HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, DË GOUVERNANTE DONDERDAG 3 AUGUSTUS 1911 OM ONS HEEN No. 1896 Dultschers in Nederland. Er is wel gezegd, dat men In Duitschland het bezoek van president Fallières aan ons land niet met groote ingenomenheid gezien heeft. Of dut nu wel zoo letterlijk moet worden opge vat, is moeilijk na te gaan, maar toe vallig is het wel. dat juist in het laat ste nummer van de G a r t e n 1 a u- be, een tijdschrift, dat „Deutschland, Deutschland über Alles" als parool heeft, een artikel van A. Schowalter voorkomt onder den naam „das Deutschtuni in Holland". Er is voor ons altijd iets grappigs in de stuipachtig© pogingen van Duitschers, om ons naar zich toe te cijferen. Schowalter doot niet anders. „Geen van de zelfstandige staten van Europa is naar geschiedenis en volks aard zoo nauw met Duitschland ver bonden als liet Koninkrijk der Neder landen. Eerst in eenige zijner provin ciën als erfgoed van Duitsche vorsten en huwelijksgift van Duitsche prin sessen, in verschillende vormen deel van het Duitsche Rijk, eindelijk onder leiding van een Duitsch grafelijk ge slacht zelfstandig geworden, is Neder land (Holland zegt Schowalter) ook nu nog een Duitsche provincie, in de zelfde beteekenis waarin eens een Zwitsersch geleerde Zwitserland een Duitsche provincie genoemd heeft." Denkelijk had die geleerde ('t kan voorkomen) toen juist een zwak oogen- blik, want op Zwitserland met zijn u iteenlo opende bevolking, zouden Frankrijk en Italië evengoed aan spraak kunnen maken, als op een Fransche of Italiannsche provincie. Zij zijn wel wijzer, maar de landhon- ger is een karakteristieke eigenschap van Germanië en sedert Keizer Wil helm zïjQ verwantschap met ons Vor stenhuis hoog heeft laten klinken, ziet menige Duitseher niet Schowal ter ons land als een Duitsche provin cie. De schrijver gaat in het kort do historie na van de verhoudingen tus- schen Duitschland en Nederland en komt er rond voor uit, dat vroeger Pruisen om zijn militaire kracht in Nederland weinig gezien was. Ietwat .onduidelijk is de opmerking, dat het volk in de Oranjes altijd zijn bescher mers tegenover de aristocratie heeft gezien, omdat een absolute heerscher in Nederland niet geduld werd. Begrij pelijker is do opmerking, dat het wantrouwen jegens Duitschland, vooral sedert het onder Pruisische lei ding staat, nooit is uitgestorven. Men kon er zich niet in verplaatsen, dat de sterke buurman zoo vredelie vend en vriendelijk was, als hij zich voordeed juist omdat men gevoelde, meent Schowalter. dat Holland en Duitschland naar hun aard en ge schiedenis samenbeliooren, hield men hei slechts voor natuurlijk, dat po gingen tot een gewelddadige samen- 'smelting gedaan zouden worden, die het zelfstandig gevoel van den kleine ren broeder moesten kwetsen. „Het is duidelijk", gaat de schrijver voort, „dat onder deze omstandighe den iedere Duitseher, die naar Hol land gaat, een groote nationale zen ding heeft te vervallen." Als deze zin nu maar weer niet in Frankrijk verkeerd wordt begrepen. Daar is nog niet zoo heel lang in al len ernst geschreven, dat de Duit schers doer vestiging in Nederland langzamerhand het land bezig waren in te palmen en vooral in Rotterdam en Amsterdam gereed waren op het eerst© sein do Duitsche broeders te steunen, zoodra die het in hun hoofd kregen, Nederland Ie onnexeeren Het is waar, dat van de vreemdelingen, die in ons land komen wonen, zeven tig tot tachtig procent Duitschers zijn, maar wanneer wo nagaan, dat er in 1900 te zamen nog geen 32000 Duit schers in Nederland woonden, is liot al te gek om deze menachen voor te stellen als een soort van leger, dat