HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD, DONDERDAG 28 DECEMBER 1011 Binnenland LANDBOUW EN ZUIVEL BEDRIJF. De bond van arbeiders in hot land bouw- en zuivelbedrijf telt thans 48 afdeel in gen, met 1100 loden. Besloten is, aan den bond, een ziek teverzekering te verbinden. STAKING TE ZAANDAM. Te Zaandam is sedert eonige da een staking uitgebroken onder personeel van den steenhouwerspa- troon, den heer M. Engel, om ©ene ontslag-quaestie. Ook te Wormerveer, waar de zoon van den heer Engel ©en steenhouwe rij heeft, wordt gestaakt, omdat de stakers dit als één zaak beschouwen. liet getal stakers is 8. DE GEMEENTE MAG GEEN GROND- SPECULANT ZIJN. Gedeputeerdo Staten van Utrecht hebben hun goedkeuring onthouden aan het besluit van den Raad der ge meente Amersfoort, strekkende om van mr. H. J. H. baron Van Boetze- laar van Oosterhout voor 200.000 aan te koopen het landgoed „Niminer- dor", ter grootte van 120 H.A., ten einde door de exploitatie van dit goed als bouwterrein de regeling van de grondspeculalie uit handen van parti culieren en vennootschappen in de macht der gemeente te brengen. Volgens Gedeputeerde Staten ver toont de aankoop veeleer een specula tief karakter dan een opzet van wel overwogen grond politiek, hetgeen niet in het belang der gemeente is te ach ten, bedenkelijke gevolgen voor do gemeente dreigt te hebben en alle gevaar oplevert voor een ernstige aantasting van het gemeente-vermo gen, zonder tot het beoogde noodig of doeltreffend te zijn. OVERREDEN. Te 's-Gravenhage is een wandelaar, door eigen onvoorzichtigheid, door de electrische tram aan den Zuid-Bui tensingel overreden en ernstig ver wond. Bij de Delftscho laan te 's-Graven- hage is een fietsrijder door de stoom tram overreden en ook ernstig ver wond. De wielrijder is later overleden. VEREENIGING VOOR M. U. L. O. Te Amsterdam is de jaarvergade ring van de Vereeniging voor M. U. L, O. gehouden. Het ledental steeg van 294 tot 351. Door den heer J. J. Eikman werd het rapport toegelicht, dat door de commissie in zake verbetering der lagere taaiakten is uitgebracht. De „Tel." schrijft Door de sloopersfirma Gebroeders Slier is «en aanvang gemaakt met het sloopen der Dampercoelen. Het eerst moesten er aan geloovon de per- ceelen Dam 3 en 5. Ook in de Visch- stceg is een begin met het sloopen gemaakt. Binnen enkele weken zal de Dam veranderd zijn tot een der moest onherbergzame gedeelten der hoofdstad. Sport en Wedstrijden VOETBAL. DE FRANSCHE PERS OVER HET H. F. C.-SPEL. Do II. F. C.'ers hebben „een goede pers" gehad te Parijs. Do dag- en sportbladen laten zich heel vleiend over het Hollandsehe spel uit. Enkele critieken zijn wel de moeit,# waard om iets aan te ontlecnen. I' A u t o geeft onder den titel „Red Siar et Haarlemsche F. C. font match nul' een beschrijving van den tweeden wedstrijd der Haarlemmers, dien het blad „une trés belle ren contre, une superbe partie" noemt. Zooals men weet eindigde de wed strijd in een gelijk spel. Nadat de Franschen een 4—0 leiding hadden gohad, wist H. F. C. er nog 'n 44 van te maken. Zoosls 1' Auto het uitdrukt: ...