HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. OM ONS HEEN Stadsnieuws FEUILLETON Be Meesteres van het Kasteel. WO wjNöDAG <s9 IN O V 1911 No. 1460 Waar DUjft ons Asphalt? In de vorige Raadsvergadering is meegedeeld, dat een uitvoorige nota over de tramquoestie voor de leden ter inzage was neergelegd. Onze re dactie heeft verzocht, eveneens dit stuk kennis te mogen nemen, maar daaraan heeft het dagelijksch bestuur niet kunnen voldoen. Dat doet ons leed. Vooral in deze zaak die bij uitstek is van openbaar be lang, zouden wij gaarne onze lezers zoo volledig mogelijk hebben inge licht- Te moor omdat er, naar mijn vas te overtuiging, een andere belangrij ke aangelegenheid aan vast zit, de esphalleering van onze hoofdstraten. Bij hen die het weten kunnen schijnt op dit punt onzekerheid te bestaan. 'Althans twee Raadsleden bij -wie wij informeerden (en niet van de minste) konden ïnet zegge»), of de aanleg van de tram moet wachten op een beslis sing over de asphalteerlng. In verband hiermee wil ik herinne ren aan twee uitingen indertijd in ons blad vermeld. De eene is het ant woord, dat de wethouder van publie ke werken bij de behandeling der ge- mecntebcgrooting gaf op een vraag van kir. Thiol aangaande den stand van de tramplannen. „Wanneer de Hollandseho Spoor dit kan", zoo zcd de heer De Breuk, zou zij wat do ge meente betreft, met den aanleg der trom kunnen beginnen." De tweede uiting is een bericht, Waarin wordt meegedeeld, dat de Roll. Spoor in het voorjaar met het leggen van de rails zal beginnen omdat dit in den winter, wegens de kans op vorst, niet mogelijk is. Men zon dus zoo zeggen de zaak is van weerskanten klaar. Maar hoe staat het nu met de asphalteering Laat ons ter beantwoording van die vraag even terug gaan naar <le Raadsvergadering, waarin de motie- Visser over de asphaltooring aange nomen wend. Dat was. Schrik niet. 1 Juni, dus op twee dagen na juist een half jaar geleden. Zeer spoedig nadat B. en W. het Tocrsfcel-Visser hebben overgenomen, vraagt do lieer Van Rossum 'net woord en brengt het rapport van den directeur van openbare werken ter sprako. „waaruit blijkt, dat het groo tte hinder zal veroorzaken, om as- „pliaJt te leggen nadat de tramrails „gelegd zijn." Laat ons dit een oogenblik vast in 't geheugen houden. De heer Van Rossum gaat voort „De bewoners zullen er dan veel „hinder van ondervinden. Spreker „vindt, dat er niets anders te doen „overblijft, dan de asphalteering te- „gelijk te doen plaats hebben met „het aanloggen der tramrails. Het is „dus noodig, het asphalt ook dadelijk „in de Groots Houtstraat te leggen." Dit is zoo klaar als glas. En wat antwoordt daarop de wethouder De heer De Rreuk geeft geruststellend bescheid „bij aanneming der motie- -ser zullen B. en W. spoed ach- „ter de zaak natten. De voorstellen (de voorstellen over asphalt bedoelt ,de spreker natuurlijk zullen dan „nog wel op tijd komen." Dan k. mt dq heer Rinkema aan 't woord. IliJ „dringt er ook op aan, „eerst vóór het leggen der tramrails „het beton bed voor bet asphalt to „leggen, anders zullen de kosten veel „hooger worden.'" De lieer Visser onderschrijft dit. Wanneer wij nu deze gedachten- wisseling van 1 Juni vergelijken met de latere historie, dan treffen we daarin verschillende dubia aan. Voor- ecist valt er wel wat to zeggen over den destijds beloofden spoed. Die lieeft toch de Voora. op een vraag van den