ANTWOORD: Wend u tot d«n Amc- ■rSkuanschen consul to Amsterdam mr. F. W, Mahin. VRAAG: Waar is de Hoye-school gevestigd? ANTWOORD: Te Ooste'rbeek; direc teur is de heer Jongerius. VRAAG: Mijn vader is genaturali seerd Amerikaan, geboren in Neder land, en ik ben in 1S93 eveneens in Nederland geboren Ben ik nu ver plicht in Nederland te loten en als ik een dienstplichtig nummer trek te dienen? ANTWOORD: Voor de militie wordt leder mannelijk ingezetene ingeschre ven, al 1$ hij geen Nederlander, ten zij hij bewijst, te behooren tot een Staat, waar de Nederlanders niet aan den verplichten krijgsdienst onder worpen zijn of waar ten aanzien van den dienstplicht het beginsel van we- derkeerlgheid is aangenomen. VRAAG: Mijn dochter is dasrdi'enst- bode en moest op advies van den dok ter een week rust hebben. Heeft zij nu recht op die week loon? ANTWOORD: Op een gedeelte ervan; waarvan de hoegrootheid door partijen met onderling goedvinden moot worden bepaald en geregeld. VRAAG; Heeft een meisje, dat tweo Jaar in een dagdienst is, recht op haar loon, wanneer zij in haar d/ienst ziek is geworden, en wanneer zij ver sterkende middelen moet hebben, moet zij die ook zelf betalen? ANTWOORD: Haar loon gaat nog eenige dagen door; dat moet met haar meesteres in onderlinge schik king geregeld worden. In de verster kende middelen zal zij zelf moeten voor» en. VRAAG: Ik beb vijf maanden op een bovenhuis gewoond, voor 2.75 per week, waarvoor ik in de perso- neele belasting ben aangeslagen voor f 5.60 Ben ik nu verplicht die volle belasting voor een geheel jaar te be talen? ANTWOORD: De belasting regelt zich voor een geheel jaar naar den toestand op 15 Januari. IM is de re gel, en nu kan er wel in sommige gevallen ontheffing van belasting worden verleend, maar dit is op uw geval niet toepasselijk. VRAAG: Ik heb nu een andere wo ning gehuurd, een bovenhuis, voor f 2.60 per week, waarvan ik een on gemeubelde kamer met zolderkamer tje, voor f 1.25 per week verhuur Ben uk nu voor dit huis belastingplichtig? ANTWOORD: Neen, eerst in 1912. O krijgt dan op de gewone wijze een beschrij vingsbiljet en vult dat in vol gens den nieuwen toestand, op 15 Ja nuari van dat jaar. VRAAG: In het vorig jaar huurde ik een dienstbode voor f 100 per jaar. Zo kwam met November en verzocht na eenigon tijd haar loon per week te ontvaugen. Thans heb ik haar den dienst opgezegd tegen November. Ze heeft haar gued laten weghalen en is van plan zonder mijn voorkennis weg te loopen. Heb ik nu recht loon in te houden tot November of, als ze weg loopt, hoe lang moet ik ze betalen? ANTWOORD: Het is door die nade re overeenkomst een gewone week- huur geworden; dus, als het meisje wegloopt, dan betaalt u haar niet uit wat u haar op dat oogemblik zoudt moeten betalen. VRAAG. Kimt u mij ook een recept geven, om zelf notenbijts te maken ANTW OORD. Als voorschrift voor notenbijts wordt ons door den heer K van Eden, drogist, het volgende re cept gege\ en Kasseisch bruin 10. Spi rit us 10, Salmiakgeest 30, Water 60. VRAAG. Heeft een dienstbode, die 3J Aug. haar betrekking opgezegd liteft, het recht die met 1 Nov. te ver laten? üf is zij verplicht tot 3 Nov. te blijven ANTWOORD. Het plaatselijk ge in uik brengt mede. dat de dienstbo den met den derden November den cK-nst verlaten. VRAAG. Ik heb een dochtertje, dat 3! Dec. 13 iaar wordt. Zij gaat bij de zusters op schooi en zit van April af in de hoogste klasse. Kan ik haar nu met October van school afnemen ANTWOORD. Neen de klasse, waarin zij thans zit. moet zij nog ge heel doorloopen. Een onzer lezeressen is zoo vrien delijk ons, in antwoord op de vraag naar een adres van een Nederl. Her vormde of Remonstrantsche stichting, waar dames zich kunnen inkoopen, te berichten, dat te Delft het z.g. „Da meshuis" bestaat, dat beantwoordt aan de gestelde eischen. Ook is er te Alkmaar een dergelijke inrichting. