VORST EN VRIENDSCHAP NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 8668 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 23 SEPTEMBER 1911 C HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIÉN: PER DRIE maanden: ft&flL V ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 <tr vï Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der '1 Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)„1.30 k-T Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland„1.65 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant üïfi Zondagsblad, voor Haarlem MX RedaCtk *drainistratie: Groote Houtstraat 53. _j_de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiên en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. OM ONS HEEN No. 1417 Drankzucht en haar genezing Twee jaar achter elkaar is nu het Ju1 iana-bloempje door geheel Neder land heen op straat verkoeht en de onbrengst bestemd vcor da bestrijding van de tuberculose. Morgen. Zondag, zo ons een ander symbool van men- sc henliefde, het Sobriëtas-bloempje. koop worden aangeboden en wat daarvoor ontvangen wordt zal dienen on- een R. K. gesticht voor drank zuchtigen op te richten. Ik geloof, dat de ellende door tuberculose groot is, maar dat zij nog ver overtroffen wordt tbde misère van het drankmisbruik er. zijn gevolgen armoede, misdaad, ziekte en vroegtijdigen dood, niet al- leer. vpor den dronkaard zelf, maar dikwijls ook voor zijn gezin. Wij ge ven ons daar zoo geen rekenschap van, omdat we in de drukte van het dagelijksch leven en te midden van onze eigen zorgen tijd noch lust heb- bei' om de oorzaken van veler jam mer en ongeluk op te sporen. Deden we dat. dan zouden we ontsteld staan over do rampen, die alcohol misbruik dag in dag uit over onze sa menleving brengt. Nu kun ren wij niet allen propagan disten zijn, maar wat ons mogelijk is, moeten wij niet nalaten te doen in den strijd tegen dit groote kwaad. Daarom zou ik bij de/" aan de bewo ners van Haarlem en omstreken een vriendelijk verzoek willen doen koopt het Sobriëtas-bloempje en betaalt daarvoor, wat U mogelijk is, zoodat naar het goede doel een flinke stap vooruit worde gedaan. Het is waarlijk niet gemakkelijk, om menschen, die aan den drank ver- ïiaafd zijn, daarvan af to helpen en wel zoo, dat zij. eenmaal in de we reld teruggekeerd, aan de verleiding weerstand weten te bieden, 't Gaat daarmee als met een wrakke schuit, fliè, aan den wal opgelapt, veilig ge noeg in de haven ligt, maar groot ge vaar loopt te zinken, zoodra zij in vol le zee weer een storm heeft te door staan. „Waarom laat zoo'n man den bor rel niet staan vraagt licht iemand, die zelf builen gevaar is en. daardoor niet vat, waar voor anderen het ge vaar schuilt. Het antwoord is heel een voudig. De bedwelming van den bor rel lokt den man aan, hij heeft wils kracht noodig om de verlokking te weerstaan «n die .-acht is juist door de gevolgen van het drankmis bruik vernietigd. Ziehier de noodlot tige toovorcirkel, waarin de ongeluk kige blijft ronddraaien, wanneer niet hulpvaardig menschen hem helpen om daaruit te ontsnuppen. Hoe moei lijk dat is. welen de patiënten en hun verzorgers even goed Nauwelijks is e- wat zelfvertrouwen., wat hoop op eon betere toekomst aan den drank- zieke biW'bracht, nauwel^ks is zijn wilskracht in hem weer wat overeind gezet of een kleinigheid, een droef geestig oogenblik. n enkel woord van een valschen vriend, is vaak vol doende om hem weer naar het glas te doen Trijpen. En voor den drankzuch tige is er geen afstand tusschen het glas en de flesch ze volgen elkaar on middellijk. Daarom zijn de deskundi gen op dit gebied, hoezeer zij onder ling ook in hun oordeel over de beste manier om drankzucht te genezen, verschillen, het hier'n eens, dat de patiënt, wil hij blijvende genezing vin- den, geheel onthouder worden moet, geen droppel meer drinken mag. Natuurli'k zijn er graden van drank verslaving, soorten van drankmis bruik. De