IN DE VEREENIGING. Weer verschijnt Henri ter Hall's welbekend ensemble avond aan avond op bet podium der groot© Vereeniging- zaal. En weer heelt de ondernemende Rotterdammer Ter Hall een nieuw© revue op zijn repertoire. Nieuw is „Zie je ze vliegen althans voor de Haarlemmers in Den Haag b.v. heeft het al ettelijke opvoeringen be leefd. die succesvol waren. Ter Hali's nieuwe revue overtreft die van verleden jaar beslist. Deze „groote oorspronkelijke pracht-revue- Óperette" (de vorige zal wel een even bescheiden titel hebben gevoerd) is verdienstelijk ln elkaar gezet. In den tekst zijn veel aardige, sommige be paald-hu morifitische trekjes, en de afwisseling in onderwerp is zoo veel vuldig. dat het werkelijk een kranig stukje mag heeten het geheel in dé cors en costuums zoo goed te montee- ren. Wat de muziek betrefter is van de aardigste bekende operette-melo dieën goed gebruik gemaakt om een vroolijk e« afwisselend geheel te krij gen. De uitvoering was goed, al kon de zang wel heel wat beter zijn. Maar speciaal de heer Henri ter Hall zelf verdient een pluim voor zijn vertol king van den hoofdrol„Piet. avia- teur" en de heer Nieuwenhuyzen Sr bleef als Piets schoonmoeder prachtig in den toon... waarin-io be- gonnen was 1 Dil was een bijster flehoone travesti. Nieuwenhuyzen Jr. in de rol van Manus, kroonprins van de Maan. was heel vermakelijk. Een volledige beschrijving van stuk en spel te traan geven men vergeve het ons. maar dat is te véél, bij een zoo veelzijdig onderwerp. Bovendien willen we met 't tekstboekje niet con- curreeren. De zaal was uitstekend bezet, en 1 auditorium toonde zich dankbaar, applaudisseerde veel en lachte niet minder. De eerste tafereelen hadden al 'n uitbundig succes. Piet. de avia- teur, is met zijn toestel op de maan geland. Hu wordt door Pluto, chef van dj maan, begroet, maar gaat Bpoedig weer terug naar de aarde... in een mand aan een stevig touw en in ge zelschap van Manus. kroonprins van de Maan, die. zoo lastig is en dien ze op de maan wel graag een poosje kwijt willen zijn. 't Volgend tafe reel is een echte Hollandsche koeien- weide. Daarin daalt de mand met de reizigers. Die stappen uit, en schreeu wen omhoog: „Halen 1" Onmiddellijk stijgt het touw de maanbewoners ha len 't weer op. Zoo waren er meer van die succes- punten in de revue. Waarom heet de bekende Haagsche soos de Witte of „litteraire sociëteit Omdat de borrels er 't air van een liter aanne men 1 En als Piet tegen een paar Engel- 6chen z'n taalkennis lucht, uit hij de gedenkwaardige (en succesvolle) woor den, (doelend op een man van de Her mandad) „That policeman is a reu- zenkaffer I" Meer van die fraaiigheden zijn er. We zullen hier 't lijstje eindigen. Maar de nieuwe revue van Ter Hall tal 't 'm vast en zeker wel doen BIJ DE WAARZEGSTER. Met m'n trouwring in m'n zak stapte 'k het tentje van Prof. Van Steffens dochter binnen. Er behoort moed toe op zonlinhten dag (des mid dags om drio uur 1) op de Groote Markt, naar de waarzegster te gaan. Er behoort óók moed toe, om met je trouwring in je «alt te loopeu, omdat die gouden winding, symbool van den echt, meer eigenaardig om den op-éën-na langsten vingeir van je rechterhand hoort. Maar als je je de waarheid wil la ten zeggen, doe je niet wel, de uiter lijke ken toeken en van je burgerlijken slaat te blijven dragen. Ik vatte der halve den tweeérlei moed, na me ver gewist te hebban, dat er geen kennis in de buurt was, en betrad het plan ken vloertje, openmonds aangegaapt door twee langs de kennis-slierende Jongelieden, die blijkbaar ontzag hadden voor den bezoeker, die de ge heimzinnigheid tegemoet ging. Dat mysterie zag er nogal door- grondelijk uit, 't werd mij ontsluierd door een jongmensch met een pet