AARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. OE GOUVERNANTE ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1911 Buitenlandsch Overzicht Gisteren hebben we onder de tele grammen het bericht meegedeeld, dat er een voorloop!»© schikking tusschen Von Kiderlen-wftchter en Cambon ever DE AFRIKAANSCHE AANGELEGEN HEDEN getroffen zou zijn. De „Kölnische Ztg." lieeft een beves tiging daarvan. Het blad bevat het volgende bericht uit Berlijn De me- 'dedeeling van, het telegroafagent- gchap van Wolff is. naar aan te ne- inen was. geen eenzijdige verklaring van Duitsche zijde, maar Frankrijk had voor de openbaarmaking ver klaard het er mede eens te zijn. Er is dus een weg tot overeenstemming ge schapen, maar voorloopig niet meer. Ais do toenadering over het princl- pieele standpunt in de geheime be raadslagingen tot stand gekomen is, dan ligt daarin, naar men hier meent, wellicht een rechtvaardiging van het behandelen der zaken in het geheim, hetgeen velen onduldbaar achtten. Naar de „Kölnische" nader uit Ber lijn verneemt, zijn door de toenade ring in hoofdtrekken gunstige voor uitzichten voor den verderen loop van de Duitsch-Franschc onderhandelin gen geopend. Allo berichten, dat staatssecretaris Kiderlen-Wachter wil aftreden, omdat hij van zijn Marokkaansch program ma niet kan afwijken, zijn zuiver ver zinsels. Volgens particuliere berichten kan men van den verderen loop der onder handelingen voor beide partijen nu een bevredigende oplossing verwach ten, omdat beide staten vrijuit ver klaard hebben, dat zij in vriendschap pelijke vertrouwelijkheid de onder handelingen willen afmaken. in dezen geest luiden ook de tele- grummeu uit Londen. De „Cbronique' niaakl onder voor behoud openbaar een uit Londen van een vertrouwen inboezemende zijde, ontvangen bericht, waaruit volgt, dut Frankrijk en Duitschland het eens zouden geworden zijn over de grond slagen van een overeenkomst welke die grondslagen zijn, weet men niet. Er wordt aan toegevoegd, dat als een internationale conferentie had kenni3 te nemen van de definitieve oplossing van het geschil, het program, dat zou worden voorgelegd, niet meer zou be vatten dBn de ondergeschikte punten, bestemd om het in Marokko te volgen stelsel nader te bepalen. Parijs geeft ook een telegram, dat op verbetering van den toestand wijst liet luidt Er heeft zich geen enkel nieuw feit voorgedaan betreffende don voort gang van de besprekingen van Frank rijk en Duitschland over de Marok- kaansche kwestie. Het schijnt, dat do toestand neiging heeft tot verbetering, daar Duitschland opgehouden heeft met zijn eerste voorstellen als niet V< or vermindering vatbaar to beschou wen. Toch irtoet men zich echter nog niet ontveinzen, dat er een zeer groote afstand bestaat tusschen de oischen vuii Duitschland en 't geen Frankrijk wil toestuau. liet zal dus goed zijn, al toont men zich meer voldaan over de wending, door de besprekingen geno men, zich te hoeden voor een overdre ven optimisme, en af te wachten tot oen nieuwe bespreking de vastgestel de toenadering duidelijker zul hebben doen uitkomen. De officieeie verklaring, dat de be sprekingen tusschen Camboii en Ki- derlen-W Achter tot EEN TOENADERING betreffende de pnncipieele standpun ten geleid hebben, was te Berlijn voor velen een verrassing. Verschillende bladen, o. a. de „TSgliche Rund schau" en de „Post", luidden in aan sluiting aan net noricht uui de „Na tional Zemmg' van den \origen avond, betoogu, dat Kideiieu-M ucJi- ter liever al moest lieden, Uau terug wijken bij de onderhandelingen, en de vooruitzichten op een overeen komst .woruen vooral pessiunsliscii beoor deeld Nüsr slechts weinige bladen be vatten een commentaar op het offi- cieole bericht. De „Lokal-Anzeigerzegt, dat door de«3 nota alle pessimistische geruch ten over de onderhandelingen voor goed onderdrukt worden. Ais de prin- cipieele toenadering heeft plaats ge vonden, zal ook de rest van zelf sla gen. Het „Berliner Tageblatt" meent, dat dit bericht in Frankrijk en Duitschland met bevrediging zal ont vangen worden. Het moet blijken in hoover dat vermoeden juist is. