ARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Het yeheimzinnioe Huis DINSDAG 15 AUGUSTUS 1911 ke agenten op hun schouders hij- schen en trachtte de menigte te over reden om zich kalm te houden. Zijn raadgevingen vonden evenwel geen gehoor en toen nam hij een wit ro zetje uit zijn knoopsgat, waarmede hij zwaaide, ten toeken dat hij gaar ne zou zien, dat de ongeregeldheden ophielden. Ook dit bleek nutteloos en 's mans positie werd zóó govaarlijk daar onophoudelijk steenen en flesschen langs zijn hoofd vlogen dat hij zijn goedgemeende pogingen eindelijk maar opgaf. liet spektakel werd intusschen hoe langer hoe erger. De politie werd nog maals versterkt en een regiment sol daten werd gereed gehouden om, zoo noodig, de politie te steunen, hetgeen echter zoo was besloten slechts in den uitersten nood zou geschie den. Een detachement van 40 politie agenten posteerde zich voor een hotel. En onmiddellijk namen de betoogers ben tot mikschijven en BOMBARDEERDEN, hen met flesschen en steenen. Er heersehte groote opgewonden heid onder de menigte. Er werd n.L een steen geworpen naar een venster van dit hotel Onder 't venstor stonden eenige politieagen ten, die de menigte beletten op to drin gen. Toen nu die steen gevallen was, ging er gejuich en boera-geroep op uit de massa, DE POLITIE WERD UITGEJOUWD en bij hoar geringe sterkte achtte zij het, daar de opgewondenheid onder het volk steeds toenam, geraden om zich naar de nabïioolewn post to be- wven, hetgeen geschiedde onder het ge-jouw en gejoel van de toeschouwers. Het vertrek der agenten was het sein voor EEN AANVAL OP HET LIME- STREET-STATION. Eon hagel van steenen en flesschen vloog in de richting van het gebouw en keer op keer deed do menigte een stormloon «p de ijzeren deuren, zon der succes echter. Toen werden allerlei voorwerpen over de poorten heen geworpen, daar men wist dat een brigade agenten daar geposteerd stond ter bescher ming van het station. Middelerwijl zong een vroclijk troepje onder de be toogers maar voortdurend „Rule Bri tannia". Eindelijk werd aan de politie het be vel gegei en tot een charge met de wa penstokken. Maar ondanks de HEVIGE KLAPPEN, ilie er vielen, week de menigte niet, tot emóeh-k ook de bereden politie bevel krcei- tot een charge en nu Slaagde men er in het volk do aan- gienzende straten in te drijven. intusschen was de wagen van de stedelijke AMBULANCE OP HET TOONEEL aangekomen. In een oogwenk was hij gevuld niet de zwaarst gekwetsten on toen werden er nog drie menscheu, wie het bloed over het gelaat gut ste, boven op den. wagen geheschen, daar hun toestand onmiddellijke over brenging noodig maakte. D© anderen moesten wachten of zich per voet naar het hospitaal ho ven. In het geheel werden 130 MAN MEER OF MINDER ERNSTIG GEKWETST, onder hen een paar politieagenten. In het ziekenhuis hadden 12 geneeshee- ren uren lang werk met het verbin den van de gewonden. Tal van personen zijn in h'echtenis genomen. In den loop van den avond werden de ongeiceidheden hier en daar nog voortgezet en kwamen politie- en mi litaire patrouilles wederom in botsing met het volk. Den geheelen nacht door bloot höt woelig. Ook Maandag is 't te Liverpool weer rumoerig geweest. Maar gelukkig niet zoo als Zondag. Er werd met steenen geworpen naar een rechter. Sir Tho mas Huyghes, waardoor deze aan-het hoofd gewond werd. Uuk Joden de stakers een aanval op een broodwagen en werti een restau ratie leeggeplunderd en verniekL Poli tie