NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29© Jaargang. No. 8635 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag 16 augustus i9ii a ABONNEMENTEN PBR DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per post 1.65 0.02 H 0.37 M 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOiM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant. Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Teiefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie724. Drukkerij: Zuider Buiteuspaarne 11. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 17 AUGUSTUS. Orgelbespeling in de Groote Kerk, t—3 uur. Concert Tilly Koenen in de Groote Keik, 8 uur. Brongebouw: Concert HaarL Mu ziekkorps, 8 uur. Hotel „Duin en Daal", Bloeraen- daal Concerten. Van onzon Reizendan Redacteur. DE BEGRAFENIS VAN JOZEF ISRAëLS. De dag begon met een van die drui lerige morgenluchten, welke hij zoo eeer bemind heeft. Bedekte hemel, waarachter men het blanke schijnen van de zon voelde en een zacht bries je kwam van de zee. Maar later brak de zon door en was het volle licht overal. Voor het deftige, stijve burgerhuis aan do Koninginnegracht stonden reeds een uur te voren nieuwsgieri gen niet bijzonder veel. De gor dijnen waren neergelaten. Vreemd, niemand van de buren had er aan gedacht, de vlag halfstok uit te ste ken. En toen het later werd, de ge- noodigden kwamen, bleek het, dat deze begrafenis eenvoudig zou zijn, niet uiterlijk het kenmerk zou dragen dat men een der groote zonen van Nederland de laatste eer zou brengen. Hij had méér verdiend hoewel hij zelf zeker niet méér zou gevvenscht hebben. Wie zeventig jaren do diepste r>voe.lens van een volk uit, zóó, dut ij zich heft boven ras eu afkomst, vereenzelvigd is geworden met '8 lands geest, hem worde dat bij don laatsten gang geuit door een alge- meene deelneming. Wij denken aan de begrafenis van Victor Hugo, toen het geheele Franschc volk zijn natio nale glorie uitgeleide deed. Toen het hoofd van den stoet reeds hot kerk hof Père Lachaïse had bereikt, toen onder den Are de Triomphe aan het eind der Champs Elysées nog de laatste volgelingen zich bevonden. Eu dan die van den schilder Men zei te Berlijn. En toch klagen wy niet bij deze uitvaart, waar zooveel van troost en bemoediging spreekt. Ook binnen in het steil huis was de grootste eenvoud betracht. In den salon links was het gaslicht opgesto ken en daar stond op de baar de lijk kist, niet een zwart kleed bedekt, waarop in zilver twee Hebreeuwse he letters waren geborduurd. Een en- keie waker stond bij de kisL En op de kist, op een blauw theeschotelije, brandde een waxiue-iichtje zijn klem gouden peertje. Het gourde er naar bloemen, naar lelién eD phlox, want in de hoeken der kamer lag opgesta peld de bloemenweelde van kransen, die van vele zijden waren gezonden. De genoodigden komen. Men is ernstig, maar geenszins bijzonder ge drukt. Isaac Israels, de groote zoon van den grooten vader, is stil, maar rustig. Alles wat naar uiterlijkheid, wat naar misbaar zweemt, wordt vermeden. Lr is in dezen eenvoud een zékere grootsche waardigheid. En deze eenvoud is ook ui overeen stemming met den geest van den overledene, met hot ras van den in gesluimerde. De Jood. zoo lief ais hij het leven ook heeft, zoo vol en be wust en krachtig hij het meóstrijdt, ■eerbiedigt na het sterven de lioo- gere Macht zoodanig, dat hij voor begrafeuispraal weinig voelt. Het hulsel wordt in een ongeschaafde, ongeverfde houten kist gelegd. Op het kerkhof zijn de grafzerken zoo een voudig mogelijk. Eu in sommige ge meenten is zelfs het brengen van kransen op het graf verboden. Thuis brandt men een klein lichtje voor den overledene. En bij geloovigen zitten de naaste familieleden acht dagen op den grond of op zéér lage stoeltjes, ten teeken van rouw. Wellicht is zelfs deze ceremonie aan het oude