„puis tout changea 1'admirable attaque hoUandaise nous fit assister fi une série de combinai- sons, que seulcs les grandes équipes anglaises nous avaient fait voir jusqu' ici. et coup sur coup quatre buts vinrent équilibrer le résultat...." Even verder dc opmerking „Sou- haitons que les dirigeants de la Ligue et surtout du C. F. I. organisent au plus tót la rencontre France-Hollan- de, ce serait la une belle lutte perspective." Misschiet ziet 1" Auto hier een wedstrijd FrankrijkNederland wat te oi>timistisch oen 44 is dan toch niet te verwachten I Het blad herhaalt overigens zijn onjuiste nu dedeeling, dut H. F. C. „actuellement en té te des championnats hollanda is'" Merkwaardig zijn 'de fouten in de namen der Haarlemsche spelers. De Klerck heet volgens 1' Auto „de Klevek", Verwey is „Verweg" gewor den, Ten Cate veranderd in „Ten Coke". lu zijn beschouwing over de II. F. C.-spelers zegt de schrijver van het verslag (R. De9marets) o. a. „Au Haarlemsche F. C. le meilleur homme fut. sans discussion le petit M. Franc ken eest un joueur de la classe des Woodward, Hoare, \Y ebb il se marque avec une habiloté déconcer- tante, il dribble, „crochète" Barrière et shoota avec la présence d'esprit d'un grand profossionnel anglais". Verder schrijft 1' Auto zoor waar- deerend over het spel van Ten Cate en van Jacques Francken („ses cen tres en vitesse sont d'une grande pré cision"). Met hetgeen de rechterwing vertoonde is Desmarets ook nogal in genomen, al vindt hij dau toch den linkervleugel veel beter. Verder vindt hij de H. F. C.-voor hoede superieur boven de rest van het elftal, maar noomt De Klerck den besten halfback van het veld. De backs waren z. i. niet zuiver in hun wegwerken van den bal en oc*k van den doelman was z. i. het stoppen boven het wegwerken te preferoeren. Tenslotte eindigt het verslag met do woorden„Cette remarquable équipe nous a donné une admirable legen, et il fuut souhaiter que les dirigeants du Cercle Atblétique de Paris et du Rod Star l'iiivitent de nouveau A ve- jouer a Paris. Personae ne s' en plaindra". L e Matin, het bekende Parijsche boulevard-blad, vangt aan met in koeielettèrs de triomfantelijke mede-| decling „Haarlem n' a pas vain e li le Red Star". Overigens geeft het blad oen kort overzicht van het verloop der match en knoopt daar gecne beschou wingen over spel of spelers aan vast, behalve de opmerking, dat de Haar lemmers vermoeid schenen door hun ne ontmoeting met de Cercle Athléti- que. Uitvoeriger is het verslag van Achille Ducheune in 1' A r o, die ooit al meent, dat H. F. C. momenteel leidt in de Ne-derlandsche eerste, klasse. Ook hier veel woorden van lof over den aanval en ook over de halfbacks- linie: „les dcmïs furent impeccable et leur service aux avants absolument de plus pur style classique. B. Ver wey et De Klerck, notamment se montrérent d' une adresse et d' une expérience incomparables". Ty pisch is hier wel de lof, gebracht aan den jongsten II. F. C.'er, Ben Verwey, over z'n „expérience incomparable"... terwijl hij pas sinds enkele weken iu het eerste elftal si>eelt Over Bollée schrijft 1' Aéro: ,,1'ailier droit fut impeccable". Verder wordt opgemerkt, dat de I. F. C,fut indiscutablement la neilleur© équipe sur lc terrain et il _i'y a aucuno comparaison a établir ontre nos hommes et les Hollandais ,i point de vue scientifique". Het door de Red. Star behaalde mooie resultaat is voor een groot deel het spel van den uitstekenden doelman Chayriguès te danken. Daarover zijn trouwens alle bladen eenparig in hun lof Tot zoover hetgeen we ontieenen aan de beschouwingen der Fransche pers over H. F. C.'s tweeden vv strijd die belangrijker en spannen der is geweest dan de ontmoeting met de C. A. P. HOCKEY. DAMES-COMPETITIE. H. H. C.