SPORT EN WEDSTRIJDEN in Haarlem's Dagblad* te Voettoal, Orioket. Paar densport. Xiuolitvaart. Voetbal. Om den Zilveren Bal. H. F. C. ioor 0. 0. geklopt! Haarlem wint van Ajax! Eerste Ronde. Temperatuur70 graden (in de fichaduwl. '11 Dagje ran drukkende nazomer- hitte En in zulk weer beginnen v>e met.... voetbal I Hoevelen zijn er, die naar hun pas verlaten zomer sport terug verlangen en den voetbal liefst tot October zouden willen uit stellen Héél velen, dat is zeker. Waar toch Koning Voetbal is zóó populair, en zijn aantrekkingskracht zóó groet, dat er heel wat sportsmen xijn, die ter wille Van hun spel gaar ne bereid zijn „een zweetje te halen". Voor dat laatste is Zondag in Rot terdam alle gelegenheid geweest. Ze ker, het Sparta-terrein maakt, wat de decoratieve aankleeding betreft, een heel aardigen indruk er is 'n kwis tige vlaggenversiering op tribunes en omheiningen aangebracht. Voor het publiek is ook goed gezorgd, door een keurige rangen-in deeling. Maar dat speelveld Sparta, Spar ta, kunnen de Zilveren Ral-strijders nu niet op iets beters onthaald wor den dan een ongemaaid, wild- en on- golijk-begroeid, haveloos grasveld Voor oefenterrein kan het er mee door, maar als matchveld heeft het zooveel nadeelen, dat de spelquali- teit m deze eerste Zilveren Bul-ronde er dan ook bedenkelijk onder heeft geleden. Warmte en slechte terrein gesteld heid hebben op liet spel der acht con currenten hun slechten invloed doen ge Uien. En hoe wel er een paar aar dig-spannende ontmoetingen zijn ge speeld, is het niet te ontkennen, dat de wedstrijden om den. Zilveren Bal zich menigmaal béter ingezet hebben dan nu. Te ruim half twaalf 's morgens is dan liet wedstrijden-programma aan gevangen met de ontmoeting QUICK—SPARTA II, 3—2. Do Haagsche eerste klassers ver schijnen niet erg volledig. Een paar nieuwo krachten ontbreken voorloo- pig nog op het appèl, alleen Lede boer (ex-keeper van het Nijmeegscne Quick) is al present iniiet elftal, dat er aldus uitziet: Ledeboer (doel), Klicks en „Romu lus" (achter). Triebei, Loos, Le Roux (midden). De Lange, Japikse, Gerdes, Waier en Tymstra (voor). Sparta II, de kampioen der re serve eerste klasse, komt met een vrij sterk team uit, waarin o. a. de linkervleugel wordt gevormd door den ex-international Jurgens en den bekenden zwemmer R. Benenga. De corpulentie van den laatste blijkt in deze weersomstandigheden wel van nadeelhet natte element past hem vermoedelijk beter. We krijgen zoowaar een spannen- den strijd te zien. De eerste-klassers hebben aanvankelijk de overhand en leiden met rust met 2-0. Sparta II verzet zich daarna krachtdadig tegen de warmte en Quick, en brengt uit vlug en handig samenspel binnen eon paar minuten den stand op 2—2. Dun herstelt de eerste-klasser zich. wordt weer aanvallende partij, scoort _£_cn goed doelpunt en wint met 3—2. Scheidsrechter Eyrners, die deze ontmoeting verdienstelijk lieeft ge leid (zij het dan ook in een hl te zo- mersch toilet) en do twee-en-twintig zwoegers verdwijnen in de richting- douche. En dadelijk daarna staan twee nieuwe tegenstanders in het veld, onder loiding van sclvcidsrechter C. J. Groothof!. V. O C.