kracht zal zijn na het toestaan der; gaat de school achteruit; die wordt spaard. Ofschoon dus vóór do voorge- voornoemde subsidies. 1 van ecu heel ander karakter cu is nonion regeling, erkende hij een be- Wetnouder Vr.iiaie.ULEN heefteen amendement ingediend, dut de di recteur op geonerlei wijze bij het Visscherij bed rijf mag werkzaam zijn. De heer BROK meent, dat dit amen dement is ingediend om te beletten, dat de heer Maas zal solliciteeren. Aan dergelijke dingen wenscht spre ker niet mee te doen. Wethouder VERMEULEN wijst de ze verdachtmaking van de hand. Spreker trekt zijn amendement nu in, de heeren moeten dan zeli maar weten wat ze doen I De heor BRINK stelt nu het amen dement opnieuw vcor, dat wordt aangenomen met 10 tegen 5 stemmen. De heer SCHUITEMAKER stelt bij amendement voor, om het directeurs- salaris inplaats van op f 1600 op ƒ1500 te stellen. De vorige directeur was een geschikt man en had slechts 11500 Dit' amendement wnordt aange nomen met 8 tegen 7 stemmen. Het aldus geamendeerde voorstel c. van B. en \V. wordt aangeno men met 12 tegen 3 stemmen. Verworpen wordt met 8 tegen 7 stemmen het voorstel, om ƒ300 uit te trekken ten behoeve van een voor onderzoek. Daarop wordt gepauseerd. Na her vatting der vergadering houdt de Raad een geheime zitting van een uur. ter behandeling van voorstellen inzake den reinigingsdienst (supple- toire agenda). Als do openbare vergadering te half drie wordt heropend, leest Wet houder VERMEULEN de voorstellen van B. en W. inzake den reinigings dienst voor. De heer VAN' TUYLL zal zijn stem niet aan dit voorstel géven, omdat 'de raadsleden geen gelegenheid heb ben gehad het voorstel te bestudee- ren. De heer LANDEWEERD noemt de zaak slecht voorbereid. Hot is een nalatigheid, dat ü.v. de systemen van vuilverbranding en vuilverwerking tot compost niet grondig zijn onder zocht. Aan het systeem van het belV bedrijf zijn groote hygiënische be zwaren verbonden, en spreker meent, dat men daarvoor geen arbeiders mag gaan exploiteeren. Spreker tegenstander van het'voorstel. De heer SCHUITEMAKER meent, dot men er toch toe zal moeten men om de zaak in eigen beheer nernen. Dit principe moeten we toch aannemen. Er moet eindelijk eens een eind aan komen laten w dit voorstel aannemen. Het voorstel, in stemming gebracht, wordt aangenomen met 8 togen. 5 stemmen. Met 13 togen 2 stemmen besluit de Raad tot de aanstelling van een drie tal gemeentewerklieden, volgens het voorstel van B. en W. Wethouder VERMEULEN wijst op, dat men moet trachten den too- stand der bestrating goed te maken, maar niet zóó, dat men na ecnigen tijd zegt we geven er f 1000 minder \cor uit,, maar: onze bestrating is f 1000 meer waard Aan de orde komt het adres van 28 ouders te Santpoort, die verzoeken, het leerplan van school F (voor G. L. O.) uit te breiden tot U. L. O. zoodat de leerlingen met goed gevolg toela tingsexamen voor H. B. S. of gymna sium kunnen duen. B. en W. praeadviseeren afwijzend. Da heor LANDEWEERD (eerste on- dèrteekenaar van het adres) pleat voor do inwilliging. Het leerplan, dat thans op de school vigeert, noemt spreker onvoldoende, en een bewijs voor de afneming van het leerlingen tal, die ju den laatsten tijd plaats heeft. Spreker meent, dat net noodig is, om voor deze school en voor Sant poort het _.,gouverner c'ost prévoir" in toepassing te brengen. De heer Landeweerd stelt nog voor, het vak Fransch facultatief te maken, dat is voor de leerlingen, die zich 'daarvoor aanmelden. Wethouder NETSCHER meent, dat men tegenwoordig met school F op den goeden weg is. Ook het onder wijzerspersoneel is het daarmee eens. De heer Landeweerd