NIEUWS» en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 3662 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. zaterdag 16 SEPTEMBER 1011 A Tot da plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenland8ch Advertentie-Bureau D. V. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. ABONNEMENTEN PBR DRIE MAANDEN! Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)„1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 X «de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. AdvertentiC-n van Vraag' en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ea Administratie: Groote Houtstraat 53. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Bnitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 17 SEPTEMBER. Muziek ïn den Hout. Brongebouw: Concert door het Staf- muziekkorps der Kon. Ned. Weerbh. Ycreen. te Amste'rdam. Schouwburg: Modern Tooneel-En semble: De rooie Dinsdag, 8 uur. Bezichtiging van de Lighal te Scho ten van 8—7 uur. Soc. Vereeniging: Rioscoopvoor; flng d. h. Biosc. Theater, Gr. Markt, 8 uur. KI. Vereeniging: Bioscoopvoorstel lingen, 3 en 8 uur. MAANDAG 18 SEPTEMBER. Schouwburg: Opvoering van Vriend Frits", 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Derde Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Wettelijk vervroegde Winkelslui ting", in do rubriek Om Ons Heen. STUKKEN VAN DEN RAAD. Naar reeds gemeld is, vraagt de heer J. K. F. Blokhuis, adjunct-direc teur dor Lichtfabrieken met ingang van 1 October eervol ontslag, wegens zijn benoeming tot directeur van do gasfabriek te Sommelsdijk. B. en W. stelle'n voor den heer J. O. Kreinig definitief aan te stellen alS Directeur van het Gemeente-Museum op een wedde van f 1000. De definitie- ve benoeming achten B. ©n W. van uitnemend belang te zijn voor liet Museum. De Commissie voor Schoolkleedini ve'rzoekt ook voor 1912 een subsid e van f 1200. B. en W. stellen voor aan de Maat schappij Arbeid Adelt" 31 vlerk. M. grond aan den Zijlweg te verhuren tegen f 0.40 per vlerk. M. Voordracht voo'r plaatsvervangend hoofd aan school no. 10 (vacature-J. A. J. Paulen): P. Koomen en J. Ott, onderwijzers aan die school en J. Over, onderwijzer aan school no. 4. Voordracht voor onderwijzer- aan school no. 6 (vacature-I 1. Peusens); J. 11. de Vriendt, Vijfhuizen, J. J. Prins, Vijfhuizen en B. J. de Jongh, hoofd ecner school te Mijdrecht.. DANS-ACADEMIE. Na de samenspreki ngen op het con gres van de „Imperial Society of Dance-Teache'rs" aangehoord te heb ben, namen de heeren Martin zich voor huh danszalen te wijzigen, naar de eischen, die men op dat congres aan een hygiënische inrichting van danszalen stelde. Daarom hebben zij nu van de twee zalen, die aan de Oud-Hollandsche zaal grenzen een geheel gemaakt en volgens de Engolsche manier laten Inrichten. Meteen heeft het gas plaats gemaakt voor electrisch licht. De zaal ziet er keurig uit. Hier zullen nu met het volgende se zoen, dat in October aanvangt, de dansen onderwezen worden. Het da'n- aen-repertoire telt ongeveer 80 num mers, merkten we uit het nette boek je, dat de Lr ma ter aanbeveling van haar inrichting verspreidt Benoemingen. Benoemd Ls tot onderw ijzer aan de R. K. School te Heemstede de heer G. Kroon en te Veisen Mej. A. M. YLexs. De heer C. J. Toebes is benoemd tot onderwijzer aan een R.