VIERDE DAG. De Koninginnedag-feesten zijn dit jaar bij uitstek sport-feesten geweest, tot dan la fits ten dag too. Voor Zon dag, den slotdag der feestelijkheden, stond op liet programma concouxs- hippique en -vliegen. J Iet concours-llippique trok zeer veel publiek, voornamelijk veel per sonen, uit de kringen, waar de paar densport beoefend wordt. liet was dan ook een mooi nummer, dat zeer de aandacht trok en uitste-1 kond van stapel liep. Het springcon cours, waarvoor paarden uit alle dee- Jen van het land waren ingeschreven was het toppunt van dezen tweeden paardendag. Over het verloop van dit nummer van het feestprogramma, schrijft onze verslaggever over paardensport het volgende: ZONDAG. CONCOURS I1IPPIQUE. Den tweedon dag bevatte het pro gramma wederom drie nummers. Aan gevangen werd met een concours voor de schoonste rijpaarden. Zeven paar den werden hiervoor gezadeld. De jury kende aan Bariston van D. Mit- - chell een 5-jarige roodschimmel, den ersten priis, f GO, en een kunstvoor werp, aangeboden doorN. N.. toe. Air. Jack AL Washington behaalde inet Croon prince den tweeden, en Luneuani 11. Wilson met Daddy Long- legs den derden prijs. Aan de 3 overige mededingers werd een eervolle vermelding toegekend. Nu volgde een concours voor ren paarden, toebehoorende aan particu lieren onder Al. 1,50 stokmaat. Deelgenomen werd door tien span nen, cn mevr. J. v. Nievelt van Hat- tum smaakte het genoegen den eer sten en tweeden prijs te verwerven. Holland Little Rubv is ook een puaruje met een ongekende actie zoowel voor als achter zijn de bewe gingen bewonderenswaardig. Geen wonder, dat dit prachtjuweel dan ook alom beslag op de eerste prijzen legt. Zijn stalgeuoot is, ofschoon niet zoó skgant m gang, toch nog zeer gemak kelijk in staat de andere mededingers io verslaan. Alléén het toekennen van den derden prijs, scheen eenigszins lastiger te zijn, doch Aly Hobby van Dr. \V. vun Linden Tol, kreeg het wit te lint, wat. o. i. dan ook volkomen trérdiend was. Gardican Lass van G. F. Meyling Jr. en Prestbury Reform van L. v. d. Borgh, werd een eervolle vermelding toegewezon. Nu volgde het groote springconcours aurauu door alle ingeschreven paar den, zijnde 19 stuks, deelgenomen werd. Dat hier eerste-klasse sprin gers bij waren, bleek zeer slerk. Niet minder dan acht paarden legden het gehcele parcours af (10 hindernissen). Zonder ook maar één foutje te hebben gemaakt. Acht paarden dus, die aan spraak op den eersten prijs maakten. Ofschoon er maar 5 prijzen uitgeloofd waren, werd de eerste prijs vau f200 op 150 en de tweede van f 100 op 75 gebracht, en werden hiervan drie prij zen van elk f 25 toegevoegd, zoodat er nu prijzen waren. Hoe deze zouden worden verdeeld, moest nogmaals uitgevochten worden. Hiervan was de uitslag als volgt 1. Cruquotte, Lt. J. M. de Kruijff. 2. Tox, Lt. F. J. J. Trapma. 3. Black Paddy, Dr. E. Hemelmans. 4. Why not, K. G. Baron v. Wasse naar. 5. Myrthe, W. A. M. Westerouen v. Mee te ren, Dreadnought, Lt. C. II. Labou- chóre. 7. Queen, Lt. Hillnije Brandtsma. 8. Florido, Lt. G. Dekker. Omstreeks 5 uur was het spring concours geëindigd. Hoewel velen, voornamelijk de paardenliefhebbers naar huis gingen, bleef nog een zeer talrijk publiek op het terrein. Het was een ware geduldoefening. Men,schen, die verstand van de lucht toestanden hadden en wie hoeft dat niet, tegenwoordig? be weerden, dat de wind te sterk was om op te gaan. Fokker zelf zag er voorshands ook maar weinig in. Wel maakte hij eens een toertje het vliegveld over met zijn helpers en der. lieer Binger, maar hij had er weinig zin