VORST EH VRIENDSCHAP NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2°e Jaargang. No. 8648 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DONDERDAG 31 AUGUSTUS '91! A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N T I N: per drie maanden» Van 1—5 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 V 3 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der .pg Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.(55 (gy O''ol^T0 ^ts" voor plaatsingen k contant GeïïiusüecK? Zondagsblad, 'voor Haarlem* 037* Rcdactie en Administratie: Groole Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADZIJDEN. EER8TB BLAD. AGENDA VRIJDAG 1 SEPTEMBER. Muxiek in den Hout. Feestelijkheden op de gronden van het huis „Ter Spijt". Bloemendaal, Hotel Duin en Daal: Concerten. Buitenlandsch Overzicht 't Marolfku-spel en wat daaraan rast zit. Er komt gelukkig eenige ONTSPANNING 1 De verschillende gezanten te Parijs, 'die dezen zomer uit vrees voor Euro- pccsche verwikkelingen geen verlof namen, hebben iui van hun regeerin- gon de machtiging gekregen Parijs te mogen verlaten. De nadere onderhandelingen tus- (tchen Duitschlaiul en Frankrijk over de Marokko- en Cungo-aangelegenhe- den worden nog als twecderangsge- bc billen beschouwd. Over DE FRANSC.1I-DUITSCHE ONDER HANDELINGEN ■wordt 't volgende uit Parijs gemeld De gezant-onderhandelaar Cambon keerde gisterenavond naar zijn post te Berlijn terug. Hij zul de Duitsche regeorin- verzoeken nauwkeuriger aanduidingen te geven betreffende de Marokkaansche quaestie, teneinde herhaling van incidenten lo voorko men en zal tevena aanzienlijke terri toriale compensaties aangeven, door Frankrijk aangeboden. De Fransche rcgcering zal evenwel niet verder kun nen gaan, daar de openbare meening en het parlement daaraan geen goed keuring zouden hechten. In politieke kringen hoopt men op een spoedige beëindiging der onder handelingen. Cambon heeft gisteren voor zijn ver trek, opnieuw geconfereerd met den Franschen minister-president Cail- luux. Deze ontving daarna in zijn kabinet een aantal zijner ambtgenooteu o. a. ook den minister .van buitenlandsche «ken te Selves. Do Engelsche bladen bespreken de opmerkinsren en vriendelijk zijn ze niet, zooals uit ons vorig Overzicht bleek van de Duitsche bladen over het artikel in de Neue freie rresse, dat aan den Engelschen go- zant Sir Fairfax Cartwright wordt toe geschreven. De West minster Gazette meent, dat die uitvallen, zoo zij al leen dienen als bliksemafleider voor HET DUITSCHE ONGEDULD, in Engeland humoristisch kunnen worden opgevat. Maar het blad protes teert tegen de meening, dat Engeland de vredestoorder is. Engeland heeft integendeel alles gedaan, om een goe de overeenkomst to verkrijgen, vve- derzijdsch wantrouwen zoo zegt het blad zou tot horniouwden wedijver in het aanbouwen van oorlogsschepen leiden, wat voor beide landen EEN ONGELUK zou wezen. De Daily News voorziet een 'vreedzame regeling van het geschil, jnaar noemt het tevens een 'ECHAAMTELOOZE VERNIETIGING DER ACI'E VAN ALGEC1RAS. jrriUiLLhiüN Bewerkt naar hot Engelseh. 