NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 2 e faarq No. S701 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. woensdag i november ton A ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: per drie maanden! 1|$1L -'hffl ^at1 tegels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Voor Haarlem 1.20 Haarlem van 1—5 regels ƒ1.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente),1.30 Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederland1.65 ^ts' v00r plaatsingen a contant. GelUustteer(? Zondagsblad, 'voor Haarlem' 0S7M Redsclie e" AdmtolstraÖes Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Loarens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 2 NOVEMBER. Orgelbespeling in de Grooto Kerk, 23 uur. Do Kroon Opvoering van „Do kui- sche Suzanne". Bioscoop Theater, Gr. Markt. Voor stelling, 8 uur. Kleine Vereeniging Bioscoopvoor stelling. Sint Bavo Geen cursus. Hillegom Gemeenteraadsvergade ring, 10 uur. Haarlemmermeer Gemeenteraads vergadering, 11 uur. Schoten Raadsvergadering, 7 u. Van onzen Reïzanden Redacteur. EEN BEZOEK AAN HET VREDES PALEIS. il De opgave, die den architecten ge steld werd, was echter niet ,druk in eon monument, de grootsohe geduch te van den vrede allor natiën uit", doch „bouwt een rechtszaal met een bibliotheek voor boeken, betrekking Lebbende op de vredesbeweging." Aan de opdracht is voldaan. Wij beschouwden allereerst den achter gevel, die zoo goed als gereed is. Een gebouw van tv.ee verdiepingen, met een zeer hoog schuin-toeloopend rnet leien gedekt dak. De hoofdkleur xs het paarsig rood der baksteen op zichzelf ©en zachte, rustige kleur, vertrouwelijk voor onz© oogen. De zes tien vensters der tweede verdieping, in hun nuchtere, praktische gelijk matigheid, zijn netjes gezet in lijs ten van Oberkirchener natuursteen. Zij zeggen precies wat uitgedzukt moest worden een aantal kamers van ongeveer dezelfde afmeting lig gen daar achter. De eerste verdie ping besiuut uit een twualftal min der breede vensiers in natuursteen- lijsten. In 't midden een groote deur met een breede vrij trap, die er den opgang toe vormt. Het hoog© dak, naar 't iipproefde voorbeeld, opge- vroolijkt door eerst een twaalftal lu cernes, dl© werkelijk licht en lucht toegang tot de zolders geven en daar boven een twaalftal kleinere dakven stertjes van denzelfden vorm, spich tige duivetilletjes, die hoofdzakelijk tot versiering dienen zooals bv. ook een burgennans-schoorstcen ver sierd zou worden door de pendule onder stolp in 't midden en bazaar- vaasjes en dingsigheden ter zijde. Echt gezellig. Ons bezwaar tegen deze dak-opvroolijking is, dat men „die Absichtmerkt. Dit is geen ver sion ug, dat is geen liurmonisch zich oplossend onderdeel van een schoon geheel, maar een op-siering. Deze lucames zijn op het dak aan gebracht, zooals d»t dak weder op zijn beurt op liet groote huis is ge zet. Deze achtergevel heeft niet de éénheid van 'een grootsch gedacht geheel, maar de zuiverheid van een secuur, wél-opgelost probleem, een som, waarop men zonder vrees de proef kaar nemen, die zeker uit zal komen. Gaan wij de bibliotheek binnen. Men komt in eenige grootere of klei nere ruimten, die straks behoorlijk betimmerd en gedistingeerd, gedeco reerd en gemeubeld, rustige, deftige, soniptiicuse, studie-zalen zullen vor men. Zooals de ruimten tluuis zijn, zonder betimmering, is er nog wei nig van te zeggen. Maar men is bijna zoo ver, dat met het aanbrengen vjut de betimmering een aanvang kan wordon gemankt. Op de