Egypte ontleend, maar overigens is de Jood se lie begrafenis net tegenbeeld van de oud-Egyptische. ant in Egypte stelde men loofhutten op ter zijde van den weg, dien de stoc-t volgde en amphoren met wijn weruen over den grond uitgegoten, papyrus en lotus op den weg gelegd, klaagvrouwen roemden de deugden van den ontsla pene, liet lichaam werd gebalsemd, de graven waren tot zelfs pyrami- den.... Da Jood wenschte dezen doo- dencultus niet. Het vergankelijke droeg hij op aan den Onvergankelij ke. En alleen de klaagvrouwen blc- yen langen tijd behouden Toch eenige ceremoniën hadden ook plaats bij de begrafenis van de zen grooten 7.0011 van het oude volk Toen de baar de lichte baar het huis uit werd gedragen het stoffe lijk overschot was volgens den ritus zóó geplaatst, dat de voeten naar de deurzijde waren gericht, werd als symbool een stuk porselein vaatwerk gebroken. En er werd door de leden van den Kerkeraad een Hebreeuwsch gebed rhythmisch gezegd. Zes rijtuigen volgden den eenvoudi- gen lijkwagen. Sl'ippendragers waren do beeldhouwer Bart van Hove, de schilders B. J. Blommers, Ives Brow ne en Willem Maris Jacobszoon. In de volgkoetse'n namen behalve de fa milieleden o.m. plaats: Jan Veth, W. B. Tholen, Frankfort, Robertson, Diepold', Max Liebermann, Tersteeg (Goupil en Co.), Dr. Rozenburg eu Al- bert Neuhuys. Het trok do aandacht, dat zoo wei- n.g belangstelling getoond werd uit de kringen der schrijvers, der musici, der industr.eelen, van welke laatsten toch velen door de reproductie der werken van Israels, voeling met den overledene gehad moeten hebben. Ook u.t de kringen der Joodsche upper ten waren er te weinig gekomen om den overledene de laatste eer te geven. En niet één enkel tooneelspeler zagen wij in het sterfhuis, bij den stoet of op 't kerkhof. Dat men hier eer te brengen bad aan een nationale glo- r e van Nederland, aan een waarach tig vaderlander schenen ook onze hoogo militaire autoriteiten niet te beseffen. Geen enkel un.form hebben wij opgemerkt, behalve dan dat van jhr. RoëlL En toch, met het toene mend begrip, dat de wereldvrede in "t belang van alle volken is, zal de geestelijke verdediging va i de eigen heid des vaderlands in de toekomst waarschijnlijk hoe langer boe meer aan den kunstenaar worden overge laten, hij de vaderlander bij uitne mendheid. Stil en eenvoudig trok de stoet dooi de Haagsche straten naar het kerk hof aa'n den Scheveningschen weg. Langs den weg wekte de stoet be langstelling, doch overdruk was het nergens. Op het kerkhof echter, was een vrij groote menigte, wier houding soms herinnerde aan de Génestets: „Daar wordt er een begraven, Dat is een aardig geval..." Maar toch ook, wij zagen een paar dames uit het pubhek weenen. Aau de groeve werd het ruwe wit houten kistje van het zwarte kleed ontdaan en zachtjes neergelaten. Ind.en bet bestuur van 't kerkhof gezorgd had voor een passender klee- dij der doodgravers ware het deco rum beter bewaard gebleven. Het gebruik wil, dat eik_der genoo digden dr.e scheppen aarde op de kist in de groeve werpt. Mmister Tal- ma voelde de schoonheid van dien vorm, van dat symbool van deemoed, berust ng en overgave. Waardig, met het rustige, bewuste gebaar van een oud-Romein, volbracht hij die laatste eerbetuiging. E11 die de schoonheid van het symbool begrepen, moeten in hun hart den minister dankbaar ge weest zijn op dat oogenblik, want al de anderen die volgden en er wa ren daaronder toch vele kunstenaars, voelden met, dat hier wél-passende verhevene. Wij brachten een groot kunstenaar ten grave. En helaas, bijna alles was zoo foei-leelijk burgerlijk. Maar er waren toch ook enkele fij ne trekjes. Mej. Nora Keller, de trou we verzorgster van Jozef Israëls, leg de eon ru.ker treurrozen in de groeve. Het IsraëlieLsch Weeshuis had een klein weesjongetje gezonden, die met zijn handje dr.e