Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voo'rm. 10.50 uur). De Bildt, 31 Aug. 1911. Hoogste barometerstand 770.4 m.M. te Maastricht en St. Mathieu; laag ste 732.6 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 1 September! Wind: matige tot krachtigen Zuid- Westelijken tot Zuidelijken wind. Gesteldheid van de lucht: zwaar oewolkt of betrokkeni waarschijnlijk regenbuien. Temperatuur» 's nachts warnier, overdag koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 707 m.M. OPGAVE VAN: JOH M. SCHMIDT .Optiolen 86 BIJLSTRAAT HAARLEM. HOOQ- en LAAGWATERSTANDEN l September, lioogwat er. IJmulden v.m. 8u. 13m.; n.m. 8u. 43m Katwijk v.m. 7u. 48 m.; n.m. 8u. 18 m Petten v.m. 8u. 33 m.; n.m. 9u. Sm Laag water. IJinuidonn.in. 4u. 18 m.; v.m. 4u.43m Katwijk n.m. 3u. 63 m.; v.m. 4u.23 m Petten n.m. 6u. 43mv.m. 6u. 13 m wapperen, weerklonken heeft. Nu ook weer drong het in de harten door op den feestdag van Koningin Wil- lielmina. Het Nassauerslied werd gevolgd door gewijde liederen Was Gott Unit, dass 1st wohlgethan Von Him- me) hoeh, en Ein fester Burg. Het Wie» Neêrlandsch bloed sloot de rij der mooi-uitgevoerde muziek nummers. In de stad bleef liet den geheelen morgen vroo'jk en druk. Er waren veel meuschen bij deu weg. Dc draai orgels zorgden voor muziek. Zij speel den hun mooiste vadcrlandsche lie deren. Hot Kinderfeest. Vanmorgen begon het kinderfeest mot den vliegerwedstrijd, waaraan de deelneming reusachtig was. Een vijf tig- zestigtul kinderen waren met hun vliegers verschenen, om mee to dingen in den kamp. wie den groot sten, den mooisten, den zoiulcrlmg- sten vlieger had. *t Aantal zonderlinge exemplaren was speciaal bijzonder groot, 'n Bij zonder goed geproportioneerde uil, een paar vlinders, een .Zeppelin" in schoonen luchtschip-vorm, een vrou wenfiguur. die nu niet bepaald onder de sciioonsten haror sekse gerang schikt kon worden.... en dan nog een lange reeks andere. Een groot aantal vliegers hadden opschriften met he- trekking on het Oranjehuis, of ande re vaderlandslievende liet-oogingen. Die vlieêersverzamèljrig was een aardiee. bonte en klourrhke collectie. 't „Starten" voor den wedstrijd was niet gemakkelijk, want de staarten en vliegertouwen raakten telkens in de war! Maar ten slotte stonden er dan toch oen menigte vliegers hoog boven aan den helderen hemel. De wind werkte mede om deze „ochtend-vlieg- demonslr.il ie" te doen slagen. T Was werkelijk „druk in de lucht". Tegen elf uur kwamen de deelnemende vlie gers successievelijk in vol nloré om laag. De meeting was -/.onder ongeval len afgelobpen, op een paar deerlijk gescheurde vliegers na. Ten slotte maakten de animo.' commissieleden, de hoeren G T 1 Sa riet. Okhuyzen en P. van Looy, don uHslag op. Do prijzen werden aldus toeg. - voor «Ion «rrootsieii vlieger aan C H. Bceree. V. d. Horst on G. M Bakker, voorden mooisten (prooisten) aan Hetum Jansen, Kinker, Monnee, Vcn- deloo, A. Bakker, voor den zonder- lin^sten aan T.. Smits (wiens vlieger eer man v<v-'MeWe\ v. Schalk (idem een vrouw), P. Brinkman (idem een kapel). Offerhaus ;id.. id.). W. Jansen (id., id), M azure I (id., id.), Beenhak ker (id., een uil) en It. Vermeer (id. De Zeppelin). Tijdens den vliegerwedstrijd was er ring muar weinig publiek op het terrein on de Kit-, erlaan was liel aan tal toeschouwers groot Voor de kinderen was hel feest nog niet geëindigd 't programma bevatte voor '-en nog meer prettigs. Om twaalf uur begon liet