vjuwn oouooa piaais gonaa, aid Volvos do wet op het arbeidscon- tr.n t een direct ontslag ronder schadeloosstelling, mogelijk maken. Ov 01 de redenen dio tot uw ontslag geleid hebben, schrijft u ons niets. VRAAG. Wanneer ik van liLer goederen naar Duitsciiland zend, hoe lang blijven <lie dan onderweg? De plaats van bestemming ligt vijf uur sporeus van hier. AN TWOORD. Met de verzending is ongeveer een dag gemoeid. VRAAG. Waar kan ik een be ech al igd marmeren blad laten repa- xecren? ANTWOORD. Bij iederen mar- morbewerker en steenhouwer. Adres sen kunnen we u om bill ijk heidere denen niet opgeven. VRAAG. Ik ben van Groningen gehuurd, on heb toen de reiskosten vergood gokregon. Heb ik, nu ik met •vacantia ga, ook weer recht op reis kosten? ANTWOORD. Het ls wel] gewoon te dat die de dienstbode vergoed worden; recht heeft zij er niet op. VRAAG: Kan men. wanneer men iets te verven heeft gegeven, en dat totaal bedorven is, daarvoor schade vergoeding eüschen? ANTWOORD: Ja, Indien het beder ven het gevolg is van nalatigheid of onvoora.chtigheid, hetgeen natuur lijk bewezen moet worden. VRAAG: Mijn dochter is als dag meisje in betrekking, zij was van morgen niet goed. Toen stuurde ik een boodschap naar haar drenst en toen zei de juffrouw, dat ze wel voor goed thuis kon blijven. Heeft zij nu recht op loon? ANTWOORD: Ja, dan heeft zij na den dag van haar vertrek een week loon te vorderen. VRAAG: Kan iemand wiens ouders o^rleden zijn, op 21-ja'rigon leeftijd trouwen zonder toestemming van zijn voogd? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Ik ben 3 1/2 jaar van mijn man af. Nu is hij al een jaar dood. Er zyu 5 knderen uit het huwelijk geboren en ik ben weer hertrouwd. Er z.jn eomge goederen in het bezit van de famil.e, kan ik die opeischen? ANTWOORD: Die goederen behoo- ren tot de ontbonden huwelijksge meenschap. U kunt die dus opeischen ook als voogdes over uwe kinderen. Gelukt het u niet, vrijwillige afg.fte te bekomen, vervoeg u dan bij een advocaat. VRAAG: Kan een vader, bij welke een dochter is gaan inwonen, na ge trouwd te zijn, den inboedel aan haar man verkoopen zonder rekening te houden met de overige kinderen? ANTWOORD. Zeer zeker met wan neer er geen scheiding heeft plaats gehad. De goederen zijn vaai hem en de kinderen samen en hij hoeft geen besch.kk.ing over den gemeen scha ppei ij ken boedel. VRAAG: Ik ben als dagmeisje in be- trekking. Mevrouw is 3 weken de stad uit en' heeft mij weggezonden mei, de week loon die ik het laatst verdiend had. Heb ik nu recht op loon eu kostgeld? ATWOORD: Mevrouw heeft u zeker voor goed weggezonden? Dan hebt u recht op een week loon en kostgeld; anders voor den geheelen duur der afwez gheid. Uit de Omstreken AERDENHOUT. Een n euwe soort bestrating. Vanwege de gemeente Bloemendaal is men thans bezig, den Van Len- nepweg van een teerbazaltbestrating te voorz.en, wat voor dezen weg, loo- pende langs het buitenverblijf van den heer Bunge, een flinke verbete ring genoemd kan worden. Binnenland DF, SCHELDE-KWESTIE. Het ,,Hbld. van Antwerpen" schrijft: In den Senaat heeft M. Hanrez in lichtingen eevraagd over sommige overeenkomsten, welke met Holland gouden gesloten zijn, rakende de wh- pvaart op de Schelde. Het antwoord van onzen minister tan Buiten I a ndsche Zaken kan als volgt worden samengevat lu de overeenkomst van 25 Maart 1891. tot verbetering van verlichting en bcbakeuing der Schelde, komt een artikel 11 voor. dat aldus luidt „Do Nederlandsche regeering zal tergen, dat do lichten der bakens cn peilschalen in goeden staat worden onderhouden. „Zij zal die zonder toestemming van België niet kunnen wegnemen noch aan hunne bestemming onttrekken". Deze