schilderachtige boogbrugjes vallen., De auto's ondernamen voorts hun zege 'tocht, om van de rijwielen nu maar niet te spreken, en de laatste jaren kregen we bovendien nog de „taxies". Van Oort. die zijn taak zeer ernstig opvatte, besteedde zijn vacantles om in de groote buitenlandsche hoofdste den voor eigen rekening het vervoer- ■wezen te bestudeeren. Van Oort» die 15-jarigen leeftijd bis soldaat in 's lands dienst trad. is leen self made man. Hij was een ge moedelijke joviale kerel en een man .van veel tact, die begreep, dat met èen vriendelijk woord meer is te be reiken dan met een barsch bevel. Natuurlijk gelijkt zijn borst wel de sterrenbanier der Vereenigde Staten! Vóór de hoofdstad nog bereden po litie bezat zag men Van Oort reeds te paard de stad doorkruisen, en het paard-rijden heeft bij geleerd van.... Oscar Carré bovenvermeld in diens circus. .Met September" zal de heer Van Oort worden opgevolgd door den in specteur 1ste klasse W. E. van Kervel, «hef van de bereden brigade. B. Ta Esperanto. Particuliere correspondentie uit Brusseli- lieden. Maandag, was de dag deV 'nf.'ic.eele opening. Te 9 uur begoh de verkiezing van .vertegenwoordigers voor elke taal groep afzonderlijk. Uit eh door de Nederlanders wer den gekozen de heeren Jan Zie'rmans te Sc heven in gen en als plaatsvervan ger en E. J. Odufré uit Gouda. Te 3 uur waren de congresleden en tal van genoodigden in de ruime feesthal van dén dierentuin aanwe zig om de plechtige officieels opening van het congres bij te wonen. Na ee- nigo officieele mededeelingen betref fende de samenstelling vah het Be stuur, werd eerst het woord gegeven aan den Burgemeester van Antwer pen, die ook thans weder in het .Vlaamsch een warm woord van wel kom sprak. Hierop volgde de ope ningsrede van Dr. Zamenhof, welke •thans goed verstaanbaar was en die geestdriftig werd toegejuicht Vooral zijn voorstel om aan den schepper van het Volapük, Dr. Pastoor jSchleijer, oen telegram van geluk- •wensch te zenden met het succes van zijn grootsch denkbeeld, al was het •dan thans in een ander kleed, vond :levend/.gen bijval. Tal van telegrafische gelukwen- schen we'rden nu voorgelezen, waar bij die van verschillende invloedrijke [personen als de Maire van Londen, .Inspecteurs bij het M. 0., enz., geest driftige toejuichingen verwekten. Nu Traden in de eerste plaats de officiee» ;le vertegenwoordigers van de ver schillende landen op, natuurlijk ont- ib'raken nog diie van de groote Euro- •peesche mogendheden. Amerika, de IVereenigó'e Staten, gaf een goed [voorbeeld bij het 6e Wereldcongres en [liet zich ook nu weor officieel verte genwoordigen. Verder de landen Noórwegen, Bel gië, Spanje. Brazilië, Chili, Guatema la, China, Rumenië en verschillende 'staten uit Noo'rd-Amerika nog afzon derlijk. Verder uit sommige landen [als Rusland en Oostenrijk lieten zich nog Ministeries vertegenwoordigen •én eindelijk tal van co'rporatieg, [waaronder ik alleen het Roode Kruis •wil vermelden. Het was zeer treffend elke nations diteit beurtelings op het podium te ta en verschijnen en een korte toe spraak te vernemen in een voor ons allen verstaanba're taal. Vooral bij 't [optreden v.an de Chineesche afgevaar digde was de geestdrift groot en ove'rweldigend was het enthousiasme, toen do Spaansche afgevaardigde uit een étui het gouden eerekruis te voorschijn haalde en het den schep per van het Esperanto, Dr. Zamen hof, namens den koning van Spanje, overhandigde. Vele sprekers spraken niet luid ge noeg, maar indien het gehoord werd, werd het óók verstaan. De uitspraak der medeklinkers was over al bij alle natiën dezelfde, alleen de klinkers waren zeer verschillend. Hier en daar gingen stemmen op, dat in deze bij de volgende zittingen eene beslissing moest genomen worden. 