De Kwaitjis-Advertmtiêi van HAARLEM'S DAGBLAD VUISTEN VRiEiOSOlAF geschiedenis van den nu 40-jarii_ Protestantenbond, die van geestelijk leven getuigt en spreker doet hopen, dat men ook nieuwe werkzaamheden zal willen aanvatten. Aan liet einde der bijeenkomst zingt weer het dameszangkoor „Pre- ciosa" een nummer. Lourens Coster, liet popula:;re concert zei niet 30 October maar 5 November plaats hebben. Vrije en ordeoefeningen. Geslaagd voor het examen te Am sterdam de heeren L. J. Vonk, Westendorp, Ph. F. J. do Wilde, H. de Winter, W. Worp en W. M. L. C. Zandvliet, allen te Haarlem. Vrije en ordeoefe ningen. Geslaagd voor 't examen te Am sterdam do heer P. Buitenhuis IIoüui stede. HET TOONEEL LEZING over Fransche Dicht kunst door mevrouw W BoldinghGoemans en Cy- 'rauo de Bergerac door „Het Nederlandsch Tooneel. In het gezellige en intieme boven zaaltje van „De Kroon" hield me vrouw W. L. Boldingh—Goemans gis terenavond hare eerste lezing over Fransche Dichtkunst Mevr. Bol dinghGoemans was voor het Haar- lemsch publiek nog een onbekende, en die onbekendho d is waarschijn lijk de oorzaak geweest, dat voor de ze eerste lezing niet d.è belangstel ling was, welke zij verdiende. Het streven van# msvr. Boldingh, om in een serie conférences de ka rakteristieken van de kunst en het wezen der Fransche dichters te spreken, verdient werkelijk meer waaideering. Want deze II oil and- se he conférencièro is een vrouw van niet alledaagsch talent. Mevr. Boldingh maakte hare stu dies in de Fransche letteren te Pa rijs waar zij lessen in voordracht kunst nam van madame Re.chen- berg, de bekende actrice van Théatre Francais, die jaren lang voor de beste ingénue van het Fran sche tooneel doorging, en later van inadme Thérèse Kolb van hetzolfde Théatre. „Ce que vous faites est tellement bien qua j'ose vous ass-urer le plus grand succès en Hollande!" schreef inadme Kolb aan hare Hoüandscbe leerlinge en na het gehoorde van gisterenavond gelooven wij wel te mogen zeggen, dat deze voorspelling piet te optmistisoh is. Het onderwerp van deze eerste le- ziug was Corueille. Na eeuigie biogra plusche bijzonderheden, waarin o.a. de verhouding van Richeheu en Ra cine tot Corueille in het licht werd gesteld, gaf de conférencièro eerst een beeld van Corneilie als menscb om daarna langer stil te staan bij zijn geniale scheppingen. Zij wees er op, hoe Corneulle zijn stof voorname lijk had geput uit de Romeinsche historie, maar dat hij hl erbij de illusie dan de werkelijkheid had gezocht. Uitvoerig toonde zij aan, hoe de werken van Corneilie een doorloo- peud pleidooi zijn voor de souverei- n teit van den vrijen wil. Elke men- schelijke daad wordt bij Corneilie beheerscht door den wil. In tegenstel ling met Rocme, die in zijn trage dies aan den hartstocht een groote plaats inruimt, zijn Corneille's hel den beredeneerd. In Corneille's wer ken zoekt men tevergeefs de pass.e zooals bij Racine; in ai zijn tragedies wordt de liefde beheerscht door rede. De mensch is volgens Corneilie nooit bet slachtoffer van het nood lot. Ook deed mevr. Boldingh helder Uitkomen, boe deze Fransche dichter üe vrouwen zoo wenig vrouwelijk lieclt geteekeud. Na nog gewezen te hebben op het geniale van Corneil le's dialoog en zijn juist begr.p van tooneel stelde zij ten slotte de wer ken van den tegen woordigen „slap pen" tijd tegenover de kerngezonde tragedies van Corueille, die zij ka- rakterlstek noemde: een schooi van de grootheid der zïeL Na deze interessante lezing welke in liet begin een weinig door nerveus- heid leed droeg mevr. Boldingh ge deelten voor uit Le _Cid en Horace. Wij konden alleen do voordracht van Le Cid voor de pauze bijwonen on bewon derden hierin liaar vloeiende dictie en haar dramatisch gevoel. Mevr. Bol dingh heeft een suggestieve voor dracht en