■tad het „posten" wilde onmogelijk maken. Voor een later debat diende spr. de volgende motie in: l)e Kamer, van oordeel, dat hot openbaar gezag onpartijdig dieut te styn ten opzichte van conflicten tus- echen werkgevers en werknemers; dat de handhaving dor openbare oïdo dient plaats te hebben niet eer biedig ng der wettelijke rechten van bette strijdende partijen; dat hiertoe ook behoort liet Teclit dé» vakvereenigingeu om te posten, zoolang dit niet geschiedt niet schen den g van bestaande wettelijke bepa lingen; dat zoowel vanwege do politio en hot openbaar ministerie als in som mige gemeenteverordeningen op dit ïecht inbreuk wordt gemaakt, noodigt de regeering u t zoodanige maatregelen te willen nemen dat de handhaving van dit recht in do prak tijk blijft gewaarborgd. Vervolgende, betuigde de lieer Troclstra waardeering vooï de be middelingspoging van Mini.t r Talma bij do zeelieden sta king en wees hij er op, dat nieuwe conflicten alleen kun-, nou, voorkomen worden door wettel ij-1 ko maatregelen tot het opheffen van misstanden in dit bedrijf. Ten aanzien van het m.et-in-persoon openon der Staten-Gene'raol door de Koningin, meende de spreker, dat in de stukken niet voldoende uitkwam, dat de kiesrechtinanifestatio daarvan niet do aanleiding was. De Regeoring had het. veld open gelaten voor tal van gissingen. De weigering van den mi nister Heemskerk om de socialistische deputatie te ontvangen, was niet ge mot, \eord, want de betooging was niet anti-monarchaal, was ordelijk ca zal cok in de toekomst binnen de per ken van wet en orde blijven. Ten slotte betoogde spareker dat men liet uit zijn hoofd moest stellen, dat nog vóór 1913 de ouderdomsvoorzie ning zou tot stand komen. Daarom was het wenschelijk althans te zor gen dat bet min:mum tot stand weïd gebracht: de paar gulden pensioen nan 70-jarigen, waartegen niemand gefca.v: zou zijn en dat 2 1/2 imlliocn per jaar zou vorderen. Met dat doel stelde spreker de vol- geuco motie voor: i)o Kamer, overwegende dat liet go- Wcusclit is do pens'.onoering der per sonen bedoeld in art. 357 van het ont werp tot verzekering legen de gelde lijke gevolgen van invaliditeit en ou derdom onafhankelijk te maken van eventucele ve'rtraging in de tot-staud- koming der sociale vcrzokerijigpwct- ten, verzoekt de iqegoering zoo spoedig mogelijk een eenvoudig wetsontwerp in te dienen, waarbij met gebruik making van de postkantoren öf van andere bestaande administratieve li chamen, do regeling, wordt ingevoerd om te werken totdat do wet, regelen de de mater e in haar geheel in wer king is getreden. (Art 357 heeft betrekking op lien, die nu reeds 70 jaar zijn en geen pre mie kunnen betalen). Ónder protest van den heer Troel stra stelde de voorzi^eï voor deze motie te laten drukken en op een na der te bepalen dag te behandelen. Dat voorstel werd aangenomen met 49 te gen 7 stemmen.Tegen stemden de hoeren Teenstra, Verheij, de Klerk en de vier aanwezige soo aal-democra ten. Nog sprak de heer De Klerk o\er de sociale wetgeving en de heer Dolk over een nienioriepost voor een blij vende herinnering aan de 100-jarige herdenking van onze onafhankelijk heid. lieden 10 1/2 uur voortzetting. De boeren Lohman en Kuyper waren nog ingeschreven. POSTDIEFSTALLEN TE AM STERDAM. Herhaaldelijk kwam het in den iaaisten tijd voor, dat brieven met geldswaarden, die van elders naar Amsterdam verzonden