongeveer 9000 zielen wonen, graas den voorheen waarschijnlijk 400 koeien, welke per dag ongeveer 4000 Liter melk gaven. Als we nu aanne men, dat in dit kwartier 4 a 500 Liter melk për dag vërbruikt wordt, dan zal bij nadenken moeten gezegd wor den, dat heol wat meer melk wordt verbruikt tegenover vroeger als aan gevoerd. Ziet eens naar het Klever park, Bosch en Vaart, Heemstede, Amsterdamsche buurt, enz., om niet eens te spreken over omliggende dor pen, waar naar verhouding hetzelf de gebeurt. Of weiland wordt omge zet in bouwland, teelland, of voor dc bloembollencultuur. Waar vroeger henderden koeien graasden wonen nu menschen d.e melk gebruikeul Ook de groote melkopkoop tegen steeds hoogere prijzen, welke heinde en ver overal wordt opgekocht door zuivel fabrieken, welke de melk in den vorm van boter, melkpoeder, gesteriliseerde room naar Oost en West uitvoeren. Commentaar is overbodig. En vindt men 10 cent per Liter voor volle melk véél geld op heden, over eenige jaren zal 12 of meer cen ten per Liter werkelijk niet zoo'n hoogen prijs zijn, er gaat wel weiland af, doch er komt niet bij. De redenen waarom O. B. den prijs der melk nu met 1 Aug. a.s. nog met op 10 cent per Liter bracht, 'is, dat 1 October a.s. dit van zei fmoet gebeuren. En over het alge- meën (om moeilijkheden te voorko men met leveranciers) te wachten tot 1 Oct. a.s., het verstandigst was. Hopende dat deze regelen mogen bijdragen om publiek en përs wat milder te stemmen voor het vak der melkliandelaren, is de bedoeling van schrijver dezes! Oud Voorzitter der Haarl. Mclk- verk. Ver. Onderling Belang. De Redactie dankzeggend voo'r de verleende plaatsruimte. H. N. V. 31 Juli 1911. De heer H. N. V. heeft ons een zeer donkere schilderij opgehangen, om trent den toestand van de melklian delaren. We willeb niet zeggen, dat d.e voorstelling van zaken te donker is want wij zijn geen deskundigen.We willen dan ook gaarne aannemen, dat de inkoopsprijs van de melk zeer hoog is. Met verwondering zal menigeen ge lezen hebben, dat de melkboer thans den kan melk, dien hij voor 9 ct. le vert, voor 13 of 14 cent inkoopt en er dus vier of vijf cent op toelegt. Dit is natuurlijk alleen mogeiijik, wan neer in den winter de inkoopsprijs van de melk zoo laag is, dat het ver lies in den zomer er door gedekt wordt. Maar eenigszins vreemd lijkt die hooge prijs wel, daar het toch de ge woonte is, dat een melkhandelaar in Mei den melkvoorraad voor een go- licol jaar koopt. Moeten die dure li- tere molk nu gekocht wo'rden, omdat de melkhandelaor méér noodig heeft, dan hij contracteerde? Voor het overige willen wij opmer ken, dat wij geeuszaas het vak van den melkhandelaar willen verslech teren. Wij hebben alleen opgemerkt, dat er geen evenredigheid bostcuid tusschen de verhooging van den ver koopsprijs en van den inkoopsprijs van de melk. O. i. wilde men den verkoopsprijs met eou grooter bedrag verhoogon, dan de inkoopsprijs verhoogd was. Nu somt de heer V. wel veel oorza ken voor de verhooging van don prijs op, inaa"r met dit al :s de zomerprijs slechts één kwart cent en de winter- priis slechts een halve cent per liter verhoogd. Waar wij van een niet gemotiveer de winst, d.w.z. meerdere winst, da'n nu, spraken, grondden we dit op de meedeeling van onzen zegsman, dat men dein prijs mot