het woord. Spreker begon mot op merken, dat men Vroeger altijd ge zegd heeft dat christendom en socia lisme onvcrceuigbaoT zijn. En de ka pitalisten hebben die meening zooveel mogelijk aangewakkerd, waarschijn lijk om do geloovjge arbeiders zoo lang het maar eeiugszihs kon van •oeiuheruo af te houden. Troelstra heeft eens een rede gehou den, waarin hij gezegd heeft, dat de Bijbel liet kapitalisme verdedig! La ter hoeft de S. D. A. P'er die woorden Ingetrokken, en gezegd, dat het kapi talisme m e t den Bijbel veïdedi. wordt. Dat laatste is waar: de Bijbel echter als zoodanig staat niet de zijde van het kapitalisme, integen deel, het bestrijdt het. Wanneer orthodoxe christen den Bijbel goed lezen gaat, zal hij ook tot het socialis me komen. Spreker haalde verschillende plaat sen aan tot staving vaü zijn betoog. Spreker s rede werd met applaus begroet. Do heer Stijnijes sprak kort over do houding van vrijzinnigen en libera len hij de gemeenteraadsverkiezin gen. Eerst stelde spr. de gedragslijn van de '.sociaal-democrateu met be trekking tot hot geloof in het licht. Zij laten ieder in dat opzicht vrii: het socialisme gaat volstrekt niet te gen het Christendom in. De liberalen hier hebben dat ont kend, ofschoon Juist zij een gepro nonceerd anti-clericale taktiek voe ren. Voor DEBAT gaf zich op de heer De Vries. De debater ging in veel mei den beer Koornstra mee. Spr. dacht aan Job, die toch door God rijk gemaakt is Spr gelooft, dat God rijk maakt wien hij wiL Tegenover de voorbeel den van den neer Koornstra haalde 6pr. andere teksten ten bewijze van die stelling aan. Ook gelooft spr. nie, dat de sociaal-democraten den gods dienst vrijlaten. De voormannen van de socialisten zijn tegen den gods dienst. De debater werd (door de heeren Koornstra en Stijntjes beantwoord. Do heer Do Vries dupliceerde. Ook de sprekers van den avond lichtten nog eens hun meening toe. De voorzitter veroordeelde de hou ding der vrijzinnigen, die niet em te dob.itleeien opgekomen waren! In de zaal werd met propaganda geschriften gecolporteerd. VELSEN. Stremming Scheepvaartverkeer De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland brengt ter kennis van belanghebbenden dat, in verband met het leggen van gas- en watcrleidingzinkcis door het Noord zeekanaal te Velsen, het scheepvaart verkeer door dat kanaal tusschen de spoorwegbrug en het stoompontveer to Velsen, gedurende ten hoogste 24 uren gestremd zal zijn, aanvangende in den nacht van Zaterdag 12 op Zon dag 13 Augustus 1911, te 12 uur. Het verkeer is niet gestremd voor vaartuigen, die bestemd zijn om aan te leggen aan den steiger, aan de Noordzijde van het Noo'rdzeekanaal, op 80 M. bewesten de Westelijke aan legplaats van het stoompontve Velsen, en voor vaartuigen die be stemd zijn voo'r de papierfabriek. ZANDVOORT. Diphteritis. In de week van 26 Juli tot e'n met 4 Augustus kwam ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad 1 geval van diphteritis te Zandvoort.. Een ander onder Haarlem aangegeven ge val was uat Zandvoort afkomstig. Dr. G. Wisse, tijdelijk alhier ver toevend, is uitgenoodigd om dezer duwen -iu Zandvoort een Christel, wetenschappelijke voorlezing te wil len houden. Dr. W. heeft deze invita tie aanvaardt en hoopt een voorlezing te houden over: „De Dood en het Voortbestaan". kenhooten kast spreekt van oude tijden. Er zlju wn reeks groote en kleine vertrekken rondom een bin nenplein gebouwd. De groote zaal iu versierd met goed uit hout gesneden e'n vergulde symbolen van jacht en viscbvnngst, landbouw en fruitteelt. De ootzaal mot het daarnaast liggend vertrek in den achtervleugel was vroeger de kapel, en op den zolder, die boven deze kame'rs ligt, Is nog het oude gewelf