-K. school te Haarlem. TUINBOUW. In de afdeel .ng pluimvee en konij nen, zijn op de Leidsche Landbouw tentoonstelling nog bekroond: voor inzeudingen van hoenders: G. H. Stouten, van Haarlem. Met inzendingen van konijnen be haalde G. II. Stouten, Haarlem, 3 fierste prijzen en 2 ee'reprijzen; J. A. Jlruigom kreeg 2 eerste prijzen. MONSEIGNEUR BROUWER. Monseigneur Andreas Joannes Brouwer, vicaris-generaal van bet Roomsch-Kath. Bisdom Haarlem, is gistermiddag om kwart over drieën overleden. Do thans overledene was te Delft geboren op 21 Juni 1832 uit een fami lie, waarvan vele leden geestelijke waardigheden in de Roomsch-Katho- lieke Kerk bekleeden. In 1857 werd hij tot priester gewijd. Achtereenvol gens was hij leeraar en regent het Seminarium Hageveld, deken Alphen en pastoor van Aariander- veen, tot het jaar 1903. Mgr. Brouwer was gedurende acht jaar 1e Haarlem werkzaam als vica ris-generaal en proost van het Kathe drale Kapittel. De overledene was Ridder in den Nederl. Leeuw en geheim kamerheer van den Paus. Aan de „Maasbode" ontleenen wij het volgende over zijn karakter. „Een priester zouden \v ij den hoog- geschatten overledene willen noemen naar het hart van onzeu H. Vader Pius X. Een leven, dat niot opging in gerucht, of dat in optreden naar buiten zijn verdienste heeft gezocht, maar dat zich van jongs af voltrok in stilte en ingetogenheid als een scherpe tegenstelling tegen allen we reldzin of jacht naar eer, en juist daarin het geheim heeft gevonden om, ondanks niet al te groote phy- sieke kracht en soms wankele ge zondheid, cp velerlei gebied en in velerlei bedieningen een gestadige en onvermoeide werkzaamheid ten toon te spreiden, welke slechts aan weini gen in al haar omvang bekend wus. Een man van veel wetenschap en degelijke kennis, vooral van een fij nen en beschaafden geest, een pries ter, vriendelijk, welwillend en geheel afdalend tot ieder dio hem nader trad, eon priester vervuld van den echt kerkelijken geest, die dan ook ■niets zoozeer duchtte als de schade, die, hoe gering ook, ao.n het heilig geloof werd toegebracht, en die inde onverzettelijke geloofskracht van zijn eigen vroom en ascetisch gemoed het. middel heeft gevonden om onnoeme lijk voel voor God en het Haarlem- sche Bisdom le doen. Geen wonder, dat zulk een man tot moeilijke en verheven bedieningen door zijn Over heid geroepen werd, en hij heeft die steeds aanvaard met kinderlijke ge hoorzaamheid, echter niet zonder een zekeren schroom, die hem nooit verliet, die hem niet licht tot tevre denheid bracht over zijn arbeid, maar hem juist aanzette tot eene angstvallige nauwgezetheid, tot een correctheid van werken, die soms maar al te schaars in het leven van arbeidzame mannen gevonden wordt." Hieraan kunnen wij nog toevoegen, dat Mgr. Brouwer hier ter stede een zeer geziene persoonlijklieid was en dat zijn heengaan zeer wordt be treurd. De teraardebestelling heeft Dinsdag morgen om 12 uur plaatst op het kerk- hoi van de H. Elisabeth en Barbara onder Schoten. We hebben gisteren al medege deeld, dal liet plan bestond bij „Crescendo-Cac-cilir", om Vrijdag avond de overwinning te Eindhoven, waar de vereeniging Zondag den eer sten prijs behaalde, te vieren. Op dien avond toch worden de ge wone repetities gehouden in „De Kar- 6eboom". De directeur der vereeni ging, de heer Otto W. de Nobel, komt dan met den trein van 9 uur uit Amsterdam. Deze gelegonheid na men het bestuur en de leden te baat, om dtn directeur te gaan verwelko men. Alle leden waren door middel van gehectografeerde briefkaarten op geroepen en de meesten hunner wa ren op