NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD, 29e Jaargang. No. 3715 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. VRIJDAG 17 NOVEMBER 1911 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN A D V E R TE N TIN: PER DRIE MAANDEN: ^'an regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cis. Buiten het Arrondissement Voor Haarlemf 1.20 yv Haarlem van 1—5 iegels /l.elke regel meer ƒ0.20. Reclames 30 Cent per regeL Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der Bli Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente)1.30 j j»üïr&^L\V Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing; Franco per post door Nederlandl.oo //*T üSgyi 'j 50 Cts. voor 3 plaatsingen a contant GauSX Zondagsblad, 'voor'Haarlem' I 037't Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 53. de omstreken en franco per post 0.45 Intercom ra u naai Telefoonnummer der Redactie600 en der Administratie 724. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur J. C. PEEREBOOM. O&j Drnkkerij: Zuider Buitenspaarne 12. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA Warmoesstraat 7678. Amsterdam. Teiephoon interc. 6229 DIT NÜMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AtiENDA ZATERDAG V NOVEMBER. Schouwburg: Opvoering van „Me tier Alphonse," 8 uur. De Kroon: Tweede Zalsmanavond, 8 uur Soc. Vereeniging: Propaganda- feestavond der Haarl. Geh. Onth. Ver eeniging, 8 uur. KI. V?r>eruging: Bioscoopvoorstel ling. Biosc. Theater, Gr. Markt: Voor stelling, 2 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vindon onze lezers con artikel ,.Ons Muziekkorps" in do rubriek Om Ons Hoen. MJTS-SPAARBANK TE HAARLEM. Men schrijft ons Het Bestuur der Nuts-Spaarbonk heeft een aantal stalen spaarbusjes doen vervaardigen, wclko het thans kosteloos ten gebruike geeft. Reeds eenige jaren geleden is de 'invoering van spaarbusjes overwogen, doch met het oog op de toen op han den zijnde reorganisatie is men niet tot de daad overgegaan. Nu de reor ganisatie inmiddels een feit is gewor den, is met de invoering niet meer gedraald, vooral ook omdat door do meerdere voeling, die de Spaarbank door haar dagelijksche openstelling met het sparend publiek heeft verkre gen, haar te duidelijker is gebleken dat zij den Inleggers met de spa busjes zeer zui kunnen genei Want, ai kan men bij de Spaarbank volgens haar reglement inlagen van 1U cent afdoen, in de praciijk blijken die kleine inlagen minder voor te ko men, dan wel mag worden verwacht. Daarentegen komen inlagen van b.v. 12,50 en f 5 veel moer voor. Derge lijke bedragen worden echter maar r.iet zoo in eenmaal ter zijde gelegd, dcch dikwiils bij stukjes en beetjes sa mengebracht en thuis bewaard, tot dat zij het bedrag vormen, dat do moeite van een wandeling naar dc Spaarbank loont. Het is daarom van groot belang, dat allen, die op deze wijze sparen, een behoorlijke bewaarplaats hebben, liet spuarbusje voorziet in die behoef te. Uiterst solide van sumenstelling en gemakkelijk weg te bergen, biedt het groote voordeeleu boven de beken de spuarkous en oudere niet ultijd even betrouwbare bewaargologenlic- dcu. En een andere eigenschap van het busje is, dat het een uitstekend mid del is om de kleine bedragen, die an ders zoo gemakkelijk door de vingers glippen, te behouden. Het busje slaat altijd gereed en moedigt aan tot het ter zijde leggen van ook het kleinste geldstuk, dat, op