VORS) EH VRIENDSCHAP NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. Wo. 3641 Verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1011 B HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIE N: pbr drie maanden! x10r> Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 120 Haarlem van 1—5 regels 1.—elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd te (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)J-30 Advertenttén van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland„1.65 loiWSf 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. 0«°l"i5d Zondaglblad, 'voor HaiHcm' Ó.J1H Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing Yan advertentiên en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. tweede blad. Buitenlandsch Overzicht De regeering en de spoorweg staking ln Engeland. Bij de opening van de zitting van het Lagerhuis werd minister Chur chill dour leden van de arbeiderspar tij en radicalen overstelpt met vra gen, speciaal OVER DE UITZENDING VAN TROEPEN naar enkele districten, zonder dut de civiele autoriteiten daarom verzocht hadden. De minister antwoordde, dat aan de militaire autoriteiten bij den hul digen stand van zaken is opgedragen de bescherming van den eigendom der spoorwegmaatschappijen, de handhaving van orde en rust on liet gaand© houden van het verkeer, en dat in verband met die taak een ster ke militaire macht noodig was. „Het doet mij genoegen te kunnen verklaren, zoo vervolgde do mi nister dat de militairen in de meeste geva llen niet behoefden op te treden. De troepen waren gesteld on der bevel van verschillende gene raals, die ieder voor zich verantwoor delijk waren voor een bepaald ge bied. Aan deze officieren zijn discre- tioanaire volmachten verleend, die zij voorioopig nog zuilen behouden." (Toejuicliingeii en bij de arbeiders partij eenig geroep van „slaat van beleg"). De minister-president Asquith hield een kurle rede, waarin hij verklaar de, dat liet land dunk verschuldigd is aan allen, die direct of Indirect hebben bijgedragen tot UET HERSTEL VAN DEN VREDE. De hoofdzaak is thans niet den lof of den blaam juist te verdeelen, maai- te zorgen, dat rle tot stand ge komen schikking ook het gevvouschte effect heeft. Z. Excellentie deelde mede, dat als president van de commissie, die EEN ONDERZOEK ZAL INSTELLEN naar de werking' van het heinid.de- lingsontwerp vuji 1007 en rappar- teeren over eventueele wijzigingen in het belang van een snelle en bevre digende bijlegging van gescliillen, zal optreden Sir David Harreli, ge wezen onder-staatssecretaris voor Ierland. De minister verklaarde zich tegen een bespreking van liet gebeurde bij den liuidigen stand van zaken, en sprak het vertrouwen uit, dat het Huis en het land aan de commissie succes toeweusMit op haar streven. De arbeidersleider Hamsay Mac- donald zei, dat de schikking door beide partijen aanvaard kan worden _p,ls een waarborg voor den vrede. Spreker wees met nadruk op de eerlijkheid en welwillendheid, be loond door do spoorwegmaatschap pijen, en de flinke houding van de arbeiders op do conferentie van Za terdag j.l., waardoor de schikking betrekkelijk gemakkelijk tot stand Is gekomen. Ook verklaarde hij. dat zoo deze geest de verdere betrekkingen tus schen directies en arbeiders door dringt, dit geslacht VOOR 1IET LAATST oen spoorwegstaking zal hebben go lden. Daarna oefende hij scherpe kritiek FEUILLETON Bewerkt naar het Engelsch. 