maakt nu een plan, dat bij vervulling van do school een warwinkel zou maken. Het eene vak moet volgens hem wor den uitgebreid, het andere niet. Spreker houdt een uitvoerig toog, waarin hij o. a. wijst op de moeilijkheid van vraagstukken, die voor toelatingsexamens van 11. B, S. en gymnasium worden opgogeven Van de zeventien raadsleden hier zouden er wel zestien spreker re kent zichzelf er. ook onder drui pen. Wethouder VERMEULEN: Ik ook? De lieer NETSCHER U zeker (ge lach,. Spreker zegt verder, dal B. met een voorstel zullen komen, om de kinderen in de gelegenheid te stellen, de toelatingsexamens te doen, als zij dut weuschen. De school, zoo als die door de adressanten ge- vve-nscht wordt, zal zijn een twee- sluciiüg gesluchtloos ding idaverend gelach;. Men zal bovendien er slechts de gewone Lagere-School-subsidie voor kunnen krijgen, want voor een M. U. L. O.-subsidie is het geregeld- lesgeven in ecu taal nood tg. De heer DE BOER deelt mede, dat de heer Netscher een half jaar gele den in een particulier gesprek aan spreker heeft gezegd, dat er behoefte aan Engelscli, Duitsch en handels- rokenen in de gemeente is, welke eischeu niet bestaan voor de meer- b esproken toelatingsexamens. De Wethouder wtis er toen niet voor, de zaak te regelen op een wijze, die met met de in de gemeente beslaande eischen overeenstemt. En daarmede kon spreker meegaan, maar dat is niet hetgeen de heer Netscher thans verklaart. De heer LANDEWEERD verdedigt nog eens zijn voorstel. Naar aanlei ding van een ook door den Wethou der gemaakte opmerking (dat deleer stof te veel is voor den leertijd), merkt spreker op, dat men volstrekt niet gebonden is aan een leertijd van zes jaar. en dien be3t zou kunnen uitbreiden. Er kan een zevende leer jaar bij. Weihouder-NETSCHER wijst et op. dat de paar kinderen, wion de uitbreiding teu goede zou komen, van een heel andere sociale positie zijn, dan de overigen. Voor dia overigen gee gevwiio lagere school meer. zwaai in nel leH, dal net bestuur De heer LANDEWEERD leest een scholen zou komen bij de moreel gedeelte van liet rapport van den schoolopziener, den heer Roodoii- burg, voor. Dezo uil daarin een vrij ongu ustig oordeel over de school to Santpoort, dio hij vroeger hij is nu m flagrante» strijd daarmee een ideaal-school heelt genoemd. Spreker citeert dit in verband met het noemen in het debat vun don heer Roodenburg als onderwijs-auto riteit. disiricisnoofden en ook Ui do bezoldiging dor bijzondere inspectie. De heor Scneurer bepleitte betere scholen voor de meisjes van den Ja- vaanscheu adel en voorts betere op leiding van inlandsche artsen (dok- tor-djawa's). door van de dokter djawaschool oen medische schooi te maken. Liefst wilde hij tot een gan- sche universiteit komen. Eetuge op merkingen over vorschillendc onder- Wethouder VERMEULEN merktwijsdétmis gal daarna de heer Poile- hiertogcu op, dat do heer Roodenburg! 'na ten te-ste. Evenals de boor Scheu nooit van êen bijzonder goeden toe stand van school F licoft gesproken. Ilij bedoelde, dat men een ideaal- school door goodkooper wijziging niet betrekkine tot het aantal leerkrach ten zou kunnen bereiken. hij en nam ook de heer Boo- gaardt de zijde der Regeering en stel den zij zich nagenoeg tegen alle3 wat door de sprekers der andere zijde aLs gewenscht of noodig was voorgesteld l of verdedigd. Bepaaldelijk verdodig- Tonslotte wordt het voorstel van ''on ook zij de gedeeltelijke conversie den heer Landeweerd ,.dat de Raad('or Gouvcrucmentsscholen in de Mi- in beginsel verklare, er vóór te zijn, nahassa en het subsidieeren van het dat het onderwijs op school F te1 bijzonder schooltoezicht. Do ltijnsche Santpoort aansluite bij het gymna- siaul- en H. li. S.