F. WISBRUN LIFFMANN, Wollen Japonstoflen, Gekleurde Katoenen en Wollen Monsselines, Batisten en Zephirs OPGERUIMD tegen ongekende lage prijzen, Anegang 69 Haarlem, Ziet onze speciale étalage. De tentoonstelling belooft interes sant te worden. Men verneemt al thans, dat zoowel onder Franschea als Duitschers de besten van de jon gere schilders, te Parijs, bereid zijn bovó neten van hun werk in te zen den. TOLSTOY's MANUSCRIPTEN. Men schrijft aan de „Tel." Ik vernam uit Rusland, dat al de door graaf Leo Tolstoy nagelaten (manuscripten, waarvan nog niets ln diruk verscheen on die bestaan uit romans, tooneelstukken en korto ver halen, dezen winter in drie doelen gepubliceerd zullen worden. Het eer ste deel verschijnt in November, en de beide andere doelen in December en Januari. De uitgaaf wordt bewerkt door Vla dimir Tsjertkoff, den boezemvriend en letterkundigen agent van den overleden graaf, in overleg met diens familie. De werken zullen gelijktijdig ;in het Russisch, Fransch, Duitsch en Engelsch verschijnen. En de op brengst zal dienen, om Jasnaja Po- .lyana, het groote landgoed dor grafe lijke familie in Toela, haar af te koo pen en tot een gemeenschappelijke 'bezitting van de daarop wonende boe ren te maken. INGEZONDEN Van ingezondon stukken, geplaatst of 6}et geplaatst, wordt de kopie don inzender biet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriok stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. HOE MEN ZAKEN DOET. Reeds meerdere malen hebben wij zoowel in woord als geschrift gelegenheid' gehad te kunnen wijzen, op de groote voordeelen voor den middenstand om in zijn bedrijf de moderne methoden van bedrlj fsoefe- ning in te voeren. Ook mochten wij meerdere malen een ernstig woord van waarschuwing a'oen hooron, om èn den middenstand èn het publiek te behoeden voor praktijken van ge- wetenlooze lieden. In dit a'rtikel wenscheta wij eenige verschillende methoden waarop „men" zaken doet te behandelen, echter niet als voorbeelden ter na volging, doch met het doel een ern stig woord ter waarschuwing te spre ken. Het is nu eenmaal een feit, dat een belangrijk deel der samenleving, zijn grootste heil vindt in het zoo, mo gelijk, bijeenbrengen van geld liefst veel, zeer veel gold zonder daarvoor echter den noodigon inaat- schappelijkeB arbeid te willen ver-, richten. Men ziet het aan het speculeeren op de beurs, in bouwterreinen enz., dat een belangrijk deel der men- schen, tuk op het makkelijke wijze verdienen van groote sommen golds, toet niet versmaden om dikwijls met geld, dat toen niet toebehoort, specu- latieve fondsen te koopen 'in do hoop, dat het „geluk" hun meeloopt. Dat die zucht naar geld' en het op makkelijke wijze verkrijgen daarvan niet alleen aa'nwezig is bij de bezit tende klasse, maar zelfs bij de laag ste klassen der bevolking kon men zien bij de staatsloterij. Een paar da gen voor de eerste trekking wordt er door honderden main neb en vrouwen uit de heffe des volks, nacht en dag „queue" gemaakt, om 't „geluk aan brengend briefje" van zijn spaarpen ningen te koopen. Nu hebben slimme bollen zich die zucht van het publiek, om zonder te werken geld te verkrijgen, ten nutte gemaakt, en praktijken uitgedacht om tc'n koste van de domheid dozer menschep, belangrijke voordeelen