VORST EHVRiENDSGHAP NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e jaargang. No. 8665 Verschijnt dagelijks, behaire op Zo»- en Feestdagen. woensdag 20 september ïsn b HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T e N TI N: v___ K(IQriOM PBR DRIE MAAMDEN: fftgf sS§sii|? Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regei meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor marlem L4ü Haarlem van 1—5 regels 1.elke regel meer ƒ020. Reclames 30 Cent per receL Voor de dorpen !n den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) Advertentiên van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsin? £.anCS PSLp0it d00r Neder,andJ® ©Xx raffilö 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant P P g' Afzonderlijke nummers0.0214 aaTVrnSiM#&>zf9B r Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37K Redacüe en Administratie: Groote Hootstraat 53. de omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Teleloofintimmer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Znider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentlëa en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALT A Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. TWEEDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1414 Jong blij ven en bevrijd ran sleer. Toen een man die veertig jaar was geworden, met zijn verjaardag werd geluk gewenscht, erkende hij met zucht, dat het bereiken van dien tijd hem angstig maakte. „De tijd komt nu", zei hij, „dat ik gevaar loop toestanden goed te vinden omdat ze al zoo lang hebben bestaan en mij te verzetten tegen nieuwe dingen, om dat mijn frischheid verloren dreigt te gaan. Als ik vandaag voor mijn toe komst twee wenschen mocht uitspre ken, zouden het deze zijn „m mijn geest jong blijven en mijn ver- etand vrij van sleur Deze man zag het gevaar en heeft dus de kans, het te ontwijken, maar hoevelen onder ons zijn er niet. die er blind voor blijven Zij zijn het, die ondergaan in sleur en zucht tot be houd van bestaande omstandigheden, dat wil zeggen van verouderde vor men. De tijdsperiode, die zij door maakten en die hun succes en voldoe ning schonk, schijnt hun het is ver klaarbaar de ideale en de juiste, zoodat zij met tegenzin gewaar wor den, dat ook aan de omstandigheden, waaronder zij hun bloeitijd beleefden, getornd on veranderd wordt. Dat geldt voor ons persoonlijk be staan en niet minder voor ons ge meenschapsleven. Veranderende in zichten op hot gebied van de samenle ving brewpeh mee. dat bijvoorbeeld de taak dor gemeenten voortdurend in de lengte en in de breedte tegelijk aan 't groeien is. Niet zonder belemme ring evenwel. Hier Btuit een nieuwe loot tegen een ouden muur van hard nekkig verzet, ginds raakt een wortel van den boom den steenachtigen bo dem van behoudzucht. Of is het niet waar, om ons even tot Haarlem te be palen, dat er groot verzet is geweest tegen de gemeentelijke exploitatie van de lichtfabrieken van het duinwater en de daarmee noodzakelijk gepaard gaande afkeuring van particuliere pompen van de melkverordening? En toch staan wij, naar mijn vaste over tuiging, nog maar aan het begin van de bemoeiingen der gemeenten. Zij die na ons komen zullen nog heel andere 'dingen zien. waarover wij bedenkelijk het hoofd zullen schudden, wanneer we er niet zooveel mogelijk, voor zor gen, al grijzen ook onze haren, jong te blijven van geest en ons verstand' vrij te houden van de boeien van de sleur. Dit is geen partij zaak. Alle politieke richtingen worden gelijkelijk aange grepen door den geest van den tijd, die werking en wisseling is. om het vastroesten te beletten. Toen ik het tijdschrift Gemeentebelangen doorbladerde, heb ik mij verfrischt gevoeld door de nieuwe gedachten, door de nroefnemingen, die op het stuk van gemeentezorg hier en daar en overal in het buitenland opkomen en ingesteld worden misschien gevoe len ook anderen belangstelling voor de kleine en natuurlijk onvolledige opsomming, die ik daaruit heb opge diept. Of we nu dat alles maar dadelijk als geniale uitvindingen zoo gauw mogelijk in Haarlem moeten