in. De wind was niet te sterk om ie Vllégen, maar wel om te landen. Men weet. dat het neerdalen, bij wind, al tiid een moeilijke kwestie is, daar het toestel dan een speelbal van den wind worden kan. Vooral is dit het geval op een vrij smal terrein, als hier, dat bovendien nog door de palen-reeksen voor de tribunes niet ongevaarlijk is voor den vlieger. „Als 't weer wat beter wordt:', orakelde de heer Binger, „vliegt Fok ker tegen half zeven. De vliogenicr zat intusschen als een doodgewone jongen in z'n blauw col bertje. niet z'n vrienden op de tuin stoeltjes voor den hangar sigaretten te rooken, gaf uitleg van dit en van dat aan belangstellenden. 't Groote publiek wachtte ongedul dig, of hij hel nog doen zou of niet. De kwartieren verstreken en toen de wimpels rond het terrein wat slapper gingen hangen, maakte Fokker met Reinhold en eonige commissieleden andermaal een wandeling naar de Kleverlaan, wat tot resultaat had, dat do vliegmachine naar buiten werd gereden. Dat gaf eenig© animo onder de wachtenden. Maar nog was Fokker de lucht niet in; want nu ging hij andermaal het veld in, om nog eens te overlegge'n, waar hij landen zou. Inmiddels zorgde een haas voor wal belangstelling onder het pu bliek. Het beestje, zeker uit de Bloe- mendaalsche duinen verdwaald tus- schen de duizenden, die in den om trek van het feestterrein op da op vlucht van Fokker wachtten, was zoo van zijn stuk, dat het 't vliegveld opbolde, de menschenkring tegemoet. Alaar 't beestje wist door zii'n vlug heid te ontkomen. De plotseling mo biel geworden brigade padvinders, dio in 't gras lagen te luieren, konden beest niet bemachtigen. Evenmin Fokker, die nog een po ging deed, om T dier op te vangen. Het was nu kwart voor zevenen ge worden en de aviateur maakte nu inderdaad aanstalten om omhoog te gaatn. Hij t'rok zijn bruine vlieghan- sop aan en zette zijn grauwe muta op. Een, twee drie, was hij op z'n bank je achter den schroef. Reinhold draaide even een paar slagen. Toen kreeg de motor gang en snelde de machine op de Klevërlaan toe. Daar verhief hij zich in de lucht en steeg dadelijk vrij hoog. In een wijde boog ging hij rond 't vliegterrein en maakte toen een 'nog wijdtfren kring. Daarna daalde hij fraai, n 4 min. 50 seconden boven te zijn geweest. Het geestdriftige publiek juichte Fok ker warm toe. In-eens was hij z'n toestel uit. maar kroop weer plots weg, toen hij zag, dat de beer Binger hem huldigen kwam. Alaar toch kwam hij weer te voorschijn. Met eeu jongensachtig- verlegeu lachje aanvaardde hij 't hul deblijk van „Konininnedag", dat het Hoofdbestuur den aviateur aanbood, daar Fokker, die amateur-vlieger is, deze vliegdemonstraties geheel belan geloos gegeven heeft. Het geschenk van „Koninginnedag" bestond uit een fraaie fiets, die aar dig versierd was met een bovenraam, dat twee vliegmachinedekken en een staart van roode en witte bluemen (in de Haarlemsche kleuren dusdroeg. Fokker moest en zou op z'n vliegfiets een tochtje langs 't publiek maken. Maar op 't hobbelende-bobbelveld was 't lastig rijden met de, versierde fiets. Na een paar wielwentclingen, viel hij met zijn fiets om. „Er is te veel wind grapte hij. Hiermede zijn de vliegdemonstra ties afgcloojven. Haarlem behoudt van zijn vroeger en stadgenoot, die iu deze dagen zoo menige fraaie vlucht heeft te zien gegeven, een aangename en goede herinnering- Des avonds werden de vierdaagsche feesten van „Koninginnedag", die zulk een uitstekend verloop hadden, beëindigd met een feestavond in het Brongebouw, waar ten slotte een aar dig vuurwerk werd afgestoken. In het Brongebouw