's Avonds werden de congresleden onthaald op een concert, waar Vlaam sche zangen ten gehoore werden ge bracht De solisten waren Bertha Se- Jroen, Edith Buyens, Jaak Bol en Jan Jlolligno'n. Schitterend was hun succes en ze ker zullen de vreemdelingen een machtigen indruk van de schoone Vlaamsche taal hebben gekregen. Stadsnieuws Hinderwet B. en W. van Haarlem, gelet op art. 8 der Hinderwet, deelen mede, dat bij hun beschikking van 22 Augus tus j.l. aan de firma Gonnermann Co. vergunning is verleend tot uit breiding van haar fabriek in de per- c-reien aan de Friesche Varkenmarkt Nus. 2—10. door het opstellen en in bedrijf nemen van een Shapingbank, een ijzerzaag, een amerilsteen. een molen tot het malen van poeder en een dubbel smidsv uur in een gedeelte van haar fabrieksgebouw plaatselijk geteekend No. 2 Kad_ Sectie B Nos. 2492 en 2776 god.., en door het opstel len en in bedrijf nemen van appara ten voor bet lasschen van aluminium in haar werkplaats geteekend No. 6 Ivad. Sectie B No. 2664 ged. „ROLLAND". Een ónzer medewerkers Soeif óns de volgende historische bijzonderhe den medo, naar aanleiding van het voorstel van B. en W.. om de gron den, voor straten en pleinen bestemd en gelegen tusscbon Oranjestraat, Oost-Indisch Vaartje, Oranjeboom- straat en spoorbaan Amsterdam Rotterdam te aanvaarden van de N. V. Mij. „Rolland". Men weet, dat in de nabijheid een Rollandstraat bestaat en te Overveen een Rollandspad en een Rollandalaan. Al deze namen herinneren aan hot oude adellijke huis Rolland. Als de eerste bezitter noemt 't Repertorium der loenen van Kennemerland op het Rijksarchief Wouter van Rollandt die in 1326 trouwde met Goertruid, on als laatste Willem Johan van Hogen- dorp 1744. In zijn tijd werd „het hof' gesloopt en de grond gesplitst Hoe aantrekkelijk 't ook ia. zullen we ons nu niet In de geschiedenis van Bolland zlin hof verdiepen, maar de sage vertellen van Ada van Rol land, de schoone telg van het oude geslacht, dat op den geheel verdwe nen burcht van dien naam hoeft ge woond. De sage. 't Is feest te Haarlem, er is een toornooL üp bet Sant (nu de Groote Marktj schallen de pijpen fluiten) en klaroenen (trompetten). Heeren en baronnen rennen door het strijdperk en jagen stofwolken op. De blanke vederbossen wuiven op en neer, terwijl de paarden tn 't zand staan te trappelen. Wat genieten de jonkvrouwen van dit wapenfeest, door Graaf Floris van Holland aan geboden. Op den eersten dag reed ook Jan van Rolland 't strijdperk binnen en w ipte zijn tegenstander uit den zadel. Don tweeden dag was de fiere, moe dige ridder niet minder gelukkig. Maar da kansen zouden keoren. Op den derden dag kwam ook Jan van Abbenbrock in 't Krijt. Nu reeds zoo- velen waren uitgevallen, werd de 8trijd moedliiker. Al was do strijd ook heet, Van Abbenbrock hield moedig stand. Aan 't einde van den strijd was h ij do overwinnaar. Adela van Rolland, de roem der Kenneiner schoonen, drukte hem don gouden bloemkrans als zegeteeken op don ijzeren strijd- helm. Aan den avond van den vijfden dag knielde hij aan haar voeten en blikte de schoone jonkvrouw in de oogen, en verloor zijn hart. Drie da gen lang nam Van Abbenbrock aan do feestmaaltijden deel en nam toen afscheid van den Graaf om naar 't hof van Rolland te gaan. Daar vertoef de hij vijf dagen tot groot genoegen van den grijzen burchtheer. Al mocht zij 't niet laten blijken, jonkvrouw Adela, 't liefste molsje van Holland, scheplo niet minder welbehagen in den koenen ridder dan haar vader. Wat schenen do jonkvrouw en den jongen ridder die vijf dagen kort toe. Maar Jonker Jan van Rolland, na ijverig op zijn roem, op 't tournooi verworven, zag zijn aanwezigheid op vaders burcht met wrok in 't hart. Op den zesden dag. bij 't morgenschcme- ren, toog de fiere held van Abben brock met zijn honden en valken ter jacht naar de woeste en eenzame dui nen van Santpoort. Laat in den mor gen vloog zijn valk rondom de oude linden van den huize Rolland. 