sanatoria zijn voor de erg ste vormen bestemd, de doodzieken zou ik willen zeggen die minder zijn aangetast kunnen - roed te huis, in hun eigen omgeving, dikwijls j slechts door den moreel en steun van één goeden vriend, scnezen. Menige drankbestrijder zou daarvan een boek je open kn nu en doen. Merkwaardig A]n sommige vormen, waaronder de ziekte zich voordoet. Het is oor den buitenstaander bijna onbegrijpelijk, maar toch waar, dat er zijn, die zich de geheele week goed houden, maar op Zaterdagavond zich regelmatig be drinken dat er (nog zonderlinger) ve len worden gevonden, de zoogenaam de Quartalsaüfer, die een maal in do drie maanden de rem o.p zichzelf loszetten en on hol slaan. "Uit zulke" verschillen blijkt al vol doende, hoe ingewikkeld de redenen van drankmisbruik zijn en hoe moei lijk dus de studie, die voor bestrijding ncodig is. Do mensch is eenmaal geen schabion e, maar een persoonlijk heid, wat de doctoren zeer goed in zien door hun grondbeginsel, eenigs- zins paradoxaal aldus uitgedrukt „er zijn geen ziekten, er zijn zieker. De middelen, waarmee getracht wordt de liiders aan drankzucht weer tot normale menschen te maken, zijn van tweeërlei aard geestelijk en li chamelijk. De eersten zullen verschil lend moeten zijn naar gelang van ge loof, opvoeding en ontwikkeling, de laatsten zijn niet zóó uiteenloopend en tot zekere hoogte voor allen gelijk. Het is bijvoorbeeld duidelijk, dat de voormalige dronkaard zich wel zal be vinden ook nadat men hem weer in de maatschappij geplaatst heeft, bij een eenvoudig dieet, dat de behoefte aan en de neiging naar drank zoo weinig mogelijk opwekt. Het treft toe vallig, dat ik juist dezer dagon een boekje ontving, dat daarover handelt, „Drankzucht en hoe die tegen te gaan", door Felix Ortt, een uitgaafje van den Nederlandschen Vegetariers- bond, dat voor een simpel dubbeltje te krijgen is. Aan de bron kunnen we dadelijk zien, dat de schrijver bedoelt, het ve getarisch dieet als geneesmiddel te gen drankzucht aan te bevelen. „Och, die eenzijdige vegetariërs", zal menig een zeggen en niet verder lezen. Maar mij dunkt, dat wanneer door het niet eten van vlcesch en prikkelende sau sen en specerijen liet niet drinken van drank door den dronkaard bereikt kan worden, het wel dc moeite waard is. even te luisteren naar wat de men schen van ervaring hierover zeggen. Laat ons voorzichtigheidshalve be ginnen met iemand, die van huis uit heelemaal geen vegetariër was, Helen Hudson, stafkapitein van liet Leger des Heils en directrice van het te huis voor drankzuchtige vrouwen. Toen mevrouw Booth haar cr toe bracht, met de vegetarische voeding een proef te nemen, had zij daarin niet het minste vertrouwen. Vier jaar long had zij in het tehuis het gowono vloesch- dieet gevolgd ossenrib, ham, gezou ten v'isch, zuur. peper, mosterd enz. en onder de verpleegden waren tal van de allerergste gevallen. Welnu, Miss Hudson en haar helpsters zelf waren over de verandering van het menu bijzonder voldaan haar zorg en de spanning over haar werk maak te plaats voor een veel rustiger en vrediger gemoedsgesteldheid, zij kon den beter denken en slapen. En bij de verpleegden waren de resultaten bijzonder gunstig, zooals Miss I-Iudson uitvoerig beschrijft. Zij is dan ook overtuigd, dat de 'oekomst de groote waarde van de vegetarische voeding in deze büzondere richting bewijzen zal. En ze staat niet alleen. Dr. Mcnkcl verklaart inde Oriental Watch- m a n. dat in het tehuis voor werk lieden te Chicago, een inrichting waar jaarlijks duizende dronken menschen komen, een streng vegetarisch dieet wordt gevolgd. In zijn eigen inrich ting, het Mussoorie Sanato rium. wordt geen andere weg ge volgd. Dr. Pfleiderer te Ulm is vuil gelijke meerling. Dr.. Kellogg, een man die 30 jaar ervaring hoeft opgedaan in een sanatorium voor drankzuchti gen, zegt eenvoudig, dat het vlecsch- looze dieet zoowel den trek naar alco hol als naar, tabak (hij verpleegde ook personen, die