men don dader duidelijk roepen: „Ik ben het geweestIlier beu ik Hierop ontstond de grootste ver' warring. Alleen Bagrow blecl kalm. Hij trachtte niet to vluchten, doch werd door de kozakken van do lijf garde mishandeld. De muzikant Kerver is niet gewond door een van Bagrow's kogels, doch door een slag, hem door een kozak toe-gebracht, omdat hij te vroeg van ziin plaats opstond. Deze lezing van een ooggetuige ver schilt nogal van do officieede. Stadsnieuws HOE KUNNEN WIJ DEN OORLOG ONMOGELIJK MAKEN? Deze vraag zou Donderdagavond blijkens een door de afd. Haarlem van de Vrije Socialistengroep' spreitle circulaire in een vergade- r.ng in de groote zaal der Sociëteit Vereend ging door de sprekers H. Kolt- hek Jr. en J. \V. Smit, worden be spreken. Gemelde circulaire bevatte dc uitnoodiging aan de arbeiders, om „in d.chte drommen op te komen." Nu, dichte drommen zijn er niet. Mam- één dichte drom van 85hoorders (w.o. tien vrouwelijke) zit vóór in dc zaal bijeen. En verder is er nog hier en daar een journalist, en hier en daar 'n politieman. Overigens een groote leegte. In deze weinig opvroolijkende leege stoelen-omgeving is van 8 3/4 tot 10$ uur in alle kalmte vergaderd. Heel rustig. Twee sprekers, dlie het eens zijn, en geen discussie, geen de baters, geen vragenstellers zelfs... De heer ADEMA, voorzitter de'r afd. Haarlem van de Vrije Socialisten, opent met een enkel woord de bijeen komst. Deze d'oeJt mede, dat de Vrije groep behalve de sprekers Smit e'n Kolthek ook den socialist II. A. Ge:r- harct heeft uitgenoodJigd, die evenwel heeft geantwoord geen nut In een dergelijke bijeenkomst te zien, en voor da invitatie bedankte. De heer H. KOLTHEK Jr., de eer ste spreker, wijst op de toebereidse len voor een eventueelen oorlog, die millïoenen guldens hebben gekost. In allo landen van Europa heerscht spanning, en ook ons volk is al bij de quaeetie betrokken, ook in Neder land zijn al bijzondere maatregelen genomen. Spr. wijst er op hoe groo te en scliadeiijke gevolgen een oorlog zou hebben. De kwestie nader beziende, merkt hij op hoe het rner gaat om Marok ko een zeer rijk land met vele vruchtbare streken, dat door zijn lig ging gemakkelijk te exploiteerea is, en bij uitstek geschikt om de begeer ig- beid van kapitalisten op te wekken. Het is niet voor het eerst, dat er een gespannen toestand naar aanlei ding van Marokko heerscht. In 1905 gebeurde "t zelfde als nu; door het verdrag van Algeciras wenci toen op 't randje een oorlog tusschen Duitsch- 'land tón Frankrijk voorkomen. De groote mogendheden voeren evenwol een scherpe concurrentie, en. hebben in toenemende mate behoefte aan af zetgebieden. Nu doet zich het ge-val voor dat Duitsclüand en Amerika op industri eel gebied vooruitgaan, dat Frank rijk op 't doode punt staat en Enge land achteruitgaat. Duitsclüand's staal- en ijzerindus trie heeft een ontzettende vlucht nomen; bet land heeft dus zeer veel Orts noodig:- evenals Engeland en Frankrijk heeft het behoefte a invoer van ruwe producten. Waar fle behoeften zich steeds meer open baren, daar wordt de toestand ook fteeds eritieker. In het centraal or gaan van de Duitsche ij ze rma gaaien kca men voor kort lezen, dat Marok ko voor Duitschland open moet blij ven, met het oog op die toenemende behoefte aan Ijzererts. Warfneer we ons voorstellen dat doov zulk een aanleiding een volke- fenkrijg zou kunnen losbarsten, dan ■«ragen we ons af: wat hebben de Duitsche of Fransche of Engelscho ïtrbeiders (die de kastanjes uit het vuur zullen moeten halen) er mee te maken w i e de grondstoffen te ver werken krijgt? Wij zijn voörtbro'n- gers. En zeker, het is waar, er moet Ijzer voortgebracht worden. Maai- wij file arbeidende klasse zijn tegen een oorlog omdat die is een