toepas sen? Zeker niet, want veel is nog in het stadium van de proefneming en er is allicht een en ander, dat weg verschil van omstandigheden ons niet passen zou. Maar tot nuttig nadenken brengt het allicht. Zoo moet het ons treffen, dat van de 50 grootste steden In Engeland en Duitschland 42 in Engeland en 23 in Duitschland haar eigen gemeente tram hebben. Dit voordeel (Ik zeg niet In financieelen zin) kunnen wij Haar lemmers wel waardeeren, die aan de eene maatschappij concessie voor een ceintuurbaan hebben verleend, aan een andere, waar we een beetje bang voor zijn, een dito midden door de stad, terwijl de eerstgenoemde een gedeelte van den omtrek bereikt en de tweede een ander deel van de om geving met de stad Haarlem schijnt te willen verbinden, Had onze ge meente zich tijdig met haar omge ving verstaan, dan zou deze chaotl-; sche toestand zeker niet zijn ingetre-1 den. Een betere dienstregeling, de ze kerheid baas te blijven op eigen ter rein zou allicht tegen een nadeelig saldo hebben opgewogen. Eigenaardig genoeg hebben maar 39 van de 50 in Engeland eigen water leiding en 48 in Duitschland, daaren tegen resp. 49 en 48 eigen badinrich ting. Engeland zit nog onder den druk van concessionarissen, in 21 van de 50 steden is een gemeenteglasfabriek, in Duitschland hebben van de 50 steden die 50. Charlottenburg heeft een school voor slechthoorende kinderen waar om niet? Haarlem heeft er wel een voor achterlijken. In Duitschland, het land bij uitnemendheid voor nieuwe banen voor een gemeentebestuur, wordt zelfs gedacht over verzekering van schoolkinderen tegen de finan- cieele gevolgen van ongevallen op school. En Halle heeft niet alleen een statistisch bureau, maar organiseert tegen het einde van den schoolcursus bijeenkomsten met do ouders, waarin met hen de voor- en nadeelen der ver schillende beroepen worden bespro ken en alle andere quaesties, die met de beroepskeus in verband staan. Dit is maar een stap en niet eens zoo'n heel groote stap verder, dan wat de gemeente Haarlem doet. als zij bij de aangifte van een geboorte den vader een boekje met raadgevingen over de behandeling van zuigelingen mee naar huis geeft. Ja, ze durven in 't buitenland. Een klein plaatsje in Oost Pruisen, Bi- sehofstein, met 3200 inwoners, heeft nadat de waterleiding ln gebruik ge nomen was. een elecirische centrale en meteen maar dadelijk een volksbod gesticht I De verpleging van lijders aan tuber culose wordt bij ons aan het particu lier initiatief overgelaten, al wordt dit, vrij karig, door de openbare kas sen gesteund. De Engel sche gemeente Bermond8ey evenwel beschikt drie bodden in een sanatorium en de Raad van Halberstadt heeft 500 Mark gegeven en een stuk land in gebruik, om daarop personen, die bozig waxen van tuberculose te genezen, aan 't werk te zetten. Ik zal volstrekt niet beweren, dat er r.iet opk wel malle dingen gebeuren Lu 't buitenland. Toen bijvoorbeeld de gemeente Essen niet verkoos aan een Ingezetene water te leveren, voordat hij een oude schuld van vroeger gele verd water had betaald, stelde de rechter haar ln 't ongelijk, omdat wa ter tot de onontbeerlijke eerste levens behoeften behoort en de gemeente al leen het hem leveren kon. De weige ring werd dus geacht te zijn in strijd met de goede zeden I Of daarna de helft van de Essena- ren het watergeld schuldig bleef, ver meldt de historie niet. Eenlge maanden geleden heeft het college van B. en W. van Haarlem per circulaire verzocht, ons stods- schoon toch zooveel mogelijk te ont zien. een streven, dat alle lof ver dient, maar schuchter lijkt vergeleken bij het optreden van don gemeente raad in Wilmersdorf. Daar is eenvou dig een bouwverordening ingevoerd, volgens welke de bouwvergunning wordt geweigerd voor allo bouwwer ken en verbouwingen, als daardoor het eigenaardig uiterlijk van het stra- lenbeeld benadeeld wordt. Zelfs voor schilden, opschriften en afbeeldingen ls de goedkeuring der bouwpolitie noodlg. De huizen moeten zich aan hot karakter der omgeving aanpassen en ingericht worden op een wijze, die het kunstgevoel bevredigt. Zoover zijn