—H. F. C„ 1—0. V, O. C. is compleet, heeft een elftal zonder nieuwe sterren, met de oude namen er in (als daar zijn Van Prooyc, Hörburger, Van der Slms), terwijl bij il. F. C. La Baslide door Van Spenglcr wordt vervangen eoi luitenant Steup in het doel debu teert. V. O. C. Hagen, Bronger, N. v. Prooye, Stenger, D. v. Prooye, Arn. Hörbur ger. Br uid, C. v. d. Sluis. Ant. Horbur ger, J. v. d. Sluis, Breuning. H. F. C. J. Fr.mcken, H. J. M. Francken, Ten Cale, v. Spengler, Reydon, Lcsueur, A. J. Verwey, De Klerck, Van Suchtelen, A. Verwey, Steup. De blauwwitte voorhoede loopt ver ras sond-goed van stapel. Cees ten Gate houdt er goed verbond in, en speelt vooral keurig samen met zijn linker buurman. De Rotterdammers hebben in den aanvang niet veel te beweren, en het V. O. C.-doel loopt nogal gevaar. Hagen stopt evenwel een paar vlak-opeenvolgende schoten van De Klerck en Mannus Fronckcn. 1 lot Spartaansch-gezinde publiek moe digt de Haarlemmers vooortdurend aan, en oefent een luidruchtige en niet strikt onpartijdige critiek op 's hoeren Groolhoff's beslissingen uit Na een kwartiertje spelen begint de spel verhouding te veranderen. V. O. C. komt meer en meer op dreef, en neemt den aanval hoofdzakelijk in handen. H. F. C.'s verdediging is niet zoo in vorm als de voorhoede, hoewel de beide Verwey's en de doel man zeer verdienstelijk werk doen. De drie anderen hebben hun vorm blijkbaar nog uiet te pakken, en de kleine, handige V. O. C.-rechtsbuiten Brand leidt gevaarlijke aanvallen. Een der Rotterdamse he voorhoede- men sc hen mist een prachtkansje om te scoren, door voor open doel naast te trappen. Als hij even later weer in een dergelijke positie komt, weet de Haarlemsche keeper nog door snel uitloopen te redden. Met rust is het 0-0. In de tweede helft van den strijd is V. O. C. de sterkere, hoewel de H. F. C.-voorhoede menigen goed- gecombïneerden aanval onderneemt. Maar tot een gevaarlijk schot op doel brengen de Haarlemmers het niet. V. O. C. valt telkens aan, en als Steup en Van Suchtelen tegelijk een scherpen voorzet van links willen wegwerken, komt de Rotterdamsche rechtsbinnen Van der Sluis snel toe- loopen en scoort van vlakbij on houdbaar. Verder levert de strijd weinig be langrijke momenten op. Reydon gaat een paar maal snel langs het lijntje, en uit een zijner voorzetten schiet Mannus Francken rakelings over de lat. Maar er komt geen gelijkmaker en V. O. C wint met 1—0. H. F. C. verliest eervol, maar verdiend. De Haarlemsche voorhoede belooft wat voor de komende wedstrijden. Aan liet spel van den invaller. Van Spengler was bet ecenwel merkbaar, dat z'n gewone plaats in de midden- linie is. In de achterhoede blonk de oudste Verwey uit, di© na een lange voetbalrust voor het eerst weer speelde. Jammer, dat hij binnen een maand naar het buitenland vertrekt: H. F. C. zal hem lu het verdere sei zoen missen 1 Om twee uur beginnen Ajax on Haarlem. Scheidsrechter Willing leidt. Hij is slank als immer. Ajax, als pas-gepromoveerd eerste klasser, wordt om deze reden beleefd heidshalve met applaus ontvangen. De Ajaciden hebben een nieuw cos- tuum, dragen witte jerseys met roo- de baan. 