10) O. de mijne is een „skeleton". Jk koek naar den toboggan, dien ik achter m.j aan sleepte, liet was niets dan ecu upon geraamte van stalen spijlen, mei een klem houten bankje er u\cr heen, dat voor- en achteruit geschoven kon worden, evenals de slidings van een giek. En is hel mooi lijk vroeg ik. Het is gemakkelijk genoeg als men recht vooruit guat, luidde het antwoord bij de hoekan moet men echter goed zijn berekening maken. Als wij nog wat liooger gekomen zijn, zullen wij een bocht zien den duivelselboog. Do eigenaardig genaamde bocht, waar wij spoedig aankwamen, trok dodelijk de aandacht door de veran. donng in de hoogte van de dammen. ■In plaats van maar twee voet hoog te zijn, steeg de buitenste grens van deze- bocht tot een hoocle van minstens Waar moet het heen, vraagt het blad, wanneer dit zonder protest kan gebeurenV Het blad haalt met in stemming aan de biltere klacht van de Indénendanco Beige over den weinigen eerbied voor tractaten, door Europa getoond. België, welks neutraliteit door de groote mogendhe den wordt gewaarborgd, ziet met angst hoe Europa de schending van tractaten in Marokko, Perzië en Bos nië opvat. De mogendheden kunnen op dien weg niet voortgaan, zonder de gruotste ramnen te doen ontstaan. De Daily Chronicle betreurt den pers-veldtocht tegen Engeland, naar aanleiding van hot artikel in de NeneFrelePressecn hoopt dot de overeenkomst door vreedzame hij- legging van do geschillen, die Enge land steeds heeft nagestreefd en aan geraden, ook aan deze campagne een einde zal maken. De gedachte, dat een man als Sir Fairfax Cartwright, een Engelsche gezant, zulke uitingon zou doen als hem worden toegeschreven, noemt het blad eenvoudig belachelijk. Scherper is het artikel van den Standard, die meent, dat de toe stand beter zon zijn als do bladen van het soort ..Berliner Lokalanzeiger" en ,,Köln. Zie-." zich onthielden van sen- satiebe-richten met ONJUISTE VOORSTELLINGEN Het artikel in de „Neue Freie Pres- sc" aan een Engelschen diplomaat toe te schrijven, zou belachelijk zijn, wan neer door zulke verdachtmakingen geen groote onheilen konden worden veroorzaakt. Aan zulke enormiteit-on geloof le hoehten aciit hel blad een slecht getuigenis voor de Duitsche scherpzinnigheid. Do Daily Mail eindelijk, een ar tikel van do „Erankf. Ztg." over Duitschlands vredelievendheid bespie- kend. zegt„Als do Duitsche bladen ovei vrede spreken rammelt de Kei zer, aan zijn diplomatieke gewoonte getrouw, met dc sabel. Niemand be strijdt Duitschlands plaats in de zon, maar het is niet niet die plaats tevre den, doch ooogt steeds zijn huurlieden in do schaduw te duwen." DE UITLATINGEN VAN DEN EN GELSCHEN DIPLOMAAT. Dc Weensche correspondent van het Berliner Tugeblatte seint: Onder de Duitsche partijen in den Rijksraad be staat het voornemen om een interpel latie tegen de regeering te richten be treffende het optinodcn van Cart wright. De Weensche correspondent van de Vossische Zeitung seint over de zaak Volgens zeer betrouwbare inlichtin gen, die ik na een zorgvuldig onder zoek gekregen heb. is de bekende Weensche publicist Siegmund Münz de schrijver van het interview. De En gelsche gezant heeft den journalist zijn opzienbarende niodedeelingen ge daan hij een ontbijt te Marienbad. In het interview zijn slechts die plaatsen door den -ournalist verzwakt, waarm Cartwright rechtstreekse he aanvallen tegen keizer Wilhelm richtte. De correspondent eindigt aldus Het staat buiten twijfel, dat men Cart wright voor het vervolg de gelegen heid om on deze wijze op te treden in alle mogelijke opzichten ontnemen zal. Stadsnieuws ONDERSCHEIDINGEN. Ter gelegenneid van den verjaardag van H_M. de Koningin zijn benoemd Tot ridder in de uiüe van den Ned. Leeuw Mr. A. A. Pélérin, otticier van justitie te