HAARLEM'S DAGBLAD. T™JLKa V3HSIEHVRitÜUSCHAP stand gekomen, doch die pas den len September van dit jaar in werking is getreden. Het is voor belanghebbenden raad zaam op de hoogte dor wet te worden gebracht Die wet is eene overwinning voor de dierenvrienden, 't Is helaas maar al te waar, dat vriendscliap voor of waardeering van de dieren nog vol strekt geen algemeen beoefende deugd is, eene waarheid van dubbele beteekenis ten aanzien van zulke «Le ren, die den niensch het brood lielpen verd.enen of in t algemeen door hem tot zijn gemak of nut worden aange wend. Ongetwijfeld zal men hier veel aan het zich ontwikkelend manschelijk ge voel moeten overlaten; maar toch zijn en- gevallen, waarin de wotgoveT kan werkzaam zijn üi het belang van het dier en er ook toe verplicht kan ge acht worden, met het oog op het veel vuldig gebruik dat et van wordt ge maakt. Voor den hond schijnt dit in bijzon dere mate te gelden. Waar het ge bruik van den hond als trekdier is toegelaten, doch tot vele misbruiken aanleid ng geeft, sal men bezwaarlijk kunnen beweren, dat de wetgever aan den anderen kant niet behoort te zor gen, dat die misbruiken zooveel mo gelijk worden tegengegaan. De wet gever heeft dit dan ook gedaan, door het maken van bovengemelde wet, waarbij bepaald is dat het den hou der van een hondenkar verboden is om die te gebruiken, anders dan niet in achtneming van de voorschriften omtremt de lichamelijke gesteldheid en de maat der honden, het tuig, de hondenkar en het geleide, bij alge- meenên maatregel van bestuur of ko ninklijk besluit gesteld. Op dit koninklijk besluit vestigen wij hi erna de aandacht. Bij de wet zelve is nog uitdrukke lijk bepaald, dat de houder van een hondenkar die niet mag gebruiken of doen gebruiken, tenzij hij als houder zij ingeschreven in een register, aan gelegd dooi' burgemeester en wethou ders der gemeente, waarin hij woon plaats heeft. Elk voertuig dat met een of mee>r handen bespannen is, wordt voor de toepassing der wet als een honden kar beschouwd. Bij de inschrijving wordt een num- merbewijs afgegeven; maar de in schrijving wordt geweigerd wanneer hond, tuig, hondenkar of geleide, niet aan de wettelijke voorschriften vol doet. Hetzelfde gebeurt wanneer de hou der tweemalen binnen een jaar on herroepelijk Is ve'roardeeld wegens overtreding der trekhondenwet of van. de krachtens die wet gegeven voor schriften. Onherroepelijke veroordee» deeding op genoemde wijz© wegens dierenmishandeling heeft hetzelfde gevolg; ook wegens het feit dat de houder doo'r dieren heeft doen trek ken of dragen lasten di.e kennelijk hunne krachten te boven gingen, of dat hij het vervoer door trek- of last dieren hooft doen. plaats hebben op eene noodeloos pijnlijke of kwellen de wijzo Bij het voornaamste koninklijk be sluit, tot uitvoering der wet genomen, is bepaald dat het verboden Js om als trekhonden te gebruiken of te doen gebruiken: kreupele schurftige, ge wonde, zichtbaar drachtige of zoo- gende honden; verder nog niet vol wassen bondien en ten elotte honden met eene geringere schouderhoogte don ze9tig centimeters. Zooals wij nader zullen zien, is voor deze laatste bepaling bij een la ter koninklijk besluit een overgangs maatregel genomen, die blijkbaar noodzakelijk was. Naat aanleiding van ingekomen klachten tegen de bepaling der schou derhoogte van UO centimeters, beeft men te Utrecht een opzettelijk onder zoek ingesteld naar de