persoon in kwestie waren geteekend, afgevoerd zijn. Tevens zijn bij die dis tricten, welke bij de laatste verkiezin gen een candidnat der S. D. A. P. hadden gesteld, de eijferaantallen ge plaatst van het aantal stemmen die de cundidaat <>p zich voreenigde. District Haarlem komt daarop voor niet 4930 handteekeningen. en 989 stemmen op don candldaat District Beverwijk met 5441 handtee keningen en 800 stemmen od den can- didaat. vordeoid o.n. Schoten met 1658 handteekmiingen, Halfweg 273. Bcvor- wijk 474, Snaarndam 124, Bloemen- daal 54, Volsen (w. o. Velseronrd, Santpoort. Wijkeroog, IJmuiden) 1097 handteekeningen. District Haarlemmermeer (w, o. Heemstede, Lisse. Hillegom enz. 1031 handteekeningen. Van 311 317 handteekeningen is vast gesteld kunnen worden dat 196.507 van mannen en 114.810 van vrouwen waren. Rubriek voor Vragen Geabonnoordcn liobben bot voorrecht, Vingen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te zenden bij da Redactie van Haarlom's Dagblad, Groote Houtstraat 63. Allo antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en Woonplaats Ton den inzender vermelden void; geen aandacht geschonken. VRAAG. Heeft mevrouw het recht om een dienstbode tot 3 Nov. te hou den en hoe buit kan zij dan vertrek ken? ANTWOORD. Bij verandering met Nov. vertrekt de dienstbode den 3den, gewoonlijk na afloop dor werk zaamheden nan het middagmaal ver bonden. VRAAG. Ik heb een huis gehuurd dat vreeselijk lekt, kan ik het dat la ten nazien en do kósten van de huur afhouden? ANTWOORD. Neen, daarlo© is u niet gerechtigd. Als dat zoo erg is, dan moet u procedeeren tot ombin ding van het contract met schadever goeding. Vooraf zoudt u den verhuur der kunnen fourneeren om alsnog aan tijne verplichtingen te voldoen, ouder voorbehoud uwer rechten. Zoo'u deur- wMrdersexploit wil nog wel eens hel- pien. VR IG. Als ik in mijn vacontle uil noodhulpen ga, heeft mevrouw dan het recht mijn kostgeld in te hou den? ANTWOORD. Wel neen. u zijt v' 'strekt niet verplicht uw tijd in le digheid door t.3 brengen. VRAAG. - Is iemand die f 9 p.»i weok verdient belasting schuldig? 1 an men daarvóór beslag op zijn weekte' j leggen? ANTWOORD. Het hangt er vun af, welke belasting u bedoelt; overi gens is, wanneer belasting verschul digd is. ook beslag toegelaten. VRAAG. Wanneer iemand is aan geslagen in de Vermogensbeifis'i-ig voor f 4 40 en in de bedrijfsbelasting voor f 17.19, boe groot is dan zijn in komen? ANTWOORD. Ongeveer f 1150 VRAAG. Ik ben gescheiden van tafel en bed en oefen de voogdij over de minderjarige kinderen uit. maar een zoon »n Indie is 25 jaar en wil gaan trouwen. Moet hij nu nog toe stemming aan zijn vader vragen? ANTWOORD. Ja, die verplichting blijft toch bestaan. VRAAG. (Over 2 huisjes en een levensverzekering, te breedvoerig om hier over te nemen.) ANTWOORD. Wanneer een uwer kinderen boedelscheiding wil vorde ren, dan is daar niets aan te doen; maar wat de levensverzekering be treft, wanneer uw man die op zooda nige wijze genomen heeft, dat de uit- keering aan u moet geschieden, dan hebben u kinderen daarop geen recht. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. RAADSZITTING. We hebben gisteren al het een-en- ander meegedeeld, omtrent het ver handelde in de Raadszitting van gis teren. Na de behandeling van eenige ver zoeken om afwijking van de bepalin gen der Bouw- en Woningverorde- cing, werden achtereenvolgens goed gekeurd do suppletoirs begrooting, dienst 1911, groot 3200; betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, ten bedrage van 835, een geldlee- Ining van 20.000 voor de reeds ge noemde nieuwe werken. Daarna werd de Begrooting aan de orde gesteld. De heer BIJVOET beschouwde alge meen. Hij merkte op, dat de Hoofde lijke Omslag 1 600 lager is, maar dat de Begroeting overigens niet veel