NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 29e Jaargang. No. 3712 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. dinsdag u novf mbfr mil a HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R T E N TIN: o j PER DR,E MAANDEN: ^an regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Builen het Arrondissement voor Haanem 1 a' Haai iem van 1-5 tegels ƒ1.elke regel meer 0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der WffiPWc* BlJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing: Franco per post d°or Nederland1.65 50 Cis. voor 3 piaatsingln 4 contant At/.onderlijke nummers0.02'{ V t- r. i j Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37.4 Redactie eo Administratie: Groote Houtstraat 53. ide omstreken en franco per post „0.45 IntercoramuoaalTelefoonnumraer der Redactie600 en der Administratie724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. Drukkerij: Zuider Buitenspaarne IZ. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA~ Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA WOENSDAG 15 NOVEMBER. Vergadering van den Gemeente raad, 1 1/2 uur. Sue. Vcreeniging: Lools-Conccrt, 8 uur. Schouwburg: Opvoering van „Jonk- vrouwe Dc la Seiglière" door de N. V. Het Tooneel, 8 uur. KL Vereenig ng-, Bioscoopvoorstel lingen, 2 en 8 uur. Stadsnieuws Het Tee kencollege „Kunst rij ons Doel" heeft de groote voldoe ning te kunnen berichten, dat door aanzienlijke en uitgebreide medewer king de a. s. Tentoonstelling van mo derne kunstwerken in het bezit van stadgeuooten ter herdenking van hel' 90-jarig bestaan der vereeniging een succes belooft te worden. De verschillende toezeggingen toch, die hebben pluats gevonden, doen een fraaie verzameling van meer dan 120 schilderijen en aquarellen van beken de hed endaagsche kunstenaars ver wachten. De volgende eerste meesters zullen o a. vertegenwoordigd zijn Bastert, Bauer, Breitner, Bosboom, De Bock, Dijsselhof, Josselin de Jong, Israels, Maris, Mauve, Mesdag, Weissenbruch e. v. m. De opening der expositie kan in het begin der volgende week worden tege moet gezien. Gev. Voorwerpen. Terug te hekomen bij J. H. Boota. Leidscbeplein 26, een zweep. R. v. d. Werf. Gr. Houtstraat 102, een portemonnaie. Bureau van politie, een portemon naie. J. Roosen, Smedeslraat 26. een broche. J. Zwart, Gen. Bothastraat 6, een ceintuur. C. M. Nobels, Lnkenslr. 11, een bond. Bureau van politie een handwagen. Bureau van politie een medaille. P Junscn, Gen. Cronjéstraat 40. een taschje. J. Mok, Korte Dijk 9, een schort. E. IInissing, Vooruitgangstraat 126, een armband. H. Bovry, Nassaulaan 43, een hondje. A. van Buuren, Mr. Joostenlaan 12,; een broche. J. Vermny, Aelberisbergstraat 37, een paar dameskousen. Bureau van politic, een huissleutel. V r ij e- en orde-oefeningen. Geslaagd voor 't eetamen te Amster dam do dames G. Kranenburg en 11. C. Hennis te Haarlem, én L van Dij ken Le Sloten. Verlof Drankwet B. en W. van Haarlem deelen, over een komst; g art. 37 der Drankwet, me de, dat is ingekomen een verzoek schrift van J. H. van Wunnik, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet, tot het verknopen van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in het benedenlokaal van het perceel aan de Frankestraat no. 39. Diefstal. Ten nadeele van den aannemer-van- grondwerken J. B. zijn van een werk aan de Lmmukade SO z.g. heikoppen ontvreemd. WERKLOOSHEID. Men schrijft ons Gisteravond hield de Algemeene Hnuricmsche Vereeniging tot bestrij ding der werkloosheid, in het „Blau we Kruis" alhier, haar jaarvergade ring. De Commissie tot het nazien der rekening en verantwoording over 1909—lü 10, bracht bij monde van het lid den heer K. Ooms, verslag uit. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd. Do penningmeester, de heer J. P. van Emmerik, bracht hierna verslag uit over het tijdvak November 1910 November 1911. Tot nazien van deze rekeiiing cn verantwoording werden aangewezen de hoeren O. Ottenbros en A. Prevost. De aftredende bestuursleden, de hoeren J. Hille, J. F. van Emmerik en J. Lingeman, werden bij acclama tie herkozen. In de plaats van den hr. J. IT. Bregonje, die bedankt heeft, werd als nieuw bestuurslid gekozen de heer K. Ooms. De heer P. J. J. Klein werd benoemd als le-Becretaris, in de plaats van den heer J. H. Bregonje. Uitgekeerd zal worden van begin De cember tot einde Februari a. s. Het ledental bedraagt 315. Faillissementen. Bij vonnis van de Arr. Rechtbank al hier dd. 14 November 1911, is in staat van faillissement verklaard. L. Koene, arbeider, caféhouder en koopman, wonende te Westzaan. Rechter-commissaris Mr. H. van Loghem de Josselin dc Jong. Door de Arr. Rechtbank is bij von nis van 14 November 1911 gehomolo geerd het accoord van 35 pCt. in het faillissement van J. G. Th. Kupers, loodgieter te Heemstede. Aanbesteding. Hedenmorgen te 11 3/4 uur is door B en W. dezer gemeente ten Raad- huize in het openbaar aanbesteed Het. verbouwen en uitbreiden van het bestaande schoolgebouw van de school voor gewoon lager onderwijs N 6, aan de Tempeliersstraat en den Koninginneweg. 26 biljetten waren ingekomen, waarbij één van onwaarde. Ingeschreven >s door Firma W. A. van Zantente Haarlem, voor ƒ21800. II. Stiphout en J. Philips, te Haarlem, voor 25480. J. Miezerus, te Haarlem, 23760. P. A. Neellssen. te Haar lem, voor 25777. Winnubst, te Haarlem, voor 25573. D. Oud en P. Scheepbouw, te Zaandam, voor 28557. Martens en Zoon, te Haar lem, voor 23700. J. T. Bakker, te Haarlem, 23780. Bakker en J. Breevoort, te Haarlem, voor 23600. A. van Emmerik, le Haarlem, voor 24460. Gebr. A. M. en D. Joustra. te Haarlem, voor 23974. W. Saeijs, te Haarlem, voor 24297. Nederkoorn, te Haarlem, voor 24630. Firma M. van Ommeren, te Haarlem, voor 24450. F. L. Smit, te Haarlem, voor „23275. J. E. A. Kaub en Bierboom, te Haarlem, voor 24999. N. Felix, te Amsterdam, voor 22363. J. P. Wegman Ilzn., le Bloe- mendaal, voor 23200. P. de Lugt, te Haarlem, 24920. W. Hoek, te Haarlem, voer 26140. C. de Hollander, te Haarlem, voor 24350. A. N. Cornelisseu, te Haar lem, voor 23832. G. L. Zandvoort te Haarlem, voor 23900. J. N'. van der Vlerk, te Haar lem. voor 24350. T. M. van Deursen, te Haar lem, voor 23640. Ili hooger beroep. G. K.. te Haarlem, die door de Arr. Rechtbank alhier ter zake van diefstal is veroordeeld lot 4 maanden gevan genisstraf, is van dit vonnis in hoo ger beroep gekomen. Kamer van Arbeid, lieden had de verkiezing plaats van een lid-patroon van de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven. De uitslag was als volgt Van de 139 kiezers hadden er 32 gestemd. Hiervan kreeg de heer A. A. van Zanten, metselaar alhier, er 30. Op do heeren W. A van Zanten en C. Breroo waren elk één stem uitge bracht. Gekozen is dus de heer A. A. van Zanten. Do verkiezing had plaats voor de vacature-W. A. van Zanten. Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Onderwijs. Bij Kon. besluit van 30 October 1911 No. 35, is aan den eervol ontslagen onderwijzör aan de O. L. school al hier, den heer F. Warïnga, een wacht geld verleend van f 860 's jaars. Aanbesteding. Bij de heden gehouden aanbeste ding van het verdiepen en verbroe den van oeno vaart van de losplaats aan den Molenwerf af tot in liet Spaarne, is ngeschreven door: G. Driessen, te Heemstede, voor f 2592. C. Polderman te Schoten, voor f 2930. L. Gort te Haarlem, voor f 2815. A. Goossens te Haarlemmermeer, voor f 1570. B. v. Groningen te Haarlemmer meer, voor f 1179. Het wérk is aan den laagsten in schrijver gegund. Aanbesteding. Bij de heden gehouden aanbeste ding van het ophalen en verwijderen van haardasch, huisvuilnis en heer gedurende de jaren 1912, 1913 en 1914 is ingeschreven door: A. van der Linden, te Heemstede, voor f 3150. R. de Jong, te Heemstede, voor f 2480. L. van Bakel, te Heemstede, voor f 3631.40. Gunning aangehouden.