heer Seignctte toegezegd, naderhand drong de lieer Lossclmit op spoed aan en ook de heer De Breuk zeida dien toe. Nu kan uien over de opvatting van wat spoed js va.: aroeniiig verschillen. Maar wanneer op 1 Juni een voor stel wordt beloofd en het is op 1 De cember nog met ingekomen, dan valt cr toch waarlijk niet meer van spoed te spreken. De heer Sergnette heeft, het blijkt achteraf, geen ongelijk ge had, toen hii in die Juni vergadering een motie Voorstelde, waarin uitge sproken weixl, dat het usphalt vóór of tegelijk rnet de tramrails zou worden aangebracht. Jammer genoeg trok hij die weer in, toen de wethou der, de heer Hulswit. haar overbo dig noemde. Hoe klopt al dit verhandelde in de Jtuiivergadering nu met de verkla ring van den heer De Breuk in de be- grootingsvergodering van 25 Octo ber, dat de HolL Spoor wat de ge meente betrof wel met don aanleg der tram kon beginnen Daar is maar één antwoord op hot klopt in 't geheel niet. En het is nog verontrustender, dat de HolL Spoor zich om die hoele as- Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebben het tooit echt, vragen op vorschlüend gebied, mils voor beantwoording vatbaar, in te renden bij do Redactie van Haarlem',. Dagblad, Groote Hon' 'ran» 53. Alle uutwoorden worden geheel kosteloos -egeven ou zoo spoedig mogelijk. Aon vragen, die niet volledig naam en woonplaats van don inzender vermelden wordt »»jen aandicht jhcr'-en. VRAAG: Hoeft oen moeder recht een k:nd te begraven, zonder dat de vader er bij teganwoord; De vader kwam vijf minuten te laat aan het Gasthuis. ANTWOORD; Dat zal de moeder wel niet op eigen verantwoording ge daan b ebben. Op wiens last kind begraven. Op den van de Directie van het Gasthuis? Wend u dan tot de directrice. Overigens mee we, dat oen vader bij zulk e plochtigheid op tijd behoort te zijn. VRAAG: Kan ik op de advertent e phaltquaestie in 't geheel niet schijnt die bijgevoegd is, ingaan?' te bekommeren. Hoe de zaak er dus voor staat voor het niet-Raadslid een raadsel en voor de Raadsleden zelf niet duide lijk, zooals blijkt uit onze informatie. Ligt de oplossing misschien in de no- d etram-aangelegenheden, die voor onze dogen moest worden bevei ligd Zoo ja, dan is hot toch zeak daarvan eens mededeel ing te doei zij het dan ook >n een vorm. die Haarlem niet in doodsgevaar brengt Zoo neon. dan zou ik wel van de Raadsleden willen uitnoodi- gen bij do rondvraag antwoord verzoeken hierop hoe staat liet met de plannen voor asphalteering moet daarop met den tram-aanleg worden gewacht Indien bijvoorbeeld de heer Visser deze of dergelijke vragen tot het ge meentebestuur wilde richten, zou hij velen aan zich verplichten. Bekend is het, dat de adviseur van het gemeentebestuur, van wien toch de plannen moeten verwacht worden, er weinig voor gevoelt In zijn rapport over het bestratingsvraagstuk, dat in Mei werd uitgebracht, staat te lezen, dat nagegaan dient te wor den of een asphaltbestrating. welke ia een gedeelte van den hoofdverkeers- Station-Dreef als wenschelijk wordt beschouwd, in het algemeen zooveel boven een andere bestrating voor heeft, dat dit de belangrijke uit gaven voor 't aanbrengen van as phalt ook in andere straten wettigt En deze vraag meteen beantwoor dende, zegt de directeur, dat dat niet het geval is en dat asphalt voorloopig als overbodig is te beschouwen, wan de aanleg van de bestrating in die straten geheel wordt