aan tabak.verslaafd wa ren) wegneemt. En zijn medewerker Dr." Paulson bevestigt <lat met de ver klaring, dat wanneer hij een dronk aard op een dieet van vruchten en granen stelde, diens dorst naar ster ken drank bijna met een tooverslag verdween. „Ze zetten zooveul in die boekjes", heeft burgemeester Iordens eens scep tisch in den Haarlemsclien Raad tot den enthousiasten heer D. de Clercq gezegd. Zeker, zeg ik. veel wat maar veron derstelling is en theo'-'o maar ook veel. dat overdenking waard is. Een Sanatorium tot genezing van drankzuchtigen is daarom van zoo groote waarde, omdat het niet alleen drankzieken geneest, maar ook krach tige karakters vormt van onversaag de bestrijders van drankmisbruik en zoodoende is als een stralende zon, die niet enkel het kleine plekje verlicht, waar zij staat, maar ook hare stralen uitzendt ver weg. Tot zoo'n nuttige stichting meewer ken kuiiuen wij Zondag allen. Laat daarom niemand hal ten, dan het Sobriëtas-bloempje te koopeu en er naar dc mate zijner krachten voor te betalen. J. C. P. Buitenlandsch Overzicht De Marokkaansche quaestie bijna opge.ost, We verheugen ons te kunnen sohrijven, dat de Marokkaansche quaestie tusschen Duitschland en Frankrijk bijna is opgelost l Dat is een belangrijke stap tot den vrede. Gistermiddag ontvingen we reeds een telegram uit Parijs, meldend, dat DUITSCHLAND EN FRANKRIJK 'T EENS GEWORDEN ZIJN OVER MAROKKO, welk bericht we dadelijk op ons niemvsbord bekend maakten. Uit de opmerkingen en gesprekken, die de lezers vau dit bericht uitten, viel dui delijk op te maken, dat ook zij zich verblijdden. Geen wonder ook, want is het gevaar voor een dreigen den Europecschen oorlog voorloopig voorbij en behoeft Nederland ook niet langer ongerust te zijn. De onder dc wapenen' gehouden landsverdedigers kunnen nu wel naar huis gezonden worden. Het lief vaderland kan weer rustig zijn Officieel is het bericht over de over eenstemming nog niet, maar daarom toch wel betrouwbaar. Alle groote Duitsche en Franschc couranten welker redacteuren meestal connec ties hebben met de best ingelichte di plomalen vermelden de blijde tij ding, al doet de een 't ook positiever dan do andere. 'Eerst werd uit Parijs geseind „Hot rapport van den gezant Jules Cambon is aangekomen, en wordt thans bestudeerd door den minister Do Selves, die Zaterdag daaromtrent voorstellen zal doen aan den minis terraad. Indien de tekst der over eenkomsten kan worden aangenomen zonder nieuwe wijzigingen, zal dé regiering vooraf een verklarende me- dcdccling publiceercn. In het tegen overgestelde geval dat waarschijn lijker wordt geacht zal de regee ring alleen vorklaren, dat de onder handelingen worden voortgezet." Dat bericht was nog vaag. va.naAkarda Au Figaro. A-ai de Duitsche regeering de ergste be zwaren heeft opgegeven. Dat was al iets duidelijker. Nóg duidelijker is het bericht van de T e m p s, die verzekerde, dat" de oplossing zeer nabij is. Er bestaan tusschen Duitschland en Frankrijk geen principieclc quaesties meer, al leen heeft Duitschland in zijn laatste antwoord eenige redactie wijzigingen in het verdrag voorgesteld. De Fran schc ministerraad zal deze heden goedkeuren en dan is de definitieve overeenstemming verkregen. Gelukkig Maar al zijn Frankrijk en Duitsch land het nu eens over Marokko, de geheele quaestie is nog niet opgelost. De landen moeten het nu nog eens worden over DE CONGO-QUAESTIE, maar de 'algemeene opvatting is, dat deze weinig moeilijkheden zal opleve ren. Dit is ook te hopen DE SPANJAARDEN IN MAROKKO. Een voorgeschoven Spaansche post werd bij de Kort overvallen door een leger inlanders. Dezen werden echter door de Spaansche troepen op dc vlucht gedreven. Aan de zijde der Spanjaarden vie len 10 dooden en 43 gewonden. De vijand liet een groot aantal dooden en gewonden achter. In een hoofdartikel behandelt de Temps *T FRANSCH-SPAANSCHE GE SCHIL OVER MAROKKOè De houding van Spanje zou Frank rijk het recht