jb VICTQRIAWATER. Ei' wordt dan van zelf geïnventari seerd. De goederen worden geschat en daarna volgt scheiding; maar kos teloos gebeurt dit niet VRAAG. Voor de belasting op bedrijf8- en andore inkomsten ben ik aangeslagen voor f 8.80 en in Hoofdei ij ken Omslag voor f 3.87 1/2. Mijn inkomsten zijn f 1075 per jaar. Is de berekening juist? ANTWOORD. Voor de bedrijfs belasting komt de aanslag precies uit. Wat do inkomstenbelasting be treft komt het ons voor, dat u te laag zijt aangeslagen, zoodat wij u zouden radeai den aanslag dankbaar 6n voldaan te betalen. VRAAG. Hoeveel gaat er in gemeente van het inkomen af voor noodzakelijk levensonderhoud. Wij hebben een kind. ANTWOORD. In uwe gemeente f 400, maar is f 25.aftrek voor het kind toegestaan. U zult dus zelf be grijpen, dat de zaak nooit uit kan tornen. VRAAG. Op welke feiten kan een vrouw echtscheiding of scheiding Van tafel en bed verkrijgen? Is het een reden als men sinds lang in een onhoudboren toestand met elkander leeft, zoodat de vrouw dikwijls tot het uiterste zou over gaan en hoe moet men dan hande- ANTWOORD. Tot echtscheiding zal wel geen reden zijn. Soheiding van tafel en bed? Dat is mogelijk, b.v. op grond van buitensporighe den of grove beleedlgingen. Het fcomt natuurlijk op de feiten aan t)eel die eens aan oenen advocaat mede; dan krijgt u van zelf een af- Idoend advies. VRAAG. Als mijn bedrijfsbelas ting f 3.02 bedraagt, op hoeveel is idan mijn inkomen berekend? ANTWOORD. Tusschen f 7.50 'en f 800. VRAAG. Kan een ongehuwde .dochter, die alleen met haar moeder leeft, haar nalatenschap geheel aan ihanr moeder vermaken? ANTWOORD. Ja, dat is volko mmen geoorloofd. Vervoeg u bij oenen •.Notaris. VRAAG. Wanneer eene dienst bode met kermis een fooi ontvangt en met Nov. wil vertrekken, heeft me vrouw dan het recht de fooi weer In te honden? ANTWOORD. Ja, want door de aanneming der fooi had liet meisje zich, naar plaatselijk gebruik stil zwijgend verbonden om tegen Nov. jiiet op te zeggen. Zij kan dan ook geacht woixien er stilzwijgend in te hebben toegestemd, dat mevrouw de looi van het loon afhoudt. VRAAG. Wanneer eene dienst bode, die voor dag en nacht dient, in hare betrekking ziek geworden is cn met goedvinden van mevrouw naar huis gaat, waar zij op advies van den dokter 14 dagen of 3 weken moet verblijven, heeft mevrouw dan het recht tijdens die ziekte het loon In te houden? ANTWOORD. Ja, met uitzonde ring van enkele dagen, gedurende welke het loon nog doorgaat. Als me vrouw b.v. een week geeft, doet zij stellig meer dan genoeg. Uit de Omstreken VELSEN. Aanbested i n g. Vrijdagmiddag werd door B. en W. aanbesteed de levering van brand stoffen, ten behoeve van Gemeentege bouwen. Er waren 3 inschrijvers, die als volgt ingeschreven hadden: F. W. Koks, VeLsen: Anthraciet no. 1 per HL. f 1.62$, per waggon f 205; anthraciet no. 2 per HL. f 1.45, per waggon f 1.90, nutskolen per HL. f 1.08, per waggon f 130; gietcokes per HL. f 0.91$, per waggon f 165; korte turf per 10Ö0 f 7.75; lange turf per 1000 f 8. F. J. Koks, Velseroord: Anthraciet no. 1 f 1.61 per HL., per waggon f 204; anthrao'et no. 2 f 1.45 per HL., per waggon f 188; nutskolen f 1.05 per HL., per waggon f 129; gictcokes f 0 79 per HL., per waggon f 168; korte turf per 1000 stuks f 7.75, lange turf per 1000 stuks f 