HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. De tlrie Huzaren van HsrïGOurt. WOENSDAG 6 DECEMBER 1911 Buitenlandsch Overzicht Van 't Cr komen thans, van een Duitsch oorlog-correspondent, nadere bijzon derheden over DC KRIJGSVERRICHTINGEN DER LAATSTE DAGEN. Don 29stcn November rukte de lech- tei vleugel van 't Italiaansclie leger bij <Io vesting Tripolis voorwaarts in de richting van Ain Zara, terwijl het centrum van den rechtervleugel tege lijkertijd te-gen het dorp llonni op trad. De Turken en Arabieren kwa men toen ook in actie. Er ontstond in de Italiaansclie linie een hiaat, waardoor de vijand trachtte te ihin- gen. hetgeen evenwel, na verwvedc gevechten, verhinderd kon worden. Den 3üsten, 's morgens om 3 uur, voor het ondergaan van do maan, begon EEN HEFTIGE AANVAL DFR TURKEN tegen het tort Mesri, dio evenwel na een gevecht van een' paar uur afge slagen werd. Overigens ;;ing de dag kalm voorbij. Eerst in den nicht van don lsten December, na l-et onder gaan van do niüan, vielen de 'i urnen opnieuw aan, uiaar binnen net kwar tier werden zij afgeslagen. Jen d.ig daarop beschoot de Italiaansclie schcepsartilierie het land voor do Itaiiaansche stellingen. In den nacht van 2 op 3 December ondernamen de Arabieren bij Schoraschat een hefti- gen aanval met machinegeweren, ter wijl tegelijkertijd de Turksche troe pen aan den uitersten rechtervleugel met steun van do artillerie optra den. Eerst na een verwoed gevecht werden beide aanvallen teruggesla gen, zoodat DE ITALIANEN DEN SLAG WONNEN. De Italianen hebben liet centrum van deii Turksdien weerstand bezet. Zij veroverden 9 kanonnen en voor- rib.. 'U munitie en levensmiddelen, die doer do Turken waren achtergelaten. Van do Italianen werden honderd man buiten gevecht gesteld. Do Tur ken hadden honderden dooden. DE TURKSCHE VLOOT. Men verneemt uit Konstantinopel, dut de Turksche regeering na het te rugkoeren van de ministers van oor log en marine van de inspectie naai de Dardanellen, verschillende maat regelen getroffen heeft tot bescher ming van dit vaarwater. Een groot aantal snelvuurkanonnen, ammuni tie en troepen zijn naar de Darda- nclloti verzonden. De Turksche vloot in do Dardanellen werd zij 't ook door het in dienst, stellon van niet zeer deugdelijke schepen gebracht tot een sterkte van 4 linie-pantser- schopen en 2 pantserkruisers, 9 tor- pedovcrnielers en 11 torpedobooten. Getracht is nog een aantal torpedo- booten naar de Dardanellen te bren gen. liet gelukte evenwel slechts dno scheiten binnen to krijgen. De andere Weiden door de Itaiiaansche vloot ontdekt, waarop de bestelling van de 23 overige afgelast is. Ecu Turkscb diplomaat aan 't woord. Te Herlijn is aangekomen de vroe gere Turksche minister van marine Malunoed Moektar Pasja. Natuurlijk is li ij door een zwerm vun journalis ten geïnterviewd. De oud-Excellentie verklaarde, dat hij om zuiver parli- cuIk-ic redenen in Duitschiand ver toefde, nl. tot het bezoeken van een zieken vriend, en dut hij geen poli tieke opdracht had, ook geen audiën tie bij den Duitschen Ke.zer zal aan vragen. Dvcr den oorlog met Italië zei hij. dut do Turken op het oogenblik ro den hadden tot tevredenheid. Er slui ten zich in Tripolis steeds meer stammen aan hij do Turksche troe pen. De strijdlust stijgt met don dag en ongetwijfeld is De oorlog tusschen Italië enTurkije Do ïurksu en Arabieren daan bij de vasting Tripolis gen aan val. maar worden door de Italian» mol vrü groots venlozen afgeslagen. Da Turken willen de Dardanellen afsluiten. Huslacd bemoeit zicb met de üardanellea-qnaestla. Een nieuwe samenzwering tot sJcbllng van gen groot Servisch