NIEUWS* en ADVERTENTIEBLAD. 2^e Jaargang. No. 8658 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. DINSDAG 12 SEPTEMBER 1«*U A i i t Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: V»ör Kaariemf 1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 9 de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Loureos Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant Redactie cn Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administralie724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarnc 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 13 SEPTEMBER. Muziek Ln den Hout, 8 uur. OM ONS HEEN No. 1408 Komt er oorlog? De tijding, dat Frankrijk de voor stellen van Duitschland onaanneme lijk acht, wegens de voorrechten, die Duitschland in Marokko verlangt, heeft de ongerustheid in Europa stel lig niet weinig vergroot Er wordt nu, met schijnbare logica, zóó gere deneerd de gezant Cambon bleef natuurlijk eiken dag in. telegrafische gemeenschap met zVin regeering. evenals Von Kiderlen Wachter met do zijne de antwoorden, die zij bei den terug ontvingen, zijn natuurlijk de leiddraad geweest voor de bespre kingen van den volgenden dag, zoo dat het voorstel. dat Duitschland deed, niet zoo maar op eens ontstaan, doch langzamerhand uit de bespre kingen gegroeid en dus (hier komt dan de noodlottige conclusie) als een ultimatum is te beschouwen. En wü weten allen, dat de afwijzing van een ultimatum gelijk staat met het uitlokken von een oorlogsverklaring. In onze dagelijksche gesprekken onderscheiden wij drie stroomingen. Velen verkondigen, dat er stellig oorlog komt, hetzij in de hoop dat zij tegenspraak zullen vinden, hetzij uit werkelijke overtuiging, dat deze ramp ons niet zal worden bespaard. Vele anderen zijn ei- zeker van, dat de onderhandelingen tot een vredelie vende oplossing zullen voeren, en eindelijk is er een derde, waarschijn lijk de kleinste, categorie, die er van doordrongen is, dat wij in het geheel niet in staat zijn, den stand van zaken te beoordeelen en dus maar verstandig doen met ons van be schouwingen te onthouden en af te wachten de dingen, die komen zul len. Tot dezen wensch ik mijzelf te rekenen. Naar mijn wijze van zion zijn alleen op de ware hoogte van deu toestand de Duitsche keizer en en kele van zijn raadgevers, de Fran- sche regeering en zekor ookdie van Engeland, hoewel juist zij niet of nauwelijks genoemd wordt. De rest, zelfs de opperofficieren van legers en vloten, staat er buiten, zullen het wel hooren als het tij J. is. Welke redelijko meening kunnen wij in Nederland dan hebben Ik wil daarmee natuurlijk niet zeggen, dat de gesprekken er over niet zeer begrijpelijk en verklaar baar zijn. Iedereen gevoelt immers, welk een gevaar en, op zijn aller minst, welk een schade ook ln Ne derland het gevolg van dezen oorlog zal zijn. Zelfs wanneer Duitschland, oin ons niet noodcloos tot vijand te kriigon, enkel door België heen naar Frankrijk trekken zou, zelfs wanneer Engeland Den Helder met rust zou laten, wanneer wij dus in militairen zin geheel en al buiten den oorlog zouden blijven, dan nog zou door de ingewikkelde internationale verhou dingen in handel en geldmarkt, van de harde slagen, die in het overige Europa zouden vallen, de pijnlijke schok in onzen uithoek duchtig wor den gevoeld. Zoo niet het leven, dan toch het be staan van velen staat dus op het spel. Wc willen dus over den toestand spreken, er over hooren en de man, die met gewicht en klem van redenen weet to beloogen, dat een oorlog on denkbaar en onmogelijk zou zijn, is onze beste vriend. Maar met dat al is de diplomatie