—ROOD EN WIT, 1—10. De elftallen stellen alch op als volgt: H. H. C.: Mej. N.- Hube'rt (doeü); Mej. Ten Bosch en Mej. M. Hubert (achter); Mej. Turk, Mej. Ingenhousz, Mej. Labouchè're (midden); Mej. DamèLs, Freule v. Randwydk, Mej. de Kempenaar, freule van Rand- vvyck, freule Bogae'rt (voor,. Rood en \Vit: Mevrouw van Lawick (doel); Freule v. Citte'rs en Mevr. van Smliaia (achter); Freule Quarles, freule I. van Styriun, Mej. Boots (midden), Freule A. v. Styrum, freule H. van Styrum, Mej. E. Dolleman, Mej. L. Dolleman, Freule v. Styrum, (votfr). Onder leiding van Jhr. P. Qua'rles V. Ufford, wordt om half 2 beigoninen. Rood en "Wit is overwegend sterker. Er wo'rdt goed samengespeeld en de hooge score is te danken aan de beide dames DóUema'n. Toch weet de ach terhoede van H. IL C. heel wat aan vallen te keeren. De doel verdedigster en de beide backs werken flinik weg. De voorhoe de van H. II. C. is het zwakke punt van het elftal. Rust gaat in met 40. In de tweede helft doelpunt Rood en Wit 'nog 6 maal. Niettegenstaande de groote nederlaag speelt H.H.C. tot op het laatste toe met zeer veei ani mo, en scoort even voor tijd door mej. Do Kempenaer. Kort daarna is het tijd en heeft Rood en Wit welverdiend met 10—1 gewonnen. Gemengd Nieuws 25.000 ARMEN AAN EEN KERST MAAL. Ook in New-York zijn groote Kerst maaltijden voor de armen aange recht. Maanden lang is men bezig ge weest om die maaltijden voor te be reiden. Het Heilsleger had een feest maal georganiseerd voor 25.000 per sonen. Do eelpartij werd gehouden in Brooklyn. EEN VREESEL1JKE DOOD. Uit Leipzig wordt geseind Hier stierven vier personen aan hc-t overmatig -rebruik van punch, saam- gesteld uit spiritus van pCt. DE PRINS-REGENT VAN BEIEREN GEWOND. De ruim negentigjarige prins-regent xn Beieren heeft bij een jachtpartij een spier van den rech,ler enkel ver rekt. Thans is deze enkel zoo opge zwollen en pijnlijk, dat de regent met kan loopen. DIRECTEUR VAN HET VREDES BUREAU. De staatsraad Gobat is benoemd tol directeur van het internationaal bu reau voor den wereldvrede te Bern. Koloniën GROOTE BRAND TE KOTAH RADJA, Er heeft een hevige brand op Pasar Atjeh te Kotah Radja gewoed26 toko-gebouwen zijn geheel vernield. De brandschade wordt op ƒ25.000 geschat. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. Zooals de stiefmoeder verwachtte wordt Maja Ljsa ook werkelijk er van verdacht, dal zij dezen brief ge schreven heeft. Het dienstmeisje acht zich n u niet meer gebonden aan haar belofte, ze vertelt alles aan Maju's vader. De stiefmoeder, die achter tie deur de bekentenis heeft af staan, luisteren, durft haar man niet nicer onder de oogen te komen en verlaat het huis, niemand weet waarheen. Als vaderlief na de bekentenis van het dienstmeisje, Maja Lisa gaat op zoeken, vindt zijn dochter liem terug: niet de vader van vandaag en gisteren, maar het was vaderlief uit vroeger jaren, de goede «n liefdevol le, die daar stond en de armen uit breidde." Do behandeling van onderwerpen door Selma Lagerlöf is altijd boeiend en onderhoudend, ook dit boek is zoo geschreven, dat men Jiet graag van het begin tot het «inde leest, al heeft het ons niet zoo kunnen behagen als indertijd „Gösta Bcrlmg" en „In- grid". Ook dit boek verscheen weer bij den uitgever H. J. YY. Becht te Amsterdam, Vegetarische Bode. Or gaan van den Nedcrlandschen Vege- tariersbond" van deze maand geelt Van de Redactie. Onze Bibliotheek. Opstellen. De schadelijkheid van Ge