sclieef op z'n on-kleurïge haren, want met een sierlijken armzwaai schoof hij den met kermis-zilver be stikten fluweelen voorhang opzij en ontliet zich een lokkond „meheer". k Stapte de twee of drie planken af en bevond mij op de Groote Markt, nu ingehokt door wat houten schutsels. Geen zweem van geheim zinnigheid was er in dit ©lekje, geen walmende pot op een driepoot, geen met groene lampjes-oogen loerende kater, niets dan een kale ruimte. Ik had geen tijd, mij aan m'n ont goocheling over te geven, want het Jongmensch van zooeven versoheen, en met een welbegrijpelijk hand- febaar noodigde hij uit„Mag ik een wartje ontvangen Dat mocht hij en dies werd de juffrouw geïnviteerd om achter liet loketje, in den wand, te verschijnen Zij schetst het karakter en al les wat voorkomt in het menschelijk leven. Door een reis in het buiten land is zij in het bezit gekomen van een geheimzinmgen spiegel, welke het wonderbaarlijkste te aanschou wen geeft. De nieuwste vinding wat tot nog toe bestaat. Dit elke lijn van de rechterhand, welke met het hart en den gemoedstoestand in ver binding staat, zegt zij wat in u om gaat, waarvoor u komt en wat u wenscht te weten zij ontleent haar bekwaamheden uit een aangeboren natuurlijk talent..." De verschijning van de Steffen's dochter gaf me een werkelijkheid te zien, die in omgekeerde evenredig heid stond ten opzichte van de ver wachting. welke de aankondiging van de juffrouw met den geheimzinjjigen spiegel gewekt had. Geen Sybille in loshangend Grieksch gewaad, met een weggedroomden blik, die in de verre verten de toe komst gerealiseerd ziet tot het he- dene. Deze juffrouw had meer het voorkomen van een burgermensehje, zoo achter de waschtobbe vandaan gehaald, om in „consult" te gaan. De wormige rimpels in haar welge daan gezicht, waaruit het zomer- vocht wegdrupte, waren wel te on deretellen als een gevolg van bedoel de zeer huishoudelijke bezigheid. Geef mij uw rechterhand, vroeg de klaar-wakkere waarheid-vertolster Ik" legde m'n' handpalm open op t loket-plankje. En in welke maand is u gebo ren In April, bekende 'k, naar waarheid. Dan staan de lijnen van uw rech terhand onder den Invloed van Ju- pièter, constateerde ze. Dat kon wel aijn, dacht 'k, en hals terde aandachtig naar hetgeen m'n handlijnen vorder te beweren had den. TJ heeft een moeilijk karakter, wé de vrouw onbeleefd. en u komt in moeilijkheden door oen zwarte dame, voegde zij er aan toe. 'k Was blij, dat m'ai vrouw er niet bij was, want al bad zij een vool- be toeken end pleizier kunnen hebben over dat onaangename gezegde aan gaande m'n karakter, om <fc bewa ring omtrent de zwarte dame had zij gewis niet gelachen, daar zij blijk baar zelf die vrouwelijke persoonlijk heid is. Maar de dochter Steffens bekom merde zich niet om de gewaarwor dingen, dk> haar mcdedeelingen bij mij wakker riepen U krijgt een brief van een ver persoon. (Dat kan In dion brief tal u een moeilijke vraag worden voor gelegd, waaraan u zal trachten te voldoen, maar dat zal u veel moeite kosten. Toch moet u zich daarover niet bezorgd maken. Het is een be langrijke brief voor u 1 De lezer begrijpt, dat Ik hoogst nieuwsgierig was door deze mededee- ling, daarom vroeg ik, wanneer ik dien brief krijgen zou. Binnen 21 of 15 dagen, antwoordde zij zonder blikken of blozen. Als 'k 't wel onthouden heb, staat met dien brief een „hooggeplaatst persoon" in verband. Een interview soms? U zult daarna ver weg ga&n, zette ze haar mededingen voort, lk was daarover hoogst verwon derd, omdat 'k daartoe geeïi plan heb, voorloopig. Maar de vrouw hield vol, dat 'k niet in m'n betrek king blijven zou en ver naar T Zui den gaan. Ik deel dit onder alle re serve mee en verzoek m'n hoofdre dacteur dit niet als