7.75. W. A, Verwoerd, Velse'n: Anthra ciet no. 1 f 1.42$ per HL., per wag gon f 176; anthraciet no. 2 f 1.25 per HI.., per waggon f 155; nutskolen per HL. f 0.95, per waggon f 117.50; gict cokes per HL. f 1, por waggon f 165. Korte turf per 1000 stuks f 6; lange turf per 1000 stuks f 6. De gunning heeft plaats Woensdag 27 September. ZANDVOORT. GEMEENTERAAD. De Raad vergaderde Vrijdagavond onder voorzitterschap van den lieer BEECKMAN, burgemeester. Aanwezig alle leden. Do VOORZITTER deelt mede, dat liij met den secretaxis bij den mieuw- bonoemden commissaris der Koning in, mr. dr. W. F. van Leeuwen, is geweest om zijne opwachting te ma ken. Eenige ingekomen stukken van geen bijzonder belang worden voor kennisgeving aangenomen. Een discussie ontstaat naar aanlei ding van een request van den heer Hollenberg. Deze heeft een limonade- tent op het strand gehad en daarvoor strnndbelasting moeten betalen. Re- questrant meldt, dat een latere me ting door den opzichter heeft uitge maakt, dat diens oorspronkelijke meting te ruim was geweest, waarom hij restitutie van het teveel betaalde vraagt Do heer SLAGVELD is er voor dit request in te willigen, om alle moeite te voorkomen. De heer COI.LOT d'ESCURY vindt, dat men zich aan het door deh op zichter aanvankelijk gegftven advies moet houden. Mot 2 stemmen tegen besluit, de Raad, het ve'rzock in te willigen. Do VOORZITTER adviseert nog, voortaan het tentzeil te laten meten, dat 'is secuu'rder. En hie'rmecto eindigt deze belang rijke discussie, waarhij iemand op de puhlieke tribune de opmerking maakt, ..dat het tentzeil vermoedelijk was ingekrompen", en een ander oordeelt „dat de nationale tijd wordt vermorst." Aan de orde komen eenige finanai- eele punten. De ge mee n te begroo tirig voori 1912, sluitende in ontvangst en u tgaaf tot een bedrag van f 76 582.991 wordt aangeboden. Goedgekeurd wor den achtereenvolgens: de 2e supple- toire begrooting dienst 1911, tot een bedrag van f 11660.14 en de rekening vari het burgerlijk armbestuur, die sluit met een nadeelig saldo van f 493.27$. Bij dit laatste punt vraagt de hoor ST.AGVF.I.D het woord, en verzoekt dat de heeren van het Armbestuur zuilen nalaten om een vadslid leve ranties op te dragen, zooals nu wol eens geschiedt. Do VOORZITTER: Wie is dat raadslid? De heer SLAGVELD: De leveran cier is de firma Gebr. v. d. Wefrff Hot is gewoonte dat raadsleden geen le veranties aan de gemeen te doen. De VOORZITTER vindt ook, dat men hiermede reke'niing moet hou den. Men zal de betrokken personen met de zaak in kennis stellen. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur (dat het laatste jaar met oen nadeelig saldo begon) sluit nu wee'r met een nadeelig saldo van pl.m. f 500. Het Armbestuur vraagt daarom een gemce'ntesubsidie van f 1200. De subsidie wordt verleend. De heer SLAGVELD deelt mede ge- hoord te hebben dat een lid van het! Burgerlijk Armbestuur gelden heeft J uitgegeven voor brood enz., zonder! eerst zijn medeleden daarin te ken- J n en- Wethouder ZWAAN bevestigt de l juistheid van dit geval. Hij heeft den I heeren aangeraden om in een der go- lijk geval voortaan de bij het Armbo stuur ingediende rekening niet te bo j talen en gelooft dat voortaan zooiets niet meer zal voorkomen. Op een vraag van den heer COT.LOT d'ESCURY deelt de hedr SLAGVELD mede. dat naar hij gehoord heeft de heer Bluys bet Arm{jestuurs-l:d-in- quaestie is. Goedgekeurd wordt de begroeting 19J2 vari het Burgerlijk Armbestuur, sluitend in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f 1877.50. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 °ts. per regel Ofierlahnsteln Do Koninklijke Tafeldrank. N. V. „De Nijverheid" Keeren-enDamsskleermakerU en Reparatie-mrlcMing Hoofdkantoor: - Fabriek: - Heerengr. 309 Bergstraat 18 Desgewenscht coupeur te ontbieden Afzonderlijke afdeeling voor Chemische reiniging TELEF. 10096. TBLEF 10096. PRIJSCOURANT van Reparatlên, Chemisch reinigen en Model-persen: COLBERTvanaf f 0.80 JAQUET0.90 GEKLEEDE JAS... 1.— OVERJAS0.90 WINTERJAS.1.25 PANTALON.0.50 VEST0.25 DAMESMANTELS. 1.25 COST OU MS 2.— Naar buiten franco zending. Vertegenwoordigers gevraagd tegen hooge provisie. De waterleiding. Do VOORZITTER stelt het ge maakte concept voor een overeen komst met Amsterdam oari de orde, en vraagt of de Raad geen bezwaar heeft op grond van dit concept een overeenkomst met Amsterdam te trachten aan te gaan. Geen der leden heeft bezwaar. De VOORZITTER spreekt de hoop uit, dat Amsterdam in de overeen komst zal bewilligen. Z. h. s. wordt besloten, aan den Rijksveldwachter een gratficatie van f 50 toe te kennen. Uitgebracht wordt het rapport der commissie in zake de centrale ver warming. De commissie concludeert, dat cen trale verwarming ook voor bet nieu we "raadhuis te preferoeren is boven locale verwarming of kachels, en ge looft dat de voordeelen tegen de meerdere kosten opwegen. De Raadhuisbouw. De VOORZITTER noemt achtereen volgens de drie laagste inschrijvers bij de aanbesteding voor den Raad huisbouw op en vraagt aan den Raad machtiging om tot en gunning over te gaan met als maximaal-bedrag 't hoogste van de drie genoemde in schrijvers. Deze machtiging wordt verleend. Eveneens wordt besloten dat het Raadhuis centraal verwarmd zaJ worden. Nog besluit de Raad, om tot Schoolbouw over te gaan, zoodat na goedkeuring der bestekken enz. de school zal kun nen worden aanbesteed. Besloten wordt dat in de school centrale verwarming, volgens het lage druk-systeem (waarover men in verschillende plaatsen gunstige in formaties heeft ingewonnen) zal wor- don toegepast, terwijl een vloer van beton en linoleum zal worden ge legd. Centrale verwarming en vloer constructie veroorzaken resp. een oxtrakosten van f 169 en f 500. Uit ingewonnen medisch advies bleek, dat de bedoelde vloerconstruc tie in sanitair opzicht ook geene be zwaren heeft. Als extra punt van behandeling komt ten slotte nog de benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de herhalingsschool. Mej. LJzerdraat en mej Mulder worden aanbevolen. De Raad be noemt mej. Uzerd'rnat met algemeene stemmen. Bij de rondvraag vraagt niemand het woord, en de zitting wordt to ruim 9 i geven, tdi' Waarde vari f 3900. Bekl. zei f 7000 aan diamant bij zich te bobben, maar even Later verklaarde hij, dat de portefeuille met bef de par tijen diamand uit zijn zak van zijri jas hangend in „Palais Royal" was gestolen. Later bleek, 'dal beklaagde een val- scbo aa'ngifto had gedaan en ook, dat hij zalf geen diamant in zijn bezit had. Het O. M. eischte een Jaa'r gevan genisstraf. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. De rechtbank te Gro'njïngen heeft J. K., ontslagen rijksveldwachter te Groningen, wegens valschheid in ge schrifte veroordeeld tot een jaa'r ge vangenisstraf, met aftrek der voor- loopige hechtenis. Sportpraafje binnenland GRONDWETHERZIENING. De Staatscommissie-voor de Grond wetsherziening hield gisteren weer een vergadering. DE OUDSTE BEWONER VAN TEXEL. De oudste bewoner van Texel, do heer Jan Daalder, vierde zijn 99en verjaardag. Hij is betovergrootvader. TYPHUS. To Gorinchem doen zich verscheide ne gevallen van typhus voo'r. B. en VV. der gemeente hebben het noodig geoordeeld, een raadgeving en waar schuwing overal in de stad te doen aanplakken. OVERLEDEN. De wielrijder N. R„ die de vorige week te Bergen-op-Zoom door een kar werd overreden, is leai gevolge van een schedelbreuk in het gasthuis aldaar overleden. EEN CENT PER DAG. Bij den brand in de Misterstraat te Winterswijk kreeg de heer Ten B. een ongeluk. Hiervan werd aangifte ge daan bij 'de Rijksverzekeringsbank. Thans heeft de heer Ten B. bericht ontvangen, dat hem deswege eene tij delijke uitkeering zal gedaan worden van.,, één cent per werkdag. GEEN VERGUNNING. De burgemeester der gemee'nte Haastrecht heeft geen verlof willen, verleenen voor den verkoop de'r So- briëtas-bloem op Zondag a.s. De R. K. „N'ieruwe Zuid-Hollander" noemt dezen den eenigen burgemees ter in gansch Nederland* die dit ver- lof heeft geweigerd. VEREENIGING VAN GEMEENTEN. Met 27 tegen 3 stemmen besloot de gomeeriteroad van Rotterdam zich niet aan te sluiten bij de voreenigiing van gemeenten. DE DAGERAAD. liet Hoofdbestuur van de Vereeni- ging de Dageraad heeft in overleg met een jurist voor haar leden een formule saamgestekl, dat kan dienen voor hen, die hun lidmaatschap van de kerk willen opzeggen. Rechtszaken OPLICHTING EN VALSCHE AAN GIFTE. Gister had z ch voor de Amster- damsche Rechtbank te verantwoor den do 36-jarige diamantslijper Mo- zes de B., wonende te Watergraafs meer, thans gedetineerd. Beklaagde had den heer D. Z. Ze- chendorf voorgesteld een firma te vormen. De heer Z. had beklaagde daartoe reeds een partii diamant ge- 'T BEGIN DER N. V B.-COMPE TITIES. Morgen beginnen de competities van den Bond! Dat wil iets zeggen! 't Be toekent, dat morgenmiddag hon derd en zes elftallen en drieën-vijftig scheidsrechters in 't veld zullen staan om don eersten kamp van het nieu we seizoen te strijden. Dat wil zotr- gondon eersten competitie- kamp. 't Seizoen is al ingezet door een reeks seriewedstrijden, en er zijn al heel wat bekers verloren en go- wonnen. Sparta II b.v., 't tweede elf tal van do Ncderlandsche kampioe nen, heeft al eventjes drie bekers veroverd voor het team aan z'n com petitie begoDiien is. Maar toch, al die senewedstrijderij is toch eigenlijk niet d&t. De com petitie! die vindt ieder interes sant en belangwekkend, en daarbij zinken alle vriendschappelijke ont moetingen cn wedstrijden om zilve ren artikelen ('t zij bekers, voetbal len of medailles) in liet niet. Over Clubnamen. Voor een vreemdeling in 't Holland •lie voetbalwereld je is zoo'n wed strijdprogramma tegenwoordig een waar labyrinth. Het vermeldt een reeks Vau hoogere en lagere en re serve-klassen, het bevat een merk waardige collectie van soms zeer vreemdsoortige namen, terwijl het bovendien nog nitmunt door lengte. Die namen zijn vooral 'ff moeilijk ding. 