-onderwijs, en B. en W. uitnoodige, on» met voorstel len in dien geest te komen", in stem ming gebracht, liet wordt met 7 te gen 6 stemmen verworpen. Met algemeene stemmen wordt hot adres voor kennisgeving auugouo- ;Uo beslissing over punt vier der agenda valt das na «en raadszitting vun meer dan v ij f uren To ruim vijf uur schorst de Voor zitter de vergadering, dio de volgen- do week Woensdag zal worden voort gezet. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. f* Bij Gebrek aan eetlust Dr. Hommel'8 Haematogen j Snelle zekere working! 20-jarlg suoccs 1 WAARSCHU WINGI Men vrago uitdrukkelijk den naam Dr. HOMMEL. aasasaED Binnenland DE IIAAGSCHE POLITIE „Do Nederl." deelt mede, dat de burgemeester, Jhr. Van Karnebeek, den inspecteur van politie Misset, naar Londen heeft afgevaardigd met do opdracht, zich daar bij de politie te doen inlichten over al datgene, wat bij de politie daar die beroemd heid verleent, waarvan ieder, dio te London is geweest, vvoot to spreken. De heer Misset heeft zich van dio opdracht -ekweten en zijn rapport bij den burgemeester ingediend, Blijkens genoemd blad schijnt het de bedoeling geweest te zijn, om de Haagsche politic-agenten bekend te maken met het boksen, gelijk dit in Engeland bij sommige gelegenheden door de politie wordt toegepast. VECIITPLASSEN. De installatie der Staatscommissie inzake de droogmaking van do plas sen beoosten de Vecht zal nanicus' den Minister van Waterstaat door den heer Bekaai- plaats hebben in de eerste vergadering, vermoedelijk op Maandag 4 December a.s., in het Do- partement van Waterstaat. TWEEDE KAMER. De quaestte van de omzetting der Gouvernementsscholen in de Mina hassa, op de Sangi- en Taland-eiian- den, in districtsscholen met, daar nevens, de hoogore subsidieering der Zendingsscholen en do bezoldiging, door het. Gouvernement, van de door het particulier initiatief te benoemen bijzondere school opzieners dit al les, door den heer Roessingh tor sprake gebracht, werd ook nog be handeld door de heeren Ketelaar, Verhey en Ter Laan. Deze heeren be huild ekl en evenwel nog verscheidene andere onderwijsbelangen verbete ring van het voorbereidend, het huis vlijt- en het vakonderwijs verhoo ging van het gehalte der onderwij zers door betere opleuBDg, ook In Nederland voor zoover het India-lie candidufen, Europeanen en Inla: ders betrof; verbetering der salari sen, enz. De heer-Ter Laan stelde oen amen dement voor, ten doel bobben lo, om in principe uit te maken, dut van Gouvernonientswcgo geen geld zul worden gegeven voor de bezoldiging van bijzondere schoolopzieners. De hoer Hügenholtz had te voren og gewezen 'op den toestand in de Bataklanden, waar de ltijnsche Zen ding, krachtens etui geüsurpeerde po sitie, liet geheelo onderwijs, secta- risch geregeld, in handen heeft, ten gevolge waarvan dut onderwijs op zeer laag peil stond. Na de pauze kreeg men eerst eenl- ge stemmingen. Mot het amendement- De Meester, waarover de stemmen Maandag staakten, ging het thans ut even merkwaardig. De stemmen staakten opnieuw, zoodat het geacht wend te zijn verworpen. Do nominatie voor een vacature In de Rekenkamer werd aldus opge maakt 1. C. F. Rechlicn Morra, se cretaris der Rekenkamer (met 48 van de 81 stemmen); 2. mr. J. B. Breukol- man, commies van Staat, bij tweede stemming, met 37 vajj de G5 stem men 3. Jhr, J. O. de Jong van Beek en Donk, oud-gouverneur van Cura cao. bij tweede stemming, met 40 Van de 65 stemmen. >ordracht zal aan do Koningin worden toegezonden. De heer De Visser betoogde, dat de ooi genomen courersie