eein ontslag-aan vrage te beschouwen. Met een lichte aarzeling, om den leugen, die daarin opgesloten was, vroeg 'k of 'k ooit van m'n leven trouwen zou. Blijkbaar zag zij den rtnggroef om m'n vinger niet Zij liep er in: Ja, met 'n blonde vrouw! Dat kwaui ook al niet uit, maar 'k informeerde hui chelachtig, hoelang 't nog duren zou. Nu, een paai- jatfr zal 't 'nog wel duren, zei ze bemedigond. Dan vertelde zij me nog van 'n erfe nis, welke mij te wachten stond. helaas, alle etrfoompjea zijn absentI maar die meh mij zou trachten te ontfutselen. Gemoedelijk gaf ze me in overwe ging de stukken omtrent de erfenis niet te teekenen, voor lk die goed had nagelezen. Toen was 't uit. Nu, voor 't kwartje^ dat 'k geofferd had, liad zij mij waar genoeg gegeven. Maar waarheid? IN HET BETOOVERDE SLOT. Dit mysterieus© bouwsel heeft nu op de Botermarkt een r laats je ge vonden verleden jaar „verhief het zich" op de Oude Gracht, d' Inkomst© is al geheimzinnig. Als men z'n zil verstukje geofferd heelt, gaat het door den rood-fluweelen voorhang naar een binnenplaatsje. En weinig schreden verder rijzen hoog en forsch op de muren van het eeuwenoude kasteel wie wat fantasie bezit, ziet geen vort meer de mossen groeien uit de verweerde meter-dikke muren, oude geheimn is volle venstertjes doen iets vreemds en moois daarbinnen vermoeden. Maai- de fantast wordt spoedig uit z'n droomsels gewekt ln plaats van een deftig-edel© grafelijke familie, die rond den schouw, waarin de knappende houtblokken huiselijk óp- roodem, verzameld is en mogelijk wel aandachtsvol luistert naar de zoete balladen van den minstreel, die zingt van onvarwinbre helden, en schoone jonkvrouwen, en zwart-ge- lokte prinsen vindt hij de tegen stelling is er..uit ©en schudschok- kende vloer, die hem verschrikt beide wanden ten steun grijpen doet. Dat is het begin van het buitengewone gebeuren in dit geheimzinnige huis. Een tapis roulant, een vloei* o, torment I van gebroken over-en- weêr-slaande vlakken, een 45-g-raads helling, een draaischijf en dan weer bewegende vloeren alles in half-duistere gangetjes, die Je geen rust gunnen, maar tot doorloopen, tot snel doorloopen manen. En als je de zon al weer bulten ziet en hot 6lot-der-verschiikkin- gen verlaten wil, dan kamt daar een windmachino een angstwekkende gaper, zooals er nooit één voor een drogisterij uitgehangen heeft, en blaast je hoofddeksel weg. De lezer zij voor dien verraderlijken Boreas ge w aarschu wd. Naast het betooverde slot staat DE DWAALTUIN, 'n Eindeloos gangetjes-gewirwar. Als je niet heel helder meer bent en dat gebeurt een „enkeledeze week nog wel eens kun je lang zoeken, eer je het reddende rusl- biedende restaurantje, dat in 't mid den van den tuin een kalm hoekje b edt, bereikt hebt. Maar dat zoeken is juist liet aardige hoe vaker men op z'n schreden is moeten terugkee- ren, hoe meer voldoening het einde lijk-bereiken geeft. In het verfrisschingsoordje kan men nog zijn hart aan holle en bolle spie gels ophalen. De effecten zijn ver rassend. Een dwergje verandert stan- t© pede in een Goliath, en de reus kan zich in een nog zonderlinger exemplaar, als het dwergje van de GREAT AMERICAN NOVELTY SHOW. metamorfeeren. De inrichting, die den bovengeschre ven weldschen naam draagt, staat op de Oude Gracht, tusschen Zijlstraat en Raaks. Sterke stukjes krligt men er te zien. Buiten geven een hond en een duif welk laafete beest kalm op den rug van liet eerste lioen-en-weer tippelt al «eu voorproefje, van 't geen binnen te zien zal zijn. Nu, die- ren-dressuur aanschouwt men er niet, maar dressuur toch wel. de eigan- llchaams-dressuur van de artisten. Daar is b.v. het trio Rolante, drie ste vige jonge kerels, mot spieren, zooals do vermaarde