schepjes aarde in de kuil wierp aandoenlijk oogenblik. En toen de groeve op grove, onhan dige, bijna ergerlijke wijze door de twee doodgravers was volgegooid, opende de voorganger een wit papier en 8troo.de een wit poeder op liet zand aarde van het Heilige land, aarde uit Palestina. En de witte aarde vermengde zich met bet blonde zand Nederland's en Palestina's aarde dekken de groe ve waar.11 hij rust, in wien de beide zielen der twee landen tot één groote ziel vol gevoel en innigheid waren samengesmolten. En zoo sluimert hij zacht hij de gToote Jood, die ook zulk een groot Nederlander is geweest En wél was het laatste Hebreeuwsche gebed, dat aan de groeve werd uitgesproken hier van toepassing, het laatste gebed welks slotzin luidde: „Hij, de Gewel dige, heeft den dood verniet.gd. En Hij heeft de smart van zijn volk af gewenteld." Stadsnieuws Dit Haarlems oude keuren. WIJZE VAN PROCEDEEREN. XVIIL Omstreeks de helft van. de 18de eeuw bestonden er al evengoed uitvoe rige voorschriften over de manier van procedeeren. als in onzen tijd. Ook toen mocht niemand als procureur occupeeren, dan die daartoe den eed had afgelegd Maar destijds was éénmaal be"ëedigen niet voldoende. Fik Jaar opnieuw moest deze eed bij de verandering „van het Collegie van de heeren Schepenen", vóór deu eer sten Rechtsdag worden afgelegd. Ook waren de procureuren minder vrij in hun bewegingen, dan thaus. Zij mochten niet uit.de stad vertrok ken, of zich van de rolle absenteeren, zender consent van den Heer presi- deerende Schepen. Natuurliik kwam ook toen in civie le zaken het getuieeuverhoor al voor. De procureurs mochten daaraan deel nemen, maar onder zekere beperking. Daarvan zeggen de voorschriften „Ln dat de Procureurs zig mede zullen moeten vvagten van ecmge ge nerale, onnodige of nergens toe die nende Vraag Punten op te geven, op poene van te worden geroyeerd." Waarschijnlijk zal een hedendaag- 8Che procureur dit kras optreden van toen niet zonder schrik vernemen. Al deze voorschriften zijn gesteld in een taaltje, dat veel meer niet Fransche termen doorspekt is, dan ons tegenwoordig wetboek. Zoo wer den bijvoorbeeld de winner en do ver liezer van een proces de T r 1 u m- pnaat eii de S u c c u b a n t ge noemd. STUKKEN VAN DEN RAAD. Wegens hare benoeming tot on derwijzeres in Ned.-Indië verzoekt mej. II. J. W. Krijgsman met ingang van 15 October a.s. of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien eervol ontslag uit hare betrekking als onderwijzeres aan de Ople.dings- school voor Jongens te Haarlem. B. en W. zenden den Raad toe de door de regenten van het SL Eli sabeth's of Groote Gasthuis ingezon den begrooting van dat gest.cht, voor den (Lenst van 1912 in ontvangst en u.tgaaf sluitende met een bedrag van f 103,200. Het D. B. stelt, in overeen stemming met het adv.es der com missie van bijstand in het beheer der gemeente-financiën, voor de begroo ting goed te keuren, en het subs.dio uit dc gemeentekas te bepalen op een som van I 58.200. De heer J. A. J. Paulen verzoekt eervol ontslag als leeraar in de Eng. Taal aan de Avondschool voor Han delsonderwijs, en dat zoo spoedig, als met de belangen van het onderwijs 18 overeen te brengen. G. Sordentann, vertegenwoordi ger der firma O Th. .Vaguer te Wues- baden, wonende te Utrecnt, en J. 01- deniiuis i'onckens te 's-Giavenlutge, verzoenen voor den tijd van dertig Ja ren concessie tot het drijven en ver huren van eiectrrsche uurwerken zoo wei ui Rijks- als Gemeentegebouwen op pleinen en straten als m particu- l.ero hutzen, tol hel mogen spannen van draden ook in kruising over smalle straten en stegen en lot het leggen van groudkabeis in breede straten eu ple.nen. Bij eventueels toe wijzing der concessie zijn concessio narissen bereid de uurwerken tot na der op te geven gunnstige prijsnotee- nng te verhuren. Wanneer de ge meente zou