VORST EN VRIENDSCHAP NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang, No. 8692 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. ZATERDAG 21 OCTOBER 1911 C GBLA ABONNEMENTEN PER DRIE MAANDEN: Voor Haarlem1.20 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente),1.30 Franco per post door Nederland B 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 M Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOÖM. AD VERTENTIËN: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53, Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zuider Buitenspaarae 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 76—78. Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DERDE BLAD. Amsterdamsche Kout Versterking van het Vriezen- elemont in den Amsterdnm- schen Raad. Een lastige. Ingewikkelde cruaeslie. Mijnheer Lub te Amsterdam zal zijn eclitgenoote, mevr. LubKooiman, wel des avonds, doch niet overdag thuis hebben. Aan deze. zoowel voor het gezinsleven als de gemeenschappe lijke portemonnaie v an genoemd echt paar zeker alleszins gewichtige quaes- tie, kwam de Amsterdamsche Gemeen teraad te nas, die er zich in een halve middag- en geheele avondzitting bijs ter druk over maakte. Mijnheer Lub en mevr. Lub—Kooi man, gisteren nog onbekenden, zijn thans figuurlijk op ieders lippen! Mevr. LubKooiman beeft zich vrij willig aangeboden als feministisch proefkonijntje. En ze heoft niet onder het wreede mes van den politicken vi- visector haar laatsten zelfstandlg- cconomischen adem uitgeblazen. In bet kamp der feministen beerscht nu groote v reugde De commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven van het jongstgekozen Amsterdamsche Raadslid, mr. Judu Do Vries, zich noemende mr. Jules N. do Vries, heeft het aantal de Vriezen in <len Amsterdamsclien Raad nog eens met do helft vermeerderd. We hadden reeds een tweetal De Vriezen, beiden onderwijsspecialiteiten, n.l. den veelbesproken wethouder mr. S. do Vries en den vrijzinnig-democraat Klaas de Vries, ook een meester, maar niet in do rechten. En daar de ge loofsbrieven van mr. Juda in den bes- ten staat verkeerden, en de klachten der sociaal-democraten, dat de gul don eu de rijksdaalder als hulpmidde len aan de stembus gebruikt waren, voor mr. Juda te vaag werden geoor deeld ,is deze candidaat er dan toch gekomen. De vraag is echter of hij als hij er nog aan beginnen moest, wetende echter wat hem te wachten stond zich wel beschikbaar zou stel len. Eerst al hot geschrijf naar aan leiding van de waarschuwing tegen zijn onbetrouwbaarheid door een viertal bekende mannen en daarna de klacht dor sociaal-democraten. Neon, gelukkiger zal de stembus-overwin ning hem waarlijk niet gemaakt heb ben I Indien Klaas do Vries ooit, als zeer popijjair o'nderwijs-man, idealen op het wethouderschap mocht heb ben gekoesterd, dan ls die tot dusver ook a! niet gelukkig geweest. Wie wèl altijd geweldig geboft heeft, dat is mr. S., de wethouder. Nog onlangs scheen zijn val zeker. He'rodes Vooruitgang had aan Sa- lomél (Vrij-ziinnig-Democraat) het hoofd van mr, S. beloofd. Door de versterking van het sociaal-democra tische element in den Raad was er werkelijk eon anti-m'r. S. meerderheid ontstaan! Die meerderheid bleek ech ter zoo weinig eensgezind, dat mr. S. thans w £üer een aantal jaren regeert, alleen bij de gratie van de verdeeld heid In het vijandelijk kamp. De Liberale Unie toornde ijsehjk tegen do snoode Vooruitgang-leden die voor het moerondeel bij tweede stemming de politiek hunner organi satie hadden verloochend. En het muisje zal ook nog een staartje heb- bon! Vooruitgang heeft de boosaards voc/r de viersohaa'r gedaagd, jammer genoog op 'n avond, dat er raadsver gadering was en ze aich niet konden verantwoordenl Voor Vooruitgang trouwens is de geheele geschiedenis een leelijk, koopje. De ve'reeniging voerde den verkiezingsstrijd onder de leus: „Ora liet wethouderlijk hoofd van mr. S. En nu worden meer dan helft va haar aedilen haar taktick ontrouw. Wat oen figuur, wat een tiguurl We zeiden het golukk/gst van het in naam Friesche element is nog mr. 8. De oudheid heoft ons echter heeds geleerd, dat men niemand gelukkig moet prijzen voor zijn dood. Mr. S. heeft laatst wol gewonnen, en dat was een oogenblik heel aardig, maar jongen, met onwillige honden is het volgens het spreekwoord kwaad hazen vangen. Dat is nu reeds gebleken met de nederlaag van mr. S. tegen do ge huwde ondei-wijaeres bij liet Lager Onderwijs. Indertijd, toen de Raad nog eemigszina minder naar links was opgeschoven, was besloten ge huwde telefonisten en gehuwde be- waar3cliooljuffers over boord te wer pen of althans aan den dijk te zet ten. Mot het bewaarschool-onderwijs, niet van staatswege geregeld, ging dat gemakkelijk genoeg. Door echter wettelijk vast te stel len, dat elke onderwijzeres, die een wettigen man nam, er onherroepelijk uit moest, zou men in strijd komen niet de Grondwet, diie zegt: „Elk Ne- derlunder (waaronder begrepen Ne- de'rlnndschc) is voor elk ambt be noembaar (dus ook de gehuwde - onder wijzeres. Ook met de wet op het L. O. achten velen het ontslag lin strijd. B. en W. moeslen dus teftóen» als een onderwijzeres wettig huwde voo'rstellen tot ontslag. Men kende echter de meen-ing ten stadhuiize en nam steeds vrijwillig ontslag. Do Raad schoof echter geleidelijk meer en' meé'r óp naar de linkerzijde. Toen verluidde het. dat een zekere juf frouw Kooiman in de huwelijksboot zou stappen met eea mijnheer Lub, .doch er voo'r bedankte ontslag te vragen. Mr. S. de Vries droeg als wethouder haar tot ontslag voor. De Feministen weo'rden zLch geducht mot In-gewonden stukken in de bieden en adressen aan den Raad. Met 25— 16 stemmen verwierp de Amsterdam sche Vroedschap nu het voorstel tot ontslag. B. Th. Tan lie Residentie en haar bewoners. CXXX1. Tot vóór kort was op alle aanplak zuilen in deze gemeente een kop te zien met een gi-ooten open mond. Aan weerszijden twee telegraafknoppen en er omheen een samenstel van dansen de letters. Van verre gezien leek het buitengewoon symbolische voorstel ling van electriscbe eenheid, naderbij komend dacht men «an een reclame plaat voor een tenor of voor een tech nisch bureau en eerst met den neus o-p de letters, bleek het een mee deel ing te bevatten van do uitgave van een nieuw blad. Nu zijn we geneigd elke nieuwscou- rant met zeer bedenkelij-ken blik aan te kijken. Er zijn er al zooveel en elk die er bijkomt, vermeerdert liet getal bloed, d. w. z. fonds-armoodigen. De nieuweling was ditmaal van een zeer bijzondere soort. Hij kwam uit op Zondagavond en zou zijn kolom men hoofdzakelijk vullen mot sport. Nu is aan het uitgeven van een blad op Zendagavond een groot bezwaar verbonden. De telegraafkantoren gaan dan op veel plaatsen oerst om 7 uur open, wat natuurlijk laat verschijnen, tengevolge liud. De hoofdredacteur ieder is tegenwoordig „hoofdredac teur al heeft hij alleen een copiejon- gen onder zich woonde in Den Ilaag, de krunt werd gedrukt in Am sterdam en deze omstandigheden droe gen er toe bij de nieuwsgierigheid voor het blad op te wekken. Het eer ste nummer viel niet mee. Behalve dat het openingsartikel op het bijblad stond, was er slechts weinig nieuws in te vinden. Wat sport en Reu terte legrammen vormden de hoofdzaak. Ik heb indertijd geen melding van liet verschijnen gemaakt, ömdut ik af wilde wachten, hoe de onderneming hep. Nu moet geschrei en worden g e- lo o p e n heeft, want do Zomlag- avondcourant is ter ziele. Meer dan 5 weken heeft ze niet geleefd. Het kon uok moeilijk anders geloo- pen ziju. Het „kapitaal" der onderne ming hedroeg f 400. de rest was inge bracht als drukkerij. Toen nu abonné's vrijwel uitble ven en advertenties niet inkwamen, neigde het blad spoedig ten grave. De ,.hoofd"rcdacteur