menschen- raoord. Gelukkig neemt het bewuste vcrze>t tcgeh den oorlog onder de ar beiders steeds meer toe. Spr. herinnert aan het jaar 1905, toen do Fransche arbeiders samen werking met de Duitsche wilden zoe ken, om georganiseerd op te treden en een tegenwicht te vormen, tegon de nationale ophitsing en opwinding. Nu is dat weer gepoogd, en ditmaal hebben de Duiische en de Fransche arbeiders meetings gehouden waar gezegd is „wij willen den go'rlog niet de oorlog is een quaestao van de staalmagnaten!" Elk middel om een oorlog naar aanleiding van een dergelijke kwestie te voorkomen .s ge oorloofd, elk middel daartoo mogen de arbeiders aanwenden. En het ee- n'.ge nüddel oin een oorlog te gaan is een internationale algemeeno werkstaking. Op het intemaLonaal soc.-dem. Congres heeft Keir Hardie dat middel voorgesteld, en man heeft een commissie benoemd om tegen het volgende congres daarover een beslist advies uit te spreken. M ij beoogen, vervolgt spr., de ver houd, n gen tusschen de menschen te verminderen, het gevoel van eigen waarde van de arbeidersklasse te vermeerderen. En daarin komt 'reeds vooruitgang; het is de wassende in vloed der socialistische gedacht/), do wassende Internationale solidariteit, dio ons met hoop vervult. Maar wacht ons 'nog ean reuzenarbeid ter volbrenging van de gxootsche taak, de wereld te doen rusten op aindero grondslagen. Omdat do oorlog is een kapitalis tische affaire waarbij geen rekening wordt gehouden met de belangen liet menschdom als geheel daarom protestveren wij er tegen. De oorlog is een massamoord, waarvan bloem der menscbheid de jongelin gen on de mannen in de kracht hun- nor leeftijd bet slachtoffer wordt. Hulde brengt spreker aan hen, die weigeren mede te doen, dse durven zoggen „ik wil niet", waaraan een gansche regeermg niets kan doen en zich bij neer heeft te leggen. Vergadering, zegt spreker, wij heb ben geen leger om ons land te be schermen. Wij dienen meer als- stormram van Duitschland dan zelfstandige natie. Niet voor onze na tionale zelfstandigheid behoeven wij een leger te houden- want we kun nen die zelfstandigheid er niet mee handhaven. Dat is geen schande! La ten we groot zijn in dat. waarin een klein land groot kan zijn. Maar bij do tegenwoordige ontwikkeling der techniek be teek enen we op oorlog- voorend gebied niets meer. Hot georganiseerd proletariaat moet zijn een aaneensluiting van ieder op zichzelf werkende deelen. En zoo moot het ook zijn in het internationalisme, waarnaar liet streven der inensch- beid moet uitgaan. Opbouwen moeten we datgene, waarin een klein volk groot kan zijn, omdat ook een klein volk zijn taak kan vervullen in de groote taak der menscbheid. De tegenwoordige maat schappij is niet gebaseerd op het ge luk van alle menschen, maar op liet geluk van eeu enkele kleine klasse, waaraan dat der overigen wordt op geofferd. Wij moeten allen ons aan gorden voor het groote doel de be vrijding der arbeidende klasse. Onder applaus eindigt spreker zijn rede. De tweede spreker, de heer J. W. SMIT, wijst eerst er op, dat de oor zaak van den oorlog in bet militairis me zelf ligt. Iedereen gelooft in zekere male aan de groote leugen van het kapi talisme. Et is evenwel geen eigen domsrecht, want dat kent <te natuur niet. -Mies is het eigendom van alles, dat liet moet bereiken en behouden tot instandhouding van het leven. Op hetgeen we noedig hebben om te ven l-ebeu wij recht. Nooit kan uien ons verklaren de rechtvaardigheid van het thans bestaande dat aardbodem niet zou behooren aan allen, maar aan enkelen. De loom dienstbaarheid heerscht, en tengevol ge van dien loondiênstbaarheid-i stand is ook het miiitairisme tot stand gekomen. Uit het arbeiders- leger heeft men het politieleger kun nen recrutaeren. Men heeft ook