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de nationa listische pers mei een zekere onge rustheid dit snelle gevolg van de be-, sprekingen in Swinemiinde beschou wen zal. De grondslagen van de on derhandeiingen zullen voorloopig nog wel geheim blijven, zoodat er voor al le vermoedens ruimte blijft. Do ,,Na- tional-Zeitung", die zijn pessimisti sche beschouwingen geloochenstrait ziet is dan ook reeds met de verkla ring niet tevreden Die verklaring zegt te weinig en zij is volgens het blad geenszins geschikt om dc be zorgdheid uit den weg te ruimen, dié wijde kringen, en dat zijn niet de lau we en onverschillige, over dan uit slag van de Marokkaanscho kwestie koesteren. Zoover als nu waren wij reeds weken geleden Volgens een bericht aan liet „Ber liner Tageblatt" heeft het Liberale Perzische comité in Konstantinopel aan den Duitse hen Rijksdag een adres gezonden. In dit adres bekla gen de Perzische liberalen zich over HET OPTREDEN DER RUSSISCHE REGEERING IN PERZIë, ©n verzoeken zij den beschaafden vol koren van Europa en Azië, aan Rus- land's handelingen een einde te ma ken. Zij zeggen, dat de Russische troepen sedert meer dan drie jaar belangrijke Perzische steden bezet houden, onder voorwendsel van dc regelingen te beschermen, die vol gens de berichten van alle politieke en diplomatieke vertegenwoordigers van Europeescfae staten nooit in ge vaar geweest zijn. Het had beloofd, zijn troepen terug te trekken zoodra de orde hersteld was en het wekt hier voortdurend onrust, om een blijvende bezetting mogelijk te maken. Er wordt geklaagd over de begunstiging door'Rusland van roovers, die, naar Rusland gevlucht zijnde, naai' Perzië konden terugkeeren en ge hccle pro vincies plunderen en brandschatten. Dé „Times" verneemt uit Peters- burg, dat de benoeming van den En gel schen kapitein Stokes door de Perzische regeering tot clief van de Perzische gendarmerie WRIJVING VEROORZAAKT TUS SCHEN DE BR1TSCHE EN DE RUSSISCHE REGEERING. De Russische regeer in g heeft daar tegen wel in Teheran geprotesteerd, echter geenszins in Londen. De Russische regeering ging daar bij blijkbaar uit van de overweging, dat de Britsche regeering evenzeer tegen de benoeming van Stokes ge kant zou zijn als zij zelve. De Perzi sche gendarmerie zal immers ook in het Noorden van Perzië moeten agee- ren, hetgeen het gevaar van botsin gen met de Russen In dat deel van Perzië verhoogt. De „Daily News" spreekt de hoop uit, dat Engeland de kuiperijen van Rusland in Perzië zal verijdelen, wel ke Kuiperijen gericht zijn tegen liet parlementaire regime in Peraie. Hot blad hoopt, dat de Britsche regee ring in dezen zal optreden overeen komstig de wenscheii, vervat in liet adres, dat door het liberale Perzische comité te Konstantinopel aan het Britsche parlement was gericht. De „Nowoje Wremja" beoordeelt DE VOORUITZICHTEN VAN MOHAMMED ALI zeer optimistisch, omdat de Khan van Maran zich bij hem zou hebben aangesloten en thans van het noor den uit tegen Teheran zou oprukken, terwijl Mohammed Ali zelfs van As- terabad en zijn broeder Salar-ed- danleh van Kermarsjah uit de hoofd stad zou naderen. Aldus zouden de aauhangers van Mohammed Ali van drie zijden oprukken, terwijl hun tot holen slechts eenige afdeeliogen