NIEUWS= en ADVERTENTIEBLAD. 28e Jaarganq. No. 8702 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. donderdag 2 november tan a HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: PER drie maanden: Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Builen hef Arrondissement Voor Haarlemi.Zti Haarlem van 1—5 regels/l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bij Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) 1.30 ~M, Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post door Nederlandlob (gy jr 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant. OdlMnwdZoïïgsblad, 'voor Haariem 1 037 4 jVmsMIWm<&£s L Redactie en Administratie: Groole Houtstraat 53. nde omstreken en franco per post ,0.45 Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOO.M. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACIIT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AüENDA VRIJDAG 3 NOVEMBER. Gemeenteraadsverkiezing. Schouwburg Opvoering van ,,Lo- dewijk XI", door h>.( gezelschap yan Bouwmeester, 8 uur. De Kroon Liefdadigheidsvoorstel- ling Bruinisse, door „Jacob v. Len- nep 8 uur. Sociëteit Vereenïging Association Fr.'uiQdise. Conférence pai- Monsieur F. Brunot, 8 heures. Gebouw Ned. Protestantenbond Herdenking 25 jarig bestaan der- Ver. „Tot Steun", 8 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nabetrachting van den Gemeente raad" in de rubriek Om Ons Heen. LE CIRCUIT EüROPéEN. Le circuit Européen. Maar ditmaal niet per vliegmachi ne. 't Gaat met een ouderwetscher ver voermiddel de doodgewone huis-, tuin- of keuken-fiets. En de twee hoe ren die den Circuit Europeen per bi- cyclette bezig zijn te volvoeren zijn twee Porlugeesche studenten, van de Universiteit te Lissabon. De een draagt den zoetvloeienden naam An tonio A. Jacintho. de ander heet, (meer prozaïsch cn erg-Hollandsch) R. P. Rozenstok. Hij is een zoon 5 an den Nederlandscbeu consul te Lissa- bon, dus van een Hollander. Zelf is hi] dat niet toen we gisteren do twee wielrijders pd ons bureau op vi site kregen, werden we onthaald op een mengsel van Fransch en En- gelsch. Den lien April is het tweetal van Lissabon vertrokken. Natuurlijk gin gen ze zoonis bij alle globetrotters usance is zonder n cent op zak, met 'n aangegeven route voor de boog die in twee jaar tijds per fiets moest worden afgelegd. Natuurlijk voorzien ze tijdens de reis in hun onderhoud door het verkoopen van prentbrief- kaarten en foto's en. alwéér na tuurlijk 't gaat om een wedden schap. Dio is in casu aangegaan met het Portugeesche lTntransigeant" en met den Portugeeschen Wielerbond. Dc inzet is 'n peulschilletje van 25 mille. Aan den Intransigeant schrij ven de heeren reisbrieven gedurende hun tocht. In vijf maanden tijds hebben de rei zigers nu Portugal .Spanje. Frankrijk cn Engeland „afgewerkt", en met ons land zijn ze al 'n flink eind op streek. Vandaag zouden ze, na een verblijf van drie dagen, waarschijnlijk alweer naar Leiden vertrekken. Woensdag morgen hebben ze een kort bezoek aan het stadhuis gebracht, en zijn daar bij gedurende eenige opgenblikken door den burgemeester ontvangen, die zich welwillend met hen onderhield. Natuurlijk trokken de twee kiloine- terverslmders, gedurende hun verblijf hier ,od straat de algemeene aan dacht. Temeer orndat Rozenstok's trui getooid is met een menigte medailles, gewonnen in Porlugeesche wielerwed strijden, en met een aantal insignes, die hij ais souvenir van