zich zelf onbetceke- nend, met anderen een sommetje vormt, dal niet zonder beteekenis is. Slechts 1 ceut per dag in het busje geeft na 5 jaar met rente een bedrag vun 19.17. Men ontvangt bet busje gesloten do Spaarbank behoudt den sleutel. Zoodra men over den inhoud van liet busje wil beschikken of het gespaarde reuk-revend maken door het op zijn boekje t" doen bijschrijven, kan men dagelijks het busie aan de Spaarbank doen openen. De busjua worden kosteloos ten ge bruikt» goreven, doch als regel geldt, dat icde:, die een busje weuscht, een kleine waarborg moet stellen, dat hij het busje ui ongeschonden slaat zul teruggeven. Hij moet daarvoor op een Spaarbankboekje I 3 den kostenden prijs van hel busje hebben staan, Welk bedrag hij niet kan opvragen, zoolang hij liet busje in bruikleen beeft. Da lente over de 3 blijft hij na tuurlijk genieten. RAMP TE BRUINISSE. He ten is <1- or .t<? Haarlemsche U»o- neelvcreou.g ng Jacob van Lenirep voor do noodlijdende bevolking t« Bruinisse aan onzen burgemeester de opbrengst der wekiacEgheidSuitvoe- ring, gegeven door de veroonigYng, namelijk i 190.44 1/2, afgedragen. DE SC.IOPTICON OP DE LAGERE SCHOLEN. V o hebben al medegedeeld, dat voor do lagere scholen hier ter stede van gemeentewege drie lichtbecklcu- toestelion zijn aangeschaft. Zater dagavond zal de heer M. Zwortser voor de hoofden van scholen het ge bruik dezer toestellen demoiwrlreeren. - RIGOLETTO. De Nod. Opera van het Rembrandt- theater speelde gisteravond weer in den Schouwburg voor een vrij talrijk publiek. Ditmaal was Rigoletto aan do orde Verdi's nog steeds gaarne gehoorde opera, waarin vooral de drie voornaamste rollen zoo volop ge legenheid hebben hun „Italiaansche" zangkunst to toon en. Het mag gezegd worden, dat die drie hoofdrollen uit stekend bezet waren. Zoowel de jonee tenor Morrison (Hertog van Mantua) als zijn oudere partners mevr. Enge len (Gilda) en Orelio (Rigoletto) gaven in spel en zang wat men gerust mees terwerk mag noemen. De tweede rol len Madeleine, Johanna, Monterone en Sparafucile, waren mede zeor be vredigend bezet door dc dames Ro- dain, Mathijsse en de hoeren Hubert en Nieuwenhuizen, torwijl een vol doende achtergrond werd gevormd door do heereu Alexanders (Marcello), Leeuwin (Ccprauo) en Bogaarden (Borsa). Het weibezet mannenkoor kweet zich van zijn taak met keruach- tigen klank en lofwaardige toon- en maatvastheid. Voeg hierbij het zeer goede werk van ons Stedelijk orkest en go hebt de muzikale factoren bij een. die beheerscht door de krach- tigo hand van een geroutineerd en artistiek dirigent tot een bevredi gend totaal-effect moeten vooren hoedanig resultaat hier dan ook, tot herhaaldelijk blijkende voldoening der aanwezigen werd bereikt. Maar wat ik zeggen wou wordt het nu langza merhand "een tijd om weer eens aan wat nieuws of, Laat ons dan zeggen, inindar ouds to gaan denken PHILIP LOOTS. Turcollect e. Dczc'r dagen zal weer de jaarlijk- sche turf collecte, door het R. It. Pa rochiaal 'Armbestuur alhier uitge schreven, gehouden worden. Algemeen Belang. Gisteravond hield het HaarL On derling Ondersteuningsfonds Algem. Belang zijn gewone halfjaarlijksche ledenvergadering. Uit het financieel verslag van den penningmeester bleek, dat de in Mei vastgestelde verhooging van uitkee- ring bij ziekte kon voortgezet worden. Besloten werd in het vervolg slechts eenmaal per jaar in de maand No vember een ledenvergadering to hou den. De aftredende bestuursleden, de heeren Stleltiens, Joustra, Lingeman en Smit werden allen herkozen. Voor Zondagsrust. Door de Haarlemsche Slagersgezel- lenvereernging Ons Belang"', is een circulaire verspnod waarin wordt aangedrongen om vooral het vleesch op Zaterdag te koopen, waardoor ook de slagersgezellen des Zondags kun nen vrij hebben. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Aan het ons thans gezonden verslag dor vergadering van de Kamer op Dinsdag 7 Nov. onlleonen we: Ingekomen was een brief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken tc Snoek, waarin zij mededeelt, dat zij adhaesie heeft betuigd met het adres der Haarlemsche Kamer aan de Tweede Kamer der Stalen-Genoraal inzake bot outwerp-Tariefwet. Ook was ingekomen een circulaire van den Directeur-Generaal van den Arbeid, waarin hij er aan herinnert, dat in het vervolg in fabrieken en werkplaatsen .waar één of meer jeug dige personen, één of meer vrouw'en of wel meer dan negen mannelijke per sonen van 17 jaar of ouder, arbeid verrichten, op de arbeidslijst moet worden vermeld het uur van aanvang on dat van het einde van den dagelijk- schen werktijd en van alle daartus- BChen gelegen rusttijden van alle werkzumen. (Dus ook van de mannen onder dan 17 jaar.) Door mannelijke personen van 17 jaar en ouder mag echter ook op an dere uren gewerkt worden, dau de lijst aangeeft, mits van die afwijking boek gehouden en ieder kwartaal daarvan een opgave wordt gezonden aan het districtshoofd der Arbekls-inspectie. Voor bepaalde bedrijven kan vrijstel ling worden verleend, geheel of gedeel telijk, van het invullen der uren op do Arbeidslijst. Bij de rondvraag merkte een der le den op, dat thans vier treinen, rich ting Brussel en Parijs .Haarlem voor bij loopen, zoodat men óf eerst naar Den Haag óf eerst naar Amsterdam moet, hetgeen üpder sommige omstan digheden veel ongerief veroorzaakt. Besloten werd de aandacht der Hol- landschc Spoorweg-maatschappij hier op te vestigen. EMIGRATIE-VEREENIGING. Verscheidene werklieden uit Haar lem trekken naar den vreemde, in het bijzonder naar Duitschland, wan neer ze in onze stad geen werk kun nen vinden. Hoewel dit verschijnsel zich in tijden van aJgemeene werk loosheid en seizoenslapte het meest voordoet, wordt het 't gelioele jaar door, zij het in mindere mate, waar genomen. Daar velen er eerst toe overgaan, zieti voor den arbeid beschikbaar te stellen, die over de grens verkrijg- baar is, wanneer zij hier reeds ge- ruimen tijd zonder werk zijn ge weest, ontbreekt hun meestal het geld voor de reis en voor bet onder houd gedurende de eerste dagen van hun verblijf in den vreemde, terwijl bovendien h$t gezin vaak zonder eeni- ge inkomsten achterblijft. Zij wen- den zich dan om hulp tot particulie ren, die in hun persoon of gezin be lang stellen tot nhil an tropische in stellingen, of tot lichamen van open bare of kerkelijke armenzorg. Vaak niet te vergeefs. „Het is beter", zoo wordt er gedacht en o. i. terecht, „dat een werkman, al is het dan maar één, twee, drie maanden in het buitenland zijn kost v e rd i e n t, dan dat hij hier dien tijd van giften en gaven moet leven." Dit verstrekken van reisgeld ge schiedt tot" dusverre echter veelal zonder eenig systeem vaak zonder dat de gever weet lo. Of de werkman over de grens arbeid zal vinden 2o. Of hij voor dien arbeid ge- scliikt is 