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. RAADSSTUKKEN. B. en W. stellen voor, om de ver breeding en herstrating van den Vo- gelenzangscheweg van „Boekenroo-, de" af tot aan de zuidelijke grens van ..Woestduin" tor lengte van 8500 meters, aan te besteden. Dg kosten zijn geraamd op „f53900. Het overige gedeelte van den weg, dat later onder handen zul worden genomen, hoeft een lengte van 17G0 meters, waaron der niet begrepen is de nieuwo weg achter het dorp Vogelenzang. B. en W. stellen voor, een verorde ning tot wijziging der Bouwverorde ning der gemeente Bloemendaal. Het eenige artikel houdt in, dat art. 10 bis voortaan aldus gelezen wordt Gebouwen te stichten aan den Bloe- mendaalscheweg, den Zijl weg, do Mol- laan, den Potgioterweg. de Koepel laan, in Laag-Hartenlost, het Park Duinlust, Duin en Daal, het Bloemen- daalsche Park, het Kweekduin, Aer- deuhout, Bentveld en Koeduin, moe ten gebouwd worden a- op minstens 10 M. van den openbaren weg, gere kend van den gevelmuur aan do weg zijde tot aan de grens tusschen den openbaren weg en den bouwgrond b. zoo. dat aan alle zijden van het ge bouw een open ruimte (plaats, tuin of erf) blijft, waarvan de diepte gemeten van den gevelmuur tot aan de grens van den aan liggend en grond minstens l'J M. bedraagtvoor den Bloemen- daalscheweg, den Zijl weg, Laag-llar- tenlust en het Park Duinlust minstens 5 M. e. op minstens 20 M. afstand van de bestaande gebouwen, voor zoo ver deze nan denzelfden weg liggen als waaraan gebouwd zal worden voor den Bloemendaalscheweg, den Zijl weg, Laag-Hartenlust en het Park Duinlust minstens 10 M. Do gebouwen in het eerste lid be deeld, mogen hoogstens twee wonin gen bevatten. Ouder woning is te ver staan het samenstel van ruimten, (ka mers, keuken, enz.) met afzonderlijken ingang of trap, klaarblijkelijk bestemd voor de huisvesting van één ge2in. De bepaling sub a. zoomede artikel 10 sub a dezer verordening zijn niet van toepassing voor gebouwen, te stichten aan wegen, waarvoor een rooilijn is vastgesteld. Onder bet stichten van gebouwen wordt ook begrepen liet vergrooten van bestaande gebouwen. Ontheffing van de voorschriften van dit artikel kan in bijzondere gevallen door den Raad verleend worden en alsdan onder nader door hem vast te stellen bepalingen. In 1909 is tot verbreeding enz. van den Vogelenzangschen weg uitgege ven een som van ongeveer 7000. binnenland DE KONINGIN NAAR BRONBEEK. Naai- men verneemt, zal H. M. de Koning,n de volgende maand een be zoek brengen aan de stichting „Bron beek" bij Velp, voor oude en invalide kolonialen. Het doel van bet bezoek is do bezichtiging in een der zalen van een groot wit ruiter-standbeeld voor wijlen Z. M. Koning Willem III. DE KONINGIN EN DE PRINS BIJ DE MANOEUVRES. H. M. de Koningin en de Prins der Nederlanden zijn voornemens van Vrijdag 22 op Zaterdag 23 September eir van Maandag 25 op Dinsdag 26 September te Kerk-Avezaath te over nachten. De Prinses blijft gedurende deze dagen op Het Loo. HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Te Leiden werd d. algemeene ver- gader.ng gehouden. De voorzitter mr. G. P. Zaayer herdacht den ontslapen oud-voorzitter de heer G. Vas Visser. Tijdens diens voorzitterschap (1900— 19U5) is veel door de maatschappij tot stand gebracht. 