't Werd middag, 't werd avond, maar de heer van Abbenbrock was niet te vinden. Schemering was al voorbij en do nacht reeds ingetreden, maar hij keerde niet op Rolland weer. Do burchtheer was met opge wekt gelaat teruggekomen uit 't noor den, maar hij, zoo min als iemand anders, had eenige bericht van den heer van Abbenbrock. De jonker van Rolland kwam in den avond uit 't zuiden, maar zoo hij: zei, zag hij den ridder van Abbenbrock niet Wij be hoeven hier niet te vertellen, hoe Adela droef te moe was en do een zaamheid zocht, 's Morgens stond zijn waakhond voor haar slaapvertrek te huilen en trok haar mee. Zij volgde den hond door struikgewas tot aan den Brouwerskolk. Daar rustte „in 't lemmer der aboelen op 't moschbed aan den oever" Jan van Abbenbrock. Zij slaakt een kreet maar hoe dich ter zij de plaats nadert, des te meer bonst haar hart van angst en vrees. En toen zij naast hem neerzonk, zag zij een jachtpriem van gevederd riet in zijn linkerzijde steken. liet was de jachtpriem, dien ze op den eersten dag van 't wapenfeest aan haar broer Jan had gegeven. Hoe ont stelde zij bjj 't herkennen van hot moordwerktuig. Hoe vervloekte zij den moordenaar van haar geliefde 1 Zij keerde niet weer. Men ging haar zoeken on vond aan den kolkoever twee lijken naast elkaarbij de fier ste held der Graaflijkheid, zij, de schoonste bloem van Holland. De grijze lieor van Rolland kon zoo veel smart niet overleven en spoedig rustte hij naast zijn dochter in T graf. De Jonker van Rolland was ordwe nen. Waarheen hij ging, wist nie mand en nooit keerde hij weor. ORGELBESPELING in de Groote- of SL Bavokerk alhier, op Donderdag 24 Aug. 1911, des nar middags van 2—3 uur, doo"r den heer W. Ezerman, met welwillende mede werking van mej. Meta Reldel (alt), uit Amsterdam. Programma: 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. 2a. Aria „Dettinger te Deum", Han del. 2b. Aria „Komm, Sü3ser Tod", J. S. Bach. 3. Sonate, A. Mailly. a. Allegro moderato. b. Andante. 4a. Aria „Der Kreuszug", Schubért b. Aria Trost, Nictdai. 5. Vorspiel zu Parsifal, R. Wagnor. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij J. Lutik, N. Groenmarkt 19, een pakje met haakwerk. B. Sanders, Grebberstrant 87, een bankbiljet van 10. F. Driel, Gaelstxaat 19, een R.-K. kerkboek. II. Bos, Beeksteeg 2, een gouden rirg. J. Soellaart, Zijlweg no» 113, een S. dé Mon, Bx-oWersstraat 130, een bril in étui. a. Dekker Zuiderstraat 10, een vulpenhouder. H. M. v. d. Broek. Loidschepkan 34, oen halsketting. W. Otto, L. Boogaardstraat 30, een lorgnet in étui. Bijster, Adriaan Loosjesstraat 5, een ceintuur. J. Budding, Maerton van Heems kerkstraat 6, een collyhond. H. M. Toekena, Schouwtjoslaan 14, eon knipmes. H. Wagenaar, Bakkerstraat tot. 58. een trechter. L. J. lemmers, K. Lakenstraat 8, een handtaschje. Rubriek voor Vragen Geabonneerdcn hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mile voor bonntvvoording vat bear, in te renden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad. Groote Hout stunt 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig naam en woonplaats van deu inzender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Hoe verwijder