't Is den leek in de voetballerij niet kwalijk te nemen dat hij vreemd opziet van den clubnaam V. O. C., dien hij bovendien nog als „vok" hoort uitspreken, 't Zal hem zwyiar vollen uit deze onwelluidendo klank te raden dat hier bedoeld, wordt „Victoria-Olympia-combinaUe", en dat de club in kwestie te Rotterdam thuis hoort. Even vreemd vindt hij natuurlijk de namen V. U. C. (spreek uit: vuk) en P. E. C. (spreek uit: pek) It. A. P. (Rap) lijkt hem logischer: hij meent nl. dat dit „vlugheid" be- teekent, maar staat natuurlijk per plex als-ie hoort dat hier alweer 'n fusie van de clubs Run-Amstel-Pro- gress is. D. V. V. (Dumoordscho V.V.) raadt hij nooit), bij „Xerxcs" vraagt ihij zich af wat een vorst uit de grij ze oudheid eigenlijk met voetbal uit staande hoeft. Achilles en Hermes zijn ook vreemdsoortige titels. Verder kan de leok-in-quaestie nog peinzen Over bot verschil tusschen A. F. C. en A. F. 1L C., en zicli ver diepen in do voor hom raadselachti ge beteeken is van D. V. S., II. B. S., N. E. C. (spreek uit: nek), V. V. O., O D. 0., U. S. C., E. D. 0., D. O. S. Ben dan nog zoo'n paar.,,Kam pong" doet hem zicb verbaasd afvra gen of er werkelijk 'n Indische club zou zijn die wekelijks overkomt om te voetballen. En, zoo ja, boe ze 't 'm dan lappen?... Ja, die namenquaestie is moeilijk! De Belgen, die zich niet zooals wij Hollanders te builen gaan aan ini tialen, houden er een duidelijker voetbalprogramma op na. En in liet Engclsche behoeft men nooit twijfe len. over de herkomst van de club of den oorsprong van den naam:.... Sheffield United. Manchester City, Woolwich Arsenal. Bolton Wande rers, Gainsborough Trinity, Bristol Rovers, Crystal Palace, Millwal Athletic Club.... 't zijn allen namen die precies zeggen wat er te zeggen is. En zoo'n duidelijkheid ontbreekt in onzen initialen-doolhof ten eenen- male. De Eerste Klasse. Na m'n vreemdeling in wanhoop in z'n initialen-zee te hebben laten rondzwemmen begin ik met frissclien moed aan 't programma, en stoor me aan geen voorletters van combina ties of anderszins. Als ik dan het be langrijkste uit de lange lijst ga ha- Ion, en dientengevolge het hoofdje „Westelijke eerste klasse" opzoek, dan dient eerst even genoteerd te worden, dat maar zes van de tien deelnemers in deze hoogste afdeeling morgen aan den start komen. Sparta, V. O. C., Haarlem en Velo- citas zijn vrij van competitie. De beide oerstgenoemden spelen in de seriewedstrijden van den N. B. L. O. mot G. V. C. en hot Nijmeegscho Quick.... en dientengevolge hebben Haarlem en de Bredasche cadetten ook 'n dog van competitierust „faute do combattarils". Den Haag krijgt nu twee eerste klasse-wedstrijden, en onze stad één. li. F. C. ojient met een wedstrijd aan do Spanjaardslaan tegen den spiksplinteruieuwen eerste-klasser: het Amsterdamsche Ajas. 'k Geloof dat de Haarlemsche blauwwitten een goede kans hebben om het nieuwe 6©izoen met een overwinning in le zetten. Ajax is verleden jaar 'n sterke tweede-klasser geweest, maar wat de Amsterdammers in dit seizoen tot dusver vertoond hebben is niet be paald fraai. De eenige maal dat ze volledig zijn uitgekomen in de eerste ronde van den Zilveren Bal, tegen Haarlem leden de Ajaciden een dubbel endwars verdiende ne derlaag (31). Haarlem is nu een maal geen snelscorend team, maar overigens... De victorie kostte den roodbroeken niet erg veel moeite. En vooral het verschil in combinatie, ook in iridividueole handigheid-met- don-bal, was opvallend. Speelt Ajax nu niet beslist beter dan in die ont moeting mot Haarlem, dan lijkt een 'H. F. C.