le verkrijgen.. Ik wil hier niet wijzen op de vele zwendelp'raktijken, wollce van alge- mceno bekendheid' zijn, doch allee'n een paar gevallen bespreken van zeer ernstigen aard om de vele slachtoffers welke zij maken en ter waarschuwing van anderen. Bij naam kent men algemeen de zoogenaamde huizen van koop- met recht van weder inkoop. Een betere naam - eou mijsscibien <zijn huilen, waar woekeraars hun praktijken uit oefenen, omdat de arme menschen, die tot dergelijke huizen hun toe vlucht moeten nemen om aan geld te korneti, gewoonlijk uitgeplunderd worden. Voor de goederen, die zij als onderpand voor hun leening want het is een gefingeerde verkoop in handen van zoo'n bankhouder ach terlaten wordt slechts een klein deel der waarde gegeven, terwijl de rente voor deze geldleening buitenspo rig hoog is. Door deze gewoonte nl. om in verhouding tot de waarde van het pand, slechts een klein bedrag tor leen te verstrekken, vertegenwoor digt het ..beleenbricfjo" een betrek kelijk hooge waarde. Van dien goe den naam dezer briefjes hebben hu enkele van de heeron ondernemers van „huizen van verkoop met recht tot wederinkoop" gebruik gemaakt, om zich te verrijken te'n koste van de domme menschen, wier zucht tot makkelijk geld verdienen sterker is dan hun eerlijkheid. De hoeren hebben het volgende be dacht, en naar men mij van verschil lende zijden verzekerd heeft, met zeer groot succes. Zij vullen beleenbriefjes van hun eigen bank van leening in, met denk beeldige bedragen, geleend op waar- delooze prullen. Een dergelijk briefje waarop b.v. f 100 staat als gelec-nd op diamanten sieraden of andere voorwerpen, welke een groote waar de doen erwachten, wordt opzette lijk „verloren". De gelukkige vinder op zoo'n makkelijke wijze in het bezit geko men van een stuk papier, dat hem de beschikking zal erleenen over een voorwerp van veel hoogere waarde dan de f 100, welke daarop geleend zijn, spoedt zich naar do particuliere bank van leening (huis van koop met recht van wederinkoop) betaalt de i 100 plus de eventueele rente, en ziet zich tot zijn groote verbazing in het bezit gesteld van een totaal waar deloos prul. Op veel grooter schaal dan men zou vermoeden worden deze p'ractijken ongestraft uitgeoefend. Al prut telt een beetgenomen© wel eens, ja al dreigt hij wel eens met politLe en ju stitie het blijft bij dreigen, daar do vinder zich zelf aan oneerlijkheid heeft schuldig gemaakt, toen hij het bank van leening briefje op straat vond' en... behield en er wederrechte lijk gebruik van maakte. Bemerkin gen op de „waardeloosheid" van het pand zijn dan 'nog aanleiding voor don bankhouder om zich op oen voet stuk van edelmoedigheid te plaatsen. Want zoo zegt hij dan... ik help mijn arme medemenschen gaarne, en kijk niet altijd' naar de waarde van het pand, als ik weet, dat ik een eerlijk man uit den br&nd helpl Maatregelen van wetgevenden aard zijn tegen dergelijke practijken ver moedelijk niet te nemen. Publiciteit I is liet eenige middel, dat aan practij ken van gewetenlooze schelmen als van dit .gilde, een eind kan maken. Maar nog brutaler treden eenige vrijbuiters op men noemde mij namen, d'ie voor belangstellenden bij mij te vernemen zijn die speculee- ronde op de boven reeds geschetste zucht om zonder werken „rijk" te worden, hun slachtoffers kiezen en zich te huhnen koste verrijken. Die heeren kiezen den grooten weg en de stadsbank van leening als ope ratie-basis, en treden als volgt op: Door middel van annonces in dag bladen koopen zij in grooten getale bank van leening briefjes van oen stadsbank. Zij geven voor die briefjes een luttel bedrag voo'r de bezitters dier briefjes dikwijls nog een voor deeltje, omdat zij het geld missen de panden in te lossen en komen op die wijze in het bezit van ee'n groot aantal dezer briefjes. Op deze briefjes staat van wege 't Bunkbestuur vermeld het bed'rag, dat ter leen verstrekt werd, benevens de getaxeerde waarde van het pand. Na tuurlijk is de getaxeerde waarde hoo- ger dan de voorgeschoten som, doch in de meeste gevalle'n is dit verschil in werkelijkheid zeo'r gering. Zelfs geschiedt het meermalen dat goede ren (gouden en zilveren sieraden) expresselijk met het doel ze te beloe- nen vervaardigd worden, en uiterlijk heel mooi, doch zoo goed als waarde loos zijn. - Al deze briefjes worden gesorteerd in pakken van f 3000 tot f 10.000. De getaxeerde waarde vermeldt hiervoor op de briefjes b.v. f 4000, tot f 14000. Om later te vermelden redenen, be- leenen deze bedriegers een diaman ten sieraad van b.v. f 350 waarde voor f 75 eïi laten als waarde f 150, daarbij vermelden, en voegen dit briefje bij het gesorteerde pakje ove rige briefjes. Nu worden de slachtoffers gekozen. Men krijgt bezoek van een paar ,.hee- 'ren"t die met radheid van tong, en met bewonderenswaard ge menschen- kennis hun slachtoffer weten te over tuigen, dat de koop, die hem voorge steld wordt, zóó voordeelig is, dat hij niet weigeren kan. Hoe zou hij dat buitenkansje ook kunne'n laten loo- pen? Verbeeldt u, men biedt hem daa'r te koop een verzameling lom bardbriefjes een waarde van f 5000, vertegenwoordigende, waarop ge leend is f 3000, ch die kan hij nu voor f 800 k f 1000 koopen. Een zuivere winst dus van minstens f '1000. Als het slachtoffer zoover bewerkt Is, dat hij zal toehappen, doch nog weifelt, wordt midden tussclien dat pakje brierjes uit, een briefje geno- me'n (natuurlijk dat briefje waarvan de waarde f 350 ris en waarop zij1 slechts f 75 leenden) en dit briefje moét het dan doen. en doét het in de meeste gevallen ook. Ziedaa'r, zeggen zij dan, hier heeft u een der briefjes, laat u dit linlos- se'n, en als de waarde niet minstens liet viervoud is, dan verbeuren wij f 100, welk bedrag zij dan met veel vertoon deponeeren. Het pand wordt door hot slachtof fer zelf gelost, hij een juwelier of goudsmid laat hij het sieraad taxee- ren en verneemt dat hot werkelijk meer dan f 300 waard is... en hij sluit dc'n koop, en betaalt voor een hoopje papier zijn goed geld. Het eerste werk van het slachtoffer, als hij in het bezit der briefjes is ge komen, .is een wandeling naar de be wuste bank van leening met do brief jes en het geheele bedrag, dat er c»p voorgeschoten is. Ilij betaalt, behal ve de duizend gulden, d. hij 'reeds aan de oplichters betaalde voor het bezit der briefjes, nog eens de drie duizend gulden, plus de rente voor de panden, en ziet zich in het bezit gesteld van ee'n voor hem zoo goed als waardeloozen rommel. Ik schreef het hier hoven reeds, er zijn Lieden die speciaal hun work e'r van