3o. Of hij verondersteld mag wor den, genoeg energie te bezitten, om zich door de eerste moeilijke wek on heeti te slaan 4o. Of hij ook bij anderen om reis geld heeft aangeklopt en gehoor go- vonden. Het zou daarom nuttig en noodig zijn, dat alle personen en lichamen in Haarlem, die in deze zaak belang stelling toonen, zich vereenigden tot een® instelling met uitvoerende com missie. Daartoe is Donderdagavond, op initiatief van den voorzitter en den secretaris der Gemeentelijke Arbeids beurs, eene bijeenkomst gehouden door de heeren Mr. D. H. Andreae, C. 11. M. Caminada, P. II. Craandïjk, J. Gerritsz, J. H. Kersten, A. J. II. baron Van Lynden, 0. Schöuhuth en C. Sorgdrager, waar besloten is tot oprichting van cene vereeniging met uitvoerend comité. Het doel der vereeniging is samen werking en ordening te brengen in hot verleenen van steun en voorlich ting aan arbeiders en him gezimien, die werk over de grens hebben ver kregen. OPENING VAN HET VREDESPALEIS. De redacteur van het Tijdschrift der Maats, van Nijverheid, de heer G. S. de Clerrq, schrijft een artikel in het laatstverschenen nummer ter aanbeve ling van een feestelijke wijze van ope ning van het Vredespaleis in 1913. Hij stelt zich voor, dat bij die gele genheid allerlei gemeenten in Neder land naar voren zouden komen met speciale plaatselijke tentoonstellingen: Delft en Gouda met aardewerk en ge schilderd glas, Haarlem met oude kunst en bloemen, Rotterdam ver keersmiddelen, Leeuwarden volks kunst .andere steden met sport, enz. Dat zal, met congressen, vreemdelin- gen trekken, die hun aandacht door het Vredespaleis op Nederland geves tigd zien. Eigen schuld. Gisterenmiddag 4 uur hingen een paar schooljongens achter aan een wagen, welke op den Schoterweg reed, met hun voeten op de veeren. Waarschijnlijk was de klep niet goed gesloten, ten minste plotseling sloeg deze open, en vielen de jongens ach terover op de straat met hun hoofd op de steenen. Een er van bleef een oogenblik ver suft liggen, doch na door den ander, die blijkbaar mets deerde, opgehol pen to zijn, werd hij door dezen naar huis gebracht. Zie vervolg Stadsnieuws onder laatste berichten. Uit de Omstreken SCHOTEN, Het Schotensche Dilettanten corps, onder le ding van den directeur, den heer E. Stend, zal a.s. Zondagavond een muziekuitvoering geven in het gesticht Duin en Bosch te Casiricum. BENNEBROEK. Het doodvonnis van een 15-tal bi-o men in het midden van do Benuebroe- kerlaan is geveld. In do volgende week zullen zij worden gerooid. De R. K. tooneelvereentging „Nut en Genoegengaf voor een volle zaal een looneel uitvoering in het vereeni- gingsgebouw. Het tooneelspel „Mis kende trouw" verwierf veel applaus. Na de pauze werden een blijspel on voordrachten gegeven. Een herhaling van de uitvoering heeft no« een paar maal plaats. HAARLEMMERMEER. Aanhouding en opsporing verzocht. Door don burgemeester dezer ge meente wordt de opsporing en aan houding verzocht vari een persoon, wiens naam onbekend is, doch die gewoonlijk genaamd wordt ,,Jnap". Hij is eenige dagen in dionst ge weest bij den vrachtrijder Jansen, te Hoofddorp en heeft aldaar vermoede lijk een rijwiel ontvreemd op 6 No vember 1.1. Dit rijwiel is reeds door de politie opgespoord. Het signalement van dezen man is als volgt ouderdom ongeveer 27 Ja ren, tamelijk lang, donker haar, don ker uitzicht, heeft geen knevel of baard en spreekt met een zwaar