vernieuwd, bijv. met granietkeien, met nieuwe trottoirs en nieuwe hards tee nen ban na - Keien, keien und kein Ende! En men weet, dat er met een deel van het dagelijksch bestuur in de Junivergadering nog Raadsleden wa ren, die zich door de aanneming der motie-Visser in 't geheel niet gebon den achtten om asphalt te doen aan leggen. Van hen is dus ook geen aandrang op B. en W. te verwachten, te verwachten. Kómt er nu geen asphalt, dan komt het in de eerste twintig jaar nog niet én blijven wij met onze verou derde bestrating wear zitten. Het is hier toch niét alleen een vraag van kosten, het komt er ook op aan, wat de geest van den. tijd wil en dat is zonder twijfel asphalt. De mooiste keien bevredigen niet, men wil een gladde, vlakke baan. Van alle kanten wordt vol hoop uit gezien naai- een begin van asphaltee ring, daarna meet gevoelt het volgt de reet vanzelf. De loop der za ken geeft ons daarover geen gerust heid. Ik hoop dus, dat een van onze Raadsleden een duidelijke verklaring van B. en W. op dit punt zal willen, uitlokken. J. 3. 7. ANTW'OORD: Advies omtrent soli diteit van firma's geven we niet, al lerminst wanneer dergelijke aankon- dfgingen niiet eens in ons blad zijn gedaan. VRAAG: Wordt een Godspenning, Nieuwjaar an Najaarsfooi vrijwillig of volgens de wet gegeven? ANTWOORD: Een fooi kan nooit een verplichting zijn, maar door al gemeen gebruik zijn deze extra-s to gel geworden, zoodat het niet ver stand g is zich er aan te olnftrekken. VRAAG: Gaarne Wilde ik van u we ten welke kennis ik noodig heb, om makelaar te worden. De bedoel ug is om verkoopingen te mogen houden van vaste goedoren, roerende ren, het op zich nemen van onders- handsche verkoopingen enz. P- hoe kri.ig ik de bevoegdheid daartoe? ANTWOORD: U moet aanvragen aan den Raad, om benoemd te wor den als makelaar. Om benoemd 'orden, beeft u geen bijzondere ken 's üoodig. Genoeg is, dat u te goeder aam en faam bekend staat. VRAAG: In m>:^ - -^amer op de meubelen en schilderijen zit het vol met kleine beestjes, zoo klein, dat en hen bijna niet kan zien. Kort nadat ik ze weggeveegd heb, zie ik weer. Kunt u mij ook zeggen wat het voor beestjes zijn, en hoe ik ze weg kan krijgen? ANTWOORD: Het is toch wel een beetje te veel van ons gevergd, om den naam te vragen van beestjes, die wij m'ei eens gezien hebben. VRAAG: Mijn zoon Is in Amerika én wil van het voorjaar trouwen met een Hollandsch meisje In Amerika. Wanneer zij nu later terug komen naar Nederland, is dan zoon huwe lijk geldig naar de Nederlandsche wet? ANTWOORD: Ja, maar het is ver standig, zooal geen absoluut met n/.etigheïd bedreigd vereisdhle, dat ook hiér te lande'het huwelijk wordt afgekondigd (de twee geboden). Ten raadhuizo zal men u daaromtrent inlichten. Komen de echtgenooten hier later werkelijk rich estigen, dan moet dö huwelijksakte hier bin nen het jaar worden overgeschreven. Dit is dus een zaak van later zorg. VRAAG: Een meisje was per 3 moahden verhuurd, maar voorloopig zij thuis slapen en per maand betaald worden. Na negen dagen ge diend te hebben stuurde mevrouw haar naar huis met een maand loon. Heeft zij geen recht op moor loon? ANTWOORD: Dehaive de negen da an loon voor don tijd 'dat zij ge diend heeft, heeft het meisje recht op eon maand loon als schadeloos stelling. VRAAG: Mijn dochter is strijkster ein voor vast aangenomen. Wegens slapte van werk moet zij nu en dan een week