ik limo nade-vlekken uit een donker-grijzen rok ANTWOORD. Met wat gekristal liseerd citroenzuur. VRAAG. Kan een meisjo, dat 15 Augustus In betrekking is gegaan et) een Godspenning heeft ontvangen binnen korte* tijd vertrekken Me vrouw heeft niet haar woord gehou den. ANTWOORD. Het meisje kan vertrekken, als zij don wettelljkon termtju van zes weken maar in acht neemt. Den Godspenning moot zij evenwel teruggeven. VRAAG. Zijn kinderen verplicht hun ouden vader van 78 jaren, die in behoeftige omstandigheden verkeert, en een been mist, te onderhouden Ze verdienen allen goed hun brood en hebben geen groote gezinnen. ANTWOORD. Ja, tot onderhou den zijn de kinderen wettelijk ver plicht. Vervoeg u ten Paleize van Justitie in de Jansstraat VRAAG. Kunt u mij ook de na men en adressen van eenige gymnas- tiek-vereenigingen hier ter stede op geven ANTWOORD. Do Vereeniging van Gymnastiek-Onderwijzers en On derwijzeressen voor Haarlem en Om streken, secretaris de hoer J. Hop, Schermorstraat 25; gymnastiek-ver eeniging „Sparta", secretaris de heer A. C. van den Berg, Bilderdijkstraat 22gymnastiek- en schermvereenl- glng „Concordia", secretaris de heer I„ F. van Zancn, Rozen prieelstraat 83 rood; gymnastiek- en schermver- eeniging „Oefening staalt spieren", secretaris de heer J. Bank, Vaart straat 11. VRAAG. Kunt u mij de adresson van groote stoomvaartmaatschap pijen to Amsterdam en Rotterdam op geven ANTWOORD. De Holland—Ame rika Lijn, te Rotterdam Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschap pij to AmsterdamStoomvaartmaat schappij „Nederland." to Amsterdam; stoomv aartmaatschappij „Rotterdam- sche I.loyd" te Rotterdam Konink lijke Wost-Indische Maildienst te Am sterdam. VRAAG. Wanneer oudere tegen eon huwelijk zijn, hoe moeten wij dan tot trouwen komen ANTWOORD. Als u beiden meer derjarig zijt, kunt u met behulp vian den kantonrechter trouwen. Vervoeg u daartoe ten Paleize van Justitie. VRAAG. Is er ook een middel, om behalve dioor een advertentie of de HaarL Woninggids, te weten to komen, welke pensions er in Haar lem zijn ANTWOORD. Andere middelen zijn ons niet bekendde twee, die u opnoemt, zijn afdoende. VRAAG. Is u iets bekend van hot gerucht, als zou de natuur- mensch, die eenlgen tijd geleden in Haarlem was. gevat zijn wegens ple ging van dubbelen moord ANTWOORD. Neen, ge vergist u daarin waarschijnlijk. VRAAG. Wat is «te kortste weg van Haarlem naar Rotterdam, en hoeveel K.M. is het? ANTWOORD. Haarlem, Heem stede, Benncbroek, Hillegonl, Lisse, Sassonheim, Warmond, Oegstgeest, Den Doyl, 's-Gravenhage, Rijswijk, Delft, Overscliie, Rotterdam. De al- stand is 64 K.M. VRAAG. Wanneer is de kanton- ree hier kosteloos te spreken ANTWOORD. 's Middags tegen twee uur gewoonlijk. VRAAG. Wanneer een dienst meisje 3 Mei in betrekking gaat en zegt 6 Juli haar betrekking op, om na 6 weken te vertrekken, nedft me vrouw dan het recht den Godspen- ning van haar loon af te houden ANTWOORD. Neen. VRAAG. Heeft iemand, die onge- meubileerde kamers gehuurd heeft, recht ou een huissleutel Ook wan neer hij gemeubileerd gehuurd heeft? ANTWOORD. Ja, het geven van een sleutel is een vast gebruik, dat als zoodanig mag gerekend worden een deel van de huurovereenkomst uit te maken. VRAAG. Iemand erft van een tante, na betaling van het successie recht. 600. Heeft hij nu nog eenige formaliteit te vervuilen ANTWOORD. Hij moet de inge diende aangifte voor liet recht van successie voor den kantonrechter be- ecdigen. VRAAG. Ik verdien ongeveer 10 A 11 cent per uur en voor overwerk 20 cent- Als wij nu een uur vroeger naar huis gaan, mag de patroon daar dan 20 cents voor afhouden ANTWOORD. Wel neen, natuur lijk 10 A 11 et-, zijnde de gewone ver dienste. vp a xn Rat!