ons in den rug zou aanvallen, zoodra wij een leger uit Duitschland vóór ons front hadden. En bovendien, geen enkele vreemdeling, die hier in ons land zaken doet of do wetenschap dient, past zich beter aan. dan juist do Duitseher. Franschen. Engelschen. Noren blijven veel verder van ons, dan de Duitschers en reeds in het tweede geslacht ia er van hun Duit sche afkomst naar buiten niets meer merkbaar, dan de naam en een zekere legendarische eerbied voor den Kei zer, die niet onverklaarbaar is. Trou wens het duurt niet lang, of ook for meel zijn ze geen Duitschers meer. Hebben zij 10 jaar lang in het boften-, land doorgebracht, zonder aan forma liteiten tegenover hunne consuls te voldoen, dan hebben zij hun nationa liteit verloren en ©r geen nieuwe voor in de plaats gekregen, want het is waar, dat menige Duitseher in Neder land, om welke redenen dun ook. na laat zich als Nederlander te laten na tural iseeren. Schowalter heeft gelijk, waar hij wijst op de drukke handelsbetrekkin gen tusscben de beide landen, op de groote export van levensmiddelen naar Duitschland en op de gelegen heid, die Noderlandsche arbeiders heb ben om een goed bestaan in Duitsch land te verkrijgen. De schrijver schijnt ovprlgens goed op de hoogte, hij weet van de Broe dergemeente in Zeist (do Hernhutters, zooals wij ze veelal noemen) van de Duitsche zang-, gymnastiek- en ande re vereenRnngen in Amsterdam, Rok terdam en den Haag. „Tot versterking van het Deutschtuni (een vrijwel on vertaalbare uitdrukking) in Neder land", zoo schrijft hij. „hebben be langrijk bijgedragen do Duitsche pro fessoren aan da Universiteiten." Dit is nu weer zoo'n uitdrukking, die den ken doet aan den Duitseher. die met een „groote nationale zending" naar Nederland moet gaan. De rol van ons land te helpen verduitschen is toch niet die van de geleerde mannen, die uit Duitschland overkomen, om onze studcercnde jongelingschap te onder wijzen. De geoloog Wichmann. de psychiater Heilbronner. de pharmaco- loog Magnus, de geograaf Oeslreick en de geneeskundigen Oppermann en Frantzen arbeiden hier nog. Engel- mann, Ziehen, von Biselsberg, Na- rath, Maranardt hebben in onze hoo- gescholen o-e.werkt en zijn naar hun geboorteland teruggekecd. Hot zij zonder spijt gezegd, dat aldus menige Duitsche geleerde, over Nederland lioen, in" zijn vaderland de plaats hoeft gekregen, die hem toekwam, wat de Nederlandsoho lioogescholen als een erkenning van hare deugde lijkheid mogen beschouwen. Onjuist is het, dat do Duitsche let terkunde in Nederland wordt nage drukt, een schuchtere poging daartoe, naar mijn herinnering 20 A 25 jaar ge leden, is door de algemeene veront waardiging in don aanvang gestuit. Wel wordt er nog vrij in ons land vertaald, totdat de Berncr Conventie ook op ons land komt drukken en aan de Kamerleden, die tol toetreding be sloten. zal deen inzien, maar te laat, dat hierin een financieele operatie, maar geen morecle verbetering mag worden gezien. „Langzamerhand" zoo schrijft Schowalter. „hebben Duitsche trouw en Duitsche kracht de vriendschap voor Duitschland (als Ik zóó het woord Deutschtuni vertalen mag) weer doen postvatten in de harten der Ne derlanders." Het is zeer juist gezien, dat wij den Duitschers die hier wo nen, zeer vriendschappelijk gezind zijn, feitelijk hen beschouwen met het zelfde oog. waarmee wij onze landge- nooten bezien, als zij zich maar niet verbeelden, dat zij in Noderland de ©ene of andere zending hebben tc ver vullen. Want dit moeten Schowulter en zijn vrienden „All Deutschen" maar goed bedenken, dat wij, in weer wil dan van overeenkomst in geschie denis en volksaard, geen Duitschers willen worden, ook geen Franschen of Engelschen, maar eenvoudig Ne derlanders willen blijven. Als iedere vreemdeling, die over ons en ons land wil schrijven, maar van dat standpunt uitgaat, dan zal hij ons een groot ge noegen doen. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De onderhandelingen tusschen FRANKRIJK BN DUITSCHLAND, over de schadevergoeding van het eer ste land aan het laatste ter vergoeding van 't afstaan van Duitschlands rech ten op Marokko, worden zeer in 't ge heim gevoeld. Er lekt niets van de be sprekingen uit en dat werkt weer ver ontrustend. De optimistische stem ming, die ïn 't midden van de vorige week te Parijs heerschte, is verdwe nen. Sommige Engelsche bladen zien in dat* getalm een truc van Duitsch land om de zaak op de lange baan te schuiven. De Times begint daarna te klagen. Het blad betoogt, nogmaals, dat Duitschland niet behoeft te rekenen op verdeeldheid in Engeland dienuan- gaande. De partijen zullen eendrach tig do Engelsche rogeering steunen in haar beleid van de Marokkaansche kwestie, ondanks de verdeeldheid, door do binnenlandsche crisis ont staan. Ook de berichten uit Duitschland zijn minder hoopvol. De Magdeburser Zoitung verzekert, dat de bewering, als zou Duitschland bereid zijn. Duitsch gebied aan Frank rijk af te staan, onjuist is. 't Is niet waar, dat Duitschland, zooals van Fransche zijde is gemeld, van Togo zou willen afzien. Duitschland ver langt zekere gedeelten van de Fran sche kolorüën. zonder ook naar het kleinste gedeelte van Duitsch gebied af te staan. Verder wil Duitschland oeconomiscbe- en handelsverdragen met Frankrijk sluiten en de derde oisch is verleening van oeconomi- sche rechten in Marokko. Wanneer de meening van de „Mag- deburger Zeitung" inderdaad de offi- cieele is, dan zal het moeilijk vallen tot c-en overeenstemming t© komen. Reuter verneemt uit Londen, dat de heer Alan Ostler, de correspondent van de Daily Express, en de heer Francis Mc Culiagh om tot duster on bekende redenen Agadir zijn uitgezet- Weer een aanleiding tot een nieuw incident DE NIEUWE STAKING aan do Theems schijnt groolendeels uitvloeisel te zijn van misverstand over de uitvoering van de regeling, die de vorige week was getroffen tus schen werkgevers en werknemers. Beide partijen beschuldigen eikender de regeling geschonden te hebben, maar blijkbaar weigeren de stakers j de overeenkomst te eerbiedigen, die hun voormannen gemaakt hebben over de verhooging van het loon. De- ze overeenkomst schreef arbitrage, dienaangaande voor. Deze hoeft nog niet plaats gehad, terwijl de stakers meenden, dat de verhooging onmid- d el 1 ijk zou beginnen zonder arbitrage, i Een vergadering van Londeusche roe-! dors beeft Dinsdag besloten, de ge-1 maakte overeenkomst alsnog tc hand-j haven en onmiddellijk tot arbitrage over gaan, wanneer intusschen de stakers onverwijld het wörk zouden hervatten, 't welk de stakerspartij af gewezen heeft. Intusschen werkt de uitbreiding van de staking verlam mend op een groot deel van het Lon- densche havenverkeer. wat vooral be denkelijk is voor de Argentijusche vleoschladingen, die te Londen ver wacht worden. Mochten drc ongelost blijven, dan zou een vleeschnood kun nen ontslaan. De P. en O. stoomvaart lijn moet besloten hebben de ongelos te of hal(?eladen schepen naar naar Antwerpen ie zenden, waartegenover de stakers gedreigd hebben hun Aut- werpsche kameraden uit te noodigen niet te lossen of te laden aan die stoomschepen. De correspondent van de Daily News te Huil seinde, dat de staking zich be langrijk uitbreidt onder hel personeel van do Groote Centrale spoor te Huil, alwaar verschillende haveuwerkers zich bij de