werden, zoek raakten. Ondanks haar ijverige ua- Bpu/Migen slaagde do politie er tot vour kort niet in, een spoor'te vinden. Thans is haar dit evenwel gelukt. Ernstige vermoedens zijn gerezen te gen een gewezen hulpbrie ven besteller van tiet hoofdpostkantoor en altlians twee postdiefstallen, ongeveer een maand geleden gepleegd, meent zij op zijn rekening te kunnen schrijven, zoo meldt het Ilbld. In het begin der vorige maand werd uit Huren een brief naar Amsterdam gezonden, waarin zich ecu gouden ring bevond. Deze brief raakte zoek en. men koestewie gegronde vermoe dens tegen den hulpbesteller, die toen niet meer in dienst gesteld weid. Na het ontslag van den hulpboslel- lor kwam uit Steenbergen bericht van «bi vermissing van een brief, inhou dende een wissel van f 900, die aan een landbouwer in den Grooten IJ pal- de to Sloten gezonden was, als beta ling voor geleverde suikcrheten. Do wissel is ta Amsterdam geïnd door een vrouw met wie do verdach te bekend was. Nu is de hulpbesteller zoek, hij hoeft waarschijnlijk do wijk naar t buitenland genomen. BOND VAN TUBERCULOSE IIUISBEZOEKSTERS. Dezer dagen had te Utrecht plaats de Constitueerende vergadering van den Nederlandschen Bond van Tuber- culobe-Huisbezoeksters. z De Bond stelt zich ten doelVer heffing van bet huisbezoek en behar tiging van de belongder hulsbe zoeksters. JIct Bestuur bestaat uit do dames dr. II Schagen van Soelen, arts te 's-Gravenhage, le voorzitster M. Sparnaay, tuberculose-huisho- zoekster to 's-Gravenhage, 2o voorzit ster J. Keurenger, tuberculose-lvuis- beaoekster te Haarlem, secretaresse A. Boetjo, rondreizend tuberculoso- huisbezoekster te Haarlem, penning- meesteresse voor de provincie Noord- Ho Hand L. Woefsmit, tuberculoso- huisbezoekster te Bussum A. J. IIo- genkamp, rondreizend tuborculose- huisbezoekster voor «lo spoorwegen R S. C. Kikkert, rondreizend tubor- culose-huisbezoekster voor de provin cie Friesland, te Leeuwarden. Tot Commissie van Advies zijn ge kozen de heeren dr. C. Dekker, se cretaris-penningmeester der Noder- landscho Centrale Vereemging tot bestrijding der Tuberculose te s-Gra- venhuge dr. L. C. Kersbergen, arts te Haarlem dr. B. H. Vos, directeur van het Votkssanatorium te Hollen- doorn. HET HUIS DE PAUW. Naar 't llbld. verneemt, is het IIuls do Pauw met bijbehooreud park, gelegen aan den Leidschemveg bij Wassenaar door het consortium, dat het buitcnpaleis en landgoed in eigendom bezat, verkocht aan een particulier, die het als buitengoed zal in stand houden. Dientengevolge, zal het natuur schoon zoowel op de buitenplaats als aan den Leidschen straatweg behou den blijven. ONTSNAPT. Gisterennacht is uit do cellulaire gevangenis te Schevoningen ontsnapt een der gebroeders Vos, indertijd tot langdurige gevangenisstraf veroor deeld wegens den bekenden ju wee lend iefstal to Rotterdam. Blijkbaar* heeft hij hulp van buiten gohad. LANDBOUWKOLONIE. Blijkens een advertentie in „Het Volk" treedt dr. Frederik van Eed en thans op als Vertegenwoordiger hier te lande van de „Carolina Trucking Development Company" te North Carolina in de Vereenigdo Stalen van Noord-Amerika. Dertig hoeven geschikt voor intensieve bewerking zouden nu voor uitgifte gereed zijn. GEHUWDE ONDERWIJZE RESSEN. Na de weigering van den gemeen teraad van Amsterdam om aan de ge huwde onderwijzeres mevr. Lub— Kooiman ontslag te geven, hebbcil de gehuwde tijdelijke