NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. S681 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. MAANDAG 9 OCTOBER 1911 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per dr,e maanden» Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement voor naariem i J j» Haariem van 15 regels 1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regel. Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij AtanemeS aanzienlijk rabat. P X]" aL 1 'aIfic Advertentie n van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland50 Cis. voor 3 plaatsing™ 4 contant P Afzonderluke nummers0.02* cTSS jè" fa Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37* 1 Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post „0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buiteuspaarnc 12. Telefoonnummer I22. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 10 OCTOBER. Orgelbespeling in de Groote kerk, 1—2 uur. Schouwburg: Opvoering van ,,Th.e Belel of New-York", 8 uur. Soc. Vereeniging: Concert „Cres cendo Cucc.l.a" en „Kunst Adelt,' uur. Voorhelmstraat 3: Tentoonstelling van Bijbelscbe voorweipen, 3—5 7—9 uur. SLnt-Bavo: Cursus in de R. IC. loofs- en zedonleör. Onderwe'rp: Over het tweede tier zeven heilige Sacra menten, nl. het Heilig Vormsel. Zandvoort: Gemeenteraadsvergade- ring. 7J uur. Van onzen Rerzanden Redacteur. DE. VJliRBEENIGE POLITIE In de Korte Houtstraat te Den Haag. In het gebouw van het vroegere hotel „le Muréchal de Tureune", is de meest moderne tak van den politie dienst ondergebracht. Daar vindt men de politiehonden, de vierbeenige die naars en dienaressen v>n de veilig heid. In de laatste t'odm begint men, nadat de politie-honden eenigo keeren verkeerde sporen hebben aan gewezen. in de Eroot steeten voor 't opsporen van misdadigers vaak waar deloos* bicken, zich at te vragen, of de verwachtingen, die men van den po- litie-hund heeft "-okoeslerd. niet te overdreven zijn geweest. Een bezoek aan het tehuis der pulitie-honden te Den Ilaag "af ons de overtuiging, dat de politic-houd zeker zijn groot uut heeft. De moderne aanwending van hon den voor nolitie-diensten vroeger waren honden ter vervolging van ont vluchte sl»ven algemeen in gebruik is uit Duitschland tot ons geko men. Dcor den heer M. Kessler, schrij ver van het werk: De africhting van den politic-hond, den ambulance- en den oorlogshond (Luctor el Emcrgo te 's-Gruvenhage) daartoe opgewekt, organiseerde de kynok.genclub „Bre da" aldaar in 1907 een uucniatioiiolen wedstrijd voor politie honden. In "t zelfde jaar werd io Den llaag de N'e- derlandsche Politie-honden Yereeui- ging opgericht, en de gemeente 's-Gra- venhage besloot tot een proef met •een zest.il c-dresscerde honden. Door den heer van der Swan rond geleid, die de leidiug beeft van het Haagsche politie-hondeuhuis, bezich tigden wii de inrichting, die, naar 't ons voorkomt, zeer onvoldoende is. Wel was het overal uiterst ordeliik on zindelijk, maar de gelegenheid in dit ouderwctsche huis. is te bekrompen, liet merkwaardige feit doet zich te Den llaag voox. dut men voor losloo- pende, zwervende honden een honden- asvl heeft, dat men kent hel uit onze beschrijving wellicht het best ingerichte in Europa is, met ruime kennels, met zonlicht cn een ruime speelplaats terwijl voor den poli- tie-hond, voor den hond waarvan men toch gewichtige diensten vergt, zoo wel voldoende ruimte voor de hokken, als een ceschikt speel- en dresseor- terrein ontbreekt. Als hokken dienen oudo tonnen, o.i. volkomen onge schikt als verblijfplaats voor middel matig «roote honden, daar