belangrijks opleverde. Daarna werden de posten behan deld. De uitgaven. Het salaris van den Gemeente-ont vanger wordt verhoogd van 1200 tot 1400, Wegens de uitbreiding der ge meente. De lieer DE ROO VAN ALDEWE- REL1 diende een voorstel in, om den dienst van liet Bouwbureau te. reor- goniseoren. liij wilde ïnplaats van den tegenwoordigen architect, dio niet alleen voor die gemeente wei kt, een architect aanstellen op een wedde van 2400. De heer DE WAAL MALEFIJT be streed dit denkbeeld. Men kan geen arctiitect vinden, dio van huizen bouw, rioiceriug, gas, water en elec- triciteit verstand heeft. Bovendien, (ie heer Robbers heeft zijn teekenaars te zijner be6chikking. Men heeft b.v. de school te Vogelenzang te bouwen. Moet men nu een plan daarvoor ma ken, dan is de architect daar een paar maanden mee bozig. De hoer Robbers met zijn teekenaars is daar mee in een paar weken klaar. Ook wil spreker den Gemeente-opzichter niet aan den dijk zetten. Wel moet de dienst gereorganiseerd worden, maar spreker wil daarmee wachten, tot de hoer De Jong eens eon andore betrekking aanneemt. Dan moet men hebben een archi tect, eon teekenaar, en twee adspi- rant-tcekenaars. Nu is er nog niets geregeld. Er is veel werk te wachten, namelijk het uitbreidingsplan, de rioleering, de gas kwestie, waterlei ding, de elect riciteitsplamien en de school te Vogelenzang. De heer VAN STOJ.K meent, dat men den heer De Jong niet op zij hoeft te zetten. Men kiu> naast l»em een architect aanstellen, die uitslui tend in gemeentedienst is. De VOORZITTER is van oordeel, dat men nu kan bepalen, dat de ar chitect in de gemeente behoort te wonen. In de volgende vergadering kunnen B. en \V. dan komen met re organisatieplannen. De heer BIJVOET meent, dat de heer Robbeï-s te Haarlem good woont. Hij kan van daaruit alle doelen der gemeente gemakkelijk bereiken. Be paalt men, dat de hoer R. te Bloc- mendaal moet wonen, kan hij te Vo gelenzang gaan wonen. Dan heeft men minder aan hem in Bloemen- daal en O vei veen, dan nu hij in Haarlem woont. Na eenige verdere besprekingen word besloten om deze goheele aan gelegenheid aan te liouden tot de volgende vergadering. De post wordt thans vastgesteld. Eveneens wordt aangehouden liet adres van don ge- mcvnto-opzichter De Jong om salaris verhooging. De VOORZITTER acht hel salaris van den heer De Jong {f 1650) vol-! doende. Op voorstel der financieels com missie wo'rdt de post voor wegen en voetpaden van f 8700 tot f 9700 ver hoogd, om de wegen in Adrdenhout te kunnen verbeteren. Besloten werd, om geen nieuw uurwerk op 't Raadhuis te plaatsen. Dit zou f 500 kosten. En de vlak bij tggende Roomsch-Katholioke kerk heeft een klok, die heel goed loopt, zei de VOORZITTER. Besloten werd ran goon nieuwe bel aan te schaffen, om dio te luiden als de Raadsvergadering begint. Men zal nu hot Reglement van or de wijzigen. De wegenbesproeiing met olie heeft dezen zomer uitstekend voldaan, d olde de VOORZITTER moe. Daar om werd besloten dc post besproeiing te vorhoogen van f 2600 tot f 6600. Het geplas met water geeft mets, zei de VOORZITTER, want Oön half uuir na het sproeien waait het stef wear. De oliebesproeiing blijkt afdoende. Bovenden de weg blijft in oen bete ren toestand. De heer ROOZEN drong aan op re gelmatiger oliebesp'rooiing, dan bij de genomen proef, want van den zomer zijn vele fietsers op de te vette gedeelten geslipt. Naar aanleiding van een verzoek van de politieagenten, stelden B. en W. voor aan de gelniwde agenten, werklieden en beambten, met een loon beu eden f 1000 66i» gulden im de week bijslag te geven op het loon, gedurende 8 maanden. Dit zal ongeveer f 1000 kosten. De heer DE ROO VAN ALDEWE- RELT verded'igde het dankbeeld om levensmiddelen te laten aankoopen, maar daar werd tegen aangevoerd, dat dit te omslachtig