Dt teijes-lïetieitiïi 1 we zouden liet terugkrijgen zonder de i vemschte goedkeuring. De heer DE BOER meent dat zijfc voorste! binnen de lijnen der wet is, en bij de Kroon goedkeuring zal ver krijgen. Spr. stelt voor dat hij zijn voorstel verder zal uitwerken en er in de volgende vergadering moe ko men. Wethouder NETSCHER stelt voor het dan maa'r tot 1913 uit te stellen wordt 't nu verdaagd dan is er in 1912 toch geen quaeste moer van in voering. De heer SCHUITENMAKER betreurt het dat de behandeling van de voor stellen een conflict brengt tusschon tweo menschcn van eenzelfde begin sel. Spr. kaji zich begrijpen dat de handelwijze van den wethouder den heer De Boer heeft bedroefd. Die han delwijze is ook in strijd met een op merking, door den heer Netscher in 1906 gemaakt, toen hij B. en \V. be streed omdat zij een stuk hadden ge publiceerd met fouten er in. Wethouder NETSCIIER verklaart zirli aan dezen regel steeds to hebben gehouden, maar zegt dat het hier heel ander geval is. Toen, in 1906, be trof liet een stuk met grove taalfou ten, die den lachlust in de gemeente hadden opgewekt. H^er is hei een an der geval, en de heer Schuitenmaker heelt dan ook geen gelukkig voor beeld gekozen. Op een vraag van wethouder VER MEULEN zegt de heer DE BOER zijn voorstel tot verdaging Ln te trekken. Wethouder VERMEULEN is even als de heer Sluyters vóör progressie, maar tegen de invoering er van. Pro gross ie moet niet zijn eon particulier geiiefhebber in gemeenteraden, dat niets te maken heeft met do samen stelling onzer maatschappij. Spr. gebruikt in verband met de be lasting-invoering de uitdrukking: „als we de hand in andermans zak gaan steken." Was het kapitaal gelijkelijk over ons land verdeeld, en niet gedocali- seerd in Den Haag. Scheveningen, Hilversum, Jöaarn, Bloemenaaal en nog oenige plaatsen, dan zou er te gen de progressie-invoering niets in te brengen zijn. Maar nu is dat wel zoo. Spr. motiveert zijn stem: tegen het oeue en eveneens tegen het andere voorstel. Hij adviseert dat de heeren die tegeh progressie zijn bij de stem ming de zaal zullen veriaten, dan kunnen de voorstanders over de voor spellen stemmen. Wethouder NETSCHER had meer zedel ij ken moed van den hear V ineulen verwacht,dan dat hij gaat weg loopen bij do stemming, eu de zaak aan de voorstanders overlaat. Op die manier zouden dan de tegonstanders der progressie de mooie rol spe len. De heer BROK vindt dat do heer Vermeulen het pecht mist om van de ovortuiging van een andere partij te -Sproken als van „liefhebberen' W at betreft het verlaten der zaal door den heer Vermeulen; spreker sis het eens met wethouder Net scher dat men bij een stemming voor zijn overtuiging moet durven uitko men. Do heer LANDEWEERD komt op tegen de woorden des heeren Ver meulen over het „de hand in ander mans zak" steken. Er zijn hiér geen zakkenrollers, zegt spr. Wethouder VERMEULEN hand haaft zijne woorden. Bij belasting heffing steekt men de hand in ander mans zak, en moet wel weten wat men daar doet. Wat de stemming betreft: spr. wil niet tegen een voorstel stemmen om het andere er door te krijgen, en zal daarom de zaal verlaten. Het voorstel-De Boer wordt hierop fn stemming gebracht en verwor pen met 11 stemmen tegen 5 Het voorstel-Netscher (waarbij do heer Vermeulen in de zaal terug keert) wordt met 10 tegen 7 stemmen o ok verworpen; Nadat is gepauzeerd wordt dc be handeling der agenda vervolgd. De heer DE BOER heeft zijn voorstel tot invoering van verplichte eigen aan gifte in den hoofdeiijken omslag; inge trokken. Aan de orde komt daarna punt 5 der agenda: de belooriing van den ambtenaar belast met de vervolging in zake