de hond er zich slechts in ecu houding kan ter rust leggen. Ieder, die zelf zijn hond wel eens goed gadegeslagen heeft, weet dat de hond gaarne op een zijde ineengerold slaapt In een Ion is echter een hond verplicht op den huik liggend, te rusten. Ook zijn de twee plaatsjes, waar de kostbare politiehonden gehouden worden, al toos zonloos. Daar nu de honden ge woonlijk slechts 's nachts op straat hun dienst verrichten, wordt het dier een zijner levensvoorwaarden zon neschijn onthouden. De dresseer-ruim te komt ons ook geheel onvoldoende voor. Zij is te klein eu heeft in stede van zand. oen vlcer van planken. Drie russen leenen zich het best voor 't politie-werk: de herdershond, do airedale-teriier eu <re Dobermann pincher. Doorgaans kiest men de toe ven, hoewel ook soinB met ruen goede resultaten worden bereikt. Deze ech ter zijn vaalt minder trouw. ln do Haagsche inrichting ontbreekt .de gelegenheid om honden te fokken. Men berekenen eens. welke sommen daardoor verloren gaan! Immers stelt men den prijs von con goed afgerich- ten eerste klas politic-hond gemiddeld op f 100 dan zouden loch in één Jaar minstens 20 honden gefokt kun nen worden en zoo de huur van eon goed, geschikt gebouw bestreden. De honden worden te Den Haag al len aan één meester gewend. Enkel©; honden zijn zelfs bij agenten 1 litie in huis. 's Avonds gaat de agent met zijn hond een wijk afzoeken. De hond, goed afgericht, waakzaam, gehoorzaam en onversaagd, waarschuwt den man da delijk als er Iets ongewoons zijn aan dacht trokt. Komt de agent voorbij een onbebouwd terrein, dan heeft hij den hond slechts los le laten, die on middellijk het terrein afzoekt, staan blijft, en waarschuwt wanneer hii bv. slapende vagebonden, zwervers, buit- deel ende inbrekers aantreft. Daar nu echter a! het onguur volkje weet, dat het den neus van een politie-hond niet kan verschalken, zorgt liet er voor buiten de gemeente te blijven. Zoo werkt de »olitie-hond vooral ook mis daden voorkomend, preventief, en dut is wellicht de grootste verdienste. Hij voorkomt misdaad. Het sterkst komt dat in Den Haag en Scheveningen uit in den slriid tusschen politie en slroo- pers. Vroeger wisten de strooperu, waaronder ware haidloopers zijn. die het terrein van duin, bosch en polder uitstekend kennen, ook na hun ont dekking, te ontsnappen. Thans echter is er. zoodra zij door oen politiehond geroken zijn. geen kans meer ontkomen. De hond rout hen na en dwingt hen stil te staan. Zoo lang zij stil staan, doet de hond hen niets zoodra zii zich bewegen, springt hij tegen ze op eu maakt hun het hard- loopen onmogelijk. Voor twea weken nam de Haagsche politie, dank zij den mede-arbeid der honden, veertien ge weren van stroopers in beslag en dert is de Wualsdorper weg en de Bo- zuidenhoutsche polder vrij van stroo- pers. Zij weten, dat ze daar toch ge pakt worden en laten het stroopen blijven zoo zelve voor misdrijf en vangouïsstraf behoed. Iedere agent met een politiehond krijgt een wijk, die hij drie maanden achtereen surveilleert. Daardoor leert de man vrijwel alle peisonen, dio 's nachts in de wijk op straat zijn, kennen, zoodat hij al heel spoedig eet cl iemand, die tegen drie of vier uur op straat is. een bewoner dei- wijk is, of iemand waarop is te let ten. ln de buitenwijken snuffelt do hond de tuinen der villa's af en soms komen dan wel eens komische tooneel- tjes voor. zooals bv. toen Lotte, een van de beste politiehonden, hi een tuin eon slapenden man aanblafte cn 't bleek.... dat dit oen particulier nacht waker was. die het rijk der droomen boven het rijk der