notmiddelen, door Lod. y. Mierop. Voediugs-budgets. Overzicht van Tijdschriften. Vege tarische Warte. Die Lobenskunst. La Rêforme AlimenUure. Revista Y'ege- tariana Naturalisata. Nosokómos. Eenheid. Wetenschappelijke Mededeel in gen. Zorg voor de volksgezondheid in Noord-Amex'ika. Nieuwere beschou wingen over de behandeling vau tu- berculuselijders. Onderlinge Gedachten wisseling. Statutenwijziging, ja of neen Spina- zierecept, door Mevrouw Hoogewerff De Heer. Wetenswaardigheden. Bijdrage tot da bestudeering van onze ontwerp- tariefwet. Uit de Pers. Vraaggesprek met een autoriteit op voedingsgebied. Uit Brieven. Invloed van vleoscti eten der moeder op het kind. Vegetarische TaloL Berichten. Tweede internationaal congres voor zedelijke opvoeding. Ondersteunings fonds. Correspondentie. Officieele Berich ten. Letteren en Kunst Bolken. Magaretha Me ij boom ver taalde uit het Zweesch Het Huis an Liljecrona van Selma Lagerlót. De schrijfster geeft ditmaal het verhaal van een jong meisje, Maja Lisa Lyselius, de doch ter van een predikant te Svartsjó. Maja biecht aan haar voedsterzuster, dat er niemand in de wereld zoo ge lukkig is als zij, want hoewel zij bij haar geboorte al haar moeder verlo ren had, heeft ze een lieve tante, een lieve half-zuster, een goeden broeder, en een lieve oude grootmoeder. Maar wie haar nog het allermeeste liefde bewees, dat was toch haar vader." Vader en zij, ze aanbaden elkaar Zo had een hemel-op-aarde, totdat va der, toen Maja Lisa ongeveer zeven tien jaar oud was, hertrouwde. Hoe wel Maja Lisa veel moeite doet, om het haar stiefmoeder naar den zin te maken, is deze haar, waar en wan neer ze kan, onaangenaam, en als zij haar de woorden toevoegt„lk weet wel, wie jou aan 't schreien zal bren gen', is liet Maja Lisa hec-1 angstig te ruoede. Vader, die sterk onder den invloed van de stiefmoeder staat, kan niet voor zijn dochter opkomen, zoo dat Maja Lisa, die eerst het godin- netjo thuis was, zich nu eenzaam en ongelukkig gevoelt. Gelukkig komt er eindelijk een eind aan dezen toestand. Stiefmoeder heeft, daar ze zelf niet kan schrijven, door het kleine dienstmeisje van Ma ja Lisa, aan de huishoudster en aan staande vrouw van dominé Liljecro na een brief laten schrijven, met het doel, dat Maja Lisa voor de schrijf ster van liet epistel worde gehouden. Ze laat het dienstmeisje beloven er met niemand over te spreken. De brief luidt als volgt „Ik ben waarlijk zeer bedroefd te moeten schrijven, maar ik verzoek Mejuffrouw zelf na te denken. Domi né Liljecrona heeft nu iemund ont moet, die hem gelukkig zou maken, als u liom niet in den weg stond. Als Mejuffrouw uit eigen beweging zich wilde terugtrekken, zou de dank baarheid nooit ophouden eu de toe komst verzekerd zijn. Mejuffrouw moet bedenken, dat men in de nieu we gemeente een dominésvrouw zal hegeeren met een onberispelijk ge drag...." lÜMl Vervolg Gemeenteraad Dat zijn gesteld in handen van B. en W. om advies: le. Een verzoekschrift van M. Moerdijk, om hem eervol ontslag te ■erleenen tegen 15 Febr. 1912 als on derwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs no. 2. 2e. Een verzoekschrift van II. J. M. van 't Hof, om te worden beoioeand tot makelaar in metaal- en houtwaren. 3e. Een verzoekschrift van J. F. A. an Beeke. a. betreffende het urino r lan de Oostzijde van de Bakenesse'r- gracht. 