de plaatselijke belastingen. De heer DE BOER, die voorgesteld heeft, den deurwaarder (die thans f 300 toelage en de opbrengst der ver- volgingskosten heeft) te salarieeren met f 700 en 4 jaarlijksche verhoogin gen toe te staan van elk f 50, heeft dat voorstel reeds schriftelijk toege licht en doet het thans nog eens mon deling. Wethouder VERMEULEN wijst er op, dat men zich veel last op den hals haalt door een nieuwe regoling te maken waar de deurwaarder zelf niet op gesteld is. Hij verzoekt nu een hoogeren toeslag. Den heer SCHUITENMAKER ver baast het dat de deurwaarder liever f 700 inkomen „los" heeft, dan dat hij als vast salaris krijgt. Spr. kan daar niet bij. Wethouder VERMEULEN wijst er op, dat do werkkring van den man veel moeilijker wordt gemaakt. Hij mag niet meer schipperen, 't moet al les volgens de letter van de wet gaan. Van Ilcyst is nu een geschikt ambte naar, en de burgerij is tevreden met zijn humaan optreden. Do heer BRINK vindt dat dió amb tenaar niet heeft te schipperen de man moet volgens vaste regels war-, ken. De heer DE BOER vindt hot woonweg Iets immoreels" dat de amb tenaar in de gelegenheid wordt ge steld, zooals tegenwoordig gebeurt, om van de vervolgmgskosten te pro- fiteeren. Het voorstel-De Boer, in stemming gebracht, wordt verwo'rpe'n mei 10 te gen 7 stemmen (de Raad is dus thans gelioel voltallig). De heer VAN RHIJN stelt voor om de toelage met f 100 te verhoogen. Dit voorstel wordt met 14 togen 3 stemmen aangenomen. Z. Ji. s. wordt besloten de in de ge meente gestationnee'rde ambtelnaren der rijkspolitie weer f 230 gratificatie toe to kennen. Goedgekeurd worden eveneons z. h. s. de contracten der armbesturen met de geneeskundiige'n voor 1912. Aan do orde komt het voórstel van B. en W. tot gedeeltelijke boete-kwijt schelding aan den aannemer C. de Maver. Deze zal de boete over 3 in plaats van over 10 dagen moetan betalen. Aldus wordt besloten. Aangenomen wordt z. h. s. een voor stel inzake retributie van schoolgeld aan eenige ouders van te Haariom Middelbaar onderwijs ontvangende leerlingen. B. en W. stellen voor hen te machti gen tot verhuur van eon wonéig (op het van den heer K. Brok aangekochte perceel) votfr f ?00 p. jaar. Men wil de woning aan den gemeente-architect, den heor Hartmans, verhuren. De lieer BRINK stelt voor den ge meente-architect de woning als ambts vonïng aan te wijzen, en hem f 100 ergoeding te laten betalen. De heer SANT wil hem een ambts woning zonder door hem te betalen vergoeding geven. De heer DE BOER zou eerst willen lxooren in hoeverre de betrokken ambtenaar met het voorstel aecou'rd gaat, eu wil daarom dc zaak tot de volgende vergadering uitstellen. Wethouder VERMEULEN is er zeer voor om den gemeente-architect, een zeer goed ambtenaar, een blijk van waaideermg te geven, 't geen het best door aanneming van het voors.el- Brok of het voorstel-Sant kan ge schieden. Dit laatst, het verst strek kende, wordt met 16 stemmen togen 1 aangenomen. Besloten wordt z. h. e. tot verlen ging van de huur der brandspuiten Wij kor oog en Velseroord. Toe gestaan wordt een crediet voor num mering der huizen in de wijken D en F, en voor het plaatsen van naam bordjes. Eveneens worden aangeno men fo'rmeele wijzigingen der veror dening op de jaarwedden van het on derwijzend personeel, en van het re glement voor de burgerlijke Armbe sturen. Goedgekeurd wordt een sup- pletoire begrooting tot een bedrag van f 19483.19 1/2. Besloten wordt tot opneming van kasgeld in rekening- courant. V e r o r d n i n gS c' h 6 ol a r t s en. concept-verordening op de schoolartsen (gewijzigd na het ad- es der Gezondheidscommissie) komt u in behandeling. De