Carillon 1e beieren. Het speelde de aardig-tin- kélénde nationale wijsjes, die hun klanken over dé straten en huizen- dakon heen sprankeldeu. De Parade. Intusschcn had het garnizoen zich opgemaakt 11 aar hut Cavalerte-teriOiu aan don Schoterwog, oui deu velen, die daar naar toe gewandeld waren, op liet militaire schouwspel te ver gasten. Om elf uur werd de stad door gemarcheerd, natuurlijk om- droiiv.l door vele kijklustige» Op het terrein aangekomen veree-j nigdc zich dc infanterie met de cava-; lerie en nam de parade een aan-' vang. Dc troepen werden gecommandeerd duo-- majoor Vogelsang, terwijl kolo nel Van Spcngler de inspectie hield. Fokker's eerste vlucht. Woensdagavond heeft Fokker zijn eerste vlucht gemaakt De lucht spande al haar avondlijke koepelwandcn wijd-rondom het feest terrein, dat nu het te donkeren begon, uitlag als een grauw-groenige vallei tuSSChen-in de omronding van lucht- rotsen-hellingen. Want de zon, bij liet kim-duiken ginds achter de donkere groeningen van de beboschte Bloe- mendoalsche hoogten wegzinkend uit de nevel-bloedende bleek-blauwe wel vingen, straalde massieve wolken- brokken tot laai-vurige massa's, liier- en-daar, die op elkander geschoven den kringenden horizon betorenden met vuur-rotsen. Naar de Cavalerie-kazerne ligt hel kermisterrein in het matte schijnsel van de electrische booglampen, die de E. S. M. heeft afgestaan. In den gloed uit de even-oplichtehde ballons, ijve ren daar tal van werklieden, om de k namen en tenten in-orde te bren gen. Op 't vliegveld peutert Fokker wat aan z'n motor. Hij zal niet vlie gen., van-avond, heeft hij meer-dan- eens gezegd, maar toch laat hij de machine n et in den hangar rijde'n. Hij zit nu weer fn zijn luchtvogel en Iaat m spetterende wieling zijn motor slaan. De machine hobbel-struikelt van den Kleverlaan-kant af schuin het terrein af naar den hoek van den loods. In een kranig-scherpo bocht van 180 graden, draait hij z'n toeslel weer 't veld in. Die zwenking in dien hoek was een behendig volvoerd stuurkujistje. 't Is of Fokker's toestel zich daartoe bijzonder goed leent. Bij andere toestellen, is dat grond- rijden meestal onbeholpen, altijd in onverzorgd gezwier over 't veld, om dat 't toch maar bijzaak is, maar bij deze machine heeft men pleizier in 't kwieke wielengeloop en de geheel- bemeesterde wendingen. 't Blijkt, dat de palen hier, terzij- do van den hangar, het toestel in zijn loop hindered. Zij zijn er gauw ge noeg uilgetrokken. Dan fladderen de schoepen nog een paar maal onregel matig door de lucht, doch <l:e onvaste geluiden worden gevolgd door den bruisend-sterken ratel-slag van den motor. Van den loods-hoek uit snelt liet toestel weg, naar de Kleverlaan loo, schuïn-uit. Dan is het los van den grond en zweeft de laan over. De suggereerende motorzang had velen uit den omtrek naa'r don terrein omtrek gelokt en op de Kleverlaan stond vrij veel volk, toen Fokker er één minuut voor zevenen over de hoofden opzweefde. Een blij gejuich woei van alle kanten het' veld in, terwijl de vliegenier naar een hoogte van een 75 M. vloog. Rustig, met steile helling, kroop hij de lucht in, en draaide in korte, scherp-ingehou- den bocht, boven den molen, naar het westen langs. Daar zweefde hij snel- nan la'ngs den purperbrand boven de zon-schijf; waar de vuurgjoed do: roomtintige onderlucht uitwaaierde. Met spoed dreef de motor dc machi ne tot aan de grens van de Aclberts- bergst'raat, waar zij wendde en weer om met zeem eeuw-scherpe terug- bpcht omzv, !erf naar het vliegveld toe, het terrein op. De vol-plané was kort, maar het toestel liep hard-uit lusschéii do boveiligimgs-palen vóór de tribune en de tribune in, naar den kant van den Klevérparkweg. Terwijl Fokker in een jubel-van-overal neer» zweefde, verkeerde men op 't terrein iu vrees, dat de aviateur door de om- heïnig heen zou stuiven. Maar even daarvoor sloeg hij met engen zwaai een halven-cirkel rond- en stoud stil voor den hangar. 