-tan ear nosr termen. om vrij te kunnen komen van vac-1 cine wet ANTWOORD. Daar is men juist aan bezigmaar het is nog onzeker, of een dergelijke wetswijziging wel tot stand zal komen. VRAAG. Heeft een jongeling, be neden de 21 Jaar, d» toestemming zijner ouders noodig óm bij het Ne- derlandsch-Indisch leger in dienst te treden ANTWOORD. Ja. VRAAG. Ik heb een huis in huur gehad voocr vijf jaar, op contract. De vijf jaren waren 1 Mei om. Het con tract 13 niet vernieuwd, maar ik ben toch blijven wonen. Hoe is het nu met den termijn van opzegging gesteld ANTWOORD. U moet opzeggen op den termijn, dien het plaatselijk gebruik meebrengt voor het soort van huizen, zooals u er een bewoont en naar gelang van de wijze van beta ling der huur. Daar u ons geen ver dere bijzonderheden mededeelt, moe ten wij ons tot dit algemeen ant woord bepalen. VRAAG. Wanneer de man over lijdt, hoe wordt de boedel dan tus- schen de overblijvende en de kinde ren verdeeld ANTWOORD De eene helft is voor de overblijvende krachtens ge meenschap. De andere helft krijgen do kinderen, voor hun vaderlijk erf deel. We ontvingen weer niet-ondertee- kende vragen. Deze worden niet be antwoord ook niet die, welke alleen met initialen worden geteekend. Red. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cis. per regel. Cbmpape Henri Abela - Reims. Depót P. C. C. JACOBI, Hótel Funckler. Haarlem. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. GEMEENTERAADSZITTING. Dinsdagavond vergaderde de Raad onder voorzitterschap vaïi den burge meester, jhr. mr. D. van Lennep. Aanwezig alle leden. Als eerste punt komt in behande ling de vaststelling van het bouw- plan-ZuideThout. Die vaststelling ge schiedt met algemeene stemmen op die van den heer Honing, die tf.ch buiten stemming houdt, na. Aan de orde komen nu eeïiige za ken van financieelen aard. De hoer v. d. Eykon als voorzitter der financieels commissie brengt na mens die commissie gunstig advies uit over de rekening van het Burger lijk Armbestuur over 1910 en de ge- m renterekening over 1910. De eerste wordt aldus vastgesteld, de tweede, tot een bedrag van f 432.712.42 in ont vangsten en f 383.009.25 in uitgaven, (met eon batcg saldo dus van f 49703.17) wordt voorloopig vastge steld. Eveneens wo'rdt de eerste sup pletoirs begrooting, dienst 1911, vast gesteld. Punt 5 brengt de aanbieding van eenige begrootlingen voor 1912. Aller eerst die der gemeente. De VOORZITTER deelt mede, dat de raming der gemeentebegrooting in ontvangst en uitgaaf f 169.691.64 is. Met blijdschap zal men zeker verne men dat daa'rbij niiet op een verboo ging der belasting gerekend is, hoe wel verschillende nieuwe posten on der de uitgaven voorkomen, Spr. noemt daarvan ec-nlge punten op. Er zijn voorstellen tot aanstelling van een gemeentcbode» tot samenstelling van een werkliedenreglement, tot re organisatie van het politiecorps, (dat, thans drie man sterk, zou worden uitgebreid tot zes man en één inspec teur), tot uitbreiding der straatver lichting, tot aanstelling van een con troleerend gdheesheer met het oog op de invoeiung van een werkliedenre glement en een pensioenverordening, enz. In vele belangrijke zaken zal de Raad dus een beslissing moeten ne men. Aangeboden worden verder nog: de begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur (tot een bedrag van f 65191.48 in ontvangst en uitgaaf, waarbij ge rekend is op f 4900 gemeentesubsidie) die van da gasfabriek tot een be drag van f 138.685.70, die van de wa- terlo.dmg tot een bedrag van 1 19896.20. Daarop komt in behandeling