NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. VQRSTENVR1EN0SGHAP 29e Jaargang. No. 8651 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen maandag 4 september tail b HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden: ^ki[ Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem1.20 v Haarlem van 1—5 regelsƒ1—, elke regel meer/0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)30 r Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 v^'' I^-rW 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 u ,c Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. r w de omstreken en franco per post „0.45 IntercommuoaaITeIefoonnummerderRedactie600enderAdministratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PHEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. Liuiteniandscli Overzicht Egropa en Marokko, Nor altijd duurt de gespannen toe stand voort. Figuurlijk gesproken vliegen Duitsche, Fransche en Engel- sche redacteurs elkaar in de haren en voeren in Ihii couranten een pa pieren oorlog. Ook het publiek gaat steeds meer belangstelling toonen. Eenige eigenaardige staaltjes worden daarvan gemeld. Toen de Duitsche Keizer dezer da gen aan het hoofd van de vaandel- compagnie van het paradeveld te Berlijn terug reed, riep een man on der de menigte met luide stem „AGADIR STA VAST, WILHELM HET VOLK STAAT ACHTER U Een duidelijke uiting van een Duitsch nationalist. Of hij door het aanblazen van het oorlogsvuurtje z'u land goede diensten bewijst, is even wel nog de groote vraag. Ook een andere publieke inmen ging is waargenomen. Dat was or een van een geheel ander karakter. Zaterdagnacht hebben enkele mannen met reusachtige roode letters op den gevel der Duitsche legatie te Brussel geschreven „GEEN OORLOG, ÓF ANDERS DYNAMIET 1" Onmiddellijk trachtten eenige agen ten van politie het oiischnft te ver wijderen. Later bleek, dat een zelfde op schrift was aangebracht op de voor gevels der kanselarij van de Fran sche legatie en van het Fransche con- sulaal te Brussel. Blijkbaar is deze waarschuwing van krachtige tegenstanders van den ogrlog afkomstig. DE PAPIEREN OORLOG duurt intussohien voort. De „Neue Freie Presse" in dezen pers-strijd beroemd komt weer met, mededeel ingen uit diplomatieke bron over de onderhandelingen tus schen Duitschkuid en Frankrijk. Ver zekerd wordt, dat het gevoelen in kringen, die van den toestand op de hoogte zijn, is, dat de onderhandelin gen spoedig, misschien wel binnen enkele dagen, TOT EEN ^GUNSTIG RESULTAAT zullen leiden, wanneer o, verra derlijk addertje onder 't gras 1 zich althans geen belemmerend inci dent voordoet. Het grondbeginsel, dat Duitscfaland aan Frankrijk in politiek opzicht de vrije hand.'moet. laten in Marokko, is aangenomen eu eveneens de voor waarde sine qua non, dat Duitschlund daarvoor compensatie zal krijgen in Afrika. Nu is alleen nog de vraag„Wat zal men Duitschlund aanbieden T' iu diplomatieke kringen gelooft men, dat de voorstellen, door Frank rijk gedaan, een gescliikten grond slag zullen vormen voor een overeen komst en men koestert daar de hoop, dat binnenkort een oplossing gevon den zal zijn. Hel resultaat is voor de Duitsche diplomatie niet heel schitterend. Diiitscliland s ideaal toch is, óók een deel van Marokko in te palmen en daarvan schijnt niet veel te komen Do teleurgestelde» moeten wat ge troost worden. Daarom laten de Duitscliers het voorkomen, alsof DE UITZENDING DER OORLOGS SCHEPEN wonder wat gunstigs heeft uitge werkt. Zoo schrijft men uit Kiel aan de „Köln. Zeitung" „Met den dag van heden liggen on ze oorlogsschepen precies twee maan den voor Agadir. Sinds twee maan den heerscht daar nu een vreedzame toestand en de Duitschers kunnen nu- hun moeilijken beschavingsarbeid in Zuid-Marokko ongestoord voortzet ten. Uit alle berichten uit Agadir. Mogador en Tanger blijkt, dat hei aanzien van Duitschland sedert