heeft zelfs nog geen traktement ontvangen. In zijn contract stond de schoon© bepaling, dat, werd. hij niet betaald, de cou rant zijn e'gendom zou worden! Een bezit van zeer betrekke! ijik genot., zoo'n periodiek waar geld bij moet. En dan zon hij het nog wel krijgen als vergoeding voor het n-i£t uitbe taald zijnl Zullen de geruchten waarheid be vatten dan zal den Haag weldra een dagblad, minder hebben. Na.ar ver luidt wordt 't Dagblad vereenigd met het „Haagsche Nieuwsblad". Do be vestiging biersan ben ik niet te we ten kunnen komen. Het eenigo wat positief berekend werd is, dat de druk ker ran het Dagblad per advertentie meedeelde dat zijn machines vrij kwamen en verder dat de redactie van bet Nieuwsblad niet 1 November aftreedt. "Waaï de gecombineerde uit gaaf dan gedrukt zal worden weet niemand' te ve'rtellen en we wachten daarom de dingen d)e bomen gaan, maar kalmpjes af. Een wereldsohok geeft het gelukkig niet. Eenogen tijd geleden werd officieus de voordracht bekend voor 3 genees kundigen voor den nieuwen gemeen telijken dienst. Het hoek lang ge duurd yooTdat bekend werd, wie- uit verkoren wa'ren en de reden daar van moet gezocht worden in on-eenig- he-'d tussclien den directeur, dr. Ro land, en den wetlioudor. De eerste wilde er uitsluitend militaire dokters op heblien, omdat deze volgens hem beter zouden passen m een Ceregel den dienst. Hun militafr-zijn was daartoe een goede opleiding geweest. De wethouder verzette a ch hiertegen, hij had andere gegadigden, die nooit gediend hadden. Opvallend was het dat noch de een, noch de ander zich liet leiden door het beginsel dat voorop behoorde te staan, of de can didaat wel een kundig dokter was. Up de voordracht kwamen ten slotte 5 burge'rs en 1 militair, maar onder die 5 burgers waren 3 geest verwanten van den wethouder. Öcrk op andere punten lokte de keuzo van B. en W. kritiek uit. Twee raadsleden werden ook voorgedragen en hu zal niemand willen ontkennen, dat d;t min of meer tot een scheeve verhouding moet leiden tusscheri. die twee leden en de overige 43, die be noemen moeten. Boozo tongen beweren zelfs dat de eorstvoorgedragene van de twee, een social st, alleen één staat, omdat hij toch geen kans heeft. De voordracht is opnieuw het be wijs dat bij benoemingen op genees kundig terrein hier wel eens invloe den in het spel kunnen zijn, die met de belangen van den dienst of van de personen er bij, betrokken, niets te maken hebben. Zoo word indertijd tot geneesheer bij don I mottingsdienst iemand benoemd, die geen bacterio loog en geen hygiénist was. Latei- ontving dezelfde man een aanstel ling tot gemeentevorloskundige, zoo dat we hier in 1911 het schoone geval hebben dat een gemeenfedokte'r zich van lijders aan besmettelijke jfebte plotseling moet begeven naait- arm lastige kraamvrouwen. De afd. Den Ilaag van de Maatschappij van Ge neeskunde heeft hierover bij B. eh W. opzettelijk niet bij den Raad, omdat zij het tegon de benoeming had en den persoon van den benoem de qr buiten wilde laten een klacht Ingediend, zonder succes. De toe stand bleef zooals hij was. De vele kritiek thans op de offi- cieuse voordracht ut geoefend schijnt tooh niet zonder invloed geweest te zijn. Officieel is althans tot dusver nog niets verschenen, Stadsnieuws ONGEVALLENVERZEKERING. De centrale raad van beroep heeft uitspraak gedaan in de volgende za ken: Hooger beroep van J. A. IL, etee- ndnlosser te Volseroord, tegen de uit- sj>raak van den Raad van Beroep te Haarlem, houdende bevestiging der beslissing van de Rijksverzekerings bank; waarbij met ingang van 13 Fe bruari 1911 de aan elsch-er toegeken de rente naai- -40 pCt. 