verzuimen. Moet hij haar nu niet even goed betalen?' ANTWOORD: Ja, want di t is maar m toevallige verhindering, d-e hem persoonlijk betreft Zoolang de dienst betrekking voortduurt zul hij haar ook moeten betalen en anders moet u maar eens naar het bureau van con sulted. e gaan. VRAAG: Hoe kan men koniiner.hui den prepare-eren? ANTWOORQ: J>e hu.den moet u mot groene zeep en lauw water flink uilwasschen en daarna goed naspoe len. Daarna lost u aluin on n water, waarna u de huiden er inlegt, ter wijl u tegelijkertijd de huiden goed kneedt op de vleeschzijde. H.erna spant u ze uit op ecu plank, de vleescbzijde naar bu ten, waarna u de huid inwrijft met droge aluin. U moet vooral overal goed inwrijven. H; erna goed inwrijven met gemalen krijt, dan latch drogen, van de plank nemen en de huiden met de hand een beetje wringen. De huiden zijn dan geprepareerd. VRAAG. Mijn hond heeft veel last van trillingen over het geheele lichaam, die d kwiils overgaan in zenuwac-htge schokken. Het kan met ontstaan doordat het beet a. de of vochtigheid wordt blootgesteld. Kunt u mij ook zeggen, wat daaraan te doeïi is? Het beest is ongeveer jaar oud. ANTWOORD. Dat zijn gewone zenuwschokken, waaraan u niets kon en behoeft te doen. U zult wel kannen opmerken, dat do hond het meest last van heeft, als bij i uitgeweest is en zich druk beeft maakt. Als hij wat ouder wordt, wordt het wel nvnder. VRAAG. In het begin van Maart 1911 ben Ik van Schoten naar Haar lem verhuisd. Nu kreeg ik van Scho ten biljet, om f 2.20 Bedrijfsbelasting te betalen (op 2 Sept.). En nu krijg k te Hadrlem ook een biljet om Be drijfsbelasting nl. f 4.67 te betalen, afget 18 Nov.) Dat kan toch niet kloppen daar mijn loon f 13.80 per week bedraagt Waar moet ik mij vervoegen voor inlichtingen. ANTWOORD. Vraagt u dat aan 't belastingkantoor Sn de Kleine Houtstraat VRAAG. Heeft een logements vergunninghouder die ook een aan zeghuis voor vrachtrijders heeft, het recht, om den heel en dag dcor aan ieder, die er komt. jenever te tap pen ANTWOORD. Neen. natuurlijk niet Een logementsvergunning geeft alleen recht om te tappen aan logeer gasten. VRAAG."Een bloedverwant deel de mij inee," dat de stamboom mijner f amilie berust in het archief van een der hoofdsteden van het noorden des lands. Tut wien moet ik mij wenden, om inlichtingen te krijgen, en zijn daar groote kosten aan verbonden Kan men ook een uittreksel daar- an bekomen Hoe kan men liet best zijn stam boom verkrijgen en wanneer een afbeelding van het familiewapen heeft zich overtuigen, dat men tot die familie behoort? Zijn er hooge kosten aan verbonden, wanneer men zich lot een heraldisch bureau wendt en heeft elk familiewapen een onder schrift ANTWOORD. Wend u tot den gemeente-archivaris in bedoelde plaats, met het verzoek, u een af schrift te zenden van den stamboom. Als die stamboom niet volledig is, moet u natuurlijk nagaan, of u be hoort tot een van de genoemde tak ken der familie. De kosten van het opmaken van een stamboom zijn niet wel op te geven. Die kosten hangen af van de nasporingen, die moeten verricht worden. Wend u verder tot een der heeren van de Stads-Biblio theek, die zullen u gaarne nader in lichten. VRAAG. Ik heb een kanarie vogel, die goed gezongen heeft, maar nu al een langen tijd niets anders doet dan hijgen. Hij eet en drinkt goed. Wat is daaraan te doen ANTWOORD. Laat in een apo- tlieek het volgende klaar