NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang No. 8629 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 9 augustus 19u b HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: per drie maanden: p4 ^an 50 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voof Haarlemf 1.20 j Haarlem van 1—6 regels/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den onttrek waar een Agent gevestigd ie (kom der t^FÏPë Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 AdvertentiBn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1-65 (£y jf" ^gBw] U-'-fof 7® 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. G^usfreerd Zondagsblad, "voor Haarlem' 1 t I MUS RedaCtie Admteig<ratie; Gro»te ««"«"Ut 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave de7Vennootsch*p Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. o Drukkerij: Zuider Buitenspasrne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitslnitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buiteniandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. tweede blad. OM ONS KEEN No. 1309 Het Salonrytulg van de E.8JK. Er wordt van een journalist, niot ten onrechte, verlangd, dat hij zijn le zers alle gewaarwordingen schetst, die een mensch In verschillende om standigheden des levens kan onder vinden. Zoo moet hij onder de aarde, dus in een mijn, in de lucht, dus op een vliegapparaat en wanneer ik dot laatste nog niet heb gedaan, is het daaraan toe te schrijven, dat de eeni- ge vlieger, dien we tot dusver in Haarlem hebben gehad. Leon Ver- straeten, merkbaren tegenzin had in het meenemen van een passagier. De waarheid eischt, dat ik erkennen zal, dat ik wederkeerig geen lust gevoeld zou hebben om die passagier te we zen. Op veiliger terrein, ik wil zeggen op den beganen grond, bestaat ook nog wel gelegenheid om indrukken op te doen. Van het Salonrijtuig bij voorbeeld, dat de Electrlsche Spoor weg-Maatschappij sinds een week of wat laat loopen tusschen Haarlem en Amsterdam. Het woord Salon r ij- tuig alleen veronderstelt al iets moois, vooral iets deftigs. Vorstelijke personen reizen in een saloDrijtuig en het is daarom zeer juist gezien van de directie dat zij den wagen blauw heeft laten schilderen als een beschei den zinspeling op de kleur van het bloed van deftige personen, dat im mers, zooals ieder wel weet, blauw Is. Zoovaak heb ik dit salonrijtuig met een inderdaad eenigszins deftigen gang no ar en van Amsterdam zien gaan, dat ik geen weerstand meer bie den kon en mocht aan de verzoeking, om daarmee zelf de reis eens te doen. Precies 12.20 vertrokken we van de Tempeliersstraat, terwijl een opgeto gen menigte de hoeden afnam en hoera riep ik vergis me, de weini ge aanwezigen keken eenigszins spot tend naar den mooien wagen en diens inhoud. Een straatjongen riep smalend ..prachtvee I", wat een van mijn medepassagiers en mij veront waardigd kijken deed. de derde blikte of bloosde niet. omdat hij een En- gelschman was, legen wien je zelfs „pap" had kunnen zeggen, zonder dat hij zich er wat van aangetrokken had. De andere zeventien passagiers, die op de overblijvende stoeltjes hadden kunnen zitten, waren zonder kennis geving afwezig. Ik ga u nu. naar het mijn plicht is, den overigen inhoud van don wagen beschrijven. Vooreersl die draaiende Btoeltjes, die je in staat stellen, met een snellen zwaai plotseling je ach terbuurman alleronbescheidenst on der den neus te kijken, wat je na tuurlijk niet doet, daar tusschen in kleine, niet draaibare, tafeltjes met