de loting voor de nationale militie inge steld. Bij loting wordt uitgemaakt of men vaderlandslievend is I Zooveel vaderlandsliefde bezit niemand, dat hij alleen daarom de wapens op den nek zal nemen. Men loot er om. en ieder hoept er aan te ontkomen. Zoo is men aan het eigendomsbegrip, aan de wetten en rechten, gewend, zoo zijn ilre al ingeworteld dat men zichzelf vrijwillig aangeeft voor de militie, om soldaat te worden. De loondienstbaarheid is altijd de Ooi zaak, waarop alles terechtkomt. Die loondienstbaarheid is de oorzaak, dut de arbeider den politieman zelf de sabel op zij gespt, waarmee deze ranselen kan. Het militairisme is een middel, dat de kapitalist noodig heeft. Ons Ne- «lerlundseh Leger is niet bestemd om een buitenlandschen vijand af te we ren neen, om de belangen van kapitalisten te bevorderen. Van alle kanten moeten wij ons protest tegen de oorzaak van den oorlog tegen het miiitairisme, laten houren Het werkt verminderend, ver nederend, verdierlijkend voor de gan sche menscbheid. De spreker weidt lang uit over de staking die te Amsterdam heeft ge- heerscht, en zegt, dat er in éón nacht 27 man daenst hebben geweigerd en daarvoor later voor den krijgsraad ivobben terecht gestaan. Dat is eeu bewijs van succes der anti-militairis- tische propaganda. Aan liet einde zijner rede wijst de heer Smit er op, hoe een internatio nale algemeene werkstaking de ka pitalisten onmachtig tot oorlogvoeren zal moeten maken. Nu is nog het rooven en het moorden in het groot geoorloofd, terwijl het in het klein wordt gestraft. En een moord te doen die is opgelegd door een ander, is veel laifer en erger dan een moord, in drift bedreven. Van boven af zal er aan den tegon- woordigen toestand nooit eeu eiud komen. Do vrerle kan niet andera komen dan door de onderste lagen der maatschappij. En als die men schen voelen wat zij ten uitvoer kun nen brengen, zullen ze daartoe hunne krachten inspannen en ophouden met voor anderen de. kastanjes uit het vuur te halen. Nooit kunnen wij gelukkig zijn, zoolang er nog ongelukkige men schen naast ons zijn. Ons geluk hangt ten nauwste samen met het geluk van allen. Onder luid applaus van de verga dering besluit de heer Sinit zijn rede. En het kleine auditorium gaat vol maakt kalm uiteen. Aan gehouden. De politie heeft den stoker G. D. (ie mand zonder vast domicilie) aange houden. In den nacht vain 16 op 17 dezer heeft hij een telefoonhuisje van de Zuid-Holl. Tram Mij., onder Ocgstgeest, en een dito huisje ondor Sassenheim opehgehroken. Uit het tweede huisje stal hij een telefoon toestel ter waarde van pl.m. f 30, an orkocht het in de buurt van Leidein voor f 2,50. VERBETERING IN DEN SCHOUW BURG. Het had onlangs onze aandacht ge trokken, dat de stalles in den schouw burg moeilijk bereikbaar waren en dat men dio plaatsen dus ook be zwaarlijk weer kon verlaten. Er liep namelijk door do stalles wel een mid denpad, maair daar de parteVreplaat- een daarachter een aaneengesloten geheel vormden, leverde dat midden pad weinig nut ön gemak op. Met genoegen hebben wij opge merkt, dat deze toestand thans botard is, omdat dit middenpad ook door de parterrepLaat-sen heen is doorgetrokken, zoodat de stalles 'nu gemakkelijk te bereiken en te ver laten zijn. Gov. Voorwerpen. Tei-ug te bekomen bij: ■T. Singor, Romolenstraat 18, een nikkel wekkerklokje. N. Brand, Reguliehstraat 3 irood, een portemoinnaie. J. Singer, Romolenstraat 18, een rozenkrans. J. Snijders, v. Marumstraat 32, een zakmesje. G. "W. Ferment* Schoterweg 198, een goudon damesoorbelletje. Bureau van politie, een pakje met mesjes. M. Hessels, Voorultgangsfcraat 132, een jongenspet. F. Zwaanswijk, Camphuijsstraat 6, oen gouden lorgnet. J. N. Stekelenburg, KL Heiligland 101 rood, een