lichamelijke gesteldheid van ongeveer honderd twintig trekhonden. Het bleek dat hiervan ter nauwernood één op de vijf de vereischte schouderhoogte had. Van de overblijvondcn bereikte nog niet de helft de hoogte van 55 centimeters. Van de honderd twintig honden waren er slechts zes, die wer kelijk goed gebouwd waren en over "t algemeen waren er slechts weinige voor arbeid geschikt. Men kan veilig aannemen, dat in andere deelen van het land de toe stand niet beter zal zijn. Trouwens, liet is een algemeen bekend feit, dat het gebruik van totaal ongeschikte dieren veelvuldig voorkomt; maar in dien de wetgever alle eigenaars of gebruikers van trekhonden op 1 Sep tember genoodzaakt had om aan de letter der wet te voldoen, dan zouden zij voor het meerendeel hunne dieren onmiddellijk hebben moeten afdan ken. Ln het belang van het bedrijf was dus een overgangsmaatregel ge- wenscht; maar ongetwijfeld ook in 't belang der dieren; want wanneer ze niet meer kunnen worden gebruikt, weet men welk lot hun gewoonlijk wacht- De wet tot bescherming van den trekhond zal een machtige bondge noot kunnen worden van den Neder land schen bond tot bescherming van hetzelfde dier, in haar streven om 't Tas in die mate te verbeteren, dat men de zoo uiteenloopende grootte niet meer zal aantreffen, hetgeen te vens bevorderlijk zal zijn aan bet be komen van goed gebouwde en snel- loopende honden. De deskundigen zijn het er over eens, dat, om te beantwoorden aan wat van hem eerwacht wordt, een goede trekhond «r ongeveer moet uit zien als een zeer klein, zwaar trek paard je, dat gebruikt wordt voor snel leien gang dan stapvoets, of als een klein gezond boerenpaardje, dat meer moet draven dan stappen. De bond tot bescherming van den trekhond ln Nederland, waarvan wij hierboven reeds spraken, bestaat reeds sinds een tiental jaren. In het begin ijverde deze bond voor het ver bod van het gebruik van trekhonden; maar hij is later daarvan teruggeko men en heeft er sinds naar gestreefd om voeding, verpleging en inspan ning van den trekhond te verbeteren, door het houden van keuringen en wedstrijden, het verspreiden van fcen- nia omtrent dit dier, het Invoeren vnm goed fokmateriaal en het aanstel len van ee'nem inspecteur, om tot voorlichting te verstrekken van eige naars en fokkers. Aan diezen band is het gnootendeels te danken, dat do bestaande wettelijke regeling tot stand gekomen is. (Slot volgt). Stadsnieuws BIOSCOOP-VOORSTELLING. De directie van de Kleine Vöreemi- giing gaf Zaterdagavond een bioscoop voorstelling. Daar het de eerste maal van het seizoen was, was de zaal nog niet zoo goed bezet als anders. De beelden die vertoond werden, waren eohter prachtig. Geen oogenhlik was de een of andere film onduidelijk. Er was voor een aardig programma ge zorgd, en menig stuk lokte een luid applaus uit. Zoo werden o.a. op het doek ge bracht: „Beu nieuwsgierig lieer," en Frits je is een slimme vogel". Béu- de films verwekten groot gelach od der het publ.ek. Den heelen avond wist de directie de bezoekers aange naam bezig te houden. Het la wel de moeite waard eens een kijkje te gaan nemen, daar de bioscoop bijzonder goed werkt PROTESTANTENBOND. De algemeen© vergadering van den Nederl. Protestantenbond, welke op 24 en 25 October te Haarlem wordt gehouden, zal worden geleid door ds. S. K. Bakker, predikant te Zwolle. In de godsdienstoefening voor Dinsdag avond zullen door mej. Melie