was. Op voorstel van den lieer DE WAAL MALEFIJT werd besloten, den bijslag niet alleen te geven aan gehuwden, dceli ook aan ongehuwden. L itgetrokken werd een post van ƒ450 voor 'het stenografisch Raadsverslug, waarover nog geen definitief besluit is genomen. In deze vergadering was voor -ie eerste maal aanwezig een ste- nografe van het Persbureau Vas Diaz om liet proef ver slag te maken. Naar aanleiding van een adres van do ouderwijzers werd besloten, om het aanvangsalaris van GüQ te bren gen op 700. De. opklimming werd gebracht op v©rhoogin"eii van 50 om de twee ja ren, in plaats 100 om de vier jaren. De volgende subsidies werden ver leend koninginnedag, llaarl. Am bachtsschool, Bund voor Lichamelijke Omwikkeling en de Volksbond tegen Drankmisbruik eik 100. Bloemen- daals Commando, Uuarl. Huishoud en industrieschool elk 150 en de ver- eenigiug Crescendo /"oü. Dc aanleg van do Begraafplaats zal 20,000 kosten, de verbetering van den Vogelenzangschcwog kost ƒ47,000. (Uit werk werd gegund aan don aan nemer Stuurman). De Financieele Commissie stelde voor den post van ƒ5000 voor behar- ding van den Doodweg en het Bont- veltsduinpad af te voeren, om later het werk in zijn geheel te laten uit voeren. Wethouder DE WAAL MALEFIJT wil een deel van dea post laten staan, om vi n den winter v.erkloozen aan werk te helpen. De heer VAN TIENHOVEN houdt vei, dat het niet good is dozen weg nu itods te laten behardeo. Als men aan besteden laat. krijgt men het werk goedkoopér gedaan. Besloten wordt een nieuwen post van 1000 uit te trokken voor dit win terwerk. Do post van de wegbeharding wordt geschrapt. De heer ROOZEN stelde voor, om oenige urinoirs te plaatsen. De beor KOOLHOVEN steldo voor, öoze zaak op te dragon aan de Wa terleidingcommissie, iu verband met de plannen om drinkfonteinen te plaatsen. Bij de Rondvraag werd nog een oogenbliik gesproken over het behar- den van het Schoolplein te Overveen. Daaraan zal f 700 worden besteed. Do VOORZITTER bracht nog een woord van hulde aan de Financieele Commissie voor het Begroatiiigs- werk. Geen der leden had de hoffe lijkheid, om den Raadsvoorzitter met zijn Wethouders en ambtenaren op hun bouït dank te zeggen voor hun arbeid aan da Begrootiug, dLe niet gering is. Do vergadering, waarin wethouder Van llooff on Mr. Jaoomelti afwezig waren, werd daarna gesloten. HEEMSTEDE. GEMEENTERAAD. De Raad heeft Donderdagavond te half acht uur vergaderd. Aanwezig alle loden. Er te één vacature. De Voorzitter (de burgemeester Jhr. Mr. D. E. VAN LENNEP) opent de zitting- Spreker wil een woord wijden aan een gebeurtenis, die na do laatste zitting l>eeft plaats gegre pen, namelijk het overlijden van den voortref fel ij kon wethouder, den hear A. van der Weiden. Spreker was met hem door vriendschappelijke banden verbonden. We verliezen een vriend in liem. Veol heeft hij voor de ge meente godaan en het in hem gestel de vertrouwen verdiend door do wij ze waarop hij ernstig zijne verplich tingen opvatte en flink, doortastend en accuraat optrnd. Het was voor spreker oen gerust gevoel, hem in den Raad naast zicli te hebben. En daarbij was hij een vriendelijk en bovenal een door en door vroom man. Zijn liecwgaan wordt in velerlei op zicht en in velo functies gevoeld. Maar het meest wordt dat gevoeld door zijne echtgenoote en kinderen, en tot hen gaat onze oprechte deel neming. De Raad verheft zich na het aan- hooren dezer rede een oogenblik van de zetels, ter huldiging der nagedach tenis van den overledene. De VOORZITTER deelt mede. dat een brief van rouwbeklag aan do weduwe van den overleden wethou der is gezonden. Aan do orde komt de behandeling der agenda. Ten eerste een voorstel tot wijziging der verordeningen op de heffing en invoaxlering van rech ten voor het begraven op de Alge- meene Begraafplaats. Deze