heer LANDEW'EERD stelt voor, het rapport der gezondheidscommis sie te doen drukken en bij de raads leden to doeh oircuJeoren. Dit voor stel wordt inet 9 togen 8 stemmen verworpen. Op voorsel van den hoer LANDE WEERD wordt besloten de verorde ning te noemen. „Verordening rege lende het geneeskundig toezicht op de scholen". Wethouder NETSCHER wijst in den loop der diiscussie erop dat de verordening feitelijk voor de zeven openbare scholen wordt gemaakt Wat de zes openbare scholen betreft we moeten do verordening zoo zien te maken dat de autonomie van de gevoeligheid o p die scholen zoo min mogelijk worden gekwetst. Het ingevoegde art. 5 wordt zonder discussie aangenomen. Bij art. 7 voert de heer DE BOER het vvoo'rd over het genoemde lijstje van ziekten, dat er z. i. vreemd uit ziet. Er staat op .pediculosis capitis". Dat lijkt heel wat, maar de vertaling oudig. !Kieschheidsha!ve laten we die maar weg. Red.) Heeft men een academische graad noodig om daarnaar onderzoek te doen? De tijd kan wel beter besteed worden. De on derwijzers kunnen naar spr.'s inzien er wel toe bijdragen dat pediculosis capitis niet voorkomt. Eenige discussie ontstaat over deze pediculosis capitis-kwestie tussclien de heeren Netscher en Do Boer. De heer DE BOER heeft een amen dement voorgesteld, hiertoe strekken de, dat het ziektenlijstje vervallen zal en men don geneeskundigen een wog zal aanwijzen door te bepalen dat zij in hoofdzaak toezicht houden: op ziekten, die gevaar voor de omgeving opleveren, op ziekten van oog, neus, oor en keel, op den algemeenen licha- melijken toestand der kinderen, op de omstandigheden waarin zij hun tijd builen school doorbrengen (het verrichten van boodschappen enz.) en op de oorzaken waardoor sommigen het onderwijs met niet veel vrucht volgen. Dit amendement wordt met 9—8 stemmen verworpen. De geheole verordening wordt aan genomen met 12 slenunen tegen 5. Aan de orde komt de wijziging der verordening voor het werkloozen- fonds, naar aanleiding van hel adres der vereeenigiug Vooruitgang die ver zoekt ook den dag-werkloozen toeslag to geven. B. en W. stollen naar aan leiding Van het door H fonds uitge- brache advies eon tegemoetkomende bepaling voor, nL: toeslag wordt wel gegeven voor die dagen van werkloos heid die aansluiten aan één goheele week werkloosheid. De heer DE BOER stelt een amen dement voor, beoogende dat de bijslag niet zal worden gegeven aan leddn der aangesloten vereeniging, die in de afgeloopen 14 dagen minder dan 7 dagen hebben gewerkt en in dien tijd minder dan f 10 hebben verdiend. Dit voorste! wordt verworpen. De zitting wordt om half vijf ge schorst. Te half acht zal de avondzit- ting aanvangen. SCHOTEN. Dinsdagavond gaf het Ned. Hierv. Zangkoor „Looft den Heor" alhier een zanguitvoering ter gelegenheid van zijn éénjarig bestaan. Het gebouw der evangelisalio in de Colensostraat was stampvol. Te ruim 8 uur opende de eere-voorzitter ds. J. Brandsma de uitvoering met gobed en sprak een kort openingswoord, waarna liet zangkoo'r onder leiding van den waar nemend directeur den heer H. Visser zich deed hooren, met Bondslied en Gebed. Als no. 3 van het programma stond vermeld eene fiuit-solo van den heer C. Brandwijk, met pianobegelei ding van mej. B. Schathom. Dit num mer kon niet doorgaan omdat de pia no niet stemde mei de fluit. Toch moet opgemerkt wordon, dat de heer Brandwijk uitstekend zijn instrument meester was, en daardoor het gemis geheel ophief, terwijl later de soliste eveneehs in de gelegenheM gesteld werd, haar bedrevenheid op de piano to toonen met een paar salonstukjes, die ook gelukkig slaagden. De feest rede werd door Ds. Brandsma