liet afgesproken uur- present. Ook de muziek vereeniging „Haroio- die zoo vaak reeds meewerkte om huldcbetoogingen te doen slagen, was op het Stationsplein aanwezig, om de vereeniging en haar directeur vei rassen door haar tegenwoor digheid. Om kwart ovor negen kwam de trein bmnen. De leden ontvingen hun sympalhieken directeur met luid ge juich. De heer P. van Ooy, voorzitter van de zangvereeniging, verwelkomde den heer De Nobel hartelijk en in op tocht ging men naar beneden. Daar werd de vereeniging met fanfares door de Harmonie ontvangen. De heer De Nobel nam nu inet de beide voorzitters en den eersten se cretaris van „Crescendo-Caeciiia" in een rijtuig plaats. In het rijtuig werd meegevoerd den Zondag be haalden zilveren lauwerkrans, om ringd door een grooten krans van groen en bloemen. Omstuwd door veel volk ging de stoet de stad in. Bij het pianornaga- j zijn van den heer Van Ooy werd halt gehouden. In do uitstalkast waren hier de beide banieren van de veree niging uitgestald. De „Harmonie" bracht hier als huldebetuiging aan de vaandels een extra-nummer ten ge- hoore. Over de Groote Markt trok de op tocht naar „De Karseboom" in de Groote Houtstraat. De eigenaar van Crescendo-Caecilia's repetitie-lokaal had de vestibule smaakvol versierd en ontstak een Iwjrgaalsch feestvuur, toen de stoot voor het café was aan gekomen. In het repetitielokaal werden de heer De Nobel en de zangers door den heer H. van den Berg, arts hier ter stede, toegesproken. Hij bracht hnn hulde voor de schoorw wijze, waarop de vereeniging Haarlem's muzikalcn roem had hoog gehouden. Door do wenken dei- beoordeelaars op het rechte pad gehouden, zou „Crescendo-Caeciiia" zeker in de toe komst in de afdeeliug-van-uitnemend- heid met welslagen kunnen mede dingen, meende spreker. De hoer G. J. van Gasteren bood de gelukwenschen van „Cremer" aan, de heer Malla deed dat voor „Kunst Adelt". Verder complimenteerden de besturen van ,.D. 1. N. D. U. A." en de „Harmonie" de feestende vcrceni ging. Haarlem's Zanggenot", „Onder Ons", „Doopsgezind Zangkoor", „Po lyhymnia" en vele anderen hadden schriftelijke gelukwenschen gezon den. O. a. ook de componist van het verplichte koor, do heer A. van den Boei- Jr., die de vereeniging prees voor „de bijna volmaakte vertolking" van zijn werk^Do schrijver bood aan voor „Crescendo-Caeciiia" een Balla de te componeer en, met welke toe zegging de leden zich natuurlijk zeer ingenomen toonden. Daarna sprak de eere-directeur der vereeniging, do heer N. H, Andries- sen, die bij zijn felicitatie de ver wachting uitsprak, dat de zangers den directeur in klimmende mate zouden steunen en dat „Crescendo- Caeciiia" een schoone toekomst zou tegemoet gaan. De heer Van -y werd het middel punt van eon ovatie, toen de heer P. C. Bouwmeester hem dankte voor zijn bemoeiingen in verband met den wedstrijd en dezen feestavond. Hiermede was het meer officieele gedeelte van den avond geuindigd, maar nog lang bleef men in 'n ge zellig onder-onsje bijeen. KIESRECHTBETOOG1NG. Dooi- den Boud van Ned. Gem.