en soldaten dreven de menigte uit een. Ook op enkele andere plaatsen heb ben ongeregeldheden plaats gehad. Te Birmiughain raakten eenig© dui zenden stakend© dokwerkers ïu een strijd met d© politie. Te Glusgow hielden de stakers do tramwagens aan, zoodai de politie moest chargee ren en eenige arrestaties deed. Minister Churchill verklaarde in 't Lagerhuis, dat de toestand to Liver pool niet verbeterd is. De regeering is van meening dat het noodig is, dat do politie krachtig gesteund wordt door de troepen en er zijn derhalve reeds orders gegeven tot versterking van de troepenmacht te Liverpool. (Zooals uit een ander bericht blijkt, i? do troepenmacht te Liverpool al ver sterkt en bovendien hebben 5000 man in het kamp van Aldershot bevel ont vangen naar Liverpool te vertrekken. De overheid heeft mannen van 20 tot 40 jaar opgeroepen, om dienst te doen als speciale agenten). In antwoord op een vraag omtrent de dokwerkersstaking te Londen, sprak de minister het vertrouwen uit, dat met het oog op de Vrijdag j.l. ge troffen schikking geen speciale maat regelen tot handhaving van de orde noodig zouden zijn. De toestand is evenwel nog niet zooals hij moet we zen en de regeering zal, zoo het noo dig mocht zijn, gebruik maken van alle beschikbare troepen om de orde te handhaven en de eerbiediging van de wet en het geregeld vervoer van le vensmiddelen re verzekeren. Stadsnieuws Ges 1 a a gd. Voor 't examen Engelsch m. o. is te 's-Gravenhage geslaagd mej. M. C. Tit te Haarlem. PANDHUIS WET. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat, is ingekomen een verzoekschrift van R. B. van 't Hof en M. H. van 't Hof, geboren Huckels, om toelating van hun in het jverceel aan de Schagchelstraat no. 33 gehouden particuliere Bank van Leening. Bezwaren tegen bedoelde toelating kunnen bij bun College worden inge diend binnen 14 dagen ua dag teeke- iiindezer kennisgeving. Verlof Drankwet. B. en W. van Haarlem brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoek schrift van J. S. Cauve- ren, om verlof tot h©t verkoopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaat- >an verkoop in het perceel aan de Warmoesstraat no. 19. Uit da Omstreken HEEMSTEDE. Verlof. De Burgemeester is van verlof in de gemeente teruggekeerd. SLOTEN. Tot Hoofd der school van de Veree- li-ring „School met den Bijbel voor Sl< ten en Overtoom" is benoemd de heer J. C. van der Does te N ij kerk. Binnenland DE KONINGIN NAAR HET LOO TERUG. Maandagmorgen vertrok H. M. de Koningin met prinses Juliana per ex tra-trein van het station Baarn naar Het Loo, uitgeleide gedaan door de Koningin-Moeder. De commissaris der Koningin in Utreoht en de burgemeester van Baarn waren op het perron aanwe- zg. HET ONGELUK VAN DEN OUD MINISTER DE MAREZ OYENS. De Hbid.-corresp. schrijft nog: De familie De Marez Oyens onder vond vaü de zijde der Kurgasten, die al die dagen in den angst der familie meegeleefd hadden, vele blijken van deelneming, terwijl uit Holland en buitenland in hotel Bellevue" reeds massaas telegrammen van deelne ming ontvangen werden; daaronder een van II. M. de Koningin. Even vóór het vertrek van den mid dagtrein v. erd den ouden houthakker, die het lijk vond, de beldöning van 1000 mark uitgekeerd. Wij konden den ouden Wackerle. die, niettegen staande zijn mooien titel van „Holz- arbe.ter beun Kgl. Bayr. Forstamt Garnische Partenkirchen" toch een doodarme stakker is en die, vader van zes kinderen, in Partenkirchen voor den armsten