voerde de mu ziek van het 4e reg. inf. een traai pro gramma uit, dat zeer in den smaak viel bij het overtalrijke publiek, dat iu en om het Bronpark van de mu ziek genoot. Toen de musici hun treintje hadden opgezocht, begon het vuurwerk. De mooie stukken, die prachtig ont brandden, wekten de algemeeue be wondering op. De avond leonde zich bij uitstek voor het vuurwerk. De draaiende zonnen en bewegende stuk ken voldeden zeer. Het slotstuk was wederom een hulde aan de Koningin: Het portret van Hare Majesteit, om geven door een overvloed van kleurig licht. De zomerkermis op 't feestterrein aan de Kleverlaan, was gedurende den Zondag gesloten, daar voor dezen; dag geen vergunning tot openstelling van de tenten en kramen was ver leend. DE BELGISCHE RONDVLUCHT. De Belgische Luchtvaart-Club heeft eindelijk den uitslag van de Belgi sche, rondvlucht bekend gemaakt. Al leen Tyck heeft aan alle voorwaarden voldaan en alle posten aangedaan, hij is dus winnaar én de eenige uit klasse A. De overigen komen in klas se B. in deze volgorde: 2. Lanser, 3. d'Hespel, 4. Contenet, 5. Pa-risot. Tyck wint buitendien den beker, door koning Albert uitgeloofd, die eerst het eigendom van den houder wordt, wanneer deze twee achtereen volgende jaren de rondvlucht gewon nen heeft. Voorts iheeft. de Luohtvaart-Club besloten de rondvlncht in 1912 beter te regelen en er 'n werkelijke rond vlucht over België van te maken. Zij wordt verdeeld in vier wogvakken van te zamen 860 K M. Het eerste vak loopt van Brussel over Antwerpen, Gent, Brugge, Blankenberg©, Osten- de, Nieuwpoort, lperen. Doornik en Ath naar Bergen, 286 K.A1. met op onthoud te Ustcnde, of 146 K.M. van het vertrekpunt. Tweede wegvale: Bergen, Charle roi, Namen (op 130 K.M., hier opont houd), Bouillon, Arlon, totaal 284 K.M. Het derde vak gaat van Arlon naar Ans-Aviation, over Bastogne, Stavelot, Spa en Verviers, 126 K.Al., geen oponthoud. Vierde en laatste vak: A lis, Hasselt, Beverloo, Turn hout, Leuven, Brussel-Bcrchein, 164 K Al. zonder oponthoud. Crombez, de Belgische vlieger, die gedurende de rondvlucht in zijn ge boortestad Doornik viel, is weer ge heel hersteld en geeft nu vliegver- tooningeu op de badplaats Nieuw poort. Binnenland HOFBERICHTEN. De Koningin ontving van de Ko ningin-Moeder als verjaringsgeschenk een antieke eikenhouten kast, waar bij eene ouderwetsche insluithaard met toebehooren. II. M. de Koningin-Moeder keerde Zaterdagnamiddag aan het station Baarn terug van Haar bezoek aan de Koninklijke Familie op het I.oo. Al vorens naar het Paleis Soestdijk te gaan, maakte H. AI. een rijtoer in de omstreken van Baarn. EEN 1O0-JARIGE. Mej. de Wed. G. Struisvan der Hoeven, te Vlaardirtgen, vierde onde'r vele blijken van belangstelling haar lOOsten verjaardag. Het vrouwtje is nog bijzonder kras voor hare jaren, BOSCHBRAND. In de bosschcn en de heidevelden tusschen Boxtel en Oisterweijk is we der een hevige brand uitgebroken. Tot nog toe waren de pogingen om te blusschen vruchteloos. SPOORWEGPERSONEEL. De Nederlandsche Vereneiging van Spoor- en tramwegpersoneel bereidt voor een adres-bewoeintc onder het Nederlandsche spoorwegpersoneel aan don Minister van Waterstaat voor algemeeue loonsverhooging. In dit adres wordt gezegd, dat de onderteekenaars kennis genomen hebben van do reglemont-dienslvoor- waarden, welke Januari 1911 m wer king zijn getreden en van het voor nemen van den minister om in den loop van 1912 bedoelde reglementen aan te vullen ten opzichte ucr be- staonde ponsioenbepalingen bij S. S. en H. S. AL, en de onderteekenaars Z. E. verzoeken bij deze gelegenheid de bestaande bepalingen te willen herzien, om te komen tot een alge- mee ne verhooging der loonen. DE RAMP TE BRAKEL. Het totaal bedrag der ingekomen gelden voor de ramp te Brakel be draagt f 11.107.87J. De collecte op de plaats van het on- heid bracht op f 1288.08J. GEEN TORENBRAND. Zaterdagavond vlogen om den to ren der R.