Groene- wegen, uit Leiden, eenige Lederen worden gezongen. De openbare sa menkomst op Woensdagavond zal worden geleid door ds. J. van Loenen Martinet, redacteur van de Hervor ming, to Bussum. Buitenlandse)] Overzicht De twUt ever Marokko. OPTIMISME EN PESSIMISME wisselen elkaar geregeld af. De baro meter staat meestal op verandering, maar den eenen dag is het, of liet wijzertje naai- mooi weer wil gaan en nauwelijks 24 uur later trilt het aon- gevertje weer naar den stormkant. Zoo blijft de spanning er in, maar aangenaam is t zeker niet I Jn de laatste dagen der vorige week was het, of alle gevaar voor verwikkelingen geweken was. Frank rijk en Duitschland waren 't over de groot© punten eens, alleen eenige dé tails moeste» nog geregeld w orden. Nu bliikt het, dat het karretje nog geenszins op een zandweg rijdtDe groot© Fransche pers meestal door regeeringspersonen sterk beïnvloed I is thans weer pessimistisch ge stemd. Verklaard wordt, dat er zich bij de onderhandelingen NOG ZEER BELANGRIJKE VERSCHILPUNTEN voordoen en dat men nog vrij wat moeite zal hebben, om het met elkaar eens te worden. Dit is zooveel als een stortbad Xoor de optimisten, die al een dansje om het vreugdevuur maakten. De Duitsciie pers geeft toe, dat er nog heel wat te regelen is. Verzekerd wordt, dat Duitschland niet voorne mens is, zijn principieel standpunt te verlaten Hoewel de territoriale com pensaties ui den Congo zeer zeker gewaardeerd worden, wenscht de Duitsche regeering zich daardoor met te laten verlokken tot het laten varen van eemge condities, die ze beschouwt aJs conditiones sine qua non voor baar toestemming tot een Fransch protectoraat over Marokko. Duitschland wenscht reeele voordee- len te oogsten en als zoodanig ko men de territoriale compensaties, door Frankrijk aangeboden, niet ge heel en al in aanmerking. De bestaande verschillen betreffen zoowel Marokko zelf als de compen saties. .lammer is het voor den nieuwsgie rige, dat niet precies wordt aangege ven, wat dc geeischte condities zijn. Daarover voert de Duitsche en Fran sche pers al eenige weken strijd. Ten bewijze, WELKE BELANGEN DUITSCH LAND IN MAROKKO HEEFT, publioeert de ambtelijke statistiek eenige cijfers over het verloopen handelsjaar. Het blijkt, dat uitvoer ©n invoer een stijging ondergingen. De uitvoer is van anderhalf millioen iri het jaar 1901 tot 5 millioen in het jaar 1910 gestegen, In den zelfden tijd ontwikkelde zich de invoer van 3 1/2 millioen tot 9 millioen mark. De „Lokal Anzeiger" is minder zwaarmoedig gestemd; dan de Fran sche bladen. Het gaat nu nog feitelijk over omierde©léii der quaesues. Juist de vorm der door Frankrijk te ver leunen garantie is een zeer precaire, de precedenten met Madagascar en iunis in aanmerking genomen. Deze vorm is van onloochenbaar gewicht. Niet alleen voor Duitschland, zooals het in latere jaren ontwijfelbaar zal blijken. Het is mei betrekking tot de toekomstige verhouding van Duitsch land tut Frankrijk van hej aller grootste gewicht, dat bij de onder handelingen van lieden over Marok ko alle onduidelijk lieden zorgvuldig vermeden worden. Juist deze arbeid, die in de oogeü van hel pubhek min der belangrijk schijnt, zal aan de energie en de wilskracht van onze staatslieden hoogere eisciien stellen, dan misschien de houldonderhuiide- lingeii gedaan hebben. Het gaat er hier om alle, ook DE ÜEKlNooia u raj VLNON MOGELIJKHEDEN te verwijderen, van de zorgvuldig