heerschen. En 't effect van het on- d;uiks-het-tooneeltrucjes-achiige toch wel aangrijpende Kerstlied ..Stille Nacht. Heilige Nacht", ging vooreen deel verloren, omdat èn de muziek èn de zang te forsch was voor zoo'u drooinerig© idylle in eon Indlschon schemeravond. Gebrek aan atmosfeer was or ock tusschen zaal en spelers, wanneer men dit zóó opvat, dat in die at mosfeer continuïteit ontbrak. Een aantal der toeschouwers gaf namelijk blijk van eon totaio mis vatting van de tragiek van hot spel. Fabricius heeft zeer sterk-tragisch den bruut Frans van Gaar getee- keud tegen de liotdevolio figuur van Annu Kei ting. Bij elke naro reagens van Frans op de liefdeblijken van xijn vrouw werd een lachsalvo ge hooid. 'l'elkens klonk dan van het beter-oegrijpeiKl publiek eon stijte- ïnaneuJ gesis. Dergelijke misvatting van ne btleekeais van iiöt snel kan niet iieel gunstig op do spelenden AD INTERIM. HET ÏÖÖNEËL „Meyers'", Schwank in drei Akten, en „Fritzchen" door ilct Duitsche 1 boncel. Ik vraag alle Meijers, dio mijn ver slagen lozen, nederig excuus, maar ik moet eerlijk erkenuen, iets te voelen voor den stap van Jacques Meyer, lid van de firma Morltz Meyer en Co., om van naam te veranderen. Niet, dat do naam Meyer niet liefelijk klinkt, integendeelAls ik de ecnige Meyer op de wereld was. zou ik beslist geen anderen naam willen dragon, maar je krijgt in eens zooveel broertjes eb zusjes, niet waar? Nee, zelfs do meest trotsche en op zijn naam prat gaun- de ivleyer 'zal moeten toegeven, dal Cèsur de la Roche alujd 'u tikjo beter klinkt dan Meijer séc. Muur als een chevalier do la Ro che een naamgenoot heeft, die Ernes to heet, en kok van beroep is, dan kan één De la Roche nog lastiger zijn dan alle Meyers te zamen. Dit is de voor alle Meyers zeer nuttige en troostrijke moraal van de vroolijke, doch aller minst geestige, onschuldige klucht van Freedeman Frodrich. Zeer gelukkig was do keus van dit stuk nu juist niet. Wij hebben bij de opvoering ven „Kasernenlutt" gezien, dat bet gezelschap des hoeren Ed mund vrij wat meer kan dan een 011- noozele klucht spelen. Het nieuuindal- letje werd overigens met de noodige vlotheid en levendigheid gespeeld Door de heeren Kaiser en Feuerherd werd de kluchtigheid wel wat heel sterk aangezet, wat sterk opviel naast het sobere spel van den directeur. Wat was die Moritz Meyer van den hear Edmund een heerlijk, fijn typo; met een luttel handbeweginkje, een knip oogje. een hoofdknikje zette hij die figuur van het hoofd der familie Mey er voor ons. Herr. Fritz Krany was een vermakelijke drinkebroer, wiens vroolijkheid bepaald aanstekelijk .werkte. Vooraf ging Fritzchen, de bekende éénaeter van Sudermann. Slecht was <le opvoering niet. maar sterk ook al lerminst. Dit kleine drama cischt zóó veel spel, dut men al bijzonder Óoéde acteurs moet hebben, wil het tot zijn jecht komeu. Herr Erich Hell deed wel knappe dingen, maar hot bleef al les zoo aan den buitenkant, terwijl Dr. Elvvenspoch vrij raat en eentonig van gebaar was als majoor Von Dros se. Wij zouden Martha Rüdow Ag nes gaarne eens ïn een groote rol zien zij schijnt ons een actrice van talent te zijn. Antje Hendrik was een sympathieke moeder. Er was slechts heel weinig publiek in de Kroon. Lag dit aun hel stuk ol is er zoo weinig belangstelling voor Duitsche opvoeringen in ilaarlcm J. 13. SCHUIL. F e e s t e 1 ij k e b ij e e n k o m s t. De onderofficiersvereeuigiug ,,Murs" houdt Zaterdagavond a. s. (4 Novem ber; ecu feestelijke bijeenkomst in het Brongebouw, waarhij de hoer Hoef man (bariton) en het strijkorkest van 't lilde regiment welwillende mede werking verleenen. ha atloop heeft een bal plaats. Van t Kantongerecht VERVOER VAN VEE. De veehouder S. te Velsen, iiad uon t<-:< buurjongen gevraagd een oe voor hem van de boot te halen. De jongen had Jiieraau voldaan, muar wus onderweg gesnapt door eon agent van politie. Nu stond S. terecht Hij verklaarde, dat met oen orieljc van den veearts uit Amsterdam de koe wel mocht worden vervoerd. Hij had dit niet aangevraagd, daar er toen geen ziekte onder liet vee heerschte. De ambtenaar van bet 0. M. eischte legen S. f 1.