onderwijzeressen gehoopt, ook in gemeentedienst to worden gehandhaafd. Naar de „N. R. Ct." verneemt heb- ,ben B. en W. thans echter besloten, geen gehuwde tijdelijke onderwijze ressen meer in dienst tc nemen, al mogen zij, die nu een tijdelijke be trekking hebban, haar behouden tot zij eindigt. Het gemeentebestuur is tot dit besluit gekomen, door het grooto getal' onderwijzeressen, dat zich voor een tijdelijke betrekking heeft aangemeld. Van do lijst der sol licitanten zijn alle gehuwden ge schrapt. KERKGEWELF INGESTORT. Maandagnamiddag is 't gewelf der nieuwe, bijna voltooide R. K, kerk to Deuruingén, gem. Weerselo bij 01- denzaal, ingestort. Do opzichter en oen timmerman bleven in zeer benar den toestand boven in 't kerkgebduw hangen en werden zonder letsel met moeite uit huil moeilijke positie ver lost, zoodat alles zonder persoonlijke ongelukken afliep. De schade wordt geschat op 5000. GRAFSCHENNIS. Op het Israèlietiscli kerkhof te lloo- geveen is een zestal grafsteenen on derste boven gehaald, een er vau ligt in drie stukken naast het graf. Ook zijn eenige paaltjes afgeslagen. De politio doet ijverig onderzoek. („Tel."). W. KRELING. To Utrecht is in den ouderdom van 82 jaren overleden do heer W. Kre- Tng, oud-leeraar der R. II. D. S. al daar. VERDRONKEN. Te Stadskanaal is do 65-jarige Vrouw van Albertus Steenhuis in liet kanaal gevallen en verdronken. DOODGEREDEN. Gisteravond heeft een ongeluk plaats gehad aan do Sarphatistraat to Amsterdam. Een vrouw van GO- h 70-jarigen leeftijd wilde van het tramhuisje uit do rails van lijn 3 overstekon. Zij liep achter een tram om en inerkto toen niet, dat er van do tegenoverge stelde zijde een tram aankwam, ook van lijn 3. Daar liep ze tegen aan, waardoor ze een klap kreeg en waarschijnlijk schedelbreuk ontstond. Do vrouw werd per auto-zieken wagen naar het Biiuiengasthuis ver voerd, waar zij bij aankomst bleek overleden te zijn. DE NEDERLANDSCHB LAND- BOUWERSBOND. Onder lo.ding van den heer P. Ten nissen rs te Amsterdam een vergade ring gehouden tot vaststelling van do statuten. Bij do algomcene beschou wingen wees de lieer S. C. de Clercq, Haarlemmermeer, er op, dat zoowel do heeren als do boeren schuldig zijn uun den ongunstigen toestand, waar in bijna allo landhou worgan .satiee verkoeren. Do boeren moeten meer doon. Een ernstige fout is het ook, dat de algemeen© belangen van het platteland grootendeels niet zijn be- liartigd. De ontwerp-statutcn werden goed gekeurd. LEVENSGEVAARLIJKE VERWON DING. Zondagavond heeft do sigarenma ker v. Breemen, die van Alnikerk naar Geertruidenbcrg een dagje voor ploizior over was, dien sigarenmaker M. van Flossen, met een dolkmes on der den linkerbovenarm gewond, zóó, dat do toes-tand van den gekwetste levensgevaarlijk Is. Do veldwachters zijn er door ccni- go burgers geholpen, met moeite in geslaagd, den dader te vatten en naar 't Raadhuis over te brengen. Ilij ont kent. Zijn mes had hü weggeworpen, maar het Is uit de Haven opgevischt. Do oorzaak is jaloezie. EEN KWAAD PAARD. Do hoer II. Bouwhuis, koffieliuis- houder to Meppol, ging por fiets een tochtje maken in de omstreken van dio plaats. Te Wanneperveen kwam hem een hollend paard, voor een wa gen gespannen, achterop. Toen het hein had ingehaald, sprong het woee- to dier boven op den fietsrijder. Zijn achterhoofd werd geheel vorbrijzeld en korten tijd daarna overleed