burger van het dorp doorgaat, even spreken. In zijn, haast onverstaanbaar Beiersch dia lect vertelde de oude man hoe hij, heeieuiaal niet zoekend of ook maar deukend aan den minister, toevallig het gemzenjagerspad naar den Ross Wank besteeg, toen hij het lijk zag liggen. Hij wist dat er iemand ver- niist werd en spoedde zich dus naar de ma'rcchaussée. Hij denkt, dat do ongelukkige oud-minister, verdwaald zijnde, tegen deze hoogte heeft willen opklimmen, in do hoop van daar uit een dorp of straatweg te zien, „doch zulke paden zijn voor gemzenjagers, niet voor „Stadtleute", meende <lo oude houthakker, die een uitglijden en neerstorten voor ongeoefonden op dit pad onvermijdelijk achtte. Heel toevallig was hij, wetend dat de pa den, dank zij de lange droogte, in uit stekende conditie zijn, d.t gemzenja gerspad gevolgd; ware hij niet toeval lig dezen weg gegaan, dan had men misschien nog maanden in onzeker heid blijven verkeeren. daar volgens onzen zegsman, slechts uiterst zelden iemand in deze buurten komt. Later kwam een bergbeklimmer, die een schoen, den alpenstok en den wandelgids van den verongelukte, drie dingen, die men beneden n et bij het lijk gevonden had, ter herkenning medebracht Uit de plek, waar deze gevondeD zijn, een 100 meter hooger dan van waar men den val vermoed de, blijkt dat de ongelukkige heer Oyens zich op weg bevond tusschen twee ultzichtspuntcu, toen hij langs een zeer steile helling een 200 meter naar bo'neden gestort is, onderweg 'n schoen, alpenstok en gids verliezend Het is dus zeer waarschijnlijk, dat dt boven medegedeelde hypothese van den houthakker met juist was en dat de lieer De Marez Oyens, vermoeid door lange wandeling en gloeiende zon, uitgegleden is op dit ook zeer steile voetpad. VEREENIGING VAN LANDWEER- OFFICIEREN. Te Utrecht zal op Zendag een ver gadering gehouden worden van oiti* eieren, dienende bij de landweer, dio een algenuene vereer iging willen op. richten, welke- zich ten doel stelt da behartiging der belanden van do landweerofficieren. In die vergadering zullen <ic statu ten worden vastgesteld en zal «en be stuur worden gekozen. Do oproep ier vergadering gaai uit an de tieeren L. H. J. Ekkart. G. J. Ph. Enters en J. C. van der Noort, al len landweercfficieren, de eerste wo nende te Hilversum, de anderen te Amsterdam. NEDERLANDSCHE VEGETARIeRBBOND. Aan het jaarverslag over 1910—1011 van den Nederlandschen Vegetariers- bond, is het volgende ontleend Ook in het afgeloopen jaar is het aantal leden van den hond wederom gestegen, het bedraagt thans 614 ge wone en 263 buitengewone leden, to gen resp. 610 en 261 iu 1910. Opgericht werd de afdeeiing Utrecht, zoodat nu bij don bond zijn aangesloten de af deel ingeu Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Rotterdam en Utrecht. EEN DRAMA. Uit Den Haag wordt nog gemeld: Maandag in den vroegen ochtend heeft zich in een woning aan het Iluy- genspark te 's-Gravenhage een bloe dig drama afgespeeld. In een der huisjes daar woonde een jonge vrouw, gescheiden van haar man, en ontving daar meerma len een kantoorbediende, wonende te Delft. Te kwartier vóór vij ven klonken uit die wonmg twee revolverschoten, gevolgd door gekreun. Toen de politie zich door t raam toegang had verschaft, vond zij iu de bovenkamer liggen den boven bedoelden jongeman met een schot wond in de borst, nabij de hartstreek, en de vrouw met een schotwoud in 't rechteroog. l>e jongeman was reeds dood; de vrouw, die een