diverse sport- vereenigingen beeft gekregen. O. a. is er een bij van „De Pcdaalridders" uit Rotterdam. In een zwaar boekdeel hebben we een reeks korte stukjes gevonden, door onze collega's der Eransche, En- gelsclie en Ncderlandsche pers daar in geschreven. Vooral de Engelsche journalistiek had er 'n belangrijk aan deel in. Nu we hebben er ook het onze bijgeschreven, beëindigd met don gebruikelijke» wcnsch„goede reis verder." Wensch dien we nog eens monde ling herhaald hebben, daarbij mot eenigen eerbied denkend aan het ont zagwekkend getal kilometers, dat de ze onvervaarde wielrijders nog zullen moeten verslinden om in anderhalf jaar het einddoel en de vijfentwintig mille te bereiken Soirée-Pisuisse en Blok zijl. De heeren Pisuisse en Blokzijl, de bekende journalisten-chansonniers, geven op Woensdag 8 November a. s een voordrachtavond in „De Kroon". Diefstal. Uit een handwagen van M. P., „koopman-in-alles" in do Lange Boo gaardstraat, werden 5 roode kooien en twee gonjezakken ontvreemd. Bij onderzoek bleek, dat vier jongens, resp. 9, 10. 11 en 12 jaar oud (J. J., II. j. Z., j. P. en A. P.) aan dit geval de bet waren. Op 't politiebureau zijn ze aan hunne ouders overgegeven, dio met de zaak in kennis werden gesteld. Hst Brongeliouw. De heer J. li. van Oort heeft thans het pachtcontract van het Bronge bouw getcekend. Dit contract behoeft thans nog de uuderteekening van <ie directie der Maatsch. tot Expl. van Staalwaterbronïien. die met kan plaats hebben voor 't begin der vol gende week, in verband met het bui tenslands zijn van den heer A. Kool hoven, die tot het begin van do vol gende week te Berlijn vertoeft. KERKELIJKE VERKIEZING. Bij le gehouden verkiezing van leden in het kerkelijk kiescollege Dinsdag gehouden, zijn uitgebracht: 658 stemmen, waarvan 16 van on waarde. Gekozen zijn alle candidaten Jer Kiesvereeniging „Evangelie ©n Be lijdenis", met 't volgende aaulal stemmen: J. E. Boegbom met 406, Mr. C. J. G. Bredius met 411, H. Bijkerk met 406, S. P. van Dorp met 409, C. van Duileman met, 408, J. Th. Erdtsteck Jr. met 406, H. F réd riks met 409, B. Hagen met 408, C. Hazenkarnp met 407, K. Houwen met 408, J. L. Hul senboom met 407, J. B. Hulshof Gz., met 408, Ds. J. W. Knottenbelt met 407, W. L. Koelewijn met 404, C. G. Koen met 408, H. E. Lasschuit met 408, D. II. van Leeuwen met 407, H. S. Lotran met 410, Jhr. J. H. Roëll met 412, C. G. J. Ruhl met 400, II. Selle met 407, R. Slot, met 406, H. J. Tjaden met 408, H. Wagter met 405. Op do candidaten kiesvereeniging van Vrijz. Hervormden werden uit gebracht op: M. L. van Acker 231, S. Bertram 231, M. J. F. Bolderdijk 231, J. C. Boon 231, L. A. Braak 231, J. P. C. v. Gurtzgen 231, Jacob, van Dijk 230, H. Fikkert 231, P. J. van Gulik 231, N. J. Hoeksema 231, G. J. Hos 231, J. R. L. J. Koster 231, J. D. Rutgers v. d. Loeff 232, C. van Meerten 231, W. C. Meijer 231, H. Natte 231. A. C. van Pellecom 231, L. Sabelis 232, Joh. Smits 231, J. G. Tuylel 231, E. Voet Jr. 231, J. Willems 231, W. E. Zuu- rendonk 232, 11. H. van Asch 231. Gev. Voorwerpen. Terug te bekomeu bij W. Roosdorp, Olieslagerslaan 4, een kerkboekje. M. Duisterhof, A. L. Dyserinckstraat 17, een rijtuigmoer. Boerkoel, directeur Gem. Reiniging, een servetring en vork. J. Lok, Heerensingel 19, 2 hoeren- manehctlen. J. Bol. L. Raamvest 12. een paar- dedeken en een linnen zak. W. \un Oort, Teding v. Borkhout- straat 12. een kerkboekje. J. Muler. Paul Krugcrstraat 66, 6 vingerhoeden. P. IJarendrecht. Amsterdamselie Vaart '16 rood, een portemonnaie. C. Warmer. Teylerhofjesstraat 5 rd., een hondenhalsband. J. Vroom, A. L. Dyserinckstraat 95, een bril. H. de Haan, Voorlingstraat 28. een bril. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Nieuwe Gracht 3. Telefoon 1170. Ingeschreven: 2 timmerlieden, 1 machinale houtbewerker, 1 wa genmaker, 3 meubelmakers, 1 mo delmaker, 2 metselaars, 8 opper lieden, 1 stucadoor, 1 witter, 3 machinebankwerkers, 1 monteur, 6 grofbankwerkers, 1 metaaldraaier 3 vuurwerkers, 2 ketelmakers, 3 burgersmedm, 4 machinisten, 8 sto kers, 2 elcctriciens, 1 instrument makers, 2 aoperbankwerkers, 1 ko perslager, 3 loodgieters, 1 schoen makers, zadelmaker, 2 kleerma kers, 18 schilders, i behangers, stoffee rders, 3 bloemisten, 5 tuin lieden, 6 grondwerkers, 1 bakker, 1 banketbakker, slager, 3 krui deniersbedienden, 8 keiluers, 10 ma gazijnknechts, 12 loopknechts, 2 huis knechts,sigarenmaker, 4 kantoor bedienden, 1 boekdrukker 3 letter zetters, 1 lithograaf, 1 binders, 14 losse werklieden 1 dienstboden, 12 werksters, 3 naaisters, 2 kook sters, 3 huishoudsters, 2 vrou welijke kantoorbedienden, adspi- ant bouwk. opz., steenhouwers- voegers, 6 Koetsiers en voerlieden boerenknechts. Tramverkeer gestoord. Gisteravond om elf uur brak op 't Klokliuisplein een as van een tramwa gen der E. S. M. Met behulp van een lorrie werd de wagen naar de remi se gebracht. Door een en ander was het tramverkeer tusschen 11 en 1 uur gedeeltelijk gestremd. PsnsioDsering van den Commissaris van politie. In verband met 't gesprokene bij de behandeling der begrooting. ten aan zien van de wenschelijkheid, dat aan 't hoofd der politie, onder den Burge meester, zij geplaatst een jeugdiger kracht dan de tegenwoordige Com missaris van politie, stelt de heer Van do Kamp aan den Raad voor, het volgende besluit te nemen De Raad overwegende, dat 't betrek kelijk gering pensioen, waartoe de tegenwoordige Commissaris gerech tigd is, voor deze een beletsel zou kunnen ziin, om zijn eervol ontslag aan te vragen, alsook overwegende, dat in dit bijzondere geval termen be staan, om maatregelen te nemen tot opheffing van dit beletsel, besluit I. Zich in beginsel bereid te verkla ren aan den heer H. J. F. A. A. M. van Goor. indien deze voor 1 Maart 1912 op verzoek eervol ontslag zal zijn verleend uit zijn betrekking van Com missaris van politie, boven 't hein toe komende pensioen een zoodanige toe- lag© le verleenen, dat in totaal door hem wordt genoten een bedrag gelijk staande met 2/3 van zijn pensioen grondslag. II. Het sub I bepaalde ter kennis te brengen van den Burgemeester, ten einde daaraan het door hem nuttig geachte gevolg te geven. DE HAARLEMSCIIE HYPOTHEEKBANK. In ons (Dinsdag geplaatst) bericht over de uitgifte van de 4de serie aan deden, is een kleine onjuistheid ge slopen. De inschrijving is opengesteld op 500 aandeelen a f 1000. waarop 10 pCt. van 't nominaal bedrag gestort moet worden. Aandeelhouders hebben op de nieuw uit te geven aandeelen recht van voorkeur in evenredigheid hunner aandeden. De aandeelen worden den aandeel houders en hun, die in het bezit van dividendbewijzen No. 20 zijn gekomen, aangeboden, met recht van voorkeur, tot den koers van 190 pCt., gerekend over de verplicht te storten 10 pCt. De koers voor vrije inschrijving is 200 pCt, gerekend over de verplicht te storten J0 pCt. Bij volstorting van aandeelen