dieven, had ver kozen. Vroeger, als twee agenten samen de wachtronde deden, kwam het wel voor, dat ze met elkaar in gesprek, ie weinig ucht op de omgeving gaven. Thans, met den hond. wordt do man tot activiteit gedwongen. Want de hond kant zijn plicht en soest niet. Elke drie maanden wordt aan den burgemeester rapport uitgebracht over do verrichtingen der honden en een nauwkeurig dagboek wordt dan ook gehouden, waarin de dadeu van eiken hond worden opgeschreven. Men ver gunde ons een blik in dat dagboek te slaan. Wij lazen o.m. doch geven ver kort slechts de leiten weer: 5. 1. GO. De agent M. zag twee man nen op zijn nadering vluchten. Minka achtervolgde de mannen, hield ze staande en het bleek, dat het twee stroopers waren. 14. 5. '09. De hond Minka hield in 't gemeente-plantsoen twee mannen aan, die 's nachts seringen stalen. 23. 10. '10. In 't Haagsche Boscli werd een vrouw aangehouden, die zooeven iemand een portemonnaie had geroofd. De vrouw had vluchtend dï portemonnaie weggeworpen, die echter door Minka werd gezocht on ingebracht De vrouw, die bekende, werd tot G maanden gevangenisstraf veroordeeld. 29. 1. '09. De hond Lotte houdt een man aan. die 's nachts waschgoed had ontv roemd. 20. 3. '09. I.otte ontdekt in het tram huisje aan 't Bezuidenhout oen man. Het blijkt eon Duitscher ts zijn, die in zijn vaderland f 5000 ontvreemd bad en nu zelfmoord wilde plegen. 24. 8. '10 Lotte verleent bij den moord op een meisje te Renkum nut tigen dienst. Nadat den hond lucht is gegeven aan het hemd van de verslagene, brengt hij tot driemaal tee de pet vun denzcJfden man aam Deze blijkt later de dader en bekent weggekropen te zijn, toen hij hoorde, dat met een h - 'i "ospeurd worden. 16. 3. '11. Lotte helpt op 't spoor van door hem op de Valkenboschkude gevonden briketten, dat dezo van een bloemisterij aldaar afkomstig zijn. Een onderzoek brengt aan "t licht, dut hier oen groote hoeveelheid briketten zijn gestolen en de heler wordt op de bloemisterij gevonden. Deze „Lotte" is een van de beste po litiehonden. Zoo heeft zij, toen op 't hoofdpostkantoor van politie brieven vermist werden, nadat men haar luclit aan een brief had gegeven, brieven gevonden, die een besteller tusschen andere brieven had verstopt. Deze be steller bleek ook de andere brieven ontvreemd te hebben. De hond Lucie staat roemruchtig vermeld, wegens het staande houden van een huzaar, die een agent een slag had toegebracht en het toen op een loopen zette. Bij een inbraak in de Wateringsche straat vond Lucie het dolkmes van een der inbrekers. Uit den laatsten tijd de volgende, verkort weergegeven gevallen: 16 Juni '11. De hond Lady houdt op den Waasdijkschen weg den bekenden strooper v. d. B. op heeterdaad aan, een man, die als hardlooper bekend staat en dien men te-voren nooit kon te pakken krijgen. 31 Juni '10. De hond Marrctje, oj> 't gerucht, dat in do, sloot aan den Be- zuidenhoutscheu weg oen meisje zich zou verdronken hebben, zoekt de sloo ten af en vindt het lijk van 't meisje in 't water. 27. 7. '10. Marretjc verrast 's nachts op Zorgvliet drie mannen, die over bet hek geklommen zijn en visch ml de vijvers stelen. 17. 