revolver naast zich had l.ggen, ademde nog, doch gaf weldra den geest. Blijkbaar heeft de vrouw eerst den jongeman gedood eu daarna de revol ver op xich zelf gericht. Omtrent de motieven tot de daad is nog niets ge bleken. De lijken zijn. overgebracht naar 't lijkenhuis op de Algemeene Begraaf plaats. OM ONS HEEN No. 1402 Uitstapjes. i. Er zijn wel veel menschen in deze dagen de stad uit, maar de moesten zijn er toch in gebleven. En die ne men vacantie bij kleine hapjes van daag een dagje hierheen en overmor gen een dagje daarheen, om telkens 's avonds weer thuis te komen. Zoo kost liet niet veel geld, maar heel ver kun je niet komen. Het genoegen moet in de naaste omgeving gezocht worden. Nu heb ik er meer dan eens over hooren klagen, dat er zoo wei nig keus is. Mij dunkt ten onrechte. Er zijn nu eenmaal menschen, die precies weten waar bijvoorbeeld In terlaken ligt, waar ze nooit zullen komen en niet weten, dat in hun onmiddellijke nabijheid aardige, goedkoope dag-uitstapjes te maken zijn. Ik spreek nu niet van boottoch ten. Om die te kunnen maken moet je iid van een voreeniging wezen, die gewoon is zulke tochten te orga- niseeren en dan zijn er heelwat men schen, die in eon boottocht alléén weinig plezier hebben. Uren achter een op het water zitten wordt, vinden zij, eentonig. Voor wie er zoo over deuken oner niet tegen opzien, ook de beenen eens te strekken, is een heel aardig uit stapje te maken naar de Zaanstreek. Honderde Haarlemmers, en daar onder nog wel die fietsen, zijn daar nog nooit geweest. Op zijn best heb ben ze wel eens met de boot van Am sterdam naar Zaandam gevaren, zijn in ©en koffiehuis vlak bij den steiger blijven hangen en toen weer teruggevaren, waarschijnlijk met de boodschap thuis komende, „dat er niet veel aan is". Vreemdelingen doen, op gezag van Baedeker, niet veel anders. Alleen draven ze even naar het Czaar Peterhuisje, stappen dun met groote snelheid terug, weer naar de boot, op hun horlogo kijken de of ze toch vooral den eerstvolgen- den s to om-er zullen kunnen halen. Dat is de manier niet om de Zaan streek te zien. Zaandam is ook d e Zaanstreek niet, al moet zij de grootste der Zaansche gemeenten heeten. In andere dorpen. Koog aan de Zaan, Zaandijk vooral, is het ty pisch Zaansche veel beter bewaard gebleven en de kijkjes op het water zijn daar en in Wormerveer van de aardigste. Wie met do boot van Am sterdam naar Zaandam gaat, bereikt, duo laatste plaats wel, maar vaart er niet doorheen. De ware manier, om een denkbeeld van deze streek te krijgen is, van Zaandam af per Alk maar Packet te varen tot den twee den steiger van Wormerveer en van daar te wandelen, de dorpon door, naar Zaandam terug. Wie die gau- sche wandeling niet maken wil, kan te Koog-Zaandijk op den trein gaan, maar mist dan juist liet typische Koog aan Zaan. De geheel© wan deling is trouwens voor zeer middel matige loo pers best uitvoerbaar. 's Morgens te 10.15 kan do Haar lemmer, die dit tochtje maken wil, aan de Nieuwe Gracht aan boord gaan van de boot, die op Zaandam vaart. De tocht gaat langs het Noor- derspaarne, door de groote schut sluis te Spaarndam, zij kanaal C, het Noordzeekanaal, langs de nieuwe houthaven te Zaandam, onder de ko lossale spoorbrug (de llenibrug) door, naar Zaandam. Een aardig, rustig tochtje, dat ruim anderhalf uur duurt, zoodat men laat ons zoggen te 12 uur te Zaandam arriveert. Hier kan de reiziger te twaalf uur over stappen in een boot van de Alkmaar Parket, om