wordt uit de winst 4 pCt. rente per jaar uit gekeerd over de onverplicht gestorte 90 pCt. Aan de toelichting van 't prospectus is 't volgende ontleend Ingevolge art. 29 der Staten mogen door de Bank niet meer pandbrieven worden uitgegeven, dan hoogstens het tienvoud van het geplaatst maat schappelijk kapitaal. Terwijl dit ge plaatst kapitaal 1,500,000 bedraagt, bereikten op 1 October jl. de pand brieven het bedrag van 14,728,050. Uitgifte van het nog niet geplaatste ka pitaal is duB thans geboden. Sedert de uitgifte der 3de serie in 1902 is het bedrijf flink vooruitgegaan en zijn de resultaten aanmerkelijk verbeterd. Sinds de oprichting in Juli 1891 tot einde 1902 bedroeg het jaar- lijksch dividend, dus over 11 1/2 jaar, gemiddeld 8.15 pCt. over f 1,000,000 ge plaatst of f 100,000 gestort kapitaal. Sedert de uitgifte der 3de serie in 1902 bedroeg het dividend over 8 jaar ge middeld 14.5 pCt. over f 1,500,000 ge plaatst of 150,000 gestort kapitaal. De knpitaalsuitbrcidiug had geen verla ging van het dividend ten gevolge. De reserve steeg intusschen van 1 58,160 einde 1902. tot 158.827 einde 1910. De reserve werd dus in de laat ste 8 jaar bijna verdriedubbeld. Bij de dezer dageu gehouden ver- kooping van incourante fondsen door Broèknmn's effectenkantoor te Am sterdam, zijn aandeelen der llaarl. Hypotheekbank verkocht tegen 210 pCt. De claim (dividendbewijs no. 20) over te leggen hij de voorkeursin schrijvingen wordt te Amsterdam ge noteerd tegen 2,50 per stuk. Fietsongeluk. Hedenmorgen ongeveer half negen, is de heer J. Rijnenberg, wonende Coomhertstraat, in de Sophiaslraat, door het breken van zijn rijwiel, voor over op de straat gevallen. Hij weid belangrijk aan 't hoofd verwond en was bewusteloos. In de schooi, hoofd de heer llubregtse, is hij door Dr. Goedkoop verbonden en daarna per politiebrancard naar de woning zij ner ouders overgebracht. R. is 17 jaar en werkt als volontair op de gem. secretarie te Heemstede. De wonden zijn gelukkig niet ern stig. Loonsverhooging. Met ingang van heden heeft de heer W. Knoop, boekbinder, het loon van zijn personeel wegens de duurte der levensmiddelen verhoogd. KUNSTVEILING. In t Algemeen Verkooplokaal van den heer P. Hoogeveen Lz.. Nieuwe Gracht, zal Vrijdag een fraaie ver zameling schilderijen, aquarellen en teekeningen worden geveild. GESCHIL „DE EENDRACHT". Men schrijft ons: De Alg. Ned. Bond van Arb. in het Bakkersbedrijf, belegt een vergadering om de leden van de coöperatie „De Eendracht" in kennis te stellen met de manier, waarop het bestuur van genoemde coöperatie met het perso neel handelt. Zooals bekend ls, werd kort geleden een ge«el ontslagen, op gronden die zulks niet billijken; verder is het op treden van het bestuur van dien aard, dat spoedig ingrijpen der leden in 't bel tuig der coöperatie, en in het bij zonder van de rechtspositie der ge zellen noodzakelijk is. Dit met bewijzen aan te toonen. en voorde leden van „De Eendracht" den toestand kenbaar te maken ls het doel van den Alg. Ned. Bond van Arb. in 't Bakkersbedrijf. FEESTAVOND. Do wielrijdersvereeniging Haarlem zal op 17 Nov. eon feestavond houden, waar o.a. een wedstrijd in 't voordra gen zal plaats hebben. STRAUSS-AVOND. In 't Brongebouw was 't gisteravond Strauss-avond voor de leden, d. w. z. half bal op Strauss-muziok, half Strauss-muziek in afzonderlijke num mers van Kriens' orkest. 