van het on derwijs in de Minahassa eigenlijk berustte op een reeds in de 90er jaren uitgebracht rapport van den heer GallQis; die de geheele zqrg voor het lager onderwijs wilde overgelaten zien aan de Zouding. De eerste stup ging dus uit van oen ambtenaar, niet van de vrienden van liet bijzonder onderwijs. Dezo spreker meende, dat Jiet daarom ook niet ging, maar een voudig oM aan de bevolking, die thans scholen had met uitgebreid leerplan, de eenvoudiger scholen te geven, waaraan zij behoefte had, waardoor (evens geld zou worden ge- Zending op Sumatra werd mode door hen in bescherming genomen. liet was al laat, toen do Minister aan het woord kwam. De heer De Waal Malefijt nam de Rijnsche Zending in be«cherming wees een universiteit voorshands af; evenzoo Gouvernements-fröbelonder- richt, salarisverbetcring voor onder- w ijzers, opleiding :n Nederland hij weigerde den bouw van een II. B. S. te Bandoeng, ornilat de M. U. L. O. scholen in veler behoefte voorzien hij verdedigde den overgang in de Minahassa. betoogendc, dat er gele genheid bleef om neutraal Staats- onderricht te ontvangen het Gouver- riementsschooltoeztcht zou gehand haafd blijven. Na re- en dupliek weixl logen ze- uur de vergadering, die nog uit vier leden bestoud, tot heden 101/2 u verdaagd. PENSIONEERING GEMEENTE AMBTENAREN. De gemeenteraad van Maastricht zal. evenals de raad van Zaandam, bij de regoering aandringen op 'rijks- pensioneo'ring van gemeente-ambtena ren. BRANDEN. Gisternacht te ongeveer half ontstond er een uitslaande brand in een boek- en papierwinkel aan do Lange Mare to Leidé'n. De winkel brandde geheel uit, maar de brand weer wist het overige gedeelte der woning te behouden, hoowel dit ge deelte groote waterschade kreeg. De man was tegen twaalf uur, een pijp rookend, nog in den winkel geweest, zoodat de mogelijkheid niet uitge sloten lis dat brandende asch of een vonk- ergens is neergevallen. Verze kering dekt de schade. RECLASSEERING VAN ONTSLA GEN GEVANGENEN. Door do Vereeniiging tot reolassee- ring van ontslagen gevangenen is onder Nljkerk co'n terrein van 60 HA. aangekocht om aktaa'r eoh stichting to' vestigen,. V'EREENIGING VOOR KOELTECH NIEK OVER DEN INVOER VAN BEVROREN VLEESCH. Te Gouda werd gister de zesde al gemeene vergiadori rig van do Vecee- niging voor Koeltechniek gehouden, onder leiding van den voorzitter, prof. d'r. H. Kamerlingh On'mes uit Leiden. Aan do orde kwam het voo'rstel vun het bestuur naar aanleiding der liesprekingen op de vorige algemee ne vergadering in zake de eventueel® wcnschelijkheid van invoer van ge koeld en bevroren vleesch in ons land aan de Nede'rlandscho regoering te verzoeken, om een proef op uitge breide schaal met invoer van zulk vleesch in ons land toe te staan en te willen bevorderen. De heor C. G. Vatfer Kraano u'it Amsterdam verdedigde het voo'rstel. Ilij zei o.n.: Het was natuurlijk noodzakelijk, om doo'r ei'nstige bestudeering van het waagstuk der bevroren vleasch- import, te trachten vooraf do even- tueele voor- en nadeden daarvan voor Holland na te gaan. Maar thans is terecht ingezien, dat slechts door nemen van f! u.ke proeven, o'rvder streng loeziolit kan worden uitge maakt of geopperde bezweren werke lijk van l>eleekenSs zijn en of aan den anderen kant de Verwachtingen om trent goed en goedkoop vleesch kun- üi worden vervuld. Sind3 de in vorige vergaderingen gehouden besprekingen, zijn de eco nomisch© toestanden weder erger ge- den, zoodat gemeenten, verschil lende maatschappijen en werkgevers hun Arbeiders een tijdelijken toeslag geven op de loonen. De prijzen van do levensmiddelen zijn dan ook nog mmc-rkolijk