80 afdeolingen waren vertegen woordigd. Hierna werd door den secretaris, mr. D. A. Kley, verslag uitgebracht. Het aantal leden bedroeg 9743 te gen 9498 in 1909, alzoo een vermeerde ring van 245. In 49 afdeelingeb ver meerderde het aantal leden, in 32 verminderde het, terwijl het in 10 ge lijk bleef. Door de oprichting van de afdee- ling de Leer vermeerderde bet aan tal afdeolingen met 1 en bedraagt tbans 92. Enkele verslagen van instellingen der maatschappij werden eve'neens goedgekeurd. Aan de orde kwamen nu de voor stellen dei- afdeolingen Nieuwveen en Ouder-Amstel. De eerste afdeeling stelde voor de discussiën over mond en klauwzeer op de algemeene vergas dering weder te openen, de laatste wilde het hoofdbestuur verzoeken bij de Regeering stappen te doen tot wij- zigjig der voorschriften. liet hoofdbestuur stelde voor dit punt niet ter sprake te brengen. Op de hoofdliestuUrsvergadering van 20 Juli van dit jaar werd besloten de be handeling van de vele vraagpunten, die zich bij de bestrijding van bet mond- en klauwzeer hebben opgedaan te stellen in handen van een commis sie. Deze commissie is nog niet gereed mot dit moeilijk en ingewikkeld werk en 't zou dus naar het oordeel van t hoofdbestuur weinig resultaat hebben nu dit onderwerp in een algemeene vergadering te behandelen. De vergadering ging met deze ziens wijze mede. Hierna kwam de Tariefwet ter sprake en 't door het hoofdbestuur ontwo'rpon adres aan de Tweede Ka mer, ,ln dit Uitvoerig adres .wordt o.m. gezegd dat de algemeene vergadering met groote bezorgdheid heeft kennis genomen van het in .behandeling zijnde Wetsontwerp tot verhooging vuh het tarief van invoerrechten, welk wetsontwerp een prmciipdeele wijziging van onze tegenwoordige handelspolitiek beoogt. De belangen' van den lahcïbouw zijn bij een derge- 1 ij keu maatregel in zoo buitengewone mate betrokken en daardoor zoo ern-i stig bedreigd dat het hoofdbestuur, zich verplicht aeht te wijzen op de ernstige gevolgen die uit eeh aanne ming van dit wetsontwerp zouden voortvloeien voor het landbouwbe drijf, waarvan do economische en sociale beteokenis voor ctos geheele volksleven door de Staten-Generaal is erkend. Het gevolg er van zal zijn, dat 'do landbouwers, behalve met bun eigen meerdere uitgaven, nog zullen wor den belust met de verhoogde arbeids- looncn voor hunne arbeiders, zonder de levenspositie van de arbeiders ook maar in het minst te verbeteren. Ook zal de landbouwer nog de ge volgen ondervinden van het duurder worden van die art.kèlen, welke hij speciaal voor zijü bedrijf noodig heeft. Tegenover al deze nadeelen slaat, voor den landbouwer geen enkelo compensatie in den vorm van prijs- verhooging" van een zijner producten. Veel erger dan deze directe nadee len zijn echter de voor onzen land bouw te vreezen gevolgen van deze wijzigingeto in onze handelspolitiek, voor zoover de ongestoorde uitvoer van onze landbouw-producten hier door ernstig wordt bedreigd. Deze gevaren zouden nog grooter worden wanneer de illusiên van som migen werden vervuld en de Regee- r, ng door z.g. retorsie-maatregelen een tarievenoorlog durfde onderne men. Door de voorgestelde en daaruit voortvloeiende maatregelen zou met één slag ongedaan worden gemaakt wat door een gelukkige samenwer king tusschen beleidvolle regeerings- zorgen de energie van den boeren stand in lange jaren is tot stand ge bracht. Daarom verzoekt de maatschappij de wet met aan te nemen. Na diebat werd met 647 tegen US stemmen het adres goedgekeurd. In de plaats van de heeren G. Kru- seman