- Werklieden, ufd. Haarlem, wordt het volge'nde strooibiljet 'verspre-.d: Bondgenootenl Als 't slot van de reuzenactie voor 't VolkspelHioimement, voor 't laatst nog eens ons beste pootje voor. \Ye slaan met on ze 10 afgevaardig den naar den rooden IXnsdag geen slecht figuur voor Haarlem. Doch daarbij laten wij hot niet. Wat? Wij zijn gemeente werklieden; kent gij een categorie arbeiders e nog meer belang hooft hij Algemeen Kies- en Stemrecht? Natuurlijk niet. Zul len wij dus onze Haarlemsche vak broeders eens tot voorbeeld zijn? Na tuurlijk wel. A.s. Maandag IS September wordt in het „Brongebouw" een openba're vergadering gehouden. Alweer na tuurlijk zijn wij daar met ons heele aoodje present, Na afloop dezer ver gadering houden wij (S. D. A. P. en Haarlemsche vakbeweg-ng) een op tocht. Vóór het Brongebouw wordt de stoet geformeovd. Onze banier en transparant brengen wij mee. Denk er aan, in den stoet is onze afdeeling nummer 20. Zoo trekken wij met muziek (naar ik verineen niet van het tiende) naar het station, waar de stoet ontbonden wordt. Wij hebben eenige man-netjes noo- dig voor het drogen van onze banier e'n transparant, terwijl wij er beslist op rekenen, dat eenige onzer leden ch beschikbaar etellen om de muzi kanten met flink lichtgevende lam pions in een zonnetje te zetten. Uit een en ander kunt ge nu zelf wel opmaken, dat we een klone 150 man noodig hebbeh. AI lijkt liet wat vreemd, bondge- nooten, wij als nummer 26, vooraan! Brengt de vrouwen moe en als 't kan... uw kleintjes in rood verlichte kinderwagens. Bondgenootenl Op voor Algemeen Kies- en Stemrecht! HET BESTUUR, Drinkhal. De Drinkhal der Haarlemsche Staalwatorbronnen is Vrijdag door 56 personen bezocht. VERVROEGDE WINKEL SLUITING. Abusievelijk is de naam van den hec-r B. van Liemt ons opgegeven in liet lijstje van leden der Commissie voo'r vervroegde winkelsluit ng; be doeld werd de heer W. van I.iemt. IIET 10e REGIMENT INFANTERIE IN DE LEGERPLAATS BIJ NUNS PEET. Onze corï. schrijft: Trok in den nacht van Zondag op Maandag j.l. het 10e Regimemt Infan terie althans dc bataljons w.t Haar lem en het le bataljon uit Hoorn, uit naar de Legerplaats bij Nunspeet. eerst in den namiddag te ongeveer 3 uu'r werd dio Legerplaats bereikt Immers de troep was slechts tot Put ten vervoerd en had van daar een f linken marsch voor zich. Een opge wekt stukje muziek hield er de stem ming in en nagenoeg zonder achter blijvers werd de Legerplaats bereikt. De ligging van het kamp laat evenals het weer niets te wensche'n over en zelfs nadat de militie lichting 1907 en 1908 deze week van hunne com pagnies-commandanten de mededee- lïag ontvingen, dat de duur der her halingsoefening van 20 dagen tot hoogstens 49 dagen is verlengd, werd geen ontevreden stemming opgemerkt Een groote plaag in het kamp is de verbazende hoeveelheid vliegen, die overal iu cantnes, keukens en tenten alles verontreinigen. De oefeningen hier gehouden zijin niet veel vermoeiender dan in het garnizoen. Dagelijks rukken de batal jons te 7.30 uur v.m. uit om des mid dags ongeveer 3.80 in hot kamp te'rug te koeren. Ook wordt door ioder bataljon edn avondoefening gehouden en daarme de is het voor de corste week gedaan. Wat ons wacht? ziedaar hel vraag stuk waarvan we de oplossing niet weten. Gaan de Legermanoeuvres niet door of wel? Dit is nog steeds de vraag, al wijzen hier tal van voor bereidingen e'r op, dat deze wel zul len doorgaan. Ging te Haarlem het gerucht, dat zich hier zeer veel ziektegevallen voordeden tengevolge van het gebruik van Slecht water, dit moet met be slistheid worden tegengesproken. Zooals vanzelf spreekt zijn hier als gevolg van ve'randering van lucht, vood.ng 'Ja gemis van de zoo algeheel geregelde levenswijze in het garni zoen meer zieken dan daar, hoewel men ör niet bij uit het oog moet ver hezen, dat sommigen dan opgeven de