wij in Haarlem nog lang niethier kan ieder een monstrum bouwen, als hij maar genoeg vierkante meters licht en lucht geeft. Datzelfde Wilmersdorf heeft onlangs een schoolpolikliniok voor tandheel kunde geooend. Het trekken is er kos- i teloos, een vulling kost dertig cents, maar is gratis voor behooftigen. Den ken wij Haarlemmers er wel eens aan. dat l.ler nog niet eens een tandheel kundige kliniek voor volwassenen be staat, terwijl iedereen toch weet, dat een gezonde mond niet alleen voor de fraaiigheid, maar wel degelijk ook voor de gezondheid dienstig is? Do gemeente Dresden ziet ook niet tegen het ongewone op. Zij houdt toe zicht op barbiers en kappers en vond in 1910 35 gevallen van ernsti ge tekortkoming, behalve nog een aantal kleinere gevallen, die op eer ste aanzeTiug direct werden verhol pen. Nu do stad gaat controleeren. Gaan we ons vroolljk laten scheren. In een volgend artikel meer, de stof is overvloedig. J. C. P. Buiteniandsch Overzicht Europa en Marokko, De Matin geeft het volgende IRONISCHE ARTIKELTJE De boschwachter van een groot landgoed in de omstreken van Parijs ontving dezer dagen bezoek van een meneer, die zonder eanige inleiding tegen hem zei de U is me bijzonder sympathiek en ik kan me bost begrijpen, dat men u het toezicht over dit uitgestrekte landgoed opgedragen heeft, dat vroe ger wemelde van stroopers. U bent al te vriendelijk.... Ik zal er dan ook wel voor op- issen, u uw plaats te doen verlie zen door u niet leelijke verzinsels zwart te maken. U moet dus toege ven, dat ik geen slechte buur ben. Maar daarom ls het ook billijk, dat u mij uw dankbaarheid toont door mij het kleine huisje cadeau te doen, dat u an,n de grens van uw goed juist hebt laten bouwen Wat blieft u Zeker, en als wij die vriend schappelijke overeenkomst gesloten hebben, dan kunt u rustig voortgaan uw functies uit te oefenen. Het zal voor u voldoende zijn ten einde de goede betrekkingen tusschen ons fcweecn te doen voortduren dat u mij toestaat af en toe eens een paar konijnen en fazanten te komen schie ten en wat vruchten en groenten te plukken op de bezitting, die onder uw toezicht geplaatst is... U ziet wel, lastig maak ik liet u niet Wat antwoordde de boschwachter? Laat het u genoeg zijn te weten, dat hij een sterke kerel is en stevige spijkorschoenen draagt Do Echo do Paris schrijft, dat ondanks het besliste stilzwijgen tn officieele kringen, zij in staat is het volgende overzicht te geven van •T DUITSCHE ANTWOORD, dat te Parijs is aangekomen Duitschland geeft het denkbeeld niet op van een internationaal toe zicht (comtröle) op het beheer van Frankrijk in Marokko, wijl het de aangeboden waarborgen onvoldoende acid. Het blijft ook effectieve deelne ming vtragen in alle openbare werken en spoorwegen, waarvan de uitvoe ring door de Sheriffijnsche regeering aan Frankrijk zou worden opgedra gen. Het biedt daarentegen ook deel neming aan in de ondernemingen, welke aan Duitschland worden toe gewezen. Een ander geschilpunt is de douone-quaestie. De Duitsche opmerkingen zijn in verzoenenden en gematigden geest gesteld. Een ander Fransch dagblad, het Journal vreest, dat de Fransche regeering moeilijk het terrein zal vinden voor de overeenstemming. 1-Iet gaat toch om BEGINSEL-QU AEST1ES, WAARIN FRANKRIJK NIET VERDER KAN GAAN. Verschillende andere Fransche bla den schrijven in denzelfden geest Ziehier nog «enige aanhalingen De Petit Paruien zegt dat de Fransche regeering den aangeboden afstand van grondgebied aanmerke lijk acht, en in ruil daarvoor het protectoraat over Marokko geheel vrij, zonder eenige belemmering wenscht. De Figaro oordeelt Duitschland staat slechts de helft toe van hetgeen wij vragen en wat wij vroegen in Marokko is een ge heel, waarvan niets kan worden afge nomen. De minste beperking van de vrijheid van handelen van Frankrijk ontneemt er alle waarde aan. De re geering is gegaan tot aan de uiterste grens der concessies. Daarmede moet Duitschland zich tevreden 6tellen, of het krijgt niets Een hoofdartikel van de E c h o de Paris bespreekt de toenemende op winding tegen eiken afstand van