tot een gezamenlijke sterkte van 1500 man naar de bergpassen tegemoet zijn gekomen. De berichtgevers in Londen zijn het er over eens. dat de pas-uitgebroken WERKSTAKING IN DE ENGEL- SCHE HAVENS als zeer ernstig moet beschouwd wor den. Zoo lezen wij in een der tele grammen uit de Britsche hoofdstad het volgende De stakingen aam de Theems laten zich ernstig aanzien en breiden zich nog voortdurend uit, zoodat het aan tal stakers th; s op 25.000 geschat wordt, niettegenstaande de Kamer van Koophandel te Londen gisteren met haar bemiddelend optreden is voortgegaan. Het verluidt, dat Rollit Dinsdag een beslissing zal nemen. De leiders der stakers molion intusschen bekend, dat Zaterdag de algemeen© staking zal beginnen, als dan nog geen regeling zal zijn vorkregen. De staking van het trampersoneel te Leeds is al geëindigd gisteren is het werk hervat. De staking der machinewerkers te Manchester daarentegen breidt zich nog steeds uit en omvat thans '17.000 man. Slechts enkele firma's troffen een regeling, waarbij zij de eischen der machinewerkers inwilligden. De bootwerkers to Grangemouth dreigen weer met staking, bijaldien de werkgevers niet-aan gesloten werk lieden in dienst nemen. De Kamer van Koophandel maakte gisteren bekend, dat zij een bijeen komst heeft belegd voor de patroons- schuitenvoerders en de schuitenvoer ders van de Londensche haven, ten einde een vriendschappelijke regeling der kwesties, waarover geschil be staat, te bevorderen. De maatregelen voor liet bemiddelend optreden zijn geëindigd. Sir Albert Rollit zal in tijds de beslissing bekend maken, om daarvan mededeeling te doen op de groote bijeenkomst der werknemers, die a-s. Zondag op het TrafaJgarplein gehouden zal worden. Ook DE STAKING IN PETERSBURG is belangrijk. In de haven aldaar staken 12.000 man. Zij verlangen ver korting van arbeidsduur van 12 tot 9 uur en verhooging van loon vendor het verwijderen van de vrouwen van hun werk. Gisteren zouden zich nog 6000 bootwerkers bij de stakers aan sluit^, In de havt#i liggen 150 sche pen, die groote schade lijden door vertraging. Volgens de „Times" is de Engel- sche regeering van plan in de vol gende week DE VETO-WET, van de amendementen van het Hoo- eorhuia ontdaan, naar het Hooger- huis terug te zenden, zonder peers- bonoeming. Het blad zou dat verstan dig vinden. Niemand kan voorspellen of het wetsontwerp dan zal aangeno men worden, maar de kansen staan er goed voor, volgens de „Times". Het blad keurt het af, dat er een herfstzitting zal, worden gehouden, alleen om de onrijpe verzekeringswet van den minister van financiën er door te halen. Amsterdatnsche Kout xrv. Hoe warm het was... Water en melknood én gebraden appelen. Drie-hoog op een droogje. Een drie hon derdjarig jubileum zonder vlaggen en champie. We beleven weder eens een tijd, dat aan de ouden van dagen, of lie ver aan het oordeel en de herinnering van ouden van dagen de noodige eer bewezen wordt. Ons zeeklimaat, met ove'r het alge meen zachte winters en koele zomers, lijkt tijdelijk in een vasteland-kli maat herschapen, daar we ln plaats van de habitueel© zeewinden, nu ee- ni.ge weken over Duitschland en de Russische steppen, warme, droge win den krijgen. Ook nog maar winden van uiterst geringe kracht! De oudste menschen vinden het: öf een echt ouderwetschen zome'r; öf herinneren zich niet, dat het ooit zoo warm geweest is. Deze gezagliebben- de autoriteiten zijn het dus ook al onderling niet eens... als zoo vele au-' toriteiten zelfs op het geiled dei- we tenschap. Indische menschen verzekeren ons, i dat liet in Indië volstrekt niet warmer is dan deze dagen in Holland; slechts ls de waïmte daar meer afmattend door den