do- ongelukkige. ONTROUW AMBTENAAR. In zake den diefstal van f CO uit een pakje verzonden van Hoogeveon naar Kleveke is als verdacht aange houden. de bureau-ambtenaar 13. J. to Hoogeveon, die heeft bekend en ter beschikking van de justitie te As sen is gesteld. HET BURGERLIJK PROCES IN EERSTEN AANLEG. „Moet, bij do herziening van ons burgerlijk procesrecht het element van ovorheidsbljstand aan hen, dio voor hun 'rechten strijdien, moer op den voorgrond worden gebracht; in dl ér voege, dat do rechter medewerkt hij en ingrijpt in den gang van het ge ding?" Aldus luidde <fe vraag, die op de vergadering der Nederlandscbo Ju risten vereen/ging te Groningen den 29steu Juni 1907 met 93 tegen 7 stem men bevestigend werd beantwoord. In verband met dit votum, werd daarop een voorstel aangenomen, waarbij aan het Bestuur werd opge dragen een commissie te benoemen, die bij voorkeur in den vorm van een concept-wetsontwerp, met Memo rie van Toelichting het dankbeeld, in do vraag en baar bevestiging op gesloten, zou uitwerken. Na veel studie heeft deze commissie thans haai* werk voleindigd. In de memorie van toelichting vooï 't gemaakte concept-ontwerp wordt geschreven, dat van de volgende lei dende gedachte is uitgegaan: ■1. dat gestreefd moet worden naar nauwere aanraking tusschen rech ters en rechtzoekende n; 2. dat des rechters aandeel in de lo.ding van het proces moet worden vergroot en tevens, dat, door de in richting van het proces zelf, do be- wusthcid dezer taak hem geen oogen- blik verlaat; 3. dat de hoofdzaak zoo snel mo gelijk, liefst aan één stuk, doorloope, met vermijd.rig van formalisme, tér- wijl neveuquaesties - („incidenten") zoo spoedig mogelijk vooral worden afgedaan.. Pers-QverzicM HET AANGEVRAAGDE PANTSER- SCHIP. De Standaard schrijft in oen artikel vol klachten over den geringen tijd, d:e nog maar voor de bespreking van do begrooltiigshooidstukken in de Tweede Kamer beschikbaar is over 't oangov raagde pantserschip: Het meest zal daarbij inarino in hel gedruiig komen. Bij dit dep:irtenien>t toch komt do quaest.e van het nieuwe j schip; een aanvrage waarover de geesten zooi* sterk verdeeld zijn, en dio daa'rom een breedo discussie zal vergen; een discussie dio allicht op twee volle dagen beslag legt, ook al rept men z'.ch nog zoo. Eeaiig redmid del zou dan zijn, den post van het schip tijdelijk uit de begrootiing 'te lichten, en begin van Februari sup pletoir hierover te besl.ssen. Hier zou alles voor, niets tegen zijn. Voor vooral, dat zulk een netelig geding niet behandeld moet worden met een doodmoede Kamer in geprikkelde stemming. Door in dit korte uitstel te bewilligen, zou de minister zichzedf en do Kanier eeu onmiskenharen dienst bewijzen. Nu doorgezet, heeft het schip allo kans op het rif vast te varen. Kalm in Februari behandeld, kan 't wind eai tij allicht meekrijgen. Een ernstig bezwaar, dat tegen zulk kort uitstel zou rijzen, kunnen we ons niet indenken. Te minder, daar er een beslissing zal moeten vallen schijnbaar slechts over* één schip, maar feitelijk over een vijftal sche pen, althans wat de snclheal betreft. TIJD VERMORSEN, liet (R.