NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. BERICHT 29e Jaargang. No. S69I Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 2D OCTOBER 1911 A -1~ - 11 ■-!■- 1 - HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN AD VERTENTIËN: PER DRIE maanden: Van regels 30 Cts.; iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement V0°r Haarlem Laj Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per rcceL Voor de dorpen m dol omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der f£s4 Bij Abónnemem aanzienlijk rabat. gemeente).. 1.30 Vl Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederland1.6n (P/50 Cts. voor 3 piaatsingïn i contant. 6* pe P a.«sing, Afzonderlijke nummers0.02h* n j\u u i. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37M Redactie eo Administratie: Groote Houtstraat d3. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnammer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telgphoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. aan de Weekiezers. DE SPOTVOGEL zal in plaats van haden, MAAN DAG worden uitgegeven. AGENDA ZATERDAG 21 OCTOBER. Schouwburg: Bioscoopvoorstelling, 2 uur. Schouwburg: Opvoering van „Het Millioen", door het Rotterdamsch Tooneeligeaelschap, 7 1/2 uur. Soc. Vereendging: Uitvoering door de Muziekve'reeniging Laurens Jans- soon Coster", 8 uur. KI. Vereen!ging: Bioscoopvoorstel ling. KI. Vereeniging: Uitvoering der tooneelvereen. Vriendschap zij ons doel," 8 1/2 uur. Stadsnieuws Tsmnlglng sn Bron. Met genoegen vernemen wij, dat het Broncomité, na de aanvankelijk ondervonden teleurstelling, pogingen doet om alsnog een overeenkomst tusschen Soc, Vereeniging en Bron gebouw te helpen bevorderen. Onzerzijds kunnen wij nïet anders Öan den wensch daartoe uitspreken. Droevig gngelufc. Hedenmorgen is de 16-jarig© Piet Knoest, wonende Brouwersstraat no. 121, door een droevig ongeluk ge dood. De jongen was in dienst van de Noord-Zu d-Hollandsch© stoomtram en was vanmorgen met de tram van 6.32 uit Haarlem meegereden. Tusschen de SchoterbVug en den Schotcrtol moet de jongen, die op de locomotief stond, op den weg gekeken hebben; met dit gevolg, dat hij, toen de tram dc bocht bij 't, Schoollaantje inreed, door een schok op den weg werd geslingerd. Ongelukkig kwam K. échter de locomotief onder de wa gens terecht. Volgens ooggetuigen moeten de drie waggons met dc wie len over hals en borst van den jon gen zijn gereden. Toen de tram tot stilstand kwam, vond men bet deer lijk verminkte lijk. Dr. Boshouwers en Dr. Schuylenburch constateerden den dood. De tram nam het lijk van den knaap mee naar Santpoort, van waar het per keerende tram weer naar Haarlem werd teruggebracht. De Schotenscbe politiedienaar Cou- wenhoveu heeft het lijk toen Sn een brancard naar het Luis van de ou ders-overgebracht. VRIJZ -DEMOKRATJSCHE KIES- VEREENIGING. De Vrijzinnig-demolcratische kies- vercemging heeft besloten, om bij de verkiezing voor den Gemeenteraad (vacature-Van I.ynden) in district II den candidaat der sociaol-domokra- ten, den lieer J. Joosten, te steunen. De vergadering was van oordeel, dat het bij de tegenwoordige samen- steil ng van den Raad, wcnschelijk is, dat daarin een sociaal-demokraat Bitting heeft. Evenwel werd er nadrukkelijk op gewezen, dat deze beslissing niet bindend is voor de toekomst, m. a. w. dat men vrij blijft, in t vervolg al dan niet een sociaal-demokraat te steunen. Diefstal