Haarlemtot ridder in ue orde van Oranje-Nassau ds. P. E. tien voeten in plaats van loodrecht op de baan te staan, weken deze dammen met een hoek van zestig gra den ongeveer naar buiten uit. liet di-el hiervan werd mij meteen duide lijk gemaakt. Een tobogganger kwam op dit oogenblik juist naar beneden, foen hij de bocht bereikte, vloog zijn machine tegen don dam op tot op een voet van den bovenkant, bleef een seconde lang op die hoogte, en gloed toen weer tot het nnddou van do baan terug. De snelheid was schrikwekkend groot. Zonder dien dam, zeide Miss Anchester, zou liet onmogelijk zijn de hoeken om te komen. Cirkelvor mige wielerbanen zijn volgens dat zelfde systeem gemaakt. Dut was Mux, de zoon van den Groothertog. Hij is een goed tobogganger, maar hij vliegt wat te hoog tegen de dam men op. lloe kan men dat dan voorko men Het is noodig de spijkers van dc schoenen in het ijs te boron voordat men tuin een scherpen hoek komt. Dat vermindert de snelheid een wei nig en als men, zooals hier, naar rot hl s draait, steekt men zijn rech tervoet zoover mogelijk uit en slaat de spijkers stevig in het ijs. Ook kan er veel met de armen gedaan war den, door het voorgedeelte, van den toboggan flink om fe trekken. De straf van het zich te hooc od den Barbas, predikant bij do Ned. Herv. Gemeen to te Haarlem, de heer G. Velt- huysen Jr. oud-IIuarlcninier, alge- moen secretaris der Nedcrlandsche M iddernachtzending verooniging te Amsterdam, en do heer P. J. van Kes- sel, president van het R. K. Liefde werk voor verpleging en bescherming van verwaarloosde kinderen te Haar lem lot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, de heer P. J. van Houten te 's-Gravenhage. voorzitter van de commissie Van b»*»-— van het Kol. Museum te IIaarle.m en mr. J. Luden te Overveen, lid van do firma Hope Co., ie Amsterdam. De oere-medaille der orde van Oran- ie Nossnu is t-ecrekend in zilver aan den lieer K, Schipper, brievengaarder lo Rennebroek. in brons aan den heer .1. A. Jtemmë te Haarlem, wagenma ker aan de Centraio Werkplanls der II. 1.1. S. M„ en in zilver aan den lieer A. Siekerman, baas in de afdee- ling „maalderij" der papierfabriek N. V Vorcemgde Kon. Papierfabrieken, firma Van Gelder Zonen, te Velsen. S, D A. P. Noor deze week vergadert de afd. Haarlem der S. D. A P.. De agenda vermeldt o. m. verkie zing v ul afgevaardigden voor den Rooden Dinsdag, Bestuursverkiezing en bespreking Gemeenteraadsverkie zing voor de vacature in district U. NED. CHRISTEN GEHEEL- ÜNTllOUDERSBOND. (Vervolg.) Na de pauze adviseerde dc commis sie tot goedkeuring van de rekening en verantwoording. Aldus werd beslo ten. De hoer A. Bakker lichtte vervolgens het punt ..Drank in de cantine" toe. Van den militiedienst zei spr. moet opvoedende kracht xiitgaan, en wil dat werkelijk zoo kunnen zijn. dan moet do alcohol uit de kazerne geban nen wenden. In Engeland. Frankrijk en België, komt leeds geen sterke drank "de cantine meer binnen; ook in Duitschland is men ons ver voor uit. Dc Vereenigde Staten kunnen ons ook ten voorbeeld zijn. Die Staten zijn overtuigd, dat drank liet weerstands vermogen verslaut. In Nederland is dit besef bij de autoriteiten blijkbaar nog niet doorgedrongen. Spr. wekte op tot krachtige actie in deze. Na eenige discussie werd besloten ir. samenwerking met andere Bonden oen adresbeweging in dien geest op touw te zetten. Kan hulp-van-buiten niet verkregen worden, dan zal