tafellakentjes, die met punaises er op zijn vastgestoken, omdat ze anders wegwaaien en die {ik meen altijd de lakens) er eenigszins groezelig uit zien. Ik geef toe, dat, de netste huis vrouw geen kans zou zien witte tafel lakens te hebben en te houden in een tromwageq, waar onophoudelijk zand en stof Inwaait. Aan het einde van den wagen hangt een groen gordijn, waarmee je een klein gedeelte daarvan aan onbe scheiden blikken kunt onttrekken ik denk, dat deze inrichting bestemd is voor de mogelijkheid, dat de keizer van China met zijn ma eens op een Europcesche rondreis van deze tram gebruik maakt. Laat ons thans tot de levende have van den wagen overgaan. Die bestaat uit een buffetchef. dien we niet te zien krijgen, omdat hij blijft waar hij hoort te wezen, namelijk in zijn buf fet, waarvan ik de afmeting, van bui ten gezien, schat op één kubieke me ter verder uit een jeugdigen kellner, gekleed in bet wit, een pet van wit en zwart en met gouden epauletten op de schoudersnaar mijn bescheiden meening zijn epauletten zonder zijd geweer een onvolkomenheid en daar een sabel practisch minder zou vol doen, stel ik voor hem te wapenen met een nonjaard, die hij op verzoek zou kunnen gebruiken om er sand wiches mee door te snijden. Voorts heeft de E. S. M. de attentie gehad in dezen restauratiewagen een eenigs zins corpulenten conducteur te plaat sen, met roode wangen, die er ook zeer goed in past. Het is deze waardigheidsbekleeder, die ons een afzonderlijk papiertje overhandigt, wit voor de richting Amsterdam en rose voor de richting Haarlem, waarvoor we tien cents heb ben te betalen. Toeslag-biljet heet dit papiertje meteen afschuwelijk germa nisme. Het doet mij denken aan de biljetjes in de D-t.reinen, waarvoor verrhoogiu? betaald moet worden en in zoover bestaat er overeenkomst, dat ook deze salonwagen niet overal stopt. Er worden maar op vijf plaat sen reizigers opgenomen, zoodat we veel van de hoe langer hoe talrijker wordende stopplaatsen ontgaan. De wagenbestuurder, de eenige het gezelschap, dien ik nog niet heb voorgesteld, maakt, naar ik zeker geloof, veel meer gebruik van de fluit, dan de bestuurder van een gewonen wagen, 't Is alsof hij zoggen wil „gaat op zij, wij salonwagen komen daar aan 1" en ik moet wel erkennen, dat die manier van doen succes heeft, daar langs den weg menigeen met nieuwsgierige verbazing of verbaasde nieuwsgierigheid naar het vervoer middel kijkt, wat mijn modereiziger en mij niet onaangenaam treft (de Engelschman leest natuurlijk niets op dio Hollandsche gezichten) totdat een jongen te Halfweg met een oneerbie dig gezicht roept„daar gaat de drankwagen 1" Dit kwetst me tot in 't diepst van mijn ziel. zoodat ik de kaart van eet- en drinkwaren ga bestudeeren, die op dc tafeltjes ligt. Die eetwaren blijven beperkt tot sandwiches, gebakjes en chocolade, de dranken zijn koffie, thee. mineraalwater, limonade, kwast, port en bier. Mag dat een drank wa gen heeten? Onze Engelschman, na tionaal onbewogen, kiekt de haven van de suikerfabriek en schijnt zich er niets van aan te trekken, dat de auto.G 2704 (ja, ik zal hem afin de nl- gemeene veroordeeling prijs geven) het waagt ons. een salonwagen, niet slechts in te halen, tnaar zelfs voorbij ti rijden. Er is geen eerbied, geen ontzag meer De Engelschman kiekt nu den koe pel bij Sloterdijk, met zooveel opge wekte vlugheid pats, druk op de knop, klaar is Kees dat ik van harte hoop, dat er wat van zijn kieken te recht komt, als hij straks in zijn eigen land aan 't ontwikkelen gaat. En on