portemonnaie. J. P. Maas, Schoterweg 42-, een gummiband van een kinderwagen. J. v d. Aakon, Waldeck Pyrmant- straat 4 rood, een feuilleton van de „Prins". W. I-I. Moodt, Morinnesteeg 17, oen jongenscapo. Wed. J. II. Hiep, KI. Houtstraat 61 een jongensbroekje. C. van Brea'o, KL Iloustnaat 20, een ceintuur. D. van do Gevel, 2e Hoogewoetrd- dwarsstmat (Schoten) een porte- G. Kok, Paul Krugorkade 5, (Scho ten), een gouden medaillon. Bureau van Politie, een handwa gen. RéCITAL MLLE. SCHNEIDER. In 't bovenzaaltje van De Kroon hield Woensdagavond Mile. Schnei der, „Parisienne de Paris", haar aan geköndigde récital. De belangstelling daarm was grooi; de middelbare scho len, speciaal de Meisjes H. B. S., wa ren sterk vertegenwoordigd. Behalve de vele leerlingen van diverse scho len waren ook tal van leeraren aan- ezlg.- Mlle. Schneider werd bij het audi torium geïntroduceerd door den heer J. II. Sauvour, leeraa'r in 't Fransch aan de II. B. S. en voorzitter der As sociation Frangaise. Spr. deelde even wol mede dat hij in geane dualiteit hier het woord voerde, maar eenvou dig op verzoek van de spreekster van dezen avond. Deze bleek eeoi groot en afwisselend programma te bezitten. Proza e'n poë zie droeg zij voor en uit da werken van een groot aantal Fransche au teurs bleek zij haar onderworpen te hebben gekozen: Juies Clarelie, Victo- .en Sardou, Edniond Rostand, G. Dubut, Tihóophile Gauthier, Grenet- Dancourt, Théodore Bot'rel en vele andoren kwamen in het programma voor. Mile. Schneider legde veel ver dienstelijks in souimige voordrachten, i. i'n liet bijzonder in „Les pau- vros gens" van Victor Hugo en „l'Hymne du Sole 1" van Rostand. Hatir dictie, haar uitspraak van het Frar.sch waren mooi, heel mooi. Maar zelfs voor oen Francaise waren hare gestes, haar onverwachte en verrassende stemveranderïngen en haar geluid-nabootsingen wel wat eTg overdreven. B.v. „Mad. Théophi- le", „le Campagne" en „rOmnibus" waren daar voorbeelden van. Voor de toch al zoo licht .ontvanke lijke lachspieren van het uitgebruld ioiigedames-contingeait onder bet ge hoor was dit alles een te zware be proeving.... Er werden vele tranen gelachen. Eu ook het mannelijk pu bliek was het dikwijls te machtig. Mile. Scluieider, Parisienne de Paris, gesticuleerde maar steeds heftiger, en plotselinger, en verrassender, bootste d lerens temmen na... Het was af en toe heel erz- Toch was er in het gedeelte van het programma, dat de declamatrice minder uitbundig behandelde, en dat die aten govolge ook in stilte door haar auditorium werd gevolgd, wel veel interessants. ORGELBESPELING op Dinsdag 26 Sept. 1911, dos nam. van 1—2 uur, in de Groote- of Sint- Bavokerk alhJie'r, door den Heer W. Ezeirman. Programma: No. 1. Prélude en Fuga, E. Mobach. No. 2. Adagio, Haydln. No. 3. Sonate No. 6, Mendelssohn, a. KoraalvariatLën, h. Fuge. c. Finale, Andante. Na 4. Communion, A. Guilmant. No. 5. Aria: „Und oh die Wolke", C. M. v. Weber. Politiebeambten. Men sch'rijft ons: Do Bond van Gemeente-Politiebe ambten hield zijn jaarvergadering te Kampen, onder voorzitterschap van den lieer G. van Putten te Leiden, die op den vooruitgang van den bond wees. Vertegenwoordigd waren 17 vereo nigmgen. Uit het jaarverslag bleek, dat de bond op 1 Juli bestond uit 20 vereeni- gingeh met 3080 leden en 70 peïso- noelo leden. In het afgeloopan jaar is te Leiden n Bondsdrukkorij opgericht, die zeer gunstige resultaten afwerpt Eenige cónclusLes werden vastge steld als antwoord op een rondschrij ven van den „Band voor <Ien rechts toestand" over de positie van ambte naren. Een voorstel van de Vereen. Apel doorn, alsmede van die te Hilversum om aan de Spoorweg-Maatschappijen in Nederland te verzoeken om vrij veavoer to vorloene'n tot een door de Maatschappijen te