1-Iet was toen 2 minuten over ze men. De proeftocht had maar drie minuten geduurd» maar lang genoeg toch, i de overtuiging te geven, dat Fokk m staat is in de komende da gen mooie aviati'sche dingen te doen. AFSCHEID R. C. SCHOOLEMAN. Hedenochtend heeft de heer R. C. Schoolemcin, onderstationschef alhier, van chef en personeel afstfheid geno men. Als blijk van hoogachting en warme vriendschap, bood de heer Ph. I Dodenhuis, stationschef, den schei- dene namens het personeel eon tegel tableau, voorstellende het hoofdge bouw vui het Station te Haarlem, aan. Ook is den vertrekkende een album aangeboden, vervaardigd door den heer Nes, werkzaam aan de Centrale Werkplaats. Het tegeltableau is geleverd dooi de firma Lamp alhier. De heer Schooleman dankte, ook voor de samenwerking, die hij steeds heeft mogen ondervinden. De Drankbereïders. Evenals het vorige jaar in Amster dam, neemt ook nu de afdeeling Haarlem van den Algem. Ned. Bond van Arbeiders in de Drankindustrie, in Den Haag deel aan de betooging voor Algemeen Kiesrecht, door het zenden van haar secretaris, den heer K. Bugiel, als afgevaardigde. Uit de Omstreken BLOEMEND AAL. De verjaardag van H. M. de Ko ningin is bier met weinig feestelijkhe den gevierd. Het feest beperkte zich tot Bloemendaal's jeugd. Den jonge ren kinderen werd op de school een aangenamen ochtend bereid; de oude ren zullen over enkele dagen een uit-; stapje naar Amsterdam maken. SCHOTEN. Hedenmiddag geeft het „Schoten's Dilottantencorps", directeur de heer Stent, een concert op het Pretoria- plein, van 4—6 uur. i HAARLEMMERMEER. RIJWIELDIEFSTAL. Woensdagnacht heeft bij deu rijwiel handelaar G. Kamphorst to Nieuw - Vennep oen brutale diefstal met in braak plaats gehad. Men is in de werkplaats weten binnen te dringen, dcor aan de achterzi-de daarvan een ruit in te drukken. Later heeft men de deur aan de binnenzijde ontgrendeld en vijf rijwielen weggenomen, alsook; een paar lantaarns. Van do gestolen rijwielen behoort éen aan den hande laar Kamphorst, éen is een z.g.n. post- rijwicl. de andere zijn van particulie ren op het dorp, evenals de lantaarns. Twee der ontstolen fietsen waren de fect, een zelfs zonder ketting, waaruit men besluit, dat minstens een drietal personen den diefstal gepleegd moet hebben, waarvan twee met twee rijwielen weggereden zijn. of wel. dat ze op een wagen geladen zijn. liet spoor der rijwielen was op korten af stand op den weg to volgen. De diefstal werd des morgens om half zeven ontdekt, toen iemand zijn fiets kwam lialcu. Onmiddellijk werd konnis gegeven aan de Rijkspolitie, die een onderzoek instelde. Dit on derzoek is den geheelen dag in ver schillende richtingen voortgezet, doch lot on dit oogenblik vruchteloos. Nader meldt men ons: In verband met dezen rijwieldief stal is door de politie te Haarlem ie mand aangehouden, die één der ge stolen rijwielen bij een rijwielhande laar aldaar te koop aanbood en d e de politie er mede in kennis stelde, daar hij het zaakje niet vertrouwde. De vermoedelijke dader is gi slcren- avond nog naar deze gemeente over gebracht, om heden te worden gecon fronteerd, waarna de politie hel on derzoek verder voort kan zotten. BENNEBROEK. Een in wilde vaart door «te ge meente suizende auto overreed giste ren op don Rijksstraatweg een hond je. Het arme dier was op slag dood. De bestuurder bemerkte niets van hel ongeval. IJMUIDEN. De Tel.