grondgebied in den Congo, welke op winding de afsluiting van de over eenkomst in gevaar zou kunnen brengen, zoo de onderhandelingen nog lang worden voortgezet Het blad verzoekt om de Fransche reserves nog niet naar huis te zenden zoo het Duitsche antwoord niet be vredigend is. Een nieuw opduiken van het oor logsgevaar OORLOGSZUCHTIG wordt ook weer de T e m p s, die o.a. schrijft Frankrijk rich het woord van Roosevelt eigen makend ziet in, dat oorlog niet het allerergste kwaad Is. Een oorlog is niet het ergste kwaad, maar een noodelooz© oorlog is een groot kwaad. Sinds drie maan den onderhandelt men over een ver drag, dat aangenomen zou zijn, in dien Duitschland te goeder trouw en met eenige bonne grace onderhan delde. Doc«r de verontwaardiging op te wekken, waarmede het Fransche publiek thans bezield ls, heeft de Duitsche regeering zonder verklaar bare reden een zware verantwoorde lijkheid op zich geladen. Hierom wenschen wij, dat Van Kiderlen dui delijk antwoordt. Door voort te du ren zou de dubbelzinnigheid nog wat andere kunnen veroorzaken dan fi- cieeie ruïnes te Berlijn en voor langen tijd elke mogelijkheid van entente te niet doen, tusschen het veel ei schend.© Duitschland en het ein- ilijk. in verzet komende Frankrijk. De Duitsche pers is het met deze beschouwingen niet eens. De V o s- sische Zeitung schrijft o. a. „Men dicht in de Fransche bladen aan Duitschland plannen en voorstel len toe, die voor Frankrijk onaanne melijk genoemd worden, om later, wanneer de werkelijk door Duitsch land gedane voorstellen door de Fransche regeering aangenomen worden, zegevierend te kunnen ver kondigen „ZOO- EN ZOOVEEL HEEFT DUITSCHLAND MOETEN TOEGEVEN 1" Zoo handelde do Par ij sche pers, toen zij eerst, in strijd met de waar heid, beweerde, dat Duitschland eco nomische voorrechten in Marokko verlangde, om daarna toen niet meer te ontkennen was, dat Duitsch land slechts economische gelijkheid eischte de zaak zoo voor te stellen, alsof het door den nood gedwongen, van zijn z.g. oorspronkelijk stand punt was teruggekomen. Een soortgelijk spel wordt nu ge speeld met de waarborgen en hetzelf de ls te verwachten, wanneer de quaestie van de territoriale conces sies in den Congo aan de orde is. Van dit gezichtspunt uit moeten de uitlatingen van de Parijsche pers over den inhoud en de ontvangst van de Duitsche antwoord-nota beoor deeld worden." Indien deze uitlegging juist is en den schijn van waarheid heeft ze wel dan behoeven we ons voor het Fransche pessimisme nog niet ongerust te maken. Bovendien verzekert een ander be richt uit Parijs, dat de Fransche en Duitsche onderhandelaars nu inder daad EEN OPRECHTE BEGEERTE NAAR EEN BEVREDIGENDE OPLOSSING TOONEN. Gelukkig 1 Beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald I De volgende bespreking tusschen de onderhandelaars zal vermoedelijk Donderdag plaats hebben. EEN GEVECHT IN MAROKKO. Uit Scfrou wordt geseind, dat ma joor Brémond met ongeveer 1000 man den vijand tegemoet trok, die een aanval trachtte te doen op liet kamp van luitenant Metzinger, maar door dezen door kanonschoten werd te ruggedreven, genoodzaakt onder het vuur van de colonne Brémond te ko men en ten slotte met groote verhe zen werd teruggeslagen. Van de sje- riffijnsche colonne werden vier man gedood en vijf gewond. 't Zijn MOEILIJKE TIJDEN VOOR SPANJE, zéér moeilijke zelfs. Volgens uitlatingen van den mi nister-president beschikt Spanje over een troepenmacht van 112.000 man waaronder slecht bereden cavalerie regimenten en artillerie zonder vol doend© bewapening. Daarvan staan 73.000 man ongeveer te Melilla en omstreken, gewikkeld in een verwoe den strijd met de landsbewoners, wel ke strijd vooralsnog niet geëindigd schijnt. En dan zijn er in Spanje zelf ern stige onlusten. Te Valencia, Barcelo na, Aldra, Cercageote en nog andere steden, zijn stakingsonlusten, die een revolutionair karakter hebben aange nomen. Op verschillende plaatsen is dan ook de staat van beleg afgekon digd. Het spant vooral te Alcira, waar de revolutionairen de macht vrijwel in handen hebben. De stad is gedeelte lijk