een zeer expressief gelaat zii heeft bovendien temperament, laat zich zelfs nu en dan door haar tem perament wel eens le veel meevoeren, rnanr dat is een fout, die men een de- clamatrice gaarne vergeeft. Haar niet a' te buigzame slem leent zich o. i beter voor een voordracht uit Le Cid, dan voor lyrische verzen, maar mis schien zal het bij volgende lezingen blijken, dat wij ons hierin vergist hebben. Wij kunnen allen, die hun konnis van de Fransche letteren nog eens willen opfrisscheu, de lezingen van deze begaafde vrouw aanbevelen, liet is haar plan om op de volgende avon den Racine, de romantieken en do par- riassiens te behandelen, terwijl van do decadenten en symbolisten o. a. Paul Verlaine en Maeterlinck op het programma staan. Eén naam missen wij echter, name lijk Molière. Waarom heeft mevr. Bol dingh dezen grootste aller blijspel dichters niet in haar serie opgeno- men Men vergeve mij de zónde, maar voor Molière geef ik twee ande- klassieken cadeau. Voor en na de lezing hebben wij een gedeelte van de opvoering vim Cyra no de Ber-^rac bijgewoond. Over deze voorstelling kunnen wij kort zijn. Cy- rono is hier reeds zoo dikwijls met Hubert la Roche In de titelrol gegaan, dat het stuk in Haarlem algemeen be kend is. Ivo van Dijk speelt nu den Cyrano. ii heeft niet den zwier van een La P.oche, hij Is een te stevig© Hollander, om d" Oascogner te zijn. Het werd al les wat zwaar en massief. In het be gin hadden wij echter vnn den heer Van Dijk wat meer aplomb verwacht; misten daar de cranerie van Cyrano. Maar ovorigens erkennen wij gaar ne, dat de heer Van Dijk sommige too- neelen met fantasie heeft gespeeld. Vooral in de balkonscène en in de 4de acte gaf hij veel moois te zien. Het slottooneel viel ons echter togen. W ij herinneren ons nog. hoe prachtig Candé dat speelde, staande tegen den boon. sis gehouwen uit graniet, heer Van Dijk werd hier lichtelijk sentimenteel en eaf plastisch soras zeer leelijke standen. Eu dan die ver taling der laatste 2 regels Panache te laten r'inien op uit een kastje! Het is om van te rillen. Schulze was een Raguoneau bonhomie, Reule een zeer goede, tem peramentvolle Christian. Overigens was de rolverdeoling vrij wel onver anderd gebleven. Het niet zoor talrijk publiek heeft den heer Van Dijk en mevr. Wensma—Klaassen herhaalde lijk enthousiast toegejuicht. J. B. SCHUIL. VERZAMELING M1DDELEEUW- SCHE KUNST VAN STOLK— VAN KALCKEN. Zooals een uitvoerig» mededeeling in dit blad reeds berichtte, is onzo gemeente, een verzameling middel- eeuwscho kerkelijke kunst rijker ge worden, waarvan de groote eer van bezit en van bijeenbrengen aan do heeren Van Stolk te 's-Gravenhage en onzen stadgenoot G. v. Kalcken toe komt. Reeds geruimen tijd had men hooren verluiden, dat in hot gebouw Jansstraat 48 groote dingen op til waren, 'dat gebroken en getimmerd werd, met bet aan ingew ijden be kende doel ter plaatse een bijzon de're collectie kunst der middeleeu wen onder te brengen. Thaas zijn die plannen geheel tot verwezenlijking en voltooiing geko men en is na langdurige, nauwgezet te en zaakkundig© voorbereiding een aantrekkelijk geheel verkregen, waarvan bet voor belangstellenden in kunst en kleurgevocligcn een groot genoegen moot wezen kennis te ne- D6 indruk dien de verzameling, en de wijze waarop zij is gerangschikt, maakt, is zonder ook maar eenigo overdrijving zoor belangrijk en fraai te noemen. Die ten toonstel li ngswijze wensch- ton wo in deze regelen voornamelijk te bespreken; de kunst- en histori sche waarde toch van hot geëxposeer de is, in vele opzichten, zoo eigen aardig en apart, dat ee'ret herhaal de bezoeken, spociale bestudeering en voorlichting ons in staat zullen stellen daarover meer dan algemeen heden neer te schrijven. Menigmaal bij bezoeken aan verza melingen van