— boete sub. 1 dag hechtenis. Zekere J J. H. tuinbaas te Vogelen zang, liarl niet voldaan aan z'n oproe ping als pomper op een exercitie in die gemeente. Wel had hij een plaats vervanger gezonden, maar dozó was Piet door B. en W. hier too aange steld. Een getuige verklaarde, dat hij ui DuitsehlaJid al cs.-ns hetzelfde geval bij de hand geluid had on erg onwillig was. Tegen beklaagde word daarom geëisclit oen geldboete van 1 5 te vervangen door dagen hech tenis bij niet betalen. Uitspraken. Dior Mr. Van dor Mersch weidon do juv Igerde uiisprakon gedaan A. Ik-, te Haarlem. H. K. en J. V., te Yelaen, overtreding Jachtwet, No. 1 rjf dagen hechtenis. No. 2. 10 boete of vier dagen hechtenis, No. 3 boete of vie rda^an hechtenis. H T R., te Spaaiudam, Gn 8 on deren, overtreding Visschorijwet, 3 boete of twee dagen hechtenis, twee: anaal 1 boete of twee inual een dag hechtenis, on twee maal 0.5O boete ol iweo maal een dag hechtenis. E. van R. en L. B., tc Velson, ov'cr- t red mg Wapenwet, No. 1. vrijgespro ken, No. 2/2 boete of twee dagen hechtenis. A. van E., te Haarlem, overtreding Arbeidswet, twee maal 0.50 boete of twee maal oen dag hechtenis. L. D. en J. V., te Amsterdam, over treding Spoorwct, 1 boete of een iag hechtenis. 15. C. W. B., te Haarlem, en \ier anderen, in staat van dronkenschap do orde verstoren, vijf dagen hechte nis, drie dogen hechtenis en 10 boe te of vier dagen hechtenis. H. W. B., te Haarlemmermeer, straatschenderij, twee maal 10 boe te of twee maal drio dagen hechte nis. A. W., te Beverwijk, en K. R., te Heemskerk, een trekdier onbeheerd laten staan, 2 boete of twee dagen hechtenis. J. A. M., te Haarlem, en 15 ande ren, loopen over verboden grond, no. 1/1 boete of een dag hechtenis, de anderen 3 boete of drie dagen hech tenis. J. de G., te Haarlem, overtreding Melk verordening Haarlem, 10 boete of vijf dagen hechtenis. J. J. G., te Haarlem, en zeven an deren, overtreding Politieverordening Haarlem, 3 boeet of twve dagen hechtenis, 2 boete of een dag hech tenis, twee maal 2 en /I boete of drie maal een dag hechtenis, en (1 boete of een dag hechtneie. J. J., te Velsen, overtreding Melk- verordening Velsen, 3 boete of drie dagen hechtenis. P. B., te Velsen, overtreding Poli tieverordening Velsen, f 3 boete of 3 dagen hechtenis. J. A., te Haarlem, overtreding Mo-! torverordening Bloemend aal, 1 boe te of een dag hechtenis. J. v. d M., te Zand voort, overtre ding Bouwverordening Zandvoort, ƒ20 boeie of vijf dagen hechtenis. J. v. d. M. .te Zandvoort. C. M. van A.. te 's-Gravenhage, en Th. van der L.. te Haarlem, overtreding Po litieverordening Zandvoort, No. 1/2 boete of twee dagen hechtenis, No. 2 0.50 boete of eon dag hechtenis, en No. 3 vrijgesproken. A. A. FT. li. te Amsterdam, over treding Motorvcrordening Haarlem- merliede, vrijgesproken. J. M. H., te Zandvoort, en S. P. van der M te Amsterdam, overtreding Motor- en Rijwielwet, No. 1/3 boete of drie dagen hechtenis, No. 2 twee maal 3 boete of twee maal ©on dag hechtenis. A. P. P., te Bloemend aal, en 17 anderen, overtreding Motor- en Rij wiel Reglement, ƒ3 boete of twee da gen hechtenis. 2 boete o? twee da gen hechtenis, en 1 boete of een dag hechtenis Voorts weiden or nog 13 pers men veroordeeld wegens openbare dion- kc-nschap tot drie dagen hechtenis, 10 boete of drie dagen hechtenis, 5 boete of drie dagen hechtenis, 3 boe te of drie dagen hechtenis, on 2 boe te of twee dagen hechtenis. Door Mr. Enschedé werden de na volgende uitspraken gedaan D. W. en C. van der K., te Velsen, en A. M. S., te Schoten, overtreding Voezïektenwet, 5 boete of drie da gen hechtenis. M. H. van N. en M. G. K., te Haar lem, overtredingen Drankwet, No. 1 twee maal 15 boete of twee maal vijf dagen hechtenis, No. 2 vier maal f 1 boete of vier maal een dag hechte nis. C. W. K., te Haarlem, en acht on deren, overtreding Jachtwet, zeven dagen hechtenis, f 1(1 boete of vier dagen hechtenis, en 5 boete of twee dagon hechtenis. W. A., te Haarlem, overtreding dei ViSschenjwet, f 5 boete of twee dagen hechtenis S. S. en A. B., te Zandvoort, en A. j. van der P.. te Bloemenrtaal. overtreding Arbeidswet, No. 1 f 5 boe te of twee dagen hechtenis, de ande ren twee maal 5 boete of twee maal twee dagen hechtenis. G. N. A. W., te Schoten, overtre ding Leerplichtwet. 