-K.) Huisgezin komt met de klacht, dat de nationale tijd in ons Parlement wordt vermorst. Geen mensch weet eigenlijk goed, hoo mon d.t jaar' met do behandeling der Staatsbegruotiug zal gereed komen. Want wat geeft het besluit dur ze ven leiders om voor replieken iu ct meer dan Lieu minuten toe te staan, als in eersten termijn uren verpraat worden? Men had willen hopen, dat, nu de tijd zóó krap is toegemeten, het alge meen debat achterwege zou zijn ge bleven. Dat zou een dag af drio hebben vrij gemaakt voor hoofdstukken, dije nu in do verdrukking moeten komen. Zonder dat inen er iets hij verloor, had men daartoe kunnen besluiten, liet kiesrecht-debat, dat bij algemee- no beschouwingen een groote plaats pleegt in to nemen, heeft men reeds achter dien rug. De tijd van afrekening us nog niet gekomen. Ten slotte, en vooral, do redevoe ringen die do heeren Druckér en Rood hu yzen hebben gehouden en welko do heeren Troelstra, Tydeman en moge lijk nog anderen van links zullen houden, kunnen zeer kort aldus wor den samengevat: wij moeten niets van dit rechtscho minister» hebben. Teder weet het, iedér is er ten volle van overtuigd. Welnu, waartoe dan al die betoo- gen, taai van oudbakkenhe'.d, duf van eentonigheid? Waarom kon, als er dan toch ge sproken moest worden, niet b.v. do lieer Drucker voor de heele Linkerzij de het woord voeren en deze verkla ring afleggen: „Wij zijn hot onder ling over allerlei punten oneens, maar herin komen wij overeen dat "wij dit rechtsclie kabinet hoogst noo- de zen. Maar wat er voor dit recht scho kabinet in de plaats zou moeten komen, 'weten we geen van allen. Ik hel) gezegd." Mot zooiets zou men, zegt het blad, beet kunnen volstaan, en ook wij ge voelen iets voor di t openhartig en tijdbesparend advies; alleen maar zóóveel open hartig] veid kan men van de linkerzijde niet verwachten, even min als nu al dadelijk zóóveel con centratie. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per rogel. Bier- en blaaszwakte li(] kinderen. Eon dor dikwijls verkeerd-begrepen verschijnselen van zwakte der nieren bij kindéren is bed wateren. Velo ou ders zijn geneigd om deze onaange name kwaal toe te schrijven uan een kwade gewoonte. Ni ets is echter min der waar; nierzwakto komt veel voor bij kinderen on is dikwijls overerfe lijk, zoodat ouders, die aan de nieren lijden, niet genoog acht kunnen slaan op hun kleinen. Ki nderon, die met nier- of blans- zwakte aangedaan zijn, verschillen in vele opzichten van gezonde kinde ren. Zij zijn niet opgewekt, niet sterk ol levenslustig en vroolijk, maar prik kelbaar en knorr g. Het spelen ver moeit hen spoedig, op schooi zijn ze dikwijls niet in staat om do lessen behoorlijk te volgen, en voortdurend hebben zij last met de urine, dio zij niot op kunnen houden. Foster's Rugpijn N.eren Pillen kunnen volkomen veilig door kinde ren gebruikt worden. De nieren wor den spoedig geregeld en versterkt, en de zwakte der blaas verdwijnt, waar door eeu einde wordt gemaakt aan hun onaangename kwaal. Hoo langer gij echter dergelijke keuteekenen verwaarloost, des te meer zal do ziekte z ch uitbreiden en gij kunt dus niet spoedig genoeg bo- ginnen mot het gebruik der echte Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, d.o al om te.il zoorste gepïezen worden. Zij zijn to Haarlem verkrijgbaar bij de heeren J. J. Göpp'.ngér, Groote Hout straat 147a; en K. van Eden, Spaar- no 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doezen. Als gü uw kind gezond, vroolijk en frlsch van geest wilt zien op groeien, geeft het dan Dr. HOMMEL'S Haeinatogen, WAARSCHUWING I Men vrage uitdrukke lijk den naam Dr. HOMMEL. Rechtszaken BOERENJONGENS. Do 