stakingsbeweging hebben aangesloten. Meer dan 12.UUÜ haven arbeiders te Loiideu hebben gisteren het werk gestaakt. Zij vragen acht pence loon per uur, en een shilling voor overwerk. Latere berichten spreken van 15,000 stakers. Onder deze 15,000 zijn 1000 stakende bootwerkers in do Surrey- haven begrepen, waardoor de staking ook verder naar de monding van do Theems wordt uitgebreid. Er hungt veel van af, of ook de lichtermonnen besluiten, mede te staken, duardoor zou hot aantal stakers belangrijk grooter worden. Ben Tillett. de secretaris van den bond van bootwerkers, ontkende gis termiddag in een interview, dal de arbeiders de overeenkomst van do vo rige week geschonden hebben, want zij waren door deze overeenkomst geenszins gebonden. De leiders belt- ben de overeenkomst behoudens de goedkeuring der arbeiders aangegaan. De vergadering, waarin deze goedkeu ring werd verleend, was betrekkelijk weinig bezocht en de meerderheid, die zich voor goedkeuring uitsprak, zeer gering. Zeven wagenladingen postpakketten die voor Nieuw-Zeeland weien be stemd, konden piet verzonden worden en moesten naar hot hoofdpostkantoor teruggebracht worden. De Peninsular Oriental lijn slaagde er in de bootwerkers te Tilbury over te halen, het werk te hervatten op twee sloomschojyen. De staking van de machine-atbei- ders te Manchester heeft zich verder uitgebreid. Er zijn nu 12 firma's met 15,000 arbeiders in betrokken. Jn een groote vergadering van Lon- densche bootwerkers is gisteravond staking afgekondigd. Do socialisten tc Lissabon zijn het blijkbaar niet eens met de politiek der republikeinen. Gistermiddag hebben zich voor hot gebouw van de Kamer te Lissabon 500 socialistische arbeiders verzameld, om te protesteeren tegen de steeds stij gende prijzen van de olie. tegen het stelsel van het presidentschap en te gen de grondwet. Zij trachtten het gebouw binnen te dringen, omdat zij iiiet werden verhoord, maar werden door de politie tegengehouden. De mi nisters Relvas en Canaacho werden uitgefloten en het Kamerlid Madeira werd afgeranseld. De cavalerie heeft het Kamergebouw afgezet. De stad is rumoerig. DE GRONDWETSCRISIS IN ENGELAND. Balfour heeft in het Lagerhuis me degedeeld, dat hij 7 Augustus een motie van afkeuring tegen do regee ring zal voorstellen, naar aanleiding van den raad. dien de regeering aan de kroon heeft gegeven inzake de peersbenoeming bij zekere gebeurlijk heden. Lord Lansdowne heeft in het Hoogerhuis medegedeeld, dat Lord Curzon on 8 Augustus een motie van afkeuring tegen de regeering zal in dienen. In het regeeringskamp neemt men nu aan, dat de vetowet aangenomen zal worden, zonder peersbenoeming. Men beschouwt de motie van afkeu ring als de laatste bsteogïng van de oppositie. De unionistische bladen zijn over die motie van afkeuring zeer verheugd. Zij zeggen, dat de oppositie luide juichen zal, terwijl de regeringspartij er door overbluft zou zijn. Onpartijdi ge beoordeelaars begrijpen niet, waar om Balfour eerst thans met deze mo tie aankomt. De verstandhouding tusschen ITALIe EN ARGENTINIê is niet zeer goed. Eenigen tijd geleden verwittigde de regeoring van Italië de Argentijusche, dat zij in de Italiaansehe havens en op alle schepen sanitaire maatregelen zou nemen, ten einde de openbare ge zondheid te beschermen tegen de ge- vuren, die zouden kunnen voortsprui ten uit het vervoer van emigranten. Vuor eik ltaliaansch schip nuifiolijk, dat het land verlaat, met ouiigrauien aan boord, is de begeleiding door een oiticier van gezondheid verplicht. De Argentijusche regeering nam «chter geen nota van dit feit. dat te barer KonDis was gebracht en beantwoordde de haar desbetreffende