NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. ITo. S649 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1911 A HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N TI N: per drie maanden» ySa* "KVan 1—5 regeh 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 Haarlem van 1—5 regels /l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1-30 Advertentiön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per po6t door Nederland1-65 (g/Nj) 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant GtïUustreenl Zondagsblad, 'voor Haarlem' I aiÜ Redactie eD Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentifin en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 2 SEPTEMBER. Feestelijkheden op de gronden van >,IIet huis Ter Spijt". Bloemendnal, Hotel Duin en Daal: Concerten. Stadsnieuws STUKEEN VAN DEN RAAD. UITBREIDING DER KOELINSTAL LATIE VAN HET OPENBAAR SLACHTHUIS. B. en W. stellen den Raad voor, om voor uitbreiding der koelinstallatie van het Openbaar Slachthuis f 45,000 beschikbaar te stellen. In de toelichting bij dit voorstel schrijven zij o. m. hot volgende „De vraag naar ijs. aan net Open baar Slachthuis gemaakt, is veel groo-: ter gebleken, dan bij de oprichting verwacht werd. Reeds om te kunnen voorzien in de behoefte van een enke len grooten afnemer is men in de laatste jaren in de noodzakelijkheid geweest de capaciteit der aanwezige koelinstallatie aanmerkelijk te over schrijden, terwijl andere groote en kleine aanvragen tot levering geheel moesten worden afgewezen en van 't zoeken van nieuwe afnemers geen sprake kon zijn. Houdt men in het oog, dat de koelinstallatie in de cerate plaats strekt ten gerieve van de ge bruikers van het koelhuis, die immers onder het slachten keurgeld voor de ofkoeling van hunne vleeschbewnar-i plaatsen betalen, dun is het duideiijk, dat de bedrijfszekerheid, welke door bovenbedoelde overschrijding der ca paciteit in erband met het ontbreken van een reserveinachine gevaar loopt, niet raag worden opgeofferd aan do belangen van de ijsfabricaiie. Aan den andereu kant xs het met het oog op het nadeelig saldo in de exploi tatie van het Slachthuis noodzakelijk, den ijsverkoop op de tegenwoordige hoogte te houden. Dit klernt te meer, waar de tegenwoordige groote ufne- iner bij gebreke van zekerheid, dat hij al het benoodigde ijs van het Slacht huis zal kunnen betrekken, verplicht zal zijn, voor de goheele door hem om te zetten hoeveuJiimd met een andere lubrieik contract ai te sluiten, daar m een lijdelijke behoefte, door andere fa brieken niet wordt voorzien. Het is derhalve van liet hoogste be- lang, dat ten spoedigste de vereiscJi-i te verhoogmg van het productievermo gen der ijsfabriek wordt verzekerd." Zwemschool. De temperatuur van het water was hedenmorgen 6 uur 63 graden. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij P. van Schooien, Kleine Houtstraat 111 rood, een hondje. U. Hofslag, Oosterstraat 6, een op schrijfboekje. II. v. d. Woude, Baljuwslaan 5 D, een portemonnaie. II Th. Surendonk, Amsterdamscho Vaart, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, een douchc-badkaart. Hot bureau van politie, een ring met vier sleutels. \V. Schoo, Oranjestraat 95, een zakmes. Schenk, Korte Pocllaan 25 B, een dons struisveeren. H. van Boekhoven, Cronjéstraat 43, een ceintuur. C. Timmermans, Van Eedenstraat 30, een kinderschoentje. A. Jonkers, Schoterweg 64, een rozenkrans L. M. Tonissen, L. Poellaan no. 15 «w„ een paai- zilveren oorknopjes. 