langen duur... en bij ons gaat liet waarlijk ook al dien weg opl Daarentegen is men in Indië op groote warmte geheel ingericht: men woont er in open huizen en draagt witte kleeren. De dameskleedirig, zoo vaak go- laakt en bespot, voldoet, met haar lichte a jouT bewerkte blouses en de colleté in deze bondsdagen vrij wat beter dan de zooveel zwaardere van do heeren der schepping. Waarlijk ook voor hen mag wel eens aan een. reformbeweging worden gedacht, die hen ve'rlost van pantserplaten aan hals en pols en vaTi de laken pakken. Te Berlijn is onlangs zulk een vér een iging reeds opgericht, die zoeken de :s naar iets, dat het midden houdt tusschen een sportpak en eeh Jon genabuis; de lange broek zou voorts door ecu kniebroek worden vervan- De bierbrouwerijen maken in deze dagen goede zaken: die kunnen bijna geen bier en vooral geen ijs genoeg leveren. De melkinrichting-directeuren kla gen om een steenen hart te vermur wen eh smeeken om wat minder clandisio. Het mond- en klauwzeer ia wol is waar geweken,, maai' de felle zon heeft gemaakt, dat de velden niet met gras-, doch niet hooiplanten zijn be dekt (één van de bladen bracht zelfs de niet onaardige canard vau een appelboom met gebraden appelen van goeden smaak). Over het algemeen trouwens zien de boomen er uit als in den herfst; op enkele plaatsen zelfs of ze door brand geschroeid zijn. Het herstellende, doch nog zwakke rundvee vindt op die dorre velden slechts onvoldoend voedsel en geeft uit wraak slechts wéinig melk, en dat juist in een tijd, dat drinken een van o'nze grootste zaligheden is! De afdeeling gemeentelied r ij ven te Amsterdam heeft ook reeds een nood kreet geslaakt, en de inwoners ge smeekt, niet meer water te "verbrui ken dan strikt noodig is, omdat het gebruik in deze warme dagen zoo danig is toegenomen, dat in de wm- plaats nauwelijks de benoodigde hoeveelheid kan worden verkregen. Verleden jaar was het maximum-dag- verbruik aan duinwater 47000 kub. M-, thans 51.000, een hoeveelheid als nooit te vo'ren werd verbruikt. liet pompstation te Leiduiu lieoft 'een maximum capaciteit van 40.000 kub. M. per 24 utir, en Zaterdag 22 Juli werd toch 50.000 en Vrijdag en Zaterdag 28 en 29 Juli zelfs 51000 kub. M. opgepompt, door de bo.de machi nes te laten werken, zoodat er geen reserve was. De veiligheid der trans portbuis komt bij zooveel drinken en baden zelfs in gevaar. Blijft het waterverbruik toenemen, dan zal nien den druk geleidelijk ver minderen en dan zitten de „drie- hoogs" die we hier in groot aantal tellen het eerst op een droogje. Zelfs in de tuinsteden van het Gooi was het sommige dagen niet uit te houden. Dragelijk gevoelt men zich eigenlijk alleen in het bad, het zwem bassin of aan het Zandvoortsche strand, en helaas zijn we geen vis- scheu, die het in bet natte element vier en twintig uren per etmaal uit houden. Moest ik nog een beroep kiezen, dan zou ik zeker zonder aarzelen besluiten mij te wijden aan de onderwijstaak. Komt het kwik van den thermoter in de tachtig, dan krijgt men op de scho len vrij-af, terwijl de telefoniste, de telegrafist, de courantenman. do bak ker en zoo vele anderen warm on wel op post moeten blijven. De parade ter eere van den verjaar dag van H. M. de Koningin-Moeder werd wegens de warmte al om 10 uur in den morgen gehouden. Naar regen en onweer wordt zeer verlangd en toch blijft het steeds maar ellendig mooi weer, 't is waar lijk ongehoord. Woensdagavond dachten we werke lijk te worden verrast met een heer lijk onweertje. Nu, we hebben een schitterend natuurlijk vuurwerk ge noten, uren achtereen, maar de re gen bleef uit. Zonder eenige festiviteit is deze week herdacht liet 300-jarig bestaan, van