gestegen en is daardoor >k het vraagstuk om aan minder ge goeden goed en goedkoop vleesch te kunnen verschaffen meer urgent ge worden. Waar voorts het vermoeden geop perd werd, dat bevroren vloosch, door de daarop komende Vracht, de bewa ring in kooJhuizen, enz., ntet belang rijk goedkooper kan worden dan •ersch geslacht, refereer ik aan Oos tenrijk, waar niettgenstaande een zeer kostbaar spoörtransport van de liavenplaats 'naar Wee mm de prijs voor detailverkoop vastgesteld werd op: voor voorstukken f 0.50 k f 0.G0 en voor achterstukken f 0.75 per KG. Waar nu Amsterdam in hot gelukte g bezit is van een gdregeldc d. recto stoomvaarlverbinding van Argenti nië op Amsterdam, zal dus de Am- sterdatnsclie inarkt van bevroren vleesch in gunstiger postitfo kunnen rerkoéren dan die van Wccnen, en kan gerust als gemiddelde prijs van het beste vleesch worden aangeno men f O.GO per KG.; tenvijl voor 2de qualiteit vleesch, hetwelk thans hier verkocht wordt voor ca. f 0.90 gerust gebaseerd kan worden op circa f 0.35 per KG. Spreker gaf teil slotte in overwe ging een gelijk verzoek als het be stuur voorstelde tegolijkertijd te rich ten tot burgemeester en wethouders van Amsterdam, benevens een af schrift van dat verzoek te zenden aan alle gemeenteraadsleden en aan de Kamer van Koophandel te Amsterdam met verzoek aan lanlstgenoemd li chaam om hét voorstel van de Ned. Ver. voor Koeltechniek tot B. en W. gericht, krachtig te ondersteunen." Na levendige gedachtenwisseling we'rd liet voorstel van liet bestuur, zooals het gewijzigd door den heer Vattler Kranne, met 24 tegen 3 stem men aangenomen. EEN 100-JARTGE. Te eErioo, bij de Relgiscbe-Zoeuw- scho grens, vierde J. A. van Doosse- laer, onder groote belangstelling zijn lOOsten geboortedag. De jarige werd officieel ten stadhuizo ontvangen en toegesproken; hem word een serena de gebracht es des avonds werd een vuurwe'rk ontstoken. BEKNELD. To Zuidlareai is H. de Jtfng, bij het aanbreken van eetn nieuwe put scherp zand, door het vallen van een aard klomp, bekneld geraakt tegen den. rand van de put Ilij weTd zwaa'r ii wend:g gekwetst en is spoedig daar na overleden. DOODGEVALLEN. Gister viel te Utrecht de dienstbo de van den concierge van de Rijks Munt uit het zolderraam, terwijl zij kleedjes uitklopte, op sl'raat. Zij was onmiddellijk dood. DE MINISTER VAN OORLOG EN VOLKSWEERBAARHEID. Te Hilversum zal de vereeniging Volksweerbaarlieid een velddienst houden op den tweedon Kerstdag. Do minister van oorlog heeft zijn voor nemen te kennen gegeven, deze oefe ning bij te wonen. PROCES PALEISLOTEN. Men meldt ons uit Amsterdam Do N. V. tot het voeren van admi- nistratiën en het geven van rechtskun digen bijstand „Rechtszekerheid" al hier heeft de vaste Commissie van het Waarborgfonds van het Paleis voor Volksvlijt gedagvaard in zake niet-betaling der Paleisloten. Deze vuste Commissie bestaat uit de N. V. „De Nederlandsche Trustmaatschap- jiij" te Amsterdam, don heer Mr. C. D. Asser, advocaat en procureur, en den heer N. de Graaf, commissionnalr 'in effecten. Eischeres vraagt, dat het de recht bank moge behagen de gedaagden te veroordcelcn om alsnog, en wel bin nen één maand, nadat het vonnis in wijzen is gegaan, de uitgelote obliga tion uit het waarborgfonds te vol doen, bovendien vraagt eischeres een rente van 5 pGt. van den dieg der dagvaarding af en veroordoelmg tot betaling der kosten van het geding. Mochten gedaagden binnen dezen ter mijn in gebreke blijven aan dit bevel te voldoen, dan verzoekt eischeres, het persoonlijk en hoofdelijk voor Uitbotaling aansprakelijk te stellen. den Koninklijken optocht te overscha duwen. Een