verlangen dat de toren uurwerken des avonds zouden ver- l.cht moeten worden, zuilen de con cessionarissen ze daartoe tegen bil lijke vergoeding inrichten. Onder overlegging van het ter zake betrekkelijk adv.es van den directeur der gemeen te-licntfaDrie ken, stellen B. en W. voor op bet verzoek afwij- zend te beschikken. Tengevolge van de aansluiting van den onder de gemeente Bloemen daal aangelegden Julianaweg. aan den Zijhveg, is het nood g, dat voor het onder de gemeente Haarlem ge legen gedeelte van eerstgenoemd«n weg een rooilijn wordt vastgesteld. Een daartoe strekkend besluit bieden B. en W. ter bekrachtiging aan. Vóór ö'e uitvoering van eenige werken van onderhoud aan het zie kentransportrijtuig zal een bedrag van f 374 beinoodigd zijn. B. en W. verzoeken den Raad dat bedrag be schikbaar te willen stellen. Cadettenschool. Voor het toelatingsexamen der Cadettenschool zijn o.a. geslaagd voor de ople ding voor den dienst hie* to Lande de heer E. E. A. Liera te Haarlem en voor den dienst in Ned.- Indié de heer M. Behrens, te Haar lem. ONZE VLOOT. In het laatst dezer maand zal in het Brongebouw door het stafmuziek- korps der Kon. Marine voor de leden en hu.6genooten van leden van de af- deoling Haarlem der vereeniging „Onze Vloot", en abonné's van het Brongebouw, een concort worden ge geven. Het gerenommeerde corps be staat uit 45 musici. Onder leid ng van den kapelmeester, den heer A. L. Ha- zebroek, worden o.m. uitgevoerd: Ou verture „Guiilaume Teil" van G. Rossini, fantaisie sur l'opéra „Les Huguenots van G. Meyerbeer en „On ze Vloot", militaire marsch, gecom poneerd door den kapelmeester zelf. 40-j arig jubilé. Heden herdenkt de heer H. van Meurs den dag, waarop hij voor 40 Jaren in d'.enst trad bij de Haarlem- öche Machinefabriek, voorheen Geb'r. Figee. Namens de directie is hem, met een hartelijke toespraak van den boekhou de'r, overhandigd een enveloppe met Inhoud. De jubilaris ontving van zijn kameraden een barometer, en van do opzichters een.ge prachtige bak ken en manden met bloemen. Na de ontvangst bracht de jubilaris den dag ln huiselijken kriDg door. Da Kermis. We zijn het er wel over eens, dat de kermis aftakelt. Aftakelt op al lerlei manieren. In de qualiteit van de kramen, want mooi speelgoed, fijne handschoenen, parfumerieën en leerwaren zie je met meer. aftakelt ten opzichte van de schouwburgen, waar troepen en troepjes, onverschil lig weg, allerlea oude stukken spelen en niet eens de moeite doen, een pak kend kermissluk te laten schrijven aftakelt ook in de hoeveelheid van het kermisvierend pubhek. ln geen jaren had schrijver dezes na midder nacht de kermis gezien en nu hij Za terdagavond te half twee in den nacht die overgewandeld is, vond hij, op de Groote Markt en Botermarkt vooral, wel ontzaglijk lawaai van orgels en verblindend schril elec- trisch licht, maar niet veel men- schen. En een ooggetuige vertelt ons, dat je Zondagavond half elf bij de UaiUvs, anders toch zoo n overdruk punt, nu en dan wel kou schieten. „Vroeger", zei hij, „kon je Zon dagsavonds over de hoofden loopeu.' Toch schijnt het, dat enkele ker misreizigers wel goede zaken hebben gemaaktde toboggan, Renners Cake Walk, Stuvé, Wesseling met zijn pepeidure wafelen en de beignets- kramen. Maar Hubert Wolfs heeft het niet druk gehad eu men zegt, dat hij niet terugkomt. D&t zou me een pracht van een oplossing wezen, wanneer het pu bliek wegbleef en de kermisreizigers ook. Dan was de kennis meteen af geschaft 1 Zoo ver zijn we evenwel nog lang niet. want zoolang er publiek komt, verschijnen er ook kermisreizigers, en zoolang er kermisreizigers komen, verschijnt er pubhek Wat moeten we dan in deze tusschen-periode doen? Van boven af met ijzeren machtshand de kermis dooddrukken Niets ge makkelijker dan dalde Raad praat «r een uurtje over en sen alt haar af. De kans op een