laatste paragraaf is echter, door een op 30 November 1891 onder teekend b'igevoegd artikel, door de overeenkomst van 5 April 1905 en door de overeenkomst van 30 April 1907, gewijzigd m dezen zin, dat Hol land de bakens en lichtboeien niet mag wegnemen, behoudens in geval van oorlog of gevaar van oorlog. Het Relcisrhe parlement heeft dus tot driemaal toe de bepalingen goed gekeurd, waarbij aan de Nederlund- sohe regeoring, in geval van oorlog of van mogelijk gevaar van oorlog voor Nederland, het recht wordt erkend om de lichten en bakens van de Neder landsche Neder-Schelde weg te nemen.1 Onbetwistbaar is het, dat in derge lijk© gevallen de algemeele beginse len van het recht zouden volstaan, bij ontstentenis van alle bijzondere ver bintenis, om aan de Nederlandsche re- gcering toe te laten haar toevlucht te nemen tot de middelen, welke tot binds veiligheid vereischt zijn Ook mag gezegd, dat voormelde be- palingen. Welk© opgenomen worden in overeenkomsten, rakende handels belangen, or vooral toe strekken de aandacht van de belanghebbenden t© vestigen on d© gevolgen, welke de staat van oorlog hebben kan voor d© scheepvaart op do Schelde. Zij hebben geen nieuw recht in het leven geroepen en, zooals alle beper king, dienen ze in strengen zin begre pen en slechts toegepast te worden bij dringend gevaar. Dit is zoo duidelijk, dat senator Wie ner, in den Senaat het woord voe rend. het antwoord van minister Da- vignon op de vraag van don heer Han rez, volkomen heeft goedgekeurd en zich aangesloten heeft bij des minis ters oordeel over Belgiè's verbintenis sen inzake het vorkeer ter Schelde. In zake internationaal recht, zeide hij, dienen de verbintenissen enkel door de partijen, die de verbintenis sloten, to worden toegelicht. Dat is het en de advocaat van den Quni d'Orsay in België, de heer Roland de Marès, tracht vruchteloos, in „Lo Matin". T bewijs te leveren, dat wij België en Nederland het recht niet hadden, iets te wijzigen aan liet Schelderegime, dat vastge steld werd door oen verdrag, door de mogendheden ondertoekond. Meent de hoer Roland de Marès, dat onzijdigheid bepaald onmondigheid beteekent Aan Nederland het recht ontkennen al zulke maatregelen te nomen, die, in geval van oorlog, bijdragen lot zijn veiligheid en onafhankelijkheid, ware een daad van onvriendelijkheid. Het Belgisch parlement heeft dit tot driemaal toe bogrepen en wij hopen wel, dat dezelfde geest steeds zal blij ven heerschen in ons land. Wij zijn wol overtuigd, dat het geval zich nooit zal voordoen, maar het ware een on zinnige eisen, vun Holland te verlan gen, dat hel geen maatregelen tot eigen behoud en eigen verdediging zou mogen nemen, alleen, omdat de Schelde oen vrije stroom is. Goed, maar Nederland is een onaf hankelijk laud on wij hebben geen eischen te stellen, die niet stroken mei dezen toestand. Belgie en Nederland verstaan malkander goed. wat betreft de Scholde-kwestie. en daar wij de eenige belanghebbenden zijn, hoeven wij ons om het oordeel van andere mogendheden niet te bekommeren. WILDE ZWIJNEN. Men schrijft aan de Tel." Dezer dagen zijn in de Hoekelum- sche bosschen onder Bennekom bij herhaling wilde zwijnen gezien. Naar de beschrijving te oordeélen, die men knjgt van wie zoo gelukkig waren het zeldzame wild te ontmoeten, zijn de varkens zwart van kleur, met een zeer grooten kop, en volgens him hoogte, volwassen exemplaren. De dieren zijn stellig van de hooge Velnvve naar den Veluwezoom geko men in de bosschen om Har scamp waren ze reeds eerder waargenomen, terwijl, zooals bekend is, Z. K. II. de Prins in zijn wildpark onder Hoog Soeren enkele jaren geloden uit Duitschland ingevoerde wilde var kens