ze wagen ?aat verder, veracht dc hal ten aan de gasfabriek, aan den Ad miraal de Ruylerweg, zet bij de Mar- nixstraat mijn mede-Nederlander en bij de Spuistraat den Engelschman af en bezorgt mjj, netjes op tijd, aan het Spui. Precies 40 minuten hebben we over den rit gedaan. Als ik eeri halfuur later de terug reis aanvaard, natuuilijk weer met den salonwagen, zijn or meer passa giers, bijna allemaal dames, die als bij afspraak al do plaatsen aan den schaduwkant in bezit hebben geno men. Het feit, dat er een buffet is, geeft mij zoo'n dorst, dat ik mijzelf op een kwast tracteer. Deze rit heeft dus twintig centen extra gekost. Ik heb een oudoom ge had, die placht te zeggen „jongen, geld uitgeven is niet erg, als je er maar wat voor gehad hebt." Laat ons dus do rekening opzetten van wat ik voor die twee dubbeltjes heb genoten Deftigheid van den salonwa gen heen en terug 10,10 Gelegenheid tot het gebrui ken van ververschingen 0,05 Overslaan van een half do zijn vervelende halten 0,12 Vijf minuten bespaard, heen en terug „0,05 Te zamen 0,32, waaruit ten duidelijkste volgt, dat liet gebruik maken van dezen salonwagen een uiterst voordeelige zaak is, waar mee een mensch rijk kan worden, als hij het maar vaak genoeg doet. j. C. P. Buiteniandsch Overzicht VOOR DEN WERELDVREDE. Ter eere van den Japanschen admi raal Togo, die thans een bezoek brengt aan de Unie, had op het Witte Huis te Washington een feestmaal tijd plaats. President Taft hield bij deze gelegenheid een toespraak, waarin hij den wensch uitsprak, dat Japan met de Verecnigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk zou samenwerken in de wereldbeweging voor den algemeenen vrede. De presi dent bracht een dronk uit op den keizer van Japan, wiens broede, hu mane opvattingen hij huldigde. Ik erken met vreugde, zei do president, do rol, die Japan heeft gespeeld bij do vergemakkelijking van de slui ting der arbitrage-verdragen tus schen Engeland en .Amerika en tus schen Frankrijk en Amerika, door de onomwonden erkenning van het groo- moreel© beginsel der arbitrage in het Jongste J apansch - E age 1 sc he ver drag. Ik hoop en vertrouw, dat de tijd niet verre is, waarop Japan ge legenheid zal hebben, zich bij de thans onder zoo goede vooruitzichten begonnen beweging te kunnen aan sluiten. In het Engelsche Lagerhuis vroeg oen afgevaardigd© aan het ministe rie, of het juist is, dat de president van liet pas gekozen Oostonrijksche parlement zijn landgenooten dezer dagen in een redevoering heeft gera den. zich nauwer aan te sluiten bij Italië en Frankrijk, teneinde Enge land'© macht te fnuiken en of de mi nister-president het niet raadzaam achtte, dat er werd bijeen geroepen, teneinde den oorlogszuchtigen regeerders van deze vredelievende volken de grondbegin selen van den vrede in te prenten. Daarop antwoordde minister Grey ,,tii nob eon berient over die rede ge lezen. Als dit bericht juist is, dan was de spreker zeer slecht Ingelicht, liet gaat evenwel niet aan wegens zulk soort redevoeringen een confe rentie te verlangen, want dan waren de conferenties niet van de lucht." Dit stemmen we toe, maai-... waar om wordt er geen spoed gezet achter de voorbereidingen voor do derde vredesconferentie. In deze dagen van propaganda voor de arbitrage is juist een geschikte tijd. Weer is DE POLITIEKE STRIJD IN ENGELAND een beetje nader tot het eind geko men. Do beslissing reeds zoo lang verwacht en wellicht ook gevreesd moot nu wel heel spoedig komen. Gisteren gaf de behandeling van de amendementen van