stem geluid. Hij was gekleed in een donker bruin geruit colbertcostuum, grijze jockeypet, lichtgrijze sokken en zwar te rijgbottincs. Wijl de verdacht© zelfs aan zijn patroon nimmer zijn juisten naam heeft willen opgeven, wou-dt veron dersteld, dut hij nog wel meer op zijn kerfstok heeft. Vermoed wordt, dat „Jaap" zich in deze omgeving ophoudt. Eindelijk terecht. Naar wij vernemen is thans, na ruim 14 dagen „geschut" te zijn, de eigenaar van een koo komen opda gen, welke koe onbeheerd rondliep aan den Gcnicdijlt binnen deze ge meente. Ondanks de vele publicaties, die daarvan va.n gemeentewege waren gegeven, duurde liet toch nog vrij lang aieei de eigenaar, de landbou wer P. Z., die er toch mot op verren afstand vandaan woont, zijn eigen dom vermiste. Slochte wegen. Hoewel over het algemeen de toe stand van de wegen ui dezen polder niets te wenscheu overlaat, kunnen we niet nalaten eens te vermelden, dat de Kruisweg van den Aal:iieor- derweg af tot aan den ringdijk se dert langen tijd in een toestand ver keert, zóó slecht, als we dien uimmear te voren gekend hebben. We bekla gen de fietsers, die zoolang, vooral in het duister, dezen weg moeten berij den, gezwegen nog van de voerlie den, die met hunne voertuigen dezen weg moeten pas see ren. Laten we maar hopen, dat er spoe dig eenige verbetering moge komen 1 ZANDVOORT. Donderdagavond werd alhier de eerste gezellige bijeenkomst gehou den van de „vang mijn-katneraad- beweging". De vang-mijn-kameraad- bewegiug is naar hier overgebracht door ds. J. Patterson uit Belfast en heeft de geheel-onthouding ten doel. In Groot-Brittanlë en Ierland heeft deze beweging in anderhalf jaar ruim 150.000 menschen tot de Christelijke Nuchterheidsbeweging mogen leiden. Medewerking voor deze avonden heb ben toegezegd: Ds. Posthumus MeijJes de heer J. Schuhmacher, en mej. Schoppen, allen alhier. De bijeenkom sten worden voorloop.g gehouden 16 en 30 Nov. en 14, 21, en 28 Dec. e.L, 's avonds te 7 uur in Ons Huis. Vanwege de Clir. Jongelings-veree- niging Eendracht maak Macht wordt heidenavond een lez.ug gehouden^ waarin als spreker zal optreden de hear J. Ph. Marmelslem uit Amster dam, met het onderwerp: „Sociaal niet Sociai.sl' Binnenland VRIJE UNIVERSITEIT. Voor een nieuw gebouw werd f 5000 van een onbekenden gover ontvangen. Men herinnert zich misschien dat toe gezegd werd met dezen bouw te be ginnen zoodra f 50,000 zouden ontvan gen zijn. Door deze laatste gift is men nu reeds de I 40.000 genaderd. AMSTERDAMSCli STUDENTEN CORPS. Gistermiddag is in de algemeeno vergadering van het A. S. C. geinstal- l«rd do Senaat, die het bestuur over het studentencorps zal voeren gedu rende het Jaar waarin de Lustrum feesten gevierd zullen worden. De Se naat heeft zich als volgt samenge steld. H. F. van Leeuwen, rector; C F J. M Gosefing, ab-aclis; D. P. C. de Hoop Scheffer, assessor I; L. Gras veld, assessor II. EEN MILITAIR INBREKER. Nnar het Huis van Bewaring te 'r Gravenhnge is de kanonnier K. van het 3de regiment artillerie te Gorcum overgebracht, teneinde voor den krije-sraad terecht te staan. Hij werd verdacht in den nacht van 8 op 9 Oct. jl. op hei bureau van den adjudant- onderofficier in de Willemskazerne te hebben ingebroken. De dader heeft volledig bekend. DE VROUW IN HET NOTARIAAT. Dezer dagen is voor bet derde ge deelte van het notarieel Staatsexa men geslaagd mej. H. C. Tadema, uit Arnhem. Zoover ons bekend, is dit de eerste dame, die d.t examen heeft afgelegd. STR00PF.R EN JACHTOPZIENERS. Men meldt uit Tilburg, dat in de nabijheid dier stad een witdstrooper. Robben genaamd, gescholen heeft op de surveilleerende jachtopzieners Van Olderen en Van Dijk, zonder lien te treffen. Robben is gearresteerd. TERUGGEKREGEN. Een inwoner van Katwoude (N.