HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, VRIJDAG 24 NOVEMBER 1911 Buitenlandsch Overzicht De oorlog tusschen Italië enTurkije Slechts kleine schermutselingen. Kwade geruchten over de uitbreiding van 't oorlogsterreln. Weer een protest tegen den oorlog. De Belgische regeering verklaart zich bereid zoo mogelijk ln 't belang van den vrede werkzaam te zijn. De revolutie in China. 20000 Mantsjoes vermoord. 5000 mannen z(Jn ln 't gevecht bij Hankau gevallen. Vijandelijkheden tegen da Europeanen. ZIJN TORPEDO'S ONSCHADELIJK TE MAKEN Uit Tarente wordt gemeld, dat er welgeslaagde proeven zijn genomen met een toestel, dat torpedo's on schadelijk maakt door ze te laten ont ploffen. Er zijn te Tarente drie spoor wagens vol van die toestellen aange komen. De Italiaansche torpeilovloot zal, niet die toestellen uitgerust, voor uit worden gezonden om do Aegeïsclie Zeo te zuiveren. DE KRETENSERS. worden (voor dc hoeveelste maal rumoerig. Mag men de berichten go- Iooven, 'lan willen zc een soort revo lutie maken, om eindelijk hun wensch vereeniging met Griekenland door te drijven. Maar 't zul ook nu wel niet geluk- ITALIÓ EN ENGELAND. Do officieuze Italiaansche T r I b u- n a bericht, dat tusschen den koning van italic en den koning van Enge land in zeer hartelijke bewoordingen gestelde telegrammen gewisseld zijn en knoopt daaraan do opmerking vast, dat niemand de beteekenis daarvan in de huidige omstandighe den kan ontgaan, vooral ook met t oog op de ontvangst te Port-Said, door koning George van de bijzondere Turksclic missie. Do Secoio deelt het gerucht mee, dat het Italiaausche parlement eerst in Februari bijeengeroepen zal wor den en critiseert de redenen, die tegen besprekingen Sn het huidige stadium worden aangevoerd. Men zegt, dat de autoriteit van de regeering niet aan het wankelen ge bracht mag worden door deze debat ten, waarin sommige sprekers den minister-president Giolitti wellicht zullen aanvallen. Wanneer de oorlog jarenlang duurt, wat moet dan gebeu ren In welk ander land heeft men het parlement om een kolonialen oorlog gesloten ln elk geval mag deze parlementlooze toestand niet tot het begin van het nieuwe jaar duren zoo oordeelt dit Italiaansche blad. Van 't oorlogsveld Do Turken en Arabieren zijn hard nekkige strijders. Velé hunner aan vallen op de vesting Tripolis zijn reeds afgeslagen, maar met onver stoorbare hoop, worden steeds nieu we bestormingen ondej'nomen. Ook gisteren weer. De aanvallers trokken zich terug, nadat de Italiaan sche kanonnen gesproken hadden. ITALIe EN DE INWONERS "VAN TRIPOLIS. Do Italiaansche generaal Caneva heeft een commissie van inlaaidscliè notabelen belast met de geregelde ver- deelnig onder de armen van 'tripolis van brood, lijst, klceren enz. Dage lijks worden ongeveer, 50U0 broeden beschikbaar gesuild, terwijl in zes groolo ketels rijst wordt gekookt. Verder wordt, een geregelde sani taire dienst georganiseerd en een bucteriolbgisch-cheinisch laborato rium ingericht. De 'stvaalvériiciitijig wordt verbeterd, een stadsremigings- dienst werkt geregeld. De door de oversirooming zwaar be schadigde Boujneliana-waterleiding is weder hersteld. Hieruit is af te leiden, dat de Ita lianen de Boumeliana weer in hun bezit hebben. 