rp. Do Europeesche politiek. De Dultsche Rijkskanselier houdt weer een rede, waarin hü nogmaals verzekert, dat Duitschiand waardig tegen Engeland is opgetreden. Nu zjjn de Duiischers tevreden. DE TURKSCHE WEERSTANDS- KRACHT OPGEWASSEN TEGEN ALLE 1TALIAANSCHE AANVALLEN. De taktiek van de Turken in Tripo lis moet luorin bestaan, dot zij partij trekken van elementaire natuurkrach ten, die do Turksche bondgeoiootcii zijn. Daarom is ook do terugtocht van de Turksche troepen naar het binnenland van Tripolis op het oogen blik gewen scht. Malunoed. lietoogde. dat Turkije niets liever wonscht, dan dat Italië de Turksche kusten in de Aegeïscho Zee aanvalt en de Dardanellen blok keert. Dan krijgt Turkije een vijand tegenover zich. dien het kan aanpak ken. Het vertrouwen van dezen ex- minister culmineert in de woorden „Wel zal het lang duren voor de oor log geëindigd is, zoolang tot Turkije gewonnen heeft." Zec-r merkwaardig is de uitlating van Mad moed, die bekend staat als een vriend van Duitschiand, dat do Porto overtuigd is, thans niets ïneer van Duitschiand te mogen vorwach- ten. „Wij zullen aan het einde van den oorlog staan voor EEN NIEUWE POIJT1EKE GROEPEERING. Wij kunnen het niet verhelen, dat waaneer wij Engeland als vriend naast ons gehad hadden, alles anders gcloopen zou zijn. Zeven jaar gele den, leen Ituliè een dergelijk stukje wilde uithalen, was één woord van den Kngclschen minister-president voldoende, om Italië tot inkeer te brengen. Is liet ons kwalijk te nemen, wanneer wij de consequenties trek ken De Turksche gruwelen. De oorlogscorrespondent van de Morgenpest komt in een telegram terug cp de onmeuschelijke mishan delingen, die gevangen genomen Ita lianen van den kant der Ai ubieren te dulden hadden. Hij meldt De folte ringen van Itaiiaansche soldaten door Turken en Arabieren werden hief door lijkschouwingen, door dok toren verricht, bevestigd. EENIGE ITAI.IAANSCHE SOLDA TEN WERDEN LEVEND GEROOSTERD. De verontwaardiging over deze gru weldaden is algemeen. Men zal zich wel niet vergissen, als men aanneemt dot deze onmcnsclieliikhcden niet. zooals beweerd werd, door militair- georganimeerde Arabieren onder Turk sche officieren, maar door fanatieke stammen uit liet binnenland begaan gaan. Daarop duidt ook de plaats, waar de folteringen plaats hadden, nl. binnen een moskee. Men heeft te deen met een uiting van bijgeloof en met offers. Een douchs voor ie geestdriftige! ouder de Italianen. In Itaiiaansche economische krin gen wekt een artikel van Luigi Ernau- di, een der bekendste Italiaansclie economen, groot opzien. De mogelijke voordeelen, aldus Emaudi„welke Italië uit het bezit van het Afrikaansche gebied kan trekken, zijn bestemd voor de nazaten het te genwoordige geslacht moet de lasten dragen. Indion het schatkisloverschot niet voldoende blijkt, om cte onkosten te bestrijden, moet men aan andere bronnen denken. Men kan schulden maken en lielasUngen verhoogen. Aan de zaak zelf echter is niets te veranderende kolonie zal nooit een actief geven, daar ze eenige miliiar- den zal opslokken aan oorlogskos ten, aan te brengen verlioieringca, enz. Italië zal dit alles niet kunnen betalen en moeien aankloppen bij t buitenland. In Tripolitaniê zullen zich slechts kapitaalkrachtige immigranten kun nen vestigen, terwijl degenen, die emigrecren moeten, om door hun ar beid hun inkomsten te vermeerderen, toch naar Amerika zullen blijven gaan. Nieuws onrust ln den Balkan. Het Servische regoeringsgezinde blad Drau bevat hot volgende tele gram uit Sarajewo„De advocaat Georg Christie wees de regeering van Bosnië on Ilertzcgowina er op, dat or weer ÉÉN