't Staut niet onaardig. De wedstrijd HAARLEM—AJAX, 3—1, is voor de Amsterdamse lie suppor ters teleurstellend. Hun team maakt bij dit eerste optreden geen schitte renden indruk, hoewel het volledig uitkomt Haarlem heeft Houtkooper als invaller voor Healey. Haarlem: Zeilinga, De Wolff, Wilhelm, Veen, Bouwmeester, Alb. Haak, Bakker, Houtkooper. Van Erpecum, Jur Haak, Filipse. Ajax: Kammeyer, Kooy, v. d. Broecke, Scylhouwer, Grootmeyer, Fort gens, J. Schoevaart, Pelser, K. v. d. Lee, Fr. Schoevaart, Schutte. Haarlem is, als naar gewoonte, dadeliik de sterkste-in-'t-veld. Maar er schijnt nu toch ook meer gang ln de voorhoede te zitten, onder Van F.rpecum's doorzettende leiding. In de achterhoede hebben De Wolff en Haak het bliikbaar danig te kwaad met de qualiteït van het veld, en ver- toonen niet hun gewone spel. Tot ioders verbazing maakt Ajax het eerste doelpunt, al is het dan ook met veel geluk. Een óf andere Ajaciod schiet op doel. De nieuwe Haarlem keeper wil den recht op hem aanko menden bol blijkbaar eens „stylish" verwerken, maar slaagt daar niet in. Hij stopt wel, maar gooit den bal voor Seylhouvver'8 voeten, vanwaar het ding in het net belandt. (01). Haarlem maakt spoedig gelijk, en dit doelpunt is nog schooner. Van Er pecum komt in een moeilijke positie voor doel, met den bal. Hij zendt een onnoozal rollertje op Schutte af, en de dikke Ajox-keeper laat den bal goedig tusschen z'n voeten door ln 't net gaan. (1—1). Vlak liierna begaat de Ajax-verde- diging eeu stevigeu tactischen blun der Van Erpecum maakt er snel ge bruik van, komt voor doel en scoort onhoudba.» llaarlem's nummer twee. Het eerste optreden van den ex-Velo- citaan als roodbroek is wel produc tief Met rust is de stand 21. Daarna zot Ajax er alles op, om ge lijk te maken. Krijgt er een paar maal daartoe gelegenheid voor, maar faalt mei k waardig in het benutten van kansen Haarlem herstelt zich, neemt het spel in handen en met de kansen der Amsterdammers is het gedaan. Keeper Schutte wordt op een zware proef gesteld, en zijn verdedigings- methode heeft ruimschoots lachsuc ces. Onder algemeene bijvalsbetuigin gen stopt-ie een hard schot met z'n knieën, en maakt wandelingen met den bal Tenslotte zendt Filipse een hoog schot in, dat door Schutte met een eleganten vuistzwaai wordt te ruggeslagen. Jur Haak vangt den bal op en „scoort inééns" met een hard schot (3—1). Dit is het mooiste doelpunt van den wedstrijd. Haarlem probeert nog nummer vier te maken, maar de Am sterdamsche keeper verdedigt onna volgbaar origineel. Met 3—1 winnen de roodbroeken zeer verdiend. De voorhoede maakt ook hier een goeden indruk. In de middenlinie Veen wol de beste. Wil helm verdedigde solide. De keeper speelde niet erg constant en liet zich wat al te veel op den bol vallen, ging o. a. eenmaal ln een doelhoek staan om een schot-op-'t-middeu vallende te stoppen. Erg mooi was "t niet maar dit is nog maar het allereerste sei- zoensbegin, en er kan nog veel in de elftallen verbeteren, zoowel bij H. F. C. als bij Haarlem. Momenteel ont- loopen de krachten van beide teams elkaar weinig. Haarlem heeft ditmaal den besten „seizoens-start" gemaakt. De dag wordt besloten met den kamp SPARTA—H. B. S., 2—0. Voor het Sparta-niinnende publiek, dat de kampioenen met gejuich ont vangt, is dit DE match van den dag. Sparta komt uit met Poth (doel De Bruyn en Weltevrede (achter). Boerdam, De Korver eu Van der Meu- len (midden), Van der Wolk, Ruflei- se. Vermeer, PoorUuau eu Teschma- cher ivoor). In het H. B. S.