pure monomanie. De optocht voor de opening der Staten-Gencraal is grondwettig aan den derden Dinsdag in September ge bonden de sociaal-democratische partij kan eiken dag voor hef ne men en dat ze desniettemin juist op 19 September haar zinnen zette, was niet anders dan toeleg op een voor haar gunstig contrast. Gemengd Nieuws DE STAKING TE BERLIJN. Het comité van de slakenden in de Berlijnscho damesmantelconfectie verwacht weer nieuwe talrijke sta kingen. De op Donderdag bepaalde uitsluiting^van 60 tot 70 duizend man telmaaksters en mantelmakers zal moeilijk te keeren zijn. De partijen staan scherp tegenover elkaar geen van beide is tot vredesonderhandelin gen geneigd. ARBEIDERS GEVRAAGD. In-Victoria is er gebrek aan indus- trieeJe arbeidskrachten en de regee- •ing heeft daarom besloten zelf een aantal arbeiders en arbeidsters in te voeren nl. 1000 handwerkslieden en 1100 arbeidsters. Gevraagd wor den ketelmakers, smeden, machine- bouwers, metselaars, timmerlieden, stucodoors, meubelmakers, enz., ter wijl wat de vrouwen betreft, voorna melijk naaisters worden verlangd. De regeering zendt den chef van liet ar beidsbureau en een arbeidsinspectri- ce naar Londen, die uit degenen, die zich aanmelden, oen keuze zullen doen. EEN STUDENTENSTAKING IN SPANJE. De studenten van alle Spaanschfe universiteiten, hebben ten gevolge de onlusten in Barcelona, een ed- gemeene staking afgekondigd. Pers-Overzicht DE REGEERING EN DE KONINGIN. De „Standaard" komt op tegen de beschouwingen in de liberale pers, gewijd aan de opmerkingen der Re goering over de vragen naar aanlei ding van het wegblijven der Ko ningin bij dé opening dor Staten-Ge- neraal. Wij nemen van dit betoog het slot over Telkens leest men in het buitenland ui Opening van het Parlement door een Commissie, pas nog weer in Rol- gië, zander dat er een haan naar kraalt. Ook hier te lande viel, geliik redactie reeds vroeger opmerk te. op het sluiten der Zitting door een Commissie nooit aanmerking. Maar thans moet aan het Kabinet hier voor een ribbenstoot warder, toege diend. Eerst na dien ribbenstoot zal de sociaal-democratische fractie haar teleurstelling kunnen te boven ko men, dat haar optocht op rooden Dinsdag de gelegenheid miste, om Letteren en Kunst JOHAN SCHMIER. Dezo poulairo baszanger-toonkun stenaar hoopt 5 Januari u.9. zijn 60sten verjaardag te beleven. Eene commissie, bestaande uit de hoeren Jac. de Jong, Joh. H. Losor, Anton ter Steegc en Julius Susan, bijge staan door een ecre-coniité, heeft zich gevormd, om den jubilaris als- dan een feestdag to bereiden en hem een huldeblijk aan te bieden. Boeken. „Niels Ilolgorsson's wonderbare "reis", door Selma Lagerlöf, vertaald door Murgarclha Meyboom (uitgever H. J. W. Bec-ht to Amsterdam.) Het 5s wel oen wonderbare reis, de do bekende schrijfster den held van het verhaal op den rug van een ganzerik laat maken. Niels Holgers- son ondervindt zooveel op die reis, dat één boekdeel niet voldoende 'is, om al zijn vonturen te beschrijven. Twee dikke deelen zijn noodig om zijn lotgevallen aan de woreld te verkondigen. Niels is, al liet verltaal begint een ongeveer dertienjarige lastige ondeu gende jongen, die zijn ouders, wi'ons eenïg kind hij is, veel vdrdriet aan doet. Een van zijn grootste genoegens Is het plagen van dieren. Op een Zondag, als zijn ouders naar de kerk zijn, wordt hij door een kabouter veranderd in een kabouter. Als hij de witte tamme ganzerik van zijn ouders wil vasthouden om te voorkomen, dat het dér mot een! koppel wilde ganzen haar Lapland mee zal vliegen, wordt hij door de gans meegesleurd en is zoodoende genoodzaakt de reis nice 1e