heeft gehuisvest. Daaruit moet het opnieuw verschijnen van het wilde zwijn in de bosschen op de Ve- luwo verklaard worden. Met het oog op de vele pension gasten, drie in do dorpen op den Ve- luwezoom verblijf houden en die ge woon zijn dagelijks de bosschen te doorkruisen, is de vraag niet zonder belang of wilde zwijnen te ontmoeten al of niet gevaar kan opleveren. En dan kunnen we dadelijk zeggen, dat er in normale omstandigheden geen hot minste gevaar voor Iijfs-veilig heid bestaat. Do auteurs, die wij er over raadpleegden en die tot de meest betrouwbare ix-hooren, als Brahm „Het Leven der Dieren", cn Haackc en Kuhnert „Das Thicrlcben Euro pas", stemmen hierin overeen, dat 'een ontmoeting met oen wild zwijn, wanneer die toevallig eens plaats heeft, absoluut zonder gevaar is, wanneer men het niet plaagt. Jegens don hond echter is hot altijd vijandig geizind, steeds tracht het hom te won den. Het zal dus zaak zijn, voortaan bij een tocht door de bosschen geen hond mede te nemen. De kans, om een wild zwijn te zien te Krijgen, is echter uiterst gering. Do beesten zijn zeer vefrzichtig en bedachtzaam, niet eigenlijk schuw. Hun gezicht is bijzonder slecht, hun reukzin daarentegen zoo fijn, dat ze van een menscli op 500 k 600 schre den de lucht, kunnen krijgen hu a waakzaamheid noemt toe, zegt Brehm, zoodra zij een versch spoor van een mensch ontmoeten. Daarbu behoort het tot de gewoonten van de wilde zwijnen, niet voor tegen den avond hun leger te verlaten, om op buit uit te gaan. Alweder dus een omstandigheid, dio de ontmoeting met hen tot de zeldzaamheid maakt. Men kan dus volkomen gerust zijn. De schade, die wilde zwijnen aan den ie veld struinden oogst toebren gen, is volgens nlle auteurs verbazend grno». Ze eten alles rogge, boek weit. aardappelen, kortom alles wat het veld maar oplevert. Dat men hun aanwezigheid op de akkers heeft gemerkt, is ons niet ter oore gekomen wellicht levert het bo«ch voorloopig genoeg op Het wilde zwijn schijnt van de vroegste tïïdon af op de Veluwe te ziin voorgekomen. In de „Geschiede nis der Neder-Veluwe" door Verbeek en Van Gortel, staat in Deel L dat in 1888 verscheen „Wilde zwijnen zijn in de laatste jaren nu eu dan weer op de Veluwe gezien." Dat zo ui vroeger tijden bijzonder talrijk waren, blijkt uit oen mededee- ling in het gonoemde werk, Deel 111, door T. Pluim cn Van GorteL Daar lezen we, dat in 1760 in do maand April alleen 11 requesten inkwamen bij het buurtbesluur van Ede, met klachten over wilde zwijnen. Er wordt, in die requesten geklaagd, dat de zwijnen voel schade toebrengen aan het k oom gewas, dat de lande rijen voor de tweede maal omge ploegd en bezaaid zijnde, andermaal door de zwijnen zijn omgedolven, dat men aan den boschkant van Edo ab soluut geen aardappelen kan poten, en dat de zwijnen niet alleen des nachts komen, maar ook overdag. Fen request rant verklaart: „den 12dcn Apnl 1760, des morgens te vijf uur, naar Wek rum gaande, gezien te hebben een koppel wilde zwijnen van 12 of 15 stuks". In zulke omstandigheden was een groote drijfjacht noodig, teneinde op ruiming te houden onder dit schade lijk gedierte. In dezen tijd, nu de meeste bos schen geregeld als jachtveld worden verpacht, is een dergelijke toeneming van het aantal wilde zwijnen niet meer te vreezen, maar mogelijk ko men we nog zoo ver, dat versch wil- de-zwijnenvleesch een dagobjksch verkrijgbaar artikel wordt bij de Arn- hemscho poeliers. („Arnh. Crt."). EEN KOMETEN-PERIODE. De lezer zal zich nog wel herinneren, schrijft het „Hbld.", dat in Januari 1910, toen de komeet van Halley, door het gewapend oog van den astronoom weliswaar reeds geruimen tijd geob serveerd, maar voor