bel-étag© vindt men de ruimten voor de lees zaal, voor de bibliothecarissen, voor de uitgifte van boeken en de verga derzaal voor het Carnegie-bestuur. De binnenhof, die ondanks zijn be trekkelijke grootte, 44 bij 34 M, geen indruk van uitgebreidheid maakt, wordt rechts en links omslo ten door twee wandelgangen niet. ar kaden en booggewelven, die men thans aan het dec oreer cn is. Rondom heeft men op den middenhof in slede van natuursteen torra-colta van W. C. Brouwer te Leiderdorp, gebruikt; een roodachtige massa, niet egaal van kleur, die iets vriendelijks, iets klein-bouw stijlachtigs heeft, mate riaal van de burgerlijke houwkunst, dat bij dit zoo zeer burgerlijke ge bouw wel past. Op dezen midden hof heeft men ook gelegenheid den buiienbouw van het trappenhuis goed te beschouwen, die van hoven «enigs zins verwijd en van een kroonvor- mige omlijsting voorzien, even aan een gemoderniseerde belfoort herin nert. Wij verlieten de binnenplaats en begaven cuis nu naar het voor plein, bezichtigden den voorgevel en net geheel e complex van het pal cis. Daar hier de steigers het ongestoord zien belemmeren, onthouden wij ons Van een oordeel. Het voorste gedeelte van het ge bouw is uitsluitend bestemd voor het Hof van Arbitrage. De voorgevel is bijna 80 M. breed. Links staat de hoofdtoren, die, hoewel nog niet vol tooid een groote massa natuur steen, die ter plaatse zelf reeds be werkt is, moet nog aangebracht wor den toch reeds in zijn geheel kan bezichtigd worden. Zal deze toren la ter, wanneer liet gehcele gebouw ont manteld is en men 't op behoorlijken afstand zal bunnen beschouwen, een éénheid vormen met het paleis, har monisch opgaan in de massa Deze vraag zal eerst na de geheel© vol tooiing kunnen beantwoord worden. De toren is goed van verhoudingen, hij is zuiver van lijnen, maar het voorzichtige, het angstvallige, het vooral-eenvoudigo (iets geheel anders dan het ingetogen©) is ook in dezen toren uitgedrukt. Er is niets in, dat strijdt met de gezonde principes eoner praktische, burgerlijke bouwkunst, maar deze zoo uitnemende eigen schappen voor een prijsvraag-ont werp, dat een internationale jury zou moeten vuldoen, hebben karak ter, durf, sterk© persoonlijkheid uit gesloten. Deze toren bestaat uit drie zuiver op elkaar' geplaatste torens, op behoorlijke wijze onderbroken zoodat de toren niet door groote effen vlakken verveelt Eenig bepaald doel had deze toren niet. Hij is de versiering van een groot gebouw. Baak voor zeevaarders "wegwijzer voor den reiziger, uitzicht punt voor den torenwachter, voor den waker over den omtrek in tijden van oorlog en belegering, voor het speu ren naar brand, zooals de oud-IIol- landsche torens waren, .(en eigenlijk ook wel veraanschouwelijking van een geestelijk middenpunt, dat naar den hemel wees), behoefde deze to ren niet ineer te zijn, kon hij niet zijn. De moderne turen is een versie ring, de afsluiting van een gebouw op een hoek. Het is teekonend. dut alleen reeds op het, volkomen op los sen grond steunend, gerucht, dat deze toren van een carillon zou vooi-zien worden, in de courant in een inge zonden stuk daar tegen door de om wonenden werd geprotesteerd, omdat liet klokkenspel de menschen- 's nachts uit den slaap houdt. Voor do poëzie van zoo'n carillon, dat eik half uur uit zijn klare klokjes leizen en wijzen hoven den omtrek uit- sprinkclt, den toren tot een zingend, levend ding maakt, voelt onze nueh- tei'e tijd niets. Een carillon is iets, dat u s nachts uit den slaap houdt \erdcr niets. Gaat men