dc Lords op de Veto-wet in het Lagerhuis weer aan leiding tot een levendig debat. Nu en dan ging het rumoerig loe, maar ernstige incidenten werden toch voornomen. Minister Churchill gaf de houding aan van de regeering tegenover dc amendementen van de Lords, waarhij hij mededeelde, dat zoo goed ais alle amendementen zullen worden verworpen. Alleen stelde de regee ring voor, om een wijziging aan te brengen, bepalende, dat de voorzit ter, alvorens te beslissen of een wetsontwerp van zuiver financieelen aard is ol niet, den onder-voorzitter, die altijd een lid der ministerieelc partij is, en den voorzitter van de financieel© commissie, die altijd eeu lid der oppositie is, zal raadplegen. Bovendien verklaarde do minister, dat een wetsontwerp, waarbij de zit tingsduur van het parlement wordt verlengd, niet valt onder de veto- wet. Alzoo eenige kleine tegemoetkomin gen aan de Lords Na een langdurige beraadslaging zijn de amendementen der Lords be treffende de financieel© wetsontwer pen door liet Lagerhuis met 291 tegen 140 stemmen verworpen. De amendementen der regeering aangaande de raadpleging van den bitter van eenige leden, is aange nomen. Het is alles geloopen zooals te ver wachten was. Nu is het woord aan de Lords'. Die hebben gistermiddag ook al verga derd. Lord Curzon heeft een motie van afkeuring op het beleid der regeering ingediend, overeenkomende met die door Balfour Ln het Lagerhuis inge diend. (Herinnerd zij, dat afkeuring werd uitgesproken over de wijze, waarop het ministerie den Koning in de geschillen betrokken heeft) Lord Curzon deed een hevigen aanval op hetgeen hij omschreef als EEN DOOR DE MINISTERS GE PLEEGDE ONVERGEEFLIJKE VERKRACHTING VAN HUN PLICHT JEGENS KONING, PARLEMENT EN VOLK. Lord Crewe hield eeu redevoering in den geest van die van den minis ter-president in het Lagerhuis. Andere peers hebben het debat voortgezet. De motie van afkeuring is daarop met 282 tegen 68 stemmen aange- n o m e n. Natuurlijk heeft zulk een motie van het Hoogerhuis geen politieke gevolgen, maar toch is het voor het ministerie allesbehalve aangenaam Nu moeten de Lords nog stemmen over de Veto-wet. Zullen ze de amen dementen handhaven of ze intrekken en dus toegeven Nog altijd is het onzeker en daar om is de strijd nu juist spannend. In DE MAROKKAANSCHE QUAESTIE blijft het ook spannen. De Matin" verzekert in staat te zijn het volgende mede te deelen over de Fransch-Duitsche onderhandelin gen „Niettegenstaande hei verscliil van inzicht, dat er nog bestaat, mag er geen ongerustheid meer gekoesterd worden over den goeden afloop van de onderhandelingen. Dit vooropgesteld, ©n gezien de zeer groote betc-ekenis van de zaak, die de beide landen gaan beklinken, is liet zeker, dat, wat de regeling van de onderdeden betreft. Duitsch- land lofwaardig zou handelen, zoo dit het noodige cieed, om de onder handelaars in staat te stellen spoe dig de overeenkomst te teekenen De „Temps' schrijft „Het gordijn gaat nog niet op over de Marokkaanse!» onderhandelingen en het zou allicht voorbarig ziju te melden, dat er zeer spoedig zekere medodeellngen te doen zijn. Onze ge zant heeft sedert Donderdag j.L den Duitschen minister niet meer ont moet. Men is dus nog steeds in de perio de van onderhandeling en het is on mogelijk de punten te onthullen, waar voor het oogenblik do onder handelaars zich precies mee bezig houden Bovendien schijnt het, dat men tot dusver vooral wijzigingen jn de grenzen aangewezen heeft, zooals dio misschien vastgesteld zouden kunnen worden. Er