kerkelijke kunst, dood ons do kille wijze waarop het ten toongestelde, in vaak nuchtere ver trekken, was opgehoopt of aaneen- geroid, aan pakhu sberging denken. Zulke rangschikking brengt nood wendig een vervelenden vermoe len den indruk teweeg, die den beschou wer zijn bezoek doet bekorten. Niet alzoo bij hot museum van Stolk. Uitnemend is men bij deze col lectie geslaagd de 900 nummers van den catalogus tot een smaakvol ge heel te schikken, in een eenvoudige maar fo'rsche en hooge, warm getin te, met galerijen voorziene zaal en een ruim vertrek daorneven. Dat behaaglijk en aantrekkelijk to taal, deels door de gedempte belich ting verkregen, dacht ons echter toch vooral bereikt, door de gelukkige wij zo, waarop van de pracht, de kracht en het contrast der oude rijpe kleu ren is partij getrokken. Een schat van oude kleurrijke Oos- tersche weefsels ea tapijten, vloerbedekking, scheiding, fond beklee-ding toegepast, doet bij de daartegen met oordeel en sober ge stelde schilderijen, meubelen, altaar stukken, preciosa e. z. m. en vooral beelden (waarbij prachtige specimen in hout en steen, velen bijzonder rijk en schilderachtig in hun verweerd polychromen uiterlijk) fraai en te meer sprekend, de qualite ten naai' voren komen en bindt verder het ten toongestelde als 't ware aaneen. Alle nuchter- en vervelendheid is op deze wijze vermeden en oen boei end en harmonieus geheel is hier tot stand gebracht. In een volgend artikel stellen wij ons voor een meer speciale en ge detailleerde bespreking te geven van het geëxposeerde. Echter moeten we reeds aanstonds sterk opwekken tot kennismaking mot Haarlems nieuwste museum. De huize Jansstraat 48 herbergt achter zijn koudblauwen gevel een Ooetersch warme kleurenweelde, een schat van middeleeuwse he kunst en uitgelezen materiaal voor vakstu die en kunstgeschiedenis. Op Maandag en Dinsdag is de ver zameling tegen entróe opengesteld; doch de hoor Van Kalcken verzeker do, dnt belangstellenden ook op an dere tijdon gaarne zullen worden toegelaten. Ook 's avonds. G. KERKIIOFF. Gev. Voorwerpen: Ttfrug te bekomen bij: P. van Tongeren, de la Reystraat 57, Schoten, een kindérrijglaarsje (geel ledor). W. do Nobel, Jan Ndeuwenhuyzon straat 15, een boxhond, reu. J. Gude, Ridderstraat 10, een por- temounaie (bruin Iéder). II. van Luyken, Raaks 36, een nik kelen horlogeketting. B. Termeer, Kloosterstraat 25, defecte gouden oorknopje. W. Steppenskijdt, Spoorbaan, ©en rozenkrans. J. v. Doorn, Jan Steenstraat 2, een portemonnaio. A. van Rijn, Brouwerstr. 67, damestaschje, inh. een portemon- naie. C. Erdtsiock, Brouwerstraat 6 rd. oen marinemuts. H. v. lleem, Toylerstraat 22, oei elastiek© oorituur mot koperen gesp A. Leyenaar, Smedestraat 17, eei dames-ringetje. P. Verkooij, Oranjeboomstraat 98, een bril in étui. J. J. Vermeer, Dubbele buurt 66, een passerdoos. Bureau van politie, een huissleu tel. Van 't Kantongerecht HUIS IN GEBRUIK ZONDER VERGUNNING. Tegen den aannemer Z. wa prooes-verbaal opgemaakt; omdat hij een woning aan de Slacht huisstraat had verhuurd vóór B. en W. een vergunnnlng tot bewoning hadden gogovcn. Deswege stond hij Woensdagmorgen terecht om zich te verantwoorden. Beklaagde beweerde als aannemer voor de Maatschappij „Juliana" te Amsterdam de huizen te voltooien en als gemachtigde, hoewel geheel be langloos te zórgen voor die verhuring der woningen. Zoo had hij een dier huizen verhuurd ofsclioon nog geen vergunning was verleend tot bewo ning, onwetend dat het dnn nog niet mocht bewoond worden. De getuige, een persoon, die het huis had betrokken, verklaarde, dat hot door beklaagde was verhuurd en hij pos later don directeur der Maat schappij zelf had ontmoet. De aannemer had de sleutels aan don huurder gegeven. De zaak werd een week uitgesteld tér nader onderzoek. D. V., veehouder