meerdeineid voor aal oesluit is in de laatste jaren zeker niet nuiider geworden. Maar dan moet toch bedacht, dat hiermee voor menigeen een onschuldig genoegen wegvalt en vooral, wal imsscmen nog meer zeer doet, een oude traditie verdwijnt. Voor een overgroot deel van het kermisvierend publiek is tie kermis niet alleen oen periode van iets grooter vrijheid in hun aan vele banden vastgelegd bestaan, maar ook een herinnering aan overvloeiend jeugdpiezier. Met de afschaffing van de kermis wordt aan velen een illusie ontnomen. Zij die daartoe niettemin willen overgaan, leggen, en het is verklaar baar, vooral den nadruk op het mis bruik, dat van de kermis wordt ge maakt, op het drankmisbruik, op het gevaar voor de moraliteit. Ai mogen die feiten niet ontkend worden, zij komen niet voor bij de kermis a 1- 1 e e 11, zijn dus niet een gevolg van de kermis, maar van de neiging der menschen, om op bijzondere tij den de maat der feestvreugde te bui ten te gaan. De zedelijkheid van wie zich niet weten te beheerschen, loopt hel geheele jaar door ernstig gevaar, en dat ook op extra Zondagen 011 op den Koninginnedag dronkaards hun walgelijke persoon langs de straten slepen, weten we allen. Het is even wel zeker, dat deze zwakkelingen weinig in aantal zijn tegenover de groote massa, die rustig kermis viert. Men zegt „geef haar een genoegen van hooger allooi", maar vergeet daarbij, dat ieder ontspanning zoekt naar de mate van zijn ontwikkeling. Het heldendicht van Homeros, waar in de geleerde innig behagen vindt, heeft voor den ongeletterde nauwe lijks redelijken zul Ln diens bewon dering voor den van kleuren en goud flonkerenden carousselgevel, is den geleerde een raadsel. Zal hij hem nu, wij willen niet eens zeggen Homeros opdringen, maar gesteld dat hij Raadslid is helpen om de kermis af te schaffen Het zou onbillijk we zen. Hef der menschen geest boven de kermis uit en ze is tevens afge schaft. Maar dan toch niet zonder vergoe ding. Meermalen is in dit blad het houden van een Junifeest, een Haar- lemsch zomerfeest bepleit. Naar den vorm. waarin dit gegoten kan wor den, zoekeu de belangstellenden. Mis schien zou het een kermis kunnen vei vangen. De Junimaand is zelfs veel gescüikier tijdstip om te leesten, dan de heete Augustus. En wie het mochten betreuren, dat dan het af scheid van den zomer niet meer fees telijk zal worden herdacht, vergeet dal de Koninginnedag er is, waaraan dezen keer merkwaardigerwijze kerinisvermakedijkheden verbonden zijn. Afschaffing van de kermis goed, maar met zonder vergoeding. Ver hooging van de soort van het ge noegen goed, maar niet zonder voorzichtigheid. De gemeenteraad heeft het natuurlijk in zijn inactit, die kermis op een achtermiddag te doen verdwijnen en indien daar door relletjes ontstonden (wat we niet gelooven), dan zou de politie die wel meester worden. DAarvoor be hoeft de Raad het niet te laten. Maar bésluren is niet met harde hand af schaffen of instellen, maar, rekening houdende met bestaande opvattingen, meeuingen en geliefde overleverin gen, het peil van beschaving en ont wikkeling langzaam en zeer voor zichtig opvoeren. Indien gemeentebestuur en particu lieren in gemeenschappelijk overleg daartoe het middel vonden, zou de kermis afgeschaft kunnen worden, zander dat men uit veler leven een illusie wegnam, die het nu nog ver fraait. Districts veearts. Aan Dr. D. G. Ubbels alhier, is eer vol ontslag als buitengewóón dis- t'nctsveearts verleend. Tilly Koenen. Op het kerkconcert van Donderdag a.s. in de Groote Kerk zal door Mej. Tilly Koenen ten gehoore worden ge bracht liederen van Bach, Wolf, Dvó- rak, v. Rennea, Zwee'rs, Ove'rbeek en Krebs. De lieer Louis Robert zal orgel stuk ken spelen van Bach, Hfindel, Franck en Salomé. Gevallen. De 5-Jarige A. K. K., wonende Oranjeboomstraat 15, is gister van een hek op het emplacement