blijven nog tal van punten ter bespreking over, vóór men een posi tief resultaat van de gedachten wisse ling bereikt." WEER DE.... KRETENSER QUAESTIE I Eenige dagen geleden maakten we melding van de revolutionaire plan nen der oppositie op Kreta en haar voornemen om opnieuw de eenheid met Griekenland te proclameer en. Met het oog up de mogelijkheid van aanstaande troebelen heeft nu de Turksche vloot order gekregen, om dc Engelsche Zee niet te verlaten, Het is ook al weer zoo lang rustig geweest op Kreta UIT PERZIë. De Russische regeering heeft een meer uitgewerkt antwoord gegeven op de bekende nota, waarin Perzic er op wees, dat Rusland geeu maatre gelen had genomen ter bestrijding van de intriges van den Sjah. om hem het torugkeeren naar Perziè (e verhinderen, zoodat Perziè zich niet verantwoordelijk houdt voor verlie zen, die Russische onderdanen door de aanwezigheid var. den oud-Sjah in Perziè konden lijden. Het hoofd van den Sjütischen gods dienst in Perziè, heeft een manifest uitgevaardigd, waarbij alle Perzen worden opgeroepen, om naar de wa pens te grijpen en den ex-sjah uit het land te drijven. In het manifest wordt de sjah eeu ongeloovige ge noemd. Mohammed Ali bevindt zich thans te Sar in de provincie Mezandaron. Zijn kansen, die in de eerste dagen van het avontuurtje heel goed ston den, beginnen nu aanmerkelijk te verminderen. De oud-Sjah beschikt nu nog slechts over 2000 getrouwe volgelingen. Binnenkort wordt verwacht, dat deze troepen een beslissend en slag zullen moeten leveren met de troepen der rogeering, die veel sterker zijn. Stadsnieuws HINDERWET. B. en W. van Haarlem maken be kend, dat van heden op alle werkda gen, van des voormiddags 9 tot ilts namiddags 2 uur, tot 22 Augustus o.k., 's v oormiddags te 113/4 uur, ter gemeentesecretarie ,7de Afdeeling) ter inzage is neder gelegd liet inge komen verzoekschrift met de bijlagen van de Naamlooze Vennootschap „Drukkerij de Spaarnestsd", om vergunning tot uitbreiding van de drukkerij in liet perceel aan de Km- derhuisvest No6. 29, 31 en 33, door bijplaatsing van een dubbele illustra tiepers en een electromotor van 11 P.K., en dat op den veertienden tuig na herten, zijnde 22 Augustus ©.k., en wel des voormiddags te 11 8/4 uur, op het Raadhuis der gemeente 'dc gele genheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het gemeentebestuur of een of meer zijner- leden, bezwaren tegen het uitbreiden der inrichting in U> brengen. Van Kunst en Kunstenaars. XXII. Wij moeten onze wijsgeerige be spiegelingen omtrent liet wezen des beeldenden kunstenaars even staken, omdat, willen wij volledig en billijk wezen, erkend moet worden dat, ook in de hondsdagen, liet kunsttentoon- stellingswezen geen rust neemt, en derhalve ook den kunstverslaggever geen rust gunt. Wel is waar gaan ook de exposanten het meer luchtig opnemen en verhuizen hunne tentoon stellingen uit de broeiende steden naar het koele bonch of het verfris- schende zeestrand. Juist omdat al die verhuizingen met zooveel moeite ei» zorg gepaard gaan, lijkt liet zoo billijk, er belangstellend ï.ota' van te nemen. En hoe dikwijls is het ons geen ongezochte gelegenheid, liet koe le bosch cn het verfnsscliende strand, waar wij anders niet zoo gemakkelijk kwamen, eens op te zoeken. Wij heb ben inderdaad ruime keus. Over lut tel jaren is er geen gehuctit, geen vlek in ons vaderland meer, of liet heeft een eigen zomer-tentoonstel ling van beeldende kunstwerken. De La- rensche, Bergen sche, Renkumsche, Edamsche, Geldersche schilders zijn