-elftal spelen Van Trotsenburg (doel), B&r en Valken burg (achter), Drossaers, Bouimy en Synja (midden), ipillenaar Bóiger, N. N.,"Van der Spreng, De Wilde en Roskott (voor). liet wordt een snel-gcspeelde, maar van weerszijden vrij ruwe strijd. H. B. S. houdt lang taai stand, en met rust is er nog niet gescoord. Mani eën paar seconden na de hervatting geeft Vermeer Sparta de leiding, en een kwartier later maakt Poortman No. 2. Do Rotterdammers winnen na span- nenden kamp met 20, en de eerste Zilveren Bal-dag is geëindigd. DE DEMI-FINALES A.s. Zondag, 10 September, worden de volgende demi-finales gespeeld QuickHaarlem, V. O. C.—Sparta. Een eindstrijd SpartaHaarlem, waarui de Rotterdammers dan wel zullen winnen, lijkt nu het waar schijnlijkst. ROB. P. OM DEN NEDERLANDSCHEN VOETBALBEKER. De eerste ronde is Zondag ver speeld, met de volgende resultaten: Amsterdam: D. E. C.Wilhelmina 0-2. R. V. B.Achillea, 2—13. SpartaanZandvoo'rteche V. V., 3-2. Hoorn: Hollandia—Meppeler V. V. 5—0. wegens niet opkomen. Hilversum: VictoriaAmstel 1—1, na 2 maal 15 min. verlenging. Apeldoorn: A. V. C.Rapdditas, 1-8. Utrecht: KampongA. V. V. 6—0. U. V. V.Quick Amersfoort, 50. D. O. S.—Top 1—2. Vlissingen: E. M. M.Hengelo 04 Maastricht: M. V. V.—'t Zesde 1—0. Schiedam: S. V. V.—Zeelandia .Middelburg) 02. Groningen. Be Quick—U. S. C. (Rot terdam) 12—0. ForwardFortuna (Vlaardingen), 3-2. Bloemendaal: Bloemendaal—Tubah- tiia (Hengelo) 04. Zaandam. Z. F C.Frisia (Leeu- harden) 12. Vlaardingen. V. F. C.Concordia, 3-5. Alkmaa'r. Alcmaria—Z. V. V. 40. Arnhem. OdoEdo (Haarlem) 20. Venlo. Venlosche V. V.—A. F. C., 2-5. Tilburg: Willem II—Heraklea. Zulten. Be QuickRapiditas 11—0. Rotterdam, R. F. C.Z. V. V. 7—1. Z. V. V.—DE SPARTAAN, 2—3. Voor den beker ging de Zandvoort- sche V. V. Zondag bij „de Spartaan" te Amsterdam op bezoek. Om 2 uur vangt de strijd aan. en beide partijen toonen in huh spel on- geoefendheid. Sommige spelers kun nen heel aardig trappen, maar sa menspel is dikwijls zoek. Toch krijgt de Z. V. V. keeper eenige lastige schoten te verwerken, en met wat ge luk blijft zijn doel eenigen tijd schoon. Hij bezwijkt echter door een schuin schot, na een hoekschop. Dan weet ook Z. V. V. den bal tus schen de „Spartaan"-palen door te werken: een goed schot van den Z. V. V. rechtsbinnen heeft succes. De Spartaan-middenvoor probeert het evenwel met een ver schot en werke lijk laat de Z. V. V.-keeper dezen bal langs zich gaan. Met rust is de stand 1—2. Na de hervatting krijgt Z. V. V. den zwakken wind mee, en is nu dikwijls de meerdere, maar slecht of hoeletnaal niet schieten doen menige kans verloren gaan. Eindelijk trapt een Spartaan-back in eigen doel (2—2). Nu is het weer Spartaan die een uitval doet en de middenvoor slaagt er in den bal uit het verre veld over den Z. V. V. keeper in het net te schieten (2—3) Dan gaan nog enkele kahsen aan beide kanten te loor, en scheidsrechter Dulling blaast tijd met den eindstand 32 voor de Spartaan, BLOEMENDAAL—TUBANTIA, 0—4. Als om 2 uur de heer Jannee de elftallen bijeenroept, verschijnt Bloe mendaal met drie invallers. Ook Tu- baniia is incompleet. De Tubanters winnen den toss en verkiezen eerst tegen wind in te spelen. Bloemendaal heeft dus de eer op haar