van eenden. Onder dezen weLdschen titel hebben we in ons vorig nummer vermeld, dat ten nadeele van den schilders- knecht. W. G. v. d. M., in de 2o Zuid- polderstraat, twee eenden waren ontvreemd. Dat „ontvreemd" was een te krasse term. „Vermist" ware juister geweest. De tuin van v. d. M. wordt aan <flle tijden door andere erven begrensd, dus nergens door den openharen «traatweg. En dus leek het geval van „diefstal" aanvankelijk al geheimzin nig. De ontknooping blijkt nu vrij on- noozol te zijn. Van deer M.'s eenden hebben eenvoudig op eigen gelegen heid hun biezen gepakt, zijn wegge- fladderd en hebben vermoedelijk een gezellig uitstapje gemaakt. Een <ler twee vluchtelingen is neergestreken in een naburigon tuin en daar „aan gehouden", maar nummer twee ii nog steeds voortvluchtig. IIET STRAAT-ONGERIEF. Toen oensdagmiddag om half zes de Raadsleden huiswaarts gingen, richtte men rond het stadhuis palen op, waaraan electrische lampen hin gen. Waarvoor die illuminatie van het Stadhuis dienen moest wist niemand. Raadsleden wisten 't niet, vroegen 't aan ambtenaren. Die wisten 't wel, maar móchten 't niet weten. De avond bracht opheldering. De buiten gewone verlichting bleek te dienen voor liet work van den nachtploeg van de grondwerkers, die vóór '1 Stadhuis de geleidingen in orde moesten bren gen. Omdat deze arbeid hinderlijk is voor degenen, die in 't Stadhuis moe ten zijn, werd het werk des nachts ge daan. Zeker een te loven maatregel. Maar in verband hiermee, rest andore opmerking. Wij hebben er ze week op gewezen, dat men b.v. in de Anegang den winkeliers minder schade had gedaan, wanneer men daar met dag- en nachtploegen had gewerkt Wat men bij 't Stadhuis ge daan heeft, had men ook in de Ane gang en elders kunnen doen. Of gen we aannemen, dat men profijt met onze opmerking heeft gedaan en nu den nachtploeg heeft aangesteld In dat geval zal men den ingezetenen een dienst doen, door in de winkel straten, die nog aan de beurt komen, ook met dag- en nachtploegen te laten werken. LANDWEER. In het provinciaal blad van Noord Holland no. 98 komt oen circulaire tot de Gemeentebesturen in Noord-Hol land voor. betreffende het onderzoek ever de verlofgangers van de Land weer, te houden in de maand Novem ber. Het onderzoek zal plaats hebben te Sloterdijk over de gemeenten Sloten, H.narlemmerliede en Spaamwoudo en Spaarndam voor infanterie, vestingar tillerie, -nnietroepen, pontonniers, hospitaalsoldaten en administratie- trcepen, behoorende bij het 20e Land weerdistrict op Maandag 13 November 1911 des voormiddags te negen uur voor de verlofgangers der Landweer- lichtingen 1907; 1908 en 1909 des mid dags te half twee voor die der lichting 1911). Voor infanterie van het 20e district Dinsdag 14 Novembor 1911, des voor middags le 9 uur voor do verlofgan gers der lichting 1911, des middags te half twee. voor de verlofgangers der lichtingen 1905 en 1906, alsmede voor vroegere lichtingen, die nog aan het onderzoek moeten deelnemen. Voor vestingartillerie, genietroepen, pontonniers, hospitaal-soldaten en ad ministratie-troepen van het 20e dis triet Dinsdag 14 November 1911. te i-egen uur. voor de verlofgangers dor lichtingen 1905 en 1906, alsmede voor vroegere lichtingen, die nog aan het onderzoek moeten deelnemen, des middags te half twee voor de lichting 1911. Het onderzoek zal plaats hebben te Heemstede over de gemeenten Ben ne broek en Heemstede voor