altijd een gesloten kaartspel geweest, waarbij niemand zijn troeven laat zien. Zoo was het vroeger en zoo is het nog. Ais wij den toestand bespreken, zijn we het er over eens, dat deze oorlog niet tot Frankrijk en Duitschland beperkt zal blij von, wc scharen lustig Oosten rijk en Italië aan do zijde van Duitschland en Engeland aan den kant van Frankrijk. Toch wordt er uit deze landen, ln dezen tijd van spanning, zoo goed als niets verno men. Het is of zij even weinig met de zaak te maken hebben als Nederland of België. En voor Engeland is dat toch zeker andersom. We behoeven ons zelf niet voor politieke tinne gieters uit te maken, als we de stel ling opperen, dat Engeland verteert van jaloezie op den bloei van Duitsehland's handel en nijverheid, en niets liever zou wenschen, dan een ongezochte gelegenheid, om den Duitschen vlootbouw te stuiten en zijn groeiende zeemacht te vernieti gen, nu het nog tijd is. Rechtstreeks zal Engeland, le perfide Al bion, geen twist met Duitschland ■zoeken, maar Frankrijk te steunen, wanneer het ten onrechte door Duitschland aangevallen wordt, is juist een kolfje naar Engelsche hand. Altijd heeft men aan gindsche zijde van het Kanaal de huichelachtige rol gespeeld van den officieelen bewaker van deugd en braafheid in de we reld hoe schoon zou de gelegenheid zijn, om Frankrijk te hulp te snellen, omdat Duitschland den Franschen overdreven eischen stelt De eenige sleutel tot het geheim, of er weldra oorlog zal zijn, is het ant woord op de vraag „wil een van de drie landen den oorlog Zoo neen, dan is al dit onderhandelen te Berlijn niets meer dan de ruzie van twee gauwdieven over het verdeelen van den buit, die ten Blo tie wel tot overeenstemming moeten komen. Zoo ja, dan baat het niet, of door toegeef lijkheid van een der beide partijen 't Marokko-conflict wordt opgelost, want Europa is klein en groote hec- ren trappen er elkaar dus gauw op de toezien. Nu moet men eens letton op de tegenstrijdigheden, die wij van bui- ton af in de zaak waarnemen. De aanleiding tot het conflict is ge weest, dat Duitschland een oorlogs schip naar Marokko zond. Geen vre delievende daad. Maar in de laatste veertien dagen stuurt men uit Berlijn telkens mededeelmgeoi van vredelie- venden aard er komt geen oorlog, en zoo meer. Wat dat beteekent Niets. Het kan zijn, dat do Keizer, nu op da hoogte van omstandigheden, die hij bij het zenden van zijn oor logsschip niet kende, geen oorlog moer wil, het is ook mogelijk, dat hij zijn best doet, de verantwoordelijk heid voor den krijg op Frankrijk te schuiven. Wie zal het zeggen Wij in Haarlem zeker niet, want de di plomatie houdt hel spel gedokt op tafel en spoelt vaak een onbelangrij ke kaart uit, om de tegenpartij uit te lokken. Die verantwoordelijkheid dat is een punt, waarvoor zij groote zorg hebben. De schijn dient gered. Een ander moet de schuld aan den oorlog dragen dat wekt den geestdrift op van het leger en geeft steun van de burgerij Naderhand blijkt wel uit de documenten, wie de eigenlijke schul dige geweest is, maar dan komt het er minder op aam, als men de overwinning behaald heeft. En daarop rekenen alle par tijen, want vechten wil alleen hij, die kans ziet het te winnen. Hoe ver keerd de oorzaken van een oorlog be oordeeld worden op het oogenblik zelf, blijkt uit den krijg van 187071. Er is langen tijd beweerd, dat Kei zerin Eugénie dezen vreesclijken oor log haast spelenderwijs heeft uitge lokt, dat zij zelfs lichtvaardig van „haar oorlog" sprakthans weten we beter. Eugénie wilde den oorlog niet, maar zag dien naderen, toen Pruisen Oostenrijk verslagen had