één cent en niet met ee'n halve cent verhoogde, omdat dit moeilijkheden gaf bij do prijsbe rekening voor de halve literf Een verhooging van eetn halven cent was dus wel voldoende om de kosten te dekken, maar gaf alleen in de praktijk bezwaren. REDACTIE H.'B D, Sport en Wedstrijden ZWEMMEN. HULDIGING VAN OOMS. Naar aanleiding van de prachtige overwinning van onzen landgenoot, den heer P. L. Ooms, bij gelegenheid van den grooten Internationalen Zwemwedstrijd dwars door Parijs op j.l. Zondag, heeft het bestuur der Zwemclub „De Jonge Kampioen", waarvan hij lid is, besloten, hem bij zijn terugkeer te Amsterdam een har telijke ovatie te bereiden. Bij zijn aankomst, vanavond 7,43 C S. zal hij door zijn clubgenooten har telijk ontvangen worden, terwijl daar- .iu in gereedstaande rijtuigen zul wor den gereden naar café „Parkzicht Stadhouderskade, alwaar bij offi cieel geluk gewenscht zal worden en waar alle belangstellenden in sport kringen gaarne in de gelegenheid zul len worden gesteld, hem te complimen- Ueren. SCHAKEN. HET TOURNOOi TE KEULEN. Schelfhout won van Davidson door tijdsoverschrijding van laatstge noemde. Dr. Esser wist tegen Breyer in 't voordcel te komen. De pion-plus leid de echter niet tot winst. Von Freymann kwam tegen Rotlevi in oen voor hem gunstig eindspel, zet te verkeerd voort en de partij werd remise. Lowtsky kwam voor de zooveelste maal in beslissend nadeel, ditmaal te gen Hafé en maakte toch remise. Von Terescht3Chenko koos tegen Hromadka, een boeken-variant, die regelrecht verliest. Ziolo won gemakkelijk van Gut- ïriuyer, en Barton en Kirschen kwa men achtereenvolgens in 't voordeel, om ten slotte tot remise te besluiten. De stand luidt na de 13e ronde I»wtsky en Von Freymann, S. Esser en Hromadka, 7. Breyer en Schelf hout, 61/2. Rotlevi en Gutmayer, 6, Nyhoim en Von Tereschtsehenko. 5 1/2, Barton en Hafé, 5, Donegan en prof. Ziolo 41/2, Davidson 4. Kir schen 3. DE MATCH SCHLECHTER— TARRASCH. De veertiende partij werd na den 41 en zet afgebroken. De stand van de match is Tar- rasch 3, Schlechier 2. remise 8. VOETBAL. AJAX' NIEUW CLUBCOSTUUM. De Amsterdamsche eerste klasser Ajax heeft (schrijft de Tel.) in ver band met het feit, dat ook Sparta do- zelfde clubkleuren draagt, een wijzi ging gebracht in haar clubcostuum, dat voortaan een wit jersey zal zijn met breede roode baan voor en ach ter, benevens witte mouwen met roo de omslagen en roode kraag. GIFTEN VOOR VéDRINES. Ben enthousiast „Daily Mail"-lezer, die te Luzern vertoeft, mr. James El- llmon, de bekende embrocation-fabri- kant, zond een chèque van 1000 pond sterling 12,000) voor Védrines. Al les en alles bij elkaar, heeft Védrines nu toch nog ruim 24,000 gekregen. Een mooie consolatie-prijs dus I BEAUMONT TE PARIJS GEHULDIGD. Beaumont viel, bij zijn terugkomst Ie Parijs, een geweldige hulde ten deel. In de bureaux van de „Daily Mail" aldaar, werd hij achtereenvol gens toegesproken door vertegenwoor digers van de ministers van Marine en Oorlog, de Aéroclub, Blériot en ve le anderen. Hij moest herhaaldelijk voor het raam verschijnen, vanwaar hij reusachtige ovaties der enthousias te menigte in ontvangst nam. (TeL) Kerk en School 's-Gravenhage, 31 Juli. 32ste jaar- lijksche examen dër Nederlandsche Toonkunstenaaïsvereëniging. Van de 5 Candida ten zijn geslaagd: voor pia no (lager onderwijs) mevr. M. A. Th. Fischer, uit Rijswijk (Z.