'jivaliditeit, teT zake van een ongeval waardoor hij fractuur van den linkeed plee! be kwam, is beëindigd uit hoofde hij weder geheel tot werken geschikt is. De Centrale Raad bevestigde de uit spraak. Hooger beroep van de Rijksverze keringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Utreoht. waarbij op vordering der Centrale Werkgevers IVsico-Bank te Amster dam is vernietigd de beslissing dor Bank, houdende toekennig aan C. F., eloctricien, te Haarlem, eetoer rente van f 0. 56 1/2 per werkdag naar 30 pCt invaliditeit, ter zake van een ongeval waardoor hij func tiestoornis, van den linkervoet be kwam. De Raad achtte getroffene, die thans dezelfde werkzaamheden verricht als vóór het ongeval en wel zooveel beter dat hij meer loon ver dient, in geen opzicht minder ge schikt tot arbeid dan vóór het onge val eu verstond, dat getroffene geen recht meer heeft op schadeloosstel ling. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak en handhaafde de be slissing dor Bank. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID Hl de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen de afbeeldin gen betrekking hebbende op de volks kunst in Oostenrijk en de daaraan verbonden landen Zondag a.s. voor het lautst tentoongesteld zijn. Deze tentoonstelling geeft een plas tisch" beeld van hetgeen men onder volkskunst verstaat, en een overzicht der verschillende voorwerpen die in genoemde landen voornamelijk dooi de landelijke bevolking worden ver vaardigd. Zondag is de toegang kosteloos. Vrije- enorde-oefenlngan. Ta Amsterdam is voor dit examen geslaagd de heer P. Hellingman te Haarlem. Gev. Voorwerpen. Te-rug te bekomen bij F. Schouten. Papeotorenvest 52, een fox-terrier. J. Lots, Leidschestraat 48 rood, een vulpenhouder. K. Kampen, Gen. Bothastraat 99, een ledereu bondenhalsband. H. Voskuïjl, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Anisterdamschevaart, een fantasie-medaillon. H. S. Serné. Kamperstraat 51. een bandwagen. Bureau van politie, een gummibal. D. Broekman, Ged. Raamgracht 18 rood, een lot der St. Ellsabeth-veroeni- ging No. 2426. L. Kracht. Z. Polderstraat 50. een das. E. Koker, Tetterodestraat 9, een hond. N. Heijboer. Z. Brouwersstraat 24, een damespet. S.' Di A. P. Maandag a. s. houdt do afdeeling Haarlem der S. D. A. P. in het een openbare vergaderihg, waar de heer A. Nagtzaam, secr. der afdeeling, zal spreken over liet Belas- tingadres. Do heer J. Joosten, candi daat der afdeeling bij de gemeente raadsverkiezing in het 2de district, zal spreken over de gemeenteraadsverkie zing. INTERPELLATIE. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van den heer P. C. A. van der Breggen te Bloemendaal heeft, naar „Het Volk" meldt, het Kamerlid Ter Laan de volgende vragen tot den Mi nister van Oorlog gericht „Is het 'uist, dat de zoon van den heer P. C. A. van der Breggon te Bregcen to Blo&mendaal op 19 Sep- tember in het kamp te Nunspeet gele gerd, moest uitrukken, ondanks het feit, dat hij zich ziek meldde? Is het juist, dat men dezen milicien aldaar vórder gedurende ongeveer 36 uur ziek heeft laten liggen, zonder hem behoorlijk te onderzoeken Is er aanleiding voor den Minister, om aan de Tweede Kamer nadere me- ledeelingen te doen omtrent het ver dere verloop van de ziekte van dezen milicien, die tot zijn dood heeft geleid oo 23 September Rubriek voor Vragen Qeabounoerden hebben het voorrecht, vragen op verschillend gebied, mil» voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij da Redactie van H&arleaTs Jzagblad, Groot* Houtblraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en vroonplaats van den inzender vermelden wordt geen aandncht geschonken. VRAAG: Kan iemand die zch tegen 1 Nov. verhuurd heeft, mij weer af schrijven omdat men een beter pas sende betrekking gevonden heeft? ANTWOORD: Neen, maar wqt doot men er aan? Men zou, indien men door die handeling schade leed, en drt bewijzen kon, een eisch tot scha devergoeding kunnen Instellen. Maar wat heeft men toch aan een vonnis, n'.et executabel, faute d'objet? VRAAG: Hoe hoog ie de personeel® belasting van een huurwaarde van f 2.70? ANTWOORD; Dat zullen wij u maar niet vertellen, omdat u blijk baar te laag zijt aangeslagen. WIJ raden u te berusten. VRAAG: Op 11-Oct. is mij de dienst opgezegd om met 1 Dec. te vertrekken en nu heeft meVrouw het goed gevon den om met 1 Nov. te vertrekken. Heeft mevrouw het recht om de vijf' dagen in te houden? ANTWOORD: Wij begrijpen niet hoe hier sprake is van vijf dagen;* maar als u met o fc-d e r I i n g go e d vinden vroeger vertrekt dan aan vankelijk het plan was, dan hebt u ook alleen maar recht op uw loon tot den dag van uw vertrek. Uit de Omstreken SCHOTEN. 