gedane mede- deeling door een Quarantaine in te stellen voor alle uit Italië afkomsti ge schepen met emigranten. Italië liet hiertegen een krachtig protest hooren en r.ep onmiddellijk den Italiaanschen kruiser „Etruria", d.e zich te Buenos-Ayres bevond om aldaar deel te nemen aan de feesten ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum van Argentinië, terug. Tot uu toe anwoordde de rogeering van Argentinië echter nog met op de Ita- Launsche nota. Dit llalo-Argentijnsch conflict is thans nog verscherpt. Zaterdag LI. kwam te Buenos-Ayres dc Italiaan sehe paketboot „Savoia" aan. met een groot aantal emigranten aan boord. In een officieuze 'nota, welke doori de pers openbaa'r gemaakt was, werd aangekondigd, dat, indien Ar gentinië de voor Italië krenkende qua rantaine-maatregelen hahdhanfdo, dit land onmiddellijk den emigrulio- comrnissaris zou gelasten verdere emigratie naar Argentinië, dat dit jaar juist aan aanvulling van werk krachten behoefte heeft, te staken. Toe» Argentinië nu voor genoemd schip quarantaine gelastte, bracht de Itahaansclie regeering onmiddellijk het door haar genomen besluit ten uitvoer, ten einde een precedent te stellen. Tegelijkertijd heeft de Italiaansehe regeering aangekondigd, dat zij de onderhandelingen met Brazilië be treffende het vervoer van emigran ten daarheen heeft hervat en wel om dat dit land thans bereid is den Itali aanschen emigranten al die persoon lijke waarborgen te verschaffen, die zes jaren geleden oorzaak waren va'n de offic.eele afbreking der emi gratie naar Brazilië. Minister Luzzeti duldde wel is waar verleden jaar dergelijke maatregelen van de zijde van Argentinië, maar se dert zijn de tijden veranderd, d. w. z. heeft de Italiaansehe gezondlioids- dienst degelijke reorganisatie onder gaan. De door de Italiaansehe rogee ring genomen maatregelen zijn zolfs zóó streng, dat elk emigrant vijf da gen in observatie blijft, alvorens hem verlof gegeven wordt zich i'n te sche pen. ItaLë zal des te strenger optreden tegen Aïgent.nië, daar het zich gedu rende de laatste jaren in 't algemeen j zeer over dit land heeft te beklagen gehad. Zoo zal men zich o.a. de ern stige incidenten van Fujuy herinne ren, waar de Italiaansehe vlag bolee- digd werd, en het systematische ne- geeren van Italië bij de aanbesteding van oorlogsschepen. Ook wacht laatstgenoemd land, waarvan de vloot-divisie in 1910 een bezoek bracht aan La Plata, nog steeds op een tegenbezoek. Toen on langs Algen t ij nsche oorlogsbodems Europa bezochten, deden zij de Ita liaansehe havens niet an. Alle kr.ngen in Italië betoónen zich .zonder uitzondering, zeer inge nomen met het door de regeemvg ge nomen besluit. De gezant van Arge'atlnie te Rome, senor Luis Portela^, is in allerijl uit Zwitserland, waar hij zich bevond, naar zijn pust teruggekeerd. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. WIJZIGING REGLEMENT GEMEEN TELIJKE BANK VAN LEENING. liet door de'n 'raad vastgestelde re glement voor de Gemeentelijke Bank van Leening geeft den voorzitter van GecL Staten aanleiding tot eenige op merkingen. O.a. wordt de redactie vaii do a'rtt. 47 en 83 geacht niet in overeenstemming te zijn met art. 5, le en 2e der Pandhuiswet. Omtrent de opmerking dat het raadsbesluit van 14 Dec. 1910 (ingevolge a"rt. 114 bis der gemeentewet) geene melding maakt van de gelden der Bank van Leening, ofschoon toch, ten behoeve dier Bank, betalingen uit gelden der gemeente kunnen geschieden door anderen dan den gemeente-ontvan ger, ve'reenigen B. en W. zich met het gevoelen van Commissarissen di Bank. B. en W. stellen voor alleen tot wijziging van de arlt. 47 en 83 van het reglement over te gaan. Tilly Koenen. Men meldt ons: De altzangeres Tilly Koenen zal in de maand Augustus eenige kerkcon- certen geven met medewerking van den organist Louis Robert, en wol: te Alkmaar 16 Augustus, Haarlem 17 Augustus, Nijmegen 18 Augustus, De venter 21 Augustus en Breda 22 Au gustus. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 26 Juli tot en met 1 Augustus kwamen ter kennis v den Centralen Gezondheidsraad: geval van diphtheritis te Bloemen» daal, ee'n geval van 'roodvonk en 3 go- vallen van diphtheritis (waarvan 1 geval afkomstig uit Zundvoort) te Haarlem, en 1 geval van diphtheritis. to Z andvoort. MILITAIRE ZAKEN. De bij het 10 reg. inf. tot Sfe-luil. benoemde cadetten der Kon Mil. Academie J. Koolhaas Revers en F. E. de Nijs Bik komen te Haarlem in garnizoen. AKTE-EXAMENS M. O. ENGELSCÏI. "s-Gravenhage, 2 Aug. Engelsch, akte A. Geslaagd o.a. mej L. M. Holst, Haarlem. ONDERWIJS IN JNDIë Bestemd tot openbaar hulporder* wijzeres *n Ned.-Tndiè zijn o.a. do dames CL V. Schouten en H. J. W. Krijgsman te Haarlem. HAERLEM. Het jaarverslag van de vereerd tri r „llaerlem" over 1910/11 is thans in druk verschenen. Vroeger gaven ve den inhoud reeds, zoodat we th.ms met een enkele aankondiging kunnen volstaan. Zooals Let voornemen was, zijn In het net-gedrukte boekje op", no men de aflieeld ineen van de drie gevclsteencn, die de vereen i~' thans in eigendom bezit. Rubriek voor Vragen Gaabouuaerdexi hebben hat voorrecht, vrngon op verschillend gebied. miU voof beantwoording vatbaar, in to renden bij do Redactie Tan Haarlem'o Dagblad, Groots Hout»'.raat 63. Al!» antwoorden worden geheel koiteiooa gogoven eu 100 spoedig mogelijk. Ann vragen, dio niot volledig naam ea vroonplaats van don Inlander venaeldo» Wordt gooo aandacht geschonken. VRAAG: Wanneer kan ik bij dot kantonrechter inlichtingen bokóme'n over een erfeniskwestie? ANTWOORD: De kantonrechter is meestal iederen middag tegen twee uur ten Paleize van Justitie in de Jansstraat te spreken. VRAAG: Ik heb een dienstbode per drie maanden gehuuVd; zij wenschto per maand haar geld ie ontvangen en kan met de maand vertrekken. Haar loon bedraagt f 10 par maand- Hoeveel kermisfooi moet ik geven? ANTWOORD; Precies is dat ruet te zeggen; in een geval als het uwe ont vangt de dienstbode meest f 3 of f 5. VRAAG: Als kinderen van twee huishoudens gezamenlijk wat vin den, dat tegen belooning teruggege ven wordt is die helooning dan alleen voor wie het opgeraapt heeft, of moet zij gedeeld worden? ANTWOORD: Als elk der kinderen aa'adeel in het vinden had b.v. liet eene kind zag het voorwerp en liet andere raapte liet op dan is het niet meer dan billijk, dat ook de he looning gedeeld wordt. Maar had een der kinderen aan het vinde'ii van het verlorene part noch deel, dan kan het o. i. ook geen aanspraken op be looning dodn gelden. Dan hangt al les van het kameraadschappelijk ge voel van het andere kind af. Uit de Omstreken SCHOTEN. CHRISTENDOM EN SOCIALISME. In café Staal alhier zou Woens dagavond gesproken hebben de Scliie- damsche chrlsten-sociatiste „Enka" (inej. A. v. d. Vlies) over „Christen dom en socialisme". Samenloop van omstandigheden was evenwei oor zaak, dai zij niet komen kon, eu de heer Koorustra uit Haarlem, lid van het Hoofdbestuur van den Bond van Christen-socialisten, vervulde haar spreekbeurt. De heer Stijntjes, die de goedbe zochte vergadering presideerde, deel de tevens mede nog eenige woorden te zuilen spreken over de houding van vooral de vrijzinnige en liberale kiosvereoniging tegenover het socia lisme bij de gemeenteraadsverkiezin gen aangenomen. De besturen ook dat van de kerkelijke der kiesver- oenigingen waren uitgenoodigd tot debat. Het earst kreeg de heer Koorustra FEUILLETON door H a d o n tl 111. 