maken. Niels, d:e als jongen, onuitstaanbaar was, ontwikkelt als kabouter de schoonste «deugden, zooals trouw hulpvaardigheid, eerlijkheid. Hij >is dan ook spoedig de lieveling van alle gahzen van den koppel, en de redder dn den nood van verscheidene dterén. Verscheidene malen is ons N elsje In zoo'n groot gevaar, dat alleen de dikte van dat deel van het boek, dat je nog to lezen 'rost, je do geruststel ling geoft, dat Niels, hoe dan ook gered zal worden. Hoewel Niels het als kabouter bost naar zijn zin hooft en van de ganzen voel is gaan houden, verlangt bij er toch wol eens naar om woor m on sell te mogen zijn. Een der voorwaarden van zijn weer mérisch wording Is, dat hij Maa'rton, don ganzerik weer thUis uit Lapland bréngt, welke do andere voorwaarde la, hoort hij pas late.r van Ratalsi, den kraal, dio hem ver telt, dat hij Maarten heelhuids thuis moet brengen, zoodat zijn Moedér den ganzerik kan slachten. De jongen kan, hoe graag hij ook woe'r mensch wilde zijn, zijn trouwen makkër niet verraden, hij beelult dus bij zijn vrienden, de wi lde ganzen te blijven. Op aandringen van A Is ka, dio leid stergans, gaat hij, als ze heel dicht bij zijn huis zijn, toch even een kijk je nemen in de ouderlijke woning, In den stal hoort hij veel droefs over hot verdriet on den tegenspoed zijner ouders. Maarten, die in Lapland gehuwsl as met „Donsje" cu vader ;is geworden van zee gansjes, wil zijn familie eens laten zien, hoe goed hij tiet vroeger Trad, en in wat mooi hok hij woonde. De-Moeder van Niels, d'e in hel gan- zenhok leren hoort, ontdekt de fami lie Maarten. Vol vreugde sloft zo het hok en gaat haar man, haar goede vangst vertollen. Er wordt besloten Maarten en Donsje nog denzelfden avond te slachten. Niels, die alles, ongezien voor zijn ouders, heeft gehoord, staat een oögehblik besluiteloos; moet hij hen nu ook nog het verdriet aandoen, zich zoo als hij nu is, als kabouter aan hen te vertoonen? Maar als hij er dan aan denkt, dat Maa'rten op liet punt is, geslacht te worden, Maar ten, met wiien hij zoo onehid'g vee! heeft doorgemaakt, dan blijft er in zijn hart alleen nog een gevoel van liefde en dankbaarhe.d voor den gans over. Hij bonst uit alle macht op de deur, en als Vader open doet, roept de jongen: Moeder,u moet den gan zerik niet aanraken!" Niels, niet wetende, hoe hij ontvan gen zal worden, is op den drempel blijven staan, maar als Vader en Moeder hein, zonder een woord bijna te kunnen uitbrengen vreugdevol om armen en hem roes in de kamer trek ken, begrijpt hij, wat ér met hem gebeurd is. Zijn uliiroep: „Moeder, Vader! Ik ben groot! Ik ben weer ec-n mensch geworden!" regeert, dunkt onB, liet geheele boek. F.n wijst ook op de symbolische strekking van het werk, „Het Leven" van D.nsdag 23 No vember 1911 geeft de portretten van de 69-jarig© Sarah Bernhardt en vau haar verloofde, den 26-jarigcn Y!aam schen tooneelspeler Lou Te He gen iïi him rollen in „Theodora". Verder „Valkenvangst door Aug. T. \Y. Vogt, Een oud Boek, De Bethle- henisgang. Repetitie in den circus Schumann; liet spoorweg-ongoluk bij Montreuil; Henri de Vries in ,,de Ezel'; Kén mode-nouveauté voor nee- ren; Het Vredespaleis te 's G:aven- huge; Do Richard Strauss-feesten te 's-Gravenhag©; De walvischwaaj-der „Horatio" verbrand; De Utrechtsche- straat-bruggen; De nieuwe Lord Mayor van Londen; Het leven in ca- ricatuur; De verschillende typen uit •hot huwelijkslovcn door Frons van Erlcvoort; Sint Nicolaas valt d:t jaar op Dmsdagl Een belangrijke Japan- sclie veiling in de Milit ezaal; De we reld hierboven door W. van Pottum; Do Roman van een aviateur wordt weor vervolgd door Jan