alleen gewerkt worden. Ook de jongelings verbonden zullen tot samenwerking worden opgewekt- De afd. Zaandam stelde voor Het hoofdbestuur bezoeke in den winter de huishoudelijke vergaderingen der af- deelingen. liet hoofdiiestuur achtte dit voorstel een zeer practisch, en advi seerde tot aanneming. Aldus word be sloten. Verschillende voorstellen waren in gekomen betreffende het orgaan van den Bond. Zaandam stelde voor het hoofdbe stuur make van ons blad een week blad de aldceliiig Beverwijk wilde van het orgaan eeu beter prupuganüa- lllad, dat om de 14 dagen verschijnt, gemankt zien de afd. Leeuwarden vvenschte den inhoud te wijzigen. Het voorstel van Zaandam achtte het hoofdbestuur met het oog op dc financiën onaannemelijk. Zaandam trok daarop het voorstel in. Amsterdam zou gaarne het maand blad vaker zien verschijnen, het blad zou belangrijk minder aan exploita tie-kosten eischen. als het op minder zwaar papier georuKt weiu, en de dam te laten schuiven, is verminde ring van vaart. Bovendien zou men over den bovenrand kunnen vliegen, wut bij een wedstrijd natuurlijk noodlottig zou zijn. En hoogst onaangenaam in elk geval, voegde ik er bij. Dat is zeker het gevaarlijkste van den tocht Er is niets gevaarlijks in het gaan over den duivelselboog, ant- wooixkle mijn gezellin, het belee- kent niets dan een val van tien voet in diepe sneeuw. Men schrikt van den hevigen bons, waarmee men neerkomt, maar overigens geeft het ons ecu heel goede notie van vlie gen. Zonder het voordeel van de vleu gels echter. Precies, als men in een toboggan naar beneden gaat, mist men het heel erg, dut men geen vleugels heeft. Verderop naar beneden is er een bocht, die werkelijk gevaar oplevert. Het is oen dubbele bocht met aan weerskrmten dammen, die Scylla en Charybdis liceten. Als inon Scylla hoog neemt, dan kan men zedelijk overtuigd zijn over Charybdis heen te vliegen. En als men over Charyb dis heen vliegt, dan is men zedelijk overtuigd, een duizend voet naar be neden in hot Nomiemneer to vallen. Nu moot men vermijden Scylla hoog te nemen door oordeelkundig do spij kers le gebruiken. kolommen ook door advertenties ge vuld werden. Besloten werd ten slotte zooveel mogelijk abonné's te werven, opdat het blad vergroot en de uitga ven vermeerderd kunnen worden. Wat den inhoud van het orgaan be treft, de afdeelingen zullen de berich ten over eigen werkzaamheid voort aan ann <le commissie-voor-redactie inzenden. De algemeen-secretaris verzocht den afdeelingen dringend de voorstellen yan de aleomeene vergadering tijdig in te zenden. Ingetrokken werd het voorstel om oen geschriftje in de Duitsche. Fran- sche of Engelsche taal over den Bond uit te geven, dat aan de gedelegeerden van liet te Scheveningen te houden Internationaal Congres uitgereikt zou worden. De tijd van voorbereiding is te kort. De afdeeling Haarlem stelde voor, bij wijze van proef in 1912 een Veld- dag te houden. Dit voorstel werd na lange discussie verworpen. Het referaat van den heer C. J. Tja- den „Hoo bereiken wij "t meest ons doel", word met het oog op den tijd niet gehouden. De afdeeling West-Terschelling stel de voor een schrijven aan alle Kerkc- raden iu ons land le richten met ver zoek den gisten wijn bij het II. Avond maal door ongiste te vervangen. Besloten werd do zaak aari do ver- eeniging „Enkrateia" in handen te geven. Op voorstel van den heer A. Bakker werd besloten een afgevaardigde naar het