te zien. Hierdoo'r is gedeelte van het lulls als het oudste aangewoze'n, want de Deutzen w Protestanten en hielden geen kapel op het huis. De gerichtzaal is onhandig geres taureerd en maakt nu geen diepen indruk, maar de trap naar het scha vot is hog dezelfde gebleven als toen de eigenaars der hooge heerlijkheid ha 1 Sr och t konden uitoefenen ove'r de misdadigers binnen de grachten. Wie er nu het schavot betreedt, komt om te genieten van het heerlijk uitzicht. Aan de zuidzijde vain liet kasteel heeft men een lange beukenlaan tot aan het grasperk, tusschen de jerie en het koetshuis gnat een dub bele rij breedgotakte lindon hoornen e'n ook voor het kasteel aan beide zij den van de eteenen brug, die toegang geeft tot het gebouw. Maar overigens me'rkl men van den bosclirijkdom van Kenncmerland wei nig, want op den weg, die langs de herberg, het Assumerhek, en dwars door Assendelft naar Westzaan leidt, begint het weiland den toon aan te geven In het landschap. Men betreedt er. als hel ware, eeh graswoestijn. Tot het Assumerhek draagt het land schap het karakter van een duin streek, maar is men de boesclien van Assumbrug voorbij, dan ie men op eens in een onbegrensde vlakte, een onmetelijk vlak, laag gelegen land, waar de slingerende dijk zich door kronkelt. D:e scherpe scheiding van bosch en wedahd is kenmerkend voor ons land, voor zulk een groot deel beslaande uit drooggemaakte en ingepolderde plassen. Assumburg heeft in vroegere tijden veel van zijns gelijken tot buren ge had. Daar waren Riet wijk en Poelen, burg en Oud-Haarlem, alle indertijd heerlijkheden van beteekenis; hun luister is verdwenen, maar het defti ge Assumburg heeft zijn waardigheid nog niet afgelegd. Het breede voor- a met de stalgebouwen en de oranjerie, het hooge geboomte en de groote grasperken, bet kloeke hoofd gebouw met zijn zwaren vierkanten en een logeren achtkontigen toren het front, alles geeft nog deh indruk van solide weelde. Binnenland HET KASTEEL ASSUMBURG. Het kasteel Assumburg, ruim een haif uur gaans v&n Uitgeest, aan den straatweg naar Beverwijk, dagteekent van de eerste helft der zestiende eeuw, schrijft Aarde en haar Vol ken. De beer Gerrit van Assendelfl, eerste raad in den hove van Holland, Let het tegenwoordige huis Assum burg bouwen. Na zijn overlijden 1558 kwam slot aan zijn een.gen zoon dio geestelijke was geweest, maar bij het verwerven van de heerlijkheid den geestelijken stand vaarwel zei en in het huwelijk trad met W'ilhelmina v. Heeften. Hij stierf kinderloos vermaakte den Assumburg met de heerlijkheden Heemskerk. Castricum en Asseudclft aan een neef. Het elaeht Assendelft, dat tin dien tijjd aan de Roomsch-Katholieke Kerk trouw bleef, woonde op het slot 1617, toen Nicolaas van Renesse van Eldereu er heer en meeste* werd, de echtgenoot van de erfdochter Anna van Assendelft. Na de Renes kwam het kasteel door aankoop aan Johannes Wuitiers, een Amster damsch patriciër, wiens weduwe her trouwde met Eustatius, baron van Bronkhorst, uit wiens bezit het in 1694 fn dat der familie Deutz over ging. lil dö historie van het huis zijn enk«!e leemten, maar wat de tijd er van beeft gelaten, ig thans voor onze lijdgenooten nog te zien, want de te genwoordige eigenaar, jonkheer Ge vers. oud-burgemeester van Heems kerk, stelt den toegang tot het kasteel en zijn omgeving voor ieder open. Het Is 'nog altijd een statig gebouw met vier torens, door een gracht omgeven. jAls men do vestibule betreedt, merkt pion, dat liet een samenstel is van pud en nieuw; het plafond is gestuca- doord en de vloer met marmeren te gels belegd. Maar een prachtige ei- HOFBBRICHT. Prins Hendrik keerde Dinsdag avond uit Borgen in Noord-Holland op Soestdijk terug. DE