den leek toch nog steeds onzichtbaar, „op komst" was, zooals liet in de volkstaal heette, heel plotsoling een andere komeet ver scheen, die eenige avonden achteréén aan den Wester hemel kon worden geobserveerd, zich uitstrekkende over een reusachtigen. afstand. Do komeet, 1910A, was zelfs voor den bijziende waarneembaar, en was weldra zoo po pulair, dat men haar, zeer ten on rechte natuurlijk, ds komeet van Halley noemde. Deze laatste stond op een heel andere plaats. Eerst in Mei zou het haar beurt worden, zich in een algemeene belangstelling te mo gen verheugen. Ja werkelijk, een komeet komt zel den alleen. In 1910 werd Halley door oen collega vergezeld, in 1911 komen er nota bene drie te gelijk. Geduren de het eerste halfjaar van 1911 werd r.iet een komeet ontdekt. Thans kun nen de astronomen hun hart opha len. Er gaat geen jaar om. waarin men geen kometen ontdekt. Maar., het is betrekkelijk een zeldzaamheid, wan neer de leek een komeet te zien krijgt. De meeste staartsterren behoo- ren tot de categorie van de telescopi- sche kometen. Deze zijn alleen aan de gTOotere sterrenwachten te observee- ren. Do kometen van 1911 zullen niet po pulair worden. Zelfs de leek. die een kijker bezit, zal ze niet makkelijk kun nen vinden De derde zal ten slotte nog bet best kunnen worden waarge nomen heel misschien zal men haar met bet bloote oog kunnen obsenee- ren. Deze komeet werd voor i-enige da gen door Brooks in de Ver. Staten ont dekt. Volgens de berekeningen van Ebell, van de Kielsche sterrenwacht, komt de komeet den lien November u. s. in baar perikelium. Zij is dan 114,000,000 K M. van de zon verwij derd. Van onze aarde is zij den 4en Aug. nog 1.063, den 24en 0.822 van üe aardbaanstraal verwijderd. De komeet blijft nog maanden in on ze nabijheid. DE AMSTERDAMSCHE WATER LEIDING. In het „Hbld." vinden we een arti kel ovdr de Amsterdamsche Duin waterleiding, waaraan wy het vol gende ontleenen: LeiduinI Voor den doorsnee-Amster dammer nauwelijks meer dan een naam. Hoogstens weel hij, dat liet pompstation Leidu.n eigens in do buurt van Heemstede ligt. Waar de straatweg naar Zand- voort de Leüdsche vaart kruist, voert een weg langs die vaart, door een oudcrwctsch tolhek, in Zuidelijke richt.ng naar het pompstation. Aan den weg staan de „voorfiIters" en liggen drie van de acht bassins do overige liggen aan den anderen kant der vaart waarin door zand het duinwater gefilterd wordt. Wat meer het land in, aan den anderen kant der spoorbaan naar Le.den, staat dan dat befaamde ma chinegebouw. Daarbinnen zingen de beide groot* machines haar eentonig Led. Al veertien dagen werken ze beide da en nacht, dag en nacht. Zoo druk hebben die twee het nog noo;t gehad, in de acht jaren, dat ze er werken. O zeker, 't is ook verleden jaar wel eens gebeurd, dat ze tegelijk moeeten werken, maar dan was liet toch ten hoogste telkens een paar dagen ach tereen. Veertien dagen en nachten hebben ze het water eerst opgepompt u t het reservoir van het onreine, het ruwe water het water, zooals het uit de dumen komt om het te brengen naar de filterinrichtingen. Vandaar keert het terug naar het „rein-water" reservoir onder het machinegebouw en daaruit persen de twee stellen elk vah drie pompen der be.de machi nes het in de transportie:ding naar Amsterdam, naar het reservoir aan den Haarlemmerweg. Een leek kan inzien, dat het beden kelijk is, beide machines tegelijk te laten werken. Van reserve toch is. dan geen sprake, ook al heeft de directie der waterleidingen wel voor de nood ge reserveonderdeelen ge zorgd. Gaat er iets haperen aan een der machines, dan staat waterge brek de hoofdstad te wachten. Want, wat de zaak nog bedenkelijker