4. '11. Marrctje verjaagt nabij den Watertoren stroopers. die daar op spreeuwen jageu. De staat van diecst van Tommy is wellicht niet zoo schitterend als die van Lotte of Marretje, door één daad heeft hij zich echter den eere-titel van „den vriend dor geleerden" verwor ven. Op een vroegen zomer-avond kwam nl. een gebrilde heer in 't Haagsche Bosch tot een agent, die daar met Tommy surveilleerde cn deelde me de, dal hij eigens had zitten lezen, in gedachten was opgestapt, zijn para plu ie had vergeten en niet meer wist waar hij gezeten had. Professor was zeer ontdaan eu verzekerde, wellicht niet zonder een beetje overdrijving, dat zoo iets hem nog nooit overkomen as. Tommy werd aan 't zoeken gezet, na lucht eek regen te hebben aan het leesboek van den professor, (een ver handeling over „de absolute Jonen- snelheid in een electrisch veld) en ap porteerde na een kwartier zoekens, de pa rap luie. De professor erkende zelf. dat geen van zijn studenten te L'elft tot nu toe zooveel praktisch nut uit de verhandeling had weten te trekken! Laat ons hopen, dat nu het nut der politie-honden zoo overtuigend geble ken is en nu vqoral ook hun preven tieve werking gevoeld wordt, spoedig deze tak van politic-dienst een meer geschikte lokaliteit verkrijg©. Thans zijn in de Korte Houtstraat 14 honden gehuisvest, waarvan er 8 ln dienst zijn en 6 afgericht worden. Dit africhten is een zaak van aanleg, takt en geduld. De zweeg) wordt er oit bij eebruikt. Zij. die iets meer er de africhting wenschcn te we ten, raden wij aan behalve het boven genoemde boekje van M. Kessler ook het boek van Rob. Gersbach te lezen, getiteld: Dressur and Fiihrung des Polizeihandes (Kameradschrift, Wolil- fahrtsgesellschaft Berlin W. 9). Dit boek is ook een der studiewerken, welke men te Den Haag gebruikt. Stadsnieuws 3 ubilé. Heden herdacht de heer C. Draaier, ploegbaas aan de Centrale Werk plaats der II. IJ. S. M. don dag waar op hij voor 40 jaar bij de maatschap pij in dienst trad. Vereeniging tot verhoo- ging van '6 Lands Weerbaarheid Voor Vaderland en Koning Zondag had op do militaire schiet baan te Overveen de jaarlijksche on derlinge schietwedstrijd plaats met geweer M. *95. afstand 200 M., schijf beeld Loosduiuen. Er werd geschoten in twee afdeelin- gen tot de 2e klasse behoorden die leden, welke nog nimmer in oen ou derlingen schietwedstrijd een prijs hadden gewonnen. Als eereprijs was, evenals vorige jaren, door de Be schermvrouwe mevrouw douairière Mr. D. Visser van HazerswoudoVan Merlen, een gouden Wultham-horloge beschikbaar gpsteld, dat na een hard- i-.ekkigen strijd behaald werd door den heer D. N. H. Twister ling niet 118 pun ten. Verder behaalde de heer C. van Zalen den 1ste» prijs. B. A. van Ruy- ven den 2den. D. Sala den 3den, J. Viets den 4den, D. Teekens den oden, P. de Lugt den Gden, A. Wijdocgen den 7den. F. A. Boeree den 8sten. Tweede klasse schutters de hoer H. J. Braam, laten prijs. Kampioen over 1911 werd de heer J. Victs met 48 punten. KAMER VAN ARBEID. Men schrijft ons Het aantal Kamers van Arbeid in deze gemeente werd bij Koninklijk besluit van 2 Maart 1911 No. 35 met één vermeerderd, en al zoo op 5 ge bracht. door de oprichting van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbe drijven. In die Kamer zijn opgenomen: hel timmerlieden-, metselaars-, lood- en Link werkers-, sctiilders-, stoffeerders behangers-, heiers-, mandenmakers-, aardwerkers- en straatmakersbodrijf. alzoo een 14-tal bedrijven Hoewel nog niet compleet er moet nog eene verkiezing plaats heb ben voor één lid-patroon heeft de Ivamor zich toch ïeeds geconstitueerd waartoe zij up Dinsdag 3 October in eerste zitting bijeen kwam, tot dat einde van Burgemeester en Wethou ders eene oproeping ontvangen heb bend© De verkiezing van het bestuur der Kamer was als volgtde heer C. Nie moller, went gekozen tot voorzitter werkma n, Oranjestraat 116en de heer J. W. van Santé, tot voorzitter patroon. Rolhuizen 8 terwijl de hee- ren 1. C. Geijl, Koninginneweg 53 en J. Jansen