3; Zóó onbekend was ik met het rei zen in den winter in koude lucht streken, dat het eenige minuten duur de, voor ik tot het besef ksvam. dat mijn vervoermiddel op ijzers en niet op wielen voortging. Verder zwaai den en gleden wij do duisternis in, voor zoover ik begreep langs den rand van een diepen afgrond, en blijkbaar met groote snelheid. Er was iets bijzonder bekoorlijks in dezen rit door con onbekend land, met volslagen duisternis om mij heen en met als eindpunt het Brun- varad, dat mij als liet palels uit een tooversproobje toescheen. Waarom, zoo vroeg ik mij Af, had Koning Karei mij geïnvi teerd Was het alleen om mijzelfs- wille, of wist hij, dat ik zeer gefor tuneerd was eoi wilde hij geld van mij leenen ïk had zoo nu en dan gehoord, van Koningen, die dorgelijke dingen de- 'den maar toen Ik mij mijn grooten, op do handelwijze van minister Churchill tijdens de staking, waarbij hij verklaarde, dat het ministerie van binnenlandsche zaken een demo nische rol liad gespeeld gedurende de ongeregeldheden. Do uitgifte van bulletins, waarin de toestand van de staking werd aan gegeven, noemde hij een lawaaierige inmenging van personen, die van de omstandigheden niets begrepen, maar zichzelf dag aan dag op den voorgrond trachtten to dringen. - Hij protesteerde eveneens tegen het optreden van een talrijke troe penmacht en verklaarde, dat de ge organiseerde arbeiders niet zouden dulden, dat de stakers in hun pogin gen tegengewerkt worden door EEN NOODELOOS MACHTS VERTOON. Minister' Churchill antwoordde in krachtige termen op de kritiek van Macdonald en verdedigde met warm te het optreden der regeering, dat hij ten volle gerechtvaardigd achtte, oiider deze moeilijke omstandighe den. Hij wees op de noodlottige ge volgen van de voortdurende belem mering van het spoorwegverkeer en zei vervolgens „lk weet niet, waar het ooit is voorgekomen, dat een groote gemeen schap door een ramp van dien om vang werd bedreigd. Ik erken, dat niet allo spoorwegbeambten in het land gelijkelijk doelen in de blaam, die valt op hen, aan wie de oproeri ge tooneelen te wijten zijn. I-let is echter oen dwaaslieid te beweren, dat do stalling niet met gewelddadig heden gepaard is gegaan. De regeering heeft noch de zijde van hot kapitaal, noch die van de ar beiders gekozen, maai' die van het volk. (Toejuichingen). Eu wij wach ten met gerustheid en vertrouwen de verwijten of aanvallen af, die men op ons mocht richten, daar wij, als zijnde verantwoordelijk voor de wel vaart en de veiligheid van het volk, slechts zijn levensbelangen in het oog hebben gehouden on getracht hebben onzen plicht te doen." vLuide toejuichingen.,. Ook andere leden van de arbeiders partij gispten in scherpe bewoordin gen do handelwijze der regeeiing ter zake van hot gebruik der troepen en er ontspon zich EEN HEFTIGE WOORDENTWIST tusschon den arbeiders-afgevaardigde Keir Hardie en minister Lloyd George. Keir liardie deed het voorstel, dat het Huis slechts voor een week ver daagd zou worden, maai' Lloyd George verklaarde, dat zoo de om standigheden bijeenroeping van het parlement noodig maakten ter goed keuring van den een of anderen maatregel, dien de regeering meende te moeten nemen, deze niet zou aar zelen, liet Huis bijeen te roepen bin nen de acht dagen. Hot Iiuis besloot ten slotte uiteen te gaan tot 24 October. Op enkele plaatsen wordt DE STAKING NOG DOORGEZET, maar steeds wordt het .getal stakers kleiner, zoodat hot treinverkeer er nu niet meer onder lijdt. Het stakingscomité heeft een ma nifest uitge\ uurdigd, waarin wordt verklaard, dat geen der 60.000 THANS STAKENDE DOK WERKERS