maken, dat u om den anderen dag den vogel te drinken geeft10 deelen honing, lö declcn Salmiak en 200 deelen ver dund Venkelwater. De andere dagen geeft u liet beestje gewoon water. VRAAG. Mijn kanarie, die goed zong, schijnt nu zóó schor te zijn, dat hij geen geluid meer geven kan. Wat hiertegen te doen t ANTWOORD. Zie het antwoord op de vorige vraag. VRAAG. Waar zou. volgens mecning, het gevechtsterrein geweest zijn, indien het tot een oorlog geko men ware tusschen Duitschland en Frankrijk? ANTWOORD. Uw vraag is reeds beantwoord, VRAAG. Hoeveel port komt op 100 sigaren al? men die per post pakket naar Nederlandsch-lndië zendt? En komen hier nog invoer rechten bii ANTWOORD De vracht (recht streeks. dus per schip van Rotter dam of Amsterdam) is tot 1 K.G. 0.85. van 1-3 K G. ƒ1.20, van 3—5 K G ƒ1.75. Hierbij komen 2 douane- biljeltcn. Over Genua is de vracht tot 1 K.G. ƒ2.12 1/2 en van 1-5 K.G. ƒ2.37 1.2. Hierbij komen ook. 2 douane-biljet- ten. Marseille is de vracht lot 1 K.G. 1.871/2 en van 1—5 K.G. 2.121/2. Hierbij komen 5 douane biljetten. De invoerrechten worden door douanen bepaald. VRAAG. Kimt u mij ook mededee- len, waar ik het beet informatie kan krijgen omtrent loten van het Paleis van Volksvlijt? ANTWOORD. Aan 't Paleis voor Volksvlijt zelf, of anders bij iederen commissionnair in effecten. Aan het eerste adres worden geen kosten be rekend, bij de conwnissionnairs wordt gewoonlijk 2 1/2 cent per lot bere kend. VRAAG. Wie vormen het bestuur van de Vereeniging „Weldadigheid Naar Vermogen" ANTWOORD. Voorzitter is de heer A. J. n. Baron van Lynden, Zijl weg 103 secretaris de hoer W. A. van Vloten, Hooimarkt 108. Het bureau is echter in het Proveniershuis. Het is geopend van 9—1 en 35 uur. VRAAG. Is hot geoorloofd effecten in het buitenland te koopen en hier te verkoopen of omgekeerd, en daar mede winst te behalen ANTWOORD. Waarom zou dat niet Een abonné deelt ons, in antwoord een vraag mee. dat Klaas Boes op Augustus 1891 den bedoelden moord heeft gepleegd. Hij heeft le venslange gevangenisstraf gekregen. Onze La.uJtoek Uit de Omstreken VELSEN. GEMEENTERAAD. De Raad is Dinsdagmorgen te 10 3/4 uur bijeengekomen onder presidium van den burgemeester, den heer Mr. H. VER LOREN VAN THBMAAT. Afwezig zijn o. a de heeren Van Rijn on Huyg«enige andere leden komen later, in den loop der zitting. Onder de Ingekomen stukken is a. een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarin zij goedkeuring vcr- leenen aan de wijziging der onder- wijzera-jaarwedden. Het progressie-voorstel. Op voorstel van den heer BROK wordt het voorstel tot invoering van progressie in den Hoofdelijken Om slag verdaagd tot een volgende raadszitting. De heer De Boer heeft nog «enige wijzigingen voorgesteld in zijn voor stel. vele leden hebben nog geen vol doende gelegenheid geliad tot bcstu- deering van de voorstellen en de heer Brok stelt bovendien thans voor, om den aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud to brengen van 450 op ƒ500. Aon de orde komt nu de kwestie der Visscherijschool, en de voorstel len ran B. en W. tot oprichting van die school over te gaan, nu reeds tot benoeming; van een directeur te be sluiten. enz. Do heer NETSCHER antwoordt op «en vraag van den heer BROK, dat men tot directeur iemand zal benoe men, die de bevoegdheid heeft les te geven in de vakken, die hem worden opgedragen (o. a. in de nautische