de aankomst van onze schepen in Ma rokko belangrijk gestegen is. De eer ste berichten van onze schenen lui den weinig opwekkend. De beman ning moest, ver van het groote ver keer en de beschaving, zwaren dienst doen. Thans zijn officieren en man schappen reeds eenigszins aan de toe standen gewend. De wandelingen aan den wal en ae tochten tusscnen Agadir en Teneriffe brengen afwisse ling en maken de eentonigheid van den dienst draaglijker. DE HERINNERING AAN DEN SLAG VAN SEDAN is voor vele Duitsche bladen een aanleiding, om hoofdartikelen aan den Europeeschen toestand te wij den. De „Post" klaagt er over, dat het Duitsche volk druppelsgewijs op een nederlaag van de Duitsche diploma tie wordt voorbereid, 't Blad schrijft o. a. „Als het van bovengenoemde waar borgen afhangt, dan moet het enkel als een spiegelgevecht worden be schouwd. Aan het Duitsche volk wordt de volledige waarheid onthou den. Werkelijk is men aan het depar tement van Buitenlandsche Zaken besloten. Frankrijk de vrije hand in Marokko te laten en zich niet tegen Frankrijk's protectoraat te verzet ten. Als zoogenaamde schadeloos stellingen, besluit het blad, zouden wij moerassen in den Congo ont vangen en in Marokko naast do ver zekering van volkomen handelsvrij heid, een naar procenten berekend aandeel in de openbare werken." De „Tögliche Rundschau" besluit een artikel met de woorden STA OP, DUITSCH GEYOEL i STA OP, DUITSCHE ZIEL I Wat is een leven, gijgranieten zuil van een granietklomp Wij, Duit schers, vreezen God en anders niets ter wereld." De meer gematigde „Börsencou- vier" schrijft, dat de Sedan-dag nu in een periode van opwinding en spanning in de politiek, levendiger en algemeener gevierd zal worden. Voor ieder opmerkzaam toeschouwer is er geen twijfel, dat de stemming in Duitschland aanzienlijk ongunstiger is tegenover Engeland dan tegen over Frankrijk. Men moet het zich voor gezegd houden, dat de herinne ring aan Sedan in het Duitsche volk sterk genoeg is, om het wakker en krachtig te houden tegenover welke mogendheid ook. De „Vorwarts" schrijft, dat, terwijl bij liet grootste deel van het Duitsche volk reeds sedert jaren de verstandi ge opvatting heerschte, oude wonden te laten heelen en dat het 't beste ware de Sedan-viering te laten ui- slapen. Het blad keurt de thans ge schreven artikelen af en schrijft nog: „Vroeger was men werkelijk op den goeden weg, om TUT EEN VERZOENING MET FRANKRIJK te komen. Toen Jaurès in 1902 in de ring woonhuizen 's-Gravènhaagsche Hypotheekbank, aan de Am on ca straat. 11. Verzoek van mej. J. G. Venne- kool. qrn eervol ontslag als onder wijzeres bij het lierfiaiuigsonderwijs. 12. Verzoek Hillegoinsche Vereen ï- ging tot bestrijding der Tuberculose, om subsidie. 13. Verhuring school en onderwij zers womng c.a. aan de Kerkstraat. 14. Circulaire van het voorloopig comité inzake Drinkwatervoorzie ning. 15. Voorstel van den heer P. II. van Waveren Hz, tot invoering eener hef fing van Hoofdelijke» Omslag op progressieven grondslag. 16. Jaarwedden Burgemeester, Se cretaris en Ontvanger. HAARLEMMERMEER. De Burgemeester van Haarlemmer meer heeft de leden van den gemeen teraad opgeroepen tot het houden van eene vergadering op Dinsdag 5 September 1911, des voormiddags te 11 uur precies. Agenda 1. Beèediging en installalio van de benoemde en nieuw-benoemde raads leden. 2. Vaststelling van de notulen der vergadering van 27 Juli 1911. 3. Mededeèling van ingekomen stukken. 4. Adres van mej. C. A. Grimmcm, houdende verzoek om eervol ontslag als onderwijzeres aan school No. 10, 5. Definitieve benoeming van een wethouder in de vacature-Verkuiji. G. Benoeming van een voorzitter en twee leden van de Commissie voor de financiën. 7. Alsvoren van de Commissie voor de gemeentewerken. 8 Voorstel tot vaststelling van de gemeente-rekening, dienst 1910. 9. Alsvoren van de rekening van hot Burgerlijk Armbestuur over 1910. 