slechts voorloopers, de exposanten der drijvende tentoonstellingen (het schip de Gerard Don o. a.) zijn reeds voortvarender, terwijl aan den rusti- gen einder een kunst-Zeppelin vol strekt niet tot de onmogelijkheden be hoort, waar zoo echt Hollandsche schildersnaturen, als b.v. Windt, Zon, Storm, Simon de Vlieger en Bernard de Hoog voor de bemanning gepraedisponeerd schijnen. Voor het bezoeken dier tentoonstel lingen echter als verslaggever zal ik mij moeten excuseeren, aangezien van medische zijde mij het vele trap- pan-klimmen ontraden werd Met veel, met zeer veel genoegen evenwel hebben wij dezer dagen niet de allerjongste plattelands-kunstma nifestatie (sit venia vorbo) kennis ge maakt. Het was in Domburg, het stil le, verfijnd-gemoedelijke hadplaatsje op het verrukkelijke Walcheren. Vroe ger heeft Dr. Metzger er eenige le vendigheid aangebracht, en kwamen jichtige vorsten en licht-gekreukelde prinsessen er zelfs baat zoeken. Maar uistig bleef het er en is het er nu nog, al verbindt sinds eenigen tijd oen keurig s poor-t rami Ijntje het plaatske met Vlissingen cn Middel burg, en al bezit hel sinds 30 Juli j.l. een eigen, door Jan T oor op gesticht en geopend tentoonstellingsgebouw. Het is een keurig, proper, houten huis, Jicht van kleur én vroolijk ge- pavoiseerd, van binnen sober maar smaakvol in kleur gezet, waar een tiental kunstenaars, m Domburg wer kende of gewerkt hebbend, elkaar ontmoeten. En de ontmoeting, het moet gezegd, is ajlorhartelijkst. Er heerscht geen zweem van exclusivis me. Men speurt onmiddellijk, dat al deze braven bij éénzelfden badman hun ochtendbad nemen, misschien aan ééne tafel in het Schuttershof 's middags een bittertje drinken of met eeuzelfden Jan Ploizior naar Kappel of de boide Souburgen uit toeren gaan, zonder dat zij overigens malkanders kunstrichting kwalijk op nemen of verketteren zouden. Dit hooft het groote voordeel, dal; de Domburgsche badgasten niet éénzij dig naar één kant gedrongen worden en elk der exposanten ouder hen minstens twee geestdriftige aanhan gers telt. Er is inderdaad groote siki- ling van smaak en inzicht mogelijk op den weg, die ligt tusschen het werk van den heer Win Schut/ (Mid delburg) en dat van freule Heems- kerek van Beest (Den Hang). Zooals er een diep ingrijpend verschil be staat in de mate van positieve kennis bij den heer Hart Nibbrig, die deze ruimschoots bezit en den heer Zwart, wiens kennis. wij liter voor 't eerst maakten. Mevrouw EloutDrabbe en Jan Heyse, wier arbeid wel onder invloed van den Meester althans van één der Tooroppen, die in don Toorop steken gewrocht werd, zijn nog geen zelfstandige krachtfiguren, doch leveren door hun voldoende ter be schikking hebben van kennis en goe den smaak, ieder een respectabele in zending. Mevrouw Van Dam van Isselt le vert zaken waaraan gevoeligheid niet vreemd is, doch die men gaarne, tor vergelijking, eens tusschen heel su perieur werk van een zelfde genre zou zien. Piet Mondriaan, tenslotte, verhoogt met een drietal werken tem zeerste de moderniteit van dit Domburgsch on dernemen. De badgasten, die zóó uit hunne koetsjes, de expositie kunnen binnen stappen, „en xestent ébahis", en hoe ren zich daarna door een ijverig be stuurslid de uitnoodigendo verzeke ring geven, dat zij er eerst aan moe ten wennen Waartoe men, ik meen tot 28 Augustus, gelegenheid heeft. In het aanstaand najaar hopen wij gelegenheid te hebben meer en nog verder geévolutioneerd werk van de zen schilder bijeen te zien en kun nen dus gevoeglijk dien tijd