'I'll, van Unen, K. Poel)aan no. 25 rood, een doos mode-artikelen. J. Iloekens, Koudcnhorn 22, een Bchilders-diama.nt. II. Joore, 1ste Zuidpolderstraat, een. lorgnet. II. Pieters, Leidschestraat 40, een portemonnaie. J. Stol, Zijlvest 33, een portemon naie met geld. EEN AARDIGE RECLAME. De cacao- en chocoladefabriek Ge broeders Sickesz, te Amsterdam, zal dezor dagen voor een aardige reclame de aandacht onzer stadgenonten vra gen Met een groote vierwielige mo torfiets, die den vorm van een vlieg machine heeft, zal door onze straten gereden worden. Op de vleugéls zijn aanbevelingen geplaatst voor do cho colade en cacao, die door deze firma geleverd worden. Te Amsterdam heeft de machine veel de aandacht getrokken. Ook hier zul ze dit zeker doen, want liet is wol iets nieuws, reclame door mid del eener vliegmachine 1 Circulaires worden verspreid, waar- In bovendien een speciale reclame OJUlhipAiiltr u.'/li-.II Hinderwet. B. en W. van Haarlem maken be kend, dat van heden op alle werkda gen, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur. tot 12 September e.k., 's s^ormiddags te 11 3/4 uur, ter gemeente-secretarie (7de Afdeeling) ter inzage zijn nedergelegd de inge komen verzoekschriften met de bij lagen van de Haarlemsche Katoen Maat schappij, om vergunning tot uitbrei ding van haar fabriek, door het plaat sen van twee liggende stoomketels, met een verwarmend oppervlak van 90 M2. in een te bouwen ketelhuis op het terrein aan den Kinderhuissin gel No. 66 en van G. M. Boks, om vergunning tot oprichting van eene verfmalerij in een gebouw slaande op het terrein aan den Harmenjansweg No. 45, waarbij als beweegkracht zul worden gebezigd een electro-motor van tien paardekrachten, en van eene oJio- kokarij m een gebouwtje te stichten op dut terrein, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 12 September e.k., en wel des vóórmiddogs te 11 3/4 uur, op het Raadhuis dei- gemoente de ge legenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeentebe stuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het uitbreiden en oprichten dezer inrichtingen in te brengen. Drinkhal. De drinkhal der Haarlemsche staal- waterbronnen is Woensdag en Don derdag door 92 personen bezocht. LOONACTIE E. S. M.-PERSONEEL Naar aanleiding van het antwoord, dat door de Nederlaudsche Vereeni- ging van Spoor- en Tramwegperso neel, afdeeling Haarlem, op het ver zoek om loonsverhooging voor het gausche E. S. M.-personeel van den Raad van beheer dier maatschappij is ontvangen, heeft die organisatie zich thans met een tweede schrijven tot dien Raad gewend, waarin ge tracht wordt de hoofdzaken, voorko mende in dat antwoord eb behelzende eeai afwijzing van het veïzoek te weer leggen. Nogmaals wordt aangedrongen op erkenning dezer organisatie en op 't toestaan der gevraagde loonsverlioo- gingen. Muziekvereen. Voorwaarts. De muziekvereeniging „Voorwaarts" dir. de heer P. P. Wit, zal medewer king verleeneu aan een Feestavond to Koog-Zaandijk, welke aldaar zal worden gehouden ter gelegenheid van hel 1-jarig bestaan van het weekblad „De Vrijheidsvaan". Diefstal. Uit oen houten keet in de Adriaan Loosjesstraat zijn vannacht zes-on derlig sloten en verder nog een aan tal scharnieren, krukspanjoletten en boutschroeven ontvreemd. Dit alles behoorde toe aan den aannemer J. K. Brongebouw. De feesten tor gelegenheid van don verjaardag van II. M. de Koningin worden in hot Brongebouw gesloten met concert en vuurwerk. Het concert, dat gegeven zal wor den door de stafrauziek van het 4do regiment Infanterie te Leiden, direc teur de heer W. van Erp, zal o. m. ten gehoore brengen „Drie Oud-Nc- derlandsche Militaire Marschen", lil gebruik bij hei Nedciiajidsche legér godurenden den Spaauseken Succes- sic-oorlog (1702—1715), voor heden- doagsche militaire muziek bewerkt door Van Erp. Het vuurwerk wordt geleverd door de zoo gunstig bekend staande Ne- dorlandscho Pyroteclvnische fabriek voorheen firma G. J. ltuijsch, to Utrecht. Aanhouding van een rlj- wieldief We meldden reeds de aanhouding van een verdachte inzake den rijwiel diefstal bij den rijwielhandelaar G. Kamphorst, ie Nieuw-Vennep. Dio aanhouding blijkt aldus geschied te zijn Bij den rijwielbandelaar M. E., In de Lange Begijnestraat kwam Don derdag zekere B. K., en bood een rijwiel te koop aan. Eerst vroeg hij er f 25 voor, en sloeg later af tot f 12.50. Men vond de zaak