maken om artikelen te vervaar digen of te doen vervaardigen welko bij oppervlakkige beschouwing gelijk zijn aan waren, welke het drie k viervoud waard zijn, om zo bij ban ken van leening te beleenon. In tal rijke gevallen lukt het dezen zwende laars maar al te goed om dikwijls hst dubbele van d'e'n kostondon prijs op deze artikelen geleend te krijgen. De briefjes van dergelijke panden maken een belangrijk deel uit van do briefjes, waarin deze bedriegers han deldrijven. Nu zulldn velen mijner lezers, evenals ik zeggen: lloe is het mo gelijk, dat met dergelijke praktijkon nog slachtoffers gemaakt kunnen wórden? Want, het is u evenals mij opgevallen, dat die heeren bedriegers kleine bedragen versmaden, en liefst in het groot hunne zuken drijven. Maar menschen, die zoo gereedehjk over ettelijke du zenden guldens kun nen beschikken, zijn nu toch gewoon lijk wat beter onderlegd, dan de niets bezittende menschen, en niettemin worden er bijna iederen dag slacht offers gemaakt. En nu is het niet alleen te Amster dam, dat deze lieden 'reeds sedert ee nige jaren, straffeloos hun praktijken uitoefenen, ook te 's-Gravenhage, Rot terdam, Haarlem enz. maken zij voortdurend slachtoffers. Ook uit die plaatsen werd herhaal delijk tegen deze practijken gewaar schuwd doch zonder succes... De vo rige week werd in de hoofdstad des Rijks ee'n winkelier de dupe dezer lie den; hij kocht voor een waarde van f 15000 dezer briefjes, hij betaalde voor liet bezit der briefjes f 2500 en kreeg voor de f 15000 %lus f 2500 wel ke hem de inlossing der panden en de briefjes gekost hadden, een hoop rommel, waarvoor hij bij verkoop geen drieduizend gulden kan krij gen. Deze man kreeg voor zijn zucht, om veel te verdienen zonder te werken., men had hem voorgespiegeld, dat die panden wel vijftig duizend gul den waard waren een du're les, wel ke hij ongetwijfeld ook verdiende. Maar al erkennen wij de domheid 'om op deïgelijke voorspiegelingen in to gaan, wij wenschen er op te wij zen, dat dergelijke zwendelpraktijke'n ongestraft bedreven kunnen worden. En daarom een waarschuwing aan allen. Laat u, zelfs door de mooiste praatjes en de schoonste voorspiege lingen van veel, zeer veel geld te kunnen verdienen, nimmer verlokken op dergelijke „voordeelig©" aanbie dingen in te gaan. Evenzoo raden wij onzen lezers aan: Indien gij zoo „ge lukkig" zijt, bank van leeningbriefjes te vinden laat ze liggen... of depo neer ze bij de politie, maar laat u 'niet bij den neus nemen door de bo vengeschetste bedriegers. J. S. MEUWSEN. Uit de Arbeiderswereld SLAPTE IN DE TEXTIEL- INDUSTRIE. Men meldt uit Enschedé aan de „Tel." In de grensplaats Bocholt, waar tal van Hollandsche arl>eider3 werk vinden, zijn verschillende textiel fabrieken wekelijks eenige dagen stopgezet, wegens de liooge prijzen der ruwe katoen. Dit voorbeeld zullen verschillende fabrieken volgen, indien de toestand niet beter wordt. Kerk en School NED. HERV. KERK. Beroepen te Zaltbommel ds. F. S. Knipscheer, te Avenhorn en Groot huizen (N.-H.). Beroepen te Ilarich c. a. ds. L. Moolhuizen, te Wouterswoude. Bedankt voor het beroep te Arne- muiden ds. A. van der Sluis, te Hui zen (N.