het gebouw door de groo te hoofdtrap in 't midden binnen, dan komt men eerst in een ruime voorhal. Rechts ligt de groote rechts zaal, links de kleine rechtszaal. Op de eerste verdieping is boven de groote voorhal de vergaderzaal voor het Conseil adminislratif van het permanente Hof van Arbitrage. Terzijde anti-chanibres en de kamers voor do bestuursleden van het Hof. In een der kamers was men reeds bezig met het aanbrengen van een betimmering. In oen andere konden wij reeds een vrij gevorderde betim mering van teakhout. beschouwen. Ook opende onze vriendelijke gids en kele der houten kasten, die rond de marmeren draagzuilen met blanke kapiteelen zijn aangebracht, oin ze tijdens den bouw te beschermen, en wij zagen het fraaie gepolijste mar mer en de marmeren basementen. In een andere ruimte waren de hout- beeldhouwers druk aan den arbeid met het steken van festoenen en beeldjes. In de zaal van het Conseil aduiini- strutif zullen de Japanscli© zijden wand tableaux worden aangebracht, die, de groote vakken in aaxunorking genomen van bijzondere kostbaarheid zullen moeten zijn. Met den aanleg van den tuin is een begin gemaakt. Deze aanleg ge schiedt volgens de plannen van den Engelsehen tuinarchitect Thomas H. Mawson, wiens voorstellen den moes ten bijval vonden. Men heeft indertijd aan 'drie tuin-architectan gevraagd voorstellen en plannen in te leveren. Dat van den heer Mawson is, na eeni ge wijziging, als het meest geschikte aangemerkt. Onze voorlooplge totaal-indruk was, dat liet nieuwe Vredespaleis een werk van burgerlijke bouwtrant is, dat wel wat al te veel bot weidsche, het verhevene, do uitdrukking van een ideual heeft moeten wijken voor de praktische oplossing van den bouw vaji een rechtzaal, vereonigd mot een boekerij. Maar wellicht zal, na do kostbare internationale aankleeding en versie ring van het gebouw, vooral binnen het burgerlijke verdrongen worden door het somptueuse, laat ons zelfs hopen, door het verhevene. In elk geval heeft men in aanmer king to iK-men, dat de bouwheeren aan voel beperkende bepalingen wa ren gebonden. Dat niet allereerst een geestelijke idee op den voorgrond word gezet, welks uiting in de ma terie men wenschte, gelijk een geeste lijk idéé bezielend werkte bij het bou wen der middeleeuwsche kerken en kathedralen, maar dat men een nut tig en praktisch gebouw eisohte. een paar rechtszalen en eon boekerij; dat de bouwheeren niet te doen hadden niet een enkel man van smaak, maar met een internationale jury; dat hoe magnificent de schenker van het bouwfonds ook geweest is, de som geenszins toereikend kon zijn om een gebouw te stichten, dat door verhe venheid en prachtstatigheid, de ver- hevenlieid en innerlijken rijkdom van de idéé van den wereldvrede vol- komeu zou uitdrukken. Men heeft hier de opdracht van een Ameri- kaansc.lien millionnair, rijk. gewor den met de slaalfabricatie, uit te voe ren gehad niet om, zooals eens het Evangelie deed, een gehoole maat schappij, een geheels volkonverza- mcling, te inspireeren. daartoe is de idéé van den wereld-vrede nog te jong, nog te weinig algemeen. Ook de ccrsie kerken waren niet dadelijk weidsche katiuciiralen. Zoo kon het eerste Vredespaleis niet dadelijk tot een andere Aya Sofia worden. Laat- ons dankbaar zijn niet dit be gin. En hopen, dat in 1913, na de in wijding van den nieuwen vredestom- pel, er een nieuwe strooming van zal uitgaan, vrede door recht, het ideaal maar ook de nuchtere praktijk dei- volken zal worden. Dan krijgt het nuchtere en praktische, in