-H.), de heer J. W. Meyll, uit Nijkerk. PROF. VAN HELTEN. Zag professor Van Heiten, hoog leeraar in de Nederlandsche taai- cn letteren en .aanverwante vakken aan de Universiteit van Groningen zich het vorige jaar door ziekte genood zaakt een jaar verlof aan te vragen, thans is hem bij Koninklijk besluit wegens gezondheidsredenen, onder dankbetuiging voor zijne diensten ge durende vele jaxen aan do Ilooge- soliool bewezen, eervol ontslag als hoogleeraar verleend. Dr. W. L. van Heiten is geboren 20 Augustus 1849 te Hedel. Ilïj ont ving zijne Opleiding aan het gymna sium te Leiden en ie Rotterdam, be gon zijne academische studiën te loei den in 1865 en promoveerde tot doc tor in de letteren in 1871 op eene dis sertatie: Proeven van woordverkla ring. In 1870 benoemd tot leoranr in Nederlandsch en Geschiedenis aan de H. B. S. te Tiel, verwisselde hij in 1872 die betrekking met eene ge lijke aan de II. B. S. te Rotterdam. In 1874 werd hij als leeraar in die zelfde vakken aan het gymnasium der laatstgenoemde gemeente aange steld. Hij schneef: Kleine Nederiaml- sciie Spraabkennb; De klinkers en medeklinkers m het Nederlandsch; Het Werkwoord in zijne vervoeging en afleiding; Vondels Taal. Opstellen v.m taal- en letterkundigen a;ir<l in: De Taalbode, het T ijdschrift der Maat schappij van Nederlandsche Letter kunde, De Toekomst, De Tijdspiegel, Zeitschrift für deutsehcu Altesthum, Die Gegenwart en bezorgde de uit gave van „Drie kluchtspelen uit de 17e eeuw, alsmede van de Referijnen van Anna Bijns". Hij aanvaardde liet hoogleeraars- ambt den 30 November 1882 met eene iredevoering, getiteld: Bijdrage tot eene oraemaüsche goscliiedenis der vaderlandse!)e taalstudie Jn Neder land. Prof. Van Heiten was steeds een beminnelijke docent voor zijne stu denten, die hem allen zonder uitzon dering hoogachten. Het professoraat werd, sedert prof. Van Heiten ongesteld word, door don heer dr. C'. G. de Vooys, leeraar te Assen, tijdelijk waargenomen. (N. Gron. Crt.) Gemengd Nieuws EEN GRIEZELIGE VONDST, Ecnigo weken geleden werd in het Engclsclie postkantoor te Konstanti- nopel, aldus verhaalt het l'arijsche blad „Excelsior", een houten kist Ontdekt, die geadresseerd was aan den gewezen sultan Abdul llamid. Het pakket was in 1909 uit 'Tripolis verzonden. Tengevolge van het uitbreken der revolutie, was de kist niet aan den sultan bezo'rgd en liad sinds d on in het Engeische postkantoor gelegen. Eerst Zaterdag l.L werd zij op bevel van den sultan in bijzijn van eon aantal officieele personen geopend. Zij bleek niets meer of minder te lie- vatten dan het hoofd van den gewe zen minister-president Midhat pasja, die dc eerste Turksche grondwet van 1S77 introk. Een brief op 't voorhoofd gehecht gaf inlichtingen over de iden titeit van het hoofd. De bi ief was van een zekeren Ma- hini Ago, een artillerie-officier, die Midhat op bevel van den sultan om liet leven bracht. In zijn brief zette do moordenaar in bijzonderheden uit eën, hoe hij de moord op Midhat ge ploegd had, en dat hij, zooals de sul tan gevraagd had, hem het hoofd van het slachtoffer overzond. Toen het griezelige pakket aankwam, was Ab dul Humid 'reeds van den troon go- stootcn. AMERIKAANSCHE UITSPATTIN GEN. In het