EN TRANSPORT- ARBEID'.' het werk zal hervatten, voordat de beambten van de tram, van de elec- goedhartigen gastheer, die zooveel van sport hield, weer in het" geheu gen bracht, scheen de eerste theorie de waarschijnlijkste, zei ik tot mij zelf, en ten slotte zou een monarch nog wel een minder interessanten en presentabelen gast kunnen ontvangen dan mijn nederigen dienaar. Een liohtstraal die plotseling door het por tiersraampje van mijn rijtuig scheen, stoorde mij in mijn overpeinzingen. Die was ufkomstig van een groot ge bouw met veel rijen verlichte ven sters. Toen mijn oogen daarop het vergulde opschrift „Parlsorhof" op vingen, wist ik, dat het doel van mijn reis nog niet bereikt was. Wij gingen nu een mooie broede straat aan weers kanten met winkels en restaurants bebouwd en met electriseho booglam pen verlicht, door. De winkels waren wel allo gesloten en maai- enkele on duidelijke 5,'cstalten waren in de met sneeuw bedekte straat te zien, maar toch droeg de plaats het air van een stad van welvaart en vooruitgang. Ongetwijfeld was dit Weisshoim en de omvang van de stad was grooter dan 11c gedacht had. Wij gingen een mooie katholieke kerk voorbij met een met sneeuw bedekten domtoren.; een groot vierkant gebouw met twee oude kanonnen voor den boogvormigen doorgang deed denken aan een mili taire bezetting wij gingen over een groote open ruimte, met aan den eenen kant een gebouw, dat wel een trisclie centrale, van den reinigings dienst en de stewards hun eischen ingewilligd zullen zien. Hoe 6treng de Engelsche rechter belemmering van DE VRIJHEID VAN ARBEID straft, blijkt wel uit het volgende Een winkelbediende te Londen, die zich bij de stakers had aangesloten, verscheen dezer dagen voor den rech ter onder beschuldiging werkwilligen te hebben bedreigd. De magistraat sprak liem aldus toe „Gij hebt u gedragen op een wijze, die in geen enkel beschaafd land ge duld zou kunnen worden. Gij hebt niet het recht uwen makker te be dreigen, wanneer hij aan het werk wil blijven. Teneinde u dit behoorlijk in te prenten, veroordeel ik u, om dat het uw eerste misdrijf is, tot TWEE MAANDEN DWANG- AREEID." Er valt ook EEN KOMISCH INCIDENT te vermelden. Voor de Armley-gevangenis te Leeds waren een groot aantal stakers samengestroomd. Plotseling verscheen op het dak een gevangene, die uit zijn cel ge broken was en dezo begon de stakers aldus toe te spreken „Kameraden, ook lk staak. De gevangenis-uren du ren te lang. Ik eisch een dag van...." Toen legde zich plotseling, tot groot vermaak van de omstanders, de stevige hand van ©en bewaarder op den scliouder van den spreker en met diens kortstondige vrijheid was het weder gedaan I DE FRANSCH-DUITSCHE ONDER HANDELINGEN OVER MAROKKO. De Fransen© gezant en onderhan delaar Cambon zal tegen het einde van deze maand naai' Berlijn terug- keereu. De algemeene indruk in staatkun dige krengen is, dat de onderhande lingen tusschen Frankrijk en Duitschland, ondanks de huidige moeilijkheden, een bevredigend resul taat zullen hebben, wanneer slechts de rechten van Frankrijk in Marok ko behoorlijk erkend worden, en Duitschland zijn territoriale eischen in den Congo wat lager stelt. Toch is de quaestie spannend. De Fransche minister van Justitie heeft dezer dagen in een redevoering gezegd „Wij hopen, dat de moeilijkheden LANGS VREDELIEVENDEN WEG uit de wereld zullen worden ge ruimd. De vrede heeft echter, vol gens onze opvatting, slechts dan waarde, wanneer onze trots onge krenkt blijft en wij niet belemmerd worden in ons