de Amsterdamsclie Beurs, het ge bouw (intusschen eenige malen ver plaatst en vernieuwd), waai* de Ani- sterdumsche kooplieden, makelaars, scheepsbevrachters, kapiteins, assu radeurs. handelsagenten en... specu lanten samenkomen. Evenals de Bank van zeer eenvoudi- gen oorsprong is (de kooplieden ston den oorspronkelijk met een bank of tafeltje op de markt) zoo is ook de Beurs, thans ongetwijfeld machtiger, dan de constitutioneele vorsten, van zeer nederige kom-af. Beurs is afge leid van het Middeleeuwsch-Latijn- sche bursa, dat afgestroopte huid en lederen zak beteekent (inderdaad ken nen ook wij nog het woord beurs in de beteekenis van portemonnaie). Vol gens anderen zou het woord zijn af geleid van den naam van een koop man te Brugge, Van de Beurse, te wiens huize de kooplieden om handel te drijven bijeen kwamen, en in wiens gevelsteen drie beurzen waren uitge- houweu. Ons komt de eerste afleiding het waarschijnlijkste voor, terwijl de tweede zelfs zeer goed nog tot de eer ste is terug te brengen. Immers, velen van onze "voorvaderen droegen deu naam van het huis, waarin zij w( denstraatnummers kende men niét, doch een leder had een uithangbord of gevelsteen. Zeer goed kan dus de koopman Van de Beurse hebben ge- hoe ten, naar den steen met de drie beurzen. Hoewel reeds in het oude Rome een soort beurs moet hebben bestaan, en ook in de Middeleeuwen kooplieden geregeld b' "een kwamen om hun zaken af te doen. ontstonden de eerste Beur zen (gebouwen), naar onze begrippen eerst in den loop der 16de eeuw in de Nederlanden en in Frankrijk. De oudste waren die van Brugge en Antwerpen (153lj Lyon, Toulouse (1549,1. Hieiop volgden Hamburg 1 óód. Rouaan eu' Londen 1566 en Amster dam 1611. Aanvankelijk werden op die beurzen slechts goederen verhan deld. Het uitgeven van schuldbrieven door de Staten eu het ontstaan van aanzienlijke vennootschappen heeft niot weinig tot den bloei der Beur zen medegevverkt. Ter beurze gevoelt men liet eerst den invloed van Staatkundige ge beurtenissen, van het verongeluk ken van schenen, misgewas, fuiliis sementen, verandering in de wetge ving en.... oorlog- De Beurs ge-ft een concentratie van vraag en aanbod.... ook bijv. de jongste soort beurs de arbeidsbeurs, die natuurlijk geen arbeid uit den grond kan stampen, evenals de ge wone de koopwaar, doch wel kan zorgen, dal geen enkele arbeidsgele genheid onbenut blijft Natuurlijk geven de groote Beurzen den toon aan, en tengevolge van het telegrafisch verkeer is het onderling verband sterk toegenomon, zoodat de uoteeringen slechts weinig ver schillen. Een kletspraatje, een on-dit, kan op de noteeringen een niet onbelangrij- ken invloed oefenen, en als beuis- manoeuvre worden verzonnen of aan gewend. Aanvankelijk kwamen de Amster damse he kooplieden op de straat sa men om te handelen, nl. bij de Nieu we brug. dus in de nabijheid van de haven. Bij regenachtig en guui" weer de den ze in de Warmoesstraat hij de St. Olofspoort (thans een zeer be ruchte buurij ouder de luifels der huizen hun zaken en des winters ook wel in.... de Oude Kerk. Later werd op liet Damrak bij de Oude brug in een gebouw beurs gehouden en in 1611 verrees een speciaal tot dit doel ingericht gebouw op den Vijgendam op het einde van het Rokin, dat reeds in 1668 moest worden vergroot. De bouw van de eerste beurs was opgedragen aan den bekenden archi tect Hendrik de Keyser. Men vond geen gescliikt terrein gn overwelfde de vaart tusschen Rokin en Damrak, zooals men liet Centraal-Station over het IJ bouwde. Do Londensche beurs diende als model, in 1608 werd door den zoon van den voorzittenden burgemeester Cörnelis Pieterz. Hooft de eerste steen gelegd en