bepalen maximum en in spoedeaschemde gevallen den betrokken beambten van politio geen 2 maanden te doen wachten, maar hun dan binnen 24 uren een gunst- vrfjbiljet to verloenen, werd na eeni- go bespreking Ingetrokken. Rubriek voor Vragen Goftboiine«nieii hebben liet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mils voor iKj.iuUvoording vatbaar, in tc zenden bij de Lodactio van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Alle antwoorden worden geheel kosteloos igoren en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, dio niet volledig r woonplaats yan den inzender vernielden Wordt -r-cn nandccht rorrbonkto. VRAAG: lk heb een kostgangor, dile den laatsten tijd nogal eens op kosten van zijn patroon, daar blijft eten. Ben ik nu verplicht met minder kostgeld tevreden te moeten zijn, daari hij bij ons in den kost aangeno men is? ANTWOORD: Als de kostganger bij het En kost komen dit n'iet geoonditi- onneerd heoft, moet hij het gewone kostgeld blijven betalen. VRAAG: Heeft Carnegie het benoo- dtgde geld voor de stichting van het Vredespaleis gegeven? Zoo ja, hoe is dan zij'n adres? ANTWOORD: Ja. Mr. Carnegie woont in Schotland. Dit adres is wel voldoende. VRAAG: Ik heb een huis gehuurd per week en betaal 's Maandags do huur voor de week, die nog komen moet. Wa'nneor ik dat huls nu ga rerlaten en ik ga cr b.v. des Woens dags uit, ben ik dan nog ve'rplicht. 's Maandags te voren dc huur voor die week te betalen? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Mijn vader is ongeveer 14 jaar geleden gestorven en liet een som geld na aan de kinderen. Nu ben ik meerderjarig en wil graag mijn deel hebben. Maar nu wordt er ge zegd, dat ik het niet kan krijgen om dat het geld als le hypotheek uitstaat. Moet ik daari genoegen meo nemen óf is er iets aan te doen, en waar moet ik mij voor burgerlijke zaken vervoegen? ANTWOORD: Do kwoslie is dus, dat u h y pot heek gever bént. Infor meer wie het geld als hypotheek heeft opgenomen en zeg hem de hypothee/k op, als u het geld wilt hebben. VRAAG: Is or in hot buitenland ook een vakblad, voor reclame-ontwer pers? ANTWOORD: Wij kennén er geen. VRAAG: Ilc verdien f 15 pér week en moet f 13.75 belasting betalen. Is dat n iet te hoog? ANTWOORD: Van f 750 moet, men. f 11.64$, betasting betalen. VRAAG: Ik ben twee dagen bij een patroon werkzaam en door een luttel iets mijn ontslag gekregen, Heb ik nu recht op deze week en de volgende week loon? Ik ben per week gehuurd. ANTWOORD: Het hahgt er van af, wat de aanleid .ng tot het ontslag VRAAG: Ik vent langs den weg met groenten, waar ik in den zomerdag zoowat een gulden daags mee ver dien, 's winters minder; nu krijg tk een aanslagbiljet thuis bedrijf en in komstenbelasting van f 5.50. Ik dacht dat iemand die zoo'n klein inkomen had, daar geheel vrij van was. Zoo lang ik in Haarlem heb gewoond, heb ik nooit anders betaald dan perso'nee- le belasting. ANTWOORD: In Schoten betaalt men belasting voor den Hoofd. Om slag van datgene wat mén boven f 300 verdient. Bovendien mag men f 25 aftrokken voocr elk kind beneden de 16 jaaï. Dien ee'n bezwaarschrift in. VRAAG. Is een meisje, dat te Haarlem in betrekking is, verplicht met do familie meo naar Zandvoort te gaan Het is haar niet gevraagd en zij is er ook niet op géhuurd. Zoo Iniet, heeft zij dan recht op kostgeld met behoud van loon ANTWOORD. Als de familie op reis gaat, moot kostgeld betaald worden, maar hier is o. i. een ander geval. Wanneer het meisje niet te Zandvoort wil dienen, moet zij ont slag nemen, VRAAG. Is een huurcontract geldig al is liet niet op zegel, onder teekend door verhuurder en huur der? ANTWOORD. Ja: VRAAG. Mag een huisbaas een huis verhuren voor 6 jaar, als hij hy potheek van een bank op zijn perceel