Placké zo wel niet heb ben zal. Deze artistentrits geeft staal tjes van goede ucrobatiek, em ook de belde dames, dlo er optreden, tellen ln dat opzicht mede. Een andere sterke man licht met de tanden eerst eon dan twee stoelen van den grond en de kleine dwerg is ook al van xoo'n Ijzeren gebit voor zien het kereltje heft twee zware gewichten op. Juicht het publiek hem niet toe, dun klapt het kleintje zelf maar ln do handen, welke handige manoeuvre, ondersteund door een al- lorbomlnnelijkst grijnzen, de toeschou wers in jroostdrift brengt. Vóordatdio bekoeld U. komt hot dwergje iets „voor rijn spaarpot"' vragen en, wie zou hot koroltjo Iets weigereu kunnen Herr Direktor is een geweldig equi librist hil laat de „hooge zij©" op z'n neus walsen, hij werkt een bran dende sigaar omhoog en weet haar weer tusschen de lippen te krijgen, hij draagt twee flesschen on zee gla zen op z'n wonder-elastischom voorge vel en de toeschouwers zien in ademlooze spanning toe. Maar alles loopt goed af. en Ilerr Direktor dankt allerbeminnelijkst voor de „hooge gunst en de rikkemendasie". Gaan we naar de Smalle Oude Gracht, dan komen we aldra bij een tentje, dat de belangstelling waard is. Dicht bij de Kleine Houtstraat zetelt LA BELLE TOLESCA, volgens de buitententscho aanprijzin gen, een „prljsbekroondo schoon heid", die uitmunt in plastisch-allego- rische poses. Bijzonder belangwek kend voor kunstkenners 1" Aangezien elk nu graag kunstken ner zijn wil, laten velen zich verlok keu een kijkje te nemen. Wat men er ziet Een dame. die ideeën in haar per soon tot uitdrukking zoekt te brengen, b.v. den strijd en den vrede. Die strijd was gisteravond zoo natuurgetrouw, dat de kijkers op de voorste rij opsto ven, bang als zo waren ten offer te vallen aan de vreeselijko spies, die „la belle op hunne onschuldige borst gericht hield. Veel Bucces had ze zeker vooral als Venus In. de maan, als Rebekka bij de B'ron, als liet Model, liet Toilet, de Muziek,-de Dans. Maar ze is nog geen ervaren standbeeld; het „ta bleau" wordt nu en dan al te „viont" vooral wknnoör ze haar rozenlipjes bij,na stuk bijt om maar niet van de hoogte eaner waardige Rebokka, naar de onmetelijke diepte van een scha terend meisje te dalen. Welk artikel behalve nougat en oliebollen vooral vertegenwoordigd 1a, dat ia de BIOSCOOP. Op de kermis zelf is er één, en in de meer vaststaande gebouwen zijn er te kust en te keur. Op de Oude Gracht, bij de Boter markt staat do Grand Cinematograph van Antoon VVegkamp, die er waar lijk wezen mag. Een afwisselend programma wordt vertoond. Zoo zagen wo een leeuwen- Jacht in Afrika, vliegdemonst'ratlies (natuurlijk) waarbij Koolhoven niet oi) bet appél ontbrak, een misdaad van de „Maffia in Italië', een, humo ristisch verhaal „Het Standbeeld" en het ultgaaD van de R. K. Kerk op de Nieuwe Groenmarkt alhier, die Zondag 1.L genomen werd en uitne mend slaagde. Een bezoek aan 's hoeren Weg- karnp's tent is aan te bevelen. Maar niet minder lof verd/ienen de voorstellingen waarop do gebroeders Alberts en de heer Schetzer het pu bliek onthalen. De eersten geven middagvoorstel- lingetn voor kinderen in „De Kroon", en doen hu'n goeden naam gestand, „de Europeeecho rondvlucht", de Kroningsfeesten in Engeland, dn Pi- chegru en Bonaparte zijn beelden die niet alleen bet zien overwaard, maar ook leerrijk zijn. Datzelfde kan ge zegd worden van The International Bloscope van dan heer Schetoör, die het St. Bavo-gebouw in de Smode st raat exploiteerd. Wie een rustigen genotvolldn kennisavond wil lieb- hen, ga daarheen. Hij ziet er kunst films, de een al mooier dan de an der, en zal zich tijd noch geld be klagen. Binnenland OUD-MINISTER MR. J. C. DE MAR EZ OYENS. De Maasbode meldt nog, dat met