verdacht, en E.'s dochtertje ging de politie waarschuwen. Een rechercheur werd naar de Haarlemmermeer gezonden, en het bleek, dat het te koop aange boden rijwiel een der vijf bij G. K. gestolen fietsen was. B. K. is naar da Haarlemmermeer gebracht, en do zaak wordt verder onderzocht. DE „ROTOCARTO". Om zes uur 's avonds, na eon wel geslaagde vlucht van den koenen aviateur Fokker, werd een fotografi sche opneming gedaan van den held van don dag, gelauwerd, te midden van bestuursleden van „Koninginne dag" en een aardig groepje Padvin ders. En toen wij 's avonds op het feest terrein terugkeerden, werd ons door do Haarlemsche firma W. H. van Leeuwen reeds een prachtig geslaag de foto van boven genoemde opne ming od briefkaarlformaat getoond. Hoe dat mogelijk is Wel, door een nieuwe vinding door de Anisterdam- sche firma Bin go r Wegelin aan de markt gebracht en door de firma Van Leeuwen voor deze gelegenheid ge ëxploiteerd. Daar het iets' nieuws Ls, achten wij het wel de moeite waard, hier met een enkel woord melding van te ma ken. De „Rotocarto" is een klein foto grafisch machinetje. Het is aan eene zijde gevuld met <-en rol gevoelig fo tografisch papier. Dit papier wordt afgewikkeld, onder een fotografisch cliche negatief) doorgevoerd eu daar even belicht. De aldus verkregen fo tografische druk wordt verder in de machine door een fixeerbad en ten slotte door een waterbad gevoerd, waarna de bedrukte strook door een kleine (nu typografische) bedruk- inrichting gaal, die den achterkant met letter bedrukt Zoo bewerkt komt de strook, nog nat, uit de ma chine en is don bedrukt mc-t een on afgebroken reeks.... ansichtkaarten. De eenvoudige, practische rnachinc drukt de kaarten met eene snelheid van pi m. 1000 per uur. De „Rotocarto" begint te drukken en geheel gereeds kaarten af te leve ren binnen een kwartier nadat de weer te geven gebeurtenis heeft plaats gevonden. Ze is bij feesten als deze zeer aardig. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. Koninginnedag. Koninginnedag is bier met opge- wekllieid gevierd. Wel hebben de feesten van Haarlem en vooral het vliegen er eenige afbreuk aan ge daan. 's Morgens om 7 uur traden de le den van „Koninginnedag" met hun kinderen aan op het Pretoriaplein, om vandaar naar de boot te marcheo- ren. die bij de „Conrad" lag. Schoten's Harmonie zorgde welwil lend voor muziek. Plechtig klonk het Wien Neêrlandsch bloed in het stille morgenuur, spoedig opgevolgd door een pittigen marsch. Gewandeld werd langs de Klooster straat, Cronjéstraat, Paul Kruger- straat en -kade naar bet Spaarne. liet aan boord gaan ging in voRnaok- to orde, zoodat «le boot precies op tijd kon vertrekken. De reis was, zooals reeds eerder gemeld, naar Leiden. 's Middags zorgde de lieer Stend met zijn mannetjes voor een matinée op liet Pretoriaplein. Terwijl des avonds van 8 tot 10 uur Schoten's Harmonie een concert gaf, wat zeer in den smaak" viel. Dit muziekkorps heeft zich lofwaar dig geweerd. Het is dan ook te ho pen, dat deze gelegenheid iets mag bijdragen, om Schoten's Harmonie van zijn chronisch geldgebrek te ge nezen. Üok liet bestuur van de vereeni ging „Koningiimedag" heeft veel goed werk gedaan. Gisteravond omstreeks 11 uur werd de politie gewaarschuwd, dat er brand was uitgebroken in perceel 62 rood aan de Kloosterstraat, bewoond door de weduwe Smit. Spoedig wa ren politie en brandweer aanwezig, doch door het spoedig helpen der buren behoefde de brandweer geen dienst meer te doen. De brand was in de alkoof ontstaan door het omvallen van een lampje. Een bed en eenige kleedjes zijn door het vuur vernield. HAARLEMMERMEER, Ringrijden. Aan den Ringdijk bij Oude Wete ring werd gisteren ter gelegenheid van H. M.'s verjaardag, ringrijderij gehouden met tweewielige rijtuigen. Er werd door 11 paren aan deelge nomen. De le prijs voor heeren vehvie'rf na hard'nekkigen strijd II. Schijf, aJhie'r; do 2e P. Bergman te Oud© Wetering (Alkemade). De