geven, alle verdragen op te zeggen, de schrijver wenscht evenwel niet, dat zulks zal geschie den. Als Spanje zijn belang begrijpt, zal het inzien, dat zijn aehteixlocht jegens Frankrijk ongegrond is en zal overgaan tot een loyale bespreking, zoodra hei Fransch-Duitsche verdrag gesloten zal zijn. Dan kunnen de ver dragen, die niet meer overeenkomstig den veranderden toestand zijn. her zien worden. Deze herziening diende thans reeds voorbereid te worden, zoodat de besprekingen kunnen aan vangen, zoodra de onderhandelingen te Berlijn geëindigd zijn. Het blad vraagt ten slotte „Wat wil Spanje Wil het land met ons samenwerken, dan moet liet ons gelegenheid bieden om tot een stemmigheid te komen en niet langer voortgaan op den ingeslagen weg. Hei oogenblik om te kiezen is geko men en velen zijn van meening, dat Spanje een zeer onvoorzichtige keuze zou doen, zoo het de politiek van „alles of niets" zou gaan volgen, daar deze zou leiden tot ziju volsla gen isolement." Nu we tan de Marokkaansche quaestie af zijn, komt er een nieuw geschil or.zo belangstelling vragen, namelijk de zucht van Italië om Tripolis te annexeeren. Door een der Duitsche bladen werd gisteren geschreven EEN VAN DE GEWICHTIGSTE GE VOLGEN DER MAROKKO-ZAAK is, het dagelijks onstuimiger optre dend verlangen van Italië, om Tripo lis te bezitten. Italië verlangt deze Turksche provincie als compensatie van de voordeelen, die Frankrijk en andere mogendheden uit den nieu wen staat van zaken in'Marokko ver krijgen. Italië verlangde Tripolis reeds sinds de laatste 30 jaren, toen het Fransohe protectoraat over Tunis hitgeróepén weid. Nu houdt men de oplossing der Ma- rokko-zaak voor het geschikte oogen blik, om den eisch opnieuw te stellen. De Tripolis-quaestie heeft in Italië alles naar den achtergrond gedron gen. Italië is waarschijnlijk bereid, zich in een nieuw en te begeven, want zoo gemakkelijk als men zich de zaak in Italic v ooft tell, zal het wel niet gaan. Turkije zal zich tegen de poging met al zijn krachten verzetten. Uit Rome en Napels wordt boven dien gemeld, dat reeds militaire en diplomatieke toebereidselen gemaakt worden voor het optreden van Italië. Binnenkort zal Italië een nota aan de mogendheden zenden, die gesteund zai worden door EEN IMPOSANTE VLOOT- DEMONSTRATIE, gevolgd door een ontscheping van troepen op Tripolis. Italië moet zich vergewist hebben, dat er bij de mogendheden geen over wegende herwaren bestaan tegen de Onze Lachhoek ZEER JUIST. Een rijk maD laat bij zijn dood 200.000 gulden na, en wel 1/5 aan zijn zoon, 1/6 aan zijn dochter, 1/7 aan zijn vrouw, 1/8 aan zijn broer en de rest aan een liefdadige LmrichtSng. Wat heeft nu iedere erfgenaam? 'n Advocaat, meesterl ZUSJES. Aan een jongmensch, die een fami lie inet vijf dochters gaat bezoeken, wordt geraden, om vooral op de jong ste te letten. Hij komt terug met de opmerking: - Daar is heusch geen een de jong ste. annexatie van Tripolis door Italië. Wel beslaan deze bezwaren bi] Turkije. DE TURK IS NU AL WOEST, NL HIJ ALLEEN VAN DE PLANNEN boort. De Lokal Anzeiger heeft een Turk ta Berlijn vermoedelijk den gezant over de quaestie onder vraagd. Deze sprak aldus liet er langen van Italië, om Tripolis te an- nexoeren, is bekend. Maar om 1it verlangen te bevredigen, moet er een aanleiding zijn. ZuJk een aanleiding is niet voorhanden en zal ook van Turksche zijde, omdat men van de voornemens van Italië te goed op de hoogte is, zorgvuldig vermeden wor den. Gemakkelijk wordt dit de Turk sche overheid niet gemaakt, want do Italioansche generanl-consul in Tri polis doet alsof hij heer en meester over het vilayet is. Het is een consul- generaal, die met rijzweep en sporen rondgaat en men zou kunnen aanne men, dat hij do rol van dien Frau- schen consul zou willen spelen, die destijds den bey van Algiers op de historisch geworden oorvijg trakteer de. Deze oorvijg was het uitgangs punt van de verovering van Algiers. Men heeft evenwel in