politiehonden gezocht ie, evenwel zon der succes. De beer O yens is aan hevige doof heid lijdende, doch bevond zich overi gens bij zijn vertrek in goede gezond- De mogelijkheid van een misdaad acht de familie niet uitgesloten. Er wordt in de streek, waar de heear OyeAs vertoefde, een spoorweg aan gelegd waarbij een 1000-tal vreemde arbeiders werkzaam zijn. Intusschen staat vaat dat de heer Oyens is uit gegaan zonder een noemenswaardig bedrag aan geld bij zich te hebben; hij bad noch een eredietbrief, noch bankpapier bij zich, alleen 6 mark ln geld. Men acht het uitgesloten dat de heer Oyens een bergtocht heeft ondernomen. De Hollandsche consul afwezig «ljnde, beeft de Wurtemburg- sche consul te Mönchen de zaak ver der welwillend in banden genomen. Volgens de Münch. N. Nnohrlahten heeft de familie, dlie vreest dat een misdaad in bet spel le, een som van 1000 mark uitgeloofd voor aanwij zingen, due leiden tot het vinden van den vermiste. Blijkens een gisteravond ontvangen tolegTam te 's-Gravenhage, had het onderzoek naar den vermisten oud- iiii uister mr. De Marez Oyens, in Zukl-Ba«eren tot dusver geen resul taat opgeleverd. De Z8sllsdeastaking te Amsterdam DE BEMIDDELINGSPOGING. De heer D. Beerends heeft zijn po ging om tot de samenstelling eener bemiddelingscommissie te geraken, voortgezet. Van jhr. mr. dr. A. Röell, den bur gemeester van Amsterdam, ontving do heer Beerends ten antwoord, dat na diens bemoeiingen, welke bijna ze ker met gunstigen uitslag zouden zijn bekroond. Indien de bekende gebeur tenissen niet te elfder ure op Katten burg waren voorgevallen, hij inmen ging zijnerzijds momenteel onge- wensebt acht. WEER AAN T WERK. Het bestuur van den Alg. Ned. Zee mansbond deelt mede, dat in een in d'Geelvinok gehouden vergadering besloten is de staking voor de schil ders van den Kon. Holl. Lloyd en voor de verhaalploeg van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. op te heffen. DE MISHANDELING. Ondanks zijn zeer zorgwekkenden toestand is Vonk gisteren gedurende enkele minuten gehoord kunnen wor den. Bij dat verhoor heeft hij mede gedeeld Zondagmiddag een „onder kruiper" gezocht te hebben, om zijn wrok te koelen Van Lngen, die volledig bekend beeft, is gisteren voor den officier van justitie geleid. Vonk is ongehuwd. DE BEWAPENING DER POLITIE TE AMSTERDAM. Men herinnert zich de veelvuldige klachten in het Amsterdamsche poli- tie-corps geuit over het onvoldoende der bewapening. Naar 't Hbld. verneemt, is thans door den burgemeester, in overleg met den hoofdcommissaris, besloten tot het instellen ©ener commissie, welke de vraag zal hebben onder de oogen te zien, of de huidige bewapening vol doet. In deze commissie zullen alle rangen van het korps (inspecteurs, brigadiers en agenten) vertegenwoor digd zijn. Als voorzitter der commissie zal op treden de commissaris van politie, de beer A J. Marcusse. VEEN- EN BOSCHBRAND. Sedert eenige dagen heerscht brand in een uitgestrekt terrein veen- en bcschgrond, achter de schietterreinen van het lo reg. inf. te Witten bij As sen. lu verband met de geweldige droogte valt aan blusschen niet te denken. Reeds zijn ©enige H.A. bosch, toebehoorende aan de gemeente As sen, en den heer Blomsma, aldaar, be nevens een groote hoeveelheid turf, verbrand. DE SCHELDE. De Temps" bespreekt de kwestie van de vrije vaart; op de Schelde en zegt, dat deze vah groot (internatio naal belang is. Het blad hoopt, dat de bespreking der quaestie, die moet plaats hebben in do aanstaande zit tingsperiode der Belgische Kamer, de verdedigers van de vrije vaart op de Schelde de voldoening zal soheln- ken, welke zij eischen. SLACHTOFFERS OVERLEDEN. De vrouw te Apeldoorn, die do vo rige week door een petroleumiontplof- fing zulke