'T BOMBARDEMENT VAN AKABA. Do Italiaansche iiibuna geeft een vei Klaring van het bombardement van Aiiuhu (Uoode Zecj. Men had vernomen, dat de Turken aldaar liuepcn sainentroiikcn en wa pen voorrailen gore«l maakten, ten einde deze naar JJarka te doen vei- Bcliepen onder vreemde vlag. De Italiaansche regeei.ug heeft daarom den Italiaansclien vlootvoogd in de Roede Zee opgedragen nauw keurig toe le zien en deze zal zich nu genoopt hebben gezien de stad te bombarileeien. Het blad hecht geen geloof aan het bencht, dat ook de ziekenhuizen in Akaba zouden beschoten zijn. Niettegenstaande deze verontschul digingen blijft dequaestie zeer drei gend. Uit Petersburg wordt geseind ,,De mededeehngen van do Italiaan sche regeering aan Rusland, over dö aanstaande uitbreiding van het oor- lugstooneeJ, hebben in diplomatieke kringen zeer ernstige ongerustheid gewekt. Waarschijnlijk zelfs is Italië in zeer ju-as se termen gewaarschuwd voor een al te grönte uitbreiding van liet oorlogstooneel." Voor te groöte uitbrei ding gewaarschuwd, dat wil dus zeggen, dat tegen een beperkte uit breiding door dc mogendheden geen bezwaar is gemaald. Een protest tegen den oorlog. De commissie, aan welke door de Belgische groep van de Interparle mentaire Unie was opgedragen e>en motie op te stellen, m den goest van die, welke Dinsdag jl. in beginsel weid aangenomen, .heeft den volgenden tekst vastgesteld, die aan den minis ter-president en den minister van büitenl. zaken ter hand is gesteld ,,De JInagsche conventies leggen aan de staten, tusschen welke ge schillen zijn gerezen, do verplichting op om, alvorens hun toevlucht te ne men tot de wapens, een beroep te doen op de goede diensten en de be middeling van do mogendheden, die liet recht hebben om tu3schenl>cidc te treden, zelfs wanneer de vijandelijk heden reeds begonnen zijn, zonder dat zulks als een onvriendelijko daad kan worden opgevat. „De groep betreurt, dat Italië zoo snel tot een aanval op Turkije is overgegaan, dat de Belgische rogeo- riug zich zal aansluiten bij elke ge meenschappelijke poging tot liemid- deling, teneinde, overeenkomstig bet recht en de gerechtigheid, den vrede te herstellen. „De groep betreurt, dat ten gevol ge van den oorlog darten zijn ge pleegd, die in strijd zijn met de inenschlievendheid en de conventie van Den Haag en spreekt de hoop uit, dat al hetgeen in verband staat met rle rol, die de aviatiek in den oorlog te vervullen heeft,, op de eerstvolgen de bijéénkomst een onderwerp zal uitmaken van een onderzoek, waarbij men zich zal laten leiden door menschlievende denkbeelden." De Belgische regeering antwoordde den gedelegeerden van de Interparle mentaire Unie, dat zij piet welwil lendheid en sympatlue de in <Le motie uitgesproken wenschen in overweging zou nemen, daar zij met het grootste genoegen binnen do grenzen, haar door de neutraliteit gcsield, in den geest der motie zal optieden, te meer daar Belgie, meer dan eenige andere mogendheid, er belang bij heeft, dat het internationale recht ten volle ge ëerbiedigd wordt. Duitschland. Frankrijk en Engeland Ex wordt nog steeds nagepleit. De begrootingscommissie uit den Duitschcn Rijksdag hooft zich weer beziggehouden niet de Marokku-quacs- tie. Na een zeer breedvoerige toelich ting van den minister van buiten- landsclie zakon, verklaarde het Cen trum, volkomen tevredc-i te zijn met het beleid van dc regering, zoowel tegenover Frankrijk als tegenover Engeland. De nationaal-liberalo en vrijzinnige aigevaaidigden, ofschoon erkennende, dat in een vroeger sta dium van het conflict er geen gele genheid is geweest, om tot directe overëehsleimiiüig niet Frankrijk te geraken, hielden vol, dat bet zenden van de „Panther" naar Agadir toch geen goed middel was om tot het doel te komen. Dc conservatieve afgevaardigden en dit is van belang in verband met het gebeurde in den Rijksdag tus schen dc hoeren Von Bethniann Holl- weg en Von Heydebrand wilden het verwijt niet handhaven, dat de Duitsche regeering zich niet krachtig genoeg