of- wachten Piet Mondriaan is iemand van wien vee! verwacht wordt en daarom is het misschien goed, dat men zich in Domburg al vast aan hem „went". En nu de primus, de stichter van dit alles. Wat doet Jan Toorop te genwoordig? Men behoeft bij hem zich aan niets meer to gewennen, zelfs niet aan zijn veranderlijke uitéenloo- pendheid. Maar hij biijft interessant, omdat men, door alles heen, in hem een knappen man weet. die een hoogst curieuse eigon-heid voortdurend er- mengt met overlevering van jaren lier, en anderer inventie van gisteren. Hij zou, woordkunstig philosoof. eklectl- ker kunnen zijn met een capricleusen woordzwaai van eigen vinding. Hij zou rederijker en kanselredenaar kunnen wezen, eerst met zijn „pana che" overbluffen, later door zijn over tuigende devotie ontroeren en onder alle omstandigheden boeien, 'n Vir tuoos in leven en kunst, waarvan in een paar onnoozele aantoekeningetjes maar een paar kantjes benaderd kun nen worden. Wat maakt hij, waaraan werkt hij nu Het houdt nooit op om to interesseeren, al kunnen wij do lijn niet vatten en missen wij de roodè draad, dio door dit alles heenloopt. Den laatston tijd dan wordt onze Hollandsche kunstenaar bezig gehou den door de eerste ontwerpen door hem voor de versiering eener katho lieke kerk in Ztïrich vervaardigd Van deze voorstudies voor een fresco in de kerk van den H. Antonius al daar, de apostelen aan het Avond maal, voorstellend, worden in Dom burg eenige konpen ten toon gesteld. De kunstenaar heeft zich de Apostelen als eenvoudige boerenmenschen ge dacht en men herkent in den Andreas kep, in Lucas, typische Zecuwschc modellen. Als teckening karakteristiek en sterk doorgevoerd wat de detaillee ring betreft. Een overgroot deel van zijn tegenwoordig werk is uit den aard der zaak religieus. En zijn strak ke gespannen teekenwijze van vroe ger vindt men hierin ook nu eu dan terug Zoo is hier een teckening in potlood aanwezig, do Christus-figuur, waar rond om heen een groot aantal Zeeuwsche kindertjes gegroepeerd zijn, prachtig van lijn en tegelijk van een roerende eeuvoudigheid. Toch is de breede techniek der openluchtschilderijen niet opgeofferd Een breed opgevat doek „In het zweet zijns aanschijns" getuigt daarvan. Twee landbouwers arbeidend in felle zomerzon. Geschilderd in de manier deels van Seurat, den Btippelaar, deels onder Invloed van Van Goffh, die zijn felste kleuren als in banen, metselde. Toorop kan ons nog veel en velerlei bezorgen. Toch is het niet vreemd, dat men in het buitenland hem het meest waardeert om vroeger werk. en men van hem sprekend, steeds zijn mystc- rieusen ti<d die van de Drie bruiden, de Tuin der Weeën, de Rodeurs cn de Sphinx, bedoelt. Wij zouden niet volledig zijn zoo we niet vermeldden, dat Bergsma en Vaarzon Morel, thans op Walcheren arbeidend aan de bedoelde tentoon- stelling deelnamen, evennis Toeren's dochter, de twintigjarig© Charley Toorop. die oen geprononceerd moder ne richting in haar landschappen, waar vaak mooie kleur in is - verte genwoordigt. Voor uitvoerige bespreking ont breekt thans de plaats Misschien gaat men deze tentoonstelling wel eens be kijken te meer, daar zoo weinige o zoo weir'-e Hollanders het rijk© Zeeuwscho land kennen en een be zoek aan Walcheren minstens oven interessant is als een dag naar Kleef of Valkenburg. Heusch, gaat u riot maar eens zien U zult or mij dank voor weten. Nergens wordt in ons land zoo royaal geleefd, nocli krijgt g© gezonder maaltijd. J H. DE BOIS.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5