heid en do grondigheid, waarmee die taak vervuld wordt, zijn de vreedza me en vriendschappelijke betrekkin gen afhankelijk, die wij in de toe komst met onze westelijke buten weuschen le onderhouden. Over de verdere onderhandelingen zullen we wellicht niet voel meer hoo- ron. De lie©ren, onderhandelaars heb ben besloten nu in t geheel geen in lichtingen meer aan de pers te geven, liet gevolg zal wel zijn, dat er een heele verzameling onjuiste, liever ge zegd verzon non, persberichten komt. liet bericht, dat het Duitsche oor logsschip de „Panther" spoedig her steld zou worden en met veel schiet voorraad naar de Marokkaansche wateren stoomen. wordt officieel te gengesproken. Dat is ook maai- goed, FlËUiLLltiTOfs 25) ik denk, dat uw broeder zich toch wel niet bij ons zou hebben aan gesloten, zei ik droogjes. Wat verder op den weg kwam ik hem te gen. II ij had dienst. Dat weet ik, zei ze lachend, hij trachtte u tegen te houden op uw weg naai- Heldersburg, evenals ik. Hoe u toch uw zin wist door te drijven, kunnen wij niet raden. Max en vader zijn vanavond allebei ineen afschuwelijk humeur. En u is het eenige beminnelijke lid van de familie Ik en mijn broertje Stephan, die nu in bed ligt en slaapt. Ik heb niet de eer lient te ken nen. Dan zal ik hem u voorstellen. Hij is een alleraardigst ventje, pas /icht jaar oud, en een groot vriend van do koningskinderen. Wat jammer, zei ik, dat Je vriendschap zich niet uitstrekt .ot de andere leden van de respec tieve families. want een vernieuwd actief optreden van Duitschland zou gevaarlijk voor den vrede worden. AI wordt deze strijd om Marokko nu voorloopig bijgelegd, DE VERHOUDING TUSSCHEN DUITSCHLAND EN FRANKRIJK zal door het getwist belangrijk gele- den hebben. De „Echo de Paris" schrijft, dat, zelfs aJs thans een overeenstemming wordt gevonden, deze voor de ino- reele betrekkingen tusschen de beide 1 landen van geen beteekenis zal zijn. De toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk is onmogelijk. Integen- deel, de openbare meening in Frank rijk zal Duitschland een voortdurend verwijt maken van zijn houding, en de gevolgen daarvan kunnen niet uitblijven. In dien geest schrijft ook Maximi- liaan Harden in de „Zukunft". Scherp afkeurend, dat Duitschland handelt over iets, wat het in 1909 reeds aan Frankrijk schonk de erkenning van de politieke over macht in Marokko zegt hij, dat het een waanzinnig pogen is, FRANKRIJK GRONDGEBIED TE ONTNEMEN, waarvoor de beste mannen hun bloed in strijd en vrede hebben veil gehad. „Waanzin zou Bismarck het noe men, als de weerklank van het ge rucht hem kon hereiken. Dagen, nachten lang heeft hij in Versailles nagedacht over de vraag, of hij van de Franschen gebied zou eischen na een zegenrijken oorlog grensprovin cies, waarvan het grootste gedeelte eens door roof aan Duitschland was ontnomen. En thans zullen wij het, in zijn nationale kracht en in zijn internationale waardigheid versterk te Fransche volk, land ontnemen, dat wij niet noodig hebben, en welks verlies in Frankrijk als een zweeren- de wond zou blijven voortwoekeren Dat ware de oorlog morgen, of voor drie jaren, op het oogenblik, dat voor de westelijke mogendheden het gun stigst wezen zou 1" Harden is ook als spreker in een zeer druk bezochte vergadering te Berlijn opgetreden. Hij schilderde den donkeren economischen toestand van Duitschland. Een zoo krachtig, degelijk en ern stig strevend volk als