wijziging Iretreft in hoofdzaak een verminde ring van hot recht, en eenige redac tiewijzigingen. Het voorstel wordt zonder discus sie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen, evenals een dito tot teruggaaf van een gedeelto deir ge storte begraafrechten bij afloop van vijftigjarig onderhoud. Nadat over eenige kleine adressen van weinig belang zonder discussie of hoofdelijke stemming is beslist, wordt besloten tot kwijtschelding van een gedeelte pacht van grasgewas van R. de Jong. Daarna komt het rapport van de plantsoeucommissie in behandeling, en wordt vastgesteld. Op voorstel van den lieer Van Tienhoven wondt be sloten nog een drietal boomen aan den Bronsteèweg te doen vallen. Bij punt 8 komt een adres van don hoor J. G. Jansen Hendriks aan de orde, tot vestiging van een stembu reau iu het Zuidelijk deel van Heem stede tor standplaats do Glip. B. on W. praoadvisoeren afwijzend, en al dus wordt besloten. Op een request van denzelfde, om teruggaaf van ver gunningsrecht, is het praoudvies eveneens afwijzend. De lieor HONIG vindt liet onbillijk om liet geld te vragen van iemand, die zijn beroep niet heeft kunnen uit oefenen, zooals in dit gevul heeft plaats gehad. De VOORZITTER antwoordt, dut men zich nu eenmaal aan do Jotier der wet dient te houden. Dat is een harde wet. zeker, maar het moet. Met 11 tegen 2 stemmen wordt be sloten afwijzend te beschikken. Vaststelling der begroo ting e n. Vastgesteld worden de bogrootin- gon van liet Burgerlijk Armbestuur, de Gasfabriek, de Duinwaterleiding en do Gemeente, alle voor 1912. De Financieele Commissie adviseert tol goedkeuring. Bij de bespreking dei' bagrooting van de gasfabriek stelt de hoor VAN HOUTEN voor om de metorhuur te verlagen, waar bet nu nog niet mo gelijk is om den gasprijs te verla gen. De VOORZITTER antwoordt, dat mogelijk bij een lateje uitbreiding van het bedrijf de exploitatie minder financieel gunstig zal zijn dan thans, en dat men dan de meterhuur wel licht weer zou moeten vorhoogen. De heer CUOMMEL1N acht een ver laging der meterhuur geen algemeen belang. Mon heeft er ook in de Gus- commissie over gesproken en spreker meent, dat de kleine man van zoo'n verlaging niet eens voordeel zou trekken. Do heer VAN MEEUWEN wijst er op. dat het afgeloopen jaar voor de gasfabriek buitengewoon gunstig is geweest wat den koleninkoop aan gaat. Wordt die maar iets duurder, dan rendeert de gasfabriek voel min- kter. Spreker is er tegen, thans een inkomsten-post van het bedrijf te gaan verminderen. De VOORZITTER stelt den heer Van liouten voor, om zijn voorstel tot verlaging v.an meterhuur iu ten volgende vergadering iu te dienen. Deze besluit daartoe. Bij de waterieidings-begrooting is er rekening mee gehouden, dut met 1 Januari du waterprijs tot 30 cents wordt verlaag De Gemeentebegrootine. Besloten wordt de jaarwedden: van den burgemeester tot j'2000 te vorhoo gen, van de wethouders van 150 tot 200 (ieder), van den secretaris van 1ÏU0 tut 1900. Dit alles is bij de begrootiug aldus geiaautd. Er worden geen algemeen© beschou wingen gehouden en de begrooting post na post behandeld. Do beor VAN MEEUWEN' doet hot voorstel, om den tol aan dan Binnen weg on de Camplaan, die z. L niet iu liet belang der gemeente is, op te heffen. Spreker heeft dit voorstel reeds vroeger gedaan en komt or nu weer mee, omdat de Raad met eenige loden is uitgebreid. Do hoer HONIG is het niet met den heer Van Meeuwen eens. De tol heeft nog dezelfde reden van bestaan als vroeger namelijk om de wegou te onderhouden. Spreker meent, dat hij l«t recht heeft de zaken uit eon koopmansoogpunt te beschouwen, omdat de gemeente zelf fabrieken heeft, waarop men wel winst wil ma ken. De opheffing dor tollen zal dor gemeente 1 1876 kosten. En dio tol drukt, naar spreker s m ei.mg, do