heeft? ANTWOORD. Ja. VRAAG. Waar moet ik mij ver voegen om een statistiek te verkrijgen van een artikel, hetwelk ingevoerd wordt Zijn er nog kosten aan ver bonden ANTWOORD. Wend u tot het Centraal bureau voor Statistiek, in Den Haag. VRAAG, -f Hoeveel bedraagt het lidmaatschap van de zangvereeniging „Toonkunst" alhier Wie is de di recteur, en kan men zich ten allen tijde er bij aansluiten ANTWOORD. Wend u tot den directeur, don heer W. Robert, het Spaurne No. 8. VRAAG, Wanneer men een huis gehuurd heeft, zonder huurcontract en men betaalt per maand, boe lang van te voren moet men die huur op- zeggon, wanneer men het huis verla ten wil ANTWOORD. U moet met één maand opzeggen. VRAAG. In Maart 1910 heb ik mij iu deze gemeente gevestigd en daarvan aangifte god aan ten Raad- huize, afd. Secretarie bevolking. In Februari 1911 krijg ik een aanslag in de gemeentebelasting naar het inko men over 10 maanden 34. (Een be schrijvingsbiljet had ik niet gekre gen). Ik heb mij dadelijk tot den Controleur der Belastingen gewend, met mijn boewaar tegen dien aan slag. Dc controleur heeft mij aange raden, mijn bezwaar in te dienen bij den Raad. Dat heb ik dadelijk daan. Den 2den Juin on Wing ik eeu papier, waarop ik mijn bezwaar moest motiveeren alles door het beantwooiden der op het papier skddo vragen wat ik deed. den zelfden dag nog. Nu hebben wij al half September en nog is mij geen bericht gezonden, hoe over mijn be zwaar tegen dien hoogen aanslag be sloten is en welke restitutie mij is toe gelegd (dus ua 9 maanden). Onder- tussclien beu ik voor 1911 aangesla- gon voor f 9, men weet dus, dat mijn aanslag voor 1910 veel te hoog is, daar mijn pensioen, na aftrek van bijstortingen in het pensioenfonds, circa f 700 bedraagt. lil Rotterdam was deze zaak al na een paar maanden vereffend. Ik weet van de liaarlemsche fiscale adminis tratie niets af, maar vlug werkt zij zeker niet. ANTWUORD. Informeer u eens op hot Stadhuis, hoe dat zit. Anders is ufwachten de boodschap. VRAAG. Als ik in de Plaatse lij ko Directe Belasting naar het. in komen aangeslagen ben voor f 18.60 naar hoeveel wordt mijn inkomen dan geschat? ANTWOORD. Wie 18.80 betaalt, is aangeslagen voor f 900. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. GEVONDEN VOORWERPEN. Bij den politiedienaar Smits te Aerdenliout is terug te bekomen een gouden ring, die aldaar gevonden is. IJMUIDEN. Do Staatscourant bevat de konink lijk goedgekeurde siatuten van de patronaatscummissie 1-leütge Gerar des Majella, te llmuiden. biiineuiana DE RAADSVERKIEZING IN AMSTERDAM IV. De heeren H. J. Biederlack, D. K. G. de Jong, J. A. van Hamel en Ph. A. van Olst schrijven in 't Hbld. De ondergeteekenden behoort.u niet tot diegenen, dia zich gewoonlijk be zig houden met de voorbereiding der verkiezingen. Het is dan ook niet om politieke re/lenen, dat zij ditmaal zich bemoeien met de ophanden zijn de verkiezing van een lid van den Amsteixlamschen Gemeenteraad. Slechts ter wille van de publieke moraliteit wonschen zij op te komen tegen de candidatuur van den lieer nir. Jules N. de Vries, die in district IV door de afdeeling der kiesvereeni- ging „Vooruitgang" candidaat is ge steld. Zij achten zich verplicht als 'hun oordeel uit te spreken, dat nir. De Vries op het vertrouwden der kie zers geen aanspraak mag maken en in een vertegenwoordigend lichaam niet thuis behoort Bij allen, die door de rechtspraktijk met hem in aanra king zijn gekomen, geniet hij een zeer bedenkelijke reputatie. Aan één feit, hetwelk reeds vroeger rucht baarheid verkregen heeft, zij hier her innerd. liet is nog slechts enkele ja ren geleden, dat inr. De Vries disci plinair is gestraft ter zake van eene handeling van zeer c-üeusen aard, het uitlokken eencr faillietverklaring met beziging