en dus vrij spel had tegen Frankrijk. De Fransche generaals spiegelden haar voor, dat het leger geheel in orde was en het sterkste van Euro pa, terwijl het integendeel veel te zwak was en door een gebrekkige intendance aan allerlei dingen gè- brek had. Het bekende vervalschto telegram uit Ems was de naaste aan leiding tot den krijg. Bismarck zelf heeft naderhand, toen de oorlog glo rierijk gewonnen was, aan een Duitsch journalist verklaard„ik was vast besloten tot den oorlog to. drijven, als het Emser telegram daartoe niet geleid had, zouden wij wel iets anders gevonden hebben." De vraag is dus. ik herhaal het is er een van de drie landen, die den oorlog wil Dan zal, wanneer de Marokko-quaestie wordt opgelost, wel wat anders gevonden worden. Verlangen de drie mogendheden vrede, dan behoeven wij ons door welke ongunstige tijding ook over de Marokko-onderhandelingen, geen vrees te laten aanjagen. Phiiosophische afwachting is dus het eenige, waarmee we ons kunnen pantseren. Het is als met een onweersbui, die komt aanzètten. Of ze overdrijft of ons huis in brand steekt, we staan er machteloos tegenover. Maar wel hopen we, en lioe vurig, nietwaar dat ze overdrijft. J. C. P. Stadsnieuws Het Witte Kruis. De afdeeling Haarlem vam de Noord- Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis", vergadert op Vrijdag De agenda vermeldt o.a.: Beschrij vingsbrief voor de alg. vergadering. Benoeming van afgevaardigden en hunne plaatsvexvangers. Bepaling van het bedrag der subsidie voör de onderaf deeling „Huisverzorging". Voorloopige begrooting van den pen ningmeester. Benoeming van 2 leden der commissie tot nazien vtfn de re kening en verantwoording van den penningmeester. DE ROODE DINSDAG. Op Dinsdag 19 September gaan de deelnemers aan de betooging inzake het Volkspetitionnement met een ex- tra-trein van Amsterdam naar Den Haag. De Haarlemmers kunnen ook met dezen trein meegaan. Er zijn in Amsterdam reeds 2200 kaartjes ge kocht. Ook in Haarlem zijn reeds vele plaatsen genomen. Deze trein geeft een reductie van 50 cent. De afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Arb. in het Landbouw- en Zuivelbedrijf heeft besloten twee af gevaardigden naar Den llaag te zen den, nl. de heeren v. d. Meel en Ver schoor. De afdeeling Haarlem van den Cen- tralen Bond van Bouwvakarbeiders besloot zich te doen vertegenwoordi gen door twee afgevaardigden. De Coöperatieve Broodbakkerij en Verbrniksvereeniging „Vooruitgang" besloot zich te doen vertegenwoordi gen door drie bestuursleden. In de vergadering der Nederland- sche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken komt deze week aan de orde een voorstel van het bestuur, om sympathie te betui gen met de kiesreclit-betooging. Verdor staat op do agenda verkie zing ln de plaats van drie bestuurs leden, welke aan de beurt van aftre ding zijn, namelijk de heeren Vester, Groenendaal en De Wit. G e v. Voorwerpen. Terug te bekomen bij A. Prins L. Molenstraat 20 rood, een dameshandschoen. A. de Man, Woumermanstraat 5 rood, een portenionnaie. J. Tromp, Beelsl&an te Heemstede, een zilveren armband. W. Koster, J. Nieuwenliuyzenstraat 4. een kinderschoentje. J. v. d. Stijlen, 2e Zuid Polderstraat 33. een kinderschoantjo. H. Janssen. Scheepmakersdijk 48, een dameshandschoen. ■C. Kappers, Lange Dijkstraat 12, een witte zakdoek. A. Heijkoop, M. v. Heemskerkstraat 12, een ijzeren band. Bureau van politie, een brief, ge adresseerd aan A. H. L. Stam, Stol bergstraat 12. Bureau van politie, een elastieken bal. L. Ketellapper, Tulpenstraat 40, een blauwe postduif. N. Sprengers, Westergracht 87 rood een