van Galen, Haarlenunerlie- de. Nic. Beetsstraat 17 tot bestuurs lid werden cekozen. Tot secretaris werd benoemd de heer L. D. \an den Houten. Voor- hehnscraat 18 rood. De overige leden der Kamer zijn H. Doing. Donkere Spaarne 12 H. van Kiel Cz., Kam persingel 2 A rood, J. Durge, 2de Vooruitgangstraat 5 U. Dijkstra, Rozemarijn steeg 18 A. L. Vollaerts, Soutmanstraat 29 Tot het verkrijgen van inlichtingen ver voege men zich bij het bestuur, of aan een der geao.vr.de adressen. De Kamer houdt haar vergaderin gen in een loaal van den SUuLs-Doe- len aan de Gasthuisstraat Crescendo. In de gehouden vergadering van de muziekvereon. „Crescendo", dir. de heer II. W. Hofmeester, werden, daar uitbreiding van het bestuur noo- Aig bleek, als bestuursleden gekozen de heer-en A. Moser, vice-voorzitter Bijster, 2e secretaris en v, Keulen, commissaris. De Zondag. Het lekkere warme herfstweer, gis teren, schijnt met voor iedereen goed, te zijn geweest. Aan het Politiebu reau zijn tenminste heel wat dronken heden gebracht. En ook had men veel last met ruziemakende en vechtende mensohen. Gisteravond, omstreeks half acht, waren het een paar lieden in de De Withstraat, die don boel op stelten zetten. En later, om 12 uur, sloeg M. op de Botermarkt J. W. I.., uit de Lange Raamstraat, met een scherp voorwerp twee wondjes in het ge richt. Een dronken man kwam aan het politiebureau vertellen, dat men zhi horloge uit z'n vestzak moest ge haald hebben. HAARLEM'S KINDERKOOR De vereeniging Haarlem's Kinder koor liield Zaterdagavond haar ide jaarvergadering onder leiding van den voorzitter, den heer P. van Ooy Jr. In olie opzichten bleek opnieuw het goed rec-ht van bestaan van dit koor. Immers getuigde het verslag van den secretaris, den heer J. A. van Eyk, van een opgewekt leven, eene toenemende belangstelling der Inge zeteoen eu een voortdurend stijgend ledental, evenals dat van den pen ningmeester, den heer C. W. Har bord, van een uitstekenden toestan/l der kas Belde verslagen zwaaiden dan ook lof toe aan don hoer J. de Nobel, di recteur der voreeniging, die geen po ging te moeilijk acht, om de kinderen en de liefhchlxjrs van goeden kinder zang aan zich te verplichten. De commissie van verificatie bracht bij monde van don heer Ed. A. van Bilderbeek oon zeer waardoerend ver slag uit over het beheer van den pen ningmeester. Nog werden ter vergadering als )>cstuursleden herkozen of benoemd de heeren J. Baars an G. H. Goode, terwijl de heer De Nobel zich met ac clamatie zag herbenoemd als diri gent. DOOPSGEZIND ZANGKOOR. De jaarlijkse lie algemeen© vergade ring van „Doopsgezind Zangkoor" werd Zaterdagavond in de „Vaux- hall" onder voorzitterschap van den heer P. W. Peereboom gehouden. "e gewone jaarverslagen van eersten secretaris en eersten pen- iugmeester. dip met do meeste be vrediging getuigenis aflegden van een gezonden toestand der vereni ging, ging de goedbezochte vergade ring over tot de wéinig aantrekkelij ke. maar eenmaal noodzakelijke ver kiezingen van bestuursled*». Niet minder dan een 7-tal vacaturen ont stonden door de periodieke aftreding van de heeren P W. Peereboom en J Smit Jr. en het bedanken van de lauiee S. C Moorhoff en H. v. d. Ben sn de heeren A. G. Maas, P. Gel- dorp en L. Smit Een ware uittocht dus 1 Met algemeene stemmen werden de hoeren Peereboom eu Smit Jr. lier- kozen, terwijl de overige bestuurs- fuuctiën ten doel vielen aan de da mes E. de Jongh en A P. Geldorp en de heeren J. Sluyter, K. Zeilmaker eu J. Groon. Aan de aftredende bestuursleden de dames Moorhoff en Van de Hen en aan de heeren Geldorp en