maakt dat is de omstandigheid dat het te gelijk laten werken der beide machi nes een onverbiddelijke noodzakelijk heid is. Het maximum bij een druk van 70 M. is, we schreven het reeds, 51.000 M3. per etmaaL N uheeft elk der beide machines wel ia waar een maxunum-capacitcit van 40.000 M3. bij d.en druk, zoodat '£n theorie 80.000 M3. per etmaal naar Amsterdam zou kunnen gebracht worden. Maar de praktijk brengt mee, dat dit onmogelijk is. De trans portleiding toch van Leiduin naar Amsterdam biedt thans nog door do to kleine middellijnen te veeJ weer stand. Men moet zich die transportleiding denken als een dubbel stel buizen* waarvan er een, met een middellijn van 50 C.M., hog dagteekaut van 1853. De andere, iets grooter, nl. 60 c.M. middellijn, dateert uit 1877. Men is thans bezig 'n derde transportleiding met een middellijn van 75 c.M. aan te brengen. Met een deel, dat tus- schon Leiduin en de Hazepaterslaan te Haarlem, is men reeds klaar, ter wijl het gedeelte tusschen Hazepa terslaan en de Amsterdamsche poort nog onder tuinden is. Een buiswijdte van 75 c.M. over de geheel© leügte van Leiduin naar Amsterdam zou wel voldoende zijn om 80.000 kub. M. per etmaal naar do hoofdstad te brengen. Maar vooreerst zal het er wel niet van komen. Want er schij nen bij hot voeren der onderhandelin gen daarover, ernstige bezwaren te gen hot leggen der leiding te zijn ge rezen. Maar afgescheiden hiervan, kan 't duin wel voldoend© water Levere'n op den duur? Dat is het, wat de directie dor gemeon te waterleidingen betwij felt. Als het onreine, het ruwe water, dat uit de kanalen en de diopwater- bronnen in d© duinen is toegevloeid, uit hel reservoir naar d© „voorfil ters" gepompt is, ondergaat het daar een heel eenvoudig ontijzeringspro- ces. In nogen bakken, elk van 100 vk. M. oppervlakte, stort het in vroolijke fontemtjes neer en daar zinkt het door een kiezellaag van ©en meter dikte om t© worden geleid naar de tfljidfilte'rs, de reeds genoemde acht groot© bassins, die ©en gezamenlijke oppervlakte hebben van 23.910 vierk. M. Uier zakt het door een zandlaag van ruiin een nieter d.kte, waaron der weer lagen fijn en grof grint lig gen. Deze fusten op asphalt en beton. Lus tegen elkaar gelegde buizen op dit asplialt voeren liet water naar een hoofdafvoerbu.s, ©en gemeiselden ko ker. van waaruit het in het reinwa- ter-rcsorvoir stroomt onder het ma- cnavegebouw. En daar vandaan brengen de dr.e hoogdrukpompen van elk der beide triple-expansie-nia dunes het iu de transportleiding naar Amsterdam. Een bezoek aan het pompstation is onvolledig, wanneer daarbij ook niet de eigenlijke winplaats in de duinen ten U es ten er van wordt bezichtigd. In het u tgestrekte zonnige duinge bed ligt daar schilderachtig de Oran jekom, een kunstmatig meer, waar het water samenkomt tut de verschil lende kanalen. Een buis van 120 c.M. wijdte brengt het van hieruit naar hot machinegebouw. Een andere buis voort luer water naar de kom; diit is een zuigbuus, waarin een reeks van tw.nttg dlopwaterbronnen uitmondt. Een pompstation bij de kom maakt deze buis luchtledig eh zoo stroomt het water uit de bronnen er in uit. „Pompstation" is eigenlijk een wat te we dsche naam voor de houten loods, die ©en locomobiel huisvest. Maar rnen heeft bij den bouw gedacht aan iets „tijdelijks", en gerekend op an dere, grooter© plannen. Men herin nert zich dat de directeur de'r ge meen Ie-waterleidingen, de lieer J. M. K. Pennink, reeds in 1907 het voorstel heeft gedaun om de winplaats in de duinen met Lekwater te bevloeien en het pompstation Leiduin uit te brei- den. De bronnen bij de Oranjekom al leen leveren 3500 kub. M. per etmaaL Stoffige grintwegen leiden