drie jaar later, den lsten Augustus 1611 kwamen de koop lieden voor de eerste maal in een eigen gebouw samen. Nog herinner ik me, uit mijn jeugd, toen ik te Amsterdam gelogeerd was, dat de Amslerdamsche jongens op de Beurs op hun trommels een helseh lawaai mochten komen maken; een privilege, toegekend na het buskruit verraad. door een Amsterdam schen weesjongen ontdekt. Heel wat zalven worden thans per telefoon afgedaan, die dus van de Beurs een ernstig concurrent is ge worden. Ook de Beurs heeft haar etiquette zoo goed als het hoflever, en die deze overtreedt wordt onmogelijk ge maakt. Het van de Beurs dringen, komt slechts zelden voor. Spoedig zal dc Effectenbeurs haar eigen gebouw bezitten, ter plaatse waar men tot dusver liet Bible-hotel vond. Ook de Beursbezoeker» springen wel eens een enkelen keer uit den band. In de Juliana-dagen zag ik van een der galerijen op de plaats, waar anders ernstig zaken gedaan worden, een jool, ^en hossa sprin gen. een vuurwerk... om nooit vergeten. B. Th. Onze Lachhoek Ik kan de rekening nog niet be talen je moet nog een beetje wach ten. Ja, juffrouw, dat heeft, mijn baas ook gezegd. De Juffrouw: Wat heeft je baas Mevrouw heeft een nieuwe lamp gekocht, die zij volstrekt niet noodig heeft Ilaar man: Hoe dikwijls he ik je al gezegd, vrouw, dat ge nl< iets noodig hebt, omdat het goeè koop ia? Mevrouw: Maar man. de lans niet goedkoop, ze kost vijftief gulden. HET KLAVERBLAD. De St. Ct. bevat de Kon. goedg* keurde statuten van de Haarlemse» Stoomzeepfabriek „Het Klaverblad'! te Haarlem De vennootscliap heeft ten doel hé fabric eer en en verkoopen van verj schillende soorten zeep en andere tot letartikelen. Het maatschappelijk kapitaal be draagt f 150.000, verdeeld in 150 aan) doelen van f 1000 elk. G e v. Voorwerpen. Térug te bekomen bij: II. M. van der Wal, Popeiingstraaf 2 B, een leesboek. B. Uitenbosch, Doelstraat 5 rood, oen broche. Bureau van politie, een ring mei sleutels eu een bloedkoralen arm band. R. Slot, Ridderstraat 24, een por temonnaie met inhoud. J. Zwart, A. L. Dy serin ckslraat 65, een duif. N. flagemeijer, Schagchelstraat 7,' een kousenband. A. Polvliet, Raaks 7e, een melk-> busje. J. Koster, O. I. Kade 50, een kin derzak met inhoud. B e ad. Stadsnieuws Dienstbodenbon d. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de afdeeling Haar lem van den Dienstboden bond, werd het bestuur als voigt vastgesteld Mej. J. Verton, voorzitsterniej F. Postraa, secretaressemej. M. Philippo, penningmeesteresseen mej. A. Philippo. Aan de Opleidingsschool alhier is als onderwijzer benoemd de heer A. Korter van Rotterdam. MUSEUM VAN KUNSTNIJVER HEID. In liet Museum van Kunstnijver heid werd de keramische afdeeling aangevuld met een aanzienlijke ver nieling oud Chineesch porcelein, die in bruikleen werd ontvangen van mevrouw Putman Cramer—Von Bod dien. Van lieverlede krijgt het Museum eerie aanzienlijk© keramische verza meling, zoodat de plaatsruimte, die daartoe ter beschikking kon worden gesteld, veel te klein is geworden en eenige uitbreiding hoogst noodzake lijk wordt. Zondag is de toegang tot het Mu seum kosteloos. Bade 'n. In het douchebadhuis aan het Leid- scheple.n zijn in de afgeloopen week 1040 baden genomen; in dat aan den Koudenhorn bedroeg dit aantal 931. Rubriek voor Vragen Q «aton noerdan babben het voorrecht, vragen op Toraohlllend gebied, ml» roof boantK.»<rding -ra-.baar. in te xenden bij da lled&cli] rao Haarlem. 