een request van de firma Aug. Klöune te Dortmund om vrijstelling van de boe te wegens vertraagde oplevering van een gasoven. De firma verzoekt om restitufc.0 van het bedrag ad f 50. B. en W. praeadviseeren gunstig op dit verzoek; zij hebben dén raad van den directeur der gasfabriek ingewonnen d.e verklaart dat de vertraging der ln-gebruik-neming geen noemens waardige stoornis tn de gaslevering heeft veroorzaakt, terwijl cEie vertra ging aan buitengewone omstandighe den is te wijten. De directeur advi seert tot inwUliging van het verzoek. Hiertoe besluit de Raad, zonder dis cussie. Eveneens wordt een voorstel van B. en W., om als lid toe te treden tot de Nederlandsche Heidemaat schappij en daartoe een jaa'rlijkscbe conlr butie van t 10 te betalen, z. h. s. aangenomen, en wordt besloten den met de Mij. Westerhout overeengeko men overdrachttermijn van 2 maan den tot 6 maanden te verlengen. Bij de ingekomen stukken doet de VOORZITTER allereerst mededeeling van het inkomen van een Provinciaal Blad kennisgevend van hel aftreden van mr. G- van Tienhoven als com missaris der Koningin In deze pro vincie. Mr. Van Tienhovcn spreekt daarin dank uit voor de medewer king die hij ondervonden heeft en de welwillende wijze waarop die werd verleend. Het was, zegt spr., voor de gemeen ten en voor ieder gemakkelijk hem die welwillende medewerking te go- ven. Want mr. Van Tienhoven was zelf de welwillendheid in persoon. Hij had bovendien groote liefde voor de provincie waarin hij 14 jaar lang Commissaris der Koningin was. En de gemeenten diér provincie koliden steeds op zijn steun rekenen, ook Heemstede trok in ruime mate zijne belangstelling, die hij o.a. toonde door zijne tegenwoordigheid bij de opening van het nieuwe raadhuis, en de bij die gelegenheid gesproken woorden. Spr. brengt mr. Van Tienhoven voor dit alles hulde én dank, en spreekt de hoop u.t, dat zijn levens avond Vrij moge blijven van slagen als die welke ham gedurende zijn commissarisschap zoo droevig hebben getroffen. De Raad betuigt door applaus zijn instemming met deze woorden. Nog zijn eem.go stukken van min der belang ingekomen, w.o. een ver zoek van den heer G. E Alta om een schuitenhuis te mogen plaatsen. Dit wordt ter fine van prae-advies :n handen van B. en W. gesteld. RONDVRAAG. De heer DROOG Vraagt of het ge meenteverslag hüet in wat grooter aantal exemplaren zou kunnen wor den uitgegeven. Kan het wellicht pu bliek verkrijgbaar worden gesteld? De VOORZITTER antwoordt, dat het laatste dit jaar te BLoemendaal geschied is. Het werd nogal een lij vig deeltje. Maar spr. zegt overwe- g ng van 's heeren Droog's verzoek toe, daarbij opmerkend dat daaraan dan toch eerst het volgend jaar vol daan zou kunnen worden. Na afloop van de rondvraag neemt do VOORZITTER het woord en houdt eon korte 'rede, waarin hij er aan herinnert dat dit de laatste raadszit ting ls vóór den eefrsten Dinsdag tin Soptombor, en tevens de laatste maal dat de Raad als college van elf leden vergadert, vóór de uitbreiding. Hier past, zegt spr., een terugblik. En als wij omzien op den afgelcgden weg dan is daar veel reden tot blijd schap. De gemeente is gegroeid en blijft groeien, en ziet men bijv. dén toestand van eenige tientallen jaren terug dan Is een groote vooruitgang waarneembaar. Een gasfabriek, een waterleiding, een rioleering en reini gingsdienst, een e gen post- en tele graafkantoor, een nieuw raadhuis zijn gekomen, alles doo'r den raad van ell in jaren tot stond gebracht. Ook de heeren Boelen en Q. v. d. Berg die resp. 12J eu 5 jaren un dit college hebben zitting gehad en dat nu eerst daags zullen verlaten, kunnen met