Internationaal Congres to Scheve ningen to zenden. De heer Bakker werd hiertoe gekozen. Plaiitseiiike en provinciale propa- ganda-coinnüssies zullen voorloopig niet georganiseerd worden. De heer Bukker had nog het volgen de voorstel ingediend Dewijl de Nat. Clir. Geheel-Oatb. Vereen, zich aldus heeft uitgesproken: „Onder geheel onthouding verstaan wij niet drinken en niet schenken zouden we nu niet nog eens een poging in het werk stel len, om weder met elkaar vereenigd te worden. Uit de discussies bleek^ dat het ..niet scheuken" van de Nat. blijk baar slechts een woord is, dat niet met de daad gestand gedaan wordt. Besloten werd daarom den eigen bond te handhaven, maar zich nog eens met de Nat. in verbinding te stellen. Met gezang en dankgebed werd de vergadering vervolgens gesloten. CONCERT IN DEN HOUT. Het programma voor Vrijdag 1 September luidt als vogt: 1. Marsch aus der oper Rienzi, Wagner. 2. Ouverture l'Etoile du Nord, Meyerbeer. 3. Judische Tr.Iogie, Ilamerik. 4. Funluisie aus dem Sthauspiel Preciosa. Weber. 5. Ouverture Zampa, Hérold. 6. Roudo pour petite flüle solo, Donjon. Uil te voeren door den heer George Scbm.di. 7. Walzer a. d. operette Wiischer Maö'l, Raiman. 8. Grosse Fantaisie a. d. oper Lo hengrin, Wagner. BIDSTOND. Hedenmorgen uur werd in de Gruoie Kerk een bidstond gehouden, waarnij als voorganger opti-d Dr. A. 11. de n.iriog. Aaüui door <le gemeen te iJs. kl t was gezongen, giug Dl'. De Hartog voor »u geued. Naar aan leiding van de Spreuxen 16 15 In het Wal zou er gebeuren, als iemand zonder die spijkers naar beneden ging \roeg ik. Miss Anchesier lachte. Probeer het nis 'l u blieft niet. zei ze. Theoretisch mag hei mogelijk zijn, maar practisch is het zeker, dut u nooit veilig beneden zou komeu. Als u voort 't eerst den Kas- teelloelit maakt, gebruik dan voort durend de spijkers stel u voor, dat u in een georoken vigilante zit, en tracht een trein te missen. Later, als u behendigheid en vertrouwen krijgt, kan u de spijkers telkens wat minder gebruiken. Hoe minder ge het ijs met uw spijkers aanraakt, des te beter tijd zal u maken. Maar pas op voor Charybdis hij is een goed vriend, maar een gevaarlijk vijand. Ik keek achter mij, om te trach ten de bochten van de baan met mijn oog tc volgen. Hier en daar toonde een schuine dam, dat hier de baan plotseling een bocht kreeg, maar grootendecis was van dit alles niets te onderscheiden door do verblinden de blankheid van het landschap. Het knallen van geweervuur trok mijn aandacht voor een patrouille soldaat- tjes, die honderden voeten meer naar boneden scholen op een schijf van ijs op het Nonnenmeer. Halverwege de helling van den heuvel waren twee mannen bezig met in snelle zig-zag- lijnen ski le loopen lusschen de den- neboomen. De snelheid, die zii ont licht des Konings aangericht is leven en Zijn welgevallen is als een wolk des Spaden regens, hield de voorgan ger een schoone rede Waarom eeren wij onze koningen, aldus vraaet spreker. Het is de open baring des Gcestes. die drijft achter de volkeren. Een groot man heeft ge- zngd In een vorst wordt de eenheid der natie zichtbaar. De Spreukendichter ziet de majes teit der koningen als een beeld van het licht Gods, een getuigenis des Eeuwigen, van het leven, \an het licht. Zouden wij heden niet met eerbie- denis staan voor den troon des Eeu wigen 7 Doe Gij Heer met Haar, aldus ein digde spr.. naar de liefde van Uw eeuwig hart. De Gemeente