4e. Een sciirijven van de commissie •an toezicht op het Gemeentelijk Mu seum, houdende aanbeveling van een lid. B. dat zijn ingekomen: le. Eeln voorstel van B. en YV. tot instelling van een raadscommissie in zake onderzoek naar de wenschelijk- heid van oprichting eener openbare leeszaal; 2e. Een voo'rstel van dezelfden to; vaststelling van de rooilijn vau den weg in den Yeerpolder. 3e. Een voorstel van dezelfden tot vaststelling vau de rooilijn voor da zuidzijde van het gedeelte Raaks tus- schen de GecL Oude Gracht en de Ja- cobstraat 4e. Een amendement van den lieer Mr. J. H. Thïel op liet voorstel van Jï. en W. tot wijziging van de titulatuurr van den directeur eu deu boekhou der der gemeeiue-Iichtfahr:oken eriz. (Te behandelen hij punt 12 vau den oproepingsbrief). 5e. Een amendement van deu hrer Mr. J. II. Thiol e. a. op het nader voorstel van B. en \Y. tot vuslstelling vau een verordening, regelende dc be noeming enz. van ambtenaren aan do gemeente-lichtfabrieken. (Te behan delen bij punt 11 van den oproepings brief). 6e. oen nader voorstel van den heer J. II. Bregonje, betreffende het ver- leenen van een toeslag op 'de loonen van gemeente-ambtenaren en -werk lieden in verband met de duurte der Buitenlandsch Overzicht Van 't oorlogsvBld. Verzekerd wordt, dat Italië thans 120.000 man in Afrika heeft staan, terwijl er in het moederland nog 40.000 strijders gereed worden gehou den, zonder dat daarom het effectief van 250.000 man van het staande le ger in Italië behoeft te worden ver minderd. Vermoed wordt, dat de Italianen EEN NIEUWEN OPMARSCH voorbereiden naar Birtobras, waar do. Turken en Arabieren zich samen trekken, terwijl ook op de daarach ter liggende twee karavaanwegen naar hel Gharian- en het Tartoena- plateau sterke afdeclingen Arabieren worden geconcentreerd. DE AVIATIEK. Binnenkort zal Italië 28 vliegma- shines in Tripolis bezitten. VR EDESGERUCHTEN. Weer komen er vredesgeruchlen, maar ook nu zijn 't nog niet meer dan geruchten. Volgens een Fransch blad zou de Italiaansche re geering lungs officieusen weg onder handelingen te Konstantinopel aan geknoopt hebben. We hopen, dat 't waar is en vooral, dat. 't resultaat hebben zal 1 In Turkije. Er broeit weer iets in het land der halve maan De officieren uit de vilajets .Tanina en Skoetori hebben aan de regeering een telegram gezonden, waarin zij protosieeren tegen de voortdurende twisten der politieke partijen en ver klaren. dat het leger genoodzaakt zal ziin tusschenbeide te treden, wanneer dè partijen het land nog langer in een moeilijke positie brengen en be lachelijk riiaken in de oogen van Europa. De Turksche Kamer heeft gisteren met 1Ü7 tegen 99 stemmen het debat over het wetsontwerp lot wijziging der grondwet verdaagd tot Zaterdag. De regeering heeft clie verdaging goedgekeurd. Het is blijkbaar te doen om wat lijd te winnen in de hoop, dat er dan nog een overeenstemming tusschen de partijen komt Uit en over Perzië. De rust is nog niet in het land der Perzen weergekeerd. Hier en daar wordt weer gevochten. De Engelsche consul, Mr. Smart, die met een escorte cavalerie reisde, is aangevallen. Eenige cavaleristen zijn gedood en gewond en Mr. Smart is zoek. Ontvoerd De opmarsch der Russen duurt nog voort. Het achtste regiment Russische fuseliers is te Tabrls aangekomen en verder getrokken. Officieus wordt meegedeeld, HOE DE RUSSISCHE REGEERING OVER DE TOEKOMST DENKT, namelijk „Met het oog op den gevaarlijken toestand in Perzië, blijkend uit de brutale aanvallen van de menigte op Russische