Konstantinopel uit de geschiedenis geleerd, dat het tot oen dergelijke soufflet historique in Tripolis niet moet komen. Indien de Italianen werkelijk maatregelen genomen hebben zoo kan Turkije ter ree niets 'ailrieWen, JiHcar in 'i npolü heeft liet een voortreffelijk toegerust legerkorps, ter sterkte van 30.000 man, en deze troepenmacht heeft zulk een krachtige ondersteuning bij de streng Mohammedaansche bevol king, die de Italianen grimmig haat, dat wij niets te vreezen hebben. Er komt bij dat EEN BOYCOT VAN ITALIAANSCHE WAREN zal volgen, die voor liet oeconomisch leven van Italië de ergste gevolgou zul hebben. Tot zoover deze verontwaardigde Turk. Ook de Itahaansche pers wordt al wat OORLOGZUCHTIG. Het Itahaansche blad Vita schrijft: De Turken moeten er aan denkoD, dat de Italianen geen Albaneezen zijn, dat, als Italië Tripolis wil bezetten, geen der als voorposten voor de op ruiing der inboorlingen gezonden mannen en geen der oude Turkscho oorlcgsbarkasseii dit verhinderen zul len. Dc terugroeping van den Turk- schen g. zant te Rome «s een wat te late diplomatieke revanche. Als men FEUILLETON Bewerkt naar het Engelsch. 30) Tot mijn verbazing en niet weinig tot mijn schrik, barstte mijn gezellin in tranen uit. O, Mr. Saunders riep zij uit. Ik heb tot nu toe nooit van Engel - schen gehouden. Het kwam mij voor, dat zij eeen temperament hadden, dat zij alleen "-enot vonden in sport en in het grove genoegen van lekker eten en drinken. Of ik heb mij heel erg ver gist of anders is u een groote uitzon dering op den eemiddelden Engelsch- man. Het is eenmaal het lot van mijn fandgenooten om verkeerd begrepen te worden overal op do geheele we reld, antwoordde ik kortaf. De Koningin bracht haar zakdoek ^an haar oogen met de handige beval- van iemand, die dat gewoon Wil u den koetsier laten stilhou den? zei ze nog snikkend. Ik kan geen bezoek aan de Schattenbergs brengen met roodbeschreide oogen. Is bet heelemaal wel noodzakelijk hen te bezoeken vroeg ik. Wat bedoelt u Eenvoudig dit, antwoordde ik. Omdat uw populariteit in het land groot is zoo groot als u verdient wordt uw houding m 't oog gehouden, uw bewegingen gadegeslagen. De eer zuchtige plannen van den Groother tog. Eerzuchtige plannen Geoorloof de neigingen, verbeterde ik haastig, zijn welbekend. Als men algemeen overtuigd is, dat u wanhoopt aan de bekwaamheden van Koning Karei als regeerder, dat u gunstig gestemd is tegenover die „geoorloofde neigin gen", dan zal die koorts er door ver ergerd worden die, zooals wij over eenkwamen op het oogenblik voor Grimland zoo hoogst gevaarlijk zou zijn. Dus u raadt mij aan de Schatten- bergs in 't vervolg zoo min mogelijk te bezoeken vroeg zij. Haar vertrouwen was bijna aan doenlijk. In de onmiddellijke toekomst, antwoordde ik. Denk er aan, wij geven daarmee den Koning een kan6. Als iemand hem van het ernstige van zijn positie kan overtuigen, van den heili gen aard van zijn roeping, dan is u het zeker. Uw taak is moeilijk en niet aangenaam, maar Ik bijv. wanhoop niet aan haar succes. In weerwil van mi]n minachting had ik medelijden met haar. Huichelach tig als zij was, had zij zichzelf wijsge maakt, dat zij een edele martelares was. lloe kon ik, die haar in dat idéé nog gestijfd had, haar daar een ver wijt van maken. De koetsier had op mijn commando zijn paarden laten stilhouden. Voor ons verhief zich de rechthoekige massa van het Mariën- kasteel, en rechts daarvan het houten kraaiennest, dat boven aan de Kas teel baan stond De zon stond schitte rend aan den hemel, en de koninklij ke slede wierp een scherpe, blauwe schaduw over den met sneeuw bedek ten landweg Alles was stil tot met een gerinkel van bellen een boerenslede met gebruinde passagiers en een zwa re vracht van manden met wijn ons passeerde. Een zacht gemompelde be groeting voor mijn opgewonden gezel lin liet zich hooren, en het voortuig verdween om een bocht van den weg. ons aan ons zelf en liet zoo ontroerend