aantallen die zich voor zeer kleine gebreken, blaartjes enz., ziek melden. Woensdag bezocht de divisie-com mandant generaal-majoor Neetcson het kamp. N. V. „CALORIATOR". De Staatscourant bevat de actcn van de Maatschappij „Culoriator" tot exploitatie van verwarmingstoestel len, volgens systeem Kruijer, te Haar lem. liet doel der vennootschap is le. het vervaardigen of doen ver vaardigen van calorialoren en de handel daarin 2e. het verkrijgen on exploiteeren van octrooien op toestellen, geba seerd op liet systeem caloriator Se. het ceven van hygienisch-tecli- nische adviezen in zake verwarming volgens het systeem Caloriator, iu verband met ventilatie voor woonhui zen, kantoren, enz. Het maatschappelijk kapitaal be draagt (30.000, verdeeld ln 60 aandee- len, ieder van 500. JUBILEUM. De welbekende firma H. T. Bak Zonen herdenkt deze maand haar 75- jarig jubileum. In het 1836 vestigde do heer Bak in de Groote Houtstraat een klein manufacturenzaakje, dat hij steeds wist uit te breiden en aange zien zijn envolgere ook met hun tijd wisten mede te gaan, oefent zij thans hare zaken uit in drie groote maga zijnen in de Groot Houtstraat. Ter herdenking van haar 75-jarig jubileum geeft de firma 11. T. Bak Zunen aan hare clientele gedurende Zaterdag en Maandag een voordeeltje, waarvan men de bijzonderheden in een adver tentie lezen kan. Museum van K u n s t n ij v e r- heid. In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem is thans een uitgezochte verzameling naald werken ten toon gesteld, waaronder Italïaansche, Slavische, Roemeen- sche en andere borduurwerken, die voorzeker met hun harmonische kleu ren en fraaie samenstellingen de aan dacht zullen trekken van hen, die ten onzent het kunstnaaldwerk beoefe- De tentoonstelling zal gedurende 14 dagen geonend blijven. DE NIEUWE COMMISSARIS. Vanmorgen te halftien is de nieuw benoemde Commissaris der Koningin in deze provincie^ de heer mr. dr. W. F. van Leeuwen, in functie getreden. Op last van den waarnemend-com missaris, den heer P. B. J. Ferf. was de vlag uitgestoken van T Gouverne mentsgebouw in de Janssfcraat. De in stallatie geschiedde zonder eenig cere monieel: in allen eenvoud, zooals mr. Van Leeuwen dat ook wenschte. Door den griffie'r, mr. P. Dozy, werd de nieuwe commissaris aan alle ambtenaren voorgesteld. E'n daarna werd het we'rk voortgezet, was alles weer in z'n gewone doen. De Commissaris woont hier nog n.et. We vernamen dat het nog geruime'n tijd kan duren vóór zijn huis geheel gereed gemaakt is. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Gevonden en terug te bekomen bij J. Huizinga, Kenneinerweg no. 1, een gouden horlogeketting met medail lon; aan den politiepost te Bioemeu- daaJ een huissleutel, aan het Bureau van politie 1e Overveen een huissleu tel. HEEMSTEDE. Politiehond. Aan den gemeente-veldwachter W. Schotvanger alhier is vanwege de Nedorlandsche Politiehond-vereeoii- glng een premie toegekend van f 20 als blijk van waardeering voor de goede diensten door zijn diensthond „Piet" betoond, bij de opsporing en aanhouding van een gevaarlijk mis dadiger op 1 September j.l. alhier. HEEMSTEDE. Voetbal wedstrijden Zondag, morgen, speelt Heemstede II hier tegen KJein Haarlem II, op -het terrein aan den Meerweg. Heemstede I ontmoet te Zaandam (in een wedstrijd waarvoor een me daille is uitgeloofd) Z. F. C. HAARLEMMERMEER. Ernstig ongeval. De werkman W., te hoofddorp, die te Sassenheim werkzaam was bij een