langs de smalle open kanalen der wate'rleu- ding, di e heel in de diepte liggen, waarin rustig schojen visschen zwem men en waarop zich zelfs kroos votmt. Wat nood? Het filtreeren waar borgt afdoende de zuiverheid. Laag is de waterstand in de mees te dezer kanalen. Toch daalt hij nog weer telkens. Daar is bijvoorbeeld, midden in het eenzame du ui, het Nieuwe KanaaL Dat is dan meer in het bijzonder de vergaarbak voor droge zomers. Be denkelijk is het water daar gezakt, zooals aan de oeverronden duidelijk te zien is. Maar de regenval, die ten slotte toch door het duinzand heen de ka nalen moet doen zwellen, is dan ook bijzonder ger.ng d.t jaar. Men rekent, dat er per eunaal gemiddeld 25.000 kub.. M. water door regenval uit het duingebied verkregen wordt. Vuu 1 Juuuun tol 1 Augustus is er i echter 160 m.M. regen minder geval len dah in hetzelfde tijdsverloop van 1910. (De cijfers waren onderschei- i den lijk 432 en 272 in.M.) Iloel in het Westen ligt in de dui nen het vYestérkana&l. Het pomp station daarvan is onlangs, op 23 Maart afgebrand en door een nieuw vervangen, dat precies twee maan den later in gebruik is genomen. In plaats van twee locomobielen werken ér nu een locomobiel en een Diesel motor. Zij hebben tot taak het water uit het Westerkanaal in een ander kanaal over te pompen. Niet minder dan 42 diepwaterbronnen zijn hier langs het Westerkanaal geslagen, omdat de waterstand in dit kanaal laag gehouden wordt, vloeit het wa ter uit die bron buizen in het kanaal. Dit geschiedt door dwarsbuizen, wel ke doen denken aan afvoerbuizen van fabrieken. Om toch maar in de be- hoefte aan water te kunnen voorzien, is men thans bezig die dwarsbuizen wat lager te stellen en zoodoende meer water aan de bronnen te ont trekken. Noordelijk van den straatweg naar Zand voort ligt eindelijk het Boogka- naal. Ook hierlangs staan een aantal diepwaterbronnen, in het geheel 55. Maar daar de waterstand in 't Boog1- kanaal hoog la, moeit kunstmatig het bronwater opgevoerd worden om in het kanaal te kunnen afvloeien. Dat geschiedt door twee Dieselmotoren, fn een pompstation ten Zuiden van den Zandvoortschen weg opgesteld. In de buizen voor het diepwater wordt lucht geperst die ontsnappen wil en zoo het water meevoert. HOLLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Bij een onlangs gehouden telling is gebleken, dat bij de textielindustrie to Gronau (i. W.J wericzuoiu zijn 4819 personen, waarvan 2000 in Nederland woonachtig zijn. EEN VROUWELIJKE PREDIKANT. Do sinds geruimen tijd vacante Doopsgezinde gemeenten Baard in Friesland en Mensingowoer hebben mejuffrouw Zornike beroepen als pre dikante. INGEZONDEN MED EDE KLINGEN A 80 Cts. per regeL Champsp Demi Mela - Reims. Depót P. C. C. JACOB), Hotel Fuiickler. Haarlem. Letteren en Kunst REINHOLD BEGAS. Prof. Roinhold Begas is gisteren avond te Berlijn overleden. Deze beeldhouwer weixl in 1831 geboren te Berlijn. Aan de akademie aldaar werd hij opgeleid tot beeld houwer. Nadat hij de aandacht op zich liad gevestigd door oen in gips uitgevoerde groej) „Ilagar en Is- macl", begaf hij zicli naar Rome, waar hij verschillende kunstwerken in marmer schiep. Na zijn terugkeer uit Rome vestigde hij zich in zijn geboortestad. In 1S60 werd hij be noemd tot leeraar aan de kunst school te Weimar, twee jaren later echter legde hij deze betrekking neer en begaf zich weder naar Rome. Hij had intusschen den prijs behaald voor een ontwerp van een standbeeld voor Schiller, dot te Berlijn zou wor den geplaatst, maar eerst veel later (18711 tot stand kwam. Sedert 1876 stond hij aan tiet hoofd van het atelier voor beeldhouwers, gesticht door de Akademie te Berlijn. Tot zijn nieuwste