van het Goederen station gevallen en heeft een arm gebroken. Examens. Voor Handleekenen l.o. slaagden te 's-Gravenhage de heeren: A. A. J. v. Raalte, J. J. Vornuk, C. de Wolff en A. P. Zuurendonk, allen te Haarlem. Voor de hoofdakte slaagden te Am sterdam de heeren: R V-sser te Hille- gom, C. Daalder te Zandvoort en A. G. C. Meijer te Haarlem. Nieuwe winkel. Hedenavond opent de heer A. J. Schmidt in het perceel Anegang 16 een nieuw spiegelmagazijn. Al de voorradige artikelen, copieèn van Jacob van Maris, Van der Meer, W illem van Maris, enz., worden door de firma op eigen atelier vervaar digd. Verder heeft de firma een zeer groote collectie aquarellen en Engel se he platen. De winkel, die 's avonds eiectrisch verlicht is, heeft dan ook een goed aanzien. DrinkhaL De Drinkbal van de Ilaarlemsche Stoalwaterbronnen is gisteren door 48 personen bezocht. (Zie verder Stadsnieuws onder Laat ste Belichten). Uit de Omstreken BENNEBROEK. De stoomtram, komende van Haar lem om 6.56 uur bleef Tn de Benne- broekerlaan nabij villa „Flora" ste ken. Door hel vastloopen van de krukas, weigerde de machine verde ren dienst. Spoedig arriveerde \ua H.llegom een n euwe machine, zoodat de dienst slechts een half uurtje ver traging ondervond. Baldadigheid. G. R. uit Vogelenzang vermaakte zich g.sieren met het gooien van steenen. Een der project eien trof den koopman J. de W. uii Haarlem tegen het hoofd en veroorzaakte een ernstige wond. Van een en ander werd proces-verbaal opgemaakt. HAARLEMMERMEER. Trouwlustig. Een man van Sd jaar, zekere De Gr., te Hoofddorp, wiens tweede vrouw een kleine drie maanden ge leden gestorven is, heeft het voorne men opgevat, zich voor de derde maal in de huwelijksboot te wagen. De bruid telt 55 jaar, men zou met liet oog op den leeftijd van den man kun nen zeggen 55 zomers, SANTPOORT. De weleerwaarde lieer Van Gin kol, pastoor te Driehuis, herdacht giste ren zijn 40-jarig priesterschap, waar van 20 jaren in de gemeente Velsen. Uit vele huizen wapperde de natio nale driekleur en het fanfare-corps aldaar bracht den jubilaris een sere nade. SLOTERDIJK. Bij den veehouder T. van den Boo gaard zijn nu weer twee runderen san miltvuur gestorven, dus 3 bin nen de acht dagen. IJMUIDEN. Brand in de lad.ng. Volgens alhier uit Stralsund ont vangen bericht is de Nede'rl. zeetj-Hk „Onderneming", kapite n de Groot, van Stettin naar Augustenbnrg met een lading briquetten, aldaar binnen gesleept met brand in de lading. De brand is door de Stralsundcr brand weer gebluscht. De schade kan cérst na lossing worden vastgesteld. UPOLDER. De dader van de alhier gepleegde inbraak (met diefstal is aangehou den het is een tijdelijk alhier werk zaam Belg, die gevankelijk naar Am sterdam is overgebracht Binnenland DE TARIEFWET. Aan de Tweede Kamer is door het bestuur der Vereeniging van Neder- landsche Baksteenfabrikanten een schrijven verzonden, waarin wordt medegedeeld, dat fabrikanten van baksteenen en van aanverwante ar tikelen zich geheel kunnen ve'reeni- gen met het voorgestelde bij posten opgenomen ónder groep X van de aanhangige wijziging der Tar efwet, alsook dat adressanten met Ingeno menheid hebben gezien, dat de meer dere opbrengst van "t Tarief bestemd Is, besteed te worden voor doelein den als pensionneering van arbei ders. DE HITTE. Op verschillende plaatsen in Drente ziju tengevolge van het aanhoudend® droge en heete weder, koeien ln de weide gestorven gevonden. ONREGELMATIGHEID BU DE LOTING. „Het Volk" deelde mede, dat er aan het eind der vorige week bij de loting ie Amsterdam een ernstige on regelmatigheid zou zijn ontdekt. E? kwam namelijk, volgens het blad, voor de tweede maal het nuiumeif 35-48 uit de bua Het „Hhld." heeft zich gewend tot den militie-commissaris, den gepen- sionneerden kolonel S A. Lutz. Dcz®

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1