dorschmachine aJs insieker, had het ongeluk te vallen en zeker zou er een ontzettend ongeluk plaats gehad hebben, indien een anfler werkman niet de tegenwoordigheid van geest geht&l had, de vang op de machine te gooien, waardoor deze bijna onmid dellijk stilstond. Toch werd W. aan zijn voet nog zoodanig gewond, dat hij, na voorloo- plg door den plaatselijken genees heer verbonden te zijn, naur liet Zie kenhuis te Leiden moest worden overgebracht. Zijn toestand is op het oogenbiik redelijk wel. Aanbesteed. Bij de aanbesteding van 16 arbei derswoningen voor dc vereeniging „Volksbelang", te Aalsmeer, werden vijftien inschrijvingsbiljetten ingele verd. liet Jaagst werd ingeschreven door IC W. A. Terreehorst, te Aals meer, voor (24.929. De hoogste in schrijving bedroeg (33.350. De gun ning is aangehouden. Sport en Wedstrijden VLIEGEN. EEN ONGELUK BIJ DE DUITSCHF MANOEUVRES. Bij de Duitsche manoeuvres „land de" de aviateur Hirth midden in ecu artillerie-afdeeling. Twee soldaten en een paard werden zwaar gewond. DWARS DOOR AMERIKA. Een tweede aviateur is up weg ge gaan om te trachten de 50.000 dol lars te verdienen als prijs voor een vlucht dwars door de Vereenigtio Sta ten. Het is de vlieger J. J. Ward, die op een Curtiss-biplan van New-York is vertrokken. AMATEURS BIJ DE MANOEUVRES. Men meldt uit Berlijn aan de Tel.: Terwijl bij de Frausche manoeuvres do vliegers uitstekende diensten be wijzen, is ook de Duitsche generale stuf letterlijk in do wolken over de hulp der Duitsche vliegers. Bij zijn criliek van de manoeuvres wees <ie keizer er op, dat generaal von der Goltz den eersten dug binnen 35 mi nuten bericht over den stand der te genpartij kreeg, waarvoor anders de cavalerie 4 uur noodig had zou heb ben. De keizer verleende ridderorden aan een 7-tal officieren-aviateurs. Een waarschawingsbord voor de automobllistec b|J Ben „autovaJ" (geplaatst te Usee, Kaagsche zijde.) DE autovallen! Het laatste nummer van „De Auto" bevat een artikeltje, waarin een nieuw element in den bekenden autovallen- tcestand wordt aangekondigd. Dat nieuwe element konu van den kant der automobilisten 't is een idéé van de Spyker-automobielfabriek, die be gonnen is met overal „waar voor den automobilist gevaar dreigt", ge ïllustreerde waarschuwingsborden te piaatsen, die natuurlijk tevens als re clame voor de fabriek dienen. De ïl lnslratfes zijn ontworpen door den bekenden Haarlemschen kunstenaar Huysman, en de meeste zijn als proe ve van humoristische schets uitne mend geslaagd. Veldwachters liggen dreigend on den leer onder borden die een maximum-snelheid van i of 1 K.M. per uur aangeven .De Auto" schrijft in haar artikeltje „Tusschen Bloemendaal én Overveen, aan den straatweg, is weer een auder bord geplaatst, al mogen we zeggen, dut de Bloemeu- dualsche verordening zóó streng niet wordt toegepast. Die verorde ning schijnt zelfs dooi de vroede vaderen geschorst ie zijn, mo gelijk zal ze door een sportman- raadslid sis de heer A. Koolhoven voor altijd „geschorst" kunnen worden, maar in ieder geval staat het bord daar als een waar schuwing om voorzichtig te lij den ou den drukken en smalki» als bochiigen weg. Ook Halfweg is een beroemde gemeente. Daar ligt in de eerste plaats geen plaveisel maar pulp gedurende de campagï* 7*1 n do suikerfabriek; in do tweede plaats een mooie brug zonder vloerin de derde plaats een 011de brug, waar je juist over moet."

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1