streven anders ware het beter al onze kracht in to span nen en zelfs VOOR DE GROOTSTE GEVAREN NIET TERUG TE DEINZEN." Ook de Fransche oud-minister Cle- meutei beeft over dezelfde aangele genheid gesproken. Hij liet zich daarbij zeer heftig uit over de Duit- sche diplomatie. UIT MAROKKO wordt geseind Generaal Moinior is nabij Guel- tacl-Cila door de Lacrs aangevallen. Do colonne heefi den vijand ver dreven aan Fransche zijd© werden 4 man gedood en 10 gewond. stadhuis scheen on met een thea ter aan den anderen kant. Met haar sneeuwkleed, haar gebrek aan inen- schondrukte. haar intense stilte, scheen de plaats Iets onwerkelijks te hebben, meer «en op het doek ge bracht tooneel dan een bewoonbare stad, eer een droomstad dan een door meuschen opgeworpen bolwerk tegen de doordringende koude van die hooge luchtstreek. Toen gingen wij weer in de duisternis en het duur de voluit tien minuten vóór dat wij stopten voor wat ongetwijfeld do Brun-varad was. hot voorvaderlijke tehuis van de monarchen van Grim- land. Ik had een vizioen van een groote door schildwachten bewaakte toe gangspoort, waarvan de stijlen reus achtige p'hantastlsche sneeuwballen droegen, eu daarna, toen wij de witte oprijlaan inreden van een toren met een huog dak met een grooten Gothi- schen doorgang or onder. Aan den anderen kant. een groote van ven sters voorziene muur. een opstape ling van ruw afgewerkte steenen, hiel en daar versierd met afhangende ijs kegels en gekroond door een pannen dak, dat zoo steil toeliep, dat de Bneeuw maar weinig of geen gelegen heid vond er op te blijven liggen, be halve waar de dakvensters de scher pe helling afbraken. Het gebouw was somber, mtddeneeuwsch en mijn eer ste indruk ln het warme halfllcnt van DE PORTUGEESCHE GROND WET. De constituante heeft de eind redactie van de grondwet goedge keurd. De wet weid onder grooten geestdrift geproclameerd en door allo afgevaardigden ondertoekend zoo wordt uit Lissabon geseind. DE STRIJD OM DEN PERZISCHEN TROON. Uit Teheran kwam bericht, dat er een slag had plaats gehad bij Bnr- feroesj tusschen de troepen van den oud-sjah en de regeeringslroepen, die een volkomen overwinning be haald zouden hebben. Op den gouverneur van Maragha is een moordaanslag gepleegd, die echter mislukte. De daders, drie Ar meniërs en een Tartaar, zijn gevan gen genomen en terechtgesteld. Amsterdamsclie Kout XVI. Wederom een jeugd-ideaal ten grave. Mutaties in hoogere regionen van het Amsterdamsclie politie korps.' Nog twee maanden ruim en het be kende circus Oscali' Carré zal het tij delijke met het eeuwige hebben ver wisseld'. Wederom zullen we dus emd October een ideaal onoor jeugd het hoeveelste reeds? ten grave hebben te dragenl Een kermis, waar Carré niet kwam, was, nu ja, slechts voor B/4 kermis. We telden de dagen, lie pen eiken dag m dien tijd verder van huis dan we mochten om eerst naar het uitladen der schuilen, dan naar het vorderen van den bouw der tent le kijken. Op het kermisterrein was hij onbetwist de Komng der spelleba- zen. Wal hebben we allen snerpend gegild van het lachen als die malle paljassen elkander zoo lekker op hun gezicht sloegen, dut het kletste! En... wat hebben we ons ei' later verveeld, als we, hu ja, omdat het oi'rcus er nu eenmaal was, toch eens wilden gaan kijken... behalve natuur lijk wanneer we onze kinderen had den medegenomen, en dezen op huil beurt weder zoo echt zagen genieten als wij in onzen tijd. De paarden- dressuur blijft bewonderenswaardig, natuurlijk .doch kan ook niet steeds zóó veel