uitge sproken, die het afgeloopen vereeni- gingsjanr schetste als oen goed jaar. Het zangkoor zong nu achtereenvol gens het programma af. Er werd zeer beschaafd en met gevoel gezongen. Do vóreendgnng mag met genoegen aan haar feestavond terug denken. Een woord van lof voor de uitste kende leiding van den waarnemend directeur is zeker op zijn plaats. de rede Van den heer J. Beume'r uit Sassenheim. De voorzitter der afdeeling Benne- broek van de Vereeniging voo'r Bloem bollencultuur, de lieer J. Rols, open- do de bijeenkomst en feliciteerde dé heeren Van Lierop met de bekroning dezen dag op do tentoonstelling in Haariom behaald. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Beumer. Spreker had zijn rede in twee ge deelten verdeeld, nl. het Bloken van hyacinten en het stoken van tulpen. Hij begon met het geven van oen overzicht over het hollen en suijden van hyacinten, aan de voormannen op dit gebied dank brengend voor hun volhardend streven. Uitvoefrig stond spreker stil bij de inrichting van de z.g. geboortekamer, op welke wijze daa'r gestookt moest wordon, hoe de bollen moesten wor den geplaatst, de verlichting enz. Ook met de temperatuur moet ter dage rekening worden gehouden. Volgens spreker wordt over het algemeein te hoog gestookt, opvoering van de temperatuur tot hoven 78 gr. is z. i. niet gewenscht. In het tweede gedeel te van zijn rede behandelde spreker uitvoerig het stoken van tulpen. Het is echter lang niet voor alten w eggelegd om stookproeven te nomen. Onwetendheid en slechte behandeling zal veel doen mislukken. Door nauw gezette studie en langdurige behande ling zal ten slotte wel met succes kun- neh wo'rden gewerkt en daar de bol door het stoken verbetert bewijst men aldus spreker zijn leverancier een grooten dienst. De inlichtingen door de ftee'ren H. A. van Waveren en J. F. Reijdo'n ge vraagd, werden door den inleider ge geven. Do rede van den lieer Beumer, die op bevattelijke wijze, en geheel uit het hoofd werd voorgedragen, wórd door de talrijke aanwezigen met groo- te aandacht gevolgd. Het was in de zaal echter benau wend warm en aanbeveling verdient het, dat in het vervolg bij een derge lijke lezing althans het rooken wo'rdt verboden. In een volle, niet te grooto DE MOORDAANSLAG TE TILBURG. Nader wordt gemeld Maandag, tegen den avond, kreeg Geboers, terwijl hij vreedzaam aan zijn weefgetouw zat te werken, be zoek van C. van Dun en M. Versteden, die don baas des huizes wilden trac- teeren op een glaasje ;mon besloot een matige hoeveelheid jenever halen. Zoo bleef men daar in de beste vriendschap bijeen tot ongeveer half negen, toen Geboers hoel vriendelijk het tweetal te verstaan gaf. dat zij moesten heengaan, want hij moest nog met zijn vrouw uitgaan. Na een hartelijk afscheid gingen zij heen, Van Dun vóór, gevolgd door Verste den, terwijl Geboers en zijn vrouw hen tot aan de huisdeur uitgeleidede- don. Nauwelijks echter was Van Dun vertrokken, of Verstedou keerde te rug in de woning van Geboers, dn de de gaslampen uit en wierp zich op Geboers. Deze kon echter den pols van zijn aanvaller grijpen. Hij was in het onderlijf getroffen. Op het hulpgeroep der vrouw sloeg Verste den oen ruit in en vluchtte door het enster wog. Hij werd tc midder nacht door de politie gearresteerd. Hij is een ruwe kerel van 28 jaren. Roeds eenige jaren gevangenisstraf voor mishandeling heeft hij achter zich. Do toestand van Geboers >s hope loos. Het mes heeft mede zijn lever doorboord. JIIR. MR. VAN SWINDEREN. 