1 boete of een dag hechtenis. C. van den B., te Haarlemmermeer, over treding Spooxwet, ƒ3 boete oi 2 dagen iiech|enis. J. A., te Velsen. strooperij, 5 boete uf drie dagen lieclitenis. T. D., te Velsen, en twee anderen, nachtrumoer, 5 boete ol drie dagen hechtenis. W. F. J. L., te Bloemondoal, op een paard door verboden duinen rijden, 10 boete of twéé dagen hech tenis. H. P. B., te Haarlem, en 18 an deren, loopon op verboden grond, 5 boete of drie dagen hechtenis. J. G. V., te Haarlem, en drie ande ren, overtreding Politieverordening Haarlem, 5 boete of twee dagen hechtenis, 3 boete of twee dagen hechtenis, en f 1 boete of een dag hechtenis. S. K. eu J. M-, te Amsterdam, over treding Politieverordening Wijk aan Zee en Duin, 1 boete of ecu dag hechtenis. P. S., ie Beverwijk, overtreding Po litieverordening Beverwijk. D.uO Doe- te of een dag hechtenis. J. A. G. v. d. P.. ie 's-Gravenlnge. overtreding Motorverordening Haar- lei tuner liede, 10 boete of vijf dagen hechtenis. J. C. R.. te Haarlem, en 23 ande ren, rijden zonder liclu. f 25 boete of vijf dagen hechtenis, ƒ5 boole of drie dagen hechtenis, 1 boete of een dag lieclitenis, en Ü.50 boete of een dag hechtenis Voorts werden or nog 4 perse-non veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot f 5 boete of drie dagen hechtenis, 3 boete of drie dagen hechtenis f 1 boete of twee dagen hechtenis, en 1 boete of een dag hechtenis. Door Mr. Thöne werden de navol gende uitspraken gedaan E. J. B. en M. A., te Haarlem, overtreding Arbeidswet, vrijgespro ken. J. B., te Velsen, overtreding Jacht wet, 5 boete of twee dagen liocLite ms. M. S., te Haarlem, straatschenderij 2 boete of twee dagen hechtenis. Rubriek voor Vragen Geabonneordön liubben bet voorrecht, vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in lu renden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en zoo spoedig mogelijk. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inzindar vernielden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG. Wanneer door de straat jeugd, een ruit ingegooid wordt, voor wiens rekening is die schade, voor den huurder of voor den verhuur der. ANTWOORD. Tenzij in "t huur contract anders is bepaald voor re kening van den huurder. VRAAG. Als moa den laatsten der maand til betrekking is gekomen eu men zegt den dienst op met 6 weken mug men dan den lsten van de maand vertrekken? ANTWOORD. We hebben de laatste dagen al herhaaldelijk op deze vraag geantwoord, dat wanneer men tegen November opzegt, men op den Sdon vertrekt en den (kien in den nieuwen dienst gaat. Binnenland TWEEDE KAMER. Menig Kamerlid erkent in deze da gen de moeilijkheid, om het debat over de Milltiewot te volgen, nu de artikelen aan do orde zijn en talrijke amendementen, dio niet slechts op cén. maar op meerdere bepalingen gelijktijdig van invloed zijn ter wijl de beraadslaging loopt over al deze dingen te zamen. Wij uioouea dan ook den lezer een dienst te bewijzen, wanneer wij hem in kennis stellen mot de positieve uitkomsten van de beraadslagingen en met de hoofdzaken daarvan. Met art. 21. dat over de vrijstellin gen handelde was men, na de Dins dag gevoerde debatten, vrij spoedig gereed. Het amendement der sociaal-demo craten, om de vrijstelling voor geeste lijken en studenten in de theologie te doei' vervallen, werd verworpen met 67 tegen 14 stemmen. Die n ton gevolge kwam daarna het subsidiaire amendement derzelfde hemen, om dan ten minste de theolo gische studenten niet vrij te stellen. Ook dit werd verworpen, mot 66 te gen 15 stem men. Het amendement-Thomson, oan de vrijstelling van kostwinners te doen vervallen, werd verworpen met 03 te gen 20 stemmen. (De socialisten stem den togen, enkele Katholieken wa ren, mot leden von links, onder de vóórstemmers). Het nniondomwit der Commissie van Rapporteurs tot vrijstelling van- de iüer studoerende Indische jon gens, werd, bij gemengde stemming, aangenomen met 46 tegen 37 stem men. Eindelijk weid