naar Wormerveer te vuren. De twee steigers liggen dicht bij elkaar. Het aantrekkelijke van dit boot tochtje, dat maar drie kwartier duurt, is dat liet rechts een kijkje PEUILLü a ON Door L. J. Beestu n. 1) Verloving van Prins Feodor van Ettcrinselsen Slechts één avondblad had liet nieuws. Het gaf een portret van den prins, dat juist goed genoeg was, dat ik hem er uit herkennen kon. Ik had hem eenmaal gezien in zijn eigen land. Hij reed aan het hoofd van zijn regiment kurassiers, een knappe, op gewekt uitziende man, met een jong, mooi gelaat, maar liet gelaat van eeu droomer. Volgens het blad was hij verloofd met een prinses haar naam ben ik vergeten. In een werkeloos oogeubiik dacht ik er over, of hij haar zou lief hebben. Het was niet waarschijnlijk. Zij behoorde tot een groot vorsten huis. Zonder twijfel was alles door anderen gearrangeerd. Do kans be stond, dat hij niet meer voor "naar voelde, dan voor do talrijke andere dames, die hij kende. Misschien had hij zijn hart gegeven aan het een of andero arme, oulwkende meisje. Hij zag er uit, alsof hij hartelijk liefhob- kfcu kon,- geeft op de groote fabrieken en pak huizen, oliefabrieken, stoomzagerijen, rijst en gort pellerijen, en links op talrijke vlotten, tuinen en „luchthui zen", die den ouderwetschen achter kant van menig Zaansch woonhuis vormen. Wat de Zaandor een lucht huis noemt, heet elders een koepel of een theekoepel en wordt dan ook op mooie zomeravonden door de familie daarvoor gebruikt. Bovendien is het brecde vaarwater zelf met zijn talrijke bochten aange naam om te zien, zoodat wie aan Wormerveer's tweeden steiger, bij de Jonge Prins, afstapt, dat tocl^jc met genoegen zal hebben meegemaakt. In do Jonge Prin3 of een minuut of vijf verder (terugkeerend) in het café bij de Sociëteit aan den Stationsweg, kan koffie worden gedronken en een stevige boterham gegeten. Laat ons aannemen, dat die taak te 2 uur vervuld en de reiziger uitge rust is. Nu gaat hij op stap naar Zaandam terug. Bekeek hij op de boot don achterkant van de huizen, nu ziet hij die van voren meermalen is liet een dubbele buurt, zooals hot aan de Zaan heet, dat wü zeggen ©en huizenrij aan weerskanten, de ©ene rij vaak aan den overkant van een sloot gelegen en dus alleen over een bruggetje te bereiken. Die brug gen, de oudarwctsoliie gevels van vel© houten huizen, de eigenaardig groen© kleur, geven het eigenaardige aan de dorpen, dat baast nergens anders voorkomt. Of ze lang zullen blijven bestaan, is te betwijfelen. De straat is smal, soms zoo, dat twee rijtuigen elkaar alleen met groote voorzichtig heid kunnen passeeren en het dem pen van „de wegsloot", zooals ze heet, is dus een eisch van gemakke lijker modern verkeer, waaraan ze ker zal worden voldaan, zoodra ein delijk oen van de plannen, om een ciectrische tram langs de streek aan te leggen, lot uitvooring zal geko men zijn. Ik zeg niet veel van de molens, die voor den vreemde zoo eigenaardig in het landschap staan, omdat hun aantal misschien den bezoeker niet mee zal vallen. Ze verminderen ieder jaar, een enkele brandt af, vele wor den voor pakhuis ingericht of, met een motor, voor fabriekje, in welk geval natuurlijk de nuttelooze wie ken verdwijnen. Toch zijn er hier en daar nog wel overgebleven. De wandeling van Wormerveer tot den Dam te Zaandam duurt om streeks anderhalf uur. Trage wande laars, die hier en daar een geveltje nauwkeuriger willen opnemen, of het doorkijkje langs een sloot bewonde