door dynamiet verwoest. Het stadhuis i9 verbrand. Ook is een po ging gedaan om een klooster in brand te steken. De regeering is niet bij machte, om voldoend© troepen naar de bedreigde steden te zenden. Het moet gebleken zijn, dat de lei ding dei- ongeregeldheden in lianden i vreemdelingen is. DE DOOD VAN MINISTER STOLYPIN heeft in Rusland veel opschudding gebracht. Vele bladen verschenen in rouw rand en bevatten artikelen over de beteekonis van den overleden staats man. Scherp wordt over de misdaad ge oordeeld. Scherp ook. over de politie- toestanden. De revolver van den moordenaar Bagrof was dezen door... politic-autoriteiten verstrekt. Officiee le registers bewijzen dit. Het vermoeden, dat de revolver met dum-dum-kogels geladen was. ■wordt steeds waarschijnlijker. De moeder van Bagrof heeft zelf moord gepleegd, uit verdriet over de daad van haar zoon. Do Tsaar begaf zich naar het zie kenhuis en woonde daar de dooden- FEUILLB1 OiV! :rki naar het Engelscb. 27) Langzamerhand begon de steen, die links van den kring gemikt was, om zijn eigen as te draaien, tot hij zoo wat in 't midden lag. lntusschen de den do vegers hun uiterste best en waren met demonische kracht aan het vegen, totdat de steen, voor zoover ik kon oordeelen, ongeveer een paar voet aan dezen kant van den buiten- sten cirkel bleef liggen. Niet genoeg ontbeten, merkte ik hardop en misschien alles behalve edelmoedig op. Mijn oordeel was ech ter niet dat van den captain aan den overkant. Mooi zoo. Barker, schreeuwde de Kolonel, dat is een goed schot voor nummer één. Men moet ziju steen zoo dicht mogelijk bij het huis spelen, zoo legde mijn tegenstander uit. Als hü niet ver genoeg is. dan kan hij nog verder ko men, maar als hij te ver is, dan komt hij bij lederen duw in nog slechter conditie. Ik nam dit in mij op met.de bereid willigheid van iemand, die in aller lei spelen ai veel behendigheid aan den dag heeft gelegd en wierp mijn volgenden steen met veel minder krachtsvertoon. Veeg. schreeuwde de Koning plotseling. Vegen, voortdurend vegen. Kom bezemsflink doorzetten. Man, je bent een stoffel. Deze laatste uitdrukking, op een toon van sroote droefheid en verwijt geuit, klonk in mijn ooren als een on- ncodig heftige uitval. Mr. Barker bracht mij nogmaals op de hoogte, Zij schuiven uw steen uit de baan, zei hij, omdat het een stoffel ls. Eenigo meters voor het „huis" is er n.l. een lijn op het ijs gekrast, die de „stoffellijn" genoemd wordt. Als men zijn sieen daar niet overheen krijgt, is hij Luiten spel. ik voelde mij vernederd door mijn in 't oog vallend gering succes, of schoon ik tevreden gesteld was ten opzichte van de manieren des Ko- nings. Nadat de nummers één hun twee steen en hadden geworpen, kwamen respectievelijk de nummers twee hun plaats aan het begin innemen, ter wijl de onderwijzende Barker en ik on ze plaatsen tegenover elkaar tusschen de vegers innamen. Toen de captain mij verzocht te ve gen. veegde ik met de energie van een sterk man, die begeerig is rijn deel van het werk te doen. Inwendig schold ik op het onbeduidende van het gehoe- 1© spel. Hel spel kwam uüj al te kin derachtig en onnoozcl voor, omdat ik mij voorgesteld had hier veel kxacht aan te moeten wenden, om succes te hebben. Niettegenstaande verveel ik mij allerminst. De omstandigheden werkten zoo mee, dat hot weinig op- wc lekende van het spel daardoor ver geten werd. De heldere zou, de scher pe lucht, het prachtige uitzicht, dit met elkaar was wel voldoende om uit den meest suffen geest de verveling te verdrijven terwijl het bijzonder opge wekte en- enthousiaste van de andere spelers op zichzelf een bron van voort durend, al was het dan ook ©enigszins geminacht genot, voor mij uitmaakte. Ik zag met belangstelling toe op wel ke manier de nummers twee en drie hun steeneu wegwierpen hoe num- mor tw ee van de andere partij, de ii^tructiea van Kolonel Stuart letter lijk opvolgend, er in slaagde zijn steen in het midden van het huis te leggen, „een potdeksel", zooals zij het noemden. Hoe de Koning rijn partij aanried om dien steen uit rijn mooie positie te