ma, dat hil ge-en bijzonder groote eer bied voor de volksvertegenwoordiging bezat. Toch heeft 't optreden van Stolypin voor de Russische staatkunde veel be teek en is gehad. Ook zijn heengaan kan dit nu heb ben. Toch gelooven we niet, dat liet optreden van een nieuwen mi- i isier-president, veel verandering in de binnenlandsche staatkunde in het land van Vadertje zal brengen. Dit bet Staatsblad. ONZE TREKHONDEN. II. (slot). Om nu terug te komen op den over gangsmaatregel. waarvan wij in ons eerste artikel spraken, kunnen wij mededeelen dat bij nader koninklijk bc-.-i it het volgende is bepaald: Indien trekhonden vóór 1 Septem ber 1914 vóór de kar worden gespan- i en, bedraagt de vereisehie schouder hoogte vijftig centimeters. De vcr- eischto hoogte van zestig centimeters gekit dus eerst na 1 September 1914. De hoogte van 50 centimeters blijft v oortdurend gelden voor honden die onder de kar worden gespannen. Er is dus nu tijd om in overleg te treden, tot het bekomen van een goed rus. De vereeniging van eigenaren ;van trekhondente Utrecht is reeds aan ;het werk gegaan en heeft de hulp in- [gort^epen van den heer Kroon, loc-raar van 's Rijks veeartsenijschool aldaar, Deze heeft de aandacht gevestigd op een in België algemeen gebruikten trekhond, den Matin. Men zal nu trachten, met steun en voorlichting van den bond, eenige goede honden te koopen. De jongen dezer dieren zullen onder de leden der vereeni- giiiL' worden verkocht en de opbrengst zal dienen om nieuw fokmateriaal te koopen. Od die wijze hoopt men bin nen enkele jaren een groot aantal trekhonden te verkrijgen, die zeer ge schikt'voor den arbeid zijn en zelfs ecne grootere hoogte dan van CO cen timeters hebben. Wij vestigen nu de aandacht op de ^verdere voorschriften ter uitvoering van de wet, namelijk op die welke be trekking hebben op het tuig, de be spanning en de geleiding. Uok daarmede is het in de praktijk allertreurigst gesteld. Niet zeldeu bo st.-at het tuig uit een versleten lapje steenhard leder, met een paar eind jes touw, t een en ander zoo ellendig, dat het beest er niet dan met moeite in werken kan. Volgens de nieuwe bepalingen moe ten Kt het tuig bebooren een borst riem van minstens vier centimeter bi eedte van zacht leder, reikende tot achter de voorpootea en met strengen verbonden aan een spoorstok, onder de hondenkar vastgemaakt iusschen de twee uiteinden van do boomen, een draagriem van minstens zes cen timeter breedte en een buikriem van minstens vier centimeter breedte. De hondenkar moet voorzien zijn van steunsels. die voorkomen dat zij den houd drukt, wanneer hij in rust is, benevens van een drinkbak. Op de kar moeten de naam van den houder en van de gemeente waarin hij woonplaats heelt, alsmede iiet nummer van do kar goed leesbaar .voorkomen. Als geleider van de hondenkar mag uiot optreden een persoon die den leeftijd van veertien jaren nog niet heeft bereikt. Indien de hondenkar met meer dan één hond is bespannen, moeten de honden naast eikander worden go- spannen. Vóór de kar mogen niet meer dan drie en onder de kar niet meer dan twee honden worden gespannen. Onder de kar mogen geene honden .worden trespannen die, te rekenen naar de schouderhoogte, niet rechtop onder de kar kunnen staan. liet is verboden dat meer dan twee pt! sonen op de hondenkar plaats ne men. De lading, met inbegrip van den pci soon of de personen, op de kar ge zeten, moet zich in evenwicht bevin den. en haar gewicht inag niet zóó groot zijn, dat het trekken bovenma tige inspanning vereiseht De snelheid mag niet grooter zijn dun die van een paard in draf. Verder is bepaald dat de inschrij ving van den houder van n honden kar 2«schiedt in eene doorioopendo nummerreoks, met dien verstande dat Voor elke hondenkar een afzunderlijk nummer wordt gebezigd. Is zoodanige inschrijving onherroe pelijk