-correspondent schrijft: Nauwelijks hadden wo gistermorgen de schreden naar de vissc-hershaven gericht, of van verschillende zijden hoorden we. dat een ijs-oorlog- ge voerd werd en dot aan de zijde van den vischhandel ij snood hoerschte. Rij een onderzoek bleek, dat werke lijk in den morgen aan diverse visch- lvnndelaren. die geon contract voor le veling hadden afgesloten met de com binatie van ijsfabrieken, plotseling ijs geweigerd werd. Dit vond zijn oor zaak hierin, dat een der aangesloten ijsfabrieken, gedurende den nacht on klaar was geworden, waardoor niet zooveel gefabriceerd werd als noodig was, nu bovendien hel groot aantal stoomtrawlers meer visch aanvoerde, dan wellicht verwacht werd. Inmiddels bestormden de nict-gecon- tracteerden de fabrieken om ijs, doch werd aan hunne verzoeken slechts dan voldaan als gecontracteerde» voor zien waren. De consternatie was vrij groot en is blijkbaar merkbaar ge weest op de vischprijzen, daar de consjsuitie-humielaroii niet met zeker heid wisten of ze voor hun visch ijs zouden kunnen kri1 - Later op don dag ging' de leverantie weer geregel der. Van andere zijde vernamen we nog, dat uit de plotselinge weigering lot het leveren van ijs aan een gedeelte van den vischhandel. ten duidelijkste blijkt, dat de bouw der nieuwe ijsfa brieken niet alleen gowenscht, maar zelfs hoogstnoodzakelijk is. ZANDVOORT. RAADSVERGADERING. Woensdagavond vergaderde de Raad onder presidium van ö'e'n hee'r Beeekman, burgemeester. De notulen van de vorige zitting werden goedgekeurd. Van Ged. Staten waren goedge keurde raadsbesluiten ingekomen. De residu-gas-maatschappij, te Amsterdam verzocht bij request con cessie vóór de oprichting en exploita tie van een gasfabriek in deze ge meente. De VOORZITTER vroeg of dit ver zoek wel nader in behandeling zou genomen worden, maar de heer COI.- LOT d'ESCURY achtte het inwinnen van meerdere inlichtingen wel wen- schelijk. De VOORZITTER Vroeg dan, of de raad eventueel bereid zou zijn, een concessie voor het leggen van buizen te geven. De 'neer COLLOT d'ESCURY was van meening, dat de hoofdvraag is. of niet vele menschen in deze gemeente naast cleclricitelt gas zouden wén- schen. De heer VAN DER PLAS wensc.hte een commissie ingesteld te zien, diq deze kwestie zal te onderzoeken héb- ben. De VOORZITTER stelde ten slotte voor de zaak tot de volgende vergade ring uit te stellen. Dan kan men alles nog eens rijpe lijk overwegen. Maar daartegen kwam de héér COLLOT d'ESCURY op. Er werd vervolgens gestemd ovér de vraag: is gas in deze gemeente wenschelijk? Deze vraag beantwoord de de geboete raad bevestigend. Het voorstel van den lieer VAN DER PLAS tot instelling eenor com missie werd eveneens aangenomen. Tot leden «fiér commissie werden be noemd de heereh d'Escury, Toomber- gen en Bückmann. Afwijzend weid beschikt op oen verzoek om afwijking van de bouw verordening. De afdeeling Haarlem van dén Bond van Ned. Onderwijzers .ver zocht verhooging van de onderwijzers sala'rissen. Aangezien de