verzet zou hebben tegen dc Engelsche; hetgeen zij gedaan hoeft moet voldoende geacht worden. Maar algemeen was de commissie toch van meening, d at de regeeriug vroeger openbaarheid had moeten geven aan haar actie tegenover En geland. Do regeeringspartijen zijn dus nu weer tevreden, de Rijkskanselier is in eere hersteld. Maar.... de onthullingen zullen nog wel gevolgen hebben. In een blijkbaar officieus getint te legram uit Berlijn aan de Kólnische Zeitung, wordt gezegd „De acute crisis is voorbij, maar overigens blijft de toestand zooals hij was. Met niet minder spanning dan tot nu, wacht men op de Engelsche verklaring, die uitsluitsel zal moe ten geven, HOE ENGELAND IN DE TOEKOMST ZIJN POLITIEK TEGENOVER DUITSCHLAND WIL- VOEREN, Van het standpunt, dat de Engel sche openbare meening en de En-gel- scho regeering zullen innemen, zal het afhangen, hoe de verstandhou ding tusschen Duitschland en Enge land zich ontwikkelen zal, of zij wantrouwend onvriendelijk blijft, dan wel op betere paden geleid kan wor den." Met spanning wordt 't Marokko-de- bat in 't Engelsche Lagerhuis tege moet gezien. Zal ook daar wat los komen Do opstand Id Cbina. Uit Peking wordt geseind: Het vermoorden van Europeanen in Sianfoe houdt aan. Ook 20.000 MANTSJOES ZIJN VER MOORD. Het hevige gevecht bij Hankau, dat twee dagen duurde, had voor seen van de beide partijen resultaat. V ij f duizend dooden liggen op het slagveld onbegraven. De mogendheden beraadslagen over ingrijpende middelen met den minis ter-president Yoean-Sji-Kai en zijn 'geneigd, zijn pogingen te steunen tot herstel van de monarchie. Do oneenig- heid onder de revohitionnniren is overal merkbaar. De beweging in China schijnt werkelijk EEN VIJANDIG KARAKTER JEGENS DE VREEMDELINGEN aan te nemeai. Uit de provincie Joenan komen be richten van moorden op Europeanen. Door de gezanten der vreemde mo gendheden is 'reeds de vraag opge worpen van een verbod tot invoer van wapens, tot het handhaven van de strenge neutraliteit en 0111 te ver mijden, dat de levering van wapens aan de dynastie gebruikt wordt tot een agitatie togen de vreemdelingen door de opgewonden bevolking. Uit Sjanghai is bericht ontvangen, dat in IS districten van Zuid-China de verkiezingen ten gunste van de republikeinen uitgevallen zijn. Hoofdstad van de republiek wordt Octsjong. Tot president van de repu- blikeinschc centrale regeering is ge neraal Li gekozen. IN DE FRANSCUE KAMER is gisteren wear een heftig debat ge voerd, naar aanleiding van beschul digingen der socialisten, dat de re geering politiespionnen in dienst heeft gehad of nu nog heeft. De regeering ontkende. Ook do vorige minister-president Briand ontkende. Toeh hielden de socialisten hun bewering vol. een hunne.r las een brief voor, waarin een politicspion op 't departement van binnen landsche zakon werd ontboden. 't W as een rumoerige zitting. Eén der socialisten voegde Briand toe „bandiet", „canaille". Op dien scheid- lustige werd de censuur toegepusL utaüiiiicuws IJSCLUB „HAARLEM EN OMSTREKEN*. In de tuinzoccl van Brinkman» heeft Donderdagavond de IJsclub vergaderd, onder presidium von den voorzitter, den heer T. L. van Wagtendonk. Aanwezig zijn 15 leden. Ingekomen is een schrijven van den heer Mr. Dr. W. P. Vis, <lie we gens drukke werkzaamheden als secretaris bedankt, en een dito van den heer Eldering, die wegens ver schillende omstandigheden als be stuurslid bedankt De heer L. C. Mooy, tweede secre taris, brengt het jaarverslag uit, waarin over ijsvermaak (wegens ge brek aan vorst in den vorigen winter) niets te vermelden viel. Het ledental is van 567 tot 391 geslonken. De