ren, kuunen er licht een kwartier meer aan besteden. Iu elk geval is de wandelaar kwartier voor vieren weer te Zaandam terug en heeft, als do tocht hem dorstig gemaakt heeft, juist den tijd, om een frisschen dronk te nemen, vóórdat hij den terugtocht met de boot naar Haarlem onder neemt. waar hij tegen zes uur aan komt, dus op tijd om thuis te mid dagmalen. Aan reiskosten is dit uitstapjo niet duur, het bootretour HaarlemZaan dam kost I 0.70 eerste kajuit en 0.50 tweedede enkelreis Zaandam— Wormerveer 25 of 15 cents. In acht uur is de reiziger uit en thuis en heeft een afwisselend en aardig uit stapje gehad. Op Zondag kan hij het nog een weinig uitbreiden, door twee uur vroeger van Haarlem (ligplaats dei- boot aan de Kikkert) en dan in Zaandam het Czaar Peterhuisje en het ter herinnering aan dezen ge stichte monument te bezoeken, maar ik voor mij geef de voorkeur aan eeu werkdag, omdat dan de fabrie ken in werking zijn en het verkeer te water veel drukker is. J. C. P. Genoeg over prins Feodor. Ik liet mijn blik over de andere kolommen glijden. Er was een moordenaar, die een groot deel der ruimte besloeg verkiezingsberichten van twistzieke kiezers een echtscheidingsproces uit de groote wereld, een Ik frommelde de courant in elkaar en gooide haar in de kachel. Met een eentonig ruischcn viel de regon neer op het plaveisel en het asphalt van „Tottenham Court Road". Een storm achtige Novemberavond, inel nu en dan hevige rukwinden, die huilden om de hoeken en den regen met he vige kracht tegen liet raam sloegen. Ik wierp een blik naar buiten, en zag den lichtstroom in de onmiddel lijke nabijheid van de „Oxford Music Hall". Het was verlokkend, maar om dien tijd waren de goedkoope plaut- sen ongetwijfeld al uitverkocht en de toestond, mijner financiën veroorloof de mij geen gereserveerden fauteuil. De zaken gingen slap. Men scheen bij dit vuile, donkere weer geen lust te hebben om voor zijn portret te poseeren. De heele week waren er slechts heel weinig bezoekers ge weest. Een bord met opschrift: „Gil bert, Fotograaf, Kunstsalon, eerste etage", hing beneden met een groot kastje, waarin mijn boste foto's, maar het scheen geen belangstelling te wekken bij de natte voorbijgangers. Een hevige wind deed. het venster trillen en béspatte het met regen, zoo- Bnitenlandsch Overzicht Stakingen, uitsluitingen en ernstigs ongeregeldtiËdeii in Ingeland. 't Spant er nu wel aan de overzijde van het Kanaal I Eerst scheen 't Vrij dag alsof de stakingsbeweging bo- langrijk zou afnemen, maar nu blijkt 't tegendeel. De voornaamste scheepvaartmaat schappijen te Liverpool hebben gister middag EEN UITSLUITING afgekondigd. Deze maatregel treft 30,000 man. In de dokwerkersstaking te Londen is nog geen verbetering ge komen. Eenige duizenden werklieden hebben opnieuw den arbeid nedergelegd, om dat eenige stakers dcor de haven autoriteiten ontslagen zijn. De toestand in de n verheid in Zuid- Oost Londen is ook nog steeds ernstig, te Bermondsey hebben o. a. 14,000 fa brieksarbeiders het werk nedergelegd. Te Birmingham hebben 7000 dokwer kers gestaakt De kolenschippers in de dokken van Grimsby hebben het werk gestaakt, zoodat geen trawlers kunnen vertrek ken en de handel in visch stil zal gaan staan tenzij het geschil spoedig wordt bijgelegd. De spooi wegarbeïders van Swansea en Lancashire hebben een motie aun- genomen ten gunste van DE NATIONALE STAKING. Ook in Schotland hebben eenigo groe pen van spoorwegbeambten liet werk nedergelegd. 