het Duitsche is door „toevals-excellenties" in een toe stand gebracht, waarin niets te win nen, maai' zeer veel te verliezen is. De onderhandelingen met Frankrijk zijn weliswaar zoo goed als geëin digd en eigenlijk zijn zij dat van den beginne af geweest, want men heeft slechts MET THEATER-MIDDELEN GE WERKT OM MOEILIJKHEDEN TE VOORSCHIJN TE ROEPEN, en ze vervolgens te overwinnen. Toch gelooft Harden, dat het gevaar voor een oorlog dreigender is dan ooit, wegens de „klieken", die de rampen voorbereiden. Hij roerde aan, wat er bij de Madrileensch© conferentie van 1880 'over Marokko gebeurd is, toen Bismarck alle plannen van Frankrijk liet ondersteunen. Daarna volgde het Engolsch-Fransohe verdrag van 1904, waarbij de Franschen den Engel- schen de vrije hand lieten in Egypte tegen de belofte, dat zij in Marokko het zelfde zouden verkrijgen. Daarna kwam de acte van Algeclras ter sprake, die hij een groot© internatio nale leugen noemde, bij welke men slechts hoeft vergeten, dat de daarbij verkregen open deur ook buitenge woon geschikt is, omer iemand uit te gooien. DE RUSSISCHE POLITIEK De officieuse „Rossyia" schrijft De beide kogels, die door een mis dadige harid op Stolypfn werden af gevuurd, zullen de Russische idee en de zaak van den Russischen staat niet dooden. Zij zullen integendeel in ieder eerlijk denkend ca voelend Russisch burger sterker worden. Mo ge het heldendom van den verwon den staatsdienaar ons nieuwe krach ten verleenen, om ons om den dier baren troon te scharen, waarvan hij een der machtigste steunpilaren blijft en met onze borst de echte Rus sische zaak en haar beste dienaren tegen de samenzweerders verdedi gen. Dit liet Staatsblad. ONZE TREKHONDEN, L De zaak, die het onderwerp dezer schetsen uitmaakt, is van onmisken baar belang. Wij wenschteai namelijk in deze opstellen te bespreken de zoo genaamde Trekhondenwet, in 1910 tot De uitdrukking van het gelaat der Prinses werd ernstig. O. ik houd heel veel van de Ko ningin, zei ze. Maai- je mag den Koning niet lijdeai. is 't wei Ja wel, zei ze, na even nage dacht te hebben. Alles welbe schouwd, mag ik hem veel te graag lijden Uw opmerking heeft een nadere verklaring noodig. Ik bedoel, zei ze. dat hij geniaal en amusant is, veel van zijn kinderen houdt en heel vriendelijk in zijn manier van doen is. Is dat een reden om uw gene genheid te bedwingen vroeg ik. U begrijpt het niet De Koning is een slecht man, en heeft, als \©el slechte menschen, zeer aantrekkelijke eigenschappen. Het is heel moeilijk, om te trachten niet van hem te hou den. Persoonlijk, zei ik, doe lk daar mijn best niei voor. Bovendien kan ik mij heelemaal niet begrijpen, dat hij zoo slecht is. Hij behandelt de arme Koningin afschuwelijk zijn gedrag tegen over haai' is berucht. Verder ver waarloost hij zijn plichten als Koning ergerlijk. Hij heeft weinig of geen be langstelling voor het leger en men zegt, ofschoon ik het nauwelijks kan gelooven. dat hij betaald wordt door Oostenrijk. Wie heeft u dat alles verteld.' zei ik. Mijn vader, antwoordde zij eenvoudig. Dan geeft het mij niet, of ik al tracht u tot andere gedachten te brengen. Mijn vader is een geloofwaardig man. Terwijl dat bij mij nog aan twij fel onderhevig >s Noen, zoo bedoel ik het niet, lachte zij. maai- u kent den Ko ning niet. Hoe zou dat kunnen, ter wijl u hem maar zoo zelden ontmoet heeft Ik maak er u geen verwijt van idat u zich aan des Konings