rijwielbel. N. Bekker, Leidschestraat 20, een rezenkrans. H. v. d. Kroft, de Clercqstraat 113 zw.. een portenionnaie. M. Snoeeks, Rustenburgerlaan 63, een rijwielpomp. NEDERL. VEREENIGING TOT AF SCHAFFING VAN ALCOHOL HOUDENDE DRANKEN. Als plaats voor de volgende Jaar vergadering is Haarlem aangewezen. „HAERLEM" NAAR UTRECHT. Onder le ding van de heeren L. C. Dumont en Gonnet is „Haerlem" op bezoek geweest naar 't historisch be langrijke Utrecht. Histoarlsch-belangrijk is de hoofd plaats van het Sticht al van de zeven de eeuw af. Tot diep in de zevende eeuw was de plaats bij afwisseling in bezit van Saksen, Friesen en Franken, en be leefde vele worstelingen om het bezit, aldus zegt de historische toelichting, die aan de reis.gers werd meegege ven. Daar kwam een einde aan toen St. Willibrordua omstreeks 697 hier zijn Bisschopszetel vestigde enUtrecht tot het middelpunt maakte van den kring, dien het Christendom steeds verder over het land uitbreidde. Ka- rel Martel (690-741) schonk den Utrachtschen burcht aan de bisschop pelijke macht en dit is, hoewel nu en dan niet zonder veel strijd om het ge zag, zoo gebleven tel onder Karei V aan wien Bisschop Hendrik van Boeren in 1528 het wereldlijk bewind afstond. De Keizer ontnam aan de Stedelijke Magistraat alle zelfstan digheid en de Utrechtsche burgers moesten het zich in 1540 laten welge vallen, dat op do gronden van het St. Catharinoklooster, de dwing- burcht „Vredenburch" werd gebouwd met geen ander doel dan om hun steeds oproerigen geest in bedwang te houden. Deze werd tri 1577 weder stormen derhand ingenomen en verwoest; Ln dat zelfde jaar voegde Utrecht zich aan de zijde van den Prins van Oranje, twee jaren daarna werd hier do Unie van Utrecht gesloten, die tot 1795 gehandhaafd bleef, maar de vroegere zelfstandige macht, was en bleef voor altijd verloren. Een groote luister groeide voor Utrecht unt de i'n 1636 opgerichte hoogeschool, in den beginne grooten- doels door de Stad bekostigd, later door den Staat overgenomen. Onder Napoleon, 1811, dreigde zij onder te gaan, maar het Keizerlijk besluit, dat de vernietiging bedoelde, bleef onuit gevoerd en iin 1815 werd zij tot 's Lauds Hoogeschool verheven. Men begon met de bezichtiging van de Mariaplaats, wier naam herinnert aan de St. Mariakerk, omstreeks 1100 gesticht, ten slotte gesloopt in de eer ste helft van de 19e eeuw. Daarna werd de Domtoren bezich tigd. Omtrent de geschiedenis van den bouw is weinig bekend; om het noo- dige terrein beschikbaar te krijgen moest de St. Michaèlkapel worden afgebroken, hetgeen slechts werd toe gestaan onder voorwaarde, dal deze kapel in den toren zou worden opge nomen. De eerste steen werd gelegd 22 Maart 1321 door den Deken van het Doin- kajvttel Jacob van Oudshoorn en den oudsten der kanunniken Gysbert van Everd.ngen. Als bouwmeester wordt een meester Jan van Henegouwen genoemd, die later den bijnaam Jan van der Doem verkreeg. Eerst in 1382 was de toren voltooid. De toren bestaat uit drie hoofdver diepingen, waarvan de beide eerste vierhoek g en de derde achthoekig als open lantaarn is bewerkt, afgesloten door 'n borstwer.ng met pinakelkraus en door een lage kap afgedekt De hoogte bedraagt 109 M. In de Korte Nieuwstraat werd een gevel dagteekenend uit omstreeks het nndden von de 16e eeuw, van welken de rijke topgevel is afgebroken, be keken. Daarna was de universiteit aan de beurt. Het groot aud.torium hier is de vroegere Kapittelzaal der Domkerk. Het gewelf is van tateren tijd; maar dagteekent toch uit de 15e eeuw. Het geheele bouwwerk werd her steld en in zijne tegonwoordige ge daante