VERJAARDAG VAN DE KONINGIN-MOEDER. De verjaardag van <te Koningin- Moeder is te 's-Gmvenhage wederom gevierd met volksfeesten in d-en Koe kamp, welke gevolgd worden door een vuurwerk in liet Malieveld en de gewone illuminatie; voorts was er parade, de trams luidden weer den vlaggetjestooi aan den beugel, terwijl op de Prinsegracht weer een „kleine kermis" was ongeslagen. Er werd veel gevlagd. De gouverneur der residentie, ge neraal De Meester, inspecteerde de parade, waaraan do grenadiers en jagers, de veld-artillerie en huzaren deelnamen. BOEKBINDERSPATROONS. Onder voorzitterschap van den heer F. L. van der Bom uit Amsterdam, is te Utrecht de bondsvergadering houden van den Ned. Bond van Boek- bindersj^atroonst. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de wenschelijkheid van vakopleiding, daar maar al te veel bleek, dat er aan degelijke vakkennis nog vee lom breekt. Tevens wees spr. op enkele toestanden van het vak, welke dienen t« verdwijnen. Bij her innerde voorts aan de oprichting van de afdeeling Utrecht, welke reeds, die te Delft in ledental overtreft. Ingekomen was o.a. een schrijven van de vakscJiool voor de Typografie in zake de vakopleiding, mededeeleh- de. dat de commissie van onderwijs binnenkort een samenkomst met het bestuur zal hebben. De voorzitter vroeg vervolgens de medewerking van aile afdeelingen en leden om te trachten tot resultaat te komen in zake de bestrijding van het gevangenis werk on de verbetering der vakopleiding. Blijkens liet jaarverslag steeg het ledental in 't afgoloope'n jaar tot 99. De> vakopleiding verkeert nu in haar eerste stadium. Het bondsbestuur achtte het om verschillende redenen raadzaam daarover iu ove'rleg te tre den met het bestuu'r van de vakscliool an de Typografie to Utrecht, om te overwegeh of samenwerking in deze nuttig en gewenscht zoude zijn. Den I-Iaag hroiddo baar vakschool uit, te Amsterdam was dit onderwerp in ernstige studie en Rotterdam heeft dit punt in haar program opgeno men. Bevo'rderd werd tot samenstel len eener nationale loonregeling. De rekening van den penningmees ter sloot met een nadeelig saldo van f 81.13. De heeren II. Albracht te Gronin gen, J. C. Metaalng te Amsterdam en N. Verschoor to 's-Gravenhag®, werden als bestuursleden herkozen; de heer J. Stokkink te Amsterdam wdrd als secretaris herkozen. in a« redactie-commissie werden gekozen de heeren Mensuig en Wau- siuk uit Amsterdam en Van Reyme nara en Verschoor uit 's-Gravenhage. Vervolgens kwam aan de orde het rapport omtrent het onderzoek nuur de premién en uitkeeringen voor de ongevallenverzekering. Hieruit bleek, dat er een groot verschil bestaat tus schen bijdrage en uitkeering on dut de bijdrage enorm veel hooger is. In gekomen waren 44 goed ingevulde vragenlijsten; deze liepen over 421 gezellen en f 200.271 aan loon. Ik betaalde premie bedroeg totaal f 1C0£ en de uitkeering f 154. In 1910 kwa men in het geheel 19 ongevallen voor. De heer Mensing, die het rapport uit bracht, vreesde, in aanmerking ge nomen het groote verschil, voor on juistheid in de cijfers; do Bond van Nederl. Schilderspatroons had echter met hot onderling dragen van risico zeer goede e'rvaringen opgedaan, Be sloten werd met het onderzoek voort te gaan. In de middagzitting werd, op voor stel van do plaatselijke vereeniging te Rotterdam, de volgende motie aan genomen „De Ned. Bond van Boek binderspatroons enz., spreekt de wen schelijkheid uit verbetering te bren gen in de prijzen va'n het zoogenaam de brocheerwerk en benoemt een coin- uuss.e' van onderzoek.' In deze commissie werden benoemd de heeren Brokerhof, Reymenam en Wansink. Dit tarief zal na samenstel ling in de afdeelingen worden be sproken, aan alle boekbinderspa