ernstige brandwonden ver kreeg, is aan de gevolgen bezweken. De kaashandelaar Ter Horst, te En schedé, die ©enige weken geleden door de electrische tram werd aangereden, Is aan de gevolgen daarvan over leden. LAAGHARTIGE MOORD. Te Uithoorn ontstond Zondagavond in liet café van den heer Goudriaan, waar een troepje jonge mannen bij elkaar zaten, een kleine woordenwis seling. Gaandeweg werd de twist ernstiger. Van sdhelden kwam men tot handtastelijkheden, zoo dat eene formoelo vechtpartij ontstond. De kastelein wees zijn gasten de deur, en zette hen, toen zij voor geen over reding vatbaar bleken, kort en bon dig op straat.. Oogenschijnlljk was de zaak hier mede de wereld uit. Doch toen men Maandagmorgen het café binnen kwam. vond men Goudriaan dood in zijn gelagkamer, met een ernstige steekwond in de borst. Bij onderzoek bleek, dat een der twistenden, een zekere H. Daalhuizen, arbeider en 24 Jaar oud, in zijn woede, dat Gou driaan hem de kroeg uitgezet had, naar huis was geloopen, een mes had gehaald, daarna naar het café terug gekeerd was en den kastelein zulk een emstigen messteek in de horst toegebracht, dat de dood onmiddellijk Intrad. Daarna keerde hij naar huis terug en legde zich te bed, alsof er niets gebeurd was. Eerst Maandag morgen kwam zijn snoode daad aan het licht. D. werd onmiddellijk in hechtenis genomen. De justitie heeft de zaak in onder zoek. Goudriaan laat een weduwe en vijf kinderen na. INBREKERS OP HEETERDAAD BETRAPT. Zondagnacht oin één uur werden door een politieagent inbrekers ge zien in de villa van mr. Van der Goes aan de Staringstraat te Nijmegen. Daar de bewoners in het buitenland vertoeven, was het huis tijdelijk on bewoond. De agent wist den inbrekers het ontsnappen te beletten en verzocht versterking, die spoedig aanwezig was. Men omsingelde de villa, waar na een inspecteur met twee agenten door een raam naar binnen wisten te komen. Dadelijk bleek, dat de dieven alles van waarde vernield bedden en toen naar boven gevlucht waren. Bil het doorzoeken van de bovenverdieping kwam de politie- voor oen gesloten deur. Na herhaaldelijk roepen en be dreigingen van te zullen schieten, werd de deur eindelijk geopend en gelukte het den inspecteur Walraven na veel tegenstand de drie inbrekers, twee van 21 ja^ir en een jongen van 17, te arresteeren. De jongen was in het bezit van een revolver waarmee hij viermaal geschoten heeft, echter zonder iemand te treffen. Bij de huiszoeking maakte de poli tie gebruik van fietslantaarns, door eenige voorbijgangers afgestaan. De daders werden geboeid naar het po litiebureau overgebracht. EEN BOOTJE OVERVAREN. Ter hoogte van liet Kralingsche Veer nabij Rotterdam kwam oen roeibootje dwairs voor een motorboot en werd overvaren. De inzittende per soon verdronk. BIJ 'T ZWEMMEN VERDRONKEN. Zondagmiddag gingen drie varens gezellen een tochtje maken op den Rijn bij Arnhem en besloten twee hunner een bad Lo nemen. Toen zij zich te water hadden begeven, ver dwenen beiden zeer spoedig in de diepte, him makker kou hen niet redden. Beiden zijn te Rotterdam woonachtig, do ©one was machinist de andere stoker op eene aan de Rijnkade liggende sloepboot. EEN AMSTERDAMSCHE FIRMA BESTOLEN. De vertegenwoordiger voor West- falen en do Rijnlanden der firma Michel Bosnao, handel in zuidvruch ten, de heer Otto Kciendorf, te Essen, is met medeneming van 50.000 Mark spoorloos verdwenen, zoo meldt het „Hbld.". DE MOORD IN 1900. Over de moordzaak wordt nog ge meld: Vóór den moord heeft Bruinowold ge'ruimen tijd in Duitschland door gebracht terwijl zijn vrouw te Wap- serveen woonachtig bleef. In dien tijd leefde zij, volgens haar eigen be kentenis, met Karsten. Een kind werd met behulp van Karsten weg gevoerd. Toen na dien