le prijs voor dames verwierf mej. P. v. Elderen en de 2e prijs mej. P. v. d. Hengst, beiden alhier. De prijzen bestonden uit werkelijk zeer fraaie kunstvoorwerpen. De belangstelling van het publiek was, zooals gewoonlijk bij een derge lijke gelegenheid, zeer groot. Koninginnedag. Te Hoofddorp is Koningin's verjaar dag kalm en toch opgewekt herdacht. Van veel huizen wapperde de drie kleur. Een bioscoopvoorstelling gra tis des middags voor de jeugd van aJ- le scholen gegeven, gaf den kleinen veel vermaak. De voorstelling voor volwassenen des avonds was zeek- druk bezocht, pl.m. 800 personen. Een gezellig bal beslout dm feestdag. Een muziekuitvoering van Iloofd- dorp's fanfare in de open lucht gege ven, trok vele bezoekers en viel blijk baar zeer in den sinaak. Ongeregeld heden vielen niet voor, zoodat met ge'noegen op deze eenvoudige feest viering kan terug gezien worden. AERDENHOUT. Een woesteling. Een woonwagenbewoner en scha renslijper, die ih kennelijken staat van dronkenschap de openbare veilig heid bedreigde, zoodat de politie het noodig oordeelde hem op te bergen, tfas bij zijn arrestatie zeer woest Door krachtdadig van zich af te slaan, te trappen en op den grond' te gaan liggen, bemoeilijkte hij zijn overbrenging zeer, maar niettegen staande dit verzet, werd hij onder een grooten toeloop van nieuwsgieri gen geboeid overgebracht naar het urre tanteniokaal. HALFWEG. Koninginnedag. Donderdag werd alhier Koningin- nefecsl gehoudenhet programma der Oranje-Vereeniging vermeldde als eerste nummer optocht met ver sierde rijwielen, waarin de deelne ming met groot was voor de fraaist versierde rijwielen behaalden de prij zen de mciejes Berkemeier, Pollé en lloodenburg en de jongenheer Koos Vallentgoed, allen alluervoor de op bijzondere wijze versierde rijwielen Baas en Graauwelman, te Haarlem mermeer en een 4-tui mciejes eener naaischool alhier. Aan de ringTijderij met paard en rijtuig namen 18 paren deel de da mes A. Doesburg en Zeestraten, al hier, Inmiink, te Sloten, Ekk6rman, alhier, en Fransen, te Sloten, ver- kresren de meeste ringen en dus de 5 priizen. zijnde fraaie luxe- of huis houdelijke artikelen. Voor het ringsteken per rijwiel wa ren 38 deelnemers en deelneemsters, die in één wedstrijd opkwamenC. Ikikzeul, mej. H. Servaas, C. van eeringen, mej. L. Kerkhoven en P. Homan, alhier en te Haarlemmer meer, behaagden de prijzen. Tegel ij konüjd en daarna hadden verschillende volks- en kinderspelen plaats, zooais„lobbetje stoken"', hardloopen met hindernissen, zak- loopen, ballen dragen en turf rapen, alle met groot© deelneming. Door den burgemeester werden des avonds alle prijzen met een toepasse lijk woord uitgereikt. Het feest, dat door prachtig weer begunstigd werd, trok niet zooveel lx zoekers als vorige jaren, vermoede lijk door feestel.jkneden tegelijk op nabij liggende plaatsen. De plaatselijke muziekvereeniging „Eensgezindheid" verleende zoowei bij don optocht ais op het feestterrein hare medewerking. Door verschillende tegenspoeden, eerst in liet verkrijgen, daarna in liet transport, dat per as in den nacht van Woensdag op Donderdag van Alkmaar naar hier zou geschieden, arriveerde de bijna onmisbare draai molen op den feestdag.... des avonds te 8 1/2 uur vannacht opgezet, werd hij heden opengesteld. BEVERWIJK. De Koninginnedag werd1 gisteren met veel opgewektheid gevierd. De Vereeniging voor dezen dag had we der voor een goed programma ge zorgd, dat bovendien in den middag nog aangevuld werd door een kinder feestje (wedstrijd in versierde hoe pels. sportkarren en fietsen) op touw gezet door den kindervriend \V. Kors- man. Hot officieele feest werd te 9 uur geopend met het zingen der school kinderen voor het raadhuis. Dezen brachten verder den morgen door niet allerlei spelen op do welde van Schey- beock, daarvoor afgestaan door de'n lieer v. Aalst. Des middags werden op hetzelfde terrein, bij veel belangstel ling, volksspelen