troons worden toegezonden en vertier ter kennis worden gebracht van de uitgevers. Door den heer Van 't Hooft werd verslag uitgebracht over het midden standscongres te Roermond. Door de plaatselijke vereeniging te Amsterdam was het volgende voor stel ingediend: „De bondsvergadering enz. bespreke de middelen oui de Jas ten en het nadeel te voorkomen, wel ke ondervonden worden door het in opslag houden van uitgaafwerkeu." Na eenige besprekingen werd ten slotte de volgende motie aangenomen: „De vergadering enz. spreekt uit dat de boekbinder niet belast kan wórden om gratis voor den uitgever werk te te slaan, dat in het loopende jaar of het daarop volgende niet verwerkt word! Bij langoren duu'r acht de ver gadering, dat de uitgever verplicht is ergoeding voor opslag te geven. Zij draagt het bestuur op deze motie ter kennis van den Ned. Bond van Uit gevers te brengen." Een commissie werd benoemd be staande uit de heeren Mensing, v. d. Heuvel en Kapsenberg, welke ont werpen zal samenstellen voor zieken fondsen voor enkele werkplaatsen en voor plaatselijke vereenigingen. Dit rapport zal vóór 1 October a.s. worden uitgebracht. Daarna hield de hee'r Jos. Schoen maker uit Amsterdam een rede over „O'rgahisatie", vvaari'n spr. betoogde, dat één nationale organisatie met do aanstelling van een propagandist nno dig was. Daar de geldmiddelen de uitvoe ring dier plannen niet toelieten werd het bestuu'r opgedragen voorzienin gen daartoe te treffen. - Ten slotte werd de nationale loon regeling in geheime zitting beha'n- dcld. DE ZEELIEDEN-STAKING. Gisteravond is een vergadering van dc raden van vak vereenigingen te Parijs gehouden. De lieer Koltlick, de secretaris van het Nederlandsche arbeiderssecretariaat en van dc zee lieden te Amsterdam heeft een rede voering over de internationale zoe- liedenstaking gehouden. In antwoord op de vraag van een afgevaardigde van Marseille, waarom de Franse he zeelieden niet zijn ingelicht over de internationale beweging, verklaarde de lieer Kolthek, dat de beslissing over de Internationale staking van zeelieden genomen is na twee confe renties, die te Antwerpen en Londen zijn gehouden. De Franschen hebben toen niet medegedeeld, dat zij van plan waren aan de beweging deel te nemen. De Nederlandsche zeelieden konden geen derde conferentie bijeen roepen, dio een ernstig gevaar zou opleveren voor het slagen van de sta king. Aan hei einde der vergadering werd een collecte gehouden ten bate van de stakende zeelieden in Neder land. vervoerd, is nij aaar gisteren aan ae gevolgen overleden. Uit de Schie te Rotterdam is het lijk opgevlscht van een onbekend manspersoon, 65 jaar oud. DOOR BIJEN GESTOKEN. Te Barneveld is een kindje van den iiüldbifuwer W. van Surksein dioor bijen bijna doodgestoken. Nic! minder dan 35 angels moesten den kleine uit het hoofdje warden getrokken. (N. v. d. D.) NED. R.-K. METAALBEWER- KERSBOND. Men zendt ons het volgende verslag toe: Zaterdag e'n Zondag 29 en 3( Juli, hield de Ned. R. K. Metaalbe werkorabond in het St. Jozephhuis te Utrecht zijn negende Alg. Vergade ring die dool- de afgevaardigden van 30 afdeelingen was bezocht. In het openingswoord memoreerde do voor de verschillende gewichtig© ge- beu'rtetólssen die den Bond dit jaar ondervonden had, daarbij constatee- rend dat dank zij een ijverige pro pagan da hot ledental weder aanmer kelijk gestegen was. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden na eenige korte besprekingen goedgekeurd, terwijl door een der af gevaardigden oen woo,id van dank gebracht werd aan het bestuur voor de krachtige leiding e'n de vele moei te dit juaV in het belang van den bond gegeven. De behandeling dei- agenda kenmerkte zich door zakelijk heid en praktische zin waardoor wel overwegen besluiten genomen wer den, en liet bewijs geleverd werd dat een goede geest iu dezen Bond heescht. De genomen besluiten kun- g esp li 1st worden in besluiten de Inwendige organisatie rakend en hesluiten meer het algemeen belang der metaalbewerkers rukeud. Tot de eersto behooren in de eerste gereke'nd te worden de besluiten ten opzichte van 't werkloozenreglemSht, Bij de bespreking hiervan kwam duidelijk uit dat deze bond een bij zonder hooge en langdurige uitkee ring aan zijn werklooze leden geeft, zoodat de werklooze leden in tijden van werkloosheid 'n kracht.gen steun daarvan ondervinden. Tot do tweede soort meenen wij te mogen rekenen de besluiten tot het voeren eener ac tie voor hc tvorkrijgen van vacantie- dagen met behoud van loon voor alle metaalliewerke'rs en de opdracht die aan het bestuur gegeven werd om een adres te richten aan het Ministerie van Kolomen tot uitbetaling van ex- t'ruloon voor over-, nacht- en Zondag- arbo d voor werken ten behoeve van dit Ministerie uitbesteed. De vermelding dezer weinig© pun ten dc'r flinke agenda toont voldoen de aan., dat deze bond naar behooren tracht zijii roeping in de maatschap pij t© vervullen en zal voor alle on georganiseerde 1! K. metaalbewer kers een aansporing zijai door hun toetreding nis lid te toon en dat zij zooveel mogelijk willen medewerken om hun positie te verbeteren, to meer waar uit het slotwoord van den voor zitter bleek dat deze bond ol alleen of in combinatie met andere bonden in ve'rschillendc plaatse'n een ijverige propaganda voert ter verkrijging van hooger loon of verbetering der arbeidsverhoudingen. Deze vergade ring toonde den frisscheu geest die in dezen bond leeft e'n zal zeker goede Vruchten voor do belanghebbenden afwerpen. Qemeiwd Nieuws ONTSPORING. T© Langezvvaag is nabij de kerk van de personentram van 1 uur, rich ting Heerenveen—Go'rredijk, bestaan de uit locomotief, 2 personen en 1 ba gagewagen de locomotief ont spoord; zij kantelde naar rechts over dwars over de rails. De machinist sprong uit de machi ne en kwam vrij met een kleine ver wonding aan het voorhoofd De eerstvolgende personenwagen ontspoorde, het balcon werd gedeel telijk ingedrukt. De passagiers kre gen een geweldigen schok, doch ble ven ongedeerd. De dienst ondervond geen© vertra ging, door het doen looped van trams uit beide richtingen en de passagiers doerd, te doen overstappen. RUSLAND EN CHINA. Volgens een telegram uit St. Pe tersburg aan het Berliner Tageblatt, wordt uit Peking gemeld, dat ten gevolge van de versterking der Rus sische troepeu in Oost-Azic de Chi- neesche regeering besloten heeft, om de strijdmachten in Mantsjoerije uit to breiden tot op 30 brigades infan terie en 10 regimenten genietroepen, waaraan een artilleriemacht van 150 kanonnen toegevoegd zal worden. Deze belangrijke versterking zal Chi na wel niet gemakkelijk vallen, daar enkele iroepenofdeebngen reeds se dert Mei geen soldij meer hebben ontvangen. Het ministerie van fi nanciën kan de toenemende uitgaven die de oorlogspolitiek van Prins Tsin eischt, niet meer dekken. De Chinee- sclie gezant to St. Petersburg heeft naar Peking bericht, dat Rusland's politiek teeenover China door mee- ningsverschillen in liet kabinet nog niet is vastgesteld en men derhalve op alle verrassingen voorbereid moet zijn. De gezant raadt aan zoo snel mogelijk over alle hangende kwesties te beslissen. Het is moeilijk aan te nemen, dat deze raad in Peking ge volgd zal worden, daar de rol van den tegenwoordigen gezant is uitge speeld en hij geen vertrouwen meer geniet in Peking. TRE IN-ONGELUK. Bij Nieder-Görsdorf» niet ver van Berlijn, zijn de locomotief eai een goederenwagen