-K. kerk aan deEmmastraat te Hilversum zulke groote zwermeh insecten, dat velen met beslistheid bewoorden, dat zij de rookwolken uit den toren zagen slaan. De brandweer werd gealarmeerd, die den toren van onder tot boven onderzocht, doch niets verdachts vond. DE STRIJD O Af HET GRAND- THéATRE OF DE GESTOORDE BRUILOFT. Doordat een minnelijke schikking werd getroffen tusschen de raadslie den der partijen, kon Zaterdagavond in het Grand Theater te Amsterdam de opvoering van „Kom je ook op do bruiloft van Mietje" door het gezel schap van Solser en Hesse plaats hebben. ONGELUKKEN. Aan den Loosduinschen weg te 's- Gravenhag© werd Zaterdag een man, bij het smeren van het drijfwerk in eene fabriek, door een drijfriem ge grepen en rondgeslingerd. De klee- reu w.erdeu hem nagenoeg geheel van het lichaam gerukt en de linkerarm werd hem op twee plaatsen verbrij zeld. Naar het ziekenhuis vervoerd, bleek zijn toestand niet zonder le vensgevaar. VERDRONKEN. In de Alerwede onder Gorinchem is van het Rijnsleepschip Fahrwohl een éénjarig kindje over boord geraakt en verdronken. Te Zaandam is na het vertrek van den laatsten trein naar Uitgeest, de hear L. J. Stevens, opzichter van weg en werken bij de II. IJ. S. AL, toen hij zich naar een herstellingswerk aan de lijn, begaf, van een brug te water gevallen en verdronken. Ver moedelijk is de hak van zijn schoen tusschen do rails blijven zitten en is hij daardoor govallen. GEVALLEN. Terwijl zij bezig was met het zoe men van de glazen is de 71-jarige A. v. d. II.. vrouw van C. IC, uit een raam van haar wouing in do Kuipers- gaug w Rotterdam, gevallen en met het hoofd op de straat terecht geko men. In bewusteloozen toestand is de vrouw naar het ziekenhuis gebracht, waar zo kort daarop is overleden, ten gevolge van schedelbreuk. NATONALE VEREENIGING VOOR VROUWENARBEID. Ondanks de beschikking van den minister van justitie waarbij de meer derheid va'n het Bestuur, bestaande uie da heeren mr. Bakker van Basse, Boddaert Schuurbeque Boeije, Hol- tius en Methorst, werd" gehandhaafd heeft de presidente, mejuffrouw AL van Dijk, geweigerd haar als zooda nig te erkennen. In een dientengevolge door dc vice- presidente, mevrouw Bakker—van Bosse uitgeschreven bestuursvergade ring is besloten alle maatregelen te nemen, die kunnen leiden tot een zoo spoedig mogelijk herstel van den wet tigen gang van zaken, zoo meldt de N. R. Ct. NEDERLAND EN AMERIKA. Men seint uit Washington: President Taft zond aan Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van haar verjaring een telegram, waarin hij de verzekering geeft van zijn grooten eerbied, zijn beste wcnschcn voor H. M. uitspreekt en de hoop uit dat II. M.'s land zal voortgaan vrede en wel vaart te geuieten INT. CONGRES TEGEN ALCOHO LISME. Als vertegenwoordiger van dein Minister van Financiën zal de heer mr. dr. A. van Gijn, thesaurier-gene raal van het ministerie van Finan ciën tegenwoordig zijn op het Inter nationaal Congres tegen het Alcoho lisme, dat van 12—16 September a.s. to Scheveningen zal gehouden wor den. EEN NEUTRAAL VAKVERBOND. Vanwege den Nationalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden Aler- curius is aan verschillende organisa ties een rondschrijven verzonden, beoogende om naast het Ncdcrlondsch Vakverbond, dat een bepaalde politie- ko richting aanhangt, to komen tot stichting van een neutraal vakver bond, omvattende die organisaties, welke uit den aard van hun samen stelling geheel neutraal moeten blij ven. LEERPLICHTWET. De Sociaal-Democratische Kamer club hoeft een wetsvoorstel gereed tot uitbreiding van den leerplichtigen leeftijd tot het 14de jaar, In verband met de uitbreiding van het arboids- verbod tot dien leeftijd. STROOPERS. 