te Veis on, (Brees- aap) had twee kooien, die mond- en klauwzeer hadden niet aangegeven. De oude man verklaarde niet te heb ben geweten, dat hij dit moest doen. De getuige, ©en veearts, verklaar de, dat iedereen hot wist en dat hot de oude sleur was om de koeien niet aan te goven. De ambtenaar van hot O. M., die hot feit bewezen achtte, eischic een geldboete van f 15 subs. 5 dagon liech temis. Beklaagde vroeg vrijspraak of vermindering van straf. MOTOR- EN RWWIELWET, To Halfweg had v. <1. S. weer eens te hard gereden. In plaats van met een snelheid van 12 K.M. per uur te rijden, reed hij met een snelheid van 45 KM. wat door den veldwach ter Lokerse was opgenomen. De eisch luidde f 15 boole subs. 5 dagen hechtenis. Uit de Omstreken sten een Mwa,»»tje zijn een gi-BJ.3Lci.<aBiL omdat do oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zoor groot is en steads blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. ZANDVOORT. WATERLEVERING DOOR AMSTER DAM. In do gisteravond gehouden raads zitting t© Amsterdam kwam aan orde het voorstel van B. on W., hen te machtigen, met do gemeojite Zandvoort een overeenkomst tot wa terlevering aan te gaan. De heer POSTHUMUS MEIJJES wijst er op, dat er deskundigen zijn, die zeggon, dat Amsterdam water in overvloed in zyn duinen heeft, wijl anderen daarentegen beweren, dat er te weinig water is. Waar de toestand zoo is, hoeft spreker bezwaar tegen de voordracht. Ook aan Heem stede levert Amsterdam water, maar aan die gemeente heeft Amsterdam 'ge verplichting, doordat de bui der Arnsterdamsche waterleiding door Heemstede loopen. Spreker verklaart zich togen de voordracht, te meer waar binnenkort een voordracht zal worden ingediend om tonnen gouds to besteden voor hulpmiddelen voor onze drinkwater- oorzieming. In elk geval zou mende onderhavige voordracht tot zoolang kunnen aanhouden. De heer SCHOCH is nog onder den indruk van hetgeen hij hoeft onder vonden als lid der commissie voor de rekening, toen men tevergeefs gezocht heeft naar een tekort van 500.000 kub: M. water Spreker vraagt, of Amsterdam een hoeveelheid van 730.000 kub. M.. die heb aan Zandvoort zal leveren, kan missen. Verder wijst hij er op, dat het duinwater aan Amsterdam 10 cL per kub. M. kost, terwijl het aan Zandvoort voor 6 cent geleverd wordt. Boven do 2000 kub. M. per etmaal zullen de kosten 15 cent bedragen. De heer WIJNMALEN vraagt geruststellende verklaring van den wethouder voor de bedrijven, dat Am sterdam do aan Zandvoort te leveren hoeveelheid water kan missen. An ders zal hij tegen stemmen. De heer WIBAUT wijst er op, dat men hier staat voor deze keuze Zandvoort maakt zelve een prise op de grens van ons winnings- gebied, óf Amsterdam levert dat wa ter. Do quaeslie van het watergebrek ikomt hierbij dus niet ter sprake. Het is een voordeel voor Amsterdam, als het haas blijft in zijn winplaats. Wethouder SERRUR1ËR is het met den heer Wibaut eens. De hoeveel heid water, voor Amsterdam beschik baar, blijft dezelfde, ook al maakt Zandvoort zelf een prise d'oau. Het maximum van 2000 kub. M. zal zeker, met name in den winter, te Zand voort lang niet bereikt worden, prijs van 6 cent was de redelijke prijs, dien men kon vragen voor de kosten in de winplaats te maken ten behoeve van Zandvoort. Er >s ook ©en hygiënische red*n, namelijk de ze, dat de Amsterdammers in Zand voort goel drinkwater krijgen, en dus geen ziekten naar Amsterdam overbrengen. De heer POSTHUMUS MEIJJES meent, dat het niet boewaarlijk is. dat Zandvoort zelf een prise d'euu hoeft. Straks zullen, naar spreker vreest, ook andere gemeenten om waterlevering komen. Dat is alleen toe te staan, wanneer Amsterdam water in overvloed heeft Do hoer KETELAAR toont zich verbaasd over de oppositie van den heer Posthumus Meijjes, die naar hij