meuws brengen, dat ze den avond goed maakt voor den doorsnee bezoeker althans. Do eenige conclusie is dus, dat het paardenspel slechts eén klei ne categorie van paardenliefhebbers uitgezonderd voldoet de kinderen naar leeftijd' en de kinderen naar den geeste, De moderne rnensch schijnt "t circusgenot ontgïoeid. Dapper heb ben de circusdirecteuren om do volksgunst gestreden. Van het oude Romeinsche circus is het bekend, dat men het onder wa ter zette en er krokodillen liet zivem- me'n. Nu, dat onder water zetten konden wij 20ste eeuwers nog veel vlugger, en we wisten, door er veelkleurige lichtbundels op te laten spelen, een toove'rachtig geheel te krijgen. Ton zijn eigen verlichte vensters en tc midden van dien ongerepten sneeuw, was van een tooverpaleis pas uit een boek van Andersen overgeplant. Wij bleven niet vóór den grooten boogvormitren ingang stilstaan, maar roden om naai- een kleineren ingang aan den ziikant. Toen wij stil ston den. verscheen mijn vriend met de pelsjas en de met goud gegalloneer- de pet weer, waarschijnlijk van den bok van mijn slede, en trok aan de bel. De deuren van het paleis werden opengeworpen, en uit de koninklijke slode stappend met een heerlijk en totaal ongewoon gevoel van zenuw achtigheid, trad ik de woning van mijn hooggeplaatste!! gastheer binnen. Een porsoon in een zwart morgen kleed! kwam stoutmoedig, waardig en 7,eet minzaam nader. Achter en om mij niets dan livreibedienden in groen met gouden tressen, roode, korte broe ken, witte kousen en gepoederd haar. Zcoals de meesten mijner landgenoo- ten, wanneer zij eenigszins overrom peld zijn, glimlachte ik. De gentleman in 't zwart boog. Ik hoop, dat u een aangename reis gehad heeft. Mr. Saunders, zei hij in onberispelijk Engelsch. O ja. heel goed, dank u, ant woordde ik. Zijne Majesteit is in de biljartka mer, ging de statige man voort. Het zal hem heel aangenaam zijn u dade lijk te spreken, nadat u zich van uw slotte deed de circus-directeur een handigen greep: de paardenliefheb bers alleen bleken niet talrijk genoeg en hij besloot een beroep te doen op de vrouwl De circus-directeur nam honderden vrouwen in dienst, stak ze in de rijkst-bont-fantastische kleeren en organiseerde balletten en panto mimes. gansclie tooncelstukken, ohne Worte. Toen ging men naar Carré om het ballet. De kosten werden ech ter door die balletten en rijk-aange- kleede pantomimes duizelingwekkend hoog opgevoerd. Renz, bekend om zijn schitterende balletten, ging op de fla con. En als Carré den strijd opgeeft geschiedt dat zeker ook niet uit over maat van weelde! Het bekende circus Maximus in het oude Rome kon reeds van 150.000 tot 260.000 personen bevatten. Wat do grootte der circussen betreft zijn we er dus beelemaol niet op vooruitge gaan. Daar kan zelf Barnum en Baily niet tegen op! In het Romeinsche circus, zooals de Utrechtsche studenten ohs dat een vorig lustrum zoo verdienstelijk heb ben veraanschouwelijkt, werden de woeste wagenrennen gehouden. Het wedstrijd-idee. zoo vaak gelaakt en wellicht toch practisch zoo onmis baar hield de animo er in. Wij kun nen ons een circus eigenlijk slechts voorstellen als kogelrond: toch was het Romeinsche en bijgevolg ook het Utrechtsche langrond van ge daante, met de spi'ne (een zeer lang werpig eiland) in het midden. Eén ding mist ons twintigste ceuwsch circus gelukkig, dat in het Romeinsche niet mocht ontbreken; naast de porta tr'ompholis, vond men er nl. een porta libitinaria^ waar door de dooden en gewonden werden weggedragen want men hield