tijd haar man uit Duitschland terugkeerde, vreesde zij, dat haar gedrag en handelingen zouden uitlekken en beraamde het plan, Karsten van kant te maken. Zij vertelde daarom aan haar man, dat Karsten "t haar zoo lastig maak te, dat hij haar steeds met slechte bedoelingen achtervolgde, enz. Do strik werd gespannen. Karaten wérd gevraagd, een werkje te verrich ten, waarna hij met een snoeimes werd afgemaakt. Dit snoeimes was nog in him bezit en is bij 't geerecht gedeponeerd. De man zei in zijn verhoor. Nu ja, er is wel wat gebeurd. Kar sten is van den zolder gevallen. Hij was bijna dood en toen heeft hij ons verzocht heyi weg te stoppen. Toen hebben mijn vrouw en ik hem in den grond gestopt. Er bestaat do mogelijklieid nog, dat, toen Kersten in den grond ge stopt werd, de levensgeesten niet ge heel geweken waren. Sport en Wedstrijden LUIT.-TER-ZEE A. E. RAMBALDO BIJ EEN BALLONTOCHT VERONGELUKT. Do Hbld.-oorrespondent te Batavia seint De luitenants-ter-zee Rambaldo en Van Steyn stegen Zaterdag te Soera- baja met den ballon „Batavia" op met het doel Samurang te bereiken. De ballon is nabij Blora veronge lukt, waarbij de luitenant-ter-zee Rambaldo den dood vond. Wederom heelt dus de luchtvaart een slaclitoffor geéischt. De luitenant-ter-zee 2e klasse A. E. Rambaldo was 32 jaar. De overledene, overtuigd van het groote nut, dat de luchtvaart kan op leveren uit wetenschappelijk zoowel als uit militair oogpunt, was een der genen, die den stoot gaveio tot op richting van de Nederlandsch-Indi- sche vereenlging van luchtvaart in 1909. Gemengd Nieuws WEER VRIJ GELATEN. Ook de 13 overgebleven arrestanten, die do Berlijnsche politie in verband met de juweelendiefstallen in een vis- schersdorp arresteerde (zie vorig num mer) zijn vrijgelaten, omdat er geen bewijzen werden gevonden van schuld. DOOR ROOVERS OPGELICHT. Een Grieksche rooversbende heeft een voornaam Albanees. Said Bei Bo- bodsjanzade, op ziju landgoed opge licht en ontvoerd. Bij het gevecht met de begeleiders van Said Bei werden twee van diens bedienden gedood. Marktnieuws Haarlem, 7 Aug. 1911. Bote rmar k t Boter. Aangevoerd en verkocht 40 1,60—1.50 per kg. Biggen. Aangevoerd en verkocht 25 st-, 129 per st. N. Kalveren. Aangevoerd en ver kocht 12 st.. 119. GROENTEN MA RKT. 7 Augustus 1911. Aardappelen, aangevoerd 00 HL., verkocht 40 HL., f 2.—3.50 Appelen aangevoerd 15 HL., ver kocht 10 HL. f 3.—10.— Peeron 30 HL. aangevoerd 30 HL., verkocht 20 HL., f 10.—16 Bloemkool aangevoerd en verkocht 2000 f 0.050.08 Roodekool, aangevoerd 150 stuks, verkocht 75 stuks f 0.050.07. slotte roep ik u too toont u solidair Savoiekool, aangevoerd en verkocht 300 stuks f 0.02—0.03 S'nijboonen, aangevoerd en ver kocht 500 manden f 0.80—1.50 Heei'enboonen, aangevoerd en ve'r- kocht 840 manden f 0.70—1.20 Wortelen, aangevoerd en verkocht 2000 bos. f 0.05-0 08. INGEZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst ol niet geplaatst, wordt do kopie den inzender tiiet teruggigeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt do Redactie zich niet aansprakelijk. Mijnheer de Redacteur, Goajrno zag ondergeteekelnide, het volgende goplaatst, bij voorbaat zijn dank. Naar aanleiding van het ingezon den 6tuk van Woemdag 2 Augustus aangaande de verhooging van den melkprijs, doe ik opmerken, dat ik een heel andere inoeumg ben toege daan, dan do inzender" van bedoeld stuk. Ten eerste, u oud voorman der vakge'nooten, zijt zeker niet met een billijke verdienste tevreden. Mij dunkt als er twee en een halvon cent nan den liter wordt verdiend, dut hot don toch een rijke verdienste is, nog meer te vorderen, kan .k niet goed vinden, daar er duizeade liters melk in Haarlem worden gebracht, tegen 6 1/2 cent de liter. Ton tweede