penningmeester, de heer Ool- gaardt, leest hierop liet overzicht der financiën voor. De inkomsten bedra gen 2044.25 en de uitgaven 2050.13 1/2. Er is een nadeelig saldo van 11.88 \J2. O. m. deelt do penningmeester me- do, dat er nog zijn verkochttien daineskaartön en vier kinderkaartcn! Contributie is betaald door 368 leden; het ledental is verminderd met bijna 50 percent. Op advies der financieel© commis sie wordt do penningmeester gedé- cliargeerd. Do Voorzitter betuigt hem dank voor het vele werk, in 't belang der vereeniging verricht. Do heeren Bakker, Roessiugh en Reinierse worden herbenoemd als le den der kas-commissie verder wor den een drietal plaatsvervangers be noemd. Aan de ordo komt de verkiezing van een tweetal bestuursleden, in de vacatures. In de vacature-Vis wordt met 13 van de 15 stemmen benoemd kapitein Belzer in de vacature-Elde- ring met 14 stemmen de heer Joh. Gehrels. De Voorzitter stelt hierna voor aan het reglement (art. 2) toe te voegen, dat ieder lid, dat voor 1 De cember zun contributie nog niet be taald heeft, wordt geacht als lid te hebben bedankt. Geeft hij zich hierna opnieuw voor het lidmaatschap op, dun wordt hij ids nieuw lid be schouwd. (Een nieuw lid betaalt 1 entréegeld boven de contributie). De heer J. C. Pee re boom acht het nu.iig, om aan de tegenwoordige leden do invoering dezer bepaling te molden, met de mededeeling, dat zij vóór 1 December moeten betalen. De leden zijn anders niet op de hoogte met deze nieuwe regelink. De heer Oolgaardt vreest, dat de leden het na de invooring der be- puling er op aan zullen laten ko men, en eenvoudig afwachten, dat ze geschrapt zullen wordeu. De heer R ij k stelt voor, 50 cents boeto te heffen van iemand, die al lid is geweest en zich opnieuw aanmeldt. Hij betaalt dat den dog, nadat hii contributie heeft betaald, aan de contröle. De heer Peereboom meent, dat het innen van een dergelijke na-vor- doring zeer bezwaarlijk zal zijn. Spr. lijkt het bestuursvoorstel de eenvou digste oplossing. In do practijk zal dat het meest logische zijn. De heer Oolgaardt noemt een voorbeeld uit die praelijk. Eenige jaren geleden heeft spreker een kaart uitgereikt uun een dame, op een dag dat er gereden werd. Zij had geen geld bij zich, zou wel later betalen. Den volgenden dag regende het. Iemand werd naar haar huis gezon den om liet bedrag te incasseeren en kreeg ten antwoord „Neen. nu re gent het nu doe ik het niet meer." Zoo gaat- het in de practijk 1 Do heer Bos stelt voor, do boete tot 1 te verhoogen. De lieer G r a 11 d ij k is voorstan der van een verhooging van het. en tréegeld. Dut kan men op 2 bren gen, en dan zullen de leden in het vooruitzicht, dat zij later zoo'n hooge entréo moeten betalen, niet spoedig bedanken. De heer Bos voelt veel voor dit denkbeeld, niuar meent, dut althans voor jongelui van 18 jaar een aan- vungs-contrihutie van 4.50 bezwaar lijk zal zijn. Do Voorzitter deelt mede, dat volgens reglement do leden hunne voorstellen vóór 1 November schrifte lijk moeten indienen. Er is er geen gekomen en dus kunnen de voor stellen, die de leden uu indienen, niet beliandc-hl worden. De lieer R ij k meent, dat het ge- wenscht zal zijn dat het bestuur, ge hoord de discussies, de zaak op nieuw overweegt en dan eventueel met een gecombineerd voorstel Komt. Na een korte oeraudslagiJig van het bestuur deelt ae hoer Peero- bo om mede dat dit het niet eens is kunnen worden, en stelt voor, dat de zaak voor dit jaar zoo gelaten zal worden, terwijl de vergadering het. bestuur opdraagt, binnen eenigentijd met voorstellen tot reglementswijzi ging te komen. De leden kunnen daarop