L. Smit werd het lidmaatschap van verdien ste toogekend. De lieer Maas ontving reeds eerder deze onderscheiding. De hoer J. de Nobel, die bij de op richting van Doopsgezind Zangkoor in 1894. dus nu 17 jaar terug, direc teur weid, bleef opnieuw in deze functie bevestigd. In een gezellig samenzijn, waarbij voordrachten, wedstrijdjes, enz., el kaar afwisselden, vonden de leden na afloop der huishoudelijke verga dering eeno aangename verpoozing. Deduretijd. De firma Vernhout en Van Sluijters steendrukkers alhier, heeft besloten wegens de duurte der levensmiddelen het personeel gedurende den tijd van 15 Oct. tot 15 April een toeslag op het loon te geven nl. één gulden voor de gehuwden, 50 cents voor de on ge huwden en 25 cents voor de jongens beneddn de 18 jaar. In aanmerking genomen de duurte der levensmiddelen hebben de werklie den. in dienst bij de N. V. llaarlem- sclie Sodafabriek. een lijdelijke loons- verhooging gekregen. Die verhuoging werd, naar we vernemen, ongevraagd gegeven, en bedraagt voor de onge huwde werklieden f 0,50 en voor de gehuwden /I per week. De verhoo ging blijft geldend tot 1 April 1912. Openbare vergadering. Hedenavond zal de afd. Haarlem van don Intern. Bond voor de Ratio nalistische opvoeding van het kind, een openbar© vergadering houden, uaarbij als spreker zal optreden de heer \V. Hamburger, met het onder werp „Ferrer en de theorie over het Ti ausformisDie". Er zal gelegenheid tot debat worden gegeven. „EXCELSIOR" en „VOORWAARTS". liet gemengde koor „Excelsior" en liet fanfare gezelschap onder den naam muziekvereen. „Voorwaarts', gaven Zaterdagavond een jxipulair concert in de Soc. Vereeniging. Voor eerstbedoelde vereeniging was het een bijzondere avond, daal' haar na de overwinning :n Den Haag een vaandel werd aangeboden. Vele belangstellenden hadden zich dan ook naar de Vereemgihg bege ven, om naar het ons Voorkwam in hoofdzaak de prestaties van Ex celsior te volgen. Wij waren in de gelegenheid te constateer en, dat dit koor uitstekend; is vooruitgegaan. Het z:ngt goed ge nuanceerd. zuiver en beschaafd: drie 'oorname zangfactoren dus. En al mag het concours in Den llaag, waar Excelsior ïn de 2e afd een len prijs behaalde en alleen geheel-onthouders vereeniging en mededongen, niet op een lijn gesteld worden met oeh nati onaal concours waar koren optreden van verschillende richtingen, en dus moer concurrentie is, toch golooven wij, dat Excelsior ook op deze con coursen een goed figuur zal maken. De directeur, de hoer Jan Over buys, deed cms in zijn wol wat al te mooi dirigeeren aan een onzer voor treffelijke Haariemsche zangdirec teuren denken, die ook zoo met ar men, boenen- hoofd en als hij neg meer te zijne'r dispositie hade daar mede ook alle nitancoeringch van .zijai koor aangeoft. De muz; ek v e reen i ging „Voorwaarts", directeur de heer Wit, opende het pivgramma met een Marsch, die goed thmisoh gespeeld werd en een in haar bereik liggende Fantasie van Morque. Jammer, dat Voorwaarts in de zaal de teekens niet tot op de helft terug brengt en haar forto's maar door de zaal laat dave'ren. O. ii. is het vooral' voor een fanfare- geeclschap i.n oen zaal als de ,,VCr- ecniging", waar ieder toontje ge hoord wordt, aan te bevelen niet zoo- •oel kracht te geven, ka'ot bij een niet al te beste stemming der instrumen ten. klinkt een forto wel wat pijnlijk in de ooren. Vooral de slotaccoorden wanneer in zeemanstaal gesproken ..alle hens aan dek is" zouden mooier worden bij eon weinig diminuendo, in plaats van een te overdreven crescendo. Toch is Voorwaarts ook vooruitge gaan. Een 