gehouden. De avond bracht een lichtstoet met heel veel lampionsdragende kinderen e'n een paar aardige reclameiiumme'rs Vooral trok de aandacht een model van de „Dokter Schuytfontein", die in de gemeente zal opgericht worden, doch waarvoor de Raad, ook na 2 zit tingen, nog geen plaats ko'n aanwij zen. Met vurige letters droeg de fon tein ln de stoet de woorden „Waar kom ik?" Alias liep goed1 van stapel zonder hinderlijke stoornissen. VELSEN. STUKKEN VAN DEN RAAD. ONDERWUSVOORDRACHTEN. Door B. en W. zijn de volgende voordrachten opgemaakt, ter benoe ming van a. een ondorwijzeres aan do open bare lagere school D te Velseroord 1. P. Klaver, onderwijzeres te Haarlemmermeer 2. C. G. Bol, onderwijzeres te Vel- seioprd 3. M. S. Borgwat, onderwijzeres te Twisk b. een onderwijzer aan de open bare lagere school D te Velseroord 1. S. Smit, onderwijzer te Terschel ling; 2. E. J. I. van Weseinael. onderwij zer te Poeldijk 3. J. Poen. onderwijzer te Amster dam. IJMUIDEN. Vereeniging tot afschaffing van Alco holhoudende dranken. Woensdagavond vergaderde de af deeling IJmulden van bovengenoem de vereeniging in het lokaal Oute- n aar. In vereeniging met de Geheolont- houdersvereeniging uit Santpoort is subsidie bij den gemeenteraad aange vraagd. Ingekomen was een uitnoodiging van het congres te Schsveningen, dat tegelijk met de algemeen© vergade ring op 11 September gehouden wordt. Tot afgevaardigde werd gekozen de heer Wajon, als plaatsvervanger de heer Breinen. Daarna wordt de beschrijvingsbrief behandeld. Op een ve'rzoek tot het zenden van twee afgevaardigden bij de aalnbie- ding van het kiesrechlpetitiomiement op 19 Sept. te 's-Gravenhage, werd af wijzend beschikt. Aan den Minister van Wateïstaat is een adres gericht met verzoek tot in richting van een schaft- en wachtlo kaal in de Rijksvischbal te willen overgaan. Staande de vergadering traden 2 nieuwe leden toe. ZANDVOORT. Diphtheritis. Aan een verslaggever van het „Handelsblad" beeft dokter Vare- kamp, «le man, wien het hoofdzake lijk te danken is, dat eindelijk over gegaan werd tot hot afzonderen van alle niet-zieke, doch wel bacterie- dragende kinderen en tot liet behan delen van alle ziektekiem-ronddra gende inwoners, verzekerd, dat, als men blijft doorwerken, zooals men het nu doet, tegen Januari niet het minste diphtherie-gevaar in Zand- voort meer zal bestaan en dat dan deze gevreesde ziekte ook niet meer terugkomen zal, anders dan hoogst sporadisch, zooals zij zich overal nu en dan openbaart. Daartoe is echter noodig. dat öe burgerij en de autoriteiten van Zand- voort in het nu reeds behaalde succes een aansporing zien, om op den inge slagen wesr voort te eraan en zich niet door schijnbaar wijken van de ziekte laten verleiden tot onvoorzichtig worden. Alle hoteliers, huisvaders, enz.moeten er voor blijven ijveren, dat al wie in hun huis zich bevinden, vrij zijn en blijven van ziektekiemen. De Gemeenteraad heeft reeds be sloten tot den aanleg van een wader leiding, die er het volgend jaar wezen zal. Doch het volgend jaar moet er ook in heel Zandvoort niemand meer zijn, die diphtherie-bacterièn met zich rondvoert, en dit kan, het zij nog eens herhaald, met medewerking van allen verkregen worden. De drie scholen van Zandvoort zijn nu reeds geheel bacterievrij alle kinderen zijn en worden nauwkeurig onderzocht en van allo verdachten, die m de kinderbarak in behandeling waren, zijn-er nu nog slechts acht hardnekkig© gevallen over. Dokter Varekamp stelde ons bereid willig in de gelegenheid zelf eens te komen kijken hoe de kinderen in de ze barak gehuisvest zijn. Ten zuiden van de badplaats, al leenstaand, hoog in de duinen, ligt het één verdieping hoog© steenen ge bouw, omgeven door een palissade, en met ruime speelterreinen in de duinen. Het inwendige valt erg mee. Naast een onderzoek- en een beliandelings kamer, zijn er kamertjes met twee of drie bodden voor de patiëntjes, tor- wijl op den grooten, mooien