-ovorwinlng mij vrijwel ze kerheid. Dit neemt niet weg, dat een spannende kamp te verwachten is. Natuurlijk zal Ajax doen wat 't kan om bij haar intrede in de eerste klas se oen goeden indruk te maken, en bovendien liefst een succesvoller) start. Maar de kans er op Is niet groot! In Den Haag spelen de drie plaat selijke eerste klassera alien in eigen stad. 't Begint al met een der stede lijke ontmoetingen. H. B. S. ontvangt Quick, licide teams hebben in den Zilveren BnJ-strijd al getoond dat ze flink van zicli kunnen afbijten. H. B. S is sterker dan In 't vorige seizoen, en Quick mist weliswaar Otten, maar heeft nog spelers als mr. Wel- cker, Richelle, Bosschart, Blankert, Klicks, Kollmann terwijl bovendien Led eb oer het elftal danig is komen versterken. Moeilijk is het dus wel, om hier 't resultaat te voorspellen, al lijken H. B. S.' kansen 't gun stigst. H. V. V. ontvangt de Dordtenaars (een ontmoeting waarin Haarlem's voorzitter, do hoer J. J. van den Berg scheidsrechtert). Een mooie gelegen- lieid voor de geelzwarte Hagenaars om revanche te nemen voor de pas tegen D. F. C. geleden 04 neder laag! Zij nog terloops even vermeld, dat de heer A. J. Bronkhorst (R'dam) den wedstrijd H. F. C.Ajax leiden tal. Voor de Oostelijke eerste klasse wordt Zondag maar éen ontmoeting gespeeld, nl. tusschen do „oudge dienden" P. W. en Vitesse, te En schede. Do Haarlemsche Reserves. II. F. C. II en Haarlem II zijn 'ook i weer stevige combinaties. In 't vorig seizoen eindigden ze resp. als nr. 3 en nr. 2 in do ranglijst, en hun •vimties zijn ditmaal niet minder. Vooral van Haarlem II gaan geruch ten-van-sterkte, en die zijn al be vestigd door de twee behaalde over winningen, lozen Bloemendaal en Alcmaria Victrix. Vooral de voorhoede schijnt bij de Haarlem-reserves een sterk punt ie zijn. Uit een ruime keus van aanvals- spelors heeft men een sterke linie ■weten te maken, dia go«l is voor menig doelpunt. Nu, Haarlem II kan dadelijk eens toonen wat het kan, want Zondag komen do Sparta- reserves, do kampioenen van het vo rige seizoen, aan den Schoterweg op visite. Het zal ongetwijfeld een span nende en mooie wedstrijd worden! H. F C. II heeft een minder zware taak, speelt 's morgens te Amster dam tegen A. F. C. II, en wint ver moedelijk wel. De Tweede Klasse, (namelijk de Westelijke) telt ditmaal drie afdeeliitgen. Dientengevolge ook bier weer een groot programma. O.a spelen v >or afdeeling A. het Haar lemsche E D. O. en Bloemendaal, op E. D. O.'s terrein. Moge dit een zacht zinnige kamp worden E. D. O. heeft wel 'n kansje, maar hier geldt het zelfde als overal elders 't is moei lijk om aan liet eerste begin van het com petitie jaar al te gaan voorspel len. Het geheel© 2de-klasse-prograimma voor morgen luidt Westelij lie 2de klasse A. V. U. C.—R. F. C. Blauw WitAllen Weerbaar. E. D. O.—Bloemendaal. Westelijke 2de klasse B. Ajax (L.)D. V. S. D. V. V.— Achilles. Xerxes—A. F. C. Concordia— Unitas. Westelijke 2de klasse C. Hercules—Kampong. Victoria—A. F. H. C. R. A. P.Volharding. Alcmaria Victrix—U. V. V. (De heer F.. C. J, Schwippert leidt den wedstrijd E. D. O.