mininium-jaarwedden 'reeds hooger zijn dan de wet eischt, stelden B. en W. voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. Aldus werd besloten. De stoten van oninbare posted werden volgens advies van den ge-: mean te-ontvanger, goedgekeurd. De gemeente-rekening over 1910 werd voórloopig vastgesteld. De commissie. d:o de rekening na zag .heeft alles in orde bevonden en adviseerde tol goedkeuring. Met dit advies vcrééUigde de raad zich. Er is een batig saldo \an ruim f 7000. Commissie on secretaris werden door den VOORZITTER voor hun ar-; beid dank gebracht. Op hel request der aannemers in zake de aanbestedingen wérd, vol gen advies van het D. B afwijzend beschikt. üok op het request van den heer P. Hoogcvoéu, in zake de verbouwing van perceel Kerkstraat 32, adviseerde B. en afwijzend te boscliikken M'r. Tliiel, wiens juridische raad in deze kwestie ingeroepen is, gaat niet en W. volkomen accoord. De heer VAN DER PLAS meende, dat de bouw niet geweigerd kon wor den. H. en -W.'s voorstel werd in stem ming gebracht en aangenomen met algemeene stemmen. Alleen do heer Van der Plas bleef tegen. Goedgekeurd word vervolgens oen voorstel van B. en W. om oen tege moetkoming te geven vail f 125 aan de Diaconie dér Ned. Herv. Gom. als bijdrage in de kosten van rioleóring; «n het verplaatsen van het hek bij het Diaconiehuis. UAADI1UISBOUW. Do commissie, ingesteld om de Raadhuis-kwestie tot een goed einde te brengen, adviseerde dén bouw van een nieuw raadhuis, dal op het ter rein aan de Haltestraat verrijzen zal„ in liet openbaar aan te besteden. Na eenigo discussie werd besloten tot do aanbesteding over te gaan, ais de ovérdracht zal plaats gehad heb ben. De VOORZITTER verzocht dc com missie zich niet als ontbonden te be schouwen, maar ook in den vervolge nog wenken en adviezen te geven. Sp'r. dankte dc commissie voor haar arbeid en hoopte, dat het raadhuis eon se raad dezer gemeente mocht worden. SCIIOOLUOUW. De VOORZITTER bracht thans het voorstel tot bouw van de 'nieuwe schooi in bespreking. Do hoer M. KONING deelde mee tegen ie zullen stemmen. Sp'r. is niet tegen sclioolbouw, maar hij is tegen do situatie, zooals die volgens do toe- koningen worden zal. Ook kan spr. zich niet met de hygiënische maat regelen vereenigen; d'Le zijn de ventilatie on de verwarming betref fende b.v. Onvoldoende. De VOORZITTER antwoordde, dat de deskundigen do maatregelen vol doende hebben geacht. De raad heeft d'en grond aangekocht, zooflat hij in meerderheid ook wel vóó'r dc situatie zal geweest zijn. De heer KONING zou nog ec'n na der onderzoek naar die ligging dor vloeren ingesteld weuscho-n te zien. Do heer COLLOT d'ESCURY wikte voor de Centra Ie Verwarming ad-vlos bij de Gezondheidscommissie inwi'n- Het voorslel-Koning tot Instelling van een nade'r onderzoek wérd aan gekomen. Zoo spoedig mogelijk zal nu een vergadering speciaal don schoolbouw betreffende gehouden worden. Bij de RONDVRAAG wenschte de heer SLAGVELD 1c we ten, hoe het thans met de werkzaam heden van de gemeenteieiu gingscom- missie staat. De heer ZWAAN deelde mee, dat nog geen geschikt terrein voor de vuilnisbelt gevonden ts. Maar do commissie hoopt nog dit jaar met voorstellen te komen. Er is een schrijvenvaan de Erven do Favauge gericht. De hoer BAKKENHOVEN bracht do kwestie der Arbeiderswoningen ter sprake. Een oproeping zal nog eens gedaan worden. Vervolgens werd de openbare ver gadering gesloten. Sport en Wedstrijden VOETBAL. HAARLEMS