doorgehaald, dan is eene nieu we inschrijving- eerst toegelaten na vei loop van dertig dagen na de door haling. Van belang is het vooral ook. vol gens deskundigen, te letten op de ge schiktheid van het voertuig, hetwelk dc-or den hond moet worden getrok ken. Beiden moeten om zoo te zeggen bij elkdrnJcr passen en dit geldt In dubbele mate voor dieren, welke vóór dc kar gespannen worden. Vooral de karren op vier wielen, die verschillende voordeelen aanbie den en van zelf in evenwicht zijn, worden zeer aanbevolen. Jammer dat zij kostbaarder en minder gemakke lijk te trekken zijn over zandige en zware wegen. Bijzonder gescliikt schijnen zij te wezen voor handelaren die van deur tot deur met hun no waren gaan. of die althans geen snel vervoer behoeven. Van welk uitnemend gewicht do zaak is. welke wij in dit en ons vorig arukcl bespraken, blijkt vooral ook wunneer wij letten op de uitkomsten dér in deze verzamelde statistieke ge gevens. Men is uitgegaan van het ze ker niet overdreven denkbeeld, dat ecu hond >>er dag voor de waarde van ongeveer 25 cents aan nuttigen arbeid levert. Stel men nu het jaar op 280 werkdagen, dan komt men tot eene waarde .m zeventig gulden aan ar beid per jaar, ea wanneer men dit bedrag vermenigvuldigt met het zoo ge cd moge-l ijk geschatte aantal trek honden in het geheele land, dan komt men tot een bedrag van tien millioen gulden. 't Is dus waarlijk geen kleine zaak, dio het hier geldt en in het belang waarvan de wet gemaakt is. Wij ver trouwen dan ook dat de eigenaars van trekhonden, gedwongen voor zoo veel noodi om wat meer op het be lang van hunne dieren te letien dit des te eerder zullen doen, waar zij zullen moeten erkennen dat hun per soonlijk belang er tevens ten nauw ste bij betrokken is. W. „Da RoDdo Diasdag." I. Do tijden veramtóren! Don bur ger der Geünieerde Provinciën doen de 't weinig, wie er over hem re- geerdo. „Wij betalen schot an lot", zefi hij schouderophalend en liet het be stuur over aan de „heeren", die ge- williglijk deze taak op zich namen niet alloem, doch er zelfs zoo den smaak vah beet kregen, dat zij het gohoele bestuursbesiel voor hun fa milies opeischien. Zoo werd gebrek aan politeke belangstelling in de dieper-liggende volkslagen de oor zaak, dat de vrije Republiek, die in den Tachtig-jarigen oorlog gevormd werd tot een oligarchie verwerd eh mede tot haar val meewerkte. Toen de politieke belangstelling der etad-18-de-eeuwscbe Nederlanders eindelijk ontwaakte, was het te laat. De regen te nkaste, door de lauwheid des volks gekweekt, dacht er niet aan de leiding der zaken uit handen te geven, dacht er zelfs niet aan, om aan do rechtmatige verlangens der burge is te voldoen en een eind te maken aan ernstige misbruiken en wantoestanden. De strijd om de po litieke macht bracht de Republiek in do bestaande gedaanten ten ander en schiep het Batuafscbe Gemeemebest. Maar de Nederlanders hebben niet lang plezier gehad van hun bemoeie nis met de politieke zaak. De Franscho vrienden van het „LI- berté, egalité et fraternité" bleken die ware hroedc'rs niet. En Napoleon eindelijk, maakte een eind aan elke „liberté". Zoo slecht was onzen voorvaderen het regee- rv nkje spelen bekomen, dat zij na 1813 maar heel weinig moer over dat stuk praatten. Ternauwernood hadden zij nog zooveel politiek besef, dat zij een terugkeer, wat den 'regeeringsvorm betreft, tot vóór 1795 wisten te verijde len, toen d3 regentenfamilies den la- terea Koning Willem I als Stadhou der WtUem VI wilden doen uitroepen. De Grondwetten van 1813, 1815, 1840 1848 en 1887 wijzen er echter op, hoe langzaam weer de politieke balang- s telling in de natie is ontwaakt. Want. inderdaad is in de bepalingen, om trent den tnvioed, die ons volk op de samenstelling der Siaten-Generaal is toegekend, neergelegd, wat in het staatkundig gevoel der natie leefde. Stapje na