6 Dagblad, Groot* Hoirui-ni' 53. Ali* antwoorden worden geheel koeteloor gageren en too «poedig mogeiijk. Aan vragen, dia nis* volledig naam ec troonplaa» Ten den Inxandor reimeluaa wordt geen axndachi geechonkea. VRAAG. Bestaat hier ter stede nog een kantoor, vanwaar ©en man niet oen roode pet uitgestuurd wordt, om kwade posten te innen? Zoo ja, waar bevindt net zich dan? ANTWOORD. Vroeger heeft een dergelijke inrichting hier bestaan; thans is zij er evenwel naar wij niet meer. VRAAG. Ik beu per maand ge huurd, dus moet mij ook een maand vooruit opgezegd worden. Nu heeft mevrouw mij gedaan gegeven, met de woorden: „Hier heb je je geld, je kunt meteen vertrekken". Ileb ik nu recht op oen maand extra loon? ANTWOORD. Ja, tenzij er voor- FEUILLETON door Headou H l 1J. 61) Toen de morgen aanbrak, bemerk te zij, dat voor het eerst sinds haar gevangenschap liet valluik openge laten was, en dat het schaarsche dag licht, dal nu binnenkwam, haar in stapt stelde, haar gezelschap op te nemen. Plotseling was zij overtuigd, dat zij niet meer scheen mee te gel den in de berekeningen van Ra- v en scar en Michael Standish. Wat men ook met haar voorhad, liet was eindelijk beslist. Zij poogden haar niet meer tot hun wil over te halen. Ofschoon zij opmerkte, dat Standish haar zoo nu en dan vragend aan keek, schoen Ravenscar heelemaal niet. meer op haar te letten. Zij vroeg zich af, wat dat beteeken- de Over 't algemeen beschouwde zij die onverschilligheid als een good teeken. dat kon beduiden, dat zij door den dood verlost zou worden. Zij herinnerde zich ergens gelezen te hebben, dat misdadigers, wanneer zii hun plannen ovorden kou, hun aanstaand© slachtoffers niet in de oogen kunnen kijken. De houding van Ella Standish kwam haar nog raadselachtiger voor. Die brutale schoonheid van de vis- scherskolonie was den morgen na haar aankomst laat wakker gewor den, en had zich eerst ruw en onbe schaamd gedragen, geen woord spre kende,-maar onophoudelijk haar best doende, Phyllis aan te kijken. Lang zamerhand, terwijl het later op den dag werd, veranderde die onbe schaamdheid m een meer steelsch onderzoek en eindelijk scheen Ella een even grooten tegenzin als Ra- venscar te toonen, om Pliyilis aan te kijken. Iets anders wat d© scherpzinnig heid der gevangene trof, was dc voortdurende waakzaamheid van de twee mannen onderling. Zij spraken maar zelden samen, en dan alleen nog over onbeduidende zaken van het oogenblik, zooals over den staat van het weer eu den voorraad eten cn drinken maar Phyllis merkte op, hoe iedere beweging van Ravenscar van het grootste twlang was voor Michael Standish, terwijl do laatste niet van houding kon veranderen, of zijn pijp aansteken, zonder een snel len blik van verborgen angst van zijn modeschurk. Omstreeks vijf uur in den middag voerden de twee mannen ©en kort, fluisterend gesprek, waarop'zij bei den naar den voet van den touwlad der iiepon, die den geheeleu dug van het trapgat liad neergehangen. Phyllis, die elke beweging opmerk te, en intusschen een gevoel had als of zij er geheel buiten stand, was overtuigd, dat ieder hunner het ©eist do ladder wilde bestijgen. Als dat zoo was, dan gaf Ravenscar in dit opzicht toe, daarmee te kennen gevend, dat net voor hern van wei nig belang was, terwijl Standish nu niet onder wilde doen in beleefdheid en ter zijde ging staan, opdat Ra venscar hem zou kunnen voorgaan. Het eindigde daarmee, dat Raven scar het eerst naar boven ging, of schoon Standish hem zéé op de hie len volgde, dat zijn vereelte vuisten óch om de sporten sloten op het oogenblik, dat de ander er zijn voe ten had afgenomen. Ella, die tegen den wand leunend, dat in zijn werk zag gaan, liet ©en kort lachje hooren, toon Ji©l tweetal verdween. Zij schijnen elkaar niot te ver trouwen, zei ze, Phyllis een aarze lenden blik toewerpend, alsof zij er aan twijfelde, hoe haar toenadering zou worden opgenomen. Allebei