keurig in orde gemaakt terrein in het nieuwe seizoen voor t eerst den bal aan het rollen te brengen. De Witten zijn de meerderen, hoe wel er zeer slecht gespeeld wordt, daar de spelers nog niet geoefend zijn. Bij een uitval der witten schiet de voorhoede tot driemaal toe tegen bo venlat en zijpaal. De bal schijnt er niet in te mogen. De roden komen meer en meer los en beide partijen zijn nu gelijk in kracht. Nog eenige prachtkansen worden door de buuien- spelers van Bloemendaal verknoeid. Bij een uitval van Tubantia schij nen Bioeuiendaals keeper en achter back elkaar n.et te begrijpen en h.er— door ziel de Oostelijke club kans de leiding te nemen (0—1.) Spoedig hierop is het rusten. Na rust hebben de witte veel last van zon en wind en zijn de rooden voortdurend aanvallend. Lang wordt echter nog stand gehouden. Als de witle halfbacksim.e vermoeid raakt, scoort Tubantia successievelijk 3 goals, waaronder een penalty, die on houdbaar is. Tot ieders genoegen fluit de hoeir Jannes spoedig inrukken. De tempe ratuur is nog te hoog voor voetbal len. Bij Bloemendaal bleek vooral de voorhoede zeer zwak, terwijl Tuban tia over het geheel vrij goed spel ver toonde. SeriewBflstrijden. Te Amsterdam werden Zon dag de V. V. A.-seriewedstrijden voortgezet. Blauw-WitD.E.C. en V.V.A.Allen Weerbaar eindigden beiden na ver lenging onbeslist, resp. in 0—0 en 1—1. Blauw Wit en V. V. A. komen bij loting in de finale. Te Utrecht werd de tweede ron de der Hercules-seriewedsti .jden ge speeld. Wilhelmina (Den Bosch) won met 1—0 van D. O. S., Volharding bij loting van Hercules II (stand 0—0) dn Hercules I met 30 van Haarlem II. Te Leiden brachten de serie- wedstrijdon van De Sportman de re sultaten: D. V. S.—L. V. V. 0—1! Ajax—D. V. V. 01, na een kwartier verlenging; SportmanAjax II (Am sterdam) 40; D. V. V.L. V. V. 11 na eeu kwartier verleng.ng, bij loting door D. V. V. gewonnen; L. V. B.— SportmanAjax combinatie 02. Te Delft had ten slotte de 2e ronde der Concordia-wedstrijden plaats: V. O. C. II—S. V. W. 1—0; Xerxes— Excelsior 10; Sparta IID. V. S. I 10; D. V. S. IIConcordia 01, na verlenging. PLAATSELIJKE WEDSTRIJDEN. HEEMSTEDE I—D. O. S. B. 1. 6-0. Om 3 uur laat scheidsrechter J. v. Tongeren aanvangen. Heemstede mist Bouman en Hooreman. Tangierman nu middenvoor gaan spelen, wat e zeer goede verbetering is. Het spel was dan ook zeer goed. Direct na den af trap gaat Heemstede aanvallen, aan keeper en achterhoede van D. O. S. B. volop werk gevend. Eenige mooie voorzetten worden niet benut, waar na W. Zandstra het als uiterstlinks zelf maar eens probeert en na even opgedrongen te hehben, met een mooi scnuiu schot de leiding neemt il0). Ook de gasten laten zich niet onbe tuigd, en hun linksbuiten krijgt een prachtkans om te schieten, maar als hij daarvan wil profiteeren, redt Tim mermans juist ten koste van een cor- Der. Deze wordt, na zeer mooi geno men te zijn, door de middenvoor van D. O. S. il keihard ingezet, maar de keeper van 11. stompt den bal de lucht in, waarna het leer door V. d. Vlugt weggekopt wordt. Dan is het weer een bestormen van bet doel van D. O. S. B. De keeper weet wel eenige ma len retour te zenden, maar toch maakt P. Zandstra met een mooi schot in het boekje no. 2. Direct daarna onder neemt Tangerman