3hr. rar. P. J. van Swinderen, vice- president van den Raad van State, is overleden. I)e heer Van Swinderen, gesproton uit een Groningsch adellijk geslacht, maakte zijn studiën aau de hoogo- sobool te Groningen, in welken tijd hij een beantwoording inzond opeen rechtskundige prijsvraag van de Leid- sche academie, een wetenschappelij ke arbeid, die met de zilveren me daille bekroond werd. Zijn laatste rechterlijk ambt was dat van kanton rechter te Groningen. Da urnevens vervulde hij het herhaal delijk hernieuwde mandaat van lid der Prov. Staten van Groningen, die hem in 1881 benoemden tot buitenge- oon lid van Gedeputeerde Staten. In 1888 werd de beer Van Swinde ren benoemd tot commissaris des Ko- nings in de provincie Drente. Tot 1 Dec. 1903 stond bij aan liet hoofd van het provinciaal bestuur van dat ge west, toen hij door de Koningin, op van iHAAÜLEÜ'S DAGBLAD een fewgfcB»tje zijn ©en -gaaraa,ea,:i*gi., omdat do oplage van HAARLEM'S DAGBLAD zoor groot is en steeds blijft stijgen. Jaarlijks worden er TIENDUIZENDEN geplaatst. Dezer dagen zien wij alhier in ve'r- band met het loggen van dc Electri- sche tramlijn, dat do Gen. Cronjè- straut, Soendaptoin en liet gedeelte Rijksstraatweg aldaar, aan een nauw keurige opmeting wordon onderwor pen. Een en ander met het leggen der trambaan zal voor Schoten een groo ts bedrijvigheid veroorzaken. Door den veldwachter Heertjes is aangehouden de minderjarige A. L. als den dader van den diefstal van het konijn. Vergadering van den gemeenteraad van Schoten op Donderdag 21 Decem ber 1911, des nam. 7 uur. Onderwerpen ter behandeling Ingekomen stukken. 1. Behandeling verzoekschrift amb tenaren en beambten betreffende her ziening jaarwedden. 2. Idem verzoek om bijslag. 3. Idem idem der vereoniging, .Ver gunning". 4. Idem omtrent opheffing van het Schotenoetpad en aankoop van uit einde van den Midden- of Doodweg. 5. Voorstel tot wijziging van het leeniugsbesluit ten behoeve demping Schal Lburgervaart. 6. Aanbieding suppletoir© gemceu- tebegrooting dienst 1911. 7. Voorstel concessie aan de ge meente Haarlem voor duinwaterlei ding. 8. idem voor olectriscbe stroom- levering voor kracht. 9. Behandeling verzoekschrift be treffende verlichting Hertzogstraat. 1U. idem om ontheffing van art. 25 der Bouw- en Woningwet. 11. Voorstel tot aanstelling van werklieden in vasten gemeentedienst. 12. Behandeling reclames plaatse lijke belasting. HEEMSTEDE. Verkiezing. Op Dinsdag 9 Januari a. s. zal al- bier plaats hebben de verkiezing van oen l:d van den Gemeenteraad. Stem ming en herstemming, zoo noodig, worden respectievelijk op 18 en 25 Ja nuari d. a. v. gehouden. BENNEBROEK. Do zaal van de „Nieuwe Geleerde Man" was gisteren geheel gevuld met belangstellenden ora te luisteren naar zaai, alles potdicht, te moeten luis teren naar een spreker, gehuld in een walm var verschillende sigarenva'riê- teiten, is waaflijk geen aangenaam karwei. De voorzitter dankte den hoor Beu mer voor zijn lee'rzame en van groote studie getuigende voordracht Hij riep hem een tot weerziens toe. Bij een volgende laaiing alhier zal liet aantal hoorders stellig niet verminde ren. De firma W. van Lierop en Zónen over welks geslaagde broeip'roeven wij de vorige week reeds eon en an der mededeelden hoeft bij de gis teren geopende tentoonstelling van vervroegde bal- en knolgewassen in Haariem een niet gering succes be haald. Zij ve'rkreeg een len prijs op de daartoe uitgeschreven prijsvraag. HAARLEMMERMEER. Br a n d. Te Hoofddorp brak Dinsdagavond1 brand uit in de boerderij „Goud uit schuimeigenaaT B. Biesheuvel en bewoond door E. Wamsteker. In een oogwenk stond het gelieelo gebouw in lichte laaie, zonder dat er ook maar iets van den inboedel kon worden gered. Alleen «en paard en wagon konden nog van achter uit de schuur in veiligheid