infanterie, vestingartillerie, genietroepen» pon- tonnieis, hospitaalsoldaten en admi nistratie-troepen, behoorende bij het 21c landweerdistrict, op Donderdag 2 November 1911, des morgens te half tien uur, voor de verlofgangers dor lichtingen 1905 en 1906. alsmede voor vroegere lichtingen, die nog aan het onderzoek moeten deelnemen, des middags te half twee uur voor die dor lichtingen 1907 en 1908. In dezelfde gemeente voor dezelfde wapens op Vrijdag 3 November 1911 de verlofgangers der Landweer lichtingen 190'J en 1910 des voormid- dags te half tien uur. en vcor die der lichting 1911 des namiddags te één Te Hoofddorp zal het onderzoek plaats hebben over Haarlemmermeer voor de infanterie, vestingartillerie, genietroepen, pontonniers, hospitaal soldaten en administratie-troepen van bet 21e district op Zaterdag 4 Novem ber' 1911 des voormiddags te hall tien uur, voor de verlofgangers der lich ting 1905 alsmede voor vroegere lich tingen. die nog aan het onderzoek moeten deelnemen, des namiddags to één uur voor die der lichting 1906. Do Israëlieten van dezo lichtingen worden onderzocht op Maandag 6 No vember 1911. respectievelijk des voor middags te half tien en des namiddags te één uur. In dezelfde gemeente voor dezelfde! wapens op Maandag 6 November 1911 des voormiddags te half tien voor ver lofgangers der lichting 1907 en des na middags te één uur voor die der lich ting 1908. Op Dinsdag 7 Nov. te half tien voor de lichting 1909 en des na middags te één uur voor de lichting 1910. Op Woensdag 8 Nov. te half tien voor de verlofgangers der lichting 1911. Te Bloemendaal zal het onderzoek plaats hebben over Bloemendaal en Zandvoort voor de wapens infanterie, vesting artillerie, genietroepen, pon tonniers, hospitaalsoldaten en admi nistratie-troepen van het 21ste dis trict op Donderdag 9 Nov. te half tien uur voor de lichtingen 1905 en 1906, alsmede voor vroegere lichtingen, die nog aan het onderzoeik mceten deel nemen, te één uur voor de lichtingen 1907 en 1908 en op Vrijdag 1910 voor dezelfde wapens, te half tien uur voor de lichtingen 1909 en 1910. te één uur voor de lichting 1911. Te Velsen zal het onderzoek plaats hebben over deze gemeente voor de infanterie, vestingartillerie, genietroe pen, pontonniers, hospitaalsoldaten en administratie-troepen, op Maandag 13 Nov. te half tien uur voor de lich ting 1907 en des middags te één uur voor de lichting 1908. op Dinsdag 14 Nov. te half tien uur voor de lichting 1909 en te één uur voor de lichting 1910, op Woensdag 15 Nov. te 9 uur voor de lichting 1911. Te Schoten z;il het onderzoek plaats hebben voor deze gemeente voor de infanterie vestingartillerie, genietroe pen, pontonniers, hospitaalsoldaten en administratie-troepen van het 21e Landweerdisirict op Zaterdag 18 Nov. te half tien uur voor de lichting 1909, te 1 uur voor de lichting 1910. De Israëlieten in deze gemeente, be hoorende tot deze lichtingen worden onderzocht op Maandag 20 Nov. 1911, respectievelijk des voormiddags te half tien en des namiddags te één uur. Voorts zal op 20 Nov. te half tien uur de lichting 1911 onderzocht wor den. Te Haarlem in do Infanterie-kazerne heeft het onderzoek plaats over deze gemeente over de infanterie (le com- pugnie) op Woensdag 22 Nov. des voor middags te 9 uur, voor de verlofgan gers der lichtingen 1908 en 1909, des middags te één uur voor die der lich tingen 1910. Voor dezelfde compagnie heeft op Donderdag 23 