SAMENZWERING op groote schaal op touw gezet zou zijri, waaraan talrijke personen van aanzien deelnamen. De bedoeling van dit complot was, Bosnië en Herzegowina van Oosten- r ij k-H ongarijo los to ruk ken en met Sorviëen Mon tenegro to zamen oen groot Servisch r ij ktevor- mon, aan welks hoofd een Monte negrin nscho prins zou komen te slaan. De regeerihg is van meening, dat dit complot samenhangt met een geheime vereeniging van officieren te Belgrado, .die onlangs ontbonden moest worden, omdat bet bestaan er van publiek was geworden. Het doel van deze geheime vereeniging was, KONING PETER EN DIENS BEIDE ZOONS TE VERMOORDEN, om plaats te maken voor een Monte- negrijnschen prins. In do voornaam ste plaatsen, waar deze samenzwe ring zetelde, liet de regeering van Bosnië en Herzegowina reeds vele menschen gevangen nemen." RUSLAND EN DE OPENING DER DARDANELLEN. Uit Konstantinopel wordt geseind „Rusland heelt den sedert eenigen tijd verwachten stap gedaan en aan de Porte een nota overhandigd, waar in onomwonden geöischt wordt de vrije doorvaart van de Russische Zwarte Zeevloot door den Bosphorus en de Dardanellen, terwijl aan de oorlogsvloten van de andere mogend heden de toegang tot deze wateren ook verder geweigerd moet worden. Deze Russische eisch is in strijd met de verdragen van Berlijn, Parijs en Londen, waarin uitdrukkelijk be paald is, dat doze wateren gesloten zijn voor alle oorlogsvloten in oor logstijd. Den Sultan alleen is het recht toegekend in bijzondere geval len uitzonderingen toe te staan. De Uuitscbo Rijkskanselier weer asn 't woord over de Europeesche politiek. Gisteren in de laatste vergade ring van den tegenwoordigen Rijks dag heeft de Rijkskanselier nog 't woord gevoerd, om de rede van den Eugelschen minister Sir Edward Grey te beantwoorden. Do Rijkskanselier zei o. a. Waarom heeft do regeering niet medegedeeld aan het Duitscho volk, wat zij tegen Ertgeland's houding ge daan hoeft Dat kwam niet voort uit bureaucratische gche.indoenerij, muur berustte op voorzichtige overwegin gen. De geheimhouding, waartoe be is loten was, logde de Duitscho regee ring groote reserve op. Het volk is hierdoor op. EEN HARDE EN MOEILIJKE GEDULDSPROEF gesteld. Maar hoe dit ook ten nadee- le \au de regeering moest werken, toch mocht zij geen mededeelingcn doen. Anders was liet doel niet be reikt Met Frankrijk en met Frank rijk alleen te onderhandelen. Door publiciteit te geven aan de diploma tieke verwikkelingen zou de weg tot onderhandelen niet vrijer en gemak kelijker zijn gemankt. Vooral moest do regeering rekening houden met de reactie op do publieke opinie in Frankrijk (onrust rechts). Dan zou de Franse).e regeering de moeilijkheden in de onderhandelingen niet hebben kunnen overwinnen, tegenover de stemming onder het Fransche volk. Dit alles heeft de regeoring voor zien. Zij heeft ook begrepen, dat «le stemming in Duitschiand steels ster ker tegen do regeering zou worden. Maar zij heeft dit alles gedragen in de hoop, dat na het sluiten van het verdrag alles weer in orde zou ko men. Had ik alles moeten zeggen bij mijn eersto redevoering zoo vroeg de lieer Von Bethmann Holl- weg. Had ik voorzien hetgeen tij dens het verloop van de comnüssie- beraadslagingen in Engeland over ze kere voorbei e klingen »n September gezegd werd (beweging in den Rijks dag) en hetgeen bij on3 de opwinding wel moest doen toenamen, dan zou ik do publicatie niet achterweg© hebben gelaten. Het is niet onze schuld, dat wij moesten bekend maken hetgeen wij om goede redenen wenschten voor ons te houden. En ik constateer met genoegdoening, dat men dit in Engeland thans ook begrepen