aangenomen, met 47 tegen 36 Stemmen, liet umende- ment-Van Veen, om te bepalen, dat definitieve vrijstelling eerst volgt voor kostwinners en geestelijken, wanneer die 4 maal telkens voor een jaar is verleend. Andere amendementen op hetzelfde artikel worden of ingetrokken, óf kwamen te vervallen. Vrij lang hield de Kamer zich daar na bezig 'met een voorstel van gene raal Eland, bedoelende om vrijstel ling wegens hrocdcrdienst te verlee nen aan de helft, of, bij een oneven getal, aan do grootere lielft der broe ders uit één gezin, waar <te wet de kleinere helft wilde vrijlaten. Al aanstonds bleek, dat men van beide zijden der Kamer sympathiek stond tegenover dit amendement. Ook de Minister Colijn. Maar hij had aan vankelijk de bedenking, dat hij, door dit amendement, de marge van 3000 man verloor, dio bij nog heeft tus- scimn het aantal in te lijven cn liet aantal der voor den dienst Beschik bare jongelieden. Men beduidde hem evenwel en na de pauze gaf hij dat ook toe op grond san inmiddels ge raadpleegde cijfers dat het accrès der bevolking riem spoedig sveder aan ©en marge zou helpen en dat hij geen vrees behoefde te hebben voor het vul krijgen van zijn contingent. Alleen behield hij zich voor op de zaak terug te komen, indien het te gendeel mocht blijken. Nadat do Minister zijn tegenstand had laten varen, werd liet amende ment Eland aangenomen met 69 tegen 10 stemmen. Men kwam toen tot art. 32, dat over de vrijstelling van de kostwin ners handelt. Zooals men weet genieten die thans geldelijke vergoeding voor hun ge zinnen. Do Regeering wil niet het stelsel van vergoedingen breken ten deole althans (want voor de her halingsoefeningen en voor ingelijf- den, die er aanspraak op kunnen ma ken, w orden zij behouden) doch de Regeering wil thans vrijstelling ver leenen aan dezelfde menschen, die vroeger vergoeding kregen. De sociaal-democraten stelden een amendement voor (en de heeren Ter Laari en Troelstra verdedigden dat zeer uitvoerig! om liet begrip van „kostwinner" in 'ie wet vast te leg gen, niet dien verstandèj dat zou wor den vrijgesteld van dienst degene, die voor het levensonderhoud van don kring, waartoe hij behoort, „persoon lijk onmisbaar" is. Daarnevens (doch dat betrof meer het gelijktijdig be handelde art. 81) wilden zij vergoe ding voor de gezinnen van die mgo- lijfdon, wier gezinnen door hun didtist schade in inkomen lijden. Minister Colijn betoogde, dat zijn ietwat vage definitie voldoende aan duidde de menschen, die thans ver goeding kregen, maar voortaan zou den vrijgesteld wonden. Voorgesteld was nog oen amende ment-Van Wassenner, om geen vrij stelling tc verleenen aan gehuwden teneinde onberaden huwelijken te gen te gaun, doch dit amendement werd ingetrokken, nadat Minister Heemskerk een redactiewijziging had aangebracht, om uit te maken wan neer er geen ..gezin" is (bijv. als jonggehuwden bij ouders inwonen). Eindelijk was er nog een amende- ment-Dnymaer van Twist, om alleen vrijstelling te verleenen aan kost winners. wier dienstneming het ge zin, waartoe zij behooren, een schade zou veroorzaken van meer dan 50 cents per dug. Dit uruendemeait. door de Regee- ring bestreden, omdnt zij het begrip kostwinner, m liet thans geldende vergoedingssysteem, breeder opvat en wil blijven opvatten, werd varwor pen met 54 tegen 19 stemmen, dat der socialisten niet 54 tegen 20 stemmen, en het artikel aangenomen met 66 te gen 4 stemmen. Men bleef steken in eenig geharre- wax over de vraag, of van het con tingent niet alleen moesten worden afgetrokken de Indische jongens, die voor den Staatsdienst bestemd zijn, maar ook die, weitje in Indië voor particuliere betrekkingen bestemd aijn. Daar gaat men heden te half elf uur mee verder. Rechtszaken UIT DE AMSTERDAMSCIIE STAKINGSDAGEN. Dc Amsterdainsche rechtbank zotte gisteren de behandeling voort van de zaak tegen M. Storm en G. J. Vos, stakingleiders, die beschuldigd wer den den werkwillige Mollema, tegen diens zin, vastgehouden te hebben in het gebouw van don Zeemansbuiul, mishandeld en met oen re vol vei' ge dreigd te hebben. Muiloma word nu als getuige ge hoord. Hij hield vol door posters naar liet lokaal gelokt te zijn, waar hij word vastgehouden, geslagen en met een revolver bedreigd. Storm had met dó revolver gedreigd, zeggend „onderkruiper, dat wordt je dood." Later is beklaagde ontvlucht, „moord roepende. Getuige Huy, ook in liet lokaal ge bracht, is naar zijn zeggen niet mis handeld of bedreigd. Hij had gezien, dat Mollema telkens wilde opstaan om weg te gaan, maar dan met kracht werd tegengehouden. 