er ook nog andere kampen dan tusschen paarden! De oude kunst heeft ons me nig tafe'reel van die woeste rennen tusschen vierspannen vereeuwigd. Doch om tot ons huidig circus te rug te koeren dient le worden opge merkt, dat het al-verwinnend calé- chantant of spectacle-variété, zoouls het tegenwoordig heet, dut zelfs aan de schouwburgen zooveel afbreuk doet, ook het circus zeer heeit bena deeld door zijn nummers gymnastiek en athltótiek, die vroeger mode een der eerste aantrekkelijkheden van liet paardenspel uiunaasien. Het circus schijnt innig verbonden aan do oude kermis. Lie aeiniisseii worden overal moer en meer alge- schalt eu siecnis een enkele Napoleon onder de circus-directeuren weet zien staande te houden. In de urListoiihladen werd de ge- lioeie Carré-stal, liiear dan 100 paar den, tent, requisilen, enz., aan den meestbiedende te koop geboden. Een kooper hoeft zich reeds aangemeld. Een gedeelte van den winter ki ij- gen de Amsterdammers nu het voor treffelijke Berlijnsche circus Schu mann, dat tijdens het badseizoen reeds jaren lang te Schereningen voorstellingen geeft, op bezoek. Het Circus-Carré heeft dus zijn gouden jubilé niet meer mogen ho le ven. Het steoueii gebouw blijft liet grootste gedeelte van het jaar be speeld duor Frits van.... Haarlem en zijn variéié-gezelschap. Vóór het Carré-gezelschap over het vaste cir cus kon beschikken, werd hier ter stede de tent opgeslagen op het Am- overjas ontdaan zal hebben. Een tweetal correcte bedienden j schoten toe, om mij van mijn over-| vloedig kleedingstuk te ontlasten en ik volgde den welwillenden man in 't zwart lanes een lange gang. Overal gewelfde zolders, beschoten wanden, en eleclrische lichten in de meest mo derne vormen De defticre man maakte de deur van de biljartkamer open. Zijn Majesteit Koning Karei XXII van Grimland was midden in het spel hij trachtte zijn tegenstander te overbluffen. Wij wachtten ademloos en Sn stilte. Na gestooten te hebben en wel zonder succes keek Zijne Majesteit op en zag ons. I-Iallo, Saunders riep hij uit, terwijl hij zijn queu tegen het biljart zette, die daarop luidruchtig op den vloer viel. Beste kérel, hel verheugt mij je te zien, en terwijl zijn donker bruin, goedhartig gezicht, êen en al glimlach was. drukte hij rnij met warmte de hand. lk hoop, dut Uwe Majesteit zich in een goede gezondheid verheugt, merkte ik beleefd op. Ik geniet altijd een goede gezond heid, dank u, antwoordde hij en nooit beter dan hier in het dierbare, oude Brun-varad. Maar sta mij toe. dat ik u aan het gezelschap voorstel. De jonge dame hier. mijn tegenstandster op het. biljart, tegen wie ik bet altijd moet afleggen, is een landgenoot© stelveld, op een terrein in de Plan tage, Franschelaan, hoek Dokiaau eu op het gedempte Achtergrachtje. In ltü-U werd ©en houten teut ge bouwd, die echter met het oog op brandgevaar op last der gemeentelij ke autoriteiten moest worden afge broken (op poene van 10.000). Het fraaie steenen circus te Amsterdam dateert reeds van 2 December 1887. De oude Oscar Carré heeft den val van de ouderneming niet meer be leefd. Dc man. van wien verhaald wordt, dat hij zes prachtige heng sten in de duinen dood schoot, om ze niet aan anderen over te geven, over leed le Kopenhagen na een zeer kort stondige ziekte en werd er plechtig .