't Publiek was niet te groot en niet te klein in aan tul. Gedurende 't ge deelte van den avond, dat wij er wa ren, was de stemming vrij stijf. De dansende paartjes amuseerden zich echter wei- Van de muzieknummers was de „Russischer Marsch" wel 't aardigst, pittig-flink als die gespeeld werd. Uit de RecMazari DE MEDAILLE-DIEFSTAL. S. H. N.beklaagde in de zaak be treffende den mednillediefstal in de ka zerne, werd veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf, onder aftrek der preventieve hechtenis. BELEEDIGING. Vóór eenigen tijd heeft mej. A. K., 38 jaar, wonende Korte Poellaan, haar buurvrouw uitgescholden. „Deze woorden waren zoo erg", zoo zeide de buurvrouw, „dat ik me er voor ge- neeren zou ze hier te herhalen." 't O. M. eischte tegen mej. K. f 10 boete sub. 5 dagen hechtenis. Zekere J. A. B. II. had vun K., een zaak met inboedel overgenomen. H. mocht de koopsom, die f 2000 bedroeg, in termijnen afbetalen en had 825 reeds afgedaan. De zaken gingen ech ter niet voorspoedig, zoodat H. tel kens en telkens geld bij moest passen. Eindelijk liep bet te ver en werd H. gedreigd niet bet inbeslug ne men van den inboedel. Om dit te voorkomen maakte H. van den nood een deugd en verkocht twee ko peren bussen voor de 90m van 55. K. deed aangifte bij de politie. De officier van justitie ontbood K. bij zich en raadde hem af. vervolging te eischen, maar li. wilde hiervan niet hooren. Hedenmorgen moest H. zich verant woorden. Hij vertelde, hoe hij met hard werken toch achteruit was ge gaan eu dat de zaak niet aan de eischen voldaan had. Nadat alles uiteen gezet was eisch te Mr. Hover, die eerst van plan was geweest geen vervolging in te stellen, een geldboete vun f 25. te vervangen door 10 dagen hechtenis bij niet be talen. Uitspraken. M. A. B., huisvrouw van L. v. d. P., zonder beroep te Haarlem, eenvoudi ge beleediging, J 3 boete oef 2 dageu hechtenis. A. J. R., steenhouwersknecht te Haarlem, mishandeling 10 boete of 8 dagen hechtenis. J. J. C. Z-, huisvrouw van A. van V., werkvrouw te Haarlem, diefstal, 8 boete of 12 dagen hechtenis. H. R., smidsknecht te Schoten, mishandeling, 15 boete of een week hechtenis B. H., loopknecht te Haarlem, ver duistering, een maand gevangenis straf. P. K., voeger te Haarlem, diefstal, 3 maanden gev.straf. G. W., voerman te Beverwijk, die renmishandeling, 3 boet© of drie dagen hechtenis. G. K., los werkman te Haarlem, diefstal, vier maanden gevangenis straf. P. H., varensgezel, zwervende, dief stal, 10 weken gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. C. B., bloemen vorkooper, zwerven de, diefstal, een jaar en zes maanden gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve hechtenis. J. van der Z.. arbeider te Bever wijk, diefstal en opaettelijke vernie ling, een jaar an acht maanden ge- vangenisstorf. STEMMING VOOR DEN GEMEENTERAAD. We herinneren er aan, dat morgen, Vrijdag, een stemming zal plaats heb ben ter benoeming van één lid van den Gemeenteraad voor het tweede kiesdistrict, en wel uit de navolgende candidatenMr. F. R. Crommelin A. Elffers Jr., J. Joost en en Dr. J. P. Lotsy. De stembureaus zullen zitting hou den in de schoolgebouwen aan de Nas- saulaan, Friesche Varkenmarkt en Schoterstraat. De bureaux zijn van 8 tot 5 uur ge opend. Harmonie. Het bestuur dezer vereenïging spreekt tegen, dat de heer Wenneker benoemd zou zijn tot directeur. Inhoogerberoep. P. D., opkooper te Velsen, is in Jiooger beroep gekomen van het von nis der Rechtbank alhier, waarbij hij is veroordeeld tot 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf ter zake van he ling. Geheelonthouding. Donderdag 9 November a. s. zal in het Haarl. Arbeiders Secretariaat in de Smedestraat voor de spoorweg- geheel-onthouders als spreker optre den de heer G. A. Kinker, van Utrecht. niging Donderdag 30 dezer haar jaar feestviering houden. (Zie verder Stadsnieuw'3 onder laat ste berichten). Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. Heden herdenkt de heer ii. J. Kuyl, hoofdmachinist aan de Electrischo Centrale van do Kennemer Electrici- teit-Mij., te Bloemendaal. den dag, waarop hij 12 1/2 jaar aan genoemde Centrale werkzaam is. De directie der Mij. vereerde hem hij deze gelegenheid niet een gouden horloge. SANTPOORT. Dinsdag werd bij de Ned. Hei*v. Ge meente in ©ene avondgodsdienst oefening de Hervormingsdag feeste lijk herdacht. Het kerkelijk zangkon ver! eende daacbij zijne medewerking. Als eene bijzonderheid kan ver meld worde», dat door den tuinder M. Nijssen alhier, aan de markt te Beverwijk nog 25 mandjes spinazie en 100 pond doperwten werden aan gevoerd. HEEMSTEDE. De familie v. I. uit Bennebroek is gisteren aan een groot gevaar ont snapt. Des namiddags te ongeveer 3 uur reed de familie met een landauer op den Rijksstraatweg nabij het Man pad. Plotseling schrokken de paarden voor een kar, met het gevolg, dat een gedeelte van het rijtuig op den hoo- gen berm van den weg geraakte. Toen het rijtuig iri een kuil stootte, viel do kootsier van den bok en holden de paarden voort. Door dc kordate hou ding van freule v. I., die de leidsels wist te grijpen, konden do paarden nabij de Van Merlelaan tot stilstand worden gebracht. De koetsier bekwam letsel en moest worden verbonden. BENNEBROEK. HERVORMINGSDAG. Dinsdag hield Ds. J. A. Gerlh van Wijk evenals vorige jaren in de Ned. llorv. Kerk wederom eene histori sche redevoering. Ditmaal had hij tot onderwerp gekozen ,,De Parij- sche bloedbruiloft van 1572 en hare gevolgen voor Nederland". Spreker begon met een overzicht te geven van de toen ter tijde heerscbende toe standen in Frankrijk. Karei IX regeerde; echter in naam, want zijne moeder, de geslejaene Ca- tliarina de Medicos, een heerschzuch- tige vrouw had alle gezag in handen. Om de macht der Guises te verzwuk- ken sloot zij zich eerst aan bij de familie der Bourbons, afstammelin gen van Lodewijk IX en naaste erf genamen tot den Franse hen troon bij het uitsterven van liet regeereuJe vorstenhuis. Eenige jaren later was zij de familie der Guisee gunstig ge zind, waardoor de twisten een aan vang namen. De Guises en Bourbons, beiden in grooten getale bondgenoc- ten hebbende, stonden thans gewa pend tegenover elkaar en met ver bittering werd de strijd gevoerd, tot in 1570 bij den vrede van SL Germain aan de hervomvingsgeeiinden (of wel de Hugenoten) vrijheid van god dienst werd verzekerd. Catharina de Medicis bevreesd echter voor deu in vloed der Hugenoten zocht naar een voorwendsel om dien invloed te fnui ken. Bij liet huwelijk van Hendrik van Bourbon met Margaretha van Vaiois, trokken de Hugenoten in grooten ge tale naar Parijs en uitvoerig stoml spreker stil bij de gruwelen, welke in den nacht van den 2i Augustus 1S12 plaats hadden, waarvoor dit huwelijk slechts een voorwendsel was geveest. liet bloedbad toen aangericht kost te den leider der Hugenoten, admi raal de Coligny, het leven. In het laatste gedeelte van zij'n rodo schetst© spreker ons de gevolgen