—Bloemen daal). Na nu nog uit het programma ge citeerd te hebben, dat Heemstede en de Zandvoortsche V. V. beiden naar Amsterdam gaan (om voor de derde klasse respectievelijk tegen Amsxel en D. O. S. B. te spelen), beëindig ik dezo eerste programma-bespreking. Dit uittrekseltje-van-hoofdpunten is zoo ongemerkt al vrij lang gewor den. ROB. P. Gemengd Nieuws EEN SABOTEUR GEVAT. De politie in Frankrijk is er in ge slaagd een saboteur op heeterdaaxl te betrappen bij een poging om de tele graaflijn tusschen Brest en Parijs, op 8 kilometer afstand van eerstgenoem de plaats, door te snijden. Op diezelfde plek was reeds vijf malen hetzelfde beproefd, zonder dat men de daders in handen wist to krijgen. Nu had de politie bijzondere, maatregelen getroffen, den bewa kingsdienst verscherpt en een elee- triseh klok-apparaat aangebracht. Omstreeks drie uur 's morgens hoorde men de electrische schel en onmiddellijk begaven de gendarmes, die zich op wacht bevonden, naar de brug bij Rody. Zij zagen daar een man boven in oen telegraafpaal. Hij werd gesommeerd naar beneden te komen en toen bleek men te doen te hebben met zekeren Gourmelon, een havenarbeider van Brest en penning meester van de arbeidsbeurs en van den bond der syndicaten. Bij ©ene huiszoeking in het verblijf van Gourmelon weiden tal van pa pieren gevonden. EEN GELUKKIGE KOOP Op een veiling te Edinburgh werd een oud vervuild schilderij voor een guinea ingezet en met moeite tot 380 guinea's opgedreven. Toen de koo- per zijn doek schoongemaakt had, bleek hij eigenaar te zijn geworden van Titiaan's portret van Karei V. £on de echtheid schijnt niet te twij felen. Het schilderij is voor 70.000 gui nea's aan de Spaansche regeering aangeboden. Er bestaan twee portretten van Ka- rel V door Titiaan. In 1530 ontbood de keizer den schilder to Bologna, ©m hem te conterfeiten en in 1532 poseerde de vorst ormieuw. MEN ZIJ GEWAARSCHUWD. In een vorig blad berichtten wij, dat do rijksexpert dor Vereeuigda Staten liet bestaan van een export firma op het spoor was gekomen, die voor gebruik ongeschikt paarden- vloesch in Nederland had ingevoerd. In een telegram uit New-York wordt dezo vlocsrhcxpnrtfLrma met naam en toenaam genoemd. Het zou namelijk de firma Sohwarz Brothers Compa ny te New Jersey zijn, die een groot aantal paarden! ij ken naar Neder land moet hebben gezonden, waar zij voor de consumptie verwerkt zouden zijn. HET GROENE GEVAAR. Men schrijft in de Blauwe Vaan: Gedurende mijn verblijf in Frank rijk de vorige maand werd mij het volgende verteld door de personen, die er van nabij bij betrokken wa ren: „Een week of 6 geleden ontvingen wo hier nit Holland een jongmensch, die van pion was, een half jaar W hlijve'n, ten einde zich verder te be kwamen in de Fmnsche taal. Op een avond, dc 3e week van zijn" verblijf alhier, kwam hij thuis in abnormalen toestand. Hij had ab sinth gedronken en blijkbaar* te veel van dit gevaarlijke goedje gebruikt. Hoewel wij nog niet terstond het ge vaar goed inzagen, waarschuwden! wij toch het Jon go mcnscTu voorzich tig to zijn. Hij nam z"ch voor geen absinth meet te gebruiken, doch het was reeds to laat. Ds verleiding was hem to sterk geworden en binnen en kele dage'n was hij eir zóó aan ver slaafd geraakt, dat hij niet meer ge heel nuchter werd. 