8opraan-8oKste, mej. Annie Ebes, zong een paar liederen met de haar ten dienste staande stemmidde- len zeo'r zuiver en met goede voor dracht en mocht daarmede een lang durig applaus verwerven. Het zeer uitgebreide programma doet ons kortheidshalve slechts aan stippen de uitstekend voorgedragen nummers der heeren G. Monnouïy en K. Driehuis. Eerstbedoelde in het dramatische en laatstbedoelde in het kom sche genre. Een jeugdig violist, de heer P. Noorda, speelde „Traümerei" en „Abeïidlieci" von Schumann. De heer Noorda moet nog wat meer zuiverheid en voordracht trachten te verkrijgen, wi! hij met succes optie-, den. Na nog twee voortreffelijk g--zongen nummers van „Excelsior" werd liet vaandel onthuld, waarbij natuurlijk de ixxxKge speeches nret ontbraken, die wij door de rumoerigheid van ce- nige jongelui niet konden volgen. Wij zagen evenwel twee bouquetten aan twee dames overhandigen en het vaandel na van het omhulsel te zijn ontdaan, maakte met zijn lieren adelaar, een goeden indruk. Den heer Overbuys werd een fraaien krans overhandigd. Een bal besloot de zeer afwisselen den avond. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. De Chr. Nationale Werkmansbond alliier hoont b November zijn lü-jung bestaan te herdenken in de Chr. school voor M. U. L O. Men heeft dien avond den heer J. Horn ,De Biidt; uitgenoodigd, die voor de leden eu genoodigdeu ec-n Bunyan-lichtbeel- denavond zal geven. DE ELECTRISCHE CENTRALE. Binnenkort zal het station Bloe- mendaal van de K. E. M.. dat tot-nu een afzonderlijk station was. een ouderslaüon van dat te IJmuiden worden. L>e Centrale to IJmuiden werJt daarom verbouwd. Zij hoeft nu ecu capaciteit van G00 P.K. en zal dan een vermogen hebben van 10.1)0) P.K. Tusschen de fabrieken te IJmui- don en te Bloeniendaal wordt duu de kabel dubbel gelogd, om de bedrijfs zekerheid te vorgróoten. In de Cen trale te Bloemen daal wordt dan de driefasige wisselstroom, die te IJmui den wordt opgewekt, vervormd in gelijkstroom. Door deze wijzigingen zal liet ketelhuis te Bltx-mendual bui ten gebruik worden gesteld. Dit is een goede tijding voor de omwonenden. Want hoewei het roetvalien wel niet heel org was, zal liet niet meer ge bruiken van .ion schoorsteen maken, dat men daar in 't geheel geen last meer heeft van roet uit do Centrale. Diphtheritis. Vandaag begint de school van den heer Houwen jde Chris;. M. U. L. O - school) de lessen weer. Evenwel zui len een 30 kinderen de school niet mogen bezoeken, omdat zij óf bacil lendrager zijn. r.f komen uit een ge- «in, waar bacillendragers zijn. Behalve een dor onderwijzeressen, is nu ook een onderwijzer bevonden bacillendrager te zijn. Ook op de school van den heev IJzerman, de openbare school, heeft inon nu den maatregel genomen, dat kinderen uit een gezin, waar bacillen dragers zijn, de school niet mogen bezrxïken. Dit zijn er een 70 Naar men weet, is het de vraag, of hei ge meentebestuur wel gerechtigd is, riiet-bacillen-dragende kinderen uit dc school te weren. Naar het Bloemend. Weekblad me dedeelt, zijn in dc laatste 1G dagen in Bl vmendaal 14 ziektegevallen voor gekomen. De gevullen zijn gelukkig tot dusver niet van levensgevaarlij ken aard. Verricht zijn in dien tijd ruim 650 onderzoekingen naar bacil lendragers ruim 420 daarvan wer den verricht in het laboratorium der Gezmrdheids-Commissio te Bloornon- daal. Van de geneesheeren te Bloomon- daal wordt de krachtigste medewer king ondervonden. MATINéE RUSTHOEK. Het concert van Zondagmiddag ln „Rusthoek" trok weer een groot aan-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1