zong ton slotte Ps. 72 8 en 3. Telefoonverkeer. Haarlem, IJmuiden en Zandvoort zijn opgenomen in het telefoonverkeer met Saarburg (bez. Trier) IJmuiden ook in dat met Doberan. Be sm. Ziekten. In de weck van 2-3 tot en niet 29 Augustus kwamen ter kennis van den Centralen Gezondheidsraad 1 geval van typhus te Haarlem 2 gevallen van typhus en 1 geval van dipthoritis le Haarlemmermeer 1 geval van ty phus te Sloten en 1 gevul van diph- theritis te Zandvoort. Benoemd. Onze vroegere stadgenoot de heer Blom is benoemd tot hoofd van e-ene openbare school te Maassluis. Kerkco'nce'rt. De dames A. Noordewier—Reddin glus, P. de HaanManifa'rges en de heer Anton B. Li. Verhey, zullen hier binnenkort een kerkconccrt geven. Koninginnedag 1911. Koii.nginneuag is met oen blijden zonnemorgen begonnen, lil de stad kleung feestbetoon van gevlagde ge vels en in de straatgeulen daartus- schen, al heel vroeg in den ochtend, luid-opklinlcend geroes van vroolijke kinderstemmen. Als altijd beginnen de kinderen hot feest van Koninginnedag. En ze zijn er dan vroeg bij, om geen minuut van de foestpret te verliezen. IXe feestvreugde zal ditmaal vier dagen in Haarlem's veste duren, want hel energieke bestuur van de Veiecni- ging „Koninginnedag" waar.n de heer M. II. Binger de stille kracht vormt, heeft dit jaar voor v.er dagen lang frissche feestplaunen op touw gezet. We hebben daarover al veel geschreven. Daaruit blijkt, dat „Koninginne dag" er in geslaagd is, om een aardig cn aantrekkelijk programma te ont werpen. Daarvooï verdient het reeds lof. Wat de uitvoering betreft, zulten we in de komende dagen gelegenheid hebben op te merken, of de v cr wezen- lijki.ng in overeenstemming is met de verwachting. Een factor voor het welslagen is al gunstig, nl. het prachtige weer, waarin wij ons verheugen. De Kinderotftocht. Om acht uur al was de Oude Gracht oveizwermd door k.aderen, die straks wikkelden, do gemakkelijkheid cn be valligheid, waarmee zij keerden, be tooverden mij. Nu viel er een hunner. Zijn polsstok gleed uit zijn hand, zijn lange, grappig voetboklcediiig kwam loodrecht le staan, een vederachtige witte wolk stoof een oogenblik de lucht in, en hij lag uitgestrekt en onbeweeglijk 111 de dikke sneeuw. Eerst vreesde ik een tragedie op klei- nene schaal bij te wonen, een ge kneusde enkel of gebroken ledema ten, maar hot volgend oogenblik was hij weer overeind, sloeg de sneeuw van zijn kleeren af en gleed gemak kelijk langs de steile helling naar beneden. Dc buitengewone schoonheid van liet tooneel hield mij gevangen. Het scheen wel, of de Natuur van dit hooge plekje grond een reusachtig her steil ingsoord had gemaakt voor afgematte, moegewerkte menschen- kindereu. Het was alsof zij zeide „Komt allen hier, gij, die werkt in groote. stoffige steden, en wier oogen vermoeid zijn van de overvolle stra ten en de met modder bevuilde we gen. Komt hier, ik zal uw longen vullen met zuivere, onbesmette lucht. Ik zal uw gezichtskring beperken door bergen in plaats van door hui zen, en uw oogen zullen rusten op vlekkelooze sneevnv. Hier kimt u de warmte voelen van een zon, wier stralen door geen dampen worden onderbroken, die door geen mist ver zouden gaan feestvieren. Tweedui zend waren er een half uur later in de buurt van de Jaeobljnesliaot, waar de leiders van het feest met de onderwijzers het woelige goedje in een optocht bijcenschaarden e:i de vlaggen uitdeelden. Even later toog de stoet