- HAARLEMMERMEER. O. L Onderwijs. Naar aanleiding van het feit, dat op 1 April 1912 de kinderen uit deze gemeente niet meer op de openbare lagere school te Aalsmeer worden toegelaten, zal door die ouders, ge steund door meerdere belangstellen den, een adres nan den Raad dezer gemeente worden gericht, inhouden de het dringende verzoek, in de om geving van „Ringdijk bij Aalsmeer", zijnde dén van de volkrijkste buurt- sohap|>en uit deze gemeente, eene nieuwe gemeenteschool te stichten. Hooger beroep. Op Woensdag 22 November e.k. zal voor het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep worden behandeld de zaak tegen M. v. i. Walt, alhier, beklaagd van het veroorzaken van dood door schuld, namelijk het dood schieten van zijn mede-arbeider H. Verbeek met een jachtgeweer, waar voor hij door de Rechtbank te Haar lem tot 9 "maanden gevangenisstraf erd veroordeeld. IJMUIDEN. Uitbreiding Visscherijvloot. Door de heeren J. Boon c, s. is aan gekocht de Engelscho stoomtrawler •CJydc II L 425. Door den storm. Alle binnengekomen sloepen heb ben hevig geleden door de jongste stormen. De Willielmina M D 6. de Burgemeester Meys M D 7 en de Dim- meleu P K 19 hadden ernstige dok- scliado en ingeslagen scheepsbooten. Nieuwe kraan. De nieuwe kraan aan de Zuidzijde der Vissclunshaven is* gereed geko men en m dienst gesteld. Aan het lieden verschenen jaarver slag omtrent liet beheer van do Vis- schershaveu te IJmuiden over het jaar 1910, wordt ontleend, dat het af- gelooperi jaar voor den voor- naamsten tak van het visscherljbe- dr ij fdo stoomtrawlvisscherij, tot de zeer gunstige jaren gerekend kan worden. Niet alleen toch kon, in tegenstel ling met het vorig jaar, toen een sta king der visschers gedurende ruim een maand'een zeer schadelijke stag natie veroorzaakte, het bedrijf het ge- heele jaar door onafgebroken wo'r- den uitgeoefend, maar bovendien wa ren, vooral op de Noordzee, bijna ge regeld flinke vangsten te bemachti gen, wat, gevoegd bij een over het algemeen vaste markt, oorzaak werd, dat de meeste reederijen zeer bevre digende totaal-besommingen verkre gen. Hierbij kwam nog, dat door de, in vergelijking met de voorafgaande jaren, zeer mat ge kolenprijzen, de espldt tatf.e belangrijk voordeeliger kon geschieden, zoodat in vele geval len behoorlijke, soms zelfs betrekke lijk hooge winsten konden worden behaald. Een drietal nieuwe reederijen wer den opgericht en twee der beslaande uitgebreid, zoodat de vloot met een zestal schepen vermeerderde. Eén schip ging verloren. Bij Kon. besluit is aan den heer D. de Ridder, commissaris van politie, vergunning verleend tot het aanne men der versierselen van officier der orde van de Zwarte Ster. hem door den President der Frausche Republiek geschonken. Met ingang van Februari 1912 wordt de heer J. M. Duintzer, surnumerair der posterijen en telegraphie te IJmui den, overgeplaatst naar Rotterdam. Binnenland LANDARBEIDERS. Vanwege de Kon. Nederl. Land bouw vereen iging zal ér een grond g onderzoek worden ingesteld naar de inkomsten en uitgaven van den Ne derlandse hen landarbeider. Twintig van deze arbeiders, over liet geheele land verspreid, zullen worden uitgo- noodigd, onder leiding en toencht van een deskundig raadsman en to gen behoorlijke belooning voor de moeite, van 1 Januari tot 31 Decem ber 1912 nauwkeurig aan te teokenen alle ontvangsten en uitgaven en alle op geldswaarde geschatte producten, die de huishouding uit het bedrijf ontvangt. Op die wijze denkt men te weten te komen het loon .n geld, het loon in natnra en de inkomsten geno ten uit het arbeidersbedrijfje naast do gespecificeerde uitgaven. OUD-KATHOLIEKEN. Onder leiding van den heer Jan L van Os, voorzitter van de Oud-Kath. Vereenigi.ng