dan eventueel amendementen indienen. De Voorzitter brengt op dit moment het oorspronkelijke bestuurs voorstel tot wijziging van art. 2 in stemming, dat met op één na alge- meerie stemmen wordt verworpen. Do Voorzitter merkt op, dat er verschillende onzinnige dingen in het reglement staan, en verklaart zich er ook vóór, de zaak a tête repo- sée door het bestuur te doen overwe gen en dan in een buitengewone al gemeen e vergadering de quaes tie te behandelen. Overeenkomstig hot voorslel-Peere- boom wordt tenslotte hiertoe beslo ten. Bij do rondvraag merkt de heer Van der Most vanSpijk op, dat de fietsenbergplaats en do ves tiaire niet in schitterenden toestand verkeeren. Het toezicht is er onvol doende. De Voorzitter antwoordt, dat hierop gelet zal worden, en dat men de fietsenbergplaats heeft verpacht aan iemand, die zeker voor goed toe zicht zal zorgen. Spreker brengt aan het slot der ver gadering dank aan dc afgetreden be stuursleden, de heeren Vis en Elde ring, voor het werk dat zij in het belang der ijsclub hebben gedaan. UITVOERING MEIJERINK— MARTIN. Men schrijft ons: Eene groote attractie staat ons te wachten in Januari 1912. Samenwer king tusschen de heeren Meijerink en Martin (n d.enst der tuberculosebe strijding. Een openbare les-avond, waarbij de gymnastiek ih handen van den eerst-, de intermezzo's in han den van dgn laatstgenoemde, dut be looft wat. Van be de heeren is be kend, dat zij het „Excelsior" in hun vaandel voeren, maar toch, de lieer Martin zal zijn beste beentje moeten voorzetten, en dat is hem geluk kig n et vreeand wil hij do inter mezzo'^ overtreffen, die we gewoon waren van den heer Meijérink en zijn keurtroep, en waarvan ons de aan gename herinneringen steeds zijn bij gebleven. Voor het doel, het Ilaar'emsche L ghalfonds, belooft dit samengaan ook géén kwade vruchten af te wer pen, immers de trapsgewijze toene ming der batige saldo's, die wij voo'r de aardigheid h/ er even relevceren. 1908 f 350, 1909 f 600.68 1/2, 1910 f 647.10 en 1911 f 816.12, en d e op zich zelf reeds aanduiden, dat het hoogtepunt nog niet is bereikt, zal er stellig niet minder op worden, nu de heer Mar tin met zijn: leerlingen de gelederen van den héér Meije'ii nk komt verster ken te meer nog, omdat naar wij ver nemen de jeugdige schare van exe cutanten blaakt van ijver voor hun kimmend succes. Wij voegen er onze beste wenschen aan toe. KINDERFEEST. Mén schrijft ons: Nu het groote kinderfeest nadert komt mij telkens het volgend verhaal in de gedachte, dat ik onlangs hoor de: Dó moeder van een groot gezin keek geregeld tegen 5 Dec. dc speel goedkast harer kinderen extra na; annexeerde de Hevel,ngspoppen én andere dj erbare stukken, liet deze van nieuwe hoofden, armen, beenen, kleu ren, tuigen, staarten voorz.en, kort om, ze ondergingen eene totale ver jongingskuur. Op den vijfden Decem ber kwamen deze lievelingen weer te voorschijn en werden met open armen ontvangen, de poppen werden plat- gezoend, en de jongens renden jui chend met hunne vernieuwde paar den door de lange marmeren gang. Nu kén ik ook een speelgoed- en boe kenkast die dringend behoefte heb ben aan zulk eene verjongingskuur. Vele manke paarden, en poppen, stoelen en bedden, vole verminkte bloedarme poppen zijn er in te vin den, welke alio reeds lang geleden naar den dokter hadden moeten gaan. Maar onze kns is meer dan leeg en de speelgoedkast kan helaas nog lang geen beurt krijgen. Wie er nu voor voelt kinderen te hooren juichen kij ken de speelgoed- en boekenkasten eens na, of er niet iets gemist zou kunnen worden. De kinderen uit, en het bestuu: van het Tehuis voor schoolgaaude