van den BarthoJomcusnacht voor Neder land. Men voelde dat men zich meer aaneen moest sluiten, men leerde op eigen wieken drijven. Waar vijande lijke schepen de koopvaarders ttacht ten buit te maken, daar zochten de Nederlanders een eigen weg te -.in den naar de koloniën. De stichting der republiek is wellicht mede een gevolg vau de geschetste gebeurte nissen. In de kerk was geen plaats V- zet. De christelijke zangvereenigLng onder leiding vau baar directeur: J. van Snippenburg, bracht eenige lie deren ten gehoore. BEVERWIJK. RAADSVERGADERING. In de Dinsdag gehouden raadszit ting werd liet verzoek der onderwij zers om een betere salarisregeling, ui handen vim B. en W., om ndvies ge steld. De Dokter Schuyt-fontein zal ge plaatst worden op hel pleintje bij den Velsei straatweg en Stationsweg. H. E. Jansen werd benoemd tot on derwijzer aan de openbare school. Verder is de begroeting behandeld. Het salaris van den uavenmeester werd met 50 verltoogd. Aan B. en W. werd opgedragen een nieuwe loonregeling voor de gemeen te-werklieden te ontwerpen. Van 1 Jan. tot 1 Mei zullen de werklieden, behalve aan de gasfabriek, reeds een toeslag van f 1 per week ontvangen. Ook de agenten zullen den toeslag ontvangen. De subsidie van 30 voor de Haarl. Huishoudschool werd geschrapt. De heer Velthuyzen v. Zanten deed een voorstel, om in beginsel te beslui ten tot oprichting van een gemeente lijk veiling- en afslaglokaal voor land en tuinbouwproducten en tot onder zoek van deze zaak te benoemen een Raadscommissie. Alleen de heer Moens achtte den tijd hiervoor nog niet gekomen, zoodat het voorstel met op eén na algemeene stemmen werd aangenomen. Tot leden der Commis sie werden gekozen de heeren Velthuy zen v. Zanten, B. Sluiter eu C. A. Zwa ger. HAARLEMMERMEER. Kinderoperette. Door de kinderzangvereeniging te Hoofddorp, welke reeds enkele jaren onder leiding staat van den onderwij- ge r Wierts en diens echtgenoote, zal a s. Vrijdag weer haar jaarlijksche gekostumeerde kinderoperette worden gegeven. Ditmaal is gekozen „Do Sneeuwkoningin". Deze operette, dio zich jaarlijks in een overgroote be- langstelling mag verheugen, belooft ook ditmaal veel succes. Brutaal. In dan laatsten tijd zwerven er fe Hoofddorp verschillende honden los, die kier en daar nog al eens een kip of een konijn machtig werden en ver scheurden. Dinsdag werd bij den arbeider V. d. P., midden op den dug, uit de schuur een bijna volwassen konijn gehaald en doodgebeten. Gelukkig werd het be merkt, zoodal de bout nog voor con sumptie kon dienen. De eigenaar van den hond werd daardoor ook bekend en ziet zich nu nog tot, het geven van eenige schade vergoeding verplicht. SLOTEN. Ter tweede najaars-vceinarkt waren 47 runderen aangevoerd handel stug, prijzen /1S5 260. staidmen verwacht, dat door de be tere voeding de melk nu spoedig meer zal worden. VELSEN. GEMEENTERAAD. Voortgezette vergadering op Dins dag 7 November 1911, nam. 11/4 uur ten gemeentehuize. UMUIDEN. BEVROREN KONIJNEN. Dinsdagavond is alhier binnenge komen het Duitsche stoomschip Ober- hausen van Australië naar Hamburg om t© Urauiden te verschepen voor het Friesche Veem te Amsterdam ecu 4000-tal kisten bevroren konijnen, herkomstig van Australië. Voorheen werden deze kisten W Londen verscheept, doch bet ligt. naar wordt medegedeeld, in de be doeling, dit in den vervolge te IJmui- den of te Amsterdam te doen.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1