heeft. De Rijkskanselier wilde op de zaak niet verder ingaan, dan voor de toe komst noodzakelijk was. Hoe de En gelse he regeering er aan kwam, dat de Duiteche regeering een vloot-basis wilde maken in Zuid-Marokko, Is niet bekend. Hetgeen wij met het zen den van den Panther" wilden, heeft onze gezant in Londen de F.ngelsche regeering den SOsten Juni medege deeld. Wij hadden geen reden gege ven tot twijfel. Zelfs Frankrijk en Rusland (hadden geen wantrouwen in de Duiteche plannen. Sir Edward Grey heeft medegedeeld, dat Frank rijk en Engeland steeds gestaan heb ben in intieme gedachtenwisseling. Frankrijk vroeg in alles Engelands raad. Hot is onbegrijpelijk, hoe En geland dan zijn belangen bedreigd kon achten. Daar wij mot Frankrijk onderhandelen, kou toch voor Enge land geen gevaar ontstaan, zonder dat Frankrijk dat wist. Maar wan neer er in Engeland twijfel roes, dan had Engeland zich tot mij kunnen wenden en ik zou steeds bereid ge weest zijn. inlichtingen te geven om dezen tw iifel uit de wereld te helpen. (Hoort 1 Hoort I rechts.) Spreker betoogde, dat de redevoe ring van I.loyd George in Duitschiand terecht misnoegen gewekt heeft. Maar de redevoeringen, waarin hieraan uiting gegeven werd in den Rijksdag, waren niet zoo erg als de inededee- lingen van den Engelschen afgevaar digde over OORLOGSVOORBEREIDINGEN IN ENGELAND. (Hoort Hoort rechts'. Ook Duitsch iand eischt, evenals Engeland, -mede te mogen spreken in ulle aangelegen heden, waarin eigen belangen ge raakt wórden. De Marokkaansèhe complicaties zijn niet ontstaan, vóór dat dit recht Duitschiand niet werd toegekend. In 1904 hebben Engeland en Frankrijk over Marokko gedispo neerd, zonder te letten op de belan gen van Duitschiand. Dit heeft eerst Algeciras, daarna Agadir noodzake lijk gemaakt. Wij moesten toonen, dat wij niet van plan waren ons opzij te laten dringen. Wanneer dal ten gevolge heeft «Ten zoogenaamde of werkelijke voorbereiding tot den oor log in Engeland, dan kunnen wij niets anders doen dan dit betreuren. Maar de verantwoording daarvoor weigeren wij op ons te nemen. Wij hebben ons doel bereikt, zonder F.n- geland's belangen te raken. Het bes te bewijs is, dat sir Edward Grey zelf zijn bevrediging geuit heeft over den inhoud van het Marokko-verdrag. De Engelsche regeering wensdit EEN BETERE VERSTANDHOUDING VAN ENGELAND TOT DL'iTSCHLAND. Ook wij wenscheh dit. Maar ik moet er op wijzen, dat deze wensch in de laatste jaren herhaaldelijk geuit is beiderzijds. Eu toch moesten wij be loven, hetgeen wij beleefd hebben. Engeland beweert, dat thans de lei tusscüeh Engeland cn Duitschiand schoongeveegd, is. Maar het jongste verleden heeft iuet oen harden grif fel -schrammen aangebracht op de lei, omdat de griffel door wantrouwen geleid weid. Ook wij wenschen op recht vrede en vriendschap met En geland, maar de vrede en de vriend schap zullen alleen mogelijk zijn, wanneer ook uit de EngeLsche poli tiek blijkt, dat Engeland streeft naar zoo'n verstandhouding. De andere volkeren moeten reke ning houden met Die ontwikkeling is niet tegen te hou don, wannee vv ij ons sterk houden. E n i onze kracht ligt de waai borg, d a t geen andere staat rn et ons den strijd zoeken zal. Na de redevoering klonk van alle kanten een hartelijk applaus, niet overweldigend, maar voor den hirer Von Bcthmann-Hollweg stellig bevre digend na de koele ontvangst van zijn eerste betoog op 9 November. •T DEBAT. Graaf Westarp zei namens do Con servatieven, dat zijn partij bleef bij de kritiek, door den lieer Von Heyde- brand uitgebracht op liet verdrag van 4 November. Alleen kan dit oordeel aangevuld worden, nu ook