te Houtrijk en Polanen en J. van der Koogh te Middelbarms, die met 31 December 1911 moeten aftre den en niet weder herkiesbaar zijn, werden respectievelijk als bestuursle den benoemd de heeren J. H. M. Eve- lein te Haarlemmermeer en H. van Eeten, burgemeester van Ameide. De volgende algemeene vergadering zal te Medemblik gehouden worden. DE WINKELSLUITING TE AM STERDAM VAN KRACHT. Nu tot op dit oogenblik, naar het Hbld. verneemt, noch door Gedepu teerde Staten van Noo'rd-Holland, die de vernietiging gevraagd hebben, noch door B. en W. van Amsterdam, iets van schorsing of vernietiging door de Kroon van de Verordening op de Winkelsluiting is vernomen, en de termijn van twee maanden, waar binnen de beslissing vallen moest, he den verstreken is, is de Verordening van kracht geworden. Tenzij dan, wat niet waarschijnlijk is, juist he den nog in den een of anderen zin beslist zou zijn. Amsterdam heeft derhalve zijn wet telijk geregelde w.nkelsluiting gekre gen en binnen weinige dagen wel licht Maandag zullen de winkels te negen uur s avonds gesloten zijn. Er is nJ. niet aan gedacht een ter mijn voor de inwerkingstelling te be palen, zoodat deze thans dadelijk na de afkondiging van kracht wordt. DE KIESRECHTBETOOGING. De Burgemeester van 's-Gravenha- go heeft zooals we gister reeds meldden onder zekere voorwaar den het verzoek ingewilligd van den voorzitter en den secretaris van de S. D. A. P. om op Dinsdag 19 Sep tember a.s. de voorgenomen betoo ging te houden voor het algemeen kiesrecht. Het Hbld. voegt daaraan nog toe: Met het oog op de beperkte toegan gen zal de optocht echter niet op het Binnenhof komen. Het zal aa'n eene deputatie van een beperkt aantal per sonen geoorloofd zijn zich onderweg vfcui xbiu stoet af tej pctoideni, tien einde de adressen aan hunne be stemming te bezorgen. Nopens liet uu'r waarop de optocht zich in bewe ging zal mogen stellen is nog geen beslissing genomen. INT. CONGRES TEGEN HET ALCOHOLISME. Het Congres zette g-ster onder voor zitterschap van minister Talma, zijn werkzaamheden voort. Aan de orde was: Wetgeving. Verschillende rapporten werden daarover uitgebracht. Hierop was het woofrd aan Dr. Scharffenberg uit Christiania, die een referaat held over plaatselijke keuze (local option). Spr. ofschoon persoonlijk geheel-onthouder, nieemt dat voorshands de matigheidsvrien- den en Geh.-onthouders ,n de drankbe strijding vaak kunnen samengaan, zoolang in de maatschappij zoo ont zettend veel gedronken wordt. Ter beperki'ng van het alcoholverbruik is de drank belas ting zeer weinig werk zaam en een tweesnijdend zwaard (teekenen van instemming). Va'n veel grootelre beteekenis is de georgani seerde drankbestrijding. Doch uit een grafische voorstelling van het alco- holvérbruik in verband met bet aan tal geheel-onthouders in verschillen de landen blijkt, dat de verhouding tusschen beide geenszins constant is. Hot Is 'dus 'duidelijk' dat de rechl- streeksche Invloed op het alcoholge bruik, va'n do Vrijwillige onthouding uitgaande, weinig groot is, wanneer zij niet verbonden is met een krachti ge alcoholwetgeviiig. (Applaus). Dit bracht spr. in meckus res; tot zijn ontwerp, de plaatselijke keuzo, komende, betoogde spr. dat aan alge meen verbod in de meeste Europee- sche landen voorshands niet te den ken valt. Het Staatsverbod in enkele Ameri- kaanscho Staten is ook geen absoluut verbod, daar voor particulier gebruik in die Staten invoer van alcohol vrij gelaten is. Feitelijk lieeft dan ook nog geen enkel laüd absoluut verbod.