zijd© schaart. U is hier als zijn vriend, zijn gast. Ik had er heel groot respect voor, dat u vanmiddag mijn invita- tie.om mee te gaan bob-sleiglien, af sloeg, en nog meer, dat u de Garde te slim af was en uw boodschap toch naar Heldersburg wist te brengen. Hoe ter wereld heeft u dat gedaan gekregen Als ik het u meedeel, don is het in vertrouwen. Natuurlijk. Ik vertelde in korte woorden, hoe ik de bewaakte Wald-promenade was gepasseerd, er bijvoegende Het kan mij niet voel schelen, of u uw familie vertelt hoe alles ge gaan is, als Manke Peter er maar niet door in moeilijkheden komt. U begrijpt* de arme oude kerel was zich heelemaal niet bewust, dat hij een belangijrke rol speelde in eene intrigue van het hof. De Prinses lachte heel hartelijk bij mijn verhaal. Hoe verrukkelijk, merkte zij op. Laat mij dat aan Max vertel len. Maar gaat u nu morgenmiddag met ons bob-sleighen Kom om drie uur op het Marienkasteel en ik zal u aan Stephan voorstellen, die dol is op sport. Ik zal niet genoegen komen, antwoordde ik als u belooft dat er niet bij behoort, dat de bood schapper van den Koning vernietigd moet worden. Ik geef u mijn eerewoord, lachte zij. Maar denk er om, ik sta ter niet voor in. dat al miin uitnoo- digingen zoo onschuldig zijn. Wij staan op voet van oorlog, u en ik. en tenzij ik speciaal de aandacht ves tig op een wapenstilstand, moet u het zoo opnemen, dat de vijandelijkheden geopend zijn. Drink nu uw glas limo nade leeg en breng mij terug naar de balzaal. U maakt. «Lat ik zelfs de limo nade ga verdenken, zei ik, dronk mijn glas leeg en bood haar mijn arm aan. HOOFDSTUK X. Den volgenden morgen ontwaakte lk om negen uur met het aangenaam GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 10 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, wa genmaker. i meubelmakers, mo delmaker, 7 metselaars, 9 opper lieden, 1 stucadoor, 2 witters, 1 machinebankwerker, 1 monteurs, 6 grofbankwerkers, t metaaldraaier 2 vuurwerkers, 2 ketelmakers, 4 burgersmeden, 3 machinisten, 8sto- xers, 1 electriciens, 1 instrument makers, 1 Koperbankwerker, 2 ko perslager, loodgieters, 1 schoen makers, zadelmaker, 1 kleerma ker, 8 schilders, l behanger, i stoffee rders, 3 bloemisten, 5 tuin beden, 11 grondwerkers, 2 bakkere, 1 banketbakker, 1 slager, a krui deniersbedienden, 4 kellners, 7 ma- sazijnknecbt3, 12 loopknechts, 2 huis knechts,sigarenmaker, 7 kantoor bedienden, 1 boekdrukker 1 letusr- zetter, 1 lithograaf, binders, 14 losse werklieden 3 dienstboden, 10 werksters, 2 naaisters, kook sters, 8 huishoudsters, 9 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., steenhouwers- voegers, 4 Koetsiers en voerlieden 2 boerenknechts. Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het voorrecht, wagen op verschillend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzender vermelden Wordt «reen aandacht geschonken, VRAAG. Waar woont Baronesse Van Lynden? ANTWOORD. Mevrouw Van Lyn den woont Wagenweg no. 66. VRAAG. Zijn de voetbalterreinen van H. F. C. en Haarlem eigendom men dier clubs? ANTWOORD. Van Haarlem wel, van H. F. C. niet. VRAAG. Ik ben aangeslagen voor f 2.20 in de Bedrijfsbelasting. Is dat niet te hoog, daar ik geen belastbaar inkomen heb en alleen een verhypo thekeerd eigendom heb. waarin f 1200 van mij zelf zit. ANTWOORD. Als uw inkomen geen f 650 per j'aar in 't geheel be draagt. is u vrij van Bedrijfsbelas ting. VRAAG. Hoe laat vertrekt des