üs een vorst begraven. In het Amsterdamsclie politiecorps worden tal van mutaties en promo ties aangekondigd in dc hoogere rangen natuurlijk, want de gewone agenten trekken slechts zeidon zoo danig de aandacht, dat zo in de cou rant komen. De lijst van veranderingen begint niet met het heengaan van don heer Hordijk, zooals velen wellicht ver wachtten. Wel heeft reeds het „Vad." het heengaan van den Amsterdam- schen Lepine gemeld, doch later kwam een zonderling-aarzelende te genspraak, meldende, dat het nog niet zeker was, of de heer Hordijk gaan zal of blijven. Men herinnert zich, dat een ondertoek naar zijn op treden tijdens het F all ié res-bezoek door den burgemeester is beloofd. Een aardige, typische figuur daar entegen, die we noode uit het corps zien heengaan, is de hoofdinspecteur Van Oort, een man van voortreffelijke politie-hocdanigheden, populair zelrs, hoewel politieman, v. Oort kent te Am sterdam ide roe li. Als de Koningin door de stad reed, de socialisten hun 1 Mei- optocht of de studenten hun gecos- tumeerden historischen lustrum om megang hielden dan was Van Oort steeds in do voorste gelederen. Wie reed aan het hoofd van den heldenstoet? Van Oort. Te paard of in een rijtuig! De chef van het vervoer wezen verheugt zich in het bezit van een Kranigen martialen kop, imet twee puntigen grijzen haard) die met den gala-belui een decoratief geheel vormt. II ii is ruim 65 jaar en zal nu 1 SepteiuHr emeritus worden na bijna 50 jaar schier onafgebroken Rijk en Gemeente tc hebben gediend. Hij rijdt steeds den stoet vooruit, om te zien of het laatste oogenblik nog een lündornis zou zijn te ontdekken, en dan een anderen weg te kiezen. Van Oort, die met zijn hooge gestalte de uniform uitstekend draagt, was in eiken vorstelijken stoèt op zijn plaats, werd zeil \auk voor een vorst aange zien. Duur bij was de aftredende in specteur een zeer bezadigd man. voor een ieder toegankelijk, met wien steeds óverleg was te plegen, en die voor rede vatbaar was. Twoe-eu-derüg jaar was hij werkzaam bij dé Amster damsclie politie en de psyche van den Amsterdumschen burger kent hij door en door. Ilij was steeds bij de afd. Voorwezen werkzaam en heeft een ge slacht van voerlieden zien opgroeien eu gevormd. Het Amsterdamsen© ver keer heeft hij van karakter zien ver anderen, als ju eeuwen niet is voor gekomen. Hij heeft hier ©n daar en overal nog dc lijnen van dc beruchte paardentram zien aanleggen, destijds al een groote verbetering. En nu. in de laatste tien jaar kwamen nog de grootste veranderingen. Voor do elec lrische tram. die we eindelijk toch ook zouden krijgen, moesten tul van bruggen worden versterkt en hooge, van u. Miss Anchestor. Miss Anchester Mr. Saunders. Hier kroeg ik een buiging van een slanke jonge vrouw met mooi haar, oen bijzonder frischen teint en een paar koele, grijze zeldzaam onbewo gen oogen. De andere jonge dame, ging de koning voort, wijzende op eer. donker en bijzonder mooi meisje, dat op een hcogen loeren stoel tusschen een klei nen jongen in een matrozenpakje en een nog wat kleiner meisje in 't wit inzat, die jong© dame is Hare Konink lijk© Hoogheid Prinses Malhild© v. Schatten Hug. dochter van mijn neef. Groothertog Frits. Do gentleman, die zoo vriendelijk is aanteekening van ons spel to houden, is mijn hoofdcom- niandant, Generaal Mcyer. Generaal Meyer Mr. Saunders. Een lange man met gebogen schen ders boog spottend ais ©en buiging spottend kan zijn tegen mij. Hij was naar mijn berekening den middel baren leeftijd even voorbij en zijn trekken vertoonden een mengsel van slimheid, onveranderlijk goed hu meur eu cynisme. Nu kent u iedereen, besloot de Koning. Behalve de kinderen, verbeter de ik. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5