de re„ ring aanvullingtm gegeven heeft. Maar gunstiger wordt hierdoor «lit oordeel niet, vooral wat den inhoud van het verdrag van 4 November treft. Graaf Westarp ging nader in op het gebeurde met Engeland en kwam tot de conclusie, dat de raad van de EngeLsche bladen, om maatregelen van de Engelsche regee ring, dezen zomer getroffen, te verge ten, niet door Duitschiand opgevolgd kon worden. Dit is geen politiek alco holisme, maar een zeer nuchtere en plichtsgetrouwe overweging, die dwingt de feiten kalm en eerlijk in het geheugen te prenten. 't Verdere debat was weinig bijzon ders. Den Rijkskanselier was 't blijk baar gelukt, duidelijk te maken, dat Duitschiand niet bevreesd tegenover Engeland is geweest, alleen waren enkele debaters er nog niet van over tuigd, dat 't zwijgen der Duitschö re geering noocJig is geweest. Nadat de debatten gesloten waren, werd het voorstel van het Centrum aangenomen, waarbij bepaald werd, dat voortaan verdragen, die wijzigin gen brengen in koloniaal gebied, de goedkeuring van den Rijksdag noo- dig hebben. Hierna wor«l «Le Rijksdag gesloten. NOC. EENS ED. GREY AAN 'T WOORD. Sir Edward Grey zei in een rode te Plymouth, dat de bijlegging der Fransch-Duitsche geschillen over Ma rokko van gunstigen invloed moest zijn op de betrekkingen tusschen En- golnnd en Duitschiand Dg opstand In Cbina. L'it Petersburg wordt geseind Te Hankau had in de woning van den Russischen consul EEN GEHEIME VERGADERING plaats van vertegenwoordigers der Chineesche regoering en der revolu- tionnoiren. De vertegenwoordigers der regoering verklaarden, dat do integriteit van China op het spel staat. De dynastie heeft besloten aan vreemde mogendheden om hulp te wagen, Japan heeft reeds voor geld oen expeditie aangeboden. De regee- ringsvertegomvoordigers verlangden den vrede, anders zal de regeering zich in do armen van Japan werpen. I)o vertegenwoordigers der revolu- tionnairen verklaarden daarentegen, dat do vrede afhangt van het aftre den der Mandsjoe-dynastJo. Deze heeft alle vertrouwen verloren. Rus land en andere mogendheden, ook Japan, hebben een neutraliteit be loofd en de rovolutionnairen gelooven daarom niet aan een inmenging. De geheime bijeenkomst had geen resultaat. hij zooveel on met zulk een bezieling Ihëeft gearbeid, hor-dacht zijn pries terlijke loopbaan. Eerst studeerde hij bij de Dominicanen te Nijmegen, daarna te Hageveld en Warmond, werd kapelaan te Wassenaar en kwam daarna in de Haarleinsche pa rochie, waarin hij nu reeds 16 jaar werkzaam was. De beunrding op liet kerkhof ge schiedde door kapelaan Beysens. On der do vele belangstellenden was er een deputatie van dc Congregate der II. Familie. Stadsnieuws ONGEVALLENVERZEKERING. De Centraio Raad van Beroep deed uitspraak in het hooger beroep van de Rijksverzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Haarlem, waarbij niet vernietiging eeucr beslissing yan de Bank. die voorloopig eert rente naar 30 pCt. in- ■allditeit toekende, is bepaald dat aan M S., kolenlosser ie Haarlem, met ingang van 2-4 April 1911 eone voorloopig© rente zal worden toege kend van I 0.56 j>er werkdag naar 40 pCl. invaliditeit, tor zake van een ongeval, waar-door hij laesie ban den uggegraat bekwam. De Centrale Raad van Beroep bo- nodigde de uitspraak. T e r echt. Het van een wagen der firma D. 