worden gebracht De bewonelrs waren juist een oogen- blik afwezig. De vermoedelijke oor zaak is een defect aan do kacliol. De boerderij, die tot den grond toe af brandde, en de inboedel waren togen brandschade verzekerd. Binnenland REGELING VAN HET ARMBESTUUR. Bij de Tweede Kamer is ingeko men het verslag van de Commissie van voorbereiding uit de Tweede Ka mer betreffende het wetsontwerp tot regeling \an het armbestuur, met het antwoord des ministers van binnen- landsche zaken ingevolge het overleg dier commissie met dien minister. Voorts een gewijzigd wetsontwerp en amendementen van do voorberei dende commissie en van enkele leden dier commissie. voordracht van het ministerie-Kuyper geroepen werd, wijlen jhr. mr. Scho re r als vice-president van den Raad van State op te volgen. In dat Staats college fungeerde hij tevens als pre sident van de afdeeling voor de ge schillen van bestuur. Do ovc lieden© was een man van christelijke beginselen, die hij tot richtsnoer nam ook in het staatkun dig leven en welke hij beleed met be zadigdheid, zonder partijgeest. De heer Van Swinderen was com mandeur der orden van den Ned. Leeuw en Oranjc-Nassau. NIEUW STATION TE LEIDEN. Het bouwen van een stationsgebouw en goederenloods to Leidón, voor re kening van do Hall. Electr. Spoor weg Mpij. is na gehouden aanbeste ding opgedragen aan den heer G. Weger if Hzn. to Apeldoorn i na do laagste inschrijver) voor de som van f 69.620. HET WITTE KRUIS. Do Noord-Hol,landsclio vereeniging Het Witte Kruis vergadorde gister te Amsterdam. Meogedceld werd dat mr. W. F. van Leeuwen, Commissaris dor Koningin, het eere-voorzitterschap aanvaard heeft De voorzitter deelde mede, dat het hoofdbestuur na irijp be raad en in verband met de aanne ming van het voorstel-Purnierend, besloten had geen collectief ontslag te nemen. Aangenomen worden twee voorstel len van het hoofd bestuur, luidende „Uit „gereserveerd kapitaal" con bij drage te bestemmen van 120,000 3 1/2 pCt. obligation voor het finds, gevormd door de saldo's var. do ren ten enz., van liet Reservefonds van de Preinielecming, dat volgens be sluit van de 53ste algemeene vergade ring bestemd is voor de stichting en exploitatie van een herstolllugsooid voor mannelijke personen", tri ,,liii hetzelfde kapitaal 10,000 3 pCt. obli gation ter beschikking v«n du te ma ken stichting, te stellen tot liet vor men van een fonds tot bestrijiliag M<n eventuecle schade door nersvcr- schillcn van de fondsen, die het reser vefonds van de premieleening nama ken. Eon 3o voorstel van het Hoofdbe stuur, om van don heer A. G. Peeck te Schoort boschgrond in de vwneen- te Schoorl aan to koopen, groot pi. min. 1 II.A., alsmede een vierde cm van het Rijk oen aan dit stun gren zend perceel duiugrond, groot enge veer 40 Are in erfpacht te tiornen, werden verworpen door het aanne men met 121 tegen 39 stemmen van een motie van orde van West-Fries land, luidende „De vergadering machtigt het hoofdbestuur koop on keuze van plaats en terrein nader te regelen." De bogrooting werd zonder discus sie aangenomen, voor den ontsinet- tingsoven te Alkmaar en het herstel lingsoord te Heideheuvcl. Daarna werd de begrooting voor het hcrstellings- en rustoord voor verpleegsters, ..Vechtoever" bij Maarssen, eveneens aangonomen. Inkomsten en uitgaven zijn ge raamd op f 61.318.77. Bij do rend vraag weid do heer Zwart, nadat alle pogingen om hem als bestuurslid te behouden li addon gefaald, tot lid van verdienste be noemd. De aanwezigen gaven door luid applaus hun instemming hierme de to kennen. De vergadering word hierna geslo ten. VEREENIGING VOOR VROUWEN- KIESRECHT. Te Dordrecht werd de algemeene