10. Aanbieding van de gemeente- begrooting, dienst 1912. 11. Ontwerp-besluit tot betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, dienst 1911. 12. Rondvraag 13. Behandeling van bezwaarschrif ten tegen aanslagen in den Hoofde lijke» Omslag, dienst 1911. Binnenland ONDERSCHEIDINGEN. Zijn benoemd: tot officier in de orde van Oranje- Nassau P. C. Colthoff, reserve-kolonel, commandant in het 32ste landweer- district; tot officier in de orde van Oranje- Nassau: F. H. Donner, kolonel, comman dant van het 1ste regiment infan terie; VV. G. L. Versteeg, luitenant-kolo nel der genie, commandant in het 3de genie-conun an dement; L van der Werff, luitenant-kolonel intendant, intendant bij het hoofd kwartier van het veldleger; J. N. Ballangée, dirigeer end paar denarts met den rang van luitenant kolonel. toegevoegd aan den inspec teur van den geneeskundigen dienst der landmacht; tot ridder in de orde van Oranje- Nassau: A. Copes van Hasselt, kapitein van den generale» staf, directeur der militaire verkenningen; J. L. ten Bosch, kapitein van den generalen staf, leeraar bij de Hoogere Krijgsschool; J. H. A. Mijsberg, kapitein dei- in fanterie, werkzaam bij het Dcjiurte- ineul van Oorlog; J. J. C. van Dijk, kapitein der In fanterie onderdirecteur der fopogra- phische Inrichting; Jhr. E .A. L. oevers Üeynoot, ka pitein van het regiment grenadiers en jagers. A. Dudok van Heel, kapitein, com mandant der 3e compagnie wielrij ders, M. Grondhout, ritmeester, instruc teur bij de rij- en hoefsmidschool J. C .Logger, kapitein der artille rie. werkzaam bij het Departement van Oorlog; P. C. K. W. L. Pabst, kapitein-ad judant van het 4e reg. veldartille rie; S. Groenveld, kapitein-kwartier meester van het regiment grenadiers en jagers; T. W. H. Paulussen, officier van gezondheid le klasse van het perso neel van den geneeskundigen dienst der landmacht; J. W. Klem, reserve le luitenant van het 7e regiment infanterie; J. G. Kleiboer, leeraar bij den Hoofd cursus; W. Jochems, te Wassenaar; tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw: F. E. van Hennekeler, c.L te 's-Gra- venhage, referendaris aan het De partement van Waterstaat; M. Caland, c.i. te 's-Hertogenbosch, hoofdingenieur directeur van den Rijkswaterstaat der 2e klasse in de 7e directie; prof ,mr. A. C. Visser van IJzen- doorn, te Leiden lid van de Staats commissie tot voorbereiding van de wettelijke regeling van hel water staatsbestuur; J. A. Kolft, c.i. te Hilversum, lid van den raad van administratie var. do Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij; C. C. Vrendenberg, te Utrecht, in specteur de rspoonvegpostkantoren C., zich ook noemende en schrijven de C. J. de Witte, te Rotterdam, di recteur van het telegraafkantoor; is bevorderd: tot officier in de orde van Oranje- Nossau: P. L. Honcoop, te Heustlen, oud dijkgraaf van het op 1 Juli 1911 op geheven waterschap: de Hooge Maas dijk van Stad en Lande van Heus- den, vereenigd met den Oud-Heusden schen Doeverenschen en Drongelen- schen Zeedijk; zijn benoemd: tot officier in de orde van Oranje- Na ssau: Mr. W. A. Baron van Ittersum, te 's-Gravenhage, referendaris bij het Deport van Waterstaat; J. L. Huysinga, c.i. te Utrecht, chef van de beweging bij de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen; M. E. II. Brenning, te Utrecht, oud directeur der Noord-Ooster Locaal spoorwegmaatschappij (Wordt vervolgd) DOOR DE TRAM OVERREDEN. Zaterdagmiddag om half vijf kwam op de Rozengracht bij de Prin sengracht, te Amsterdam, een jon gentje van een jaar of zes onder een, uit de richting van Haarlem komen de tram. Beide beentjes werden afge reden. Vervoerd naar het politiepost- huls Westermarkt overleed het arme kind aldaar een half uur later. Zie vervolg Biunenl. nieuws op de 3e pag. van dit Tweede Blad'. FEUiLLEION Bi.ovi-.ki naar het Eugoisch. 