-IJs land en Finland zullen het weldra krijgen. Spr. betoogde vervolgens dat de plaatselijke keuze waarbij ieder om trent de vraag of de drankverkoop zal blijveii toegelaten, mede stemt, democratisch is in den edelsten zin des woords. (Applaus). Spr. concludeerde, dat de drank handel door plaatselijk verbod alleen niet is uiit te rooien. Men moet ten slotte om zich met het bereikte resul taat tevreden stellen of tot Staatsver- bod overgaan. ITet oogenblik daar voor is volgens epr. voor Noorwegen gekomen, waar sinda de laatste jaren liet alooholvelrbruik niet beneden de twee liter pe'r hoofd daalt. Eerst wan neer groote doelen van ons land door plaatselijk verbod zij'n drooggelegd, is het oogenblk voor het Staatsi erbod gekomen. Daarop was het woord aan den tweeden referent over hetzelfde on derwerp, d'r. Matti Helenius uit Hel- singfors. Deze zei o.a.: Men kan immers met het Gemeen telijk Beslissingsrecht het kwaad slechts voor eeoi deel, en dan nog ge brekkig bestrijden. Een gemeente is ni.et iii staat zich voldoende tegen den slechten invloed van andere ge meenten te wapenen. Het beste wet telijke wapen in den strijd tegen het alcoholisme is een algemeene ver- bodswet. Men moet echter in den strijd tegen het alcoholisme nooit blind in éen richting werken. Wanneer men n.et dadelijk het beste bereiken kan, moet men de wegen inslaan, die practisch en doelmatig zijn. De hoofdzaak Is, steeds werkzaam te zijn en nimmer te versagen. Ook dit referaat vond veel bijval. DE WETHOUDERSBENOEMING TE ROTTERDAM Naar de N. R. Ci verneemt, zijn in de vergadering van B. en W. van Rotterdam, die Dinsdag onmiddellijk op de raadsvergadering volgde, de wethoudersfunctiën voorloopig als volgt verdeeld: Bedrijven: de heer D. H. HaveJaar. Financiën: de heer mr. S. Muller Hzn. Onderwijs: de beer mr. A. v. d. Hoeven. Publieke werken: de heer mr. A. de Jong, terwijl de afdeeling Burgerlij ke Stand en Bevolking voorloopig opengehouden is, daar tengevolge van deze verdeeling der functien, de heer P. G. Buskens het wethouder schap heeft neergelegd. De gemeenteraad zal Vrijdagmid dag te twee uur een vergadering hou den, om in deze vacature te voorzien. Pers-Overhebt - DE REGEERING EN DE KIES RECHTDEMONSTRATIE. 't Algemeen Handelsblad schrijft De minister van binnenlandsche za ken zou inderdaad zeer vreerad ge handeld hebben, door een andere be slissing te nemen. Immers, bet is niet zijn plicht dergelijke udres- senbezorgers te ontvangen. Eln aller minst is het zijn plicjjt zulks te doen, wanneer de ndresbezorgers niet eens de moeite nemen vooraf met den mi nister een dag en uur overeen te ko men, die den minister zoowel als den adressanten schikken, doch slechts kennis geven op dat uur en dien dag komen wij bij u gelieve voor ons klaar te staan. De geheel© „roode Dihsdag"-betoo- ging is een onfrisch opgezette machi natie. De bedoeling is natuurlijk dui delijk. Dc ervaring hij het teekenen van de kiesrechtpetitie, bij het bede len en colporteeren om „bewuste" handleekeningen, heeft den leiders der S. D. A. P. zeer duidelijk gemaakt dat er in ons volk geen zeer ernstige drang om uitgebreider kiesrecht don reeds thans bestaat, leeft, dat de leuze „algemeen kiesrecht" geen volksleus is. Een betooging voor algemeen kies recht alleen zou een schromelijke mis lukking zijn, een mislukking, die maar al te erg zou afsteken bij de merkwaardige betooging te Brussel gehouden. Er moesten dus hulpmiddeltjes ge bruikt worden. Als er maar publiek in de buurt van de betooging kwam. Daartoe werden dag en plaats van de opening der Slateii-Gonerual voor de belonging gekozenhet