het Vre despaleis uitgedrukt, meteen ook zijn poétischen, vei-heven zin. Stadsnieuws Om OnsHeen. In liet Tweede Blad van dit r.um mer vinden onze lezers een artikel „Mode en Actualiteit", in de rubriek Om Ons Heen. Straatroof. Dinsdagmiddag heeft hier een zeer brutaal geval van straatroof plaats gehad. Om 5 uur ongeveer begaf me juffrouw .T. C. L. zich naar haar wo ning in de Hazenaterslaan. Op don Wagenweg werd zij gevolgd door eon manspersoon met een verdacht uiter lijk. Plotseling liep hij op mej. L. toe, ontrukte haar een bruin taschje, dat zii in de hand droe" en dat een portcmonnaie met f fi en eenige papie- i-j .inhield. De 22-jarige jonge dame gedroeg zich zeer kordaat, want zij snelde den roover achterna, daarbij luid om hulp roepend. Een paar bur gers hielden daarop den man aan, die b hunne, nadering het taschje had jveggeworpen en de portcmonnaie in een zijner broekspijpen had lutcn glij den. P~ politie wtis spoedig ter plaatse arresteerde den delinquent, na tuurlijk ender flinke publieke belang stelling. Go 't bureau bleek, dat de dader van dit geval van straatroof ti Amsterdammer was. zekere H. Muntingh Napjes, van beroep kleer maker. De portcmonnaie is cp hem gevonden. llij is ter bescliikkiiig der justitie gesteld. H, M. N. is naar het huis van bewa ring overgebracht. STUKKEN VAN DEN RAAD. De heer .T. H. Bregonjo stelt voor, aan de Gemeen te-boa nxbten en -werk lieden, die gehuwd of kostwinners zijn en minder dan 1000 per jaar of minder dan f20 per week verdienen, van 1 November tot wederopzeggens toe, een wekelijkschen toeslag te ver- leenen, nL aan gehuwden met kinde ren en ongehuwde kostwinners 1 en aan gehuwden zonder kinderen f 0.50. In do toelichting schrijft de hoer Bre- gonje, dal de Gemeente, als werkgeef ster, het goede voorbeeld va-i vole par ticuliere patroons behoort te volgen. VERKIEZING. Bij de Maandag gehouden verkie zing voor twee ouderlingen en twee diakenen der Geref. Kerk in de Rid derstraat zijn gekozen do hëenen G. v. d. Boogaard en K. Olthof als ouder lingen en J. D. Niemann en II. Uiten- hoscli als diakenen. De lieeren G. v. d. Boogaard en H. Uitenhosch traden periodiek af. RECTIFICATIE. Bij de Zaterdagavond gehouden uitvoering van de muziek vereeniging „Na Arbeid Kunst" weid den heer Blad niet door de oud-leden een pen dule niet coupes aangeboden, maar door de werkende leden. De oud-leden boden hein een leu ningstoel aan. DE KOOPMAN VAN VENETIë. Dinsdagavond gaf Bouw meester's gezelschap een goede opvoering van „De Koopman van Venetiein onzen schouwburg. Dat Bouwmeester het stuk droeg spreekt van zelf. Met waar doering kan worden opgemerkt, dat hij in het slottooineel, de rechts zitting. lang niet meer zoo woest speolde als vroeger, zijn woede en smart veel meer inhield, waardoor zij grooter indruk maakten. Mevrouw ErfmannSasbach was een zeer verdienstelijke Portia. Toen zij bij Bassaiuo's keuze tusschen de verschil lende kastjes verlangde, dat er muziek zou zijn, bleef die achter wege, wat een vreemd effect maakte. Bassanio zelf, de heer Erfmann, was wol, een ©enigszins stijve minnaar. Beter gaf de heer Smits den ietwat zoolelijken Antonio weer. Max Weber het het als Lancelot Gobbo aan de noodïge grapjes en dwaze houdingen niet ontbreken. Hoe een onbarmhar tige woekeraar als Shy lock zoo'n clc-wn maar één dag in zijn huis duldt, kan Shakespeare ons helaas niet meer verklaren. l)e schouwburg was vrij goed be zet. Er komt weer meer belangstel ling in Bouwmeester"s ensemble. VRIJE- EN ORDE-OEFENINGEN. Voer hei examen ie Amsterdam zij a geslaagd de dames mej. C. A. J. Meulenhoff, te Haarieni, L. H. v. d. Slcon en G. B. L. M. Versélewel de Witt Hamer, en de hceren A. C. J. den Hals en P. H. van der Wiele, te Beverwijk. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten). Uit de Omstreken SCHOTEN. De gemeenteraad zal vergaderen op Donderdag 2 November a. s., nam. 7 uur, ter behandeling van de uavolgen- dc onderwerpen Ingekomen stukken. Voorstel lot het verleenen van eer vol ontslag nan den onderwijzer F. Roggen. Voorstel tol redactiewijziging der overeenkomst met Haarlem tot electr. stroomlevering. Stemming amendement op het voor- stol tot het verleenen van bijstag op het loon van personen in gemeente dienst. Voorstel dempen Schalkburgervaart e1het aangaan van een geldleening. Behandeling bouwplannen. Behandeling reclames Hoofdelijken Omslag. BENNEBROEK. DE INSTALLATIE VAN DEN BURGEMEESTER. De feestcommissie en de ©erewacht voor de installatie van den nieuwbe- n oom den burgemeester op morgen (Donderdag) bestaan uit de volgende hoeren Feestcommissie; J. R. Kem- l>or Baron van Ittersum, voorzitter 11. J. Calkoen Jr., secretarisM. E. Verschuur, J. Bonkenburg, H. van der Eist, C. Bille, C. van der Vossen, Th. Braam, L. Roozen, J. C. van dei- Taan, C. Hermer, C. van Es en A. Ituigrok. Eere wacht: J. Kollerie, J. Hom nebier, L. Kohier, -C. va.n der Laan, W. Bonkenburg en N. J. Huls bosch. HALFWEG. Gisteren, ter eerste najaarsmarkt, stonden alhier 132 runderen aan de lijn, waarvan er bij vluggen handel en dalende jirijzen een 120 werden verkocht. ZAND VOORT. Donderdagavond a. s. om 8 uur zal la Ons Huis oen groote samenkomst met lichtbeelden werden gehouden. Als spreker zal optreden de heer J. Weber A.J.zn., van Amsterdam. De entróe is 10 cent, welke opbrengst zal strekken ten voordeel© van het Ko ning Willemshuis te Amsterdam. Binnenland STAKING VAN TABAKSBEWER KERS. Ingevolge hun besluit van 26 Octo ber zijn thans de tabaksbewerkers bij zestien firma's te Hamburg en Al- tona, die tot do Wcstphaalsche fa- brikanteiiYereeiiiging bchooren, tot. staking overgegaan. Deze partieele staking is waar schijnlijk een vooisiiel van oen strijd in het tabaksbedrijf in "het gebied van do beneden-Elbe. Ér bestaat kans, dat do werkgeversorganisatie voor ge heel Dultschland een uitsluiting pro- clameeren zal in het gehcele rijk. Maandag zal liierover beslist worden In ©en vergadering te Ilonnover. Het is echter mogelijk, dat de meerderheid meegaat met de Zuid- Duitsohe fabrikanten, die tegen een algemeen© uitsluiting zijn en het con flict wenscheu te beperken tot de be- noden-Elbe. Te Bremen staken reeds 1000 ta baksarbeiders uit sympathie voor do collega's in Westphalen. OVERREDEN. Een baanwachter der S. S. is bij Boxtel door den trein overreden en ge dood. DE SOLO. De Solo is bijna gelost, de ligging van het schip is nog onveranderd en dus slecht. EEN GOEDE VANGST. Te Rotterdam zijn in een logement 4 jongelieden aangehouden, die in Weslfal v.i 10.000 mark gestolen hebben en nu ;nn het geld goeden sier maak ten. TREURIG ONGELUK. Bij Leiden is door de Haagsche stoomtram een 12-jarig Jongetje over reden en 'cdood. FRANS ROSIER. De versterkte afdoeling van 't ge slicht te Medcmblik wordt heden in gebruik genomen. Frans Rosier is de eerste patient CENTRALE WERKGEVERS RISICOBANK. 1 Jan. 1910 bedroeg het door de aangesloten werkgevers uitbetaalde jaarloon f 110.000.000, 1 Jan. 1911 was dit gestegen tot f 122.000.000. Het reservefonds bedraagt de som van f 1.322.325.40. 