meent, een dorgenen is, die overtuigd zijn van de groote hoeveelheid water i onze duinen. De heer TER HAAR vraagt, of do termijn van 25 jaar niet wat korter m worden gesteld. Wethouder SERRURIER zegt nog, dat beide gemeenten pompon uit den zelfden vcorraad. Het is alleen de vraag, of Amsterdam zal pompen of Zandvoort. Een korteren termijn acht spreker niet mogelijk. Do voord racht wordt aangeno men met 35 togen 7 stemmen. Binnenland DE WINKELSLUITING TE AMSTERDAM. Gisteravond hebben ©enige groep, jes voorstanders dor winkelsluiting betoogingen gehouden togen winke liers die hun zaken geopend hielden. De poLtie moest nog handelend op treden om de orde te bewaren". DE VERKIEZING IN DISTRICT IV. TE AMSTERDAM. Het Volk bevat een ree les schrif telijke verklaringen van verschillen de personen, ter staving van hare bewering, dat er bij de jongste raads verkiezing in district IV omkooperij hoeft plaats gehad. BRANDEN. Te Utrecht aan deri Jutfuascluen weg is de machinekamer benevens een schuur waarin een panoven van de bakkerij „De Zonnebloem" door on- bokende oorzaak afgebrand. TWEEDE KAMER. Tot recht begrip van de* debatten over art. 4 van de Militiewet im in herinnering worden gebracht, dat liet in zijn laatsten vorm aldus luidde 1. Elke lichting bedraagt ten hoog ste 23.000 man, vermeerderd met hel aantal der lotelingen, van wm vóór 1 Januari van het vong jaar bij On zen commissaris in de provincie be kend was, dat zij aan de lichting van het daaraan voorafgegane jaar ont braken, doordat zij, hetzij met zijn ingelijfd, hetzij na hunne inlijving weder uit den dienst zijn geraakt. 2. Van elke lichting worden ten hoogste 1000 man bij de zeemilitie in gelijfd. 3. Van de bij de militie te land in- gelijfden kunnen van elke lichting ten hoogste 1500 man tot administra- tiotroepen worden bestemd. 4. De hoegrootheid der lichting van het volgend jaar, zoomede het aantal van hen, die daarvan bij de zeemilitie zullen worden ingelijfd, wordt door Ons bepaald bij een in het Staats blad te plaatsen besluit. Op dat artikel waren voorgesteld de olgende amendementen in de heeren Ter Laan c.s., om do sterkte van het contingent te laten op 17.500 man 2o. van dezelfden, om te voorko men, dat de jaarlijksche lichting toch nog aanzienlijk grooter wordt dan wat in hot artikel als het hoogste ge tal wordt genoemd 3o. van dezelfden, om de grootto m do lichting te verminderen met het getal der voor studie vrijgestel den 4o. van dezelfden, om te bepalen, dat van elke lichting niet 1000, doch slechts 600 man bij de zeemilitie worden ingelijfd 5o. van dezelfden, om de militaire werkers te laten vervollen, en 6o. van de heeren Thomson c.s. een amendement van gelijke strekking. In den loop van het debat verdwe nen er daarvan twee het ie. dat door don heer Hugenholtz was verde digd, na ©en rnedodeeling van den Minister Van Marine, dat de Regoo ring den bestaanden toestand hand haafde en dus ten hoogste 600 man bij do militie ter zee zouden worden ingedeeld. De Regeering bedoelde vol strekt niot, om incidenteel te doen beslissen over een bezetting der kustforten door zeemiliciens, wat do heer Ilugenholtz meende. Tevens verdween het amendement- Thomson. De Voorzitter achtte dit niet toe laatbaar, omdat de sociaal-democra ten een volkomen gelijkluidend amendement hadden voorgesteld. Het bleek, dat de heer Thomson zijn amendement had gehandhaafd om izich. als voorsteller, de vrijheid van spreken in tweeden termijn voor te behouden, wanneer, naar vermoed werd, de Christelijk-Historische frac tie van plan was, replieken af te snij den door sluiting van bet debat voor te stellen wat de beer Van Veen ontkende. De heer Nolens viel den Voorzitter bij en de heer Thomson trok het amendement in. Dat incidentje werd later door een ander gevolgd, toen de heer