wildon zij naai- boven, maar het leek wel, alsof ieder hunner bang was, dat de ander hem een poets zou bakken met het valluik. Phyllis voelde, dat het onverstan dig zij ii zou, deze toenadering te ive- geerea. Waarom zouden zij elkaar niet vertrouwen Zij varen in hetzelfde bootje, veronderstel ik, antwoord de zij, met een stem, die zij de noo dige kalmte trachtte te geven. De dochter van den visschor lachte weer, ditmaal wat minder ruw. U heeft den spijker op den kop geslagen, zei ze. Beiden in de zelfde boot en geen ruimte voor alle bei dat is hel juist. Hoor eens, miss, ik droeg u een kwaad hart toe, toen ik gisterenavond in dit donkere hol kwam, omdat ik meende, dat mijn minnaar u liefhad, maar mijn vrouwelijk instinct heeft dat donk beeld nu verworpen. Ik heb u beiden den geheelen dag bijgewoond, en ik geef toe, dat lk mij vergist heb. Ik zou u helpen als ik kon, maar 'k weet niet hoe. Er zijn er twee om te verslaan en alleibei hebben het even zeer op elkaar gemunt aL« op u. Te gen mij ls er één, zoo niet allebei, gekant. U zal mij dat nader moeten ver klaren als u wenscht, dat ik het be grijp, zed Phyllis voorzichtig. Ik weet alleen, dat ik hier werd op gesloten, omdat mijn getuigenis Mr Richard Wenslade van schuld zou hebben vrijgepleit. Dan kon u omtrent hem gerust zijn, want hij is vrijgesproken zonder dat, antwoordde Eha kortaf, met een gevoel van jaloezie bij den troK van vreugde, die by dit nieuws op hei vervallen gelaat van de gevangene te voorschijn geroepen werd. Er is geen tijd, om u meer te vertellen, ging zij op vriendelijker- toon voort, terwijl zij naar het valluik keek, -- li zal alles spoedig genoeg to weten komen, als u hier ooit levend uit komt. Het is belangrijker voor u te weten, wat u te wachten siaat. Er komt een schip, dat ons alle drie mee zal nemen naar Amerika Mr. Ra venscar. vader eu mij. Ze zijn nu naar boven gegaan om te zien, of liét al in 't gezicht is. U wordt achtei gelaten om hier te sterven, waar schijnlijk hebben zij dat plan be raamd om alle sporen uit te wis- schen. Dat zeggen zij ten minste te gen mij eu tot elkaar. Maar u vermoedt, dat zij ieder andere plannen hebben dat zij in hun slechtheid ook niet eerlijk tegen over elkaar zijn. Ik vermoedde het eerst, maar ik weet het nu na dc wijze, waarop zij die ladder beste gen, zei Ella beslist. Ravenscar, of Carter, want ik noem hem hij zijn voornaam haar stem beefde een beetje wenscht niet opgescheept te worden met liet meisje, dat haar ziel voor hem prijs gaf. als hij de wereld m moet met een prijs op zijn hoofd gestold. £n vader is voor lieiu niets moor dun een versleten werktuig. Hij wenscht uns met u te laten omko men, miss, als de tijd daarvoor is aangebroken, lk verwijt hem niets hij heeft hoog spel gespeeld en verlo ren. Die kans loopt men eenmaal, nu zal ik met veel van den buit krijgen, dien ik misschien met hem gedeeld zou hebben, ais hij gewonnen had. L ziet wel, ik ben niet beter dan zij. Zij lachte hard en ging toen weer op zachter toon voort -- Verder moet er niet vader reke ning worden gehouden, de sterkste van de twee, zou ik denken. Wal ook zijn plannen zijn, hij heeft het er op gezet, u het leven te relden, door u mee to nemen op die brik, d:e toel»e- hoort aan een van de grootste dui vels, die ooit op zee voeren. Ilij is van plan eerst Carter te dooden, ter wille van het geld, dat hij bij zich draagt. Ik ken him slechten aard, en u zal zien, dat ik het bij het reente eind heb. Zij wachten nu op elkaar, in de hoop, dat zich een gelegenheid voordoet en zichzelf wijs makend, dat de ander niet begrijpt, wat hem <lreigt. fWordt vervolgd,.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9