van den D-trein Hal- le-Berlijn ontspoord. Do machinist, een hoofdconducteur en een beambte zijn gedood. Do reizigers zijn onge- ONGELUKKEN, Een paar dagen geleden was de kachelsmid F, H. Ohabot, in dienst der gemeente Rotterdam, beizig met DE HITTE IN DUTTSCHLAND. In Duitschland blijft de hitte ge weldig. Te Berlijn stierven Maandag tien menscben, deels aan zonnesteek, deels door verdrinken bij liet baden. Op Zondag brak in de buurt van in het gebouw der reddingsbrigade 1 Zosaon bosclibrand uit, die pas een kachelpijp weg te nomen. Door Maandagmiddag gedoofd was uit ge- het uitglijden van de ladder, waar- o phij stond, viel hij en kwam met het hoofd terecht pp een handl an te arn, waarvan de putit hem in de oogholte drong. Naar het ziekenhuis brek aan brandstof. Ook de waterleiding te Berlijn heeft al te vechten tegen de ontzettende hitte en moest tristaren leentjebuur spelen bij het Müggelmeer. Zaterdag leverde de gemeentewaterleiding van Berlfju niet minder dan 312.1HW ku bieke meter water, liet hoogste terverliruifc was tot dusverre 296.00U kubieke meter, op 11 Juni van het vorige jaar. In Beneden-Silozie woelen op het oogenblik verscheidene groote bosch- branden, alle duur zelfontbranding ontstaan. Door zelf ontbranding vttn steenkool gingen to Baarsdorf drie kapitale huizen in vlammen op. Daar de Elbe bij Dresden 2So cen timeter beneden peil aanwees, zag do Saksisch-Boheenisohe Stoomvaart maatschappij zich genoodzaakt, van Dinsdag af, het goheele schoepv verkeer van Leitineritz over Dresden tot Mühlberg stop te zetten. Slechts op het gedeelte van Pillnitz tot Dres den wil men trachten, uiot zeer plut- boomsche vaartuigen, liet. verkeer ge deeltelijk gaande te houden. Te Hul ie werd een jongen van 15 jaar van de hitte krankzinnig en hing zich op. In dezelfde stad kreeg een oude dame, biddend op liet graf barer doch tori een zonnesteek, file haar doodde. Te Keulen sluiten do allermeeste restaurants, daar er, wegens gebrek aan ijs in die inrichtingen, toch geen bezoekers komen, reeds om 7 uur 's avonds hun deuren. De zie kenhuizen leggen natuurlijk het eerst beslag' op het weinigjt ijs, dat te krij gen is. En toch is Keulen er nog niet eens het ergst aan toe. Te Aken, Dusseldorf, Reusz en andere kleine plaatsen in de omstreken van Keulen wordt letterlijk om ijs gevochten, dat dan ook aanzienlijk in prijs is ge stegen. De Rijn zakt voortdurend. Dc vrachtschepen kunnen niet geheel volgeladen worden. Scheepsongeval len door vastloopen op ondiepten zijn aan de orde van den dag. De groen- tenoogst is tot op een derde na ver nietigd. In liet industriegebied rondom Essen doet de hitte zich steeds on dragelijker gevoelen. Wegens de aan houdende droogte hebben de Duisbur- ger melkhandelaren hun product met 2 pfenning per liter opgeslagen. ANTWERPSCHE DIAMANTHANDE LAAR VERMOORD. Te Boom, in België, is Dinsdagmor gen, een afschuwelijke misdaad ge pleegd Dc Antwerpsche diamanthan delaar Maurits Rosenblum, 30 jaar. Pool van geboorte, die betrekkelijk groote zaken dreef en veel handels- connecties onderhield met de aldaar gevestigde diamantslijpers, is in dc woning van zekeren De Neufbourg vermoord. De politie vond het gru welijk verminkte lijk, nadut zij dooi de buren, die lawaai bij Do Neuf bourg gehoord hadden gewaar schuwd was. Het hoofd was vermorzeld. De mis daad moet gepleegd zijn zonder ge bruikmaking van nies of revolver. De gebeurtenis verwekt in do Ant werpsche diamantslijperswereld na tuurlijk groote opschudding. Vermoed wordt, dat de daad gepleegd is om het slachtoffer van de diamanten te bercoven, die hij waarschijnlijk bij zich zou hebben. Rosenblum toch had. vóór -bij naar De Neufbourg ging, bezoeken afgelegd bij