akkea). Wethouder VERMEULEN acht het wenschelijk, dat de directeur der Visscherijschool op goenerlei wijze zelf bij het visscherijbedrijf betrok ken is met welke woorden Wet houder NETSCHER instemt. Deze acht dit ook beter met het oog op het zoeken van betrekkingen voor perso nen, die de school verlaten. De lieer DE BOER merkt op, dat en W. geen moeite hebben gedaan tot spoedige voorzetting van het vis- scherij-onderwijs bv. door conferentie met liet bestuur der thans opgeheven ViSscherijschooL Thans is IJ muiden DEGELIJKE LECTUUR. Soldaat (die van 'n keukenmeid eer stuk gebraden gans krijgt in 'n krant gewikkeld). Zoo iels degelijks heb ik nog nooit in een krant gevonden MODERNE TIJDEN. Hoor eens, mijnheer, ik vond gisteren een stuk rubber in de worst, die ik hier gekocht heb. Ja. mevrouw, dut bewijst alweer dat hot paard overal verdrongen wordt door de auto. BOOSAARDIG. Meneer X. heeft vreeselijk kromme been en. Hij is een ijverig Zondags- ruiter. maar valt ontelbare malen van zijn paard. Jij zou toch nooit hoeven te val len, merkt een zijner vrienden op, laat toch eenvoudig 'n paar druk knoppon i je laarzen me ken 1 MODERNE RECLAME. Wij kunnen een lange lijst van at testen overleggen, waarin verschil- lende inbrekers verklaren, dat onze brandkasten van ongeëvenaarde con structie zijn. N. V. Brandkasten fabriek. geheel verstoken van dat onderwijs 15. en W. komen nu niet inet een uit gewerkt plan, maar met een voor stel om een directeur te benoemen en daarna niet plannen te komen. Dat gaat te langzaamhet zal nu wel on mogelijk zijn, om vóór Januari een Provinciale- en een Rijkssubsidie te krijgen. Spreker stelt tegenover een protest van den heer Netscher tegen berich ten, door het Visscherijschool-bestuur in do groote pers verspreid, een an der protest. De Visscherijschool, zegt spreker, is door de gemeente minne tjes behandeld. Wethouder NETSCHER meent, dat de woorden, die (le heer De Boer bezigt, „harder zijn dan zijn gemoed" (gelach). Spreker beantwoordt den heer De Boer verder, en merkt op, dat de gemeente, om een rijkssubsi die te kriicen, een leerplan moet in dienen. En om dat te doen moeten B. en W. een raadsbesluit tot oprich ting der Visscherijschool en een des kundige hebben. Wethouder VERMEULEN deelt me de. dat het bestuur der Visscherij school tot 1 Januari 1913 (niet tot 1 Januari 1912) subsidie van hel rijk was verleend. Om de gemeente een hak te zetten heeft het bestuur het onderwijs reeds met Januari 1912 doen stoppen. Wethouder NETSCHER vraagt, waar het Visscherijschool-bestuur het recht vandaan haalt om het on derwijs, waarvoor de gemeerde f 1500 subsidie geeft, plotseling ie beëindi gen. Spreker noemt de wijze van ba- sturen, door dit college toegepast, minnetjes en haalt verder een voor beeld aan van een jongen man. die tijdens het examen wasgaan hui len. Men liet hem kalm uithuilen, en diploma kréég hij tenslotte 1 'ethouder VERMEULEN en de VOORZITTER wijzen op het groote nut van een voorloopig onderzoek (waarvoor is voorgesteld een som van ƒ300 uit te trekken). De heer SCHUITEMAKER begrijpt dit niet. dacht dat waar B. en W. zooveel critiek op de bestaande Vis scherijschool hebben uitgeoefend, ze van alles precies op de hoogte zou den zijn, en iu ieder geval beter be slagen ten ijs zouden komen. M ethouder NETSCHER antwoordt, dat het nu de vraag is, of de Raad een school volgens de wet wil heb ben (in dat