stapje is men vooruitge gaan: van veelmaals getrapte tot de rechtstreeksche verkiezingen, van een zeer exclusief tot een meer algemee- ner k:esrecht van een zuiver aan wel- stamlscischen gebonden kiesrecht tot eeu kiesrecht dat ook met capacitei ten rekening houdt. Ik schrijf geen uitvoerige geschiede nis over het politiek besef van het Nederlandsche volk, daarvoor spaar 'k den lezer details, maar de vluchti ge aanstipping van de feiten, in-ver- band-met-elkaar kan eenig historieei licht werpen op de beteekenis van den „Rooden Dinsdag". In tweeërlei op zicht. De beweging voor algemeen kies recht toch is een voortzetting van de beweging die nu ongevee'r een eeuw voortduurt. Vele belemmeringen, di.e den invloed de3 volks op de regeering in den weg standen, zijn wegggeno- mea. Nu strijdt men voor de laatste uit- breid.ng en wil de welstands- en ont- wikkelings-e genschap, die de huid ge kiezer bezitten moet, vervangen door den simpeden eisch, dat men Neder lander zij, niets meer. Onze parlementaire geschiedenis kent nog een volkspetionnement Het was na de aanneming van de Lager Onderwijswet van Minister H. Kap- peyne van de Copello in 1878, dat aan Koning Willem III door 300.000 Ne derlanders verzocht werd, deze wet niet te bekrachtigen. Maar de manier van aanbieding is thans anders. Ik behoef daarover niet uit te weiden: in deze courant is reeds veel geschreven over deze aan gelegenheid. Den Haag, Dinsdagmorgen. Reeds in den morgen heerschte er in de stad een groote levendigheid. Dat is steeds het kenmerk van den „Prinsjesdag", zooals da Hagenaar den derden Dinsdag in September noemt. Van heinde-en-ver komt men er dan om den Koninklijken stoet te zien, wanneer de Koningin de Sta- ten-Generaal gaat openen. Voor 't onaanzienlijke deurtje, dat tegenover de Ridderzaal op 't Bin neiïhof, toegang geeft naar de Pu blieke tribune houden de menschen uren, zelfs een nacht lang, wacht, om een goed plaatsje op de niet al te ruime galerij, boven-in de vergader zaal der Twee-de-Kamer te bemachti gen, of zooals «lat de laatste jaren het geval is, belegeren zij de Ridder zaal zelfs, wanneer daar de Ope ning.-zitting der Kamers gehouden wordt. Nu opent de Koningin de Staten- Generaal niet Weliswaar missen de Hagenaar en de buiten-stedeling de praal van den optocht niet, want Mi nister Heemskerk rijdt nu in den Ko ninklijken koets naar het Binnenhof. Maar met allen eerbied voor den Minister president zij 't gezegd, liet volk komt om de Koningin te zien. Echter ditmaal zijn er duizenden, die op Prinsjesdag naar Den Haag komen, zonder naar den luisterrijken stoet om te zien. Zij komen kijken naar dien anderen optocht van de duizend afgevaardigde vereenigin- gen, die straks het Volkspetionne ment naar 't Ministerie van Binnen- huadsche Zaken o-nttn bremzen. Vooral in den omtrek van het IIol- landsclie Spoorstation is het zeer druk. Daar komen al uren long de duizenden botoogers in extra-treinen aan. De groote groepen zooals Am sterdam en Rotterdam, die onder scheidenlijk 2000 en 1200 manifestan ten zenden, gaan in optocht van 't station naar t terrein aan den R-aam- weg. Ilaarlom zendt een optocht van 200 betoogers naar de Residentie. Omstreeks. 12 uur zal de betooging op 't terrein aan den Raamweg, dat ten wosten van het Haagsche Bosch buiten de stad gelegen is, be ginnen. De Voorzitter van het partijbestuur zal do bijeenkomst openen, waarna de heeren Troelstra, Hugenholtz, Schaper, Ter Laan, Helsdingen en Duys op zes verschillende tribunes liet woord zullen voeren. Dan spreken de heeren Henri Polak Mendels, Wibaut, Oudegeest, Her mans en Hegeraat en de dames Suze Goroeneweg en Ankersmit Deze toespraken worden afgewis seld door muzieknummers. Vervolgens begint men om kwart voor tweeën den stoet op te stellen. Om drie uur hoopt men daarmee ge reed te zijn. Vooraan gaat het Partijbestuur der S. D. A. P., dan liet Comité van Actie en de Soc. Dein. Kamerleden. Daarna komen de rijtuigen, waar- In de doozen staan, die de lijster, met liandteekeuingen bevatten. Ach ter do rijtuigen komt het eerste mu ziekkorps van de acht, die in den stoet meegaan. Dan komen de betoo gers op de fiets en de vertegenwoor digers van het dagblad „Het Volk" In ten langen stoet volgen nu de 20S federaties en afdeelingen der S. D. A. P. Hierop volgt de Bond van Soc.