publiek dat opkomt oin die plechtige opening aan te zien, vult reeds de straten, het pu bliek. dat bijeenkomt in de hoop, dut ai' botsingen mogen komen tusaohen zóó verschillend voelende volksmas- ma's als op dien dag aanwezig zijn, geeft verder leven aan do betooging. DeN ede r lander schrijft o. a. Men late zich niet van de wijs bren gen. De weigering van den Minister hoeft niets met algemeen kiesrecht te maken, maar slechts met het anti- royalistische en derhalve inconstitu- tioneoio van den geheelen opzet. De Minister weigert slechts mee te doen aan „oen stuk klassenstrijd". Antwoorde ons volk met van den zoogenaamden rooden een echten o r a n i a-Dinsdair te maken, en weer klink© dien dag de kreet, niet vóór, noch tégen algemeen kiesrecht, maar Leve do Koningin Onder den titel „Terecht gewezen" merkt 11 o t C e i) t r u m o a. op De minister verklaart de deputatie r.iet persoonlijk te kunnen ontvangen, omdat hij - kort uitgedrukt geen rol wenscht te vervullen in deze so cialistische vertooniug Zeer juist. Waar die vertooniug van meet af nan als oen socialistische manifesta tie is voorgesteld en met een dreigend gebaar geniaalst tegenover de plech tige opening van de Kamerzitting door II. M. de Koningin, terwijl bo vendien vooruit het uur werd bepaald, waarop de eerste raadsman dei- Kroon de deputatie zou hebben te ont vangen, kon de minister-president geen andere houding aannemen. Hot gezag mag niet met zich laten spelen, noch op dc een of andere wij ze onder pressie van dreigementen zich de wet laten voorschrijven. Het Volk oordeelf. Men heeft zoodoende voorbereid om tegen ons do Oranje-furie-stemming van weleer te ontketenen. En in dót plan past de handeling van oen mi nister. Zijn brief is oen demagogisch manifest a la „Friesch Dagblad" of „Vrije West-Fries". De minister vindt trouwens de weer legging van zijn eigen voorwendsel in het uur waarop de audiëntie werd gevraagd. Als wensch is door de aan vragers uitgedrukt te worden ontvan gen te ongeveer half drie. De minis ter weeL boter dan wie ook. dat op dat uur do koninklijke stoet in het pa leis terug is en allang weer ontbon den. Zijne handeling zou, indien de Huagscho burgemeester dezelfde hou ding had aangenomen, gedwongen hebben tot hetgeen hij ons nu verweet. De Christelijke demagogen, aan wel ker spits de minister zich door zijn brief stelt, verschuilen zich steeds gaarne achter Oranje, spannen gaar ne Oranje's macht voor de hunne. Zij .hadden het ook in deze gaarne ge daan. Rechtszaken IN IIOOGER BEROEP. Voor het Gerechtshof te Amsterdam stond terecht een schilder, een reci divist, die door de Rechtbank te Haarlem veroordeeld werd tot een jaar gevangenisstraf wegens diefstal van een rijwiel, aan zijn patroon te H llegom toebehoo'r ende.. De advocaat, generaal eischte veroordeeling tot IJ jaar gevangenisstraf. TE VONDELING LEGGEN VAN EEN KIND. Voor de Rechtbank te Amsterdam verscheen een 20-jarige moeder, be klaagd haar kind van anderhalf jaar in den tuin van 't Wilhelminagast- huis te Amsterdam te vondeling te hebben gelegd. Beklaagde, die te Edam gewoond heeft, maar geen thuis meer had, zei uit armoede gehandeld te hebben. Het O. M. eischte 5 maanden ge vangenisstraf. Sport en Wedstrijden VOETBAL. OM DEN N. B. L. O.-BEKER. Zondag 24 September zullen worden gehouden de wedstrijden ooi den N. B. L. O.-beker. Zooals men weet wor den daarvoor u.tgenoodigd de nos. 1 en 2 der Westelijke en Oostelijke eerste klasse: Sparta en V. O. C., G. V. C. en Quick iN.). Op adv.es van den heer J. Warner, penningmeester van den N. B. L. O., zullen deze wed strijden worden gehouden te Amster dam, op het terrein van R. A. P. ach ter Oud-Rooeenburgh. De loting voor die wedstrijden had tot resultaat: QuickSparta. G. V. C.