opzicht komen B. en W. wél goed beelagen ten ijs), of ecu meer uitgebreide school, waarvoor i dan do voorbeelden in het bui tenland zal moeten zoeken. De heer LANDEWELRD meent, dat men alle inlichtingen daartoe schriftelijk zul kunnen inwinnen. De heer BROK meent, dat men ge rust 300 voor een studiereis kun uit trekken. Dat geld kan zeer veel rente voor de gemeente opbrengenSpro ker verklaart zich tegenstander van het door de heeren SANT en SLUY- TERS geopperde denkbeeld, om een raadscommissie te benoemen. B. en zijn langzamerhand van de zaak aardig op de hoogte gekomen. Het voorstel-Sant tot instelling van een raadscommissie wordt met 13 te gen 2 stemmen verworpen. Aangenomen worden zonder hoof delijke stemming de voorstellen van en W. a tot oprichting eener gemeentelijke Visscherijschoolb. het vragen van subsidies aan Staat en provincie voor dit ouder wijs c. tot benoeming van een di recteur, wiens aanstelling eerst van 6) Het was een gelukkig verzoek. Zij lachte/vriendelijk en met die naïeve slimheid, die v.ij zoo graag in een kind zien. Ik verborg mij in do kelders, toon de Pruisen kwamen, zoi ze, niemand zou mij duur htèfchan kunnen vindon niemand, die het kasteel niet kent. Zij hebben het vuur in «le keuken la ten branden en ik zaï voor u koken. Lucy verstopte het eten, vóórdat zij naar Tours ging. Laten wij nu gaan. heeren, en als de Pruisen komen, zul len wij ons samen verbergen. Dit was een betere stemming en wij gingen allen naar heneden naai de keuken, in een gemoedstoestand zóó opgewöW uls met de zware scha duw, die op dit huis rustte, was overeen te brengen. Het was heerlijk om te zien, hoe deze jonge erfgena me van de kolossale bezitungen van den Hertog de Nogent koffie voor ons zette en een omelet voor ons bakte ais het eerste het beste aardige bui tenmeisje en nooit meer zul ik een ontbijt cum onder zulke tegelijk aar dige als gevaarlijke omstandigheden. Het gevaarlijke van onzen toestand bleek al heel spoedig want terwijl wij nog koffie zaten te drinken, als ware het echte nectar, kwam een patrouille LihLanen door de poort van Jiet kasteel gereden en hun paarden getrappel klonk juist op de brug over de rivier in vlo richting van de stal len, vóórdat onze eerste wilde alarm kreet was weggestorven van lippen, die door vrees verkild waren. Mademoiselle Claudine was de eer ste, die wat hoonde, terwijl zij berig was het kopje van Harry te vullen. Ik zie haar nu nog, in haar licht kleedje met doodsbleek gelaat haar hand van doodsangst tegen het hart gedrukt. O, heeren, heeren riep zij uit. P Kris an bij al wat des duivels is. zei Harry en toen zij liebben den ballon gevonden. Beetles, natuurlijk. Mijn eigen vraag was meer recht streeks. Wil Mademoiselle zoo goed zijn, ons haai- schuilplaats te wijzen, zei ik. Ja ja dat zal ik, riep zij uit O, vlug dan, om 's hemelswil, heeren 1 Zij snelde de kamer uit en wij volg den haar. Een lange en kale gang met tegels belegd, leidde van de keuken naar een van de groote vestLngachti- ge muren, die den oever van de ri vier aan den kant, waar het kasteel lag begrensden. Door een ijzeren deur en langs een steile trap ging het kind als een geest naar beneden. Er volg den nog meer trappen, donkere gan gen en daarop een straal van licht door een patrijspoortje en een mon sterachtig groote gevangenisachtige dour, die met oen slag achter ons dichtsloeg. Wij waren ln een van die