500 beambten van do „Midland Rail way" te Sheffield staken ook. liet is bovendien niet onwaarschijnlijk, dat ook de arbeiders van de „Great Cen tral Railway" zich bij de staking zui len aansluiten. 600 beambten van de „Great Western Railway" te Bristol zijn ook ir. staking gegaan. Er dreigt dus EEN GROOTE SPOORWEG STAKING. Williams, de secretaris van do „Amalgamated Society of Railway Servants", zei, dat de toestand huugsl kritiek is. „Arbeiders vau ulle tukken van dienst zijn in meerdere of minde re mate ontevreden en hei zou mij geenszins verwonderen, ais er een al gemeene staking uitbrak. De voor naamste grief is, dat de maatschappij en zich het recht aanmatigen den ar beid van den Verzoeningsraad geheel alleen te controleeren en geen reke ning houden met d© bezwaren der beambten ten opzichte van de uitleg ging van sommige bepalingen. ik zie daarom een groote uitbrei ding van de stallingen te Liverpool en te Manchester tegemoet en ik acht den toestand te Leeds en in andere centra eveneens hoogst ernstig" zoo ein digde hij. Over de ERNSTIGE ONGEREGELD HEDEN, die Zondag te Liverpool hebben plaats gehad, kan nog 't volgend© ge meld worden Op St. George's plateau ©u de aan grenzende straten werden door de po litie charges gemaakt op een menig te van 50,000 personen, inet het ge volg, dat meer dan honderd men schen gewond werden. De aanleiding tot de ongeregeldhe den was een betooging, op louw ge zet door den Nation alen Boud van transportarbeiders, die gehouden zou worden op St. George's Plateau. De deelnemers kwamen van ver- scliillende zijden opdagen, maar tege lijk met lien arbeiders uit andere be drijven en een groot aantal opgescho ten jongens, die zich, naar beweerd wordt, reeds vooraf hadden voorzien DE NOODIGE WERPTUIGEN, STEE NEN.FLESSCHEN, ENZ. Nu kwam een sterke politiemacht aanrukken. Deze maakte een charge en dreef de betoogers voor zich uit. Bij tientallen werden de betoogers tegen den grond geslagen. De brand spuitgasten van het station werden te hulp geroepen om de menigte inl een te jagen en weldra wierpen d© spuiten DIKKE WATERSTRALEN OVER DE MENIGTE, die zich echter weinig stoorde aan die besproeiing. 't Was ook zoo warm. zoodat een koud bad wei een verfrissing was I Een bestuurslid van de „Algamatod Society" trachtte het volk ie kaüuee- ren. Hij liet zich door een paar ster dat de lampen bijna onzichtbaar wer den. Ik trok aan het gordijnkoord, om het venster af te sluiten. Mr. Dale zei een stem ach ter me. Een oudachtig man stond bij de uitstalling. Hij had groote, borstelige wenkbrauwen, een onderzoekenden blik en in weerwil van zijn gebogen rug, scheen hij buitengewoon sterk te wezen. Ik boog ten antwoord en hij kwam binnen. Hij had geen paraplu bij zich. maar was toch droog. Ik herin nerde mij nu, dat er een minuut to voren een rijtuig voor het huis was blijven stilstaan. Is uw zaak geopend, om bee tel - Liugen op te nemen vroeg hij met schorre stem. Met genoegen. Mag ik u even helpen Ik ging op hem toe, om hem te hel pen bij hot uittrekken van zijn over jas, maar met een afwerend gebaar hield hij mij tegen. Goede hemel, man, denkt u, dat ik mijn eigen portret wou laten ma ken snauwde hij, alsof dit de be- spottelijkst© zaak van de wereld zou zijn geweest Luister, voegde hij er bij, terwijl hij weigerde een toe geschoven stoel aan te nemen. Ik ben hier gekomen, om u een belang rijk werk aan te bieden, maar daar voor moet u onmiddellijk met mij mee