wij6t u op het slafe lijk (leven 'van den ni^lkverkooper, die dagelijks Zondag en door do week door regen en wind, zijn melk moet \erkoopen. Ik vind het niet slafelijk, als men in aanmerking neemt, dat een melkverkooper, die maar 100 liter melk 's morgens, en 100 liter 's avonds verkoopt, geen groote markt heeft, eh dan de hier boven bedoelde verdienste maakt in den tijd van 's morgens een mooie paar uur en 's avonds hetzelfde. Die hoeft vind ik geen 'reden tot klagen, of een slafelijk leven te lelden, zoo ais u schrijft. Waar moet het heen met oen an deren vakman, drio al 's morgens zijn. huis uittrekt om aan den arbeid te gaan, al in. den regen en wind staat, wil hij zijn loon verdienen, dat zoo veel minder is dan van den melkver kooper? Die ma'n staat 10 uur in re gen en wind. U wijst op de vermindering van melk, ontstaan door de veie hitte, do insecten op het vee, en de tongblaar. Daar heeft u volkomen gelijk in, en daarom is e'r te weinig melk volgens zeggen van den boer. Maa'r nu wensch ik u eens te vragen: Moeten die scha deposten nu juist hoofdzakelijk door de werkende klas vergoed worden? Ik meen van uiiet. Wie zal den bouw hoef vergoeden die door de droogte zooveel bunders weer heeft uitge- ploegd, zoodat geheel teloor is zijn graan? te licht van koTrel. Wie den aardappelenboer in de hooge duinen, wiiens aardappelen geheel verbrand zijn? Die men scheimoeten in hu'n lot berusten, en zoo meer. Dat ik maar weg laat om niet te veel plaatsruimte in uw veol gelezen blad ln te nemen. Daarom wensch ik dat het publiek een voorbeeld zal volgen zooals met de verhooging van den melkprijs we'rd gedaan, toen destijds te H'HIegom alle vrouwen van den werkoiideii stand bedankten voor de melk. Nu zijn er wel menschen die zeg gen: meh kan er niet geheel buiten. Maar die tijd is zoo kort, dat duurde tc Hlllegom 1 dag en den 2en dag gaf de boor zijn melk graag voor 8 cent de liter. Welnu laten wij dat weer doen, dan zullen wij allen zien dat de boer ons heeft meegenomen. Moet hij gaan kazen of boter maken, dan kon hij geen 6 1/2 cent voor den liter melk krijgen en heeft dus een schadepost. Dus workman's Vrouwen, toont u solidair c'n bedankt voor dien prijs, don krijgt de boer wat bestendiger leven dan nu en is van dat slaven leven ontlast. Hij hoeft niet die klan ten achterna te loopcn maar eens in de week naa'r de markt niet de kaas, die door ons arbeiders toch niet wordt gebruikt. Zoo wordt do sohade door den boer geleden, juist vergoed door den persoon die het vergoeden kan, want ik meen, dat de boer bij zijn landheer moet klagen als hij reden heeft tot klagen. De bóer zegt: e'r is melk tekort, maar allo klanten krijgen nog dagelijks hun gewone hoeveelheid. Waar komt dan dat tekort vandaan? Ik hoop niet uit de sloot of pomp, dat blijft ook nog bedenkelijk, daar ik zoo juist ui het blad van 5 dezdr ziet dat een 10-tal huisgezinnen on gesteld zijn geworden vermoedelijk door het gebruik van slechte melk. (te Amsteixlam. Red. II.'s D.) Het ware ook te wenschen dat op de dor pen, zoowel als in de steden de melk word oiiderzocht of 't wel volle uiclk is, want het bedrog is groot in dezen tijd. lk zou haast vergeten het publiek er mee kehnis te stellen dat er ook nog boeren zijn die hun melk niet in prijs verhoogd 1 ebben en winter en zomer door voor 8 cent den liter ver- koopcfn. Daarom stel ik voor om a.s. Zater dag de melk niet anders te ontvan gen dan voor 8 cent den liter. Ten slotte roep ik u toe: toont u solidair, aan ons de segenpraal. Ik hoop dat deze regelen er toe mogen bijdragen oiu bet publiek een parig te doen besluiten tot weigering van bedoelden prijs. Ee* Heemsteed's Melkverbruike'r J. R.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6