gebracht door Dr. Cu ij pers in 1877-79. De wapens op den westelijken muur, zijn die van de zeven groote leenmannen der Stad Utrecht, om streeks Ao. 1021. Hier werd in 1579 de Unie van Utrecht geteekend. In de Senaatskamer hangen de por tretten der Professoren waaronder dat van Voetius, door Rembrandt en Van Hoorenbeeck, door Frans Hals geschilderd. Hierna richtten de leden hun schre den naar den Kloostergang, gebouwd in de 15e eeuw en in 1880—1896 door Dr. P. J. H. Cuypers, in de zuiverste golhiek hersteld. Verder werd een Huis Achter St. Pieter, uit het midden der 17e eeuw- bewonderd en de Paushnize, een van de best bewaarde Gothische huizen, gesticht door Paus Adriaan VI in 1517 die te Utrecht geboren werd, be zichtigd. Daarop bezocht men het Aartsbis schoppelijk Museum, waarin mee'r dan 200 schilderijen van de oud-Itali- aansche, Keulsche, Vlaamsche en Ne- derlandsche scholen, waaronder, wat de ons meer bekenden betreft, een achttal uit de School van Wilhelm van Keulen, (tafereelen uit het leven van Jezus), eene aanbidding der Drie Koningen door Jacob Cornellsz. van Oostzanen, twee Portretten door Joan van Scorel enz. Verder vele liturgische boeken, o.a. drie belangrijke evangelariën der Vile en Xle eeuw. Verder bezichtigde men de Poort van Bruntenhof, uit 1620, toegang ge vend tot de regentenkamer van de godskameren en het Stedelijk Mu seum van Oudheden in het Hooge- landsche park. Dit museum bevat kamers in ver schillende stijlen, overblijfselen van oud beeldhouwwerk, penningen, voorwerpen en wapens afkomstig van de Utrechtsche gilden, twee kapitee- len der St. Paulus abtdij (12de eeuw), gevelsteenen e. d., de oude Utrecht sche muntstempels, model van een Hollandsch huis (1680), schilderijen van Van Huchte'nburg, Van Mieris, de Moucheron, Saftleven, Von Sliin- gelaud, Fransehê miniaturen (Louis XIV, Mazarin), prenten van Dürer, Behairn e.a., een gedreven zilveren kachel, een kompleet gemeubileerd en gestoffeerd Poppenhuis, martelwerk tuigen, malienkolders, oude wapenen, munten, het tafeltje waarop Ao. 1579 in het Domkapittelhuis de Unie van Utrecht werd geteekend, enz. enz. Bij dit bezoek sloot zich aan eene wandeling door het Iloogelandsche Park met omgeving. Daarna bezich tigde mén het Huis de Koning van Fortugal in de Voorstraat, dat een gevel uit de eerste helft van de 17e eeuw heeft. Daarna wandelde men langs Den Drift, het St. Janskerkhof en het Vre- donbuxg naar het Haagsche Koffie huis, waar men het koffiemaal ge bruikte, Na den middag bezocht men het Huis Oudaen op de Oude Gracht, thans ingericht tot Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Il.eröp was een bezoek aan de Dom kerk aan de beurt Volgens de overlevering geslicht door St. WiUibrordus omstreeks het jaar 700 en herbouwd en door Bis schop Adelbold, gewijd Ao. 1023 De bouw van de tegenwoordige Domkerk is aangevangen door Bis schop Hendrik van Vianen Ao. 1254. In 1514 is het afbouwen der kerk voor goed gestaakt Het schip is in 1674 door storm ver woest, maar de kerk is met den Dom toren nimmer verbonden geweest, ge lijk men wel eens, maar ten onrechte, meent Om half vier vertrok men naar Zeist, waar het Broederhuis der Hern hutters bezocht werd. Om 5 uur vereenigde men zich aan een gemeenschappelijken maaltijd in het Broeder Hotel en vertrok om 7 uur naar Utrecht per electrische tram en vandaar met de trein naai Haar lem. Zwemschool. De temperatuur van het water was hedenmorgen 6 uur f>4 gr. EEN PORTEFEUILLE MET (300 VERLOREN. Door den. lieer F. E. werd Maan dag bij de politie een groenlederen portefeuille gedeponeerd, die een be drag van (300 