't Totaal van alle kosten dat over de aangesloten werkgevers over 1910 moet worden opgebracht is groot f 2.567.244,57 1/2. UIT SCHIPLUIDEN. Men meldt ons: In langen tijd heblien onze lezers r iets uit Schipluiden gehoerd. In den Raad heeft zich nu neg een slot scène afgespeeld. Men wool, dat de Gemeenteveld wachter destijds geen vrijstelling van liet betalen van huur kon verkrijgen. Heel wat debat en minder vriende lijke woorden zijn daarover gevoerd. In den Raad kwam oen verzoek van den veldwachter aan de orde, waar in deze vrijstelling van buur ver zocht. Na ampele discussie beschikte de raad gunstig op het adres. INGEZONDEN Van Ingezonden stuk keu, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopio den inzender Voor den '"'inhoud dezer rubriek stelt de Bedoctie zich niet aansprakelijk. ASSOCIATION FRAN'cAISE. Mijnheer de Redacteur, Mogen wij door middel van uw veel gelezen blad do aandacht onzer stad- genooten vestigen op het bestaan van bovengenoemde Vereeniging, die zich ten doel sielt het onderhonden en ver breiden der Fransche taal en letter kunde zoiuler de minste politieke of godsdienstige nevenbedoeling Door hel Bestuur werden bij de oprichting een 500-tal circulaires verzenden en den geadresseerden verzocht' het be staan onzer Vereeniging ook in vvïjde- ren kring bekend te maken. Het toe treden van ruim 240 personen was daarvan het gevolg en dus het succes verzekerd. Het is echter gebleken, dat er bij een gelukkig gering gedeelte der le den de geduchte bestond, als zoude de Association slechts voor één seizoen lezingen organiseeren en dns geen de finitief karakter vvenschen aan te ne men. Dit nu is niet het geval. Integendeel. In het eerste levensjaar modest be gonnen, wenschen wij in omvang en kracht toe te nemen en onzen leden steeds meer en zoo mogelijk degelijker conferenties aan te bieden in een taal, die zonder twijfel aanspraak mag ma ken op den naam van de meest zoet vloeiende en welluidende. Dat dit het Bestuu: V "ge ernst is, bewijzen dc afgesloten contracten voor dit winterseizoen, dat Vrijdag a s. in de bovenzaal der Vereeniging zal worden ingezet door een Conferentie van prof. dr. Ferdinand Brunot, hoog leeraar te Parijs over „La Langue francaise contemporaine, image de la France d'aujourd'hui". Onnoodig de zen beroemden buitenlander aan onze studgenoolen aan te bevelen. Wij ver wijzen imar het verslag -:'ner tweo academische voordrachten te Gronin gen, waaraan de N. Rolt Cour. ruim een kolom druks wijdt -en waarvan het Handelsblad zegt„De schoone, in keurig© taal uitgesproken rede werd luide toegejuicht." Het Bestuur vertrouwt dan ook. dat vele ontwikkelde stadgonooten, die het bestaan van de Association niet heb ben gekend of verzuimd hebben zich tot nu toe als lid te laten inschrijven, van der© "eleeenheid zullen gebruik maken, om zich bij onzo Vereeniging aan te sluiten. Men wende zich daar voor tot den penningmeester, den lieer J. C. Peereboom. Bloemhofstraat 5. of schrijve zich in op Vrijdagavond a. s. bij den incang der zaal. waar tot dat doel een lijst zal aonweaig. zijn. Do contributie bedraagt ƒ3 voor één lid, 1,50 voor liet tweede lid uit helzeifdo gezin en [1 voor de overige inwonen, de leden. Introductie van vreemdelin gen is te allen tijde tegen betaling van f 1 geoorloofd. Met vriendelijken dank voor de ver leende plaatsruimte. Namens het Bestuur, J.. H. SAUVEUR, President. Mijnheer de Redacteur, Toen ik hel Raadsverslag van 25 Oc tober las, kwam hel mij voor, dat, nu de kooplui