op weg. Il l was ditmaal een lange tocht, die de kinderen hadden te maken, maai dat gaf juist aan de vele belangstellenden in de verschillende deelen der stad gelegenhe d om den stoel te zien. Den geheelen weg, van do Oude Gracht tot aan het feestterrein aan de Kleverlaan stond het vol mot too schouwers. De stoet had een respectabele leu;;iei hij duurde wel eon kwartier in liet voorbij-trekken. Vooraan ging een inspecteur van polit e met een der leiders vaat d« padvinders, die een jeugdig tr-onnu-.;- slagerscorps aanvoerde. Daarachter kwamen de padvinder» in hun aardig groenig pakje mcl frisch roode rug-kap endc met minder aardige padvindstertjes, die ook ul parmanLg meedoen in haar pm'.ig- losse costuumpjes. Dan kwam de heel lange stoei schoolkinderen vlaggezwaaieud ea vroolijk zingend. Door de Jacob ij ;io- straat en Koningstraat kwam de op tocht op de Groole Markt, waar lus schen de menigte, die op ons hoofd plein had post geivat, een omgtn g werd gemaakt. Het niua.ekkorps in den stoet speel de pittige marschen en begelciddo een vroolijk lied van de Jeugdige feestgangers. De jongens zongen met forse', e stemmen: ,,'t Is plicht". En dc- mes jes deden voor de jongens niet onder. Do Bartcljorisstraat in, g.ng de kinderschaar rechlu.it tot de Pai k- laan. Door het Kenaupark trok zij het viaduct onderdoor. Hier zetten de jongens hun sterkste stemmen op, om hun gejuich te laten weerkaatsen door het viaduct-gewelf. Langs den Versp'rohckweg ging het nu naar het feestterrein in het Kleveïpark. Vele kinderen in den stoet droegen hum vLegcis mee, die straks op 't veld meedingen zouden naar de uitgc loof de prijzen. Anderen hadden hun moo.e en vreemde „pijlen" al wevgo- bracht naar 't Kleveïpark, bang - is zo waren, dat het voorwerp van hun moeite en vlijt, onderwes beschadigen zou in den optocht. Koraa 1-m uzick. Inmiddels waren de velen, die op de Groole Markt samengekomen wa ren, om de k,.ndcren le zum, blijven toeven, om liet Koraalmuziek i .u don UroOten Toren aan le hooien. Ook dit jaar vergastten eenige le den vuu do „Harmonie", thans under leiding van don \va;u'iiemend-di,co- leur, den lieer J. Post. de hoorders op do statige koper-muziek, lloe fraai eu plechtig klonken die zuivere klan ken over do stucL Het Wilhelmus ruischtc van omhoog in zijn vrouBjk- pittigen gang van eeuwen-oud \u...s- lied. tlat op xüo menig sl-vneld in do Nederlanden en in alle deelen dei' wereld, waar de Republiek en later het Koninkrijk haar vlag deed u-t- borgen blijft en u toch nooit le d: uk- kond warm zal zijn. llier kunt u op de meest prettige wijze de opwind- mi ste sport genieten en. in geval u valt, lieb ik de zachtste kussens vau de wereld voor u neergelegd o:p uw val te breken, de vlekkelooze kussens van mijn scliitterende sneeuwvel den Bevalt het u nog boter dun W lii- tcchapel vroeg mijn gezellin, lio opmerkte, hoezeer ik onder den in druk was. Het is schitterend mooi. Nu wordt u poëtisch, ant woordde Miss Anchester. En ;t spot u met de natuur en dan wordt u poëtisch. Ik vrees, dat u zeer on standvastig van aard is. Ken standvastige aard is altijd vervelend. merkte ik op Maar als u den Kasteeltocht wilt mak. n, zouden wij toch wel verstandig"'.' doen. onzen tocht naar boven voort te zetten Vooruit dan, zei Miss An- chvster, en een paar minuten later hadden wij het beginpunt van de we reldberoemde baan bereikt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1