kinderen zullen er u zeer dankbaar voor zijn. Gaarne verklaren do dames B'e- rens de Haan, Kenaupark 5, en Mej. de Booy, Koninginneweg 13, zich bé re d het i!n ontvangst te nemen. Uit de Omstreken BLOEMENDAAL. GEMEENTERAAD. Do Raad heeft Donderdagmiddag vergaderd onder presidium van den lieer Jhr. BAS BACKER, burgemees ter. Afwezig zijn bij do opening der ver gadering do heeren van Hooff, Kool hoven-en mr. Tediag van Berkhout, Na goedkeuring der notulen merkt do VOORZITTER op dat het steno grafisch verslag van de vorige zit ting, dat aan de leden is toegezon den, leen proef verslag is. Do Ba a/I rnoet nog beslissen of er mee zal worden doorgegaan. De heer v. TÏENHOVEN heeft een onjuistheid in het verslag gevonden. Do VOORZITTER: Er staan er meer in, (teekenen van instemming!. De heer v. STOLK is niet voor het stenografisch verslag, dat z. i. het nadeel heeft, dat eventueele leemten in de oratorische gaven der raadsle den er duidelijk in uitkomen (ge lach). Z. i. is het beter dat het ver slag van den secretaris „gecycïosty- leerd" wordt en aan de leden rondge zonden. In de verdere discussie verklaart de VOORZITTER dat z.i. de dame d>e het verslag heeft gemaakt geen vor- :it kart treffen, dat zii niet in haar laak heeft gefaald. Spr. is er even wel ook voor om het voor een offi cieel verslag maar bij de notulen te laten. De afd. Bloemendaa! van den N. B .L. O. vraagt om den vijver bij Duin-en-Daal eenige maanden in ge bruik te mogen hebben voor ijsver maak. Het verzoek wordt toegestaan, evenals een aanvraag om subsidie van de schiet vereeniging Generaal Joubert. De afdeelïng van den Volksbond tegen Drankmisbruik vraagt een lo kaal von de openbare lagere school in gebruik, voor een cursus in huis vlijt te Overveen. Voor het eerste jaar zal f 150 subsidie worden ge geven. en 't gebruik van het lokaal wordt toegestaan. De VOORZITTER spreekt een woord van welkom tot den heer mr. Jacomettï, die eenigen tijd in liet buitenland heeft vertoefd en thans weer in den Raad is teruggekeerd. De ingekomen stukken worden ver volgd. Behalve eenige verzoeken om afwijking van de bouwverordening ls er een request van Joh. Krul, wo nende op den Bloemendaalschen Weg no. 179, die indertijd schadever-. goeding heeft gevraagd voor de bij de stortbuien ap 20 September aan zijn woning toegebrachte schade. Requestrant houdt vol dat de over- strooming wèl het gevolg is geweest van den onvoldoenden toestand der straatkolken die met modder en vuil waren gevuld. Daarom verzoekt hij nog eens om schadeverv f ng. Do Raad vin/11 geen termen om op dit verzoek in te gaan, en besluit het adres voor kennisgeving aan te ne- Op haar verzoek wordt aan mej. Schouten eervol ontslag verleend nis onderwijzeres aan de openbare lagere school, wegens ffezondheidsri-vT/men. De VOORZITTER deelt me/Je, dat de diphtheritisharak ontruimd is. en de verpleegsters zijn vertrokken. Men kan dus nu officieel verklaren dat het diphteritisgevaar geheel is gewe ken. De zaak heeft ongeveer f 5000 gekost, en spr. gelooft te kunnen zeggen dat dezo gelden door dc ge meente nuttig zijn besteed. Bij punt 2 komt aan de urde de be noeming van een lid ïn de commissie tot wering van schoolverzuim. De heer Hoekstra wordt met algemeeue stemmen benoemd. Punt 3 is de vaststelling van een verordening uls bedeeld in art. 173 der gemeentewet Dit is een formali teit die iedere 5 jaar moet plaats hebben, om vast te stelle" welke ver ordeningen van kracht ziin (in casu zijn er zes). De verordening wordt vastgesteld. B. en W. stellen voor (punt 4) eeni ge wegen en een stukje grond van de N. V. hei BloemendaaJscbe Park voor de som van f 1 over te némen. De heer v. TIENHOVEN vraagt hoeveel wegen er nog in Bloemenda.il over te nemen zijn. Is daar een staat je van te maken? Spr. wijst verder op den onhoudbare» toestond met den tol, waar nu juist weer een hef fing voor automobielen is b-igevoegd. en den weg, waarvan het onderhoud in handen eener maatschappij is. Kunnen we niet tot overneming komen, of Einders de erfpacht van het tolhuisje opzeggen? FEUILLETON De Meesteres vs" het Kaste?!: N u a r het F, n g e 1 s c h door Max Peniberton. 