zolder," in geval van nood, nog een twintig tal kinderen geborgen kan worden. Het grootste aantal patiëntjes, dat tegelijkertijd in behandeling gehou den werd, was 30. Nu zijn er nog slechts acht kinderen over. die nog steeds ziektekiem-dragers zijn, en die door drie zusters verpleegd pn bezig gehouden worden, ierwij) er streng voor gewaakt wordt, dat ze niet bij andere kinderen komen. Het viel ons op, hoe deze kleinen, die zich toch absoluut gezond voelen, niettegen staande die lange weken van afzon dering, nog echt blij en tevreden sa men speelden en hun dokter-gevan- genbewanrder zonder zweem van rancune begroetten. Onze wet kent nog geen ziektekieni- dragers als deze kinderen, van wie er enkelen nu reeds tien «eken in observatie gehouden worden, dus in de barok blijven, dan is dit slechts uit vrijen wil der ouders. Men be grijpt. dut er heel wat opoffering voor de goede zaak en toekomst van Zandvoort van den kant «Ier ouders noodig is, om de kinderen zoo lang in de barak der gemeente te hou den. Doch als nu maar volgehouden wordt, als nu maar niemand zich laat bepraten door niet-aan-ziekte- kiemdra-gerij-geloovers en maar blijft zorgen, dat eik huisgezin van Zand voort vrij wordt van diphthorie-bncle- riën, don behoeft de mooie badplaats het volgend jaar geen struisvogel politiek meer te voeren, doch kan zij wereldkundig maken, dat de gevrees de ziekte er uitgeroeid is. Binnenland SALARISACTIE PERSONEEL P. EN T. Dezer dagen hield bovengenoemd ccniité een vergadering te Utrecht Tot de reeds samenwerkende organi saties was alsnog toegetreden de Bond van Rijkshulptelephoriisten, zoo- dat het aantal samenwerkende bonden en vereenigingen thans 12 bedraagt, met een aantal van pi. min. 7000 per sonen. De Boud van Brievengaarders had bericht gezonden, dat hij niet aan een gemeenschappelijke actie kon me dewerken en den door hem gekozen weg alsnog niet kon verlaten. De Ned. Post- en Telegraafbond meende aan de gemeenschappelijke salarïsaclie niet le kunnen mede doen, c. q. met de gedane toezegging tot positie-ver betering hunnerzijds. Reeds zijn te Rotterdam. Amster dam, 's-Gravenhage, Zwolle, Gronin gen. enz., plaatselijk© comités ge vormd of gemeenschappelijke verga deringen gehouden. Verspreid zijn 16,000 afschriften Petitionnement en een groot aantal lijsten ter te ©kening. Voorloopïg werkt het comité alleen on uitsluitend voor de salarisactie en zal daarna overwegen, of den resp. be sturen der samenwerkende organisa ties in overweging dient gegeven, de samenwerking ook nog in andere al gemeen© zaken voort to zetten, liet Petitionnement zal door drie personen worden aangeboden ann Mi nister Heemskerk op 22 of 23 Septem ber, al naar dat de Minister d© afge vaardigden kan outvangon. Voor de aanbieding werden aangewezen de heeren A. Glthoff, P. I". Frankhuizen en H. te Kolsté. Den Zondag volgende op den dag van aanbieding van het Petitionnement, zal te Amsterdam een vergadering svorden gehouden, waar toe als sprekers in de eerste plaats Kamerleden van verschillende rich ting zullen worden uitgenoodigd. ELECTRISCIIE TRAM. Gister is te Leiden de electriseh© tram feestelijk geopend. Jhr. Van der Wyck, voorzitter van den Raad van Administratie der II. IJ. S. M., die de lijn exploiteert, zei o.a.: Begin Octo ber wenschen wij ook den dienst naar Katwijk te openen, waarop Noord- wijk aan de beurt komt. Ook sprak hij den wensch uit, dat binnen een niet te lang tijdsverloop verlengstuk ken naar Alfen en Haarlem noodig zullen blijken. BRANDSTICHTERS. Zooals men weet, werd Maandag ongeveer 200 H.A. denuenbosch aan den Apeldoornschen weg ten Noorden van Arnhem door brand vernield. Bij de politie te Zwolle hebben zich nu drie landloopers aangemeld, die ver klaarden, dezen brand te hebben ge sticht. Zij werden naar Arnhem over gebracht, ter beschikking van do ju- stitio gesteld en in het huis van be waring opgesloten.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1