verschil lende andere vakgeuootou. RICHTER, Uit doo'r Hamid-bey ontvangen in lichtingen blijkt thans met zekerheid dat dc Duitsche ingenieur Richter ch op Grieksch gebied bevindt. Hij naar Tiraavos gebracht e'n wordt daar in het huis van een zeiteren De- lyannis gevangen gehouden. Volgens den correspondent van don Lokal- Anz .geschiedde de ontvoering van Richter doo'r het „Grieksche nationa le genootschap". Een herder heeft 'n schrijven overgebracht aan den Duil- scbcii consul te Elassona, waarin sta king der vervolging wordt geëischt en onderhandeling door het Duitsche consulaat met de roovers. Wordt aan deze eisclien niet voldaan, dan zal Richter vermoord worden. Volgens edn bericht uit Salonika hebben de Turksche troepen last ge kregen de vervolging van de roovers vau Richter te stuken. IN DEN TREIN VERMOORD. Simferopol, 2 Augustus. In een trein van den Zuiderspoorweg, in de buurt van het station Rykowo, is Skopinsky, dc adjunct van den amb tenaar van het O. M. aan dc recht bank te St. Petersburg, vermoord. baatte niets. Goede woorden en droiJ gc men ten waren aan de woeste hor de verspild. De Chineozén bi aken door de afzetting van den weg heen en stortten zich in de naburige kam pongs waar zij als bezetenen huis hielden. Inmiddels had de beheerder van „Liman Manis" ook de hulp ingeroe pen van den controleur van Laboean Roekoe. En deze die alleen ook niets tegen de bende vermocht, is in een auto naar Tcbing Tinggi gereden om daar assistentie te halen Daar kon hij 15 oppassers meekrijgen en ook de luitenant der Chineezcn kwam Samen ging men de Chincezen toen weer tegemoet. Bij Tandjong Kassau stootte men op de spits van den troep die onschadelijk gemaakt werd. Maar een van dezen wist te ontsnappen. Die vloog naar de hoofd macht van do Chincezen en toen men deze ontmoette stond men tegenover oen dreigende, wilde tiende, die van geen overgeven of wijken wist. Een botsing was onvermijdelijk. Controleur van Heuven Het echter voorloopig zijn oppassers alleen met de kolven dor geweren de Chincezen, die met hun tjancols sloegen, terug- De bende retireerde even, doch men merkte, dat zij nu een om trekkende beweging in den zin had den en tegelijkertijd weer opdrongen. Om dat te voorkomen, liet de contro leur een salvo in de lucht geven. Dit stuitte de horde even. Maar toen dc Chineezcn zagen dat er niemand hen gevallen was, kwamen zij weer opzetten. Toen zat er voor do handhavers van liet gezag niets an ders op. Er moest geweld gebruikt worden. Men mocht niet gedoogen, dat zoo'n ojiroerige, het landschap brandschattende bende in 't besef van hun macht doortrekken kon. Er werden nu enkele schoten op de Chi- •zen gelost. Dezen trokken eerst nug eens op in schUinsche richting, doch toen zij zagen, dat er enkelen van hen gevallen waren, .konden de mees gearresteerd worden. Een van hen is dadelijk doodgeschoten, vier aren er gewond', en een daarvan is later in 't hospitaal gestorven, 65 zijn er gearresteerd. 26 waren er anvankelijk weg, doch daarvan zijn r nog 9 gevat, zoodat er nog 11 moe ten worden opgespoord Naar <te oorzaak van de oproerig heid der Chineezen is een onder zoek ingesteld, waarvan de uitslag nog niet bekend is. Marktnieuws Staat van de groentenmarkt over de maand Juli 1911. Aangevoerd en verkocht: Aardappelen, aangevoerd 2350 HL., verkocht 1800 HL. f 2—f 5. Appelen aangevoerd en verkocht 68 HL f 15. Peren, aangevoerd 198 HL., verk.: 158 HL., f 12—f 15. Bloemkool, aangevoerd 56000 stuks vo'rkocht 41000 stuks. 38 ct. Roode kool, aangevoerd en verk,: 1107 stuk 3-10 ct. Witte kool aangevoerd en verkocht 54 lstuks, 2—6 ct. Savoy© kool aangevoerd en verk.: 1500 stuks, 2—5 ct. Snijboon en aangevoerd en ve'rk.: 1145 manden, f 1—f 1.50. Hceronboonen aangevoerd en ver kocht 2350 manden, f 0.70—f 1.20. Wortelen aangevoerd en verkocht 26500 bos, 5—10 ct, Stoomvaartberichten Kerk en School EXAMEN TOONKUNSTENAARS. 