's Avonds ontstond er in de nabij heid van Ermelo een conflict tuaschen dc:i jachtopziener L. Bosch én een paar stroopers. Eerstgenoemde werd nog al op ernstige wijze mishandeld. Later werd door hen op B. en een paar toe geschoten landheden geschoten. De politie is de daders op het spoor. DE SCHRIK. Mej. C., Ie Rooseudaal, schrok der mate van eep hond, dat zij de spraak verloren heeft en toekeuen van tijde lijke verstandsverbijstering aanwezig zijn. DE DROOGTE. Volgens den regenmeter der R. II. Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wapeningen is er over de maand Au gustus gevallen 31 m.M. regen te gen 42 m.M. over Aug. 1910. In de maand Juli viel er nu 27 m.M. tegën 97 m.M. in Juli 1910 DE WETHOUDERS-VACATURE Air. S. DE VRIES. Do Tel. meldt- De kansen voor de herkiezing van mr. S. de Vries Czn. tot wethouder van onderwijs te Amsterdam zijn de laatste dagen sterk verminderd. Door onderlinge besprekingen tusschen vrijzinnige raadsleden staat thans vast, dat er minstens -zes liberale raadsleden zijn d.e eer op een sociaal democraat dan op mr. S. de Vries hun stem zullen uitbrengen. Met de 17 stemmen der sociaal- en vrijz.-de mocraten zou dat zestal vormen de volstrekte meerderheid in den Raad. Zoodat, bij dezen stand van zaken, de herkiezing van mr. De Vries hoogstonwaarschijnlijk wordt. GEVAARLIJK SPEELGOED. De 12-jarige Langkamp vond op het marktplein te Enschedé een gedeelte van een vuurpijl, afkomstig van op den toren ontstoken vuurwerk. Hij nam de vondst mee naar huis en pro beerde in huis of ze niet wilde ont branden. De lading, welke nog geheel of gedeeltelijk aanwezig moet zijn ge weest, ontplofte met een geweldigen slag. waardoor alle vensterruiten ver brijzeld werden en van den knaap één; der hande'n dermate werd verminkt, dat zo wel voor altijd onbruikbaar zal zijn. Een achtjarig broertje in hetzelfde vertrek bezig kwam met den schrik vrij. DE DOODSTRAF. De Generale Synode der Ger. ker ken heeft besloten a. dat de kerken het gewenscht ach ten ten opzichte van de wederinvoe ring van de doodstraf tegen opzette- lijken en welbewezen moord of dood slag zich to wenden tot de Hoog© Over heid b. dit doen met door requestreermg, maar door sainenspreking van de De- putaten der kerken voor de correspon- tie met de Hooge Overheid om 11. M. do Koningin, in verkregen audiëntie, bekend te maken met de ernstige over tuiging der kerken te dezer zake, daar na ook met den heer Minister van Justitie c. daarna over het gehoorde rapport uit te brengen aan de volgende Gene rale Synode. BRANDEN. Tc Rellingwold3 zijn het huis en de bakkerij van J. Principaal, medebewo ner Koolhof, afgebrand. Huis en in boedel van rlen heer Principaal wa'ren verzekerd do inboedel van don heer Koolhof niet. De woning met stallen en sc-huur van den heer Spiertz te Schaesbqrg! zijn totaal afgebrand. Te Tjalleberd hij Heerenveen is do boerderij van K. Schippers geheel af gebrand. Oorzaak onbekend. HET ZOMERHUIS DER A. J. AI. V. Het „Zomerhuis" der Amsterdam- sche Jonce-inanaen-Vereeniging te Doorn, dat in de maanden Juli en Augustus een groot aantal (pl. m. 400) jongemannen en jongens