591 Ik heb allo voorzorgen genomen, om niet vervolgd te worden, zei hij. Ik geloof niet, dat er in dat opzicht eenig gevaar bestaat. Een uur voor sprong is voor mijn plan voldoende. Daarom wilde ik jou, Staudisii, vra gen, om mij onmiddellijk naar het rif te brengen, zoodat ik in de ruin© kun wachten totdat de brik morgen komt. om den bewoner, dio je daar al eeni gen tijd hebt opgeborgen, mee te ne men. Ik vlucht dau zoo naar Ham burg, vanwaar ik mij kan inschepen naar Amerika. Ella's mooie oogen werden zoo scherp als naalden, toen zij in het zoo goed vermomde gelaat trachtte te lezen. Ga je dan dus in gezelschap van den Franschman, die zooveel houdt van chocolade, en aan wien vader een schuilplaats heeft gegeven op het rif? ivroeg zij met eenigszins bevende stem. Neen, zei Ravenscor, met een veelbeteekenenden en eenigszins ang- stigen blik op Standish. Het vertrek van dat individu is op eenigszins an dere wijze geregeld, waarvan je vader op do hoogte is. Zooals je misschien wel geraden hebt, was dio persoon bij de Yvenslade-zaak betrokken, en do gebeurtenissen vari lieden hebben ver andering in onze plannen te dien op zichte gebracht. Ik heb mijzelf getroost in het vooruitzicht van aangenamer gezelschap op de brik, en op de daar opvolgende reis, waarheen dio ook mag voeren. Ik heb een Hink© duit meegenomen een gedeelte daarvan is van den ouden Monksilver. Genoeg om in een nieuwe wereld met ons drie- en te beginnen en ondervonden tegen spoed te vergeten. Er verscheen voor 't eerst tijdens dit merkwaardig gesprok een glimlach op het typische gelaat van den for- schen visscher. U wilt dus, dat ik en Eilu. met u naar den vreemde gaan en dat di© die ander hier achterblijft vroeg hij fluisterend. Precies, antwoorddo Itavenscar, zijn toehoorders om beurten vierkant aankijkend. Hot zal de moeite nog wel waard zijn, Michael beter dan dat je langs het strand van Beacon Audlcy kreeften en krabben moet vangen. Ik heb een •ommetje van honderdtwin tig duizend gulden in baar geld en in verhandelbare effecten, dio zonder ge vaar ingewisseld kunnen worden, bij mij. Daarmee zullen wij het daargiuds wel kunnen stellen. Standish keek zijn dochter aan. dio voor 't oogenblik volkomen onver schillig scheen. Wat zeg jij daarvan, Ella vroeg hij met twijfel in zijn atom. Mij duuki, het zou beter voor je zijn hier te blij ven tot h>; en ik de plaat gepoetst hebben en je verzoeken over te ko men. Vóórdat Ella kon antwoorden, kwam Ravenscar met vriendelijke stem tusschenbeiden. Dat zou nergens voor noodig zijn, zei hii. Ais Ella niet meegaat, ga ik evenmin, dat is mijn laatste woord. Ik ben niet van plan haar hier achter te laten, om uitgehoord te worden en lastig gevallen met wat haar schuld niet is. Bovendien zou ik de scheiding niet kunnen verdragen Wat zal het zijn. lieve? Wil je met mij meegaan en met je vader als hij dat verkiest, of moet ik in Engeland blijven en mijn lot genadig afwachten? Jo hadt je al die woorden kunnen besparen, antwoordde het meisje, niet al te vriendelijk. Ik ben niet van plan hier achter te blijven. Standish liet een zwareu zucht hoo ren. maar beproefde verder geen te genwerpingen ie maken. Pak dan het een en ander in, beste meid niet meer dan je gemak kelijk kunt dragen, dan zal ik heen gaan en de boot klaar maken. Het best© is, dat wij vanavond nog ver trokken. Deze hut hier zou geen veili ge schuilplaats zijn voor een gentle man met ©en strop om zijn hals. Hij ging zijn hut uit, terwijl Ra venscar wachtte, tot Ella een mandje had gepakt met ©enige