komen. Gaarne. Het is is nogal ver. Waar Eerstens moeten we den eerst- volgenden trein naar B. zien te ha len. Het overige van den weg moot u zóó weinig interesseeren, dat ge er u o]> moet voorbereiden, dat ge blinddoekt af te leggen. Ik keek hem vol verbazing aan. Weigert u vroeg de oude man scherp, terwijl hij een stup deed in de richting van de deur. Wacht asjeblieft even laat me een oogenblik nadenken, vroeg ik. liet kleine stadje, dat hij had ge noemd, was vijftig mijlen van Lon don verwijderd, terwijl de ongewone voorwaarde, onder welke ik den ver deren weg zou moeten afleggen, mij wel irriteerde. Geen oogenblik, mijnheer, zei de wonderlijk© beaoeker. De eerst volgende trem naar b. vertrekt over vijftien minuten. U moet mijn aan- !.vd aannemen of afslaan. Ik heb u noodig om een enkel portret te ma ken van van een persoon. Daar na kunt u onmiddellijk terugkeeren en ik zal u vijf guineas geven. Nou uw antwoord Het l>eviei me niet. Ook hij beviel me niet met zijn bevelenden, bijna dreiigenden toon. Maar de vijf gui neas bevielen me wel. Ik had ze noo dig. Ik was ook wel in staat, om op me zelf te passen, en bet gebeurde niet vaak, dat iets geheimzinnigs mijn eentonige dagen verbrak. ik begon mijn zaakjes in te pakken en trok oen overjas aan. Goed bromde hij. Ik heb u nog maar één ding te vragen en dat is, dat u zoo goed zal moeten zijn. om deze opdracht voor iedereen geheim te houden. Zijn rijtuig wachtte voor de deur. We reden door den natten aTond naar het King Cross-station. We had den nog slechts een paar seconden tijd om onze plaatsen in den express- trein in te nemen. Terstond daarna reed hij af. Een roepen „Ga weg. mijnheer mij naar het raampje kijken liep een man zoo hard hij kon, om den treon in te halen. Ondanks Zijn zware pelsjas liep hij buileugo- woon hard en hij zou een der ach terste wagens hebben kunnen grij pen, Indien niet een der spoorweg beambten hem met uitgestrekte ar men bad tegèagehouden. Een oogenblik scheen het, alsof hij <ien beambte wilde neerslaan. Maar hij )>eheerschte zich en bleef achter. Ik bleef nog over dit incident na denken. omdat het gezicht van den man, ofschoon ik liet slechts vluch tig had gezien, mij bekend voor kwam. Ik dacht er over, wie het kon zijn geweest. Maar het was «en dier vluchtige indrukken, die al flauwer ©n flauwer worden, hoe langer men er over nadenkt. Do trein spoedde zicli voort in de duisternis. Mijn reisgenoot sprak geen woord. Hij hield zich, alsof hij eeu krant las, maar ik zag, dat hij daar in werkelijkheid geen aandacht aan schonk. Onder de borstelige wenkbrauwen glinsterden zijn ©ogen met een somber vuur. Diep in gedach ten verzonken, nam hij niet de min ste notitie van mij. De eerste halte was B., waar wij uitstapten. Niemand anders was er aan het station, dat slecht verlicht was. Dezen kant uit, bromde mijt medereiziger. Dé regen had opgehouden. De lucht was aan "t •opklaren. Ongeveer hon derd meter van het station stond een gc-sloten rijtuig te wachten. Mijn metgezel vroeg mij in te stappen, hij zelf v olgde en het rijtuig zette zich in beweging. L' moet mij nu toestaan, dat ik u blinddoek, zei de oude man, ter wijl hij een zijden zakdoek voor den dag haalde. Het is goed, antwoordde ik lachend, maar hoe kunt u «leu ken, dat ik in «teze zwarte wildernis ook maar iets zou kunnen zien Waarom verzet go u vroeg hij, op den toon van Iemand, die zee* zenuwachtig is. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5