't O. M. achtte 't ten laste gelegde bewezen en 't feit zeer ernstig achten de, eischte het legen elk der beklaag den drie jaar gevangenis straf. De verdedigers Mr. G. Seret en Mr. M. Briick, achtten 't bewijs niet gele verd en vroegen vrijspraak. Do door de verdedigers gevraagde invrijheidstelling werd door de Recht bank afgewezen. Uitspraak '17 November. Letteren en Knust HET TOQNEEL OEDIPUS EN REINHARDT. Op het tooueel de donker-grij'/o ge vel van 0edipit3' paleis met in hot midden een deur daarvoor breed© trappen, die, dcor terrassen onderbro ken, van het paleis tot in de zaal op circa 5 Meter afstand van de stalles voeren, ziedaar het hooggeroemde dé cor" van deze Reinhardt-voorstelling. Er was slijt in dit décor, al deed de met koperen arabesken versierde deur ons wel wat voel aan. Berlin NV. den ken cn al leek ons het geheel wat dof van kleur voor een Grieksch paleis. Om 10 minuten over acht klonk van het paleis uit, breed en statig, een hoornsig.'iaaleen gedeelte der lichten ging uit. Hel publiek wachtte in span ning. Drie minuten later hetzelfde slg- nuul, zoo mogelijk nog wat plechtiger un op hetzelfde oogenhlik floepten er weer wat lichtjes uit. Stilte eu span ning bij liet pubhek nis bij de toeren van een goochelaar. Tèteretè alle lichten uil en ja, ons publiek is gevaarlijk gocd- luchsoh algemeen gegiegel in de zaal. lnplaats van dal wij in een plechtige stemming waren gebracht, raakten wij nuchtere Hollanders er geheel uit. Maar,.zouden wij zoo willen vragen, heeft de tragedie van Sophokles al dia hocus-pocus noodig? Ducn dit was nog maai- een begin. tien gougólug, een roffel op do 6 in hel programma afzonueriijk vermeide pauken eu plotseling verschonen ach ter in de zaal vier half ontoloene Tiie- baansche lukkeidiagcrs, die dwars door het stalles-pubJiek heen holden. Dc dames en heeren waren uuuwelijks van don schrik bekomen, oi verbaasd keek incu alweer rond. Van waar kwam dat woeste gehuil Plotseling negreep men, want door alle zaaldeu ren sturuidé her Thebaaasche volk schreeuwend eu tierend naar binuen urn in massa near te storten voor de treden vnn liet paleis vlak voor do voeten van het stalles-publiek. Oy dai oogenhlik wierp de toover- lantaarn hoven mijn hoold ccn fcl- vvitte, ronde vlek op het zwarte pulcis en, langzaam en statig, schreed Oedi pus, midden iu dien cirkel van licht, naar voren. Het eigenlijke druma niet do tragedie van Sophokles wel te verstaan begon. Achteroenveigens kwamen nu door de zaal over het roode kleed geschre den Kreou, met zijn gevolg, do bode en de blinde Thiresias met zijn gelei- dor die zelfs ook weer tusscheu de dames en heeren door terugkeerde en in de vestibule verdween, eu eik-en keer, aJs zoo'u Grieksche sinjeur ver scheen. keerde het publiek zich om, om zoo goed mogelijk van het spekta kel te kunnen genieteu. In „Zijn Edelachtbare" was bot een kostelijke vondst, toen Nap. de la Mar van ach ter uit de zaai plotseling verscheen iiior in bet strenge, klassieke Uedipus was het een onvergeeflijke tout. Men hoort altijd zeggen, dat do massa's bij Reiniiardt leven en dit is ook waar; er zat bevvegiug oil kracht in die zich daar voor nol pa leis verdringende menigte, wat te nicer «met worden bewonderd, als men bedenkt, dat deze groep gedeel telijk bestond uit ongeschoolde, Huag- sche gymnasiasten en voor allesblijk- baar to gebruiken padvinders. Maar hüO zouden die mussa's eenigen iu- druk op ons kunnen maken, geplaatst als ze waren vlak voor, ja, bijna tus- sc'licn het stalios-imbliek in. Al dat bewogen werd nu onreëel en daar door storend. Do groote, niet te vergeven vergis sing was, dat men deze opvoering, dio voor een circus ontworpen is. in een gewone