avonds de boot van Amsterdam naar De Lemmer. ANTWOORD. Die van de Hol- land-Friesland-lijn, des avonds om 12 uur van <3© De Ruyterkade te Am sterdam. VRAAG. Heeft men recht, van het loon van de meid, breekgeld af te houden? ANTWOORD. Dat hangt van de afspraak af. Wanneer het niet over eengekomen is, gewoonlijk niet. Maar wanneer er veel gebroken wordt, dan is het niet onbillijk, dat mevrouw breekgeld laat betalen. VRAAG. Ik verdien f 10 als zet baas en heb een vrije woning, waar van de huur op i 2 wordt geschat. Kan ik ontheffing vragen? En bij wie? ANTWOORD. Als u minder dan f 650 jjer jaar verdient behoeft u geen Bedrijfsbelasting te betalen. De om mezijde van uw aanslagbiljet ver meldt, waar u uw bezwaarschrift kunt indienen. VRAAG. Weet u ook een middel tegen vliegen? ANTW OORD. Men raadt wel eens aan bebladerdo takken van een note- boom op ie Hangen, vorder yliegen- lijm en vliegenpapier. VRAAG. Mijn loon is f 10 per week. Nu krijg ik een aanslagbiljet van de Bedrijisbelastiug. volgens i welk ik f 1.10 moet betalen, lk dacüt, dat ik niets moest betalen. ANTWOORD. Wie nnndc-i dan f 650 verdient behoeft geen bedrijfsbe lasting te betalen. L dus ook met, als ge geen andere verdiensten liebt, die uw inkomsten tot boven de f 650 doen stijgen. VRAAG. lk wil vaandng wor den. tot vviea moet ik mij wenden? ANTWOORD. Informeer dat eens bij den Plaatselijk Adjudant, die bu reau houdt op de hoofdwacht. Groote Markt. bewustzijn van een diepe en droom- looze sluimering genoten te hebben. Langzaam stond ik op en maakte mijn toilet, intusscheu nadenkend over d© menigvuldige ervaringen van de laatste vierieii-twintig uur. Zou het leven op het Brun-varad altijd zoo zijn vroeg ik mijzelf af. een warnet van vroolijkheid en intrigues, van sport en gevaar, een verontrus tend mengelmoes van vrouwelijke onvriendelijkheid en vrouwelijke aan minnigheid. Zou dat een normale toestand zijn in het Winterpaleis, of had ik bij toeval een bijzonder ge- beurtenisvoüen dag getroffen Ik kwam tot de conclusie, dat, of schoon Weiss heim een veel opge wekter omgeving was dan South Kensington, ik juist gekomen was op een moment, dat, al was hot niet zoo heel merkwaardig voor dit on standvastig koninkrijk, 111 eik geval toch niets gemeen had met den ge wonen 'dagelijkschen gang van za ken. Merkwaardig genoeg was degene, die mijn gedachten het meest bezig hield, niet Miss Anchester, noch de Prinses, de Koning noch de Koningin, de hoofdcommandant noch de bar- baarsche Groothertog, maar de de tective met zijn breed gelaat en door dringende oogen. De persoonlijkheid van Herr Schneider hield mijn ge dachten bezig, ofschoon ik moeilijk zou hebben kunnen zeggen, waarom. Onze Lachhoek VOOR EN ACHTER. Gauwdief. Zoo guat 't in de we reld. Gisteren nog had ik zoo n schik in den Dierentuin, en nu zit ik zelf achter de tralies! BOOSAARDIG. Schouwburgondernemer (als bii do première van een jong auteur de zaal slecht bezet is). Had niet gedacht, dat u al zód bekend is! ALLESZINS VOLDOENDE. A. Ik was laatst in de werkkamer van den rentenier Goudman. Ik roe et zeggen, 't was er heel eenvoudig. B. Zoo? A. Ja. Een flinke brandkast en op de tafel een schaar dat is alles. IN DEN DIERENTUIN. Liesje :Kijk eens. moe, de flamingo heeft een snavel als de neus van oom Maurits. Moe Foei kind, hoe kun je zulke leelijke dingen zeggen Liesje De flamingo hoort het toch niet. VRAAG. Ofschoon mijn loon het