inhield. De heer E. had die portefeuille nabij het Lou- r^ns Cosier-monument in den Hout gevonden. Spoedig kwam de eigenaar der verloren portefeuille, baron v. II. D-, uit Arnhem, opdagen. Hij werd weer in het bezit van zijn eigendom gesteld. KATHOLIEKENDAG IN HET BIS DOM HAARLEM. Hel Hoofdbestuur der Katholieken dagen in het Bisdom Haarlem maakt bekend, dat voor den op 23 October te Amsterdam te houden Katholieken dag. waar 't onderwerp „Godsdienst zin zal behandeld worden, de vol gende inleiders zullen spreken. Afd. I. Godsdienst in het Huisge zin. Inleider: Mr. J. N. J E. Hcerke'as Thijsscn, te Haarlem. Afd. II. Godsdienst in het openbare leven. Inleider: Mr P. J M, Aalberse, te Leiden. Afd. III. Godsdienst in het maat- scliappelijk leven. Inleider: Rector P. Stroomer, te Amsterdam. G e b o u w „D e K r o o n". Naar wii vernemen zullen in liet ge bouw ,.I)e Kroon" in het a. s. seizoen een aantal operette-opvoeringen gege ven worden door Edmund's Duitsch Operette-gezelschap, het Rembrundl- Theaiftr en het te zeischap van Jan mart. „E x c e 1 s i o r". Omtrent het behalen van den eer sten prijs door „Excelsior" schrijft men ons nog Zondag was het voor liet eerst, dat het Geheelonthouders gemengd koer „Excelsior" ten wedstrijd ging, on der leiding van haar bekwamen di recteur, den heer Jan Overbuys, van Amsterdam. Het koor nam, gelijk gemeld, deel aan de tweede afdeeling, waarin vijf vereonigingen uitkwamen. liet mocht aan „Excelsior" gelukken, den eer sten prijs le behalen (door de jury niet algemeene stemmen toegedacht). Dit geschiedde tot groote verrassing der zangers, daar de tijd voor instu- deering der nummers, namelijk vier, werken, veel te kort was. Dit korte tijdsbestek werd veroorzaakt, door dat do vorige directeur ontslag had genomen. Gisteren vermeldden we foutief, dat „Excelsior" een kwariot was. ..Excelsior" is oen gemengd kooi'. Deze vereeniging verwierf eon ver guld zilveren medaille en f 25. Drinklial. De Drinkhui der Haurlemsche Staal- aterbronnen is gisteren door 52 per sonen bezocht. N a A r b e i d K u n s t. Donderdag zal het 12 1/2 jaar gele den zijn, dat bovengenoemd korps werd opgericht. Steeds heeft de ver- eeniging onder leiding van den d.xec- teur, den heer J. Blad, gestaan. Na Arbeid Kunst zal haar jubüé herden ken bij haar eerste uitvoering in Oc tober. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BENNEBROEK. K. J. v. d. K., onlangs von gevan genschap o'ntslugen, mankte hel gis teren de gemeente-polit,e zeer lastig. In zijn dronkenschap dreigde hij met eon groot mes. Dit wapen werd in beslag genomen en proces verbaal opgemaakt AERDENHOUT. Gisterenmiddag omstreeks Kalf vier is een schuur rnet brandstoffen, staande op het terrein van de villa „Sonnevanck", bewoond door me vrouw de wed Zimmermann, tot den grond toe afgebrand. Door het krachtig optreden van politie en burgers is erger voorko men. Het bosch was reeds in brand geraakt. De brand is ontstaan door vermoe delijke onvoorzichtigheid van een tuinknecht. Assurantie dokt de scha de. Den geheelen nacht is bij de smeulende massa's de wacht gehou den. Onze plaatsgenoot, de heer M. II. v. d. Eem die onlangs tot priester is gewijd, is benoemd tot kapelaan te Zoetermeer-Zegwaard. Binnenland REGELING BACOVEN- VOORSCHOTTEN. Bij de Tweede Kanier is een ont werp van wet ingediend tot „kwijt schelding van de uitstaande vorderin gen der kolonie Suriname wegens ver leende voorschotten vcor de uitoefe ning van de bacovenculttiur cu van de daarop verschenen rente." De strekking van het ontwei d is, de

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1