-H.). Beroepen te Ameide en Tienhoven ds. J. II. Gunning E.Bzn. te Oud- Beierland. CHRIST. GEREF. KERK. Beroepen te Kolhorn ds. L. de Bruijn, te Bunschoten. FAILLISSEMENTEN. Utrecht. J. J. Japin, kruidenier, te Barneveld. Rechter-commissaris mr. II. Pelinck curator mr. C. M. van Voorst Vader, te Amersfoort. De naamlooze vennootschap Amersfoorlsche Houtwarenfnhnek, voorheen Wesselman Co., geves tigd te Leusden. Rechter-commissaris mr. H. Pelinck curator mr. II. J. M. van den Bergh, te Amersfoort. B. Materman, aannemer, te Zeist. Rechter-commissaris mr. H. Pelinck curator mr. H. G. Holsteyn. Zwolle. E. Hagen, weduwe L. Top W.Lan., koopvrouw en winke lierster, te Elburg. Rechter-commis saris mr. E. L. Umbgrovecurator mr. I. R. van der Pot. Burgerlijke Stand HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD: W. Arntzen en L. Dijk; W. de Graaf en J. Flens. GETROUWD: N. Haspels en M. Boekhoven; i. Pecht en J. J. Markwat; Ph. W. den Dekker en J. Hamelink; W .H. Paans en M. Ma'rbus; C. A. Cornolissen en G. Bakker. BEVALLEN: C. C. Borbee—van der Heiden d- J. BusBon, d. J. A. Milvan Win den II. v. Bontemvan Bontem d. M. JansenWeyers, z. T. do Ruiter- De Groot d. M. van Tol—Balkenende d. A. Klootwijk—Monds d. G. Dijks manKislemaker, z. en d. D. Ver doesKlaassen d. G. van Dijk—Dolnq d. C. Visser—Cornells z. E van leeu wen—Kassing z. OVERLEDEN: A. Gr.iekspoor, 2 jaar; E. Vinke, 0 w. M. Nieuwenhuyse 76 j., W. va'n Huizen, 4 rn. B. B. v. Koot, 3 w. F H. Lamers, 13 m., A. van Voorst, 2 m., T. Beellng, 79 j., W. A. Kluyt, 5 m. M Kaan, 51 jaar; M. J. Raven, 3 w. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDË. ONDERTROUWD: P. J. de Mooij en M. J. v. d. Meïj. BEVALLEN: A. Poelgeest-Moorman, d. C. W. Bijnsdorp-Bultórs, z. J. J. Roee- singh van Iterson-Luitjes, z. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Bevallen C. J. van TunenBeijk, d., E. Klein—Van der Wel. t. Overleden L. A. A. Kuijl, 4 weken. ONBEKENDE STUKKEN, le Helft Augustus 1911. Binnenland: BRIEVEN. C. v. d. Meer, Alkemade, Mej. D. Schouten, mevr. v. Eikeren, J. v. Wijk, Amsterdam, Mevr. Steinvoor- den Dordrecht, Mej. M. M. Stevens, Den Haag, K. v. Mierlo, Hofstee, Ilaa'rlem, A. v. d. Arend, N. Meerlen Heemstede, Jongejuff. A. M. Valk, Maastricht, Mej. L. Timmermans Scheve'ningen, Tante Lot? Ci. Tilly, Haarlem Aonvollechg). Mej. C Leen houwers, Amsterdam. BRIEFKAARTEN. De Swaan, Dresscher, Brugman, mej. L. Eman, H. Wester, v. Amen, J. Slicher, J Wonzow, D. Snoeck, mevr. v. Beek, jongejuff. S Pielers, C. v d Molen, M. Spaan, J. A. van Putten allen Amsterdam, mevr A.- Muster, Arnhem, A. Bruïnenbe'rg, Be verwijk, mej. S. Molenaar Bussum. mej. L v. Berg, Wed. M. Wijnstok Den Haag, R. E. Breed, mej K. Ket ting Haarlem, mej. J. Kuster Heer len, A. Hoonhoud Hoorn, G. Reniest? Mej. T. Tuijn'7, Milicien II. Zweers? K Mebus, Uit Spaarndam: Keimer Amsterdam, A. Nauta?? 69 Drukwerken. Buitenland. BRIEVEN: F. E. Ma'rtto Berlin, N. Ilerlenkraat München, Mme D. Meijer Paris, Mile C. Hohenwaldner, Salzburg. BRIEFKAARTEN: L. J. Visser Ch&mony, J. Schmitz, Coin a. Rh., Mme H. N. van Saaitony Luzern, II. A. Wragge N.York, W< Lombrucht? Deutschland (Uit Spaarn dam) mej. Roording bij Gent. 6 Drukwerken. ÏV>T2rt£i: i, f - tógfe f1:'. "5ïï¥i flU 4 isW'Sf-A? i; berichten dat alle nog voorradig zijnde zullen worden

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7