troepen en instellingen te Tebriz, Resjt en Enseli, acht de Rus sische regeering zich verplicht maat regelen te nemen tot onderdrukking van den opstand in genoemde plaat sen. Te dien einde heeft zij den hevel hebbers van Russische detachementen gelast onverwijld, in overleg inet de Russische consuls te Tebriz en te En seli, zeer strenge maatregelen te tref fen, o. a. tot gevangenneming van alle Russische en Perzische onderda nen, die deel hebben genomen aan den aanval op do Russische troepen, ten einde hen te doen vonnissen vol gens het krijgsrecht, tot ontwapening van de Fidai en andere oproerige elementen onder de inlanders en tot verwoesting van de plaatsen, waar tegenstand geboden wordt." Het helpt den Perzen dus niet veel, of aan de eisclien, in het Russische ultimatum gesteld, voldaan is. Het was dus Rusland daarom niet te doen, alleen om den baas in Per- zie te spelen. De opstand in China. Naar uit Peking geseind wordt, heeft de riiinLsfer-présid©nt Joeansji- kai, na lange beraadslaging met Mauls jee prinsen en andere hooge Mantsjoe ambtenaren, besloten, aan regeering de beslissing over de vraag of China eeu keizerrijkdan wel een monarchie zal we zen, overlaat aa:i een uationale conventie, mits deze het Chineesche volk waarlijk ertegenwoordigt. Elk oogeublik wordt verwacht, dat de onderhandelingen te Sjanghai worden afgebroken. De felle republi keinen verlangen, dat de vijandelijk heden dadelijk hervat worden. Spiegel der Letterkunde. ii. Jeanne Reyneke vau Stuwe. Dg Kinderen vau Huize ter Aai*. Dit is de zevexido roman van de sr-rie „Zijden en Keerzijden". Deae romans zijn niet in tijdsorde uitge geven. Waar wij In „Vrije kracht' en „De Illusie der Doode Mcnschen" Charlotte van Berghem als do onge lukkige onvermoeid-teedere moeder van den éénigen, idioten, zoon, zien wij in dit boek dezelfde als verloofde en jonge vrouw van den ouwen, zelf zuchtige» Cnrel van Bérghem. Maar wij zien tevens duidelijk alle mogelijk heden in haar, waaruit zich later die eenzame in haar zelf-vergeten opoffe ring groote vrouw zou kunnen ont wikkelen. En dit is juist het bewon derenswaardige in deze reeks mo- gon wij al loeren elk der samenstel- UIT MONGOLIë. Aan een comité, bestaande uit zes vorsten en eeu vertegenwoordiger van den Dalai Lama, is het bestuur over Mongolië opgedragen on zijn maatregelen genomen voor de vor ming van een kabinet. Ook worden toebereidselen gemaakt voor de troonsbestijging van Dampa Hoetoek- toe, het opperhoofd der Boeddhisti sche geestelijken. Allerlei. UIT MAROKKO. Uit Tanger wordt geseind, 'dat nieu we agitatie heerscht onder do stam men in den omtrek van Fez. Majoor Brernond ontving de op dracht, haar te onderdrukken. 2000 man, ouder bevel van generaal Zutia, zijn van Ceuta naar Melilla vertrokken. UIT PORTUGAL. Azevedo, de oud-minister van Bui- tenlandsche Zaken, die gevangen zat, is weer in vrijheid gesteld. De reden daarvan wordt niet ge noemd. DE MEXICAANSCHE REVOLUTIE. Generaal Bernardo Reyes heeft zich. aldus wordt uit New-York ge seind, overgegeven aan de Mexicaan- sche regeeringstroepen, na een kort gevecht b Burgos. Zijn aanhangers werden verstrooid. Reyes is gevangen gezet. Mexico telt nu een onruststoker minder, 310.000 ARBEIDERS UITGESLOTEN. Heden treedt de uitsluiting in de textiel-industrio in Noord- eu Noord- oost-Lancashire in werking, waar door 160.000 arbeiders en arbeidsters op straat kernen te staan. Over eeni ge dagen