'êidwenea pakje asbest blijkt niet go- stolen te zijn. liet is op straat terug gevonden. Diefstal? Door mevr. v. d. \V. werd aan haar dienstbode opgedragen een pakjo te bezorgen. Het meisje gal het aan oen onbekenden jongen, met 5 cent „bo deloon'. Do jongen is met ecu on an der weggewandeld en is sinds dien nog niet boven water gekomen. Plechtige Uitvaart. Gisteren vermeldden we reeds het ecu en ander van de plechtige uit vaart van den weleerw. heer II. M. D. Hellebrekers, kapelaan der kerk van O. L. Vr. Rozenkrans aan het Spanen®, directeur van de Congrega tie der H. Familie. Maandagmorgen had in de Maria StichtCag een uit vaartdienst plaats, Dinsdagmorgen o intién uur door den plechtige» uit vaartdienst in de paroclu'ekork volgd. Do zeercerw. hear P. A. F. Royakkers droeg do plechtige Ite qutemi-mis op, daarbij geassisteerd door de beide kapelaans der parochie, de weleerw. hoeren L. II. J. Beysens en S. A. de Boer. Do pastoo'r van den overledene, de zeoreorw. zeergol. lieer dr. Th. M. Vlaming, hield daarop de lijkrede. Deze herdacht de godsvrucht van den overledene, herdacht zijn werken in do 11. Familie, voor welke vereeniging Uit de Omstreken SCHOTEN. Nu de vereeniging van Vergunning houders wederom voor do zooveelsto maal. den raad van Schoten een re quest heeft aangeboden, met verzoek ovenals te Haarlem het sluitingsuur van 11 op 1? imr te brengen, boezemt het ons bolar.g in hoe onze raad daar- >ver zal beslissen. Door «te partijen wordt dit verzoek erschillend besproken. Doch het meerendeel daarvan zegt on zeer te recht; „Och wat zal dat nu geven!" Schoten bestaat zoo niet geheel toch minstons voor 2/3 uit arbeidersbevol king die wanneer zij do café s bezoe ken, deze omdat zij des morgeus we derom op tijd op hun werk moeten zijn des avonds vóór 10 uur verlaat, Nu echter zijn er anderen die zeggen: ja. maar ziet u eens hier. nee is be- gTOoteliJk, als je ais caféhouder te Schoten om 11 uur en je overbuur man (caféliouder) te Haarlem om 12 uur moet sluiten. Op zich zelf geno men is dit niet tegen te spreken, doch do noodzakelijkheid van de 12-uur- sluiling is te Schoten nog nimmer gebleken. De caféhouders zijn in (te gelegenheid, van den Burgemeester van Schoten tot 12 uur permissie te krijgen, doch deze permissie wordt nooit anders aangevraagd. dan bij bijzondere gelegenheden en vergade ringen, terwijl de caféhouders oo Za terdag en Zondag, altijd lot 12 uur vergunning hebben, docli dan ook gebeurt het meer dan eens, dat (te meeste caféhouders (verlofhouders) het zijn er in het kwartier, schrik niet, lezer! maar 24 reeds om elf uur gesloten zijn. Er zullen er velen zijn, die weten, dat het Schoterkwartier goed voor zien is van cofé's, doch die niet den plaatselijken toestand niet bekend is, zal toch al dadelijk wanneer hij in het kwartier komt een vreemden in druk krijgen, wanneer hij op nog geen afstand van 75 meter. 3, ja -4 vergunningslocaliteitën ziet. Doch, niettegenstaande de wet, die dit groo te aantal toelaat, zou het gemeente bestuur er wel iets tegen doen kun nen, door bv. gelijk als in de vei or dering op de vergunningen ook een-, zelfde toe to passen op do verlofhou ders en van hen eveneens vcrlofrecht heffen, Zoo zijn er van deze inrich tingen, die geen klanten hebben diin jongens van 16 a 17 jaar, welke daar den kost el ij ken Zondag-(avond) ge heel met biljart- of kaartspel door brengen, wat voor velen een be derf is. Binnenland TWEEDE KAMER. De hoor Troelstra, van wiens rede, voor zoover het het eerste deel daar van betrof, reeds is molding gemankt, was tot gisterenmiddag omstreeks 3 uur aan het woord. De lieer Troelstra had, zooais men reeds weet, de Regeering verweten geb'rek aan voortvarendheid Dij het tot stand brengen von sociale wetge ving. Hij kwam met kracht op tegen de bewering, op de vergadering «ter kaihoheke arbeiders te Utrecht geuit, dat de sociaal-democraten het werk van den heer Talma hadden verdacht gemaakt en