25 jaar raadslid. Het 25-jarig raadslid-jubileum van den heer G. E. A. T e e u w en is Vrijdagavond herdacht. De jubilaris word vóór den aanvang der raadszit ting in het bureau „Algemeen© za ken" op het raadhuis door de ge meente-ambtenaren gelukgewonscht, die daartoe in groeten getale bijeen waren gekomen. Achtereenvolgens spraken Ue heeren R ij s, hoofd dor school in de Soendastraat. en W. F. van Boud ij k Bastiaauso, ambtenaar ter secretarie, den jubila ris toe. De heer Rijs herdacht het FEUILLETON Bewerkt naar hot Engelsch. Ml Ik' voltooide haastig mijn toilet, en viel met meer eetlust dan gewoonlijk op mijn ontbijt van gekookte eieren met honig aan.. Toen de kerkklok half elf sloeg, was ik op de baan van het Grimlandsche balspel aan hot Pari serhof nauwezig. De opkomst was goed, Zijne Majesteit alleen afwezig, die door mij de boodschap had laten overbrengen, dat belangrijke bezighe den hem verhinderden aan de-n wed strijd deel te nomen. Geruchten over moeilijkheden van politieken aard wa ren ook hier op het ijs doorgedrongen, maar daar was niets ongewoons in, cn ia de spannende atmosfeer van den wedstrijd, waren zij spoedig vergoten. Bescheidenheid en respect voor het geduld van mijn lezera houdt mij er van terug, om verder over de détails van dit morgcnspel te sproken. Laat het voldoende zijn te zgggen, dat ik niets verkeerds kon doen. dat liet for tuin mij zoo begunstigde, dat zijn lief kozingen mij begonnen to vervelen, dat ik vóór don lunch zoo'n hooge score had bereikt» dat mijn ze gepraal aan het slot door iedereen als oen voldongen feit begon beschouwd te worden. Toen Ik mijn schreden r.aar het Paleis wendde, waar de lunch mij wachtte, zag ik Miss An- chester en haar koninklijke pupillen den zelfden kant uitgaan. Zij hadden blijkbaar tot het groot aantal toe schouwers behoord, en ik genoot bij de gedachte, dat mijn merkwaardig zuiver spel door zoo'n critischo toe schouwster als de gouvernante was gadegeslagen. Niet zonder verlangen naar haar gelukwenschen haastte ik mij haar in te halen. Goeden morgen, zei ze in ant woord op mijn begroetingen, heeft u de Visch "©zien? De Visch? Die witte wolk, die boven den Klonigberg hangt. Hij kruipt bovon de vallei. Wij krijgen slecht weer. Hot viel mij tegen, want ik had ge- lukwcnschen verwacht, geen praatjes over het weer. Het kan mij totaal niets schelen, antwoordde ik. Do voornaamste sport gebeurtenissen zijn voorbij of ten minste zoo goed uls* voorbij en de volgende week ga ik naar Engeland terug. U is zelfzuchtig. Omdat ik naar Engeland terug ga Wel neen. Dat het u niet kan schelen, hoe het weer is. al3 u is heen gegaan. Do droge lucht van Weissheim is heel goed voor koelheid, antwoordde ik. Maar wat ik zeggen wil, zag u mij vanmorgen spolen Ja, wïi zijn er geweest. U behoort do medaille te winnen als u het hoofd er bij houdt. Ik heb niet het minste plan om het te verliezen. De medaille of uw hoofd Ik zal geen van beiden verliezen. Uw zelfvertrouwen is aandoen lijk. Het weinige vertrouwen door an deren in mij gesield is meer dan aan doenlijk. Miss Anchester lachte. U vindt dus, dat wij u met meer enthousiasme moesten toejuichen Ja zeker. Ik baalde mijn schouders op. Wij wonen toch uilen op het Brun-varad, zei ik. U is een gast van Zijne Majesteit, ik ben een betaald ondergeschikte. Die