- Dem. Vrouweuclubs met 17 afdeelin gen. De nlet-aangesloten clubs ko men na de aangesloten vrouwen-ver een i gingen, dan de S. D. P., de Chris ten-socialisten, kiesvereenigingon en dan de zeer lange stoet van vakbon don met hun afdeelingen. Ten slotte komen de Bestuursbonden, do afdee lingen van de Nederlandsche Veree niging tot afschaffing van .Alcohol houdende dranken, de Arbeiders-cor poraties en de Arbeiders-zang vereeni- gingon. De duizend vereen igingen dragen oen C0U banieren mee en vela bonden mat leuzen betreffende hei algemeen kiesrecht. Met muziek en ontplooide banieren zal omstreeks 3 uur worden opge rukt. De stoet gaat de Java-straat (iu Westelijk-Den Haag) in en trekt over het Plein 1813 door de Alexander- straat en Parkstraat (die evenwijdig loopt met het Noordeinde, waar het Paleis staat) naar het Lange Voor hout. Het voorste gedeelte van den stoet trekt dan naar den Kneuterdijk en de Plaats. Daar gaat oen deputatie von 1~ personen naar het Bumenliof, met «ie rijtuigen. Daar wordt aan het Minis terie van Binnenlandsche Zaken het Volkspetitionneinent afgegeven. De stoet gaat dan over den Lange Vijverberg (langs den Hofvijver, waar de Parlementsgebouwen aan den overkant aan grenzen), over het Tour- nooiveld, liet Korte Voorhout, langs het Malieveld en de Koningskade naar het terrein terug. (Men zie venier het Eerste Blad). Stadsnieuws DE BETOOGING VOOR ALGEMEEN KIESRECHT. Maandagavond te half negen is in het Brongebouw de aangekondigd® bijeenkomst als betoogiing voor het al gemeen kiesrecht gehouden. Men woet dat volgens 't programma na af loop een optocht zou worden gehou den. Die zou gaan van 't Bronge- bouw naar *t Staticfn, om de afgevaar digden vodr den Rooden Dinsdag uitgeleide te doen. De vergadering is druk bezocht Nadat de aanwezigen verschillende socialistische Lederen hebben gezon gen, opent de voorzitter van liet Haar lemsch Arbeiders-Secretariaat, do liee L. J. C. POPPE, met een enkel wocird de bijeenkomst, deelt de voor den optocht genomen maatregelen mede en maant allen aan zich volko men ordelijk te gedragen. Spr. geeft het woord aan den heer A. H. GERHARD, uit Amsterdam, die 't een opwekkende en aangename plicht noemt hier op te treden. En dat om verschillende redenen. Op het petitionnement zijn in rond cijfer 316000 _ndteekeningon verkregen (Applaus) en dat heteekent dat 316.000 mannen en vrouwen in Nederland, zich volkomen bewust van den inhoud wan het adres dat zij tee- kenden, 't algemeen kiesrecht als een on v o o rwa ardei ij ken eisch beschou wen. Aan den vooravond staan we nu van den Rooden Dinsdag. Er :is nooit eon petitionnement als dit gehouden, waarbij zóóveel men schen van handteekeningen zijn alge- houden. Van alle andere zijden is daarvoor gewerkt. Maar er mag geen handteekemng worden gewon nen op een ander argument dan dit: „zijt ge voor het algemeen kiesrecht als wapen in den strijd". Is het niet voorgekomen dat men hoeft gedreigd, met alle mogelijke he- melsche straffen om de menschen van toekenen van dit petitionnement af te houden? Maar dit petitionne ment is de geduchts te uiting van ar- beiderswil die ooit in Nederland is vertoond, zegt spr. (onder applaus öe'r vergadering). De heer Gerhard geeft thans eon hzstórischen terugblik, waarin hij nagaat hoe men tot de actie tot uitbre.ding van het kiesrecht is gekomen. Hij memoreert hot