schouwburg-zaal heeft doon plaats hebben. Wij kunnen ons voor stellen, hoe het voortschrijden van Thiresias en Kreon door een ledig cir cus en liet woelen der menigte m het arena in een vertooning bij Busoh heel anders zouden „doen", maar don' nóg, blijft voor ons deze Oodipus-op- voering een onartistieke daaa. Reeds het begin is geheel in strijd met Sophokles' werk, waarin staat, dat een menigte kinderen eu jongcliu- gen onder aanvoering vun een pries ter met olijftwijgen in de handen zit ten. Trouwens van de bekende trage die is alleen de handeling nog overge bleven de beurtzangen eu zoovele an dere prachtige gedeelten uit het werk zijn geheel weggelaten. Onze aan dacht concentreert zich op het uiter lijke der vertooning, niet op het dra ma. Ook in een circus zal het opko men vun het koor der grijsaards, gaande-op het rythmus van do roffe lende 6 pauken (zie programma) een allervroómdston, cnartisliekon indruk maken, mij deed het aan een open bare gymnastiek les van deu hoer Meijerink denken eu ook in een circus zal dat gelijktijdig zeggen van deu tekst door dit koor wel zeer loei ijk klinken. En wat te zeggen bij deze strak realistische regie-oijvatting van het holle geluid, dat telkens opklonk, als Oedipus met zijn scepter op do marmeren trappenvan hout stampte Ten slotte nog een staaltje van Rheinhardtsche regie, dat voldoende zal auhtoonen, hoe grof en onuestho- tisch deze soms is. Wanneer Jokaste zich gedood heeft, klinkt een hartver- scheurendo kreet achter du gesloten door van het paleis eu onmiddellijk daarop stormen eenige vrouwen luid kermend en gillend naar buiten. Han den wringend loopen zij daar rond op do treden van het puleis on terwijl de oene den dood van Jokasto beschrijft, accompagneert de andere dat verhaul niet haar erbarmelijk gekrijsch. Hel eigenaardige nu is. dut de smart- uitingen dier vrouwen op dat oogen hlik volkomen natuurgetrouw zijn ik heb in Indië herhaaldelijk vrouwen up dezelfde wijze hooien huilen en kermen en dat het toch een zeer leelijken en pijnlijken indruk maakt Het bleek weer volkomen, dat het reeelö. als dit onaesthetisch is, niet op het tooneel kan worden geduld oen tragedie eischt nu eenmaal het sclioone gebaar en het schoono geluid. Hier was dit te meer te betreuren, <i aar de groepeering der vrouwen in de portiek van het paleis op dat mo ment werkelijk een beeld van droefe nis en wanhoop gaf. Uit dit alles zal het mijn lezers dui delijk zijn. dat ik het recht had om in mijn beknopt verslag op gisteren van den Oedipus-moord te spreken. Of er dan niets te waardeeren viel O zeker, de groepeeriugeu waren soms zeer fraai zoo was het naar buiten treden van Jokaste uit het pa lcis, gevolgd door hare maagden, en het langzaam naar voren schrijden om te offeren, zeer indrukwekkend en ook het spel der acteurs en actri ces dwong herhaaldelijk bewondering ai, maar dit redde niet het geheel. Paul Wegener was een dikwijls krach tige Oedipus, die van een zeldzame techniek blijk gaf, maar een groote emotie vermocht zijn sj?el loch niet te wekken, daarvoor was het te veel uiterlijk, te veel „Mache". Van mijn plaats af leek hij met zijn roode pruik ook soms meer op een robuste vrouw met een modem hoog kapsel, dan een Tliebaansch koning. Prachtig, overtuigend en tempera mentvol was Anna Feldhammer als Jokaste, en zeer sterk en krachtig de Kreon van Herrn Ed. von YYinter- 3 te In. Mooie stemmen hadden allen jammer alleen, dat sommigen en vooral Thiresias ze soms zoo mis bruikten. Frans Mijnssen heeft ons onlangs in Do Groene gewaarschuwd, dat wij Max Reiniiardt in Oedipus op zijn slechtst zouden te zien krijgen. Na de voorstelling van gisteren willen wij dat gaarne op zijn gezag gelooven. Als dit niet zoo ware, zouden wij tot de conclusie moeten komen, dut de Berlijners met hun Roinhardt-vereo- ring tijdelijk hun artistieke roer kwijt zijn. J. B. SCHUIL. HET TOONEEL TB AMSTERDAM. Judas Ish. Karioth, Treurspel in 3 lie- drijven van J. L. Wnlch, door de Nederlandsche Tooneelvereeni- ging. Wat betsdkont de titel Voor ©en stuk?... Het halve succes! Dat is weer eens duidelijk gebleken; de llolland- sche schouwburg was