Petrus Buys, hield Zon dag j.l. te Amersfoort deze vereeni- ging haar jaarvergadering. De vergadering was goed bezocht. Onder de aanwezigen wei-den opge merkt de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. G. Gul, de president van liet O. K. Seminarie, professor F. Ren- ninck en professor C. Wyker. Van de andere bisschoppen en professoren waren berichten van verhindering en sympathie ingekomen. Aan den bis schop van Haarlem, Mgr. Dr. J. J. van Thiol, wegens ongesteldheid af wezig, werd een telegram gezonden, dankend voor gezonden zegebede, en herstel toevvenschend. Zoowel ter vergadering als bij de daarop gevolgde reünie en diner heerschte een uitstekende geest. Uit het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den beer G. A. Spit, bleek, dat men zeer tevreden was over den vooruitgang in het af- geloopen jaar. Het aantal aangeslo tenen was meer dan verdubbeld. Et was hard en met succes gewerkt. Vermeld werd o. a.. dat te Nijme gen voor andersdenkenden een opeai bare godsdienstige lezing gehouden was, een tweede aldaar binnenkort zal plaats hebben en men bezig was, zulke bijeenkomsten voor te bereiden en in te rich ten op nog twee andere plaatsen. Als een uitstekend middel, om Oudr Kath. beginselen te verspreidon werd genoemd het plaatsen van adverten ties in verschillende dagbladen, aan biedend gratis toezending van inlich tingen over Part. Royalisme en Oud- Kalholicisme. Men had daarmee nog al succes gehad en men besloot, er negenmaal zooveel geld voor uit te geven. De rekening en verantwoording, sluitend met een batig saldo van 1123, werd goedgekeurd, alsmede dc begroeting, die in ontvangst en uit gaaf aangaf 1400 tegen 300 in het vorige'j aai1. LIEFELIJK 1 In den nacht is in het ziekenhuis te Rotterdam ter verpleging opgenomen een koopman uit de Scboterbosch- straat Bij een vechtpartij heelt een vrouw hem uit tegenweer een ketel met heet water over het hoofd gegooid, waardoor de man ernstige brandwon den aan hoofd en armen kreeg. PROF. VALETON. Prof. dr. J. J. P. Valeton, hoogleer- aai- in de Godgeleerdheid te Utrecht, is ernstig ongesteld. Tot April is hem verlof verleend. EEN STEEKPARTIJ. Onder Raamsdonksveer is Zaterdag avond zekere De W. uit Made zoo ern stig met een mes gestoken, dat men voor zijn leven vreest. Twee personen zijn gearresteerd. ZAKKENROLLERS. Te Gorinchem zijn gisteren op de St. Maarten-paardenmarkt onderscheide ne personen hun portefeuille met bankpapier kwijt geraakt PROGRESSIEVE BELASTING. De Gemeenteraad van Grootebroek heeft besloten een progressieveu hoof- delijken omslag in te voeren. De pro gressie, te beginnen met 1.4 pCt., zal stijgen tot 3 i 3 1/2 pCt. BRANDEN. Eon zware brand is gisteravond omstreeks kwart over vijl uitgebro ken in het pakhuis van den glaslian- dcl der firma Breukhoven Jr. en De Broekert, aan de Goudschestraat te Rotterdam. De brand »s ontslaan, doordat een knecht met een peiro-1 leumlamp achterover van een ladder viel. De brandende petroleum uit de gebroken lamp deelde zich mee aan pu-kstroo, dat in het magazijn op den vloer lag, en in een ommezien Stond het geheele achterste gedeelte van hot magazijn in lichtelaaie. Een groot gedeelte van het glaspak huis brandde geheel uit. De schade woixlt door verzekering gedekt. 'T GROENSCHANDAAL TE LEIDEN. Mr. G. Hertenbout v. d. Sluys le Almelo, vader van een student en zeil eerelid van "t corps, schrijft in de N. R. CrL een open brief aan den Se naat der Leidsche Universiteit, waarin hij betoogt, daj de openbaarmaking van de berisping van den Rector Mag nificus z. i. moet geweten worden aan 't verlangen van het bestuur om pro paganda te maken ter bestrijding van den groentijd. LEELUKE VAL. Te Grootebroek is Zondag de dienst bode van den pastoor, die eerst sedert een paar dagen van Heinkenszand naar die plaats was verhuisd, in den kelder gevallen en bewusteloos