Nov. te 9 uur het onder zoek plaats voor de lichting 1911. De 4e coïnpagnle infanterie zal onder zocht worden op Vriidag 24 Nov. te half negen uur. de lichtingen 1905 en 1906 alsmede vroegere lichtingen, die nog aan het onderzoek moeten deelne men, en te 1 uur de lichting 1907, op Zaterdag 25 Nov. te half negen uur de lichtingen 1908 en 1909. te één uur de lic-htinr 1910, uitgezonderd de Is raëlieten. die op Maandag 27 Nov. 1911 respectievelijk des voormiddags te half neeen en des namiddags te één uur onderzocht zullen worden, en op Maandag 27 Nov. te half negen de lichting 1911. De 3e compagnie infanterie wordt onderzocht op Dinsdag 28 Nov. 1911 des voormiddags te 8 uur. dc lichtin gen 1905, 1906, 1907, 1908, 1909 en 1910 alsmede vroegere lichtingen, die nog aan het onderzoek moeten deelnemen, en des namiddags te één uur de lich ting 1911. Voor de vestingartillerie heeft het onderzoek plaats op Woensdag 29 No vember 1911 te 8 uur voor de lichtin gen 1905. 1906. 1907. 1908. 1909 en 1910 alsmede vroegere lichtingen, die nog aan het onderzoek moeten deelnemen: ei te l uur de lichting I9ll. or genietroepen, pontonniers, hos pitaalsoldaten en administratie-troe- epn zal het onderzool- plaats hebben op Dondeirdag 30 Nov. I9ll te half tien uur, voor de lichtingen 1905. 1906, 1907, 1908. 1909 en 1910. alsmede voor vroegere lichtingen, die nog aan het onderzoek moeten deelnemen, en te 1 uur voor de lichting 1911. V r ij e- e n Orde-oefeningen. Voor deze acte 1. o. zijn geslaagd de heoren J. A. Bij, J. Q. Borgwat en A. van Braam, te Haarlem. Aanbesteding. Hedenmorgen wond door B. en W der gemeente Bloemendaal aanbe steed Het maken van een nieuwen klin kerweg met daarmede in verband staande werken. Alles ten dienste voor de verbreeding van den Boeken roder- en Vogelenzangsehenweg. Ingekomen waren 33 biljetten. Eén biljet, dat to laat ingekomen was, weid ter zijde gelegd, ingeschreven was als voJgt G. Bos, Haarlem, voor 53000. P. II. Batelaan, JJmuidan, 47952. II. de Zeeuw, 's-Gravenh., 51850. A. de Vries, Buranerend, I 69500. F. Bedé en J. Krayenveld, te Slie- drccht, 51440. J. Stuurman, Ammerstol, 46800. J. v. Hurpen, Amersfoort, 58467. G. Hoynk, Zwolle, 52956. B. H. G. Daudey, Haarlem, 59897. Gebr. Joustra, Haarlem, 50924. H. v. Os, 's Gravenhage, 47810. J. D. A. Kraaienveld, te Haarlem, 52300. F. Kramer, Werkendam, 43943. J. van Stuivorberg, te 's-Gravonha- ge, 64885. J. C. en J. G. Kragte, te Utrecht, 51651. J. Sluiter en v. Heule. Lloemen- doal, 52289. E. Buurke, Scheemda, 52400. Firma Feidsmari. te Bloemendaal, ƒ51610. Firma Groenhuizen, te Hilversum, 67945. P. v. Striem, Haarlem, 66900. D. R. de Jonge, Haarlem, 57238. J. Kooremams. Utrecht, 49800. C. Renard, Haarlem, 58700. J. Potman, te Haarlemmermeer. 51630. J. Bregtrrian, Bloemendaal, 50989 II. M. Muskens, Arnhem, 55872. A. Zonneveld, Haarlem, 51235. J. Water, Zandvoort, 59883. A. Schoore, Haarlem, 54045. A. en W. Groen, Zandvoort, 54900 P. Box, Amersfoort, 56000. P. H Zwetse en A. Verlaat, Har- dlnxvekl, ƒ59890. C. Oldenburg, te 's-Gravenhage, 48200. SPORTTERREIN IN HAARLEM. In de laatste algerneene vergade ring van den Nederiandschen Voet balbond werd besloten het bestuur op te dragen, vooratellen te beramen om te komen tot een centraalpunt voor hel houden van de groote wed strijden. Herhaaldelijk was gebleken, dat 't gebruik van plaatselijke voetbalter- relnon beslist onvoldoende was. Het