's Nachts brulde hij als een wild dier; 's morgens schreide hij als een kind en beloofde plechtig, nooit meer een dtoppel ab sinth to gebruiken. Doch 's nvo'nds was het weer als de vorige dagen. Ten einde raad hebben wij, loem besprekingen en raadgevingen niet baatten, hel een'ge middel toegepast, dat nog helpen kon, en hem over haast teruggezonden naar Holland, waar hij ten minste veilig is voor d< ■erleiding van den absinth." AMERIKAANSCH. De Amerikaansche trustmngnaat Sheldon heeft gistermiddag een sen- sationoele reis door Engeland ge maakt. Sheldon bevond zich op de Olympic aarvan de passagiers omstreeks 12 uur to Southampton aan wal gingen. De Amerikaan bestelde langs telegra- fischen weg een kajuit op het des avonds om half zeven van Liverpool naar Amerika vertrekkende stoom schip Adriatic. Ten einde de Adriatic tijdig to bereiken, huurde Sheldon een extra-trein voor 80 pond sterling, waarbij vier spoorwegmaatschap pijen, over welker lijnen de extra- trein zou rijden, zich verbonden Sheldon binnen 6 uren naar Liver pool to brengen. F.n Sheldon kwam ook bijtijds to Liverpool aan om de Adriatic te halen. Do geheel© pers bespreekt Shcldons echt Amerikaansch kunststuk. De bladen zeggen, dat het Jules Vorno waardig is en herinnert aan Philens Fogg's avonturen gedurende zijn reis om de wereld in tachtig dagen. DE GEHEIME POLITIE IN RUSLAND. Na do treurige ervaring, dezer da gen met de politic te Kief opgedaan, schijnt men van haar diensten zoo weinig mogelijk gebruik meer te willen maken volgens een bericht daar worden namelijk de hoofd straten uitsluitend door militairen bewaakt. GEEN SPIONNAGEL Volgens de „Berliner Zeitung am Mittag" zijn de beide in Embden ge vangen genomen Eneelsche officieren op vrije voeten gesteld, waarmede be wezen is, dat hun niets ten laste ge legd kon worden. AARDBEVING. In Centraal Amerika heeft gisteren m aardbeving plaats gehad. Uit New-York wordt geseind, dat in Costn Rica de stad Toro Gorilla totaal verwoest is. De vulkaan Paos werkt. Men vreest voor het Panama-ka naal. Verdere bijzonderheden ontbreken nog. HONGERSNOOD. Een vroetselijko hongersnood heerscht in West-Siberië; 250.000 per sonen hebben onderstand van do overheid nóodig. De toestand is wan hopig. ONTVLUCHT. Te Monastir, Turkije, ontvluchtten 25 gevangenen, niet doo'r een venster, of langs aaneengebonden beddelakens of op andere romantische wijze, maair eenvoudig door de straatdeur, dio men vergeten had to sluiten. De :n gendarmen bemerkten de ont snapping te laat. Zij zonden de vluch telingen ettelijke schoten achterna, zonder hen evenwel te raken. DE LUCHTPOST. De General Postmaster van Enge land heeft op een desbetreffende vraag uit vliegerskringen geantwoord dat de Engelsche Post er voorloopig van zal afzien, om op de proefnemin gen met een luchtpostdienst terug te komen. De opgedane ervaringen met de vliegmachine bewijzen enkel en alleen, dat slechts voo'r zeer buiten gewone gevallen de directie der pos terijen tot dit verkeersmiddel haar toevlucht kan nemen. De proefnemin gen bewijzen echter eveneens, dat het tot dusver nog mankeert aan een ma chine, die absolute veiligho d aan be trouwbare "nauwkeurigheid paart, zaken die voor een gelregelden post dienst allereerste eisch zijn.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6