van de meest verwerpe lijke middelen, zelfs misleiding van de Rechtbank. Te dier zake heeft de Raad van Toezicht en Discipline hem do straf van berisping opgelegd. Met leedwezen maken de ondergeteeken den van oen en ander melding, doch mr. De Vries moet dit zichzelf wijten. Hij had verstandiger gedaan door m het publieke leven zich niet op den voorgrond te stellen. De heer mr. Jules N- de Vries deelt aan hot Hbld. mede, dat hij een ver weer zal publiceer en tegen het Inge zonden Stuk van de heeren Bieder lack c.s. IIET VOORSTEL DER SOCIAAL DEMOCRATEN. Het bij de Tweede Kamer inge diende voorstel van mr. P. J. Troel- jlra en de andere sociaal-democrati sche Kamerleden, dat de Kamer- meerdenheid niet in behandeling wil de nemen, luidt aldus „Do ondergeteekenden hebben do .or, krachtens art. 96 van het Regle ment van Orde voor ie stellen, de Openingsrede met een adres van ant woord te beantwoorden." Toelichting: „De steeds toe nemende urgentie van het kiesrecht waagstuk, in verband met den tot boden hes taanden twijfel, of de Re- gearing, mochten de voorstellen der Staatscommissie haar tijdig bereiken, het plan heeft, dit vraagstuk nog in den loop dezer legislatieve periode, althans wat de eerste lezing beu-eft, tol oplossing te brengen, doen on dergeteekenden eene uitspraak der Kaïnor gevvenscht achten. Nu de Ope- jiingsrede hierover zwijgt, ligt het in de rede, die uitspraak te doen in den vorm van een Adres van Antwoord. De aanbieding van 'n adres om alge meen kiesrecht aan de Regeering, en de demonstratie, die daarmede ge paard ging, worden door onderge teekenden beschouwd als „bijzondere omstandigheden'", die volgens de op 8 Juni 1906 aangenomen motie bij uit zondering do indiening van e.en Adres van Antwoord wettigen. „Onder voorbehoud van nadere mondelinge toelichting hebben do r go te o Ken d on om die reden de eer, bovenstaand voorstel te doen." Hot voorstel is geteekend door de hoeren Troelstra, 'Schaper, Vliegen, He ladingen, llugonholtz, Ter Loap en Duys. DE EERSTE KAMER heeft in een korte vergadering goed gekeurd hot tructaat betreflende do instelling van een internationaal Prijzenhof (na verdediging door den heer Rocll) de wijziging der wet op het L. O. de rekening van Curagao over 1907 de overeenkomst met d© Puketvuurt betreffende den dienst Java—Australië, na verdediging dooi den heer ;:ii den Bere en Minister Do Waal Malei ijl. Vervolgens is zij tot 3 October uit- eeugeguau. TWEEDE KAMER. Gelijk reeds uil ons telegram geble ken is. heeft üe dauer-reduer, dat model va» pari emeu taire obsiruc-» lie, zijn intrede gedaau in onze Tweede Kamer. De heer Schaper heeft ongeveer 4 uren geredevoerd over het in de afdco lingen onderzoeken van de invalidi- leits- en ouderdomswet. Tcueinde aan te toonen, dat de behandeling daar van, aan het einde van een lange agenda, na 14 dagen afdeclingscnacr- zcok, niet behoorlijk zou kunnen ge schieden, trachtte hijgfuui te toonen, dat alle 26 onderwerpen, die vooraf zouden guun, zelfs naturalisaties, al le even „belangrijk" of „gewichtig" waren. Hij docd dit.op een wijze, die de Ka mer gisteren in een lach hield. Men t deze rede in de Handelingen le zen cr is geen mogelijkheid orn in een kort bestek allo grappen te ver melden. Zoo voerde de heer Schaper aan, dat invoerrechten geen uitvoer rechten waren dat men zeer voor zichtig moest wezen met het, interna tionaal, overnemen van de zorg vuor armlastig© krankzinnigen, omdat ei al zooveel krankzinnigheid in Neder land was, zelfs in deze Kamer. Hij be- lvetoogde, dut een tractaat niet „met den i-ruiischon slag" mocht worden onderzocht, omdat het te Parijs ge sleten was. lil dezen trant is liet vier uren door gegaan. Toen becron de heer Ter Laan, die, uri half 5, nog slechis „het