5o Kamer van do Amsterdam- scho Rechtbank hooft den lieer II. C. Keyzer, chef van de expeditiezaak van Vun Gend Loos tegen wicn resj». f 7800.on f 3000.boete was ge- eischt wegens invoer uit België van 50 kisten, inhoudende 589 fiesschen boerenjongens heden ontslagen van rechtsvervolging. Gelet op de vraag of boerenjongens zijn aan te merken als gedistilleerd was de rechtbank van oordeel dut door do Tariefwet aan het inmaken van vruchten geen beperkend» beteeken is is toegekend, mitsdien werd bet ten laste gelegde niet strafbaar geacht. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Aangenomen het beroep naar Schoonrewoerd ds. J. II. Gunning E. Bzn. te Oud-lirijerland. Beroepen te Onderdendam, (Gr.) ds. J. Speekman, te Peporga (Fr.) Beroepen te Nieuw Stadskanaal ds. J. van der Vlugt te Nieuw Buineu; te Kiommeniedijk de heer A. Priester, cand. to Leiden; te Berkenwoude de hoe'r M. W. J. van Linschoten, cun- dr.daat te Rotterdam. GEREFORMEERDE KERK. Beroepen (voor de tweede maal) te Werkendam «Is. Kamper te Haastrecht Bedankt voor do beroepen te Brcu- kelen en te Buïneveld «is. J. Schoon lieve!» te Schcrpeuzcel. EVANG. LUTHERSCHE KERK. Aangenomen liet beroep te Lceu-, •warden ds. If. L. Boerlijst t© Stads.' kanaal. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Vrij» Universiteit. Ge slaagd voor het Candiidaatsexamcu tweed» .gedeelte in de Theologie de hear J. v. Nes. Leiden. Bevorderd tot doctor in do geneeskunde op proefschrift: „Ovc'r den invloed van plaatselijke afkoeling en verwarming op do bloedsverdee- ling", do heer II. K. Hattank, gebaren te Ticl. Groningen. Geslaag'd voor het can-1 didaatsexumen in plant- en dierkun de mej. J. S. A. Wisse. Leiden. Geslaagd doctoraal examen rechten do heer li. 1. ten Cate Fen- nema. Utrecht Gesl. kerkei. voorber. cx. dj heeren II. K. Bekkcr en J. van Dorp. Doet. ex. Theologie de heer Th. L. Haitjema (met lof). R.-K. KERK. DE BENOEMING VAN RECTOR GEURTS. Do hoofdredacteur van „De Tijd", rector P. Geurts, is door den bisschop van Roermond benoedm tot profess»*»* in do kerkelijke geschiedenis aan het Groot-Seminarie tc Roermond. Letteren en kunst JOZEF ISRAcLS. De eeretentoonstelling van werken van Jozef Israels hulde van Pul- chri zal Donderdag namiddag wor den geopend. NOG EEN B EETHOV E N11UIS Hot plan om «en Bbethovenhuis te stichten wordt nu ook ontworpen door Duitsclio voorstanders van de hervorming van ons concert wezen. De beweging gaat uit van do heeren prof. Max Schillings, Frhr. Von Glei- cheui Russwur.ni, architect A. Haiger, en dr. Paul Marsop, <üo een oproep deden tot lvot stichten van een Ver een! ging, die de oprichting van een Beetho venhuis „ira Her zen Dcutsch- lands" beoogt, als een nationale hul de aan Beethoven. Het gebouw wil men naar de plannen van Haiger tot stand brengen. De Hollandsclio Revue van Decem ber bevat als frontespièee een por tret van Is. Qucrido. „Het boek van de Maandis Borel's nieuwo werk; „De Godsdienst van het Oude China". Do karakterschets geeft het vervolg van een reeds vroe ger aangevangen artikel \an Paston, Dr. A. M. A. J. Arriëns. In de Rubriek „Belangrijke Onder werpen' wordt gehandeld ov\r „Dr. E. A. Koch", „Het werk der Heide- Maulechappij„De Kuituur van het zuidelijke landschap" en „De Tijd', een artikel van onzen stadgenoot, den heer J. J. Delfos. IfaJui toekende een bittere plaat: „De ledige klompjes"; „Sint Nicolaas schijnt ook last van dure tijden te hebben". Sport en Wedstrijden VOETBAL, HET W EDSl'R 1J D-PRO G R A MM A Uit het éérste klassc-wedstrijdpro- gramnia voor a.s. Zondag zijn ge schrapt de ontmoetingen Ajax-11. 