een rush en scoort onhoudbaar no. 3. Daarmee gaat de rust in. In de tweede helft heeft D. O. S. B. wind mee on is eenigo malen zeer ge vaarlijk, maar de achterhoede en kee per van IL zenden alles retour. Maar even is D. O. S. B. sterker, want spoe dig komt Tangerman weer niet den bal naar voren, gee.ft aan den links buiten, die voor zet er maakt onhoud baar no. 4. Het i3 alsof de voorhoede van H. bet geiioog vindt, en verslapt, waarvan D. S. B. profiteert en H. eenigen- tijd ingesloten houdt. Mooi zien vv© de achterhoede en buitenspelers van D. O. S. B. coinbineeren, maar het schie ten is slecht, terwijl de verdediging van H. goed werk levert. Nauwelijks komt H. weer even los, of de buitenspelers rennen langs het lijntje, Tangerman krijgt weer don bal en maakt met een keihard schot no. 5. De laatste 10 minuten is D. O. S. B. weer de sterkere, geeft mooi samen spel, maar schiet slecht. Even vóór tijd gaat D. v. d. Horst er vandoor, zet goed voor en Tangerman maakt no. 6. Nog eenige aanvallen volgen, die niets opleveren, en als het einde aan gekondigd wordt, heeft Heemstede in et 6—0 gewonnen. HEEMSTEDB-D. O. S. B. II. Des middags om half één speelt het e elftal tegen D. O. S. B. IL Beide partijen feven elkander weinig toe, hoewel H voor de rust met wind mee iets sterker is. Toch weet D. O. S. B met een mooie doorbraak de leiding te nemen. Rust 1—0 voor D. O. S. B. Na de rust zijn de gasten iets ster ker, maar de verdediging van H. is goed op dreef, zoodat scoren voorloo- pig uitblijft. Reeds een half uur is weer ge speeld, als H. gelijk weet te maken. Nog 2 maal weet II. den keeper te ver schalken, terwijl D. S. B. zich in hoofdzaak op verdedigen moet toeleg- pen .zoodat scoren uitblijft. Heemste de wint dezen vriendscliappolijken wedstrijd met 31. Cricket. DE LAATSTE EERSTEKLASSE WEDSTRIJD. BOOD EN WIT—A. C. C. Ook deze laatste ontmoeting heeft Rood en Wit gewonnen, zij 't dan met slechts gering verschil. De Haarlemmers hutten eerst, maar hun totaal is veel geringer dan ge woonlijk. De laatste man valt met een mooie 63 Verder Eddy Iloldert 17, Posthuma 20. V d Poll 12. Hnldert Jr. 9. Er zijn nog 24 extra's in het to taal. Rincker tioeft 7 voor 73 gebowld, en dus de beste cijfers. Amstel kan de benoodigde runs niet haten en brengt het maar tot 114 (G. Hamburger 22, Ligeinan 25. Rinc- ker 25). Posthumu Leeft met 4 voor 42 het meeste succes. Rood en Wit wint hsar laatsten wedstrijd op de eerste innings met 38 runs De scores zijn Rood en Wit. Diemer Kool b. Rinc- ker 0. v. Waveren b. Eigeman 63. E. Holdert c. Douwes b Hineker 17. Van Gogh h Rincker 4. F. Holdert st. Schroder b Rincker 9, V. d Poll c. Horst b. Rincker 12. Posthuma c. L. Hamburger b. Blocker 20, Swens b. Eigeman 0 W. v. Spengler run out 6, v. Lennep not out De Jong c. B. v. Lier b. Rincker 1. Extra's 24. To taal 162. Bowling-cijfers Rincker 7 voor 73, G. Hamburger 0 voor 27. Eigeinan 2 voor 38. A. C. C. L. Hamburger c. Van Gogh b. F Holdert 3. G. Hamburger c. E. Holdert b. Van Waveren 22, Eige- man l.b.w. b. Posthmna 25, Rincker c. Van Spengler b. F. Holdert 25. Schro der b. Van Waveren 6. Douwes b. Posthuma 2, F. van Lier l.b.w. b. F. Holdert 4 Lohry de Bruijn c. Van 1 Gogh b. Posthuma 0, B. v. Lier b. I Posthuma 10. Bouflaer not out 3, Horst run out 0. Extras 14. Totaal 114. Bowling-cijfers Posthuma 4 voor 42, F. Holdert 3 voor 43, Van Waveren 1 2 voor 13. Diemer Kool 0 voor 2. De eindstand in de eerste klasse (de wedstrijd V. V. V.