ELFTAL. We vernemen, dut hel elftal van Haarlem voor liet komende seizoen voorloopig aldus is samengesteld Doel: Zeilinga. Achter: N. de Wolff. Ch. Wil helm. Midden: S. Veen, B. lleolcy, Alb. Haak (aanvoerder). V oor: J. Bakker, G. Bouwmees ter, L. van Erpecum, Jur Haak, B. Philips. Wijzigingen in het elftal van verle den jaar zijn, dus Zeilinga vervangt Utcrmark (dm naar Indië is vertrok ken), Ch Wilhelm vervangt Serué (eveneens naar het buitenland ge gaan) en de ox-Velocitaan Van Erpe cum komt in Iloutkooper's plaats. Van Erpecum is een robust speler, die in liet Velocitas-elftal en ook in liet vertegenwoordigend elftal van het Zuidelijk N. V'. B.-district zeer succesvol gespeeld heeft. Voor de Haarlem-voorhoede is hij ongetwij feld een aanwinst. A.s. Zondag, in den Zilveren-Bal- wedstrijd tegen het Amsterdamschc Ajax, komt Haarlem uit met een in valler voor Healey (die tijdelijk in Engeland vertoeft). Bouwmeester speelt dan midhalf é-n Houtkooper rechtsbinnen. WATERPOLO. HET TWEEDE-KLASSE-KAMPI OENSCHAP. Nadat H. V. G. B. en de Amers- foortsche Zwemclub tweemaal om het tweede-klasse-kiiinpioenschap ge speeld hebben, beide malen zonder beslissend resultaat (0—0 en 1—1), zat op neutraal terrein nog een laat ste ontmoeting tusschcn de twee te- gorislanders plaats hebben. Morgen- Vrij dag; avond om zes uur wordt die gespeeld in de zweminrichting-Van Heemstede O belt aan de Do Ruyter- Kade te Amsterdam. Leger en Vloot BEVORDERINGEN. Bij Koninklijk besluit zijn aan «ie navolgende gepensiomieerde opper-, hoofd- en subalterne officieren van de landmacht de hoogere rangen ver leend hieronder vermeld, als dc rang van luitenant-generaal aan den gepetosfonheerdën gene- raal-majöor der infanterie L. de Vla ming de rang van generaal-majoor aan «Ie gepensionneorde kolonels der artillerie F. H. Boogaard en H. So ret de rang van kolonel aan den gepen si ounce rden luite nant-kolonel van den provincialen staf P. G. L. baron Quarles de Quar- !cs aan den gepensionneerden luite- n iit-ko!onel van d«n plaatselijken staf R. Willems en aan den gepensionneerden luit® muit-kolonel «Ier artillerie A. C. van Altena de rang van luitenant-kolonel n don gepensionneerden majoor der infanterie M. Yerkoutereu de rang van majoor aan den gepensionneerden kapitein dor infanterie J. J Sluiter aan den gepensioimeenden kapitein der artillerie G. B. du Celliée Mul ler den .gepensionneerden ritmeester der cavalerie W. J. Tilanus den gepensionneerden officier van gezondheid der 1ste klasse van het personeel van den geneeskundigen uienet der landmacht J. Rentmeester; en aan den gepensionneerden offi cier van gezondheid der 1ste klasse van het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht C. J. te Boekhorst de rang van kapitein aan den gepension noorden le-luite- snant der infanterie G. van Oiden. Bij Koninklijk besluit zijn aan de -gepensionneerde officieren en den gepensionneerden onder-tui tenant van het legein Nederlandsch-IncLië, hier ónder genoemd, de titulaire hoo gere rangen verleend, achter ieders naam aangegeven aan den kolonel dor genie J. G. Kerlon, die van generaal-mojoor aan den luitenant-kolonel der artil lerie H. Sprée, die van kolonel aan den luitenant-kolonel der in fanterie J. P. Linok, die van kolonel aan den majoor der artillerie E. van Thiel, die van luitenant-kolonel; aan den kapitein der infanterie D. van Geuns, die van majoor aan den onder-luitenant der infan terie A. van