2) - Deze indrukken verlieten mij gauw, toe» mijn hoofd aan de hoogte ge wend werd en dé groote mand, waarin ik zat, verborg het gezicht voor mijn oogen, terwijl ik vanplan was, ze te sluiten. In elkaar gedoken, zoo'n groote lafaard, 'als die ooit door een getrain- den luchtreiziger is uitgelachen, luis terde ik naar den scherts van Harry en wantrouwde dien. Eindelijk kwam er een gevoel van vertrouwen over mij en keek ik even stoutmoedig over den rand als hij. Het was werkelijk eeuwgericht om liet hart sneller te doen kloppen. Parijs was op dit oogenblik niets dan eau opeenhooping vim lichten geworden. .Als inéü goed bekend was niet den plattegrond van de stad, dan' kon mep duidelijk de open (plei nen en do groótèrê'straten opmerken, omdat hot licht daar helderder was. Zonder moeite kon ik de Cluimps- Klysées aanwijzen, de loop van de Seine was heel duidelijk zichtbaar, en verderop duidde oen vurige licht streep van de forten van Avren, Noissy en Valérien duidelijk de Fran- sche voorposten aan. Daarbuiten kon men kijken, waar men wilde, al tijd via] hei, nóg.au. de flikkerende wachtvuren der Duitschers een reusachtige cirkel daarvan, een vlammende ring, aangestoken door een ijzeren hand, die zich om het hart van Frankrijk had geklemd en het niet los' zou laten, vóórdat zijn levensbloed tiet land, dat het zoo edel verdedigde, rood had gekleurd. Lang keek ik naar dit beeld, doof voor Harry's grappen en onbewust van alles, behalve die nachtelijke be- toovering, waaraan maar weinigen weerstand kunnen bieden. Van on zen eigen toestand was ik mij niets bewust. De wind gierde niet meer in de touwen dc hemel boven ons was opgeklaard en was nii bezaaid met sterren, prachtig mooi in haar spot ternij met tijd en ruimte en de alle- daagsclie menschel ij ke aandoenin gen. Misschien zou ik op dat oogen blik een good philosoof hebben kun nen zijn maar het verhevene en be lachelijke gaan altijd hand in hand en toen ik ontwaakte uit mijn droo- méfljeh, was het om mijn hoofd te. bukken als een rccriiot op'hiun'oeu- vre. en Harry een van die belachelij ke vragen te doen, die bij een paniek geregeld geuit worden. Wat "was dat, Harry Dat o, dat was een liedje van beneden. Van de Duitschers 2 Dat schijnt zoo. Zij voelen zich luchthartig gestemd en spelen wat Rist hun -ge-weren. .Alweer datzelfde. Als ze onzen gaszak raken, doe je beter, een cab aan te roepen, Beetles. Dus zij vii,ren op ons Weineen zii vuren op de maan om 'greene kaas bij hun souper tc krijgen. Ep er is geen wind, Harry. Och, wat kan ons de wind sche len, zei hij. en toen drong do penibele toestand tot mij door. Hij keek over den rand van do mand, en zoo gauw ik bon, volgde ik zijn voorbeeld. De verzameling lich ten, die Parijs aanduidde, stond op dit oogenblik wat verder weg hét kwam mij voor, dat wij nu dwars over den spoorweg gingen en onmid dellijk onder ons was de eerste Unio van de Duitsclie bezetting. Inder daad, zij hadden scherpe oogen, deze ijverige schildwachten, die het zwarte ding daarboven ontdekt had den en het met een geweersalvo be groetten. Een scherpe phantaste dwong mii