—V. O. C. Beide wedstrijden zullen worden gespeeld 's morgens om 11 uur of half twaalf. Om één uur wordt dab ge speeld R. A. P.—Volharding en daar na om 3 uur de finale voor den N. B. L. O.-bekdr. Gemengd Nieuws BRAND TE ANTWERPEN. Uit Antwerpen wordt nog aan het „Hbld." geseind De roode haan kraait over Ant werpen. Pas hebben do puinen van de Queensland-magazijnen opgehou den te smeulen, of opnieuw zijn Dins dagnacht miilioeneii in vlammen op gegaan. Dinsdag, rond 10 uur, begonnen ontzaglijke houtstapels, welke zich bevinden iii de onmiddellijke nabij heid van het in aanbouw zijnde en eenige-1 tijd geleden ondergespoelde droogdok, te vlammen op verschil lende plaatsen tegelijk. De vuurpoel breidde zich uit over een oppervlakte van meer dan tien hectaren, begre pen tusschen liet Mexicodok, Droog dok, Kattend ij kdok en Fcrdinandus- poldei'. Geen denken aan, dat de ramp kon worden verhinderd. De brandweer is genoodzaakt geweest al het op de plaats voorhanden hout door het vuur te laten verteren, en heeft zich moeten bepalen tot het vrij waren van de omliggende afdaken, waai' aanzienlijk© stapels koopwaar, door de hitte van den loatsten tijd gemakkelijk ontvlambaar, door het vuur werden bedreigd. Jn minder dan een half uur had de brand een ontzagwekkend uitzicht aangenomen. Vlak bij het groote plein, waar zich de vuurzee uitstrekt, staat een blok werkmanshuizen van de De Clercksteeg allen zijn op één uitzondering na totaal vernield. Woensdag kampeerden de bewo ners te midden van de in allerijl ge- Irodde have en goed op eeuigen af stand van do plaats des onlieils. De brandweer van Brussel en van Gent, alsmede de korpsen der genie en de linietroepen, waren per telefoon ontboden. Een ontzaglijke massa volk was in korten tijd komen toegesneld. Auto's, rijtuigen, fietsen holden door do la- neg, en steeds stormde een menigte nieuwsgierigen toe uit dc omliggende straten. Gansch den nacht was do stad in volle berrie. Het is dc tweede maal, dat deze stapelplaatsen door het vuur worden vernield dc eerste maal in 1907, toen ook de De Clercksteeg in de asch werd gelegd. Deze brand is echter oen der grootste, welke ooit de Ant- worpsche haven geteisterd heeft. De afdaken van omstreeks 6 of 7 firma's zijn vernietigd, hetgeen vol gens voorloopige schatting niet ronde cijfers oen gezamenlijk© schade van 7 of 8 millioeu zou bedragen. 't Hbld. v. Antwerpen schrijft: Doze brand is eene ramp onder moer dan één opzicht: ook voor de toekomst van den houthandel te Ant w erpen. De brand tijdens de werkstaking van 1907, de volgende mindere hout- branden en nu de groote ramp van 12 September 1911, zullen aan onze haven, voor het opstapelen van hout, ccn door-slechte reputatie geven. Men zal, zotde iemand, die op de boogie dor zaken is, geen «verzeke raars meer vinden, om hout te Ant werpen te assuredren. Men herinnert zich, dat na de ramp van 1907 de verzekeringsmaat schappijen voor Antwerpen reeds veel hooger premiën eischten en de hout handel toen reeds last ondervond om het hout vo'rzekerd te krijgen. Wat zal het nu zijn? En welke is de reden, dat hier zoo dikwijls houtstapels op groote schaal vernield worden? Men 6tapelt veel hout op te Gent, men heeft groote stapels te Dord recht en daar heeft men in jaren geen branden gehad. En bier te Antwerpen brandt het alle vijl voet. Dit is een kwestie, waar toch eens goed moet over