begin zij- ier inleiding" had voltooid. Reeds in den ochtend was besloten de vergadering, zoo noodig, des avonds voort te zetten. Een poging van den licor llugei.holtz, om dit be sluit ongedaan ie maken, mislukte. De middag- en avondvergjitteriiige» êidon voorgezeten door den heer Van Nispen, «mar de heer Vaii Bylundt ongesteld «reworden was. Zooals sezegd. «lit is de obstructie, die* voor het eerst, in dezen vorm, zijn in trede in ons parlement heeft ge daan. De heer Schaper heeft hiervan geen geheim gemaakt. In den loop zij nor rede, die vol hatelijke toespelingen was op den heer Ixiiinian en andere leden der rechterzijde en op het Woensdag gebeurde, verklaarde hij namens de socialistische fractie, dat, indien de rechterzijde terugkomt op het gebeurde, en alsnog de gelegen heid aanbiedt, om de toen in debat ge brachte zaak to bespreken, de spons zal worden gehaald door het voorge vallene, en liet de fractie een genoe gen zal ziin, weder op de oude wijze met de rechterzijde samen te werken. Gebeurde dat niet, dan zullen dc so cialisten daarentegen n! het mogelijke doen om do behandeling der aanhan gige wetsontwerpen en ook het sectie- onderzoek der Staatsbegrooting zoo veel mogelijk te rekken. Bij de open bare behandeling van deze laatste zou voorts telkens de kiesrechtquaestie worden ter sprake gebracht. Do heer Ter Laan behandelde een ander onderwerp van de afdeelings- agenda, nl. de tracteinentsverhooging voor de officieren, ook hierbij treden de in allerlei uitwijdingen, o. a. in een vergelijking van ouderwijzers- en officierensalurissen. De heer Ter Laan deed dat on zijn wijze, uitvoerig, maar ernstig. Den heer Van Vlynien, die hem toe riep, dat hij buiten de orde was, riep hij op zijn beurt toeik heb met jou niets te maken Men kent nu de stemming, waarin do Kamer de avondvergadering te ge- moet ging. Do socialistische fractie tracht voort durend storniningeD uit te lokken. Zoo vroeg do heer Troelstra stemming over het vorlconen aan den heer Treub van het door dezen gevraagd verlof om de Regeering te interpellee- ren, op eeu nader te bepalen dag be treffende de financieele conclusie van de Staatscommissie voor de Spoorweg- politiek in verband niet de intering van het kapitaal vuji den Staat (6 mil- licen in 1909 en 45 millioen van 1891 1909). Het verlof werd met algemeene stem men verleend. In do avondvergadering zette do heer Ter Laan zijn betoog op dezelfde wijze voort, allerlei zaken hespreken- de, die veel urgenter waren, in zijn oog, «ian dc salarisverbetering der of ficieren. Niet alleen behoorden allerlei auderc voor te gaan, maar er was ook geen tijd voor alle verbeteringen, die Minister Colijn er aan wüde vast- knoopon. En bovendien, aldus zette de spreker uitvoerig uiteen was er geen geld voor. Spreker eindigde te 9 uren zijn uitvoerig© rede. zeggende dat zijn fractie bereid was, als de rechterzijde daartoe een stap deed, om de gevoer de onstrucue te luteu varen. Zij had bewozcu «ie mogelijkheid van «Ho ob structie en er &londen haar ncjg txui stel andere mogelijkheden ten «lien- ste. Maar het was voor dézen dag ge noeg. Le heer Hugeuholtz lokte daarop stemming uit over elk ■wetsontwerp, dat op de agenda voor de afdeeiingen was geplaatst. Er bleken 57 leden aan wezig bij do eerste stemming. Na twee stemmingen verklaarde «ie heer Hu geuholtz van de volgende 24 af te zien, voldaan, le hebben aangetoond op wel ke wijze kan worden gehandeld. In con heftige discussie met den Voorzit ter, die 'hem ontelbare malen belette voort te gaap. trachtte hij een verdere verklaring ui te leggen. Doch dit ging niet. Toen werd er nog gestemd over twee voorstellen van «len heer Ter Laan, om van de agenda af te voeren

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6