stampvol als gold het een première van Hern). Iieijormans. De naam van den sclirij-j ver. Dr. J. L. Walch. den bekwamen criticus van Het Vaderland, heeft het publiek zeker niet naar den schouw burg doen stroorueo, want deze was voor de meeste Amsterdammers im mers onbekend. Maa rde abjecte fi guur van Judas Ish. Karioth kennen wij allen, al noemden wij hem dan ook doorgaans Ishkarioth. De naam Judas prikkelt, maakt nieuwsgierig... en hot publiek komt voor het eerst na maanden in grooten getale naar de komedie om een première hij te wo nen. De heer Walch kan over de ont vangst-van zijn eerste werk tevreden zijn; het succes was zéér groot. Met aandacht is het spel gevolgd en na elk bedrijf moest het scherm viif. zes maal omhoog. Aan het slot klonken luide bravo s en wachtte het publick op den auteur, die zich echter niet liet zien. Zeer zeker mogen de axlis- ten van de Nederlandsche Tooneel- vereeniginer zich een groot deel van dit succes toeëigenen, want er is door verschillende leden en vooral door I.ouis de Vries uitmuntend go- speeld. Doch over het spel later. Judas wordt in dit werk get eekend als een hartstochtelijk, zinnelijk man, die nooit de liefde van een vrouw heeft gekend, omdat hiï van zijn jeugd af door ieder om zijn leolijkheid is be spot. Hij was een paria in de maatschap pij. totdat hij Jezus ontmoette en bij llem den troost eu de zaligmakende liefde vond. Wanneer het druma begint, is Judas dan ook een goed apostel, en trouw volgeling van zijn lieer, doch reeds aan het einde van de eerste acte heeft hij Jezus verraden en verkocht. Zeer zwak leek ons het motief voor deze daad toe. Enkel en alleen om de lief de van Maria Magdalena te vorkrij gen, neemt hij het bloedgeld van Kaja- fus aan. Van een eigenlijke liefde voor Maria en van ihnerlijkon strijd is geen sprake. Judas valt, zoodra hij Maria ziet en do verlokkende stem vun Kajafas hoort. In het tweede bedrijf, dat speelt op den Olijfberg, zien wij de Christenen in wanhoop te zamén, nadat Jezus door de soldaten is weggevoerd. Daar, in dien donkeren treurigen nacht ont moeten Judas en Maria elkander weer. Maria weet niet, dat Judas Jezus ver raden heeft. Zij ziet in hem nog steeds den apostel, den eeci^e, dio naar zij meent zijn Heer trouw is geble ven. Het is één van de treffendste ge deelten van het drama, als Judas' be geerte voor Maria plaats maakt voor reine liefde en bewondering en hij zich door haar zijn zware zonde vol komen bewust wordt, llli wil zijn fout goed maken, hij wil tegenover do Ilooge Priesters getuigen voor zijn Heer. maar dan is liet, te laat, Men gelooft oen verrader niet mee» ea als nij in het dorde bwiriji zijn schuld wil boeten, nme- hij het uun- zieii, lioe Jezus door soldaten uit tiun Tempel wordt go-leid. Judus gevoelt, dat hij voor eeuwig verdoemd is; luj vlucht wee achter den Tempel en w.m neer Kajafas oven later liet bericht ontvangt, dat hot lijk van den afval ligen apostel gevonden is. hoort men ia de verto de kreten van net volk, dat de vrijheid verlangt vun Barahas. Dit is in het kort de Inhoud vun het met veel piëteit geschreven stuk. Ecu tragedie noemt do heer Walch zijn werk, maar oen tragedie is Judas Ish. Karioth niet geworden. Van een innerlijken, grooten strijd hij de hoofd porsonen is geen sprake, ju. er is zelfs geen dramatisch conlliet. Judas vait onmiddellijk m de eerste acte, en do lamste bedrijven geven dan uok siechts zijn verdriet en zijn wanhoop weer. De figuur van Judas Ish. KurwUi is ui deze tooneeibewerkliiweinig m- ic-ressant eu wordt alleen dramatisch door deu achtergrond, dc tragedie van Uethsemané. Die altijd roerende tragiek van het Pussiuiisvorhaal verkluart ook den in druk van luit publiek. Daar was één moment, dat sterk aan een Passie spel deed denken :hct wegvoeren van Jezus uit den Tempel Hier had de re gie zeer veel bereikt. Die treurende menigte, waartusschcu Jezus lang zaam voortschreed, gaf werkelijk een emotie van droefenis en smart. En zeer mooi was daarbij het alleen en verlaten staan van Judas, den uifae- worpene. \Y ij zeiden het reeds er is zeer goed gespeeld. Bovenaan noemen wij Louis de Vries, -die