's-Gravenhage, 2 Aug. 32ste Jaarl. examens der Nederl. Toonkunste- naarsv ereeniging. Vau de 5 candida- ten zijn geslaagd voor piano L. O. de dames: J. B. Battelj6e, 11. E. Druijff en G. S. M. van Eede allen te Amsterdam. Koloniën EEN KOELIE-OPROER. Over het Koelie-Oproer op de Deli- sche onderneming „Liniau Manis", deolt de „Sum. Post" bet volgende mee: Het gebeurde don 4en Juli op de onderneming „Liniau Mains' Kaut- scliukplantage, fd. administrateur de heer J. J. van Oosterzee, dat do sing- kehs na do rol niet werken wilden en in opstand kwamen. Zij stormden eerst op een assistent van de onder neming aan, doch deze aanval werd afgeslogon en daarop trok de heele tierende bende van de onderneming af in de richting van Medan, gewa pend met tirancois en messen. De twee in de nabijheid der onderne ming gestationneerde oppassers wa ren niet bij macht© om hen te doen terugkeereii, evenmin als d© admini strateur. Zij begaven zich eerst naar de onderneming „Lima Pooloo" en traachlten daar ook de singkelis over te taaJen het werk neer te gooien en met hen mee te gaan, doch dit kon worden voorkomen. Do beheerder van „Limau Manis" was intusschen met een op d© onder neming Poeloe geleende auto de woeste bende voorbij gereden om in Indrapoera hulp te gaan halen. Met 5 oppassers trok hij hen daarna te gemoet en trachtte hen bij Tandjong Koeba tot staan te brengen. Doch het TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Volgens draadloos bericht via Crockhavcn, bevond het st. Rijndam Rotterdam naar New-York, zich Juli n.m. 4 üur op ongeveer lei) mijl W. von Lizard. liet st. Willehad (Canada lijn) van Rotterdam naar Montreal, arriveer Ie 29 Juli v.in. te Quebec. Het st Rotterdam arriveerde 30 Juli mm. van Rotterdam te New» York. Het stoomschip Rindjani, van Roti terdam naar Java, arriveerde 1 Aug v.m. te Port Said. liet stoomschip Ixion, van Amster dam 'naar Java, vertrok 29 Juli van Liverpool. Het stoomschip Koningin der Ne derlanden, van Amsterdam naar Ba tavia, vertrok 31 Juli, des nam. 2 uur. van Algiers. Het stoomschip Koning Willem III van Batavia naar Amsterdam, ver trok 31 Joli, des nam. 5 uur, van Lissabon. Het stoomschip Themisto (Burg Lijn), arriveerde 1 Aug. van Savan nah te Rotterdam. Het stoomschip Gorredijk van New- York naar Rotterdam, vertrok 30 Juli v.m. von Baltimore. Het stoomschip Wittckind (Canada Lijn) van Rotterdam naar Quebec en Montreal, passeerde 1 Aug. v.m. 7 u. 45 min. Dungeness. Het stoomschip Lombok, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 1 Aug. te Sahang. Het stoomschip Noordam vertrok 1 Aug. van New-York naar Rotter dam. Het stoomschip Goentoer van Rot terdam naar Java, vertrok 1 Augus tus van Southampton. Het stoomschip Vondel, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 1 Aug. te Sabang. Het stoomschip Prins Willem III van Paramaribo naar Amsterdam, vertrok 1 Aug. 2 u. n.m. van Havre. Het stoomschip Maasland, van Buenos Ayres naar Amsterdam, ar riveerde 1 Aug. te Bahia. Het stoomschip Bandoeng van Java naar Rotterdam, vertrok 1 Aug. van Padang. Het stoomschip Menado van Rot terdam naar Java, passeerde 31'Juli Pantellaria. Het stoomschip Walcheren, van Rotterdam naar Java, passeerde 29 Juli Point de Galle. Het istoomschip Banda, van Am sterdam naar Java, arriveerde 31 Juli te Antwerpen. Het stoomschip Prins Willem I ver trok 30 Juli van Paramaribo naar Amsterdam. Het stoomscliio Andijk arriveerde 31 Juli van Baltimore to Rotterdam-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6