optreden der ver eeniging voor algemeen kies- en stemrecht, die veel en goed werk ge daan heeft. In 1885 was het dat we ook optrok ken naar Den Haag en daar manifes teerden. Ook daa'r liepen we met vaandels en "riepen uit onzen eischvan algemeen kiesrecht. In 'die demon stratie was een uiting van volkswil. Maar na die Septemberbeweging van 18S5 die zulk een geweldigen indruk Ln Nederland had gemaakt kwam de grondwetsherziening van 1887 met een alleronnoozelste uitbreiding van kiesrecht. Na die grootscbe beweging van '85 kwam een tijd van gtroote te leurstelling on ook een tijd van groo te Inzinking, Niet onwaarschijnlijk is 't dat sommigen onzer tegenpartijen den Rooden Dinsdag van dit jaar zul len gaan vergelijken en gelijkstellen mot den 3en September van het jaar 1885. Maar wie lessen uit de geschie denis we t to putten zal tot do over tuiging komen dat die dag in 1885 noodig b geweest om de beteekenis van den dag van morgein goed te doen verstaan. Er worden geen hervormingen in 24 uur gemaakt, en elke teleurstel ling, hoe grnol zij ook zij, is een be langrijk paedagogisch moment in de volksgeschiedenis. In de beweging van '85 w as er nog iets, dat er op wees, dat .uien nog hoopte op u heerschende klasse, die men zou kunnen bewegen om recht ie doen. En dat was de vergissing van '85. De beweging was ook een wilsuiting van ten naar verhouding slechts "klein gedeelte van de Nederlandsche ar beidersklasse. iu '96 breidde men met een zeld zaam goochel aars tal en t het kiesrecht zóó uit. dat de eene arbeider het wél, en do andere het niet kreeg. Maar do 26 jaar sinds die manifes tatie van den 3den September zijn niet vcrgeefsch voorbijgegaan. Men weet nu, dat het algemeen kiesrecht niet de vrucht kan zijn van alleen een uiting van rechtvaardigheidszin, maar van een krachtige, wel-overwo- gen volksbeweging. Wij vragen hot algemeen kiesrecht niet als een recht, maar als een w a p e n. Dat „vragen" is trouwens slechts een wellevend haidsterm. Wij vragen op den Rooden Dinsdag het algemeen kiesrecht niet, wij eischen het evenmin, maar wij zeggen „Het algemeen kiesrecht kom t!" en dr^t is een diepgaand verschil. Wij zijn ons bewust van onze kracht. Nog nooit is er iemand geweest dje gepoogd hoeft net recht van algemeen kiesrecht te betwisten. Zelfs onze vroohjke minister niet(Gelach). Een argument, dat men er tegen heeft aangevoerd, is b.v. „het is zoo ge vaarlijk uf„het is zoo gevaarlijk voor jullie zelf I" Do ervaring heeft geleerd, dat al wat in net maatschappelijk leven gebeurt, slechts uitloopt ten nadeele van do onderliggende klasse. Wij zullen het recht slechts bezitten als wij de macht hebben het te verkrij gen. Wij moeten het algemeen kies recht vermoren. Morgen zal het in schitterenden glans uitkomen, dat na mens het Nederlandsche volk op een waardige wijze wordt verklaard Het algemeen kiesrecht komt! (Daverend applaus). DE OPTOCHT. Na afloop van 's heeren Gerhard's rede, vóór half tien, wordt in den tuin van het Brongebouw de stoet samengesteld, waarin ruim een twintigtal vereenigingen met banie ren en transparanten deelnemen. Daar zijn o. a. vertegenwoordigd de Haarlemsche afdeelingen van den Bond van Nederlandsche Gemeente werklieden, van d«n Ned. Stucadoors- bond, van den Centralen Bond van Bouwvakarbeiders, van de Vrouwen Ontwikkelingsclub, van den Alg. No- derl. Typografen bond, van den Alg. MetaaJbeworkersbond. van de Neder landsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, van den Nederl. Bood van arbeiders in de Kleeding- industrie, vau de S. D. A. P., van den A. N. T. B., van den Dienstnoden- boiid do Schotensche afdeelingen \uii de Soc.