opge- Gisteren is zij aan de gevolgen van den val overleden. DE DUURTE. Door een commissie benoemd uit 12 vereenigingen op postaal gebied, is een audiëntie aangevraagd bij den Minister van Waterstaat tot het aan bieden van een petitionnement Hierin wordt gevraagd om een algemeene loonsverhooging wegens duurte der levensmiddelen. Hel is door 7876 personen getce- kend. Pers-Overzicht HET LEIDSCH SCHANDAAL „Het Huisgezi n" schrijft: De aanleggers en bewerkers van 't Le.dscho ontgroenmgsschundnal heb ben een eerste vonnis ontvangen. Het is de rector-magnificus der Leidsche hoogeschool, die in krasse woorden hun „weerzinwekkend en lichtschuw bedrijf" heeft veroordeeld. Mag het bij dit ééne vonnis blijven? Mogen de pl clrt gen, ind en de jus titie geen termen kan vinden om hen te vervolgen, er met de berisping van den rector magnificus afkomen?' Moeten zij niet van de universiteit worden weggejaagd, d e zich op de grofst mogelijke wijze hebben ver grepen aan de a el der jongeren, zoo- uls de rector-magn ficus zich uit drukte? Kunnen deze misdadigers die, aan den goeden naam onzer hoogeschool in wijden omtrek schade berokkend" hebben, straks als gepromoveerden dier hoogeschool de maatschappij in gaan? De hoogeschool heeft hier een plicht te vervullen, een harden maar dwin- genden plicht. Blijft zij n gebreke, dan komt de schande ook op haar neer. Wat thans zonder genade vallen moet, dat is de groentijd. Rechtszaken UIT DE STAKINGSDAGEN TE AMSTERDAM. Men meldt ons: De vierde kamer der Amsterdam- sche Rechtbank veroordeelde heden tot twee jaar gevangenisstraf met af trek van 2 maanden preventief (de eisch was drie jaar) Meijndert Storm en G. J. Vos, wegens vrijheidshe'roo-" ving van een werkwillige zeeman op 18 Jut. 1.1. in perceel Geldersche Ka de 65, dat n gebruik was bij het Sta- kingscornilé van den Zeemansbond. Van de ten laste gelegde mishan deling werden zij bij gebrek aan lx>- wijs, vrijgesproken. DOMELA NIEUW EN HU IS VEROORDEELD. De Amsterdamsche Rechtbank doeA uitspraak in de zaak van den heer en mevrouw W. tegen den lieer Dome in N euwenhuis, van wien op grond van een beleed gend artikel in het blad „de Vrije Soc alist" wérd ge vorderd een schadevergoeding van f 17.500 tot vergoeding van materieel© schade en van f 10.000 tot betering van het nadeel in eer en goeden naam geleden. De eisch wc-rd gedeeltelijk toegewe zen. De moreele schade werd op f 3CK gesteld en de materieele schade moet bij staat opgemaakt worden. Sport en Wedstrijden VLIEGEN. WEER EEN ONGELUK. Men meldt uit Toulon, dat de vlie ger Brin de Jenc, die met zijn vlieg tuig opgestegen was, om reclame-bil jetten onder de menigte te versprei den, het ongeluk had een pak biljet ten te laten vallen op den motor, waardoor er iets haperde en het toe stel viel. De vlieger kwam. zwaar ge wond en met gebroken vliegtuig, of het dok van een school terecht. HOCKEY. HAARLRMSCHE HOCKEYBOND. Voor den Haarlemschen Hockey- bond zijn Zaterdagmiddag de volgen- gende wedstrijden gespeeld Musschen IV—Bloemendaal I 0—17. Haarlem 11—Musschen III 1—0. Bloemendaal II—Haarlem 111 7—5. SCHAKEN. CAPABLANCA TE PARIJS. Capablanca heelt Zaterdagavond in de salons der Automobileclub de Fran ce simultaan gespeeld tegen 40 sterke Fr.-msche spelers. De Cubaan won 37 partijen, speelde er 2 remise en ver loor er slechts eén. tegen den Russi schen student Hostie Salomonoff. HAARLEMSCHE VOETBALBOND. le Klasse. P. J H. V. V. II 2-1. II. V. V. neemt in de eerste helft van don wedstrijd de leiding, maar Prinses Juliana weet gelijk te maken door een moo'. schot van haar rechts half, zoodat de stand 1—1 is. De P. J.'ers vallen daarna onstui mig aan, en ten slotte g.lukt het hun middenvoor om een hard schot langs den H. V. V. -doelman te zenden (2—1) H. V. V. kan niet gelijk maken, waar-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1