binnengegaan worden want er moet dan hier toch iets ha peren. Een onderzoek is absoluut noodig, want nu reeds is het verlies voor de haven, van moreeion kant beschouwd ni.sschien onherstelbaar. De brand van 12 September 1911 zal in zwarte letteren aangeteekend blijven in de geschiedboeken onzer haveii. nevens de ramp van Corvilain, de brand van bet Oostersch Huis, de brand van den Entrepót en de ramp van 1907. HET ONGELUK BIJ DE MANOEU VRES IN DUITSCHLAND. Een patrouille van 2 officieren, 2 onderofficieren en 20 huzaren van 't U lonen,reg i ment üschatz, die bij Obervogelnsang de Elbe wilde over steken, werd door den stroom meege sleept. De officiereu en één onderoffi cier kwamen goed aan den anderen oever. Toen de officieren zagen, dat de soldaten gevaar liepen, sprongen zij dadelijk in de rivier, maar konden door de kracht van den stroom niet in het midden komen. Inmiddel- wa ren schippers met bootjes toegesneld, doch zij konden niet meer voorkomen dat elf man van het regiment ver dronken, één onderofficier en 10 sol daten. De lijken werden, nadat pogin gen om de levensgeesten op te wek ken, vruchteloos bleken, naar het gam zoenshospitaal te Pirna overge bracht DE KNGELSCHE KONINGIN NAAR DUITSCHLAND? Er is te Berlijn sprake van een be zoek van de koningin van Engeland, midden October, aan Duitschland. EEN LUCHTSCHIP VERWOEST. Over een ongeval met het Duitsche luchtschip M 3, meldt het Demminer Tageblatt: Het luchtschip M 3, dat in den nacht van een kleine beschadiging hersteld werd, steeg Woensdagmor gen voor een verkenningstocht boven bet manoeuvre-terrein op. In den loop van den voormiddag zagen de toeschouwers, dut het luchtschip zeer onzekeir voer. Tusschen Golchen en Klein-Below geraakte het in brand, en viel kort doarlna bij Groot-Below neder. Het is grootendeels verbrand en geheel vernield. De uit zeven offi cieren beslaande bemanning redde zich door uit dein ballon te springen. Niemand werd gewond. Het ongeluk van de M. III wordt officieel bevestigd. Volgens mededee lingeu van den luchtschipper was een landing noodig wegens een ge brek aan dc machine. Bij bet anke ren van den gondel geraakte de ballouhuid in brand. Zij verbrandde geheel. De gondel, waarin zeven offi cieren waren gezeten met verschil lende toestellen, heeft oogenschijn- lijk geen schade bekomen. Niemand is ernstig gekwetst. DE ONGEREGELDHEDEN WEGENS DE DUURTE. Uit Creil wordt bericht Er zijn barrikaden opgeworpen op de wegen naar Nogent en Montaterre en den overweg van de Compagnie du Nord. De opstandelingen planten daar de roode vlag, beschimpen de soldaten en steken de huizen va.n de baau- wachtêrs in brand. De troepen, die met. steenworpen werden ontvangen, hebben charges gemaakt op de opstandelingen. UITBARSTING VAN DEN ETNA. Uit Catania (Sicilië) wordt ge seind De lavastroom dringt in de wijn bergen door, de huizen der boeien verwoestende en rij- en spoorwegen versperrende. 'ALGEMEENE STAKING. Ook de typografen te Bilbao heb ben het werk nedergelegd. VRAAG. Ik ben te Schoten in den Hoofd. Onislng voor 5,62 aangesla gen. Ik verdien echter maar 10,50 por vrek en heb twee kinderen beneden 16 jaar. Twee> anderen boven de 16 jaar verdienen wat. Wordt dat laatste in rekenin" gebracht? ANTWOORD. Het IBM ons toe. dat u te hoog is aangeslagen. U vordient f525 per jaar óngeveer. Daarvan wordt afgetrokken ƒ300 voor noodza kelijk levensonderhoud en 25 voor elk kind beneden 16 jaar. Uw belast baar inkomen is dus ƒ175. U moet dus betalen 1 3'4 maal 1,50 d. i. ƒ2,62 1/2.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6