-H.) bevond zich in een hotel te Volen- dom, en miste opeens f 3500, die hij bij zich had gehad. Don volgenden dag werd hij in de Pastorie ontboden, en kreeg de ge heel© som terug. BRANDEN. Gisteren is an de Beemster aan den Jisperweg do onbewoonde boeren- plaats verbrand van Rt. Noonie. Alles was verzekerd. EEN BOSCH OVER 'T IJ TE AMSTERDAM. B. en Y\van Amsterdam stellen thans aan den raad voor aan de overzijde van t IJ een bosch aan te leggen. De grond 35 H.A. ligt in do onmiddellijke nabijheid van 't Vo- lowijkspark en is voor beplanting ge schikt. Aan 't bosch zal een karakter van een stuk vrije natuur gegeven werden, zooiets als de bchevennigsctie bosclijos. In de nabijheid komt ecu sportterrein van 4.5 H.A. De kosieu van aanleg zijn op f 25,000 begroot. DE VERKIEZING IN AMSTERDAM IV. De Tel. meldt, dut het door de poli tie, op last van de justitie, ingestelde onderzoek nuar de beweerde onregel matigheden bij de jongste raadsverkie zing in district IV geen resultaten heeft opgeleverd van dien aard, dat de justitie een rechtsvervolging zal in stellen. BURGEMEESTERS IN LIMBURG. Men schrijft aan „De Tijd": Met de benoeming van mr. W. F. W. Kolkman, zoon van minister Kolk man, tot burgemeester der gemeente Weert, is het aantal „vreemde" burg® meesters weer met een vermeerderd. Mr. Kolkman, even dert g jaren, ge boren te Arnhem, is te Leiden 6 Juli van het vorig jaar gepromoveerd en is voorts reserve-luitenant der cava lerie. Na zijn prumöt.e bekwaamde hij zich in de gemeente-administratie ter secretarie van Wassenaar. Aan het hoofd van de voornaamste gemeenten iu Limburg, Maastricht, Venlo, Heerlen en een .ge andere ut- gezonderd, staan thans niot-Limbur- gers. We herinneren slechts aan Roer mond, Vaals, Sittard, Weert, Maas- bree enz. enz. Ook kleinere gemeen ten als Klimmen en Valkenburg heb ben een net-Limburger als burge meester gekregen. De regeering heeft ongetwijfeld het belang der gemeenten op het oog ge had, als zij een Limburger niet waar dig keurde tot bet burgemeesterscliap van dee© of gene gemeente, hoewel de bevolking over het algemeen liefst een provinoiegenoot, nog liever een stad- of dorj»sgenoot, als burgemees ter zag aangewezen. TWEEDE KAMER. Men seint ons: De eindstemming over de Militie- wet werd bepaald op Donderdagmid dag. De heer De Kanter besprak de Indische financiën; hij drong -aan op aankoop van Portugeesch Timor. De heer Van Lennop bepleitte meerdere centralisatie, vooral in de bedrijven* Hij achtte daarneven versterking der middelen noodig en bracht lof aan liet beleid van den Gouverneur-gene raal. De heer De Meester waarschuw de tegen ambtenaarsuitbreiding en bureaucratisch centraliseeren. OORLOGSBEGROOTING. In de aldeeüngen zijn beschouwin gen gehouden over liet werk van de zen nieuwen Minister van Oorlog in verbond niet de aanleiding van liet aftreden van Minister CooL Geoor deeld werd door sommigen, dat de zienswijze van den heer Cool thans ook door Minister Coiijn juist be schouwd wordt, wat uit diens voor stellen over positie-verbetering