rergaderiug gehouden, onder leding van mevr. Van Balen—Klaar uit s- Gruvenhago. Deze wees op enkele voor de voorstanders van vrouwen kiesrecht verblijdende toekonen in de internationale beweging, dto h. i. niet zullen nalaten van invloed te zijn op publieke opinie hie'r te lande in zake het vrouwenkiesrecht. Spreekster li voorts: Toch, erkend dient, dat de recht- sche partijen zich van de invoeruig van vrouwenkiesrecht nog steeds af- koerig betoonen, hoewel haar argu menten or togen minder luid klinken. Bij de lihkerpartijen mag 't' principe van de invoering van vrouwenkies recht eeu overwonnen standpunt ge noemd warden, al verschilt men van meeuing over de wijze, waarop net Yoo'r het eerst aan de vrouwen zal worden verleend. Enkele verslagen werden goedge keurd. Het getal afdeeiiogen steeg dit jaar van 97 tot 107, het getaj leden van 9862 op 10.844. In opdracht van de vorige jaarver gadering heeft liet hoofdbestuur een brief tot de afdeelingsbestu'ren ge richt, om met hun leden te bespreken do vraag, of zij den tijd gunstig achten om een petitionnement alleen voor vrouwenkiesrecht op touw to zetten. Van de 98 afdeelingen kwa men 53 antwoorden in; 15 waren voor, 35 tegen oen eigen petitionnement. Dö meeste af-decdingsbestu ren waren van óórdeel, dat de tijd ongunstig was, reeds twee van de meest linksche partijen 'n petitie voor algemeen man nen- en vrouwenkiesrecht in liet le ven hebben geroepen en de vrouwen zoodoend© achter het nel zouden vis- schen. Mej. Kramers werd benoemd tot re dactrice van het bijblad op dóór haar zelf gestelde voorwaarden. Na lange discussie werd nog beslo ten zomervergadering en propaganda- ig te houden. Nog werd het volgende besluit ge nomen: De Vereeniging, gehoord do door mej. H. Veirwey Mejan ingewonnen inlichtingen over het houden van oen eventueolen optocht voo'r Vrouwen kiesrecht en de gehouden discussie, draagt het hoofdbestuur op, zich te wenden tot verschillende vereenigin- van welke men mag ve^^"ter- stellen, dat zij tot het doel willen me dewerken. Bij genoegzame deelneming kan dan een comité gevormd wor den, bestaande uit laden ran elk der oenigingen, wolk comité de leiding genoemden optocht in handen noemt. De afdooling Haarlem had twee voorstellen ingediend: Een bureau op to richten uit één of meer personen bestaande, dat de pers van Vrouwenkiesrecht-n.euws uit binnen- en buitonland voorziet. Goedgekeurd. b. Pogingen aan to wenden, om op do volgende Internationale Congressen van den Wereldbond voor Vrouwen kiesrecht het Esperanto al3 officieeio taal te gebruiken. Besloten werd op voorstel der pre sidente zich in dezen niet uit te spre ken, daar het uitspreken der won- schel ïjkheid toch weinig betoekenis zou hebben. Men moet deze zaak aan i toekomst overlaten. EEN NIEUW GEBOUW. Gister hoeft de plechtige opening plaats gehad van 1 nieuwa bandels- beursgebouw aan 't WeesperpLein van de diamantclub „Concordia" te Amsterdam. KOLONIAAL INSTITUUT TE AMSTERDAM. Aangezien het Koloniaal Instituut verrijzen zal op het terrein van de voormalige OosterbegVaafplaats, heb ben, naar 't Hbld. verneemt. Gedepu teerde Staten het advies gevïuagd van den inspecteur dor Volksgezond heid. Zoodra dit advies is uitgekomen, volgt de beslissing van Gedeputeerde Staten op 't Raadsbesluit van 25 Oc tober j.l.tot erfpachtsuitgift© van gedeelte der voorinaligo Oosterbo- graafplaats aan do Vereeniging „Ko loniaal Instituut" HET EEUWFEEST DER STAD ZAANDAM. Aan de feestviering tor herdenking van liet 100-jurig bestaan van Zaan dam als stad in 1912, waarvoor door de Vereenigiua voor Vreemdelingen-

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 6