stérkst kwam dat uit bij den laatsten grooten wedstrijd te Amsterdam, waar een tribune inzakte. Bovendien is de telkens te'rugkee- rende iririchtdng van wedstrijdterrei nen buitengewoon kostbaar en ner gens is een terrein, dat groot genoog is om een 40 k 60 duizend menschen te borgen, zoodanig, dat iedereen goed kan zien. Ware de moeilijkheid van de plaat sing der toeschouwers niet aanwezig, dan sou men met het prachtig gele gen terrein van H. F. C. dadelijk ge holpen zijn. Een mooier voetballer- rein vindt men nergens en bovendien is Haarlèin van alle zijden gemakke lijk bereikbaar. Maar erkennende, dat de hier aan wezige voetbaiterreinen niet voldoen aan de te stellen eischen, vragen wij one af, of Haarlem niet de aangewe- zon plaats is voor een centrale wed strijd-terrein kampplaats. Wij vernamen, dat het hoofdbe stuur van den Voetbalbond nog geen besluit genomen heeft, doch dit punt zal wellicht in een volgende vergade ring, zoo niet uitgemaakt, dan toch besproken worden. Van verschillende zijden zijn aan biedingen ingekomen bij het hoofd bestuur. Rotterdam, Den Haag, Am sterdam, Utrecht, Amersfoort, al de- zo en misschien nog meer plaatsen 'hebben min of meer iosse beloften ge daan, waaruit bleek dat deze plaat sen bijzonder genegen waren den Voetbalbond te ontvangen. Toen wij de vraag stelden of van Haarlem sche zijde niets gedaan was, bleek ons dat men hier ter stede niet stil zit. De bijzonderheden over de aanhan gige plannen mede te doelen zou on gepast zijn, zoolang het höofdbe- bostuur van dén Voetbalbond niet vergaderd heeft. Maar wel kunnen wij voorloopig vertellen, dat de aan dacht hier ter stede met alleen op deze belangrijke zaak gevestigd is, nuiar de plannen atten zelfs vrij goed ineen en zullen ongetwijfeld een punt van ernstcge overweging uitma ken bij het hoofdbestuur. De ontwikkeling van de denkbeel den, die kunnen voeren tot een gun stig einde ;s opgedragen aan een aantal personen, die veel gevoelen voor een gezonde volksontwikkeling door l.clmmelijke opvoeding. Men heeft hierbij met alleen hot oog op voetbal, doch op lichamelijke opvoeding in haar geheelen omvang. Enkele hoofdbestuurders van den Voetbalbond, die Biclx de moeite ga ven persoonlijk een paar bijeenkom sten hier ter s'iede bij te wonen, zul len ongetwijfeld met einst de plan nen onderzoeken en voor zoover wij op het oögeöblik kunnen oordeelen staan de kansen voor Haarlem niet slecht. Natuurlijk, en dut is de schaduw zijde van de zaak, heeft ook de hoofd stad zeer goede kansen. Toch meonen wij dat Haarlem als centraal punt verkieselijk is boven Amsterdam. GFMEENTELTJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 6 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, 1 wa genmaker, 2 meubelmakers, 1 mo delmaker. 3 metselaars, 6 opper lieden, l stucadoor, 2 witters, 2 machinebankwerkers, 1 monteur, 8 grofbankwerkers, I metaaldraaier S vuurwerkers, 1 ketelmaker, 3 burgersmedin, 2 machinisten, 6 sto kers, 2 electriciens, 1 instrument makers, 1 Koperbankwerker, 1 ko perslager, 2 loodgieters, 1 schoen makers, zadelmaker, 8 kleerma kers, 8 schilders, 2 behangers, i stoffee rders, 4 bloemisten, 4 tuin lieden, 6 grondwerkers, 1 bakker, 1 banketbakker, slager, 3 krui deniersbedienden, 3 kellners, 10 mu- gazijnknechts, 9 loopknechts, 2 huis knechts,sigarenmaker, 6 kantoor bedienden, 1 boekdrukker 4 letter zetters, 1 lithograaf, 1 binders, 15 iosse werklieden 1 dienstboden, 12 werksters, 2 naaisters, 1 kook eters, 8 huishoudsters, 8 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- rant bouwk. opz., steenhouwers- voegers, 4 Koetsiers en voerlieden X boerenknechts. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken UAARLEMMERL1EDE. Vertraging eu stoornis in den gere- gelden loop der electrische tramwa gens ontstond gisterenavond ie onge veer 6 uur. doordat alhier de as brak van een aanhangwagen van een van Amsterdam komenden dienst, waar door gedurende een paar uur dat spoor niet gebruikt kon worden. Over stappen en tot Halfweg één spoor be rijden met beperkten dienst, waren daarvan het gevolg. Vóór den defecten wagen stonden er een tiental, die te ougeveer half ucn, toen de baair weer vrij was. achterel kaar naar Haarlem reden. Uit de Ameterdamsche vaart bij de Centrale Werkplaats is dooï eeni- ge passeerend© werklieden het lijk opgehaald van een 65 jarig man, ver moedelijk zekeren B., een gepension-. neerd ambachtsman, uit Haarlem. Op last van den geineente-veidwaoh ter 1* het naar het lijkenhuisje alhier overgebracht. IJMUIDEN. DE STAKING LN HET STOOMTRAWLERBEDRIJF. Onze correspondent schrijft d d. 19 Oct Op don lock-out v an de reederijen is een uitvoerig schrijven van den Zee- iiedeubond bij de Reedersvereeniging j ingekomen, waarbij tiet bestuur van den bond schriftelijk bevestigt, niet op haar voorstellen te kunnen ingaan, omreden, die geen verandering zul len brengen in den moeilijken toe stand aan boord der stoomtrawlers eu mede de schippers in oppositie zul len komen. Mede verwerpt de bond de verant woordelijkheid van de stagnatie in het bedrijf en werpt die terug op dc reedersvereenlging, die. volgens den zeeliedenbond, met zeer geringe fi nancieels opoffering de kwestie uit den weg had kunnen ruimen en dat nog kan .liet bestuur van den bond verklaart, dut het steeds bereid is aan een geschikte oplossing mede te wer ken, doch dat de vereenigde zeeiiedeu niet zullen gaan varen, alvorens die oplossing is gevonden. Het bestuur van de reedersvereenl ging heeft op dat schrijven als volgt geantwoord „Waar wij d.d. 17 dezer schreven, dat wij niet dien brief de correspon dentie met u sloten, spreekt het van zelf, dat wij van uwen brief d.d. 18 dezer geen nota nemen. Onder de gegeven omstandigheden is elk© verdere aanraking met u uit gesloten besluiten uwer vergaderin gen interesseoren ons niet. bezoeken, hetzij van uwe bestuursleden, hetzij van commissies, hetzij van afzonder lijke loden uls zoodanig, zullen door ons niet meer ontvangen worden. W ij en niet do opvarenden zullen beslissen, wanneer en op welk© voor waarden de lock-out zal worden be ëindigd. Dit is thans ons laatst© woord tegenover een instelling, die tot dusverre weinig anders deed, dan onheil brengen over de gezinnen van degenen die in het stoomtrawl- visscherijbedrijf een ruim bestaan vin den." Men schrijft nog aan 't Hbld. De reeders beschouwen de bestaan de arbeidsvoorwaarden als vervallen en zullen nieuwe voorwaarden opstel len. waaronder de vereenigde wei koe vers opnieuw persons©! ui hun dienst zullen nemen. Bij dezen stand vei zaken stout een langdurige bittere sfriid (e vreezen. De geheele IJmuider visscherij' t bestaat uit 115 schepen. 72 zijn in han den van leden der Reedcrsveioeni- gnig. Deze worden stil eelegd. 