—Rood en Wit wordt niet meer gespeeld) is ten slotte: S 2u RoodWit 11 11 0 22 's-Gr. C. C. 12 9 3 18 Hilversum 12 5 7 10 V. V. V. 11 5 6 10 Volharding 12 5 7 10 A. C. C. 12 3 9 6 Hermes 12 3 9 6 Paardensport en Luchtvaart. Koninginnedagfeesten. Derdedag. CONCOURS HIPPIQUE. Zaterdag was het de eerste dag voor het Concours Hippique. Het programma bevatte slechts dr.e num mers, nL voor Eenspannen Landbouw paarden en Eenspannen, toebehoo- rende aan particulieren en Klein Springconcours. Voor het eerste nummer vcrschenèn een zestal caudidaten, nL Mathilda, Juliana, Prinses Bismarck, Venus, Bob en Elinka. Deze laatste verwierf geen prijs, hetwelk wellicht anders ware geweest, indien het concours niet zoo duidelijk mogelijk in het programma gezegd was geweest voor Eenspannen Landbouwpaarden. Elinka is nu ton eenenmale geen landbouwpaard, wel een harddraver. De eerste prijs werd toegekend aan Mathilda van Teun van Vuuren, zoo wel massa als gang was prima. Juliana van A. Colyn Jr., vertoont niet zoo'n massa, doch geeft meer ac tie. Dit paard verwierf den tweeden prijs. Prinses Bismarck van W. van Schie. den derden en Venus van P. Barendregt, den vierden prijs. De inschrijvingen voor Eenspahnen waren grooter. Een negental werd voor de jury gebracht, waaronder zeer bekende grootheden, o.a. Hol land Lord van Mevr. J. v. Nieveltv. Hattum te Wassenaar, een oude don kere vos-ruin, welke steeds een zeer ernstig concurrent is. Het is dan ook een paard met een prachtgang, zelfs zóó, dat menigeen, die in het geheel geen kennis van paarden hadden de actie van Holland Lord opvallend schoon vond. Teddy, van Mr. J. Lu- don werd uitstekend voorgereden, en de rijder deed wat hij vermocht om Teddy zoo voordeelig mogelijk te doen uitkomen. Doch Holland Lord bleef eerste en Teddy tweede. Naughty Darling van E. W. Scholten, werd den derden prijs toegekend. Ook dit is een zeer goed doend rïj- tuigpaard. Terwijl aan N. N. van E. A. Veltman, een eervolle vermelding toegekend werd. Voor het overgroote publiek was 't Kleui Springconcours dat nu volgde het interessantste nummer. Wat kan men ook meer verlangen, een groote deelneming, en meest al len zeer vlotte springers. De eerste, tweede en derde prijs werden bij lo ting toegekend onderscheidenlijk aan Maayke Meu, van luitenant baron van Voortst tot Voorst, Black Boy, van luitenant J. M. de Kruijff en Joy van W. A. M. Westerouen van Mee toren. Dit drietal had nl. het geheels parcours afgelegd, zonder ook maar één foutje te hebben gemaakt. Een prachtverrichting dus! De vierde prijs was voor Murtina van Jhr. H. v. Smmia. welke slechts één foutje had gemaakt, deze jonge schimmclruin belooft een eerste klas- ste klasse jumper te worden. De 5e en 6e prijs bekwamen Held van Luitenant H. Mathon en Valuas van Lt. R van Lutterveld. De prijswinnaars reden een paar maal voorbij de tribune cn werden luide toegejuicht. DE DERDE VLIEGDAG. Half zes. Fokker arriveert, met z'n trouwe helpers, per auto op het terrein Wordt begroet... naluurlijk door den heer Binger. „Hoe iaat wilt u vlie