heeft geher bergd, is nu gesloten. DE HAAGSCHE RAADSVERKIEZING. Naar vernomen wordt, hebben Gede puteerde Staten van Zuid-Holland in zake de Raadsverkiezing in district I besloten te handhaven het besluit van den Gemeenteraad van 's-Gravenhage iot toelating van de heeren Bleeker, Oldonboom en Ankerman en tot niet toelaten van den heer Schalekamp. Omtrent hel besluit van Ged. Str- ten, verneemt de N. R. Ct nog, dat het zeer uitvoerig gemotiveerd is. Uit het lijvige besluit moet blijken, dat van fraude geeu sprake is geweest. Wel zijn erustige, zelfs grove onre- gelmuiigneden gepleegd, die door Ged. Staten in hun overwegingen ernstig worden gelaakt, doch die geen aan leiding hebben kunnen geven de raadsverkiezing voor district I nietig te verklaren. tiemengd Nieuws DE ONTVOERDE RICHTER. Richter, die in zijn gevangenschap geheel grijs is geworden, verklaarde aan een journalist, dat hij gedurende 16 dagen in een kelder opgesloten werd gehouden. Hij vertelde, dat ge- duïende het grootste deel zijner ge vangenschap zijn oogen geblinddoekt bleven en zijn ooren toegestopt uit voorzorgsmaatregel om te beletten, dat hij zich oriënteerde. De roovers dreigden voortdurend hem te dooden. Zij dwongen hem lange vermoeiende tochten te maken en gaven hem slechts weinig te ete'n. Verdere inlich tingen weigerde Riclite'r, daar hij de bedoeling hooft zijn herinneringen zelf uit te geven. SPOORWEGRAMP. Uit Breslau wordt gemeld, dat in het Russiche gouvernemënt Kiel te een personentrein op een goederen trein liep, 29 personen werden ern stig gewond, waarvan ex reeds 4 ge storven zijn. ARBITRAGE. President Taft heeft in een verga dering van de American Bar .Associa tion een rede gehouden over de ar bitrage. Hij vergeleek daarin de 'na tie met een z.eken Indiaan die een ge- noesmiddel uoooig had, dat „bijt" En hij meende dat het arbitragedenk beeld geen vorderingen zou maken, indien de Vereenigde Staten niet be reid waren ook de verplichting op zich te nemen uitvoering te geven aan een arbitrale uitspraak, ook al mocht dat vonnis „bijtend' zijn. Als wij besloten van arbitrage af te zien, indien wij van oordeel waren dat onze zaak -bij arbitrage niet te win nen was, zouden al onze beloften in de verdragen neergelegd van nul en geener waarde zijn, merkte president Taft op en we zouden de zaak dér ar bitrage niet bevorderen, maar inte gendeel tegenwerken. De opmerkingen van den president zijd natuurlijk gericht tegen den Se naat, d:e de beslissing over de aan arbitrage te onderwerpen geschillen aan zich zelf wil houden. DE MARKTREVOLUTIES IN FRANKRIJK. Uit Part's wordt geseind Betoogingen tegen de duurte der le vensmiddelen, welke een revoiuüon- nair karakter aannemen, hebben zoo wat overal plaats en wekken bezorgd heid. Aiilitaire maatregelen zijn nood zakelijk geworden. SPIONAGE. De te Bremen gearresteerde Engel- sehe spion Stewart is naar Leipzig, waar hij voor het Reichsgericht te recht zal staan, overgebracht. Hij heeft hier reeds een eerste verhoor on dergaan. De SDionnenjacht in Duïtschland blijft aanhouden. Vrijdag zijn weer onder verdenking van spionno<"> te Sulzbad in den Elza.s twee Fransche studenten in hechtenis genomen, die betrapt werden, toen zij photo's van militaire werken namen. STAKINGSONLUSTEN. Uit Rome wordt geseind: Op het ei land Elba zijn ernstige stakingsonilis ten uitgebroken. De arbeiders in de steengroeven en aan de hoogovens zijn met de directie in strijd' over het loon. De beweg.ng heeft een zoo ern stig karakter aangenomen, dat de re geering twee torpedobooten heeft ge zonden. Andere oorlogsschepen wor