voldoening op died afgelegde» weg terugzien. Jurist in die laatste 5 jaar zijn de meest belangrijke zaken tot stand gekomen. Gij, mijne heeren aldus spr. hebt het mandaat u door de kiezers verstrekt in eer én deugd uitgevoerd en ge verdient daarvoor dank. Ook persoonlijk betuig ik u mijn dank, en ik wensch u toe, dat God u ook In uw vérder loven mogen zegenen! De heer v. d. BERG dankt voor de door den Voorzitter gesproken waar- deerende woorden, die hij op hoogen prijs stelt. Zijnerzijds dankt spï. den burgemees ter voor de welwillende ontvangst, steeds genoten, en voor de massieve leiding weiko de Voorzitter steeds aan de beraadslagingen gaf. Hij toonde daarin dat hij wist te geven en te 'ne men. Dank brengt spr. ook aan zijn col lega's, speo.oal aan den heer Honing waarmede hij zeer veel samengewerkt heeft, eu aan de gemeenteambtena ren. Ook da héér BEELEN dankt den Voorzitter voor de gesproken woor den. Daarna wordt de Raadszitting, dio juist een uuï geduurd heeft, gesloten. VELSEN. UIT DEN RAAD. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad, onder leiding van den burge meester, Ivir. 11. ver Loren van The- niaat. AUe Ledeu waren aanwezig. Nadat de „verkorte" notulen van de vorige vergadering goedgekeurd waren, deelde de VOORZITTER me de, dat ingekomen waren brieven van Gedeputeerde Staten, houdende toe zending van de goedgekeurde raads besluiten tot het aangaan eener geld- leening van 100.WÖ, en een supple- toire begrooting, dienstjaar 1911. Me vrouw A. W. Broekmeijer—De Jongh, mevrouw A. C. ver Loreu van 'I'he- maatLam an Trip cn anderen heb ben hunne benoeming tot leden van het Schaalarmbestuur aangenomen. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. De VOORZITTER deed tevens me dedociing vgn een schrijvon van Mr. Van Tienhoven, waarin deze bericht over zijn heengaan als Commissaris dar Koningin iu deze provincie. De VOORZITTER wijdde enkele waardee rende woorden aan den af getreden Commissaris, welke woor den de Raad met applaus onder streepte De beer a F.- J. Admiraal, ambte naar ten kantore van den gemeente ontvanger, verzocht salaris-verhoo ging. B. en W. zullen prae-adviseeren. De vereeniging „Velsen Vooruit" klaagde in een adres over de stof- plaag en verzocht besproeiing der wogen. Ook vroeg zij verbetering dor urinoirs en verbroeding van den Ko ningsweg. De VOORZITTER stelde voor, dit' stuk om prac-advics in handen van R. en W. te stellen, maar do heer NETSCIIER meende, dat er n u wel reeds iets gedaan kon worden, name lijk dc hand houden aan de bepa ling. dat do auto's in do bebouwde ge deelten niet sneller don 12 K.M. mo gen rijdon. Vooral do auto's van do leden dor Santpoorter Golfclub vlie gen als 't ware langs don weg. liet lijkt wel, of zo wedstrijd houden, en de politie maakt maar geen proces verbaal op. Spreker verzocht drin gend ten allerstrengste de bepaling te handhaven. Rijden do auto's lang zaam, dan wordt lang niet zooveel stof opgeworpen. Do VOORZITTER dankte den hoer Nctsclior voor zijn opmerking en zal er rekening mede houden. Gedeputeerde Staten hebbon zooals we reeds vroeger meedeelden den heer Brink als raadslid toe gelaten, het besluit van den Raad derhalve vernietigend. Gedeputeerde Staten zijn van oor deel, dat do heer Brink volkomen rechtmatig gekozen is. Ook dit stuk wordt voor kennisge ving aangenomen. In de raadsvergadering van 1 Au gustus j.l. hebbon de stemmen ge staakt over het voorstel van den heer F. P. Vermeulen, om deu heer W. Landeweerd niet als lid van den gemeenteraad too te iateu. Thans werd wederom gestemd, en het voor- stel-Venueulen mol negen tegen zes stemmen verworpen. Tegen