-dein. vrijz. Prop. Club, ■van de S. D. A. P. enz. enz. De luuziekvareenighig „Vooruit gang" opent den stoet, die zich over het Houtplein in beweging stelt in de richting-Station, geëscorteerd, door veel politie. De marscli wordt snel volbracht langs Groote Houtstraat, Groote Markt, Smedestraat, Kruisstraat, Kruisweg en Stationsplein. Het ge heel verloopt in de beste orde. al trachten een stelletje rumoerige avundwandelaars door geschreeuw en gezang er op hun manier 'n pretje van te maken. Te half elf wondt de stoet op het Stationsplein ontbonden. TER AARDEBESTELLING VAN Dr. M. J. HEN GEVELD. Maandagmiddag te half twee weid zoo als we reeds in 't koet meldden, hel stoffelijk overschot van Dr. M. J. HeagevóLd te'r aa'rde besteld. Velen die den heer Hengeveld ge- kond hadde'n, hadden zich om de groeve geschaard. De heer F. Smit Kiene sprak eenige woorden. Hij schetste het karakter van dien overle dene, die in zijn lijden zoo opgeruimd bleef. Gedurende dit lijden had liij nog vreugde en zaligheid gekend. Spreker roemde al zijn daden en noemde hem een held, die doör zijn vrienden geeerd werd. Als slot van zijn toesprak herdacht spr .hem als iemand, die trouw was in vriendschap, oprecht in woorden en beminnelijk in omgang. De heer Tm mink te 's-Gravenliage sprak hiesrna nog eenige woorden, waarna de oudste zoon van den over ledene bedankte voor de vele blijken van belangstelling. ÏÏET TOONEEL Opening van hst Twweelselzosn. Het tooneelseizoen is begonnen. Al- lorwegen branden de voetlichten in do theaters en gisteravond heeft de lieer Van Gasteren ook de deuren van den schouwburg aan den Jansweg laten openzetten. Dat is weer een knus-vertrouwelijk zitten in ons schouwburgje. Wol wa ren wo er ai verleden maand met de kermis, maar toen had men neut geen tooneelselzoen-lmpressles. 't Late zon licht on de snikheete zaal geven niet het interieur. Nu 't weer keuder is en de dag al vroeger om lamplicht vraagt, heb je meer 't gevoel, dat het nu hoort, hier zoo te zitten. Royaards (officieeier ..Het Tooneel") is gisteravond de eerste voorstelling kanon goven. Dit tconeelgezelschap heeft met hetzelfde stuk. als hier, te Amsterdam het seizoen geopend, nl. met „Vriend Fritz" van Erckmann Chcitrian. Voor Royaards en de zijnen is „Vriend Fritz" een novum, niet alzoo voor den Nederlandschen schouw burgbezoeker. Want Erckmann-Ciia- trian's urie-bcdrijvig tooneelstuk heeft reeds tientallen van jaren het theater publiek aangenaam bezig gehouden. Willem van Zuylen, Rosier Faassen, Possart en Bouwmeester hebben in de hoofdrol vau den rebbe triomfen gewerd. En menig Jong tooneelspeel- ster heeft geschwarmt oor de rol van Suze. Van Boem. die op 29 September zijn gouden jubileum als tooneelspeler in deze rol zal vieren, is nu de rebbe. Hij heeft reeds iu dit stuk gespeeld, toen hij in 't zelfde gezelschap als Willem van Zuylen was. Do tegenwoordige nestor onzer tooneelisten speelde ook nu met gevoelige innigheid den rebbe baud Slchcl. Royaards zelf was do Fritz Kobus. tVriend Fritz). Hij speelde vlot en vroolijk. Ziin spel kenmerkte zich door geestigheid vooral iu het tooneeltje met den landmeter Froderik en den ontvanger Iienero. Annie Jurgens gaf een lieftallige Suze Christel. Het slottooneel maakt», mee door 't goede spel der anderen, veel indruk. Over 't geheel wordt het stuk door Royaards in een dezen eigene opvat ting gespeeld. Deze opvatting geeft iets vroulijkoi's aan 't stuk, waar mee het wat snellere tempo overeen stemt. Do costuums waren zeer fraai. AD-INTERIM. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij H. J. B. llarring. Oranjestraat 19 roud, een scliildershemd. J. A. Derr, Weverstraat ncv 9, een bril. W. Schraudt, Glasblazerstraat 2, een zilveren vingerring. D. Smits, Kleine Houtstraat no. 49, een zilveren armband. li. Kerkhof, Verspronekweg 7, een zilveren schakelarmband. Th. Lefóbre, Anthoniesiraat no. 85, een ijzeren hondemn uil korf. Het bureau van politie, een bruin- lodercn dan.oeporiemonnaie. W. de Kruijff, Klein Heiligland 40, een ceintuur igouddraad). J. Verzijl hogen, Schneevoogtstr. 