van de Botermarkt meer staangeld moeten betalen, hun nu wel een betere staanplaats aangewezen mag worden, bijvooibeeld de Nas sau laan. Mij dunkt, die is daar uitstekend voor geschikt, boter dan de Botermnrkt, die veel te klein is. Nu wordt het Vervvulft er ook al bij go- romen in weerwil van het gerij van rijtuigen, die van alle kanten kornen rijden. Daar heeft rren aan de Nas- saulaan geen last van De Groente- en Bloemenmarkt zijn vemlaatst. waar om zou dat ook niet met de Boter markt kunnen geschieden Mij dunkt, nu daar een school in do nabijheid is kunnen de kinderen daar 's Maan dags in hun Echooltnd ook spelen en dan kan de naam Botermarkt verval len en men daar voor in de plaats noemen Schoolplein. Verder kon bijvoorbeeld de naam Tuchthuisstra al ook wel vervallen en in de plaats daarvan komen Schoolstraat, nu er geen gevangenis meer is, maar wel een school. Hoe denkt u er lacteur Mijn dank voor de plaatsing, Letteren en Kunst COLENBRANDER. De bekende leekenm>. van ontwer pen Colcnbrander te Arnhem werd gisteren 70 jaar. Een commissie, waar in o. a. zitting had onz© stndeenool de heer E. A. von Saher, b""d hem een Geschenk in geld en een hulde-albnn; HET T00NEEL König Oedipus, door het Oeulsches Tb eater uit Berlijn or.dev Max Rein- hardt in Den Haag. Könisr Oedipus, onder leiding v.in prof. Max Reinhardt ..mit seiner h"- iühmten Inseeniermw" circa 360 personen. 16 musici, waarbij C pnuke- is'en. dit alles stond in de advp-- teniies en op do programma's met vet te letters -edrukt; tvivdie van So- phokles" stond er ook nog bij, maar zoo klein, dat men het bijna over het hoofd zag. En werkelijk, er blijft niet veel van Sophokles ever bij deze voor stelling van het Dcutsches Theater uit Berlijn. Het was circus-reclame denkt men niet aan Schumann of Carré met hun 100 paarden. 4 olifan ten en 16 gedresseerde honden en npen, waaronder f. -cn hei was .ctrcus-knnsiemakerij met nu er dan ©en beetje kunst Waarsch!:nlijk zal de opvoering in een circus waarvoor de ensceneo- rmg geducht is --- heter voldoen nu werd zij vrijwel een mislukking, een paskwil. Toen Tiresius dwars door do stalles kwam aanstrompelen, dachten wij aan niemand minder dan aan Nap de la Mar in zijn boroemde crea tie van „Zijn Edelachtbare". De lichtwerpers in de zaal maakten werkelijk een niet onanrdigen biosco- pe-indruk het suizen der machine boven ons hoofd hooiden wij nu cn dan zelfs duidelijker dan de stemmen van Oedipus en Jokuste. Het effect der massa-bewegingen ging totaal verlo ren, doordat men ze niet kon zien zonder het gerokte stalles-publiek, waarmee zij vermengd w aren. Deze circus-opvoering in een zaal was een hoogst onartistieke daad, maar na wat wij gisteren hebben ge zien, verwondert ons dit niet meer van den beroemden Max Reinhardt. In het blad van morgen zullen wij trachten aan te toonen, waarom naar onze meening deze Reinhardt-opvoc- ring een Oedipus-moord mae wordon genoemd. Er waren gelukkig veel lee- ge stoelen in het Gebouw. Het publiek heeft natuurlijk na afloop braaf ge klapt er zijn er altijd, die zich door een naam laten beetnemen. De sug gestie van het Staplu-rsfer boertj©. j. B SCHUIL. Rechtszaken UIT DE AMSTERDAMSCIIE STAKINGSDAGEN. Voor de Amsterdmnsche Rechtbank stonden gisteren terecht de scheeps timmerman M. Storm en de stoker G. J. Vos. beklaagd, als leiders der stsi- king. in 't gelxju.w van den Zeemans bond, een werkwillig©. Hilke Mollema geb.eeten, tesen diens wil. vastgehou-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1