zelfde is gebleven ben ik in de Be drijfsbelasting hooger aangeslagen. Kan dat? ANTWOORD. Als u er geen an dere inkomsten bij gekregen hebt, kan uw aanslag n'et verhoogd wor den. Maar 't kan zijn dat men meent, dat u verleden joer te laag is aan geslagen. VRAAG. Ik wil electricien wor den. Waar moet ik mij vervoegen? ANTWOORD. Wend u tot een firma die electrische installatie» maakt. VRAAG. Hoe moet ik een be zwaarschrift indienen tegen mijn aaD slag in de bedrijfsbelasting? ANTWOORD. Zie de ommezijde van uw aanslagbiljet. U schrijft dat u bezwaar maakt, tegen uw aanslag op grond van de redenen, die u meent te kunnen aanvoeren. VRAAG. Dc ben bij een barbier in betrekking. Daar ik bij de week gehuurd ben, heb ik met een week opgezegd. Nu wil mijn patroon twee weken loon van mij hebben? ANTWOORD. Als u bij d© week gehuurd is kunt u met een week weg gaan. De patroon heeft dan niets van u te vorderen. De vraae omtrent de reis naar een plaats in Westfalen kunnen wij niet beantwoorden daar wij vermoeden dat de naam niet juist is opgegeven. De inzender gelieve de vraag dus nog eens duidelijker in te dienen. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Huisvlijtcursus. Met ingang van 1 October a. s. zal in een dor lokalen van dc O. L. school alhier van wege den Volksbond „Ver- eeniging tegen drankmisbruik" een huisvlijtcursus voor jongens worden geopend. Letteren en Kunst DE HULDE AAN JOZEF ISRAêLS. De Prov. Gron. Cour. bevestigt, dat het nog volstrekt niet zokecr is, dat van de „zijde", die het eerst met liet denkbeeld van een huldebe^miging ia gekomen, stokstijf zal worden vastge houden aan het denkbeeld van een standbeeld voor Israels. Integendeel Er zijn enkele nieuwe plannen opge worpen en daaronder treedt het meest op den voorgrond het plan oru eed' Israëls-foutem te maken. Men denke daarbij nret aan een springfontein, doch aan een monument als broi*, waarop hot borstbeeld of een relief van den grooied schilder zou prijken en die naar hein genoemd zou wor den. REMBR ANDT-SC11ILDERIJ EN. Dr. A. Bredius is de gelukkige eigenaar geworden van zijn tienden Rembrandt. Het is een Cliristus-kop met zeldzaam weemoedige uitdruk king, alles sentiment. Een klem stukjo, dat, gcliccl onbekend, nog niet in den handel geweest was. Het werk komt misschien tijdelijk in het Rembrandthuis. (,,N. R- Ct. 'J. Ik bewonderde evenmin zijn per soonlijke verschijning, dan dat ik het minste respect voor zijne moreel© eigenschappen zou hebben, llij was eerdei' leelijk dan iets anders, e:i ik was er volkomen zeker van. dat zijn karakter allesbehalve edel was. Zijn rustelooze manier van doen hinderde mij, en alleen het feit, dut hij onge twijfeld zeer bekwaam in zijn vak was. was geheel onvoldoende om d© wijze, waarop hij mijn verbeelding opwekte, t© rechtvaardigen. Ik denk, dat de ware reden lag in een zekere gelijkenis van zijn wijze van denken met die van mij. Hot kwam mij voor, dat zijn sombere, pessimistische, analytisch© kijk op de wereld niets was dan oen over dreven copie van mijzelf. Maar hij was ©en man van veertig jaar. ter wijl lk er een van ocht-en-twintig waswat zou het zijn. ais ik over nog een twaalftal jaren ©en zwart gallig, gedesillusioneerd wezen was geworden, zooals hij, zonder het voordeel van een schitterende carriè re achter mij zooals hij Ik huiver de. want die mogelijkheid deed mij ontroeren. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5