ge meenten a ren niet. Spr. begrijpt ook niet, dat de Jioor Van Meeuwen dit wil deen, terwijl het niet de tijd is, waarop dc vergunning expireert, en evenmin dat hij den tol, die van de gemeente Haarlem is overgenomen (en die 600 kost) wil behouden. De heer VAN MEEUWEN is er vóór dat men vrij verkeer op do wegen heeft. En wil men don financiëelen toestand der gemeente nog meer ver betoren, laat men dan liever de be lasting vorhoogen dat drukt niet op enkelen. De VOORZITTER meent, dat de opheffing van den tol aan de Leid sel levaurt roods moeilijkheden zou opleveren, omdat men ouk de diénst- voor waarden van den tolgaarder heeft overgenomen. Do lieer DROOG wijst pp de be staande stille overeenkomst tusschen do gemeenten, om dergelijke ver-! keersbedetselen op te heffen. Laat do gemeente Heemstede nu genoegzaam vooruitstrevend zijn, om dat ook te deen. De heer HONIG geeft den hoer Van Meeuwen in overweging, om zijn voorstel tot tol opheffing eerst te doen nadat de vigceronde vergun ning is afgeloopen. De lieer VAN MEEUWEN zegt hier op niet te kunnen ingaan. De lieer VAN TIENHOVEN merkt op, dat de heer Honig hij zijn bereke ning van het financieel gevolg van een tolopheffing voor de gemeente in aanmerking moet nemen, dat het oude tolhuis later zal kunnen wor den verhuurd. Dat brengt ook wat op. De heer CROMMELIN En de ver koop van de oude tolboomen ook. (Gelach). Het voorstel-Van Meeuwen wordt in stemming gebracht. Het blijkt, dat de stemmen staken 1 (6 tegen 6). In de volgende vergadering komt de zaak opnieuw in behandeling. Vóór hebben gestemd de boeren Droog, Van Tienhoven, Van Meeuwen, De Wilde, Van der Plas on Van Houten. Goedgekeurd wondt vorder o.a. een past van ƒ3900 voor stofbestrijding, etc., waarmee (aangezien ook de Hoe ren weg daarin is liegrenan) meteen het antwoord wordt gegeven op een adres van bewoners van den Heeren- weg, om maatregelen te nemen tot stofbostrijdiijg. Den beer HONIG lijkt do nieuwe uitbreiding van het politiekorps wel wat erg forsch opgevat. De VOORZITTER wijst or op, dat tot dusver, met drie veldwachters, een eenigszins geregelde nachtelijke bewakingsdienst onmogelijk was. Zijn nu voorgestelde uitbreiding be schouwt spreker als oen eersten stap wellicht blijkt bij beproeving der nieuwe organisatie na ©enigen tijd nog meerdere uitbreiding noodig. De begro citing wordt vastgesteld met een bedrag van 3485.99 1/2 aan onvoorziene uitgaven. De VOORZITTER brengt hulde aan het werk der Financieele Commissie en speciaal aan haar voorzitter, don heer v. d. Eyken. Ingekomen is o. a. een adres van de onderwijzers der Openbare Lagere School, die meedeelen, dat door ver mindering van hot aantal leerkrach ten de tijd is vergroot, dien zij moe ten besteden aan toezicht op de kin- doren, die ver van school wonen en er dus tussclien de lesuren moeten blijven. Adressanten verzoeken nu om een billijke schadeloosteiling voor dat werk. Dit stuk wordt in handen van B. en W. gesteld, voor praeadvies. Medegedeeld wordt, dat men het na onderzoek nuttig lieeft geacht, om een nieuwen roimgiiigswagen van hot vroeger gebruikte type te nemen. Meerdere verbeteringen zullen aan de brug over de Lcidscbevaart bij de Zandvoorlsche Laan wc den ge maakt. De brug zal verbreed worden en het bovendek vernieuwd. Benoeming van een tijde- 1 ij k Wethouder. Tot tijdelijk wethouder (vacature- Van der Weiden) wordt benoemd de heer W. C. van Meeuwen met 7 stemmen. Vier stemmen zijn uitge bracht op don heer Preyde, één op den beer Mr. Van Denhoven. De iieor VAN MEEUWEN zegt, de benoeming te willen aanvaarden, om dat deze tijdelijk is. en dankt den le den voor liet in hem gestelde vertrou wen. De Rondvraag levert geen punten van belang op, en de vergadering wordt te kwart over tien uur geslo ten. IIAARLE MMERMEER. Onze corr .schrijft. Is het wonder dat er geklaagd moet worden over ontaarding dor kinderen; als men ouders heeft gelijk in het ge zin B. te Burgerveen? B. oen polderwerker die nog al eons misbruik maakt van sterken drank, heeft 3 kinderen, het oudste telt 10 jaar. Dezo heeft hij Zondagmorgen geheet onverzorgd achtergelaten en is per fiets vertrokken, zonder eenig bericht achter te laten. De moeder is ai sinds het voorjaar in gezelschap van een kostganger heengegaan. De kleintjes waren van Zondag tot Woens dag zonder toezicht of verzorging aan zichzelf overgelaten. De buren, die zoo of cn toe naar lien omzagen, hebben teen de politie gewaarschuwd en deze beeft een onderzoek naar den vador ingesteld, 't welk geen direct resul taat had. Nu is hij gisteravond uit' eigen beweging teruggekeerd. Dat de politie hem op een flink© reprimande onthaalde is te begrijpen; of t helpen zal, we hopen maar betwijfelen het. Hoog lijd is het wel. dat de voogdij raad hier handelend ingrijpt, vóór er zich erger tooneclen afspelen. VOGELENZANG. Tijdens het lievige onweder van Woensdagavond sloeg de bliksem in den stal van den broodbakker Freriks alhier. Geen der paarden bekwam Let- seL HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. Ondertrouwd1L Kerkhoven en J. E. Pruijs. Bevallen M. Cornelissens—De Nijs dc-chtcr. OverledenC. L. C. Augustinus, 65 I., S. R. ter Mctz, 3 m., z., 11. v. Bre da. 82 j. HOOFDDORP. Nuj aars veemarkt, Op de Donderdag alhier gehouden najaarsveemarkt waren aangevoerd 142 melkkoeien prijzen 132 t"t ƒ230 5 vaarzen, prijzen 120 tot 145. De handel was matig. Goede winst Door L. te Hoofddorp werd dezer dagen 10 H A. bouwland verkocht, ten behoeve van dc bloembollencultuur, voor den kolossalen prijs van ƒ21,000. Een vijftal jaren geleden had «leze het land gekocht voor 7000 minder. Een goods winst dus in korten tijd Onweer. Tijdens het hevige onweer, dat in den nacht van Woensdag op Donder dag boven deze gemeente woedde, sloeg de bliksem in een telegraafpaal arm den Kruisweg, waardoor deze ge deeltelijk versplinterd word. Van een aldaar wonenden landbou wer werd aan den Sloterweg nabij den Kruisweg, een paard in de weide getroffen cn gedood. SPAARNDAM. Hel stoomgemaal van den Spaarn- dammerpoldcr is zoodanig defect ge raakt, dat met de herstelling een dag of twaalf zal zijn gemoeid in dezen tijd van het jaar minder gewenscht! SLOTERLIJK. Op last van den gom een te-veld wach ter Lokerse te Halfweg is aldaar een paard van den hier woonachtigen vrachtrijder J. v. <L Wel uitgespannen en buiten gebruik gesteld het dier, bespannen voor een ledigen wagen, was niet in staat voort te gaan en viel meermalen bij onderzoek bleek, dat talrijke wonden zich onder hot gareel bevonden, zoodanig dat het bloed langs het tuig liep. En met zoo'n paard word iederen dag gewerkt, om zware vrachten pulp van Halfweg naar huis te brengen De medewerking der directie van de suikerfabriek is gevraagd en verkre gen om on de bespanningen van dien vrachtrijder toe te zien en hem zoo ncodig te weigeren. binnenland TWEEDE KAMER. Tot ongeveer 4 uur toe er was met een avondzitting gedreigd, maar do bodre.giiLg behoefde Biet ten uit voer te worden gelegd is er nog gerepliceerd over art. 4 de'r Milrtie- wet en de daarbij voorgestelde amen dementen. De Minister had hel amendement- van Veen c.s. betreffende do studen ten in verband met de comliiiigent- sterkto' overgenomen, terwijl hot amendement-van Veen c.s. aan gaande de militaire werkers door die voorstellers was teruggenomen. Er bleven dus over de vier soa aliis- tischs amendementen. Het eerste (verlaging van het con tingent) werd verworpen met CO te gen 25 stemmen. Mot de socialisten stemden nog 19 leden der linkerzijde voor. liet tweede amendement (aanvul ling der lichting in verband mot het tekort) on het