hij noodigde de daar des tijds aanwezige Kamerleden uit oni dat Ju het openbaar waar te niuken. Deze spreker en later ook de heer De Klerk, deed een beroep op do Regeering om den toeslag wegens do duurte uit te breiden te: de menschen met sala r ssen tot 1 1200 (de heeft: De Klerk wilde een halve maand salaris mei een minimum van f 26). Vervolgens kwam de heer Troelstra tot het gebeurde op Kattenburg en betoogde dat do zaak te Amsterdam een ernstiger verloop had dan to Rotterdam, omdat men in de hoofd- FEUILLETON Een verhaal van 1870. Naar het EngelBch door Max Pern barton. 5) Toen zij nog op een steenworp af stand van de brug te Tours-le-Bois waren, boval Gilbert hen te blijven staan, en ing hij zelf verder voort. Er zal hier wel een Duitsche pa trouille zijn en ik moet even een woordje met hen wisselen. Rust nu even, Kameraden, totdat ik terugkeer, en vergeet niet. dat de Uhlaueu iu mijn ouderlijk huis zijn. Hij slenterde weg in de duisternis, en eenige minuten lang luisterde het drietal niet gespitste ooren, wel be grijpend wat hij van plan was te (loon, en dat een man, die nu nog in leven was, sterven moest, vóórdat zij kapitein Gilbert weer zagen. Een oogenblik later hoorden zij een kreet von schrik uit het ravijn ko men, maar het was dadelijk weer stil. Zij gingen verder naar de brug en vonden daar Gilbert weer. Op dit oogenblik was hij in een heel vroo- lijke stemming, cn de bruggenbouwer was al met zijn werk begonnen. Begrijp je mij, kleine Sabine, zei hij haar. wij bouwen onze bruggen met buskruit, zoodat wij niet naar beneden kunnen slortcn, als wij er over gaan. Laat Jacques mij helpen om te laten zien, hoe wij dat doen, want hij moet hier blijven, tot dat do Dultschers uit Hcricourt ver dreven zijn. Zeg je, dat mijn hand ge wond is dat doet er niets toe dat is het bloed van een luien kerel, die daarginds zoons heeft om zich op ons te wreken. Maar hij zal niet weer overeind komen, kleine 'Sabine, want hij is dood. cn daarom kunnen wij de brug bouwen zooals ons goed dunkt. llij wees naar een diep ravijn on der ecu bouw vallige brug van houtqu balken, cn allen begrepen hem. Voor de mannen vormde dit alles slechts aanleiding tot nieuwe grap pen, maar Sobine Bordelas ging met een verschrikt gezicht achteruit, voor het eerst het afschuwelijke van dezen oorlog, waarover mannen zoo spot tend en cynisch spraken, goed begrij pend. Als een echte dochter uit het gebergte, kwam het haar voor, of de ooidog deu jongen Gilbert lot koning had gemaakt. Het glorierijke van dit wilde leven, het gevaar, waaraan hij blootstond, het volkomen kennen van do bepgen, zijn afgelegen kampplaats, de marsch door de duisternis, hoe weinig had zij zich in dat alles inge dacht. En nu zouden zij te Hericourt te gen de Duitschers moeten vechten, te gen hen die zoo snel gekomen waren, om te laten zien dat de Abt Gaudls- sart de waarheid had gesproken. Dit alles ging in het hoofd van Sa bine Bordelas ommaar zij sprak er met geen woord van. Om de waarheid to zeggen, kon zij oen grooten angst voor den uitslag niet van zich afzet ten, en zelfs haar liefde voor den jongen Gilbert was niet sterk ge noeg, om in de wonderen te gelooven, die hij haar beloofd had. Om de Duitschers uit Hericourt te verdrijven Er zou een leger noodig zijn, om dat te doen. meende zij. En er waren maar drie mannen op den weg, drie dappere n annen gingen bij avond snel den dood tegemoet, om dat hun bloedverwanten hen noodig hadden, omdat hun vertrouwen on geschokt bleef. Dat was do opinie van een schran dere vrouw, maar kapitein Gilbert scheen er geheel anders oyer te den ken. De orders, die lüj aan