13. S. en D. F. C.-Velocitas, en ingelaschl: AjaxD. F. C. Vclocitas—H. B. S. QUICK-HAARLEM WORDT OVERGESPEELD! Do Off. Med. van den N. V. B. be vatten de inededecling: „Do beker wedstrijd Qurék-IIaarlam werd door oen abuis van den scheidsrechter niet veïlengd, en liet bestuur zui dorbuivo moeten beslissen, waar deze wedstrijd zul moeten worden overgespeeld. Gemengd Nieuws EEN SPION? Een telegram uit Portsmouth meldt dat gistermorgen een Duitsch ofiicier gearresteerd wérd te Portsmouth, onder besehuldiging van spionnage. EEN ONTPLOFFING. Aan boord van het linieschip „Prui sen" cxplodeeide bij «1e schietoefenin gen in do Kiel er Bocht een 5 c.M. gra naat. Twee mnu werden ernstig ge- woud. Op liet Centraal-Station te Lissa bon ontplofte bij het binnenkomen van con trein de ketel van de loco motief. Zestien personen werden zwaar gewond. GROOTE FABRIEKSBRAND. Uit Lodz wordt gemeld, dat bij een grooten fdbriieksbraud een paniek onder de werklieden ontstond. Het mccïendeel van hen wachtte niet, tot dat do brandweer aanwezig was, maar sprong uit do tweede en derde étage, waarbij 20 personen zwaro wouden opkopen. DE UITSLUITING IN DE METAAL INDUSTRIE. Gister werden do onderhandelingen heropend tusschen de werkgevers en werknemers in do metaalindust» c. Mochten deze onderhundei.ngeu geen resultaat hebben dan zuilen de arbei ders de g<jdetltelijke uitsluiting beant woorden met het p'roclaineeicn van een algemeen» staking. GELL'IC In California stiei I e«jnigen tijd ge leden een rijko Spanjaard, «Le 100 milliocu dollar naliet. Volgens d» te Madi'.d verschijnende bladen is do gelukkige erfgenaam een broeder van den Spanjaard, die in het theater Martin te Madrid «te trombone blaast. HONGERSNOOD IN RUSLAND. In Rusland moot groot» hongersnood lDoerscheu. Feitelijk schrijft de Pe- tersbuïgsch» correspondent van do „Lokal Anzeiger" is er steeds hon gersnood ia het tsarenrijk; alleen met dit vorsclül, dat li»t nu hier dan daar voorkomt. Deze hongersnood is niet zoozeer het gevolg van mis-oogsten, dan wel van den weinigen lust om to werken en ook omdat daar vaak de middelen ontbreken om het land vruchtliaar te maken. De boeren ver trouwen voorts te veel op de regeo ring, die hun moet helpen als er ge brek dreigt. Komt d.o hulp niet, dan weet do Russische boér als een held te sterven. Hij laat zich nog een laat- Sten maaltijd voorzetten en wacht dun gelaten den dood af. SPOORW KGONGELUK. Een pa.ssagierslrein uit Boedapest liep in Belgrado op een goederen trein. Twee personen werden gedood, 12 ernstir gewond. Eenige wagons zijn totaal vernield. De oorzaak is te zoeken in een verkeerden stand van een wissel. EEN SCHRIKWEKKENDE MIS DAAD. Eon schrikwekkende misdaad wordt uit Parijs gemeld. Marguerite Pas cal, een vrouw van 30 jaar, heeft eerst haar man in zijn slaap mot drie re- volversch«>ten gedood. Daarop is zij van Parijs naar Sa- vigny aan de Orge gegaan en heeft er de bijna 70-jaiige tante van haar man doodgeschoten. De moordenaar- ster heeft zich vervolgens hij do po litio gemeld. Zij vertelde rustig wat zo gedaan had. Zo had haar mun en zijn ton to doodgeschoten omdat zij samen haar leven verbitterd hadden. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Utrecht. II. A. J. Bruggemans, stu kadoor, to Ut'rechl. Rechter-commis- snris: jhr. mr. J. Schuurbeque Boeijo; curator: mr. J. B. do Klerk. R. van 't Hof, koopman, te Amersfoort. Rechter commissaris: jhr. mr. J. Schuurbeque Boije; curator: C. M. van Voorst Vader, te Amersfoort» Assen, J. B. van Rooy, gewezen in specteur eener levensverzekering maatschappij te Meppel. Rechter-com- missans: jhr.mr. D. J. den Beer Poortugael; curator: mr. J. J. Yeur- man, te Meppel. Zwolle, De nalutenschap van H. IlT OJdenhof, in leven tapper en land bouwer, gewoond hebbende te Zwol le. Rechter-commissaris: mr. E. L. Umbgrove; curator: mr. W. J. Pb. de Lill» Hogerwaard. Amsterdam. C. P. van Lienen, za delmaker, te Hilversum; Rechtér- commissar mr. L. Offerhaus Jzn.; curator: mr. C. J. Heemskerk, te Hilversum. H. Gobets, Iruithandelaar, te Am sterdam. Rechter-commissaris: mr. L. Offerhaus Jzn.; curator: mr, W. M. Kintz. 's Hortogenhpscb, De weduwe Loui9 van Buuren, koopvrouw te Kessel, ge meente Alom, Maren en Kessel. Rech ter-commissaris: jhr. mr. Van Nispen; cu'ratoj* mr. C. M. van Leeuwen. Almelo. P. Capell», sigarenhande laar te nEschedé. Rechter-comnïissa- ris: mr. C. W. Star Busmann; cura tor: mr. dr. M. G. tien Cate, te Hen gelo. Amsterdam. L. Trompefcoï. koop man in diamanten te Amsterdam. R.- commissaris: mr. L. P. J. HoeffeJman; curator mr. II. Dijleveld Jr. 's-Gravenhage, P. van Heijuingen, timmerman, to 's-Gravenhage: Rech- tér-commissaris: oir. A H. du Mosch; Curator: mr. L. J. M. Mastboom. N. Venn. Provinciale Bank v. Effecten en Wisselzaken, te 's-Gra venhage. Rechter-commissaris: mr. J. v. Goten Vitringa; Curator: jhr. mr. A. J. L'. Rethaau Macaré. R. Smit, te 's-Gravenhage. Rech ter-commissaris mr. J E. Gralama; Curator; uir. IJ. Veenstra. Stoomvaartberichten KON. NEDERL. STOOMBOOT-MIJ. Het st. Amor vertrok 4 Dec. van Barcelona naar Genua. Het st. Flora arriveerde 5 Dcc. van Koningsbergen te Amsterdam. Het sf. Minerva arriveerde 3 Dec. van Barcelona te Iviza. Ilct st. Themis vertrok 4 Dec. van Tarragona naai* Valencia. ROTTERDAMSCRE LLOYD. Het st. Gorontalo (thuisreis) is 5 Dcc. des ochtends 7 uur Dover ge passeerd. Het st. Goentoer. (uitreis) arriveerde 5 Ree. to Port-Said. Hot st. Kawi (thuisreis) vertrok" 4 Dec. van Tanger. Het st. Medan (thuisreis) passeerde 4 Dcc. l'oint de Galle. liet st. Stratlulcö vertrok 3 Dce. v. Batavia naar Hamburg. HOLLAND—AMEIUKA-LIJN. Het st. Nippon vertrok 3 Dcc. v.m. van Baltimore naar Rotterdam. Het st. Maartensdijk, van Rotter dam naar Philadelphia, arriveerde 2 Dec. te Boston. KON. WEST-IND. MAILDIENST. Het st. Prins Willem I (thuisreis) ;s 5 Dec. des voórm. 9 uur Barfleur ge passeerd. IIcl st. Prins Willem IV vertrok 2 Dec. van New-York naar W.-Indië. STOOMV.-MAATSCHAPPIJ OCEAAN. Het st. Achilles, van Japan naar Amsterdam, arriveerde 4 Dcc. ie Singapore. Het st. Polyplicnius, van Java naar Amsterdam, passeeidc 5 Dec. 12 uur Prawlcpoint. Marktnieuws Op do Woensdag alhier gehouden kaasmarkt waren aangevoerd en ver kocht 4 stapels kaas, te zomen we gende 864 Kilogt',, en uitmakende 337 kazen. Hoogste prijs f 38.50, laagste i 37. Burgerlijke Stand SCHOTEN. BEVALLEN: G. NuiiulüIlkmst'ra z. G. L. Lie- v»goedv. d. Pavoordt z. A. A. Lam- rueis—Vaupotl d. A. van Leersum— Y ven t.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6