Quarantaine station te New- York moeten zich- gedurende den luutstcn tijd scliandelijke tooneelen hebben afgespeeld. Een ontslagen be ambte Artur Depns legde voor den onderzoeksrechter de becedigde ver klaring af, dat in het bibliotheekge bouw iederen nacht ware orgienplaals vinden. Eens hebben de beambten een in do bibliotheek bewaarde urn, die de asch bevatten van kolonel Waring van zijn plaats genomen, en zijn in houd weggeworpen. De urn werd uit- gewasschen en tot 't aanmaken van een bowle gebruikt EEN MILLIONNAIR WANBETALER Een Amerikaansch rnülionnair, Brown, die reeds twintig jaren op een jacht aan de kust van liet graaf schap Essex verblijf houdt, doch nim mer belasting betaalde, is onlangs in de belasting aangeslagen en door den rechter veroordeeld tot betaling van al hetgeen de staat van hem over hot afgeloopen twintigjarig tijdvak heeft te vorderen. l>e lieer Brown, die anders het geld met handen vol ondea- de kustbevol king laat rollen, heeft ei' geen plan op, zijne schuld aan den staat te kwij ten, daar hij meent, dat een jacht volgens de Engeische wet met als woning is te beschouwen. Het jacht, dat steeds onder stoom ligt, maar nimmer verre tochten on dernam, staat thans, te oordeelen naar de dikke rookwolken, die uit de stoompijp omhoog stijgen, op het punt te vertrekken, zoodal de Engeische fiscus waarschijnlijk Brown's dub beltjes niet te zien zal krijgen. AQUARIUM. Voor een te New-York in het Cen- traalpark te stichten grootscheeps aquarium heeft de multimillionnair John Murray vijftig millioon gulden beschikbaar gesteld. Eenige expedi ties zijn reeds onderweg om het noo- dige materiaal te verzamelen. EEN EILAND VOOR ASOCIALE INDIVIDUEN. De Deensche vereenigring tot hulp van zwakzinnigen heeft de beschik king verkregen over het in den I.im- fjond gelogen eilandje Livö, 350 1I A. groot, en stelt zich nu voor. dat eiland te bestemmen voor zwakzinni ge mannen met anti-sociale neigin gen. De lieden zij'n op dit eiland zno vrij, dat ze kunnen voldoen &an hun lust tot vagebondage maar van 't eiland af kunnen ze niet. Tevens vinden ze er voldoende arbeidsgclo- gonheid in land- en boschbouw, pan- nenbakkerij, enz., om zich nuttig to kunnen maken. De hier gevonden op lossing is een zeer gelukkige te ach ten. Asociale individuen liehooren nóch in de maatschappij, nóch in ge vangenis of krankzinnigengestichten thuis, terwijl hun psychische toestand het eveneens onmogelijk maakt tien in gestichten op te nemen. Maar de thans geboden vrijheid èn gebonden heid is juist, wat ze behoeven. Letteren en Kunst TIJDSCHRIFTEN. Het laatst-verschenen nummer vau „Architecture" bevat: liet gerestau reerde gebrandschilderde raam iu ite Groote of St. Janskerk te Gouda. Boekbespreking. Internationaal woningcongres te \Yeenen. Acht ste jaarverslag der Rijkscommissie tot het opmaken en uitgeven van een inventaris en eene beschrijving van do Neder), monumenten van geschie denis en kunst. Teekenschool voor kunstambachten. Prijsvragen. Van allerlei aard. Weekbladen en Tijdschriften. Het laatst-verschenen nummer van „De Aarde en haar Volken" be vat: De Vooruitgang van Fransch Wcst-Afrika, naar het Fransch van Louis Sonolet. In Breda's omstre ken. Het kasteel Assumburg. Zeetochtje met Lissone

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7