onderscheiding doet hiar niets ter zake, zei ik boos, en eenigo ©ogenblikken wandelden wij zwijgend naast elkaar voort. Toen wij dichtbij het Paleis kwamen verbrak ae gouver nante het stilzwijgen. Ik had niet moeten zeggen, wat ik daar juist zei omtrent een betaal de ondergeschikte, - zei ze. het was een uiting van vrouwelijke aonsiello- In de vorste verte niet. Dan zal ik het u later vertellen. Eet ïntusschen smakelijk en bewaar uw kalmte voor het spel van heden middag. Ouzo beste wenschen verge zellen u. Mij vaag verbazende over haar ge heimzinnige uitingen, en besluitend, dat ik haar op het bal van de Schat- tenliergs oo eon of andere manier moest hebben beleed igd, besloot ik haar uitstekenden raad, om mijn kalmte te bewaren, te volgen. Wij waren met ons vieren aan den lunch, de Koning, Buren Mey.er, Schneider en ikzelf en ik was een beetje gepiqueerd, dat niemand iets vroeg omtrent mijn prestaties bij het spel. Er werd trouwens heelemaal weinig gezegd, maar ik hoorde, dat in Weissheim de staat van beleg was af gekondigd, dat er veel oproerigheid in de stad was, die men gauw hoopte te onderdrukken door een koninklijke proclamatie, die een getrouw verslag zou geven van den mislukten aanslag op den persoon van den Koning ver der. dat de aigemoene toestand, of schoon «enigszins angstig en span nend, over 't geheel zoo geruststellend was als maar verwacht kon worden en hoop gaf op eon kalmer en meer zekeren staat vun zaken. Zooveel kwam ik te weten door los daarheongeworpen opmerkingen, dia mijn tnfeleenooten zoo nu en dan te gen elkaar loslieten, aan elkaar te passen en uit de atmosfeer van lngo- spannen, maar vroolijkc preoccupatie, die allen scheen te bezielen. Mijn aan wezigheid werd bijna lomp genegeerd, en als mijn gezond verstand mij niet gezegd had, dat deze drie zich met zaken van veel meer belang bezig hielden, dan balspel op het ij3. en dat er nog wat tijd moest verloopen voor dat zij zich weer met de beuzelachtig heden van sport en genot konden be zighouden. zou ik mij beleedlgd heb ben kunnen voelen. Zooals de zaken nu stonden, bepaalde ik mij tot kalm peinzen en een zekere mate van cri- tisch vermaak. Eindelijk stond ik op. terwijl ik ver zocht mij te tjjkcuseeren. omdat mijn tegenwoordigheid op het ijs verwacht werd. Zeker, zeker, zei de Koning, in antwoord op mijn verzoek. Ga maar en veel succesIloe is het tot zoover gegaan Heel goed, sire. Iedereen betreurt het, dat u niet aan het concours deel kan nemen. Dat is heel vriendelijk van ieder een. Ik vrees, dat wij heel ongezellige dischgenooteu zijn geweest. Volstrekt niet, sire ik betreur het alleen maar, dat ik heelemaal niet in staat bon van eenig nut te zijn bij uw beraiidslaginge Jij hebt al een verwonderlijk groot aandeel in het werk gehad, Saunders. Gelukkig is de man van de daad nu niet meer noodig. Alleen de man niet de hersens De Koning lachte goedhortii'. Het zou heel onrechtvaardig zijn je buiten die categorie te plaatsen, zei hij. Maar waar wij nu over spreken zijn de détails. Hierbij hebben wij de speciaal getrainde eigenschappen van den soldaat, den détectivo en den Vorst noodig. De twee eerste rollen worden bewonderenswaardig ver- vuld. zooals Je weet. door onze vrien den hier. De laatste wordt onverschil lig door mijzelf bezet, maar ongeluk^ lagerwijs is er geen ander. —Zog liever, gelukkig, sire. Met uw verlof zal ik nu de eer van het Brun- varad op het concours gaan ophou den. Toen ik wear op de baan kwam, bo, nierkto ik. dat de praatjes en geruch ten vennenigvuldigd waren, en wel in zóó groote niate, dat sommigen geloof den. dat de afwezigheid van den Ko ning moest worden toegeschreven aim een dolkwoud en weer andere, dat de gespannen verhouding tusschen den KoniDg en de Koningin haar top punt had bereikt en een wreede lichu- rnelijkö mishandeling der vrouw. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9