dilemma overlatend. Als doktoren het over een of an dere ziekte niet eens zijn, zei ik, dan moet de patiënt op zijn eigen gezond verstand vertrouwen. De Koningin, die recht voor zich uit had zitten kij ken met een afwezigen blik in haar oogen, keek mij nu aan. Is dat de eenige gids, zei ze Mag het hart ook niet meespreken V Haar oogen waren vochtig van de tranen, en er was iets smeekends in haar stem. Haar beroep op mij als een soort van moreel raadgever was uiteist vleie-nd. Uw eigen hart zeker, zei ik. Maar het uwe roeg ze. Het volgend oogenblik was ik uit de koninklijke slede gesprongen en stond in do sneeuw aan den kant van den weg. Deze vrouw, die mij bijna niet kende, die niets van mij wist, legde haar bedorven, oppervlakkige ziel aan mijn voeten, om haar op te. rapen of te vertrappen, zooals dat maar in mijn hoofd opkwam. övén keek zij mij rechluit in het ge laat. en ik beantwoordde haar blik zonder ook maar een oogenblik te verzwakken. Haar oogen vroegen, smeektenen kregen hun zwijgend ant woord. Als ik een licvigen tranen vloed verwacht had. dan vergiste ik mij. Plotseling kwam er een harde uitdrukking op haar gelaat en haar oogen fonkelden van woede. Koetsier, liep zij ruw en in het Duitsch, rijd door naar het Mariën- kasteel. Eén oogenblik stond ik daar de ver trekkende slede na te kijken Toen kwam ik tot mijzelf en nam mijn hoed HOOFDSTUK XII. In gemelijke stemming wandelde ik den heuvel on langs het spoor van de koninklijke slede Ik was ontstemd, gedeeltelijk dcor den loop der gebeur tenissen, en gedeeltelijk omdat ik, nu ik wisl, dat de koningin op het Ma- riènkasteel was. moeilijk mijn plan uit kon voeren, om da ar noen te gaan. En toch wilde ik niet in mijn plan, om te gaan bob-sleighen worden tegenge houden, niet van zins om een gelegen heid te missen, waarbij ik mijn ken nismaking met de Prinses voort kon zetten en vooral niet van zins om mij niet te houden aan een afspraak; die ik eenmaal gemaakt had Het toeval echter redde mij uit deze moeilijk heid Juist toen ik stilhield voor de poort van liet kasteel, waarvcjor de koninklijke slede nu stond te wachten, klonk liet eeluid van stemmen en ge lach tot mij door. Rondkijkend zag ik uit een zijdeur. Prinses Malhilde. Max en een kleine jongen van omstreeks acht of negen jaar komen, s-ekleed in een kleiner mode! van het gewone t boggans- costuum. De Prinses ontving mij met onverholen enthousiasihe. Hoerais u gekomen reip zij uit. Help ons even «Ie ..bob naar bui len te brengen. Max nam een cigarette uit zijn mond om meer vrijuit te gapen, en begun stigde mij met een knikje en een ge rekt „Goeden middag". O, dit is Stephon, ging de Prinses voort. Stephan, geef Mr. Saunders een hand. De kleine Prins gaf mij met een vroolijkèn glimlach de hand. Hij was een knappe jongen, die er heel aristo cratisch uitzag, heel aardig in zijn wollen jersey en witte beenkappen, en blijkbaar zoo gelukkig in liet vooruit zicht van tc gaan bob sleighen als een gezonde jen^an van zijn leeftijd maar zijn kan. Met vereende krachten brachten w ij de bob-slede uit haar loods en op den Riefinsdorfschen weg. De Prinses ging voorop zitten, haar voeten stevig tegen den ijzeren dwars- stang plaatsend, en de einden van den stuurstang in haar handen ne mend Achter haar zat Stephan en achte.r hem ik weer. Achteraan zat Max met de sterke ijzeren hefboomen waardoor hij met beide handen hei remlocs*. I in werking kon brengen. Nu is er een keurig ingerichte bob sleighbaan te Weissheim. maar in die dagen hobbelden wij langs den gewo. non w eg. een last voor arresleden en een gevaar voor voetgangers. Toch was het een bijzonder genotvolle on dervinding Eerst cring de „bob" maar langzaam over de harde ruwe sneeuw verder, n wij moesten onze lichamen achterwaarts en voorover laten val len precies als roeiers in een boot, om ons zwaar gewicht iets verder lengs de zachte glooiing te krijgen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9