der officieren en afzonderlijke pensioen regeling, ook zou blijken. Door andere leden werd deze op vatting tegengesproken. Over de uitbreiding der Normaal- schietschool werden verschillende op merkingen gemaakt. Over dc manoeuvres werden ver schillende inlichtingen gevraagd. Men had gehoord van overgroot© ver- denis, waaraan de troepen heb ben blootgestaan, over klachten be treffende het voedsel, de geneeskun dige verpleging en de inkwartiering. Ook weiden nog inlichtingen ge vraagd over het geval-Van der Breg- gen. De klachten over zware marschen in den zomer wenden ook ter sprake gebracht. Aangedrongen werd op een rege ling van den rechtstoestand van on derofficieren. Over de aankondiging, dat de Mi nister eerlang voorstellen tot bet op richten van een militaire luchtvaart- organisatie zal doen, werd verschil lend geoordeeld. Sommige leden juichten dit toe, anderen vonden het beter met de luchtvaart te wachten, tot dit bedrijf minder gevaarlijk is geworden. HET HAAGSC.HE BOSCH EN DE HAARLEMMERHOUT. Uit het afdeelingsverslag der Twee de Kamer over de Landbouwbegroo- ting Van verschillende zijden wees men op het in de Eerste Kamer gesproke ne omtrent het Haagsche Bosch, en men vroeg, of de maatregelene tot instandhouding van het bosch door het Staatsboschbeheer genomen, wel doeltreffend waren. In overweging gegeven maar niet steeds met aller instemming werd de methode te volgen, die voor den Haarlemmerhout werden toege past het maken van plantsoen op de open gekomen plaatsen het maken van meer zitplaatsen vergrooting van het bosch door onteigening van een noordelijk van het bosoh gelegen stuk grond. IN EEN KERK INGEBROKEN. Men seint ons: Te Oosterzee bij Lemmer is inge broken in de Gereformeerde kerk. De kerkkossen en die van de Jongehugs- en Jongedochtersvereemguig zijn niet geweld geopend. Onlangs werd ook ingebroken iu de Ned. Hervormde kerk aldaar. BOND VAN ORDE. Deze bond van H. Li. S. M.-perso- ueel vergadert 20 November te Amster dam. Van de afd. Utrecht zijn enkele voorsteUeu tol statutenwijziging inge komen. alsmede een voorstel, om zoo mogelijk het woord „Orde" uit den naam van den Bond weg te laten, daar dat in liet werken van den Bond geen verandering brengt en uu velen niet tot den Bond doet toetreden, die na een naamsverandering zich wel als die zullen opgeven PROV. PROPAGANDA-COMMISSIE VAN HET N. O. G. Dezer dagen belegde de Provinciale Prop Commissie van het N. O. G. in Noord-Holland, te Alkmaar een verga, derinsr met afgevaardigden van de af- deelingen van het N. O. G. in die pro vincie. De vergadering, die poed bezocht was .besloot het walgende le. De afdeelingen van het N. O. G. zullen bii alle gemeentebesturen aandringen op herziening der onder- wijzersjaarwedden. Het onvoldoende der salarissen van deze categorie van gemeente-ambtenaren behoort bij bo vengenoemde colleges steeds weer in het licht te worden gesteld. Mocht t blijken, dat er gemeentebesturen zijn, die onwillig of onmachtig zijn aan de billijke wenschen der onderwijzers te voldoen, dan zullen de aldeelmgen en de Prop. Comm. zich wenden tot de I»oogere autoriteiten, in de eerste plaats Gedeputeerde Staten. 2e. Er wordt door de afdeelingen een actie op touw gezet om te komen tot een betere regeling der vacanties, welke, behoudens enkele gunstige uit zonderingen, in de meeste gemeenten

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 1