scheppingen bo- hooren de marmeren groep van markgraaf Waldemar en keizer il- lielm I in dc Sicgesallee te Berlijn, het standbeeld van Bismarck voor het gebouw van den R.jk?dag, de Bismarck-sarcophaag v«>or den Dom te Berlijn en een marmeren stand beeld voor de keizerin. WflLLNER—BOS. Men schrijft ons: Dr. Ludw g Wiillner en zijn getrou we begeleider Coenraad Bos zullen binnenkort hun derde groot© Tou'r- née door Amerika aanvangen en 19 Augustus met de „Statendam" van Rotterdam naar New-Yo'rk vertrek ken. Tevoren zullen zij nog een con- cart in de groote zaal van het Con certgebouw gevéu op Donderdag 17 Augustus, waarvoor Dr. Wülluer een programma bestaande uit de mooiste nummers van zijn repe'rtoire heeft te samen gesteld. JEAN HURé. Men meldt ons: De Fransche organist en pianfist Jean Hu ré zal in het laatst van deze maand en de le helft van September een kunstreis in ons land onderne men, met medewerking van mejuf frouw Tilia Hill, sopraan-zangeres en den heer JMossel, violoncellist. TIJDSCHRIFTEN. Het laatstverschenen nummer van „Pak me mee" bevat: Als voorplaat een portret van pres.dent Fallières, de Vr.end van alle Europeeselie vor stenkinderen. Zijn verleden. Het Koninklijk bezoek aan Brussel. De branden te Konstantinopel en te1 Fontaineblau. De expeditie der Spanjaarden in Marokk i. De be trouwbaarheidsnit om den grooten prijs van Frankrijk. De nationale lawn-tennis kampioenschappen. Legende van den Drachenlels. Wed strijd voor versierde Spo'rt- en kinder wagens in den D.erentuan te Den Haag. Watertochtjes om Leiden. Portretten. Ons Prinsesje enz. Vele foto's sieren dit nummer. Het Augustus-nummer van „De Hol- landsche Revue" bevat als frontispiè- ce een portret van Mr. Dr. W. F. v. Leeuwen, commissaris van de Ko ningin in de provincie Noord-Holland. Verder bevat deze aflevering We reldgeschiedenis. In de rubriek „Belangrijke onderwerpen" wordt be handeld Onze Oost als land van toe komst voor onze Nederlandsche jonge lui Een ernstig woord aan jongge huwden. Tien jaar tuberculosebe strijding in Denemarken. Wat Zwitserland ons leert aangaande vac cinatie. Het amagnetisch kompas van Anschütz. De Karakterschets is ditmaal van prof. dr. J. Kraus, die tot voorzitter van de Maatschappij van Nijverheid benoemd is Na de „Revue der Tijdschriften" wordt als „Boek van de maand" besproken „Het belang van Nederland bij het Internationalisme." Sport es Wedstrijden VLIEGEN. DE TOER DOOR BELGIë. De inschrijvingen voor dezen vlieg wedstrijd zijn gesloten, 16 deelne mers gaven zich op, t.w.: L Jan Olieslagers; 2. Max Olieslar gers; 3. Jules Tyck; 4. Vasseur; 5. Croinbez; 6. Gaubert; 7. Contenet; 8. Lescaris; 9. Paul Hanclau; 10. Alfred Lanser; 11. Graaf d'Hespel; 12. Remé Coaic; 13. Paul Leprince; 14. Jules Védrines; 15. Parisot; 16. PrévosL Het le wegvak, dat /.onoag gevlo gen wordt, !»iopt van Bruxelles naar Mons, via Enghien, wïiar een ver plichte land.ng moet plaats hebben. Vervolgens over Nivellcs Chatelet (verplichte landingsplaats), over Beaumont naar Mons Casteau, waar de aankomst plaats heeft. De gehoele £ifstand bedraagt 130 KM. Tinancieeie berichten TWEEDE HOLLANDSCHE MAAT SCHAPPIJ VAN LEVENS VERZEKERING. In do gsteren gehouden algemee ne vergadering is tot commissaris dozer maatschappij benoemd, de heer L P. de Stoppelaar, directeur der Nederlandsche Grondbriefhank. Kolomen WONDERDOENERS OP NIEUW- GUINEA. Het kort verslag over Februari- Maart van de residentie TeTnalo meldt: De exploratie van de Mamberano in het vorig jaar, waarvan doel en strekking hoven het bevattingsvermo gen van Papoea's gaat, gaf o.m. aan- le d.ng dat op de Schouieu-eilaiidcn het gerucht z,ch verbreidde, als zou de