13) Ik denk, dut het onophoudelijk ga pen van Max mij ook met slaperig heid besmet had, want toen ik nnju epistel in de hand narn en werktuige lijk omsloeg voor do tweede pagina, gaapte ik hoorbaar. tiet volgend oogenblik ontdekte ik. Jat mijn attentie verdeeld was. en dat ik verscheidene regels had gele zen, zonder iets van den inhoud te begrijpen. Met inspanning van alle krachten mij zelf tot aandacht for- ceerend, ging ik voort met het ver haal in het handschrift van mijn moeder. „Ik vertrouw", zoo begon de twee de pagina, „dat je mijn verzoek met succes en zonder tegenzin zult uit voeren dat je mijn dierbaren, inge- beelden Robert bij iedere mogelijke en onmogelijke gelegenheid, zonder regards voor de gevoelens van. den jongen man en voor de beleefdlieid zult afsnauwen. Er is een zekere Miss Blackwood, in alle opzichten een zeer gewenschie partij, van wie ik zeker weet, dat hij werkelijk houdt, en aan wie ik geloof, dat hij zeker zijn hand en hart zal aanbie den, als u maar vriendelijk genoeg is, om uw zeer gewaardeerde talen ten aan te wenden, om zijn absurde zelfingenomenheid den kop in te drukken. Ik begrijp volkomen het ondankbare van de taak. die ik u op de schouders heb gelegd Was mijn moeder krankzinnig, of was ik zóó besmet door het gapen van den blecken Max, dat ik onbewust in het land van dwaze namiddagdxöo- men was gevallen Ik keek naar de onderteekening van den brief „Uwe zeer toegenegen AUGUSTA SAUNDERS."- Mijn verbazing was meer dan ooit opgewekt. De eenig mogelijke oplos sing, die ik voor dit raadsel kon vin den, was. dat mijn moeder begonnen was aan mij te schrijven, onderbro ken was en den brief beëindigd had in de meeniug, dat zij aan iemand anders schreef. Het was heelemaal niet iets voor haar, want mijn moe der heeft V' helder hoofd en vergist zich niet gemakkelijk, maar ik kon geen betere verklaring van liet ge heim vinden. De brief begon heel goed, bedacht ik, en mij met die op- Fransche Kamer verklaarde, dat het eindelijk eens tijd werd. om gedachte aan revanche op te geven, vond hij toejuiching bij het grootste deel van het Fransche parlement. Aan de po litieke toenadering heeft de politiek van Duitschland een einde gemaakt Daardoor verspeelde Duitschland niet alleen de moeilijk verkregen sympa thie van Frankrijk, maar het dreef t rnet geweld in de armen van Enge land. Wat er gebeurd is, zal in geen 10-talIon van jaren goed te maken zijn." Eenige nutionale vereenigingen heb ben tijdens de SeJnn-feesten vergade ringen gehouden. On een dezer was als feestredenaar de Rijksdag-afge vaardigde I.Iebert. Hij zei, dat in deze ernstige tijden de herdenking van Sedan geen buitengewone feestelijke kan zijn. „Wij zijn door Bismarck verwend geraakt. Acht jaar te vroeg is hij afgetreden. Onze politiek naar binnen en naar buiten schommelt voortdurend." Onze lezers weten iets van het plan der Spaansche regeering, om Sun te Cruz de la Maz Pequena te bezetten. Alzoo EEN VOORTZETTING DER SPAAN SCHE AVONTUREN in Marokko. Do pers wijdt eenige beschouwin gen aan deze plannen. Het Duitsche blad „German ia" vindt het verwonderlijk, dat Spanje 51 jaar gewacht heeft, om ricih het tractaat te herinneren, dat haar het recht van bezetting toekent. Een ander Duitsch blad, de „Kreuz- zeitnng" doet tusschen de regels door de volgende ONTHULLING F.enige maanden geleden hebben wij Spanje aan geraden, met ons een verdrag te sluiten, opdat de twee vol ken zich in hun staatkunde ten op zichte van Marokko tegen Engelmui en Frankrijk zouden verstaan. Span je heeft toen onze aanbiedingen met verontwaardiging van de hand ge wezen. Nu de gedachten wisseling tusschen Frankrijk en Duitschland op hun einde loo pen, zeggen wij: Het Is te laat, en wanneer de overeen komst eenmaal gesloten zal zijn, zal het ons volstrekt onmogelijk zijn, om Sjianje, op welke manier ook, tegen Frankrijk te steunen.' De Fransche pers is nog slecihter