den nog verwacht. MIJNONTPLOFFING. Ten gevolge van een ontploffing in een mijn te Guvotville bij Algiers wer den losgeraakte stukken rots op de omstanders geslingerd, zoodat een de zer gedood en tien gewond werden. BRUTALE SOLDATEN. Twee soldaten van het garnizoen van Woetsjang zijn het huis van eer, kolonel binnengedrongen, om hem te dooden wegens de niet-uitbetaling der soldij en wege'ns zijn ruwe behande ling. De soldaten vonden den kolonel niet thuis en uit v^raak vermoordden zij toen d'iens familie. ONTSPORING. Ten gevolge van verkeerden wissel- stand zijn drie wager j van een goede rentrein van AntwerpehTurnhout omgevallen. Zes personen werden min of meer ernstig gekwetst; de toe stand van een hunner is ernstig en de materieele schade aanzienlijk. TORPEDOBOOT-ONGELUK. In de Wiker Bucht bij Kiel had aan boord van een torpedoboot een ont ploffing van vloeibare brandstoffen plaats. Drie man der equipage werden zwaar en twee licht gewond. TROPISCHE HITTE TE BERLIJN. Gister werd uit Bërlijn aan de Tel. geseind: Er heerscht hier een nieuwe tropische hitte. Nauwelijks van die van- voor eenige weken geleden ver schillend. HANDENARBEID EN MIDDELBAAR ONDERWIJS. Bij koninklijk besluit is in "België onderwijs in handenarbeid bij het middelbaar onderwijs ingevoerd. VEEL REGEN I Donderdag had hel te New-York bij na acht dasren aan één stuk door ge regend. Er was toen al 159 m.M. regen gevallen. Het watergebrek in de stad is nu uit TREURIG ONGELUK. Te Neuendorf bij Sköpen vluchtte een vrouw na een ecuiehjken twmst met haar kind in een roeiboot over do rivier oa Gilge. De man vervolgde de boot al zwemmende en bereikte haar midden in de rivier. Bij het handge meen met de vrouw sloeg de boot om, en aile drie verdronken. Uit het stadje Lüneburg, in Hando ver wordt een ongeluk gemeld. F.en schildersknecht was in de omgeving bezig met het vervea van een opstijg- mast der clectrische centrale in de buurt. De man was zoo onvoorzichtig de leidingsdraad aan te raken en werd op slag gedood. Zijn lichaam bleef aan de draad hangen en ver koolde langzamerhand totaal. De brandende kleedingstukken vielen naar beneden en slaken het heidegras in braüd. De vlammen grepen snel om zich heen, dat de brandweer te Lüneburg gealarmeerd moest wor den, die er met veel moeite iti siaag- de, den heidebrand te blusschen. CHOLERA TE GENT. Twee gevallen van cholera uostra-i met doodelijken afloop hebben z.ch to Gent voorgedaan te Meizelbeke. De burgerij van Venetië heeft aan da regeering van Italië verzocht krachtige voorzorgsmaatregelen te nemen, daar de ziekte steeds dichter bij komt. Te Villoggïa zijn verscheidene sterf gevallen. ie Cazpenega komen 40 ge vallen voor. In 800 gemeenten wer-' den reeds sporad.sch ziektegevallen geconstateerd. Ook uit Uskab en Monastir komen verontrustende tijdingen. De spoor wegverbinding van "iiasitr bepaalt zich tol een enkelen dagtrein. Uit Boedapest wordt geseind, «fai de stuurman van een b.nnengevallen schip, vermoedelijk aan cholera lijdt." DE BEKLIJNSCHE JACHT OP INBREKERS. Nader wordt gemeld Een ware veldslag is Vrijdagnacht tusschen een aideehng politie en een bende inbrekers geleverd. IX- politie was er achter gekomen, dat vijf ge vaarlijke inbrekers plan hadden, in te breken «n de kantoren van eene groote bouwonderneming. Een com missaris van politie met acht van He beste speurders bezetten daarom om 1 uur het gebouw. Een uur later za gen zij de vijf dieven voorzichtig het kantoor bumen Klimmen, in alle stil te bezetten nu do speurders ue ;«e- gangen lot de woning. De couiiiiissa- ris ging zelf op <ie