Duymner van Twist er tegen opkwam, dat Dinsdagavond was beweerd, dat er nog maar 12 leden der rechterzijde tl uur aanwezig waren. De heer Dnvs gaf de mogelijkheid toe, dat er 3h waren als men de ..militaire wer kers der rechterzijde in de koffieka mer" meetelde. Hij kwam er evenwel tegen op, dat leden der rechterzijde die tegen de verdaging stemden, da delijk daarop den trein van 10 uur 8 naar Amsterdam haddon genomen, anderen verplichtend om in Den Haag te blijven. En ook de mededeeling des Voor zitters, dat er tot na 5 uur vergaderd zou worden, lokte vrij hevige protes ten uit FEUILLETON Bewerkt naar het Engelsch. 58) lk bleef haar gadeslaan, totdat zij de loods van do toboggans bereikt luid, en besloot toen haastig, om door de dikke sneeuw terug te kee- ron, liever dan op mijn voetstappen terug te koeren en de hol van het Kasteel door te gaan, waar Herr Schneider met een revolver in zijn borstzak zijn tijd afwachtte. Ik be schouwde den man als niot geheel toerekenbaar en als hij ontdekte, hoe ik zijn hooge aspiraties gedwars boomd had, dan zou zijn uitbarsting van woede zeker een moorddadig karakter aannemen. Als ik voetijzers aan gehad had, dan zou ik dj Prin ses zeker op behoorlijken afstand langs de Kasteelbaan gevolgd zijn, maar ik had geen plan om mij onnoo- dig weer aan dat groote gpva;.r bloot te stollen van zonder ijzers die moei lijk© baan langs te gaan. Ik wandei- dó den tuin in tot de baan en stond op het punt haar te passoeron, toen een licht krassend geluid mii vertel de, dat er iemand naar beneden kwam. Het was de Prinses en nam haar weg zóó recht on vast, als de meest critische tobogganger maar kon verlangen. Zij sloeg hacoogen ©en oogonblik tot mij op, terwijl zij voorbij schoot, on mijn muts ufna- meud riep ik haar nog een welge meend vaarwel toe. Een oogeublik later viel mijn oog op Scluieider en zijn boide handlan gers. lk keek op in do verwachtiug, woede en teleurstelling op zijn be weeglijk gezicht te zien afgebeeld, maar in plaats daarvan zag ik een uitdrukking van kwaudaurdigeu triomf en hij schudde zijn hoofd to gen mij, als wilde hij daarmee zeg gen, hoe dwaas het van mij was, zijn plannen te willen dwarsboomen. Een fluitje in den mond stekend, liet hij ©en inng-gerekt gefluit hoo ren. Onmiddellijk kwam ©r ©en arre- 'slode uit de deimehosschen beneden mij te voorschijn on draafde langs het pad. dat de tobogganbaan vlak boven den Duivels-elleboog kruist. Ia een oogenblik werd Blij de buitenge won© schurkachtigheid van dezen man duidelijk. Nog slimmer en ge ne r zolfs dan ik vermoed had, had hij de mogelijkheid voorzien, dat de Prinses het zou wagen langs de Kasteelbaan te ontvluchten, maar in- plaats vou die poging te verijdelen, had hij er de voorkeur aan begeven, haar zichzelf to laten vernietigen in 1 een vruchtelooss poging om haar vrijheid terug te winnen. Ieder de tail vooruit berekenend, had hij ©en slede in het bosch aan het begin van den kruisweg laten wachten, met orders om de baan dwars ov.r te rij den op het sein van een bepaald af gesproken fluitje. De hartstocht die tot misdaad voert, is altijd moeilijk to begrijpen voor gewone stervelin gen, maar de geraffineerde harts tocht, die mot even groot genot het bezit dan wel de vernietiging van zijn slachtoffer kan zien, gaat het gewone men schel ijk begrip heolemaal te boven. Een oogenblik voelde ik mij machteloos om tegen dit vreeso- lijk gebeuren iets te doen, toen plot seling kwam de inspiratie. Een ge weer uit de hand van een der twee soldaten losrukkend, knielde ik in do sneeuw neer en legde aan op het naderende paard. Met eon gevoel van onuitsprekelijke dankbaarheid zag ik, dat het schot doel getroffen had. Het beest waggelde hevig en viel toen achteruitslaand op den grond. Do slee bleef 6taan en de Prinses zette