getoond heeft werkelijk in grooten stijl te kunnen speleij. Nog nooit hebben wij don heer Do Vries zóó goed gezien. Prachtig gaf hij den door den menschen bespotten verwor peling weer. Hot tooneel met Kajafas aan het slot van I werd grootsch door zijn indrukwekkend spel. En wat wij niet altijd van Louis de Vries kun nen zeggen, hij was den geheelen avond goed, hij wachtte nu eens niet op de scène fuire. En in zijn zeg gen en in zijn plastiek gaf Louis de Vries superieure kunst Zeer goed was ook vooral in zijn dictie de heer Schwab ais Kajafas, de Hooge Priester. Mevr. Ternooy ApelHaspels was Maria. In de dra matische gedeelten schoot zij soms nog een weinig aap kracht le kort, maar het reine, het geloovige van deze Christin bracht zij z«er mooi naar veren. De heer Chrispiju heeft zich van een nieuwe zijde loeren kennen. Tot nu toe hadden wij hem hïina uitslui tend gezien in jeune premier-rollen; als Ezechiel toonde h'i ook uitmun tend te kunnen typeeren. Wat een prachtige, expressieve kop en wat een mooie figuur! De heer Vun Praag was als tempel wachter wet mat. Een woord van lof voor den heer Van de Poll voor zijn spel in het 3de bedrüf. Over liet geheel was cr van dit stuk zeer veel werk gemaakt. De costumes en de décors een gezicht op den Tem pel te Jeruzalem en den Olijfberg ontworpen door den heer Van de Wall Perné. waren artistiek en mooi van kleur. Jammer, dat eenigx'ii der Christenen zoo onvoldoende waren, dit deed wel ec-ns afbreuk aan het geheel. Maar overigens alle hulde aan de Ned. Too- neelvereeniging, die ons kennis daed maken met dit interessante, oorspron kelijk werk. Zij heeft het groot succes in alle opzichten verdiend. J. B. SCHUIL. (Door omstaJKlighc.i.u eerst heden geplaatst. Red.) Vervolg Gemeenteraad De Voorzitter deelt mede, dat zijn in gekomen le. een verzoekschrift \an M. Verdel eu J. H. Mulder, om een gedeelte sloot aan don Spaarndummerweg te doen dempen en recht van uitgang naar dien weg te verleenen. 2e. een verzoekschrift van do afd. Haarlem der Ned. Vroodvrouwen-ver- eeniging, betreffende het opnemen o.p gezag der vroedvrouwen van te vroeg geboren levensvatbare kinderen, in het St. Elisabeths- of Groote Gast huis. 3e. een verzoekschrift van dezelfde, om haar een lokaal in gebruik, te go- ven ten behoove van een cursus voor vrouwen en meisjes. 4e. een voorstel van den heer W. A. J. v. d. Kamp, betreffeude bet verlee nen van een toelage op het eventueel aan den heer U. J. F. A. A. M. van Goor, commissaris van politie, te ver leenen pensioen. 5. een verzoekschrift van de af- deeling Haarlem vun deu Chrislelijken Bond van Gemeentewerklieden en van de onderafdeeliug 3611 loentew era lieden van de afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksbond, betreffende art. 8 en 14 van het vverkliedenreglement, 6. dat zijn ingekomen: le. een voorstel van den lieer J. H. Bregonje om aan ambtenaren en werk lieden der gemeente, die gehuwd zijn of. ongehuwde kostwinners en wier loon minder bedraagt dan f 1Ü00 per juar of f 26 per week van 1 Nov. af tot wederopzegging een toeslag op hot loon te verleenen (te behandelen bij Punt 10 van den oproepingsbrief.) 2e. een verzoekschrift van de afd. Haarlem van den Ned. Schildersgo- zellcnbond houdende betuiging van in stemming met het verzoekschrift tot wijziging van do verordening op de heffing eener plaatselijke directe be lasting naar het inkomen. c. dat de heer J. O. Kronig heeft bericht niet voor ccn herbenoeming tot directeur van hot Gem. Museum in aanmerking te vvenschen te komen en dat B. en W. In verband daarmede voornemens zijn eerlang ter zak© na dere voorstellen san den Raad to doen. d. dat bet door den heer C. F. L. de Wild hersteld© schilderij van Frans Hals „Regenten van liet Oude-man- nenhuis", weder in het Museum is op gehangen. (In het gedeelte van hei Raadsver slag, dat wij gister nog ii de courant opnamen, staat veriiiaderlliic ge meld, dat do kroon in do hal vnn het Raadhuis voor elect;-' i (cal zal inge richt worden. Dit moet Ju'sl zijn, dol die kroon nipt voor clcrtcio'teU werdt ingericht).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6