waren do heeren Do Boor, Brok, Falck, Netschcr, Boekei, Zegel, Schuitema ker, Van Splunter en J. E. Mulder vóór de hoereu Van Tuyll, Van der Does, Vermeulen, Koelemey, A. Mui- dor en Van Rhijn. Do lieer NETSCIIER stelde vervol geus voor, den heer Landeweerd wèl toe to laten. Dit voorstel werd aangenomen. Do stemmen waren op dezelfde wijze verdeeld. Na deze stemming verliet dc heer Van Splunter de raadszaal. De heer J. R. Moes, benoemd hoofd commies ter gemeente-secretarie, word vervolgens op do gebruikelijke wijze als plaatsvervangend gemeen te-secretaris beèedigd. R en W. stelden voor, de jaar wedde van (len administrateur der beide burgerlijke Armbesturen op 150 te bepalen. Do heer SCHUITENMAKER was van oordeel, dat do administrateur wel f 250 mocht genieten. Hij heeft veel werk. Do VOORZITTER was het met don heer Schuitenmaker eens, maar do Raad stond niet meer dan 150 toe. 15. en W.'s voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Blijkens het bepaalde in art. 12 der verordening op het beheer van het gemeentelijk gasbedrijf bedraagt de door den adrnnvistrateur van dit be drijf te stollen zekerheid ten minste f 5000 en ten hoogste f 10.000. B. én W. stelden thans voor deze zekerheid te bepalen op liet minimum bedrag van f 5000. 'Tevens gaven zij in overweging dc kosten voor zeker ho id ssto li in g, die va nhet eerste jaar bedragen f 82.50 en voor volgende jaren f 30, voor 're kening van het gasliedrijf te nemen. De lieer BROK wilde deze zaak aan houden tot do begrooting. Hij wees er op, dat de sollicitanten allen gemeend hebben, dat zij de premie moesten be talen. De lieer DE BOER was van gelijk oordeel en stelde aanhouding voor. De heer NETSCIIER zag in aait houding geen bezwaar, maar bestreed overigens do meening van den heer Brok. Besloten werd daarop de zaak aan te houden. B. en W. stelden voor eenige wij- z'gingen aan te brengen in hot regle ment van orde voor de vergaderingen van den gemeenteraad. De voorgestelde wijzigingen werden zander eéuige bespreking aangeno men. Do commbs e, belast met het onder zoek der rekeningen der ontvangsten en uitgaven van de gom een ta, van de gecontracteerde wegen en van het R. K.- en het Schaalarmbestuur, ad viseerde de eérste rekening vast te stellen in ontvang op i 242.176.11 en tn uitgaaf op f 230.761.45, en de twee de rekening in ontvang op f 0.12 en in uitgaaf op nihil. Voorts adviseerde do commissie, due uit de hoeren W. v. Tuyll v. Serooskorkeiv, K. C. Brok eu J. E. Mulder bestond, de rekenin gen der Armbesturen vast te sieiien, na opheffiug, voor zooveel mogelijk, van de gemaakte bedenkingen. De gemeente-rekeningen wérden goedgekeurd; d e van de Armbesturen moesten aangehouden worden. De heer G. K. Koch verzocht terug gave van schoolgeld betaald voor M. O. te Haarlem. B. en W. adviseerden afwijzend. De heer DE BOER maakte eenige algemeene opmérkoigén ovér het met Haarlem aangegane schoolgeld-con tract. Spr. stelde ten slotte voor, den hoer Koch het te veel betaalde te restitueeren. De heer NETSCHER herinnerde ef aan, dat het contract onder dén dwang dér noodzakelijkheid gesloten werd. Met algemeene stemmen zijn de toen gedane voorstellen aangeho-, men. De heer Koch kan de kosten wel dragen. Spreker hoopte, dat de raad consequent zou blijven en het voorstel De Boer verwerpen. De beer DE BOER meende, dat da meer kapitaal-krachtige ook zijn moj rec-le rechten kan laten gelden. Als dé raad zou restitueeren, bleef hij prln* cipieel. De heer NETSCHER ontkende, dat de heer Koch onbillijk wordt behan» deld. Requestrant heeft f 40 geprofïf teeïd.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6