derde (aftrek van de kader reservisten van het contingent) werden verworpen met algomeene (79) stemmen tegen de 6 der socialis ten. Hel vierde socialistisch amende ment (het doen vervallen der militai re werkers) kreeg 56 stemmen tegen en 29 voor, allen van links. Daarop weid het geheel© artikel aangenomen, met 57 togen 26 stem men (25 leden van I nks cn do lieer Van Nispen uit Rheden). Morgen zal worden beslist of er Dinsdag- en Donderdagavond a.s. ook dos avonds zal vergaderd war den. lieden half 11: voortzetting bij aït. 6 (art. 5 is zonder stemming goed gekeurd.) EEN NIEUW MIDDEL TEGEN TUBERCULOSE De Apeldoornsche arts J. 11. van Grafhorst bericht in het „Med. Week blad", dat bij in 1907 bij toeval een middel vond, dat in vele gevallen van tuberculose een gunstige wending gaf, waar do Gebruikelijke levenswijze en tot nu toe bekende medicamenten in den steek lieten. De heer Grafhorst heeft zelf 't middel in groote dosis in genomen, ten einde na te gaan, of het onschadelijk was. Toen zulks het go- val bleek te zijn, gaf hij 't cok zijn patiënten. Van 1907 tot eind 1910 zijn met dat middel door don schrijver 30 patiéuton behandeld, waarvan er 3 overleden en de overigen belangrijk verboterd of genezen zijn. Dc werking er vun is aldus In het begin gevoelt de patient zich minder vermoeid en meer opgewekt, de eetlust wordt beter; de eerste wer lang gelijkt dus od een tonische. Daarna begint bij lichte gevallen, do hoest prikkel te bedaren, zwaardere gevallen beginnen aanvankelijk meer sputa op te geven, doch dit laatste vermindert ook na een week ol vier. Het naclitzweet verdwijnt meestal na 10 tot 14 dagen, soms eerder. Van de derde tot zesde week af, bemerkt men verschil bii auscultatie der longen, doordat de ronchi beginnen te ver dwijnen; de patiënt noemt in li chaamsgewicht toe. liet middel geeft bijna steeds verba- teiing in vele gevallen genezing. Die genezing treedt niet alleen op bij be ginnende tuberculose, doch ook zéér dikwijls bij gevallen van het tweede stadium. Naar de schrijver mededeelt, is het middel ook toegepast door den lieer Schut, geneesheer aan het sanatorium voor longlijders te NunspoeL Het mid del zelf, waarvan de samenstelling ge heim wordt gehouden, is granuluio ge doopt, omdat het in zoo sterke mate de woefseis prikkelt tot vorming van gezonde granulaties het werkt niet alleen gunstig bij longtuborculose, doch oveneens in bijna nog sterker mate bij etterende tuberculose, klie ren. scrophulose cn tuberculeuze diarrhoe. Do redactie van het „Med. Wbl" merkt op, dat, waar zij ruimte voor artikel van den heer Grafhorst af stond, zij daarmee niet geacht wil worden een oordeel te geven omtrent de waarde van het middel. Dr. W. G DE MEIJER. Te Utrecht is 82 jaar oud overleden dr. W. G. de Meyer, oud-goncvaal- majoor van den geneeskundig-n dienst hier te lande. VEREENIGING VOOR VRUZIN NIGE TEHUIZEN. Gisteren as te Utrecht de constitu- eeronde vergadering gehouden van de Vereemiging tot opvoeding van vveezen on onverzorgde kinderen on-., der de vrijzinnigen. PROF. M. VAN DER STAPPEN. Te Borchem is ten huize zijiresr ouders overleden in den leeftijd van 27 jaar de heer M, van der Stappen, professor aan het Klom Seminarie te St. Michiels-GcsteL De overledene, die oenige dagen ge leden plotseling ongesteld werd, is geboren in het jaar 1884, in 1909 priester gewijd en hetzelfde jaar ix>- noemd tot professor aan het Kkm Seminarie te St. MIclüels-GesteL („Maasb."). DE MIDDENSTANDSBOND EN DE TARIEFWET. In de te Hoorn gehouden vergade ring van den Contralen Raad der Haarlernsclie Hanze, bond van R.-K. Vereenigingen van den Ha.iulcldrij- vendon en Jnduelrieelen Middenstand in het Bisdom Haarlem, is bij accla matie de volgende motie aangeno men De afgevaardigden der navolgende R.