53 la ger: gistermiddag reads atop. 43 booten staan Jus buiUn het con flict. Op deze. waarvan or 22 aan d© firma Groen en de andere aan kleine reederijen belmoren, is sedert de door den Zeemansbond gowenschte rege ling ingevoerd. TARIEFVERLAGING IN VERBAND MET DE DUURTE DER LEVENSMIDDELEN. In verband met de verlaging der spoorwegtarieven voor versche zee- visch in Duitschland zend de IJmui der Vischhandelvereeniging een adres aan den Minister van Waterstaat van den ulgenden inhoud „dat blijkens eeue i.ierbij gevoegde correspondentie liet tarief voor Msclizendingen als stukgoed ea ia w aggonladingen van de Duitsche zc-t- havens naar de Beijcrsche. Würteni- bergsche en Badensclie stations mot de helft is verminderd en bovendien tot 31 December 1912 11 ng met 20 pCt. voor wugeoniadingen bestemd voor gemeentebesturen, instellingen van algemeen nut en werkgevers, welke de visch tot of onder inkoopsprijs aan hun personeel voor oigon gebruik af slaan dut uit dezo correspondentie tevens blijkt, dat de Nederlandsche vischhan del van die tariefsverlaging ernsiice nadceligo -evolgen zal ondervinden en reeds ondervindt, daar onze Duitsche afnemers hun visch nu bij voorkeur betrekken en zullen blijven bctix-kktn van Duitsche havens, ton einde de voordeden te kunnen genieten aan uie goedkoopero tarieven verbonden. dat tot afwending van dit gevaar het bestuur onzer crecniging zich wendt tol Uwe Exceiieutie met het be leefd verzoek zoo mogelijk te willen bi vorderen, dat de i nleven vcor visch vervoer van hier naar genoemde Zuidduitsche staten een zelfde verla ging zullen ondergai.il, zoomede een evenredige verlaging naar de andere provinciën, tot welke de Duitsche u- ricfverlaging zich zal uitstrekken. HAARLEMMERMEER. Gevallen. Een Geldersch arbeider, zekere M-, inde Meer gekomen om een duitje ie verdionen „in de bieten", ontmoette per fiets aan de Hoofd vaart eer. zwaarbeladen wagon Bij het uitwij ken kwam hij tegen den scherp afg-> ploegden wegkant, waardoor ij viel, juist naast een der wielen. Dit ging hem over de hand. Drie der vin pers werden zoo goed als verbrijzeld. Ge neeskundige hulp werd ingcrupen. M. zal voorloopig s«en arbcfl kun nen verrichten. Proefneming. Door B. en \V. dezer gemeente i .l <«11 uitgebreide proef '©nomen wor den met verschillende brandstoffen ter verwarming der schoollokalen, om daarna uit die brandstoffen «en keuze te doen. Een en ander sch'int een gevolg te zijn van herbaalde klachten over onvoldoende verwar ming. Wanneer men bedenkt, hoe- vele kinderen groote afstanden dooi weer en wind hebben af te ieggc.», om de school te bereiken, waardoor zo vaak nat en koud aankomen, dau mag ©r zeker wel voor voldoende ver warming gezorgd worden. Vele ouders zuilen zekei met vreugde het streven naar vc: betering in dezen toestand vernemen en van harte toejuichen. ZANDVOORT. Door de aannemers Kaub en Bier- boom is ondershands aanbesteed het verrichten van de metselwerken (zon der leverantie) van het Raadhuis. In- geschreven werd door de lieercn C. Paap en Jb. Keur voor f 3500. A. H. Slegérs voor f 3253. H. BJuys, voor f 3233.70 allen te Zandvoort eu G. Speet en J. Schijf te Haarleb, voor f 2400. Heden bezochten pl.m. 50 patten* ten uut Bethesdu te Haarlem ander geleide van de directrice Mej. Breda Kleijnenberg onze gemeente. Binnenland TWEEDE KAMER. Men seint ons uit Den Haag De heer Troelstra zette ii et stand punt der sociaal-democraten uiteen tegenover het vraagstuk der Landsde-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1