Linden Tol. die van 2e- 1 ul tenant. Uit de Arbeiderswereld NIEUWE DREIGENDE STAKING. Nauwelijks is de rust in de Engcl- scho arbeide'rsvvereld teruggekeerd of er komen alweer berichten van on rust onder de Britsohe mijnwerkers. Op het in October te houden mijn- workerscongres zal door de Lancas hire en Cheshire Federation, de stérkste ondergroep van den mijn- werkersbond van Groot-B rittannië worden voorgesteld een minimum loon to eischen voor dc mijnwerkers en dezen eisch zoo noodig door mid del van een algemeene staking door te voeren. STAKING GEëINDIGD. De zeelieden van de „Red Star lijn" te Antwerpen, hebben op de oude voorwaarden den dienst hervat. De staking heeft drie maanden ge-: duurd. Binnenland DE KONINGIN-MOEDER NAAR HET LOO. Met den trein van 10 uur kwam gistermorgen de Koningin-Moeder met gevolg te Apeldoorn aan. Het Koninklijk echtpaar met hot Prinses-! je was in h la daumont bespannen rijtuig uitgereden om de Koningin- Moeder te verwelkomen. Na een har telijke wederzij«ische begroeting, voor al aan het'rijtuig, waar de Kóningin- Moeder het Prinsesje herhaaldelijk kuste, werd naar Het Loo gereden onder geestdrift ge toejuichingen van een talrijk publiek. Tijdens het wach ten aan het station werd het Prin sesje in het hofrijtuig in de stations omgeving rondgereden, waa'rbij het publiek veel behagen bleek te schep pen in het wuivende kindje. OOK EEN NADEEL1G SALDO. Het nadeel.g saldo voor 't Haagsche openbare slachthuis wordt voor 1912 geraamd op f 37.512.97. DE GASFABRIEK TE BUSSUM. Door de'n heer De Kórt waren in den Raad en daarbuiten verschillen de l>edenkingen geuit tegen het be heer van den directeur der gasfabriek De raad benoemde een commissie van deskundigen o.a. zat daarin do directeur onzer lichtfabrieken, de heer Blom die de beschuldiging on gegrond oordeelde. De raad nam dit rapport na eenig debat voor kennisgeving aan. NIEUW KLOOSTER. De „Graafsche Crt." schrijft Naar wij uit goede bron vernemen, zal binnenkort in het Lagerwald, on der Groesbeek, op de zgn. „de Kwak", een nieuw klooster verrijzen van dr congregatie der IL Familie alhier. Drie morgen grond zijn voor dit doel reeds aangekocht. Het moet de bedoc Jing zijn, hier een kweekschool op te richten voor Duitsche studenten. J. G. BOTERENBROOD. In den ouderdom van 62 jaar te te Amsterdam overleden de heer J. G. Boterenbrood, gedurende vele jaroi» hoefd der Hendrik Westerschool aatf het Wees perplein te Amsterdam. NEDERLANDSCHÉ WINKELWEEK. Heden wordt te Dordrecht een Ne- derlandsche winkelweek geopend. VROEGE AARDAPPELOOGST. De aardappeloogst op do FrieseJie zandgronden, die geregeld in 't mid den van September aanvangt, is door de droogte nu reeds in vollen gang. Hij is vrij goed en de qualiteit is over het geheel best. Er worden goede prijzen besteed, wijl er veel vraag is. zoodat tal van verbouwers reeds groot» hoeveelheden hebben af geleverd tegen 1,60 A f 1,80 per II.L. De opbrengst per H.A. loopt van J50Ó EEN PATROUILLE VERDWAALD. Blijkens een uit Nederlandsch-In- dië ontvangen telegram is eene pa trouille in Meureudoe (gouvernement Atjeh en Onderhoorigheden), onder commando van den onderluitenant Nutters, verdwaald en bij Rameuo door ter opsporing uitgezonden pa trouilles, welke 28 dagen zonder vi- \res waren, gevonden aa'n de kroc- eng Mengenrintjing (Anoe). Aan uit putting zijn overleden 9 inlundscho militairen beneden den rang van of ficier en 10 dwangarbeiders en koe lies. Wapens