-K. M id i ten ston dsveneen i gi n gen vertegen woo religion do ruim 2500 letten der afdeelingen van den öioce-sanon bond van R.-K. Middenstanders in het Bisdom Haarlem, in centrale vergadering te Hoorn bijeen, achten de behandel ing van de Ta riefwei in den Nederlandschon Mid denstandsbond een daad. in strijd met het federatief karakter van dien Bond en in strijd met art. 23 en 4 van zijn statuten verklaren, dat het Hoofdbestuur van dien Bond op dio vergadering in gebreke is gebleven de statuten te handhaven, waardoor het Hoofdlio- stuur hun vertrouwen heeft ver beurd zijn van oordcel, dat daardoor de rechten van onzen Diocesan en Bond, als aangesloten, ernstig zijn ge schaad besluit hot Hoofdbestuur v-m «j© Haarlemsche Hanze op te dragen, zijn lidmaatschap van dien Bond op te zeggen, („Msb."), BLOEDVERGIFTIGING. Te Amorongen is de 20-jarige K. V.' aan bloedvergiftiging overleden. Hij 'kreeg een zweertje aan de onderlip, dat bij openkrabde. Spoedig zwollen kin en hals op en constateerde dc ge neesheer bloedvergiftiging. Na hevig lijden is de jonge man bezweken. IN DEN JENEVER GESTIKT. Op het Hofplein te Rotterdam is ge vonden een 35-jarig onbekend man hij bleek in don jenever gestikt te zijn. OOK VERGAAN Daar tot heden toe niets van het loggerschïp „Kik", VI 118, der roede- rij I. H. Warneke, is gezien of ver nomen, schijnt ook dit visschersvaar- tuig in den storm van 30 September j.l. te zijn vergaan. De bemanning bestond uit 12 per sonen en we! 5 Amelanders. 2 uit Den Helder. 1 uit 'Middelharnis, 1 uit Oostorbioruim, 1 uit Rotterdam en 2 uit Vlaordmgein. Vijf der opvaren den woven gehuwd. EEN GEVAARLIJK HEERSCHAP. Gisternacht is door de politie te Utrecht gearresteerd een zekere Ka rei H-, oud 20 jaar. wegens inbraak bij eon banketbakker in de Elisa- bcthstraat- Op den zolder van 'l Kas teel van Antwerpen arresteerde de poiitie hom hij was in bet bezit van een revolver met zes scherpe pul re nen. Geboeid werd hij overgebracht naar het politiebureau. EEN MENAGERIE VERKOCHT. Het Gemeentebestuur te Veulo hud het niet alleduagsch genoegen ju pu blieke veiling te mogen brengen den levenden cn dooden invent tri', van een menagerie. Toen namelijk dc m jaarskerDus in de- laatste week van Sept. was ufgo- loopen en de kramen en spellen van het kermisterrein waren verdwenen, bleef daar vrijwel onbeheerd ucliter (er was alleen con jongen aanwezig, die geenerlei opdracht van zijn baas had gekregen) een kijkspul, waarin wilde gedierten aan bet publiek w er den vertoond. Alle navraag en onder steek naai1 den wettigen eigenaar bloei vruchteloos, hij was niet te vinden en du gemeente zag zich opgescheept niet enkele opgezette slangen, een luid- pad, een wild varken, een zee), nd, een paar zee-arenden cn dergel. ge spuis. In ecu plaatselijk biad werd een paar maal de verknoping aangekon digd en gisteren is zij ook doorgeguun onder toeloop van veel belangstellen <len. 't M us oen piaciitgelegoi.heL voor bezitters van een eigen jachttei rein," can terrarium of aquarium. i)o zeehond bracht de luttele som oji van drie gulden, al had hij der geuioeuto moor dan tien gulden aan viachdiners gekost; het wilde zwijn kwam voor f 19 in handen van oen combinatie van twee personen, die wellicht plan heb ben de affaire op kleine schaal voort te zetten, of er Eberschweinbraten van te maken; de twee zeearenden venden een kooper voor slechts f 2.50 terwijl daarentegen op een papegaai, 't was aJ een sprakeloos oudje druk werd geboden cn dc prijs opliep tot boven de I 8. HET ORANJE KRUIS. De Prins der Nederlanden letddo in het Koninklijk paleis Het Lc«o als voorzitter een vergadering van dei» raad van bestuur van den Koninklij ken Nationale» Bond voor Rcddiiig- wescn en Eerste Hulp bij Ongelukken „Het Oranje-Kruis".

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6