Felth. Do meeste onderwerpen zijn ver duidelijkt door foto's. Van het „Tijdschrift voor Wijsbe geerte" onder redactie van Dr. G. A. v. d. Bcrgh van Eya'.nga, Dr. J. D. Rierons de Haan, Julius de Boor, I,. H. Grondijs, Dr. W. Meijer, uitgege ven door W. Ve'rsluys, Amsterdam bevat de November-aflevering: „Be richt dér Redactie; Theologische be- oordoeling VI: Kant's begrip der re latieve doelmatigheid in de natuur, door (I. Pekelharing; Het Godsbegrip van Malebranehe, door Julius do Hoor; Kunst en Wijsbegeerte, door G. J. D. C. Stompols; Zedelijke we reldorde, door Dr. W. Meijer; So- cialo wegwijzers, door H. van Tres long; Repliek in zake. de R. K. Kerk (le afstammingsleer door I,. If. Grondijs; Boekbespreking (K irst- Kesselér,) Rudolf Eucköns Werk, Dr. II. de Hartog, Drie wijsgieren on- dagen, Max Groeve, Toekomst- moraal. Vfeide Internationale con gres van wijsbegeerte." De volgende jaargang zal een vor- andéring van het tijdschrift govern In plaats om de twoo maanden zal het om de drie maanden verschijnen dan meer de dingen van den dag op wijsgoorig gebied behandelen dan tot nu het geval kon zijn. Kerk en School PATER H. VAN SCHIJNDEL. l'e Maastricht is overleden pater ItenriCus van Schijndei van de Orde der .lezuïten, In den oudördom van 76 jaron. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Üevo'rderd tot doctor in rechtswetenschap op Stellingdn do heer II. G. E wieling, geb. te Bata via. Leiden. Geslaagd, doctoraal examen •echten, de heer E. F. Mf J. Mich,iels van Vorduynen. Utrecht. Gesl. Doet. examen Rechts wetenschap mcj. II, B. E. Meyster. Marktnieuws Beverwijk, 27 Noy. 1911., Spinazie per Heet. f 0.40. Andijvie 100 sir. I 4.50. Wortelen 100 bos f 15. Bieten por 100 f 1,50. Schorseneoren por bos /0.16. Aard up. klei. por Ilect. 3,50. ld. zand per llcct. 4.50. Rood© kool per 100 f 1015.. Witte kool, per 100 16. Savoijo kool per 100 8—/ 12. Bloemkool per 100 f 16—25. Uien, per Heet. 5. Prei, per bos f 0.10. Pieterselie per bos (0.05. Selderie per bos f 0.06. Appelen, per Heet. 9—f 10. Peren por Ilect. f 16. Stoomvaartberichten KON. IIOLL. LLOYD. Het st. Hollandin (uitreis) arri veerde 27 Nov. to Rio Janeiro. liet st. Zaanland (thuisreisi passeer de 28 Nov. Dover. Het st. Zeeiandi.a (thuisreis) pas seerde 27 Nov. Fernando Noronha. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Admiral, naa'r Oost-Afriko, aïiay. 27 Nov. to Napels. Ilot'st. General van Oost-Afrika, passeerde 27 Nov. Ouessant. liet st. Küuig (uitreis) vertrok 27 Nov. van Rei ra. Het st. Kronp'rinz (ui Ine is) arri veerde 27 Nov. to Mozambique. Het st. Prins Fredcrik Hendrik (uitreis) passeerde 26 Nov. Ouessant. STOOMV. -M A ATSC H A PPIJ NEDERLAND. Hot st. Bali (thuisreis) passeerde 28 Nov. 1 u. voorm; Dungeness. Het st. Koningin dér Nederlanden, (uitreis) arriveerde 28 Nov. te Port- Said, Het st. Prinses Juliana (thuisreis) ,-ertrok 27 Nov. van Algiers. KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. De st. Hobo en Nereus arriveerde» 27 Nov. van Amsterdam te Cuxhaven. Het Bt. Pollux vertrok 27 Nov. van Algiers naar Piraeus. Het st. Themis vertrok 27 Nov. van Malaga naar Carthagenu, Hetst. 'Uiten arriv. 28 Nov. van SteUüi te Amsterdam. Het st. Vulcanus arriveerde 27 No vember van Napels te Palérmo. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Het st, Pisa vertrok 27 Nov. van Montreal naar Rotterdam. ROTTERDAMSCIIE LLOYD. Helst. Gorontalo (thuisreis) vertrok 27 Nov. van Marseille. Het st. Kawi (thuisreis) vertrok 27 Nov. vun Port Said. Hot st. Menado (thuisreis) passeer de 27 Nov. fouiiddags Dover.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 10