zijn ka meraden gaf, lieten aan duidelijk heid niets te wenschen over. Laat luitenant Jacques bij da brug blijven staan, totdat zijn ge zond verstand hem zegt. wat te doen; laat luitenant Edouard naar die hoog te boven Hericourt rijden, die de Geiteubaard genoemd wordt en daar wachten totdat de Duitschers wakker worden en hun paarden gezadeld zijn. Geen oogenblik eerder, zeide kapitein Gilbert gebiedend. hetzij ik dood of Jcvend ben, vriend Edou ard, dat komt er niet op aan. Het is jouw werk, de Duitschers weg te drijven en hen op den weg te jagen. De rest moeten jelui aan juffrouw Sabine en mij overlaten. Zij stomden met zijn plan in, liem to goed kennend, om aim het ver standige van zijn maatregelen te twijfelen. Jacques nam nu met zijn pistool in de hand zijn plaats bij de brug in Edouard verdween in bosch en zechi den koristen weg n de rots. die zij den Geiteubaard noemden. Maar Gilbert zelf nam Sabine aan de hand, liep door naar Hcricourt kwam, dwars de bergen overstekend, eindelijk aan dat bosch boven de kerk, vanwaar een uitgestoken nien- scheuhand bijna den klokke tor en kan aanraken. Hier beval hij Sabine te wachten ginds moest hij alleen staan. Ik ga Hericourt binnen, zeide hij, blijf hier rusten en speel voor mij een deuntje. Begrijp mij goed, ik wil geen muziek, dan nadat ik mij zelf heb laten hooren dat zal be staan uit een stoot op dezen hoorn, zóó geblazen, dat jij je niet kunt ver- grissen. Doe zooals ik je bevolen heb want als je te kort schiet, zal er morgen geen kapitein Gilbert meer zijn. Zij was heel bang, maar het was niet de eorste maal. dat zij een pistool vasthield, en het was een zwaar pistool, dat kapitein Gilbert haar nu in handen gaf. Op dit oogenblik scheen geen ge voel hem aan 't wankelen te bren gen. Hier was hij bezig het slapende dorp te bespieden, de voetsporen te volgen van don schildwacht, die de kerkdeur bewaakte, de flikkerende wachtvuren op te merken, do lichten voor de vensters van liet huis te tei len even bedaard en even nauw keurig als een kolonel bij ecu parade. Inderdaad waren de woorden van Sabine hem sinds het oogenblik, waarop ltij de kust vaii de Vijf Slroo- ineii verliet, in de ooren blijven klin ken. Er waren Duitschers iu zijn ouderlijk huisGilbert had v oor niets anders ooren. Wat voerde deze stoutmoedige ke rel dan in het schild Waardoor, door welk moedig krijgsplan hoopte hij een wonder tot stand te brengen Volg hem met uw oogen als oogen kunnen doordringen in do duisternis van dien winteravond toen hij op den lak van een grooten eik klom on zich handig naar het venster van deu klokketoron wist te slingeren. Wees overtuigd, dat de voeten van een bergbewoner niet uitglijden. Er waren ijzeren tralies voor liet ven ster zonder glas, en hier greep hij zich aan vast, waarna hij zich op den luchtkoker daaronder liet zakken en zich daarop een oogenblik in even wicht hield als een acrobaat op con trapéze, zich eindelijk langzaam om keerde en den rand van het dak daaronder vastgreep. Tot op dit oogenblik waren zijn bewegingen even lies list geweest als die van eon gids op eon moeilijke bergpas maar daarna werden zij snel en licht en vol behendigheid, W aut kapitein Gilbert wist. dal de schildwacht hem had opgemerkt, en hij stond togen do balusuude. hiof zijn geweer op vóór dat de gapende Lnlua» hem nog had kunnen vragen wat liij daarboven deed. Eén Liet schot weerklonk duidelijk in de heldere lucht. Do schildwacht jt iel voorover, waarbij de loop van zijn geweer brak en lag morsdood ulseen zwarte massa in de sneeuw voor do kerkdeur. ISlot volgt).

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5