gestemd. Officieus wordt gedreigd, dat de onvriendelijke houding van Spanje ernstige afbreuk zal doen aan de voordcelen, welke de Spaansche re geering uit de eerlang met Frankrijk aan te knoopon onderhandelingen wenscht te trekken. De „Figaro" schrijft Terwijl Frankrijk in moeilijke oen- de rhandelingen gewikkeld is, wil Spanje, zijn deelgenoot In Marokko, ei gen gerechtigd en ten eigen bate alle quaesties regelen. SPANJE BEZET EN VEROVERT ONOPHOUDELIJK en doet den Marokkaanschen staat geweld aan. Frankrijk heeft daarbij toch een woord mee te spreken, en men kan verzekerd zijn, dat het zich tegen Spanje vastberaden zal toonen. De „Excelsior" merkt op Spanje meent zich alles te kunnen veroorloven. Misschien zal de dag komen, dat het in zal zien, dat de goede wil van Frankrijk zijn gren zen heeft. Dit zijn inderdaad kraohtige waar schuwingen 1 lossing toch niet kunnende veie eni gen, begon ik weer hij de eerste pa gina. De eerste woorden, die mijn blik ontmoette, gaven mij een schok: „Lieve Miss Anchester Op dat oogenblik weid de oplos sing, of tenminste een deel daarvan, mij duidelijk. Het wus de brief van Miss Anchester, dien ik gelezen hud, de brief, die dien morgen van den Kasteellocht uit haar zak gevallen was, dien ik veiligheidshalve in mijn eigen zak gestoken had. en dien ik vergeten had aan haar terug te ge ven. Na de eerste bladzijde van mijn eigen brief gelezen te hebben, was ik aan de tweede pagina van haai- brief begonnen, in liet idéé, dat het de- zeifde brief was. Mijn eerste gewaarwording was verlichting omtrent den geestestoe stand van mijn moeder. De tweede was eenig zelfverwijt over mijn on bewust breken van het vertrouwen. Daarna wist ik weer niet, wat ik er van denken moest. Deze tweede brief was ongetwijfeld in het handschrift van mijn moeder geschreven. Was dat niet liet geval geweest, dan zou deze vergissing nooit hebben kunnen gebeuren. Deze onderteekening was hot grootste bewijs van de herkomst van den brief, als daarvoor nog be wijs noodig was, maar waarom ter wereld schreef mijn moeder aan de kouvernante van den Koning van stadsnieuws MUZIEK IN DEN HOUT. Woensdag September. 1. Niki Marsch a- d. Ojieretle Wal- zertraum, Strauss. 2. Ouverture lm Italieuischen Style, Schubert. 3. a. Le Dernier Sommeil de la Vier- ge, Massenet, b. Menuelto, Paderewsky. 4. Souvenir de Schumann Fantai- sie, Kappey. 5. Ouverture a. d. Oj>erettè Zelin Madchen und kein Mann, Suppé 6. Turstel Christel Walzer. Jamo. 7. Ballet Cappelia, Delibes. 8. F.anLaisie <le l'opéra Paillasse, Leoncavallo. Uit de Omstreken BLOEMEND AAL Gevonden en terug te bekomen bij: A. J. Berseé, 't Kopje, te Bloemen- daal, een pasapluie. Politiepost, Kleverlaan, een gouden halsketting, en een ring waaraan 2 sleutels Hon nebier, Korte Zijl weg te Over- veen. een portemonnaie met f 6.13. Ilaarlemsche Steenhouwerij, Kam persingel, een hondenzweep. Bureau van politie te Overveen, een flanel stalenboelc. Vergadering van den Raad der ge meente, Bloeiinendaal, te houden ojj Dinsdag 5 September 1911, des na middags te 2 uur. Agenda 1. Installatie nieuw inkomende le den 2. Benoeming van een wethouder, wegens periodieke aftreding van den heer VV. F van I-Iooff. 3. Ingekomen stukken. 4. Aanbieding begrooting voor 1912. 5. Loting tol bepaling van den tijd van aftreding van twee nieuw inko mende leden. 6. Benoeming onderwijzers voor het lier h olingsonderw ij s. 7. Verzoeken om ontheffing van het bepaalde bij art. 10 bis der Bouw verordening. 8. Aanvulling der Algemeene Poli tieverordening. 9. Verleenen van een bijdrage aan de Haarlemsohe Huishoud- en Indus trieschool. 10. Bepsreking waterleidingsplan nen. HILLEGOM. Vergadering van den Gemeente raad van Hillegom, op Dinsdag den 5den September 1911, des namiddags te 7 3/4 uur. Te behandelen onderwerpen 1. Beëediging van de nieuwbenoem de raadsleden. 2. Ingekomen stukken. 