zich aan de Mamberano een „Ko ren" (iemand met bovennatuurlijke macht begaafd) hebben gevestigd. Voor die Koren zou dan gehouden worden oen zekere Morongge van Ivco roedoe, d e zich in de negorij Parai- po, aan de Mainberano-monding, had gevestigd. Bij het bezoek van den assislent-res.deut aan de Mamberano in October 191U, werd met Morongge geen aanraking verkregen. Bij oen daarop gevolgd bezoek aan de Schou ten-eilanden bleek, dat de faam, van Morongge uitgegaan, weder getaand was. In Januar. jl. opnieuw aan de Mamberano komende, meldde Mo rongge z.ch bij den ass.steut-resident Het bleek een Papoea te zijn \an eenige ontwikkel.ng, die gewill.g de hem gegeven opdrachten uitvoerde, terwijl n:ets er op wees dat hij z.ch als „Korer." had opgeworpen. Hoe wel de Papoeas zich reeds dikwijls bedrogen hebben gez.en door perso nen die voorgaven „wonderdoeners" te zijn, doch die meestal spoedig ont maskerd werden, hebben bedr.ogers, de z.ch als zoodrug opwerpen, steeds succes. Op het eiland Nufoor bleek nu thans weer een persoon te zijn, d.e de lichlgeioovigheid der bevol king exploiteert. Deze persoon, Mang- g.uom., afkomstig van de negorij Sambeer op Biak, geeft zich uit, n.et voor de Koreri zelve, maar, gebruik makend van de vroeger geloopeu heb bende mare van een Koreri aan de Mamberano, als de zendel.ng van d.en wonderdoener, wiens komst hij aankondigt en voorbereidt en door wven hij aangesteld was geworden tot Radja Papoea. De bevolking' brengt hem schatting op em heeft een groot huiS voor hem gebouwd. Is de avond gevallen, dan komen eenige gekleed© handlangers te voorschijn, het aangezicht zorgvuldig bedekt, dio hij aan zijne vereerders voorstelt als den Radja Wolandu, den Radja Tji- na en den Radja Melajoe. In het half- duister-licht wordt niemand toegela ten. Vait men hem lastig over het lang uitblijven van den Korer., dan ant woordt hij dat zulks de schuld van de bevolking zelve is, die te veel luistert naar de goeroe's. op welke wijze hij tracht de evangelisatie in Nufoor te gen te wérken. Deze zaak zal nader worden onderzocht. Leger en Vlooi EXAMEN MILITAIRE ACADEMIE. Van de Cadettenschool komen voor plaatsing op de Militaire Academie in aanmerking, bij: a. infanterie hier te lande: jhr. J. van Suchtelen, H. J A. Bekkers, K. P Innemee, C. A. L. Bok, F. Poort man, W. Oudemans, W. L. Bisschoff, N. C. J. Drost, A. O. R. Rövekamp, J. W. C. van Langen; b. cavalerie hier te lande: H. A. M. Latour, F W E de Vrier; c artillerie hier te lande: J. Ba- rendrefft, J. M. Mante, H F. J. M. A. von Frijtag Drabbe. F. B. baron van' Verschuer, V. Kuypers, C. H. Varkevisser, S E. Schoevers; d genie hier te lande. Ph. J. H. Marcella. C. A. Hoogterp: e infanterie in Nederlandsch-In- diè: A. Pik, IL Bakkers, J. W. Broek hof!, Ph. van Waasdijk, K. Drost. f. artillerie in Nederlandsoh-ludië: J. E. van Lingen, L. Heyman, L. P. F. Schimpf; g. genie in Nederlandsch-Indio: C. H. de Quant, J. de Jongh Swemer. Majoor W. C. Schönstedt. van het 10e reg. inf.. is aangewezen om in September de Fransche manoeuvres bij te wonen. Gemengd Nieuws BRAND IN EEN KRANKZINNIGEN GESTICHT. Het krankzinnigengesticht te Hamil ton, in den Amerikuanschen staat Ontario is Dinsdag geheel afgebrand. Het groote gesticht herbergde 600 verpleegden. De brandweer kon met haar wugens niet spoedig genoeg op de plaats des onheils komen, daar do tcegang door straatreparaties was versperd. Het oppasserspersonee] trad echter kordaat on en het gelukte den moedi gen mannen, do meesten hunner ver pleegden, buiten het brandende ge bouw te brengen. Dikwijls moesten zij gewold gebruiken en de wanhopig to-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 10