noodige din gen voor haarzelf eu haar vader. Toen nadat zij haar hoed had opgezet en hij zijn eigen bundel had opgenomen, gingen zij samen het strand ©ver naar de plek, waar Michael met zijn boot bezig was. Het was eb en hij had moeite de boot in het water te krijgen, daarom wierp Ravenscar zijn bun deltje in de boot en hielp ©on handje mee. Nu vorderde het werk wat vlug ger, toen Ella plotseling een onder drukten kreet van schrik uitte. Er komt iemand langs het strand op ons af. waarschuwde zij. De twee mannen staakten even hun bezigheid en toen h«t schuren van de kiel over het zond hen dat niet meer belette, hoorden zij duidelijk voetst«]>- pen van den kant der duinen nader bij komen. Een oogenblik later doem de een lan-e gestalte uit do duisternis op en een krachtige stem klonk scherp Mr. Carter Ravenscar. ik moet u verzoeken met nv: mee te gaan. Ik ben detective Sergeant Scott, van Scot land Yard en ik arresteer u onder verdenkine van moord op Chalonor Wenslade op den dertienden van de vorige maand. Zal ik hem met een riem do her sens inslaan fluisterde Standish. ter wijl de detective naderbij kwam. Het uw eenige kans. Ga jo gang, fluisterde Ravenscar binnensmonds. De riem viel met reusachtige kracht op de hersens van Scott neer. wiens hoofd alleen beschermd werd door een pet en hij viel als ©en os. bloo- dend en bewusteloos ter aarde. Een angstige stilte volgde op dit kortston dig tumult. Er was weer een niouwo misdaad begaan, die geboot moest werden, en alle drie waren overtuigd, dat, tenzij zij hun plannen verander den, men spoedig zou begrijpen op welke wijze zij gevlucht waren. De af wezigheid van de boot van Standish op het strand en van Ella uit haar huis zou 's morgens, zoo al niet eer der, ontdekt worden, en daaruit zou natuurlijk de conclusie ere trokken wor den, dat de aanvallers van den ser geant in zee gestoken waren. Het was riet waarschijnlijk, dat men aan den half verwoesten vuurtoren als aan hun schuilplaats zou denken, maaï er zou aan de kust scherp de wacht wor den gehóuden, en daarom zou liet al te veel gewaagd zijn, om den volgen den avond op de brik te vluchten. De geslepenheid van Michael Stan dish wist nu raad. Na dit gevalletje durf ik mijn boot niet meer gebruiken, zoi hij, op zijn slachtoffer neerkijkend. Wij moe ten hen doen denken, dat wij ©ver do duinen ontvlucht zijn en toon per spoor. Zij zullen vier en twintig uur doorbrengen niet te trachten ons op to sporen en m dien tijd zitten wij al op de brik op zee. Jein R&rröcks zal ons daarbij helpen. Wacht even tot ik hem gehaald heb, en houd ruim honderd gulden van dat geld klaar. Maar je moet hem niets vertellen van dien ouden vuurtoren haastte Ravenscar zich te zeggen. Geen woord, ofschoon het niet eel zou hinderen, wij hier verraden elkaar nooit, antwoordde Standish. Ik zal hem zeggen, dat er buiten do branding een schip op ons ligt te wachten, en dat wij dadelijk daar aan boord gaan. Hij liep haastig naar de hut van Harrocks en kfaui spoedig me*, den slaperigen visscher terug, dio even la ter een bezoek kreeg van Dick en in specteur Pearman. Maar uu w«> MJ heelemaal niet siapéilg, integendeel klaar wakker en vol belangstelling voor het voordeelig© bod op zijn schuit. Hij zou zijn boot voor tweehonderd veertig gulden aan Standish verkoo- pen. en ook kwam men overeen, dat zoo spoedig als ontdekt werd, dat Standish zijn boot uostolen had, hii onbetwist bezit zou nemen van do boot van Standish. Tegelijkertijd zott hij zoo lang mogelijk het oogenblik zien to verschuiven, waarop zijn boot aan het strand vermist werd. (Wordt vervolgd}.,

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5