werken door krachtig een steen recht vooruit te werpen, en hoe de Kolonel zijn mannen weer verzocht om wach ters. om het potdeksel heen te leggen en het zoo roor deze vijandige aanval len te beschermen. Toen de beurt aan do captains kwam, om te spelen, lie pen zij naar de beginstreep,. terwijl de respectieve nummers drie zich opstel den m het hum, hetgeen bij alle spe lers de grootste opwinding ten gevolge had, behalve bij mijzelf, in weerwil van onze pogingen lag het potdeksel nog altijd midden in het „huis en het naderen tot dezen steen werd be waakt door twee andere steenen, on geveer twee voet van elkaar af. liet eerste schot van den Koning schoot een van de twee wachters weg, maar bleef liggen op de plaats, die do weggescholen steen zelf ingenomen had, waardoor de zaken precies zoo bleven als zij waren. Kolonel Stuart trachtte toen de ope ning tusschen de twee steenen te ver sperren, maar uit vrees van meer kw aad dan goed te doen, deed hij een lieel zacht schot, dat niet eens over de stoffelsueoy kwam. om welke re den zijn steen zonder pardon ter zijde werd geschoven. Toon speelde de Koning zijn twee den steen, het laatste schot voor onze partij. Ten gevolge van bedrevenheid, zoowel als "©luk. draaide de steen tus schen de twee wachters door, raakte daarna het potdeksel aan en schoof het kalm van zijn plaats, terwijl hij daarna zelf tot potdeksel werd verhe ven. Ik was voorbereid op bijvalsbetui gingen, maar zeker had ik niet die wilde uitroepen en geestdriftige geba ren verwacht, waarmee onze nummer drie dit gelukkige schot van den Ko ning begroette. Man, het is kranig I riep hij zoo hard mogèlijk. Jij kent het spelHeel goed gespeeld en bij deze loftuiting zwaaide hij zijn bezem hoog in de lucht, en gaf zich lucht in een krij- sehend geschreeuw. Het door de zon verbrande gelaat van den Koning glom van genoegen over zijn succes, en mij op don rug kloppend, plaagde hij mij, dat mijn tweede steen buiten spel had moeten blijven, en ?ai mij eenige practische raadgevine-en over de methole van wegwerken. liet laatste schot moest echter nog gegeven worden. Het was mogelijk, dat Kolonel Stuart even gelukkig was als de Koning en rijn eigen steen weer in de plaats van den w mnenden legde. Wat hij werkelijk -leed, was een van onze steenen aanraken, zoo dat hij binnen den cirkel kwam en wij zoodoende twee steenen binnen de kringen hadden tot groote verrukking der spelers van onze partij en tot schrik van onze tegenstanders. Toen alle spelers een beurt gehad hadden begonnen wij weer opnieuw. Bij mijn tweede poging had ik veel meer succes dan bij de eerste. Allebei mijn steenen bleven in het spel, en een van de twee kwam in de tretsche po sitie van het potdeksel- Langzamer hand begon er iets van het enthou siasme der anderen in mij te komen. Ik veegde niet meer mot de overdre ven energie van den goedhartigen ve ger, maar met waren spelijver. Voor mijn eigen schoten spande ik al mijn krachten in, en daarvoor werd ik be loond met aardig wat succes cn een pluimpje van mijn captain. Rij één gelegenheid zelfs, toen ik er in slaag de een goed schot van den nummer één der andere partij uit het „huis" te verdrijven werd ik beloond met een „Heel goed gespeeld". Eindelijk bij 't laatste spel voor den lunch deed ik een paar worpen, die do Koning „twee volmaakte nummers één" noemde. Mijn hart zwol van trots en ik keek rend om van de uitdruk king van bewondering te genieten, die ik voelde, dat zoo'n snelaanleerenden nieuweling moest oowekken. Mijn blik viel op Miss Anch ester en Horr Schneider, die achter mij naar het Spel stonden tc kijken. Hun voetijzers en elleboogbeschermers, benevens hun blozende aangezichten, deden zien, dal zij ln de toboggan naar benoden waren gegaan. Zij wachtten en bic ven kijken tol he: einde van hot spel. toen do Koning en ik. dc overwinnaars bli deze ontmoeting, ons bij hen voeg den en wij te zamen in de richting van bet Brun-varad terugwandelden. Do Koning, die den detective onder den arm genomen had, liet Miss Anchcs- ter aan mij over. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5