12 rood, een bril. G. Assendelft, Ursulastraat 3, een R.-K. vragenboekje. J. Jansen, Leidschestraot 116, een knipmesje. H. Bank, Vaartstraat no. 11, twee portretten. W. Spiers .Anthoniestraat 38, een zwarte ceintuur. E. van Gogh, Kennemerplein 18, een nikkelen rozenkrans. II. Oosterbaan, Tulpenstraat No. 5 rood, een wit kindei manteltje. C. do Bas, Spionkopstraat 15, te Schoten, oen daineshandtaschje met inhoud. Het bureau van politie, een jon genspot. II. Zwart, Patientiestraat 17, een kinderschoentje. A. van Dijk, Amsterdaanstraat 64, een stopsleuteL H. Daudey, Groote Houtstraat 163, een zilveren armband. L. G. van Buuringen, Patientiestr. 13, een foxterrier. J Prinsen, Casteleynstraat 19, een bril IETS OVER PLATVOETEN. Men schrijft ons De ooncurrentie der groot-industrie wordt voor het handwerk steeds drukkender. Er is oijna geen prac- tisclie schoenmakerij, waarop zij zich niet heeft begeven de xechuiek ver richt in de schoenfabricatie thans leeds wonderen. Met dit succes is de groot-industrie int us sc hen nog lang niet tevreden, maar stelt alies in hel werk, om nieuwe, steeds betere tech nische hulpmiddelen te vinden, en daarmede het geheele gebied van de schoenmakerij voor zich te veroveren en het handwerk overbodig te maken. Tot het succes der groot-industrie draagt echter in onze branche het handwerk een groot gedeelte, zij het ook tegen wil en dank, bij. Het pubhek wordt dikwijls door den iiiaat-schooninakcr niet beter, maar soms slechter bediend, dan door do groot-industrie. Wie kan het nu het publiek euvel duiden, als het de besteld-schoenmakerij mijdt en zijn laarzen in een winkel koopt, waar ze, al zijn bet vaak marteltuigen in de grootste keuze en netheid vootr goedkooper prijs aangeboden wor den V En de klanten, die bij een schoonmaker verzachting en genezing zoeken van hunne voetkwalen, maar die niet vinden, omdat de schoenma ker geen orthopaedisch goeden schoon weet te makenwie zal het hun kwalijk nemen, als zij naar een schoenwinkel gaan Waar zenuwen gedrukt, de bloedsomloop gestremd, de voeten gezwollen zijn, lijdt de ge heele mensch vele menschen hebben ware folterkwalen aan him voeten te dulden, grootendeels alweder door de schuld der schoenmakers. Er zijn helaas maar weinig schoen makers. die deze kwalen met beleid kunnen verhelpen en tegengaan. Hoe hoog zou niet het handwerk in zijn producten en in de achting van het publiek staan, als het in staat ware op wetenschappel ijken grondslag te werken. De groot-industrie zou niet op liet halve succes bogen, dat zij thans heeft. Voor de schoenmakerij staat nog een oneindig groot gebied open. Dit is het gebied van individueel- en ab normaal schoenwerk, want op dit gebied zal de groot-industrie er wel niet in slagen, het handwerk op zij te duwen de technische bezwaren zijn te groot. De platvoet is een der meest voor komende abnormale voeten. Een pas in wending zijnde platvoet is te ge nezen door doeltreffend schoeisel, de platvoetzolen kunnen de pijn ver- lichtep, voor bon, die maat-schoen- werk voor dergelijke voeten niet kun nen betalen evei\wel is de platvoet- zool een handelsartikel. Is echter do voetkwaal verouderd en het voetgewelf geheel doorgezakt, dan is de verzakking op te hcffon door doelmatig schoeisel, maar «lil. ig voor do beurs van een werkman niet' te bereikendeze moot zich behelpen met plat/voetzolen. Deze zolen wor den eenvoudig ln do confectielaars gestopt en na eenigen tijd zakt én zool én laars geheel door. wat na tuurlijk de pijn niet vermindert. Kun nen de patiënten den prijs van een paar aangemeten laarzen betalen, dan zal zonder twijfel do medicus zijn patiënt verwijzen naar een ervaren orthopaedisch schoenmaker. Rubriek voor Vragen Goaboooeerden hebben bet voorrecht, vragen op versohillend gebied, mils ioor beantwoording vatbaar, iu tc zenden bij de Redactie vau Haarlem's Dagblad, Oroola Houtmaat 53. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en koo spoedig mogelijk. Aau vragen, dio ni6t volledig naam «n Woonplaats van den inrc-ndar vermelden wordt gaen oaadaoht geschonken. VRAAG. Wanneer een vader een huis verkoopt, maar niet heeft over gedragen, en de moeder daarna overlijdt, zijn de kinderen dan ver plicht het huis over te dragen ANTWOORD. De kinderen zijn ou voor htm deel in het eigendoms recht getredenmaar wat verkocht is. blijft verkocht en zij zullen met den vador moeten transporteeren. Ook kan een boedelscheiding worden, gemaakt, waarbij het huis aan den vade-r wordt toebedeeld, en dan kaï^ deze de overdracht zelfstandig be werkstelligen. VRAAG. Ik ben aangeslagen, voor 1400 inkomstenbelasting en voor bedrijfsbelasting krijg ik een aanslag van 7.15. Hoe komt dat uit? ANTWOORD. Uw inkomen is dan voor de bedrijfsbelasting bepaald op /1000 en dan kan uw aanslag in komstenbelasting ook wel uitkomen, want u moet denken aan den aftrek van f 500 voor noodzakelijk levens onderhoud. waarbij dan misscliien: nog vrij wat komt voor kmderaftrek. Hadt u ons alles opgegeven, dan zou den wij het precies voor u hebber uitgerekend. VRAAG. Het bedrag der belas ting op hedrïj's- en andere inkomsten is voor mij bepaald op f 12.10. Hue groot is dan mijn inkomen WJ'WOORD. Het wordt geschat op 1300 ii 1350. VRAAG. Ik had permissie, om Zaterdagavond half tien weg te gaan en Zondag om twaalf uur thuis te zijn. doch om de redenen, die ik op- gecevétj heb, kwam ik een dag ie iaat om kwart voor negenen in mijn dienst en ben toen zonder betaling weggezonden. Heeft men daar recht op ANTWOORD. De redenen, die u ons opgeeft voor het te laat komen, komen ons niet voldoende voor. U hebt aanleiding gegeven voor onmid dellijk ontslag en zijt daarom schade loosstelling verschuldigd. VRAAG: Ik heb een huiis gekocht, maar 'nog niet laten overboeken. Nu is de moeder overleden en willen de kindé'ren het huis verkoopen. Hebben zij daar recht op? ANTWOORD: Neen, als u eenig be wijs hebt van den koop, vervoeg u dan bij oenen advocaat, want dan zullen de gezamenlijke erfgenamen tot leveling moeten worden gedag vaard. VRAAG: (motto B). Als men in de bedrijfsbelasting f 15.40 moet betalen, op hoe hoog is dan het inkomen be rekend. ANTWOORD: f 1500. De buitenge wone opcenten zijn onder uw aanslag begrepen. VRAAG: Mijn dienstbode kwam I Mei in dienst. Thans heb ik haar den «Lenst opgezegd tegen 15 Sept. Nu heb ik haar met 6 Aug. geen kermis gege ven. Had ik daar 'recht op? ANTWOORD: Ja; in uw geval is het geen gebruik om de kerinisfooi nog te geven. VRAAG: Is een meisje dat gehuurd is voor dag en nacht en een godspen- ming ontvangen heeft, verplicht dien terug te geven als bet haar met be valt? ANTWOORD: Ja, wanheer do dienstbetrekking maar niet langer dan drio maanden geduurd heeft. Binnenland DE KONINGIN NAAR DE MANOEUVRES. Na een bezoek van den comman dant van Tiel's vrijwilligerskorps aan Het Loo, is vastgesteld, dat, om zoo veel mogelijk uiterlijk vertoon te voorkomen, de wacht door dit korps niet, zooals aanvankelijk was vastge steld, zal betrokken worden tijdens het verblijf von II. M. de Koningin te Kerk Avezantli. Gedurende het verblijf van H. M. do Koningin zijn aldaar maréchaus- sées gestationneerd. MISHANDELING. Te Alkmaar heeft de scharenslijper J. J. F. met oen scheermes zijn vrouw en zijn schoonzuster vrij diepe wou den tn den hals toegebracht, die ech ter niet levensgevaarlijk zijn. STAKING. Op de stoom houtzager ij van de fir ma A. de Haan en Zn. aan de Jacob- Calskade, te Amsterdam, hebben gis ter 60 werklieden om een looneischi gestaakt In den loop van den dag kwamen zich volgens meedeeling detr firma weder arbedera aanmelden.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6