3.' Benoeming van een wethouder, wegens jieriodieke aftreding van den heer D. Lommerse. 4. Benoeming van 2 leden van de Gascouiuiissie, wegens aftreding van de lieeren J. van Til Rzn. en R. A. van der Schoot als raadslid. 5. Voorloopig© vaststelling Gemeen terekening, dienst 1910. 6. Aanbieding begrooting voor de Gemeentelijke Gasfabriek, dienst 1912. 7. Aanbieding Geuieentebegrootiug, dienst 1912. 8. Benoeming van eene onderwij zeres aan do Openbare Lagere School. 9. Rooilijn kromming Wilhelmina- laon. 10. Ojilieffing onbewoonbuarverkla- Grimland Voor zoover ik wist, had ik nooit thuis een Miss Anchester ontmoet of zelfs Raar naam maar hooren noemen. Langzaam en bijna automatisch kwamen de woorden, die ik gelezen had, weer in mijn gedachten terug. Natuurlijk keek ik den bnef niet weer iu dat zou ongepast zijn ge weest maar de beteekenis van on beduidende volzinnen, de verklaring van het schijnbaar onverklaarbare, begon langzamerhand tot mijn geest doorte dringen. Mijn dierbare, lief hebbende. bemoeizieke moeder had aan Miss Anchester geschreven, met wie zij blijkbaar zonder dat ik het wist in kennis was gekomen, haai' in dien brief vragende, of zij mij bij iedere mogelijke en onmogelijke ge legenheid wilde afsnauwen zonder op do regels der gewone beleefdheid re letten. Daardoor ward alles duide lijk. Do scherpe opmerkingen der gouvernante, haar onnatuurlijke on vriendelijkheid (ongetwijfeld veel moeilijker voor haar dan voor mij zelf', haar weigering om mij royaal- weg te bedanken voor mijn tijdelijke hulp dien morgen op de Kas teel baan, dat alles werd duidelijk. Ongetwijfeld was zij een gewoon vriendelijk meisje, zeer bereid om zich bij een presentabel jongmonsch aangenaam te maken, en die heel scherp de valsche onvrouwelijke po sitie voelde, waarin mijn moeder's wehneenende inmenging liaar ge bracht had. Hoe zouden wij later om het inci dent lachen, als ik haar alles had uitgelegd, en hoe zou zij zich veront schuldigen over haar onnatuurlijk- sclierpe opmerkingen en voorbarige loslezerij. Nu had ik de macht in handen en daar ik sterk was, zou ik genadig zijn, want op physieke gronden was ik geneigd baar te waardeere». Toen lachte ik hardop. Het was zoo juist iets voor mijn moedei', om zich te verbeelden, dat ik liefde voel de voor dat meisje Blackwood, alleen omdat ik op één avond tweemaal met haai' gedanst had. Bekoorlijke, kleine Agatha Black wood, zei ik hardop, je beut zee: aantrekkelijk, heel lief. en je hebt het zieltje van een vlinder Is Max niet hier Ik keek een beetje verschrikt op en zag den Koning in de deuropening staan, met generaal Meyer vlak ach ter hem. Is Max niet hier herhaalde Zijne Majesteit. Ik meende, dat ik je hoorde praten. Ik stond verlegen op. Ik geloof, dat ik in mij zelf sprak, sixe. Die alleenspraak, merkte de generaal op, klonk heel poëtisch, voor zoover ik kon hooren. Zii had betrekking op een heel bekoorlijke vrouw, op wie ik niet het geluk heb verliefd te zijn, ant woordde ik. V aar is Max vroeg de Ko ning kortaf. llij sprak over bridge spelen in het Pariser bof, sire. Saunders, ging de Koning voort, terwijl hij een hand op mijn schouder legde, zou je mij graag een dienst willen doen Heel graag, sire. Heb je geen plannen voor he denmiddag Heelemaal geen. Ik zou wenschen, dat je vooi mij naar Heldersburg reed, en de Koningin mee terugbracht. Dat klinkt doodeenvoudig, /.el nu de generaal, maar in werke lijkheid vreezee wij, dat n de wen schen van den Koning niet zal kun nen uitvoeren. Niets van het geval begrijpende, wendde ik mij tot Koning Karei. Het is noodzakelijk, zeide hij ernstig. dat wij je geheel in ons vertrouwen nemen. Om h«?t maar ronduit te zeggen de Koningin is van hier gevlucht. Vanmorgen had den wij oneenigheid. die, voor zoover ik weet, volkomen gelijk was aan an dere dergelijke twisten. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5