binnenplaats staan, waar hij kou waarnemen, hoe de dieven met ongelooflijke handig heid en snelheid de brandkasten openbr iten Van tijd tot tijd k«.ek er een uil het raam Daarbij kreeg hij den commissaris in het oog. Hij waarschuwde ziju makkers ou nu openden zij alle vijf uit de vensters een snelvuur op den commissaris. Deze en zijn mannen stonden ui het donker en waren daarom niet gemakkeliik te raken. Zij daarente gen openden nu ook het vuur op de dieven, die tegen de verlichte ven sters een goed mikpunt boden. Men zag er twee vallen, die echter onmid dellijk weer opstonden en voortgin gen inet vuren Intusschen waren eenige agenten in het kantoor ge drongen. waar zij met hun brow nings de dieven in het nauw dreven. Dozen sprongen door de ruiten op de binnennln.its. Wel werden zïi daar- hïï allen door de glasscherven ge wond maar zij zetten toch onmiddel lijk het vuurgevecht voort- Daarbij zakten wederom twee van de dieven ineen. Nu was het pleit beslecht- In een gevecht van nuui tegen man moesten de door bloedverlies ver zwakte inbrekers het onderspit del ven. Eenigen trachtten nog te ont vluchten, maar ten slotte word do heele bende ingerekend. Twee waren ernstig gewond, waarvan oen niet minder dan vijf kogels in zijn boenen had do drie anderen waren minder ernstig gewond, eveneens twee van de agenten. ONTPLOFFING AAN BOORD VAN EEN STOOMBOOT. Telegrammen uit Stettin berichten van een hevige ontploffing aan boord van een regeeringsstoomboot, waar bij allo zich aan boord bevindende personen in de lucht werden geslin gerd en gedood of zoo zwaar gewond werden, dat zij waarschijnlijk wel zullen sterven. Daar de machinist ook word ge dood, zal de ware oorzaak van do ramp, die veel overeenkomst ver toont met die van de „Gutenberg", wel niet vastgesteld kunnen wor den. Een regeerings-architect werd op het dek van een baggermachine, die hij wilde insnocteeren. geworpen ou bleef onmiddellijk dood. De machi nist. de kapitein, een stoker cn twee arbeiders zijn overleden aan hunne wonden. Vier andere matrozen kre gen zeer zware verwondingen De stoomboot is verloren en nan den grond gezet. Letteren en Kunst HET T00NEEL te AMSTERDAM VRIEND FRITZ, tooneelspcl van ERCKMANN—CATHRIAN door het gozelschup ROYAARDS Het nieuwe tooneelseizocn is ge opend'. De Koninklijke Vereeuigiug „liet Nederlandsch Tooneel" heeft de deuren van den Stadsschouwburg reeds een maand vroeger ontsloten, maar in Augustus is het op touneel- gebied toch nog ,.de dood in den pot." Eerst in September komt er leven in de brouwerij. Dan beginnen de ver schillende gezelschappen, verjongd en vernieuwd, liuu wintercampagne, en ziel het Amsterdamsche publiek weer de bekende theaterbiljetten aan geplakt. En zoo hadden wij Zaterdagavond, na een maanden-lange rust, op eens weer de keuze tusschen drie prcrn.ó- res; Cyrano de Bergerac in een ge deeltehjk nieuwe bezetting bij het „Neerlandsch", welke voorstelling echter wegens ongesteldheid van den heer Van Dijk is uitgesteld Oedi-t pus in dëu Hollandschen Schouwburg door de tournée Louis Bouwmeester en Vriend Fritz door ,,llet Tooneel" in het Paleis van Volksvlijt Deze laatste voorstelling leek ons het belangrijkst toe, welke meening blijkbaar door velen werd gedeeld wij zagen althans in de zaai verschei dene bekende figu"ren uit de tooneel- en schrijverswereld en wij hebben ook geen berouw van onze keuze; het vriendelijke stuk van Erckmann— Chatrian heeft ondanks zijn onmis kenbare ouderdom aangename jeugd herinneringen doen opleven en ons prettig bezig gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 7