gen?" vraagt de organisator dc. or ganisatoren. „Zuilen we zeggeu: zos uur?' antwoordt dc aviateur. Bert, zes uur!" liet publiek „wordt gehaald." Het vermeit zich namelijk voor 999/1000 op het kermisterrein, zoodat het h ie vliegbaan nog wonderlijk-leeg is. Maar 'n „muziekie' wordt er op gestuurd, en dit lokm.ddel werkt, want 't publiek komt er goediglijk achteraan gemarcheerd. Spoedig is aller belangstelling weer op den han gar geconcentreerd. En even vóór zes sen verschijnt Fokker, duikt in z n zwartige trui, voltooit zijn verder aviateurs-toilet en wipt in het toestel. Evenals Vrijdagmiddag zal hij ook nu weer aan den anderen kant van het veld z'n aanloop beginnen: in den Noordwesthoek van het terrein, bij de Kleverlaaii. Fokker rijdt er in z'n toestel heen, dal dan maar eens als auto fungeert. Onderweg blijft de monoplane even in 't zand steken, maar er komt assis tentie. Het toeste.I wordt gewend, neemt even later z'n aanloop en to 6 uur 5 is Fokker al in hooger sfe ren. Hij stijgt snel, en komt heel gauw op flinke hoogte. Evenmin al3 de \orige maal schijnt het hem even wel te bevallen om maar buven dat vliegveld te blijven. Neen er moet weer een uitstapje boven de stad aan deze vlucht worden verbon den. En we zien 't toestel, hoog aan den hemel, steeds kleiner worden. Eerst schijnt het langs den Westkant van de stad te glijden, dan wendi het naar het Oosten... en heel kort daar op nadert Fokker alweer het vliegter rein, waarop na een vlucht van 11 minuten 4 seconden s-' 'erend landt. De door hem meegenomen hoogte -ie- ter wijst als de maximum-hoogte go- durende deze vlucht 350 M. aan. En weer komen de Padvinders, en dragen den jongen vlieger op hun schouders. Jolig zet hij 'n Padv nders- hoed op. En even later is er al weer 'n groote krans te aanvaarden aange boden doo'r den heer H. W. Cremer, namens het comité voor het Concours Hippique. De burgemeester behoort onder hen die den aviateur komen complimenteeren. Maar Fokker is nog niet klaar. Het weer is zóó goed, dat er best een tweede vlucht op kan overschieten. Te 6 u. 35 maakt hij z'n tweeden start. En dan krijgen we weer zoo'n rtuoze vlucht" te zien, zoo'n vlucht van snelle stijgingen en dalingen, bliksemsnel wenden vlak boven het vliegveld om dadelijk weer om hoog te schieten... Dit tweede lucht reisje duurt 6 1/2 minuut, en het heeft minstens evenveel succes als 't eerste. Fokker's reis boven de stad ging, zooals hij ons na zijn ierugkomst ver telde, via het Leidschekwartior, de Paviljoensiaan en het Spaarne. Want... hij had zich juist eens 't ple ziertje willen gunnen om eerst boven de zweminrichting, daarna over het huis zijnet oudere (op den Kleinen Houtweg) en ten slotte over het club gebouw der R. en Z. V. Het Spaarne to vliegen! Evenals Vrijdag braclit de verschij ning van Fokker in zijn ranken vo gel boven de stad weer een algemee ne opschudding teweeg. Overal kwa men de menschen uit hun huizen om den vlieger toe te wuiven en toe te juichen... 't Eerste beantwoordde hij op dezelfde manner. En van 't twoede heeft hij natuurlijk toch niets kun nen hooren! Do eerste vliegdag slaagde uitste kend, de tweede hog beter, en de derde...? Er is 'n climax in Fokker's prostatism

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6