te luisteren naar het ge luid Van 'de''fluitende kogels, als ruVnr een stem. die eeu doodvonnis uit zou spreken. Als. zij eens raakten, wat dan? Een groote zak van net begin tot liet eind gescheurd, iets door de lucht naar beneden vallend als een gewonde vogel en twee mannen ver pletterd op den bodem, vlak bij de bivouakvuren beneden. Do spanning was niet. uit te houden. Ik zou tien jaar yan mijn levfin bobben willen geven, als ik rmj'n voel. weer op den vasten grond had kunnen zetten zelfs al was het geweest, als gevan gene bij de Pruisische linies. Wat ben je van plan te doen, Harry X- Zand gooien op hun hoofden. Beetles zooveel ais ik kan missen. Wij zullen alles noodig hebben en nog meer er is niet half genoog gas in dozen verwenschten zak. W el- nu, uls het dan moet daar gaat hij. Nog één klets op hun hoof den. O ja, dc ballon gaat al hooger lioü je van de wolken. Beetles Nu, nog maar een minuutje en wij zijn or midden in. Van een derde deel van zijn ballast minstens beroofd, steeg de ballon hooger als een vogel en was spoedig in een wolk, die na den storm nog Was blijven hangen. Eeu bittere kou de greep ons aan. Ieder touw scheen dadelijk eén koord van ijs te worden; ijskegels vormden zicli in onzen kne vel en ons haar wij haalden moei lijk adem; nlijn óoren schenen -te zijn toegestopt door ijzeren hallenen het was of mijn voorhoofd door een ijzeren band omsloten werd gehou den. Iloe meelijwekkend 'onze toe stand ook was, toch voelden wij ons door het angstige en spookachtige daarvan als het ware betooverd, en terwijl wij door de wolk dreven en de sterren weer vriendelijk op ons néfii'ke-ken, vjeJ bét aanlicht «JLd&D witten damp en maakte Lom tot eén zee van gouden golven. Nóóit meer had ik zoo'n betoove- rend schouwspel bijgewoond.. Wij hadden in een bootje kunnen zijn.te midden van een overvloed van dui zenden juweelen, voortgedreven door een gouden stofregen en toch zonder eenige merkbare beweging. En het gevaar lay nu ver beneden ons, ver borgen onder deze sombere wolk, die door de weldadige stralen veranderd was in een oceaan vun wonderen. En, Beetles, wat deuk je er nu van De stem deed mij opschrikken. Harry was toch een onbewogen in. dividu. Hij stopte zijn pijp even be daard als eeu man in een v'sschers schuit. Er zijn geen woorden om liet to beschrijven. Ik voel mij als eeii man die tusschen hemel en aarde liangt Heb je ondervinding van dieii dróoin, waarbij je langs afgronden naar be neden valt en met een schrik wak- I ker wordt Dit is de gewaarwording van vallen en toch zonder een enke len stoot. Ik verbaas mij er nu over, dat de geheele wereld niet m een ballon gaat zitten Deuk je, dat zij nog eens op ons zullen vuren Zij zullen het niet doen als do wind di'aait. Wie kan. dat zeggen Hoop jntuu'. diitJiij naar bet Wcstcb gunt, 'de jongen. Een Oostenwind zou afschuwe!i>k zijn. Ik hield mijn hand over den rand an het schuitje en het scheen mi] toe alsof het beetje wind, dat er was, onmiskenbaar uit het Oosten kwam. Bovendien zakten wij weer. Ik kon de lichten van Parijs weer zien en wij schenen dwars over het hart van do stad te drijven. Nu schoot er plotseling beneden ons een groote vlam uit, en ik wist, dat dit het Fort Valérien was, dal op de Pruisen vuurde Blijkbaar werd hun scliieten niet beantwoord en na een poosje hield het vuren van Fran- sche zijde op en dreven wij onder doodelijke stilte, die daarom juist iets beangstigends had, weg. Wel, zei ik met het gevoel, dat ik moest spreken, omdat ik an ders zeker zou gaan schreeuwen het is tochOostenwind. Harry. (Wórdt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5