veilig haar weg naar Weissheim voort. Ik wendde mij met een glimlach van triomf tot Herr Schneider, maar toen ik de uitdrukking van zijn ge- laat in mij opnam, bestierf de glim lach mij op de lippen. Nog nooit luid ik op menschelijlie trekken zoo'n blik van on bosch rij f I ij ken en dulvelach(i- gon haat afgedrukt gezien. Het was met het gelaat van een man, dat ik voor mij zag, maar van eon duiveL Zijn oogen rolden, zijn gelaatstrekken waren vertrokken, zijn geheel© ge stalte hoofde en trilde van ongebrei- delden hartstocht Toen haalde hij zijn revolver te voorschijn en vuurde op mij maar zijn hand hoefde van drift on de kogel ging, do Hemel weet, waarheen. Weer vuurde hij, en zélfs eon derde maal. maar m weerwil van den belachelijk korten afstond bleef ik ongetroffen. Toen wierp hij zijn wapen met een niet te noemen vluek weg ©u draafde woedend naar het beginpunt van de Kasteelbaan. Do soldaat, wiens geweer ik had afgenomen, tikte op het wapen en wees veelbeleekonotiid naar de zich verwijderend» gestalte. Ik schudde (met mijn hoofd, liet plan van Herr Schneider zelf was nu duidelijk, en ik had geen idéé hem daarin te ver hinderen. Do Prinses was ontsnapt langs do Kasteelbaan én hij wilde haar langs denzelfden weg volgen. Daar hij geon voetijzers aan hal, waren zijn kansen, om langs Cha- rybdis (als hij zoover kwam) te ko men, uiterst klein, en een val over don rand van den afgrond scheen zijn einde te zullen worden. Ik sloeg hem gade, terwijl hij een toboggan uit de loods haalde, haar naar het beginpunt achter zich voorttrok en er zich op neerwierp met den roekeloozon moed van zijn* ongetemd» woede. Het zou mij zeer gemakkelijk gevallen zijn, hern met den loop van liet geweer de hersens in te slaan, terwijl liij voorhij ons ging, en als ik gedacht had, dat hij de Prinses nog in zou halen, dan zou ik dat zonder aarzelen gedaan hebben. Nu bedwong ik mijn gevoe lens en in hot licht van lietgeen ge beurde, ben ik daar maar blij om. Nauwelijks was de détectiv© een eindweegs naar beneden geschoten, of hot gewonde paard wist weer overeind te krabbolon en trok do sle de in weerwil dat do voerman liet trachtte te verhinderen, over de to bogganbaan. Ik zag hoe Schneider over de baan begon te zwerven en na eens tegen de eene bank, daarna weer tegen de andere aanbotste maar or was geon ontkomen moor non, hij moest voort naar benoden. Er volgde een oogenblik, vrecselijk om bij te wonen en toon liet een der soldaten ©en kreet hooron. Het ver minkte lichaam van Horr Schneider lag levenloos in de sneeuw. HOOFDSTUK XXIL Ik verzocht den voerman der slede, het lijk van llerr Schneider naar het Brun-varad te brengen en op mijn aandringen gingen de beide s)l- daten mee. Toen wandelde ik een zaam en ten prooi aan vreemde go- dachten langs het sneeuwpad naast die noodlottige baan naar beneden. Bij het tooneel van het ongeluk bleel ik even staan maar behalvo dooi een streep gestold bloed, droeg nel ijs geen teeken van het doodelijk on geluk, dat hie-r had plaats gegrepen Het zou dwaasheid zijn te be we ren, dat ik zijn dood betreurde eii ik smeekte vurig, dat de moedigt Rleirie Prinses haar vrijlieid zou wo- ten te veroveren en eindoli'T- troost en geluk zou vinden. Nooit, toen ik van Engeland uit doze reis ondernam, had ik kunnen droomcji van de mogelijkheid van dergelijke gebeurtenissen." als ik nu had meegemaakten was ik daar van niet door een enkel ding terug gehouden, dan zou ik hot, vooruit zicht van naar mijn vaderland terug to koeren, beschouwd hebben met net trotsche bewustzijn van niet alleen oen werkzaam aandeel te hebben ge had in gebeurtenissen van historiscli belang, maar ook van zonder te aar zelen mijn plicht te hebben gedaan, on dat wel met onveranderlijk sue-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6