oude onderaardscho gevangenissen, die uitkomen on het stille water van de rivier. De L'hlanen waren bo ven in de prachtigo kamers. Wij hoorden hun stemmen van gang tot gang klinken en begrepen, dat dit kind ons voor 't oogenblik ten min ste gered had. III. De stallen van het kasteel lagen op den anderen oever van do rivier en waren gebouwd tegen een ande ren vestingmuur, die zich wel voertig voet hoog boven de kabbelende gol ven van de rivier verhief. Een brug, die blijkbaar heel oud was, die het oog bekoorde wat betrof haar solidi teit van pilaren en hekwerk, \er- Ixuid de gebouwen met het kasteel zelf. Tusschen de twee muren in was do afgrond zoo donker als de nacht Wij waren verborgen in een kerker op gelijke hoogte als de oppervlakte van het water, en het water verme nigvuldigde ieder geluid van boven, zoodut gefluister op het donderen van eon kanon geleek. Dat deed ons zwij gen en uren achtereen, die ons voor kwamen als dagen van dood&che stil te, wachtten en waakten wij in deze lugubere schuilplaats. Zouden de Uhlanen verder rijden of waren zij van plan in het huis te blijven kam peeren Van dit ééne feit hingen onze levens af. Als zij den balkin ge vonden hadden, zouden zij zeker het kasteel tot den grond afbranden, eer der dan hun prooi te laten ontsnap pen. Aan den anderen kont zou het mogelijk kunnen zijn, dat zij den bal lon niet hadden opgemerkt, en mis- sclüon nu op het punt stonden hun patrouilleeren voort te zetten. Eén ding maakte ons doodelïjk ongerust. Zij brachten hun paarden dadelijk na hun aankomst op staleu wij za gen, hoe de dampende beesten over de brug naar de stallen aan de over zijde gebracht werden. Evenals wij door ons patrijspoortje over het water naar hen konden kij ken, even goed konden zij dat doen en van tijd tot lijd merkten wij op, hoe een schildwacht zijn leelijk hoofd uit een klein venster stak en de ri vier onder hem aandachtig bekeek. Dat beviel mij maar weinigen toch was het een feit, dat ons het leven redde. Laat mij u vertellen, hoe dat zoo kwam en wat Harry Spain er van maakte. Ik heb gezegd, dat wij beneden in het onderaardscho gewelf wachtten bang <en woord hardop le zeggen en nauwelijks durvend fluisteren. Vele klanken, die van onbeschaafde spraak getuigden, kwamen tot ons; wij kon den hooren, hoe het rinkelen van bor den ruw gelach accompagneerde, en toen drongen de klanken van een piano, waarop walsen van Strauss geepecid werden, lol ons door. Lu ter werd alles stil in huis eu de «enige beweging, die wij opmerkten, was «Lo van het verwisselen van de wacht. Dit, denk ik, bracht Harry het eerst op het denkbeeld, hoe een ontvluch ting mogelijk zou zijn, want toon er weer een lange tussclienpoos verstre ken was en de korte wintemannddag begon in te vallen, toen wist hij zich uit zijn loome neerslachtigheid op te heffen en kroop naar het ronde \eu- stertje, waardoor hij «ie rivier eu de brug nauwkeurig stond op te nemen. Weer bij ons terugkomend, verzocht hij ons met hem een e»nd het order- aardsche gewelf ln te gaan, waar wij zonder veel gevaar konden praten en toen vertelde hij ons wat zijn plan Daar is een pont in de rivier, zcl hij tot Mademoiselle Claudine. waar wordt zij voor gebruikt. Mademoi selle Voor de dienstboden, om naaf de stallen te gaan, mijnheer. Gebruiken zij de brug niet Niet altijd, mijnheer. (Slof volgt).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9