zij'n niet verlóren go- gaan. Mr. II. P. L. C. DE KRUYFF Jr. Te Baarn is op 43-jarigen leeftijd na een langdurig lijden overleden mr. II. P. L. C. d'e Kruyff Jr., presi dent-directeur van de „Centrale Werkgcv e'rs R isi co-Ban k." DE VERDWENEN PORTEFEUILLE. Nader verneemt het Hbld. dal do aangehoudene een 19-jarig jong- mensch is, werkzaam op de fabriek in de SI. Anthonieb'reestraat te Am sterdam. Hij heeft bekend z;ch aan het misdrijf te hebben schuldig ge maakt. In cle portefeuille bevond zich nog een bedrag van ongeveer f 900. De jongeman beweert slechts f 30 v 'teerd' te hebben. STAATSCOMMISSIE OVER DE WERKLOOSHEID. Naar 't Hbld. verneemt is de Staats commissie ove'r de Werkloosheid na genoeg gereed met haar rapport. Naast liaa'r algemeen onderzoek in den lande heeft de Commissie nog een meer uitgebreide enquête nood.g geoordeeld voor sommige als typen to beschouwen gemeenten, voor welk onderzoek afzonderlijke enquêteurs werden aangezocht. In tegenstelling met degenen, die der Staatscommissie voor den midden stand hun medewerking verloenen, ontvangen de bovenbedoelde assisten ten van de Werkloosheidcomniissio geen honorarium, hetgeen,, wel is waar niet op de betrouwbaarheid, doch op de uitgebreidheid van het onderzoek waarschijnlijk Piet zonder invoed zal zijn. DE STATENVERKIEZING IN AM STERDAM vir. Naar de „Maasbode" verneemt, zal het bestuur der R.K. kiesvereeniging in VII aan de ledenvergadering van a.s. Zaterdag voorstellen, den heer H. van Ogtrop candidaat te stellen voor de vacature-Van Eijk. Deze cait- didatuur zal door de anti-rev. en Chr. Hist, k.esi ereenigiugen worden ge steund. AMSTERDAM VIL In de g.steravond gehouden leden vergadering der Vrijz. Dem. Verecni- ging is niet algemeene stemmen be sloten, d.tniaal een vrijz.-dem. can didaat to stellen. Als zoodanig werd daarop geproclameerd dr. G. Bellaar Spruyt, die de candidatuur aan vaardde. ONDERSCHEIDINGEN. Benoemd tot adjudant in buitenge wonen dienst van H. M. de Koningin, R. Froeger, kolonel-commandant var het regiment grenadiers en jagei"3. Bevorderd tot Commandeur in «len Nederlandschen Leeuw \V. baron Ge vers, gezant ie Berlijn. Benoemd tot ridder Nederl. Leeuw jhr. dr. Van Vredenburgh, gezant te Boekarest toi Officier Oranje Nassau jhr. P. Molvill van Carnbeo, gezantschaps- raad te Brusseljhr. mr. J. Bendorp, referendaris Buitenlnndsclie Zaken; tot ridder Oranje Nassau L Groiu- mers, consul-generaal te Calcutta? mr. C. Fiedderus, consul-generaal te Budapestsir J. A. Bellamy, conso le Plymouth B. \Y. Hermann, con sul te Moscou P. Entz, consul te Rendsburg A. Jesuruu Jr., consul te Panama F P. Lopez,'vice-consul te Payta I". Bonavera. vice-consul te Oneglia J. Peyncke, vice-consul; dr. Ph. Dcniech, gedelegeerde bij den Ge zond'iieidsraad te Alexandria L. van der Danck, te Parijs G. Rosnsco, ad vocaat bijzitter iu het Nederl. Hol van Appél te Konstantinopel E. van Gorkuni. procureur en notaris te Jo hannesburg. Tot ridder Ned Leeuw mrs. J. Bosch en A. Fentener van Vlissingen, raadsheeren in den Iloogen Raad mr. Ledeboer, advocaat-generaal bij den Hoogen Raadmr. B. Hulshoff, president van het Gerechtshof te 's-Gravenhage mr. P. van den Bran deler, procureur-generaal bij het ge rechtshof te Leeuwarden mr. P. Co- ninck Westenberg, president van de rechtbank te Amsterdam mr. A. Pé- lerin, officier van justitie bij da rechtbank te Haarlemmr. J. Reij -

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 2