zal ook het werk op de spin nerijen stop worden gezet en zal het aantal werkloozcn klimmen tot 310.000. Stadsnieuws Lichtbeelden. Ia liet begin der volgende maand zal de afd. Haarlem der S. D. A. P. een vergadering houden voor ledèn en introducees, waar de Fr.osche pre dikant Ds. Boers zal spreken over hot onderwerp Huis.ndustrie, dat zal wdr- den toegelicht met Echt beelden. SNEEUWWITJE EN DE ZEVEN DWERGEN. De directie van den Schouwburg- Ja'nsweg, deelt ons mede, dat weldra een buitengewone matinee zal gegeven worden van da kinderope'rette „Sneeuwwitje en de zeven Dwergen". Dit mooie sprookje is in scène gezet en muzikaal bewerkt door mevr. N. C. HopmanKwast en zal onder ha're leiding opgevoerd worden. POSTDUIVEN. Tijdens de Kerstdagen werd door de afd. Noo'rd-Hoiland van den NetL Alg. Bond van Postduivenliefliebbers in het café „De Postduif", Kleine Houtstraat alhier de 4e Prov. tentoon stelling van Postduiven gehouden. De jury, bestaande uit de hoeren R. Slot, van Haarlem, en J. K. Molting en F. J. Gent te Amsterdam, kende, aan do volgende duiven en doffe'rs, waaronder vliegers van 100—300 KM. vlucht, en toebohoorende aan de vol gende heeren, prijzen toe: G. Heerschop, vijf le, vier 2e, en zes 3e p'r.; C. J. Gee.sler, vijf le prij zen; J. Vollebrecht, een le en drie 2e pr.; A. H. Kenvpers, twee 2e p'r.; J. v. Booren, een le pr., Joh. v. d. Pol, twee 2c en een 3e pr.; C. L. Visser, twee le pr.; L. v. d. Post, een le pr.; J. v. Houschoten, een le p'r,; Chr. v. N'ielen, een 2e prijs; J. R. Vergers, twee le p'r.; J. J. v. Putten, twee le en een 2e pr.; H. de Lugt, een 3e pr.; J. do Vries, een le, 3e en 4e prijs:A. J. v. d. Kamer, twee 1 en eén 2e prijs; K. arena, een le, drie 3e, vier 3e en wee 4e pr.; P. A. v. Beaumont Jr., twee la en een 2e pr.; II. do Wilde, oen 3e pr.; Joh. C. Schouten, een 2e prijs; P. Onrust, eau 2e prijs; J. P. la Crotise, een 3e prijs; M. Heijeelaar, oen 2o prijs; B. J. Louwaard, ee'n 2e prijs, benevens neg velo bijzondere prijzen, die door verstillende leden werden uitgeloofd. Militaire Zaken De dir. officier van gezondheid 2e klasse E. J. Kühne, chef van het mili tair hospitaal te Haarlem, zal togen 1 Mei den dienst met pensioen ver laten. lende doelen onzo o geno bezwaren hebben dat wij het samenspel zoo vast en zeker in elkaar genet vinden. Jeanne KIoos' talent is vooral com positorisch. Met een rustig, zelfbe wust vertrouwen wérkt zij voort aan deze geschiedenis van een familie. En zoo zeer heheersclit zij haar stof, dat zij, in den tijd terug grijpend zoo als hier nooit het gehéél en het reed:s-gesch'revene uit het oog verliest. Men moet eigenlijk, om deze schrijf ster volkomen recht te doen, ondanks haar voorwoord, waarin zij zegt dat alle romans oen afzonderlijk geheel vormen, dit werk al3 groot-gehéél be- sohouwen. Dan bowondere men de breedheid van haar blik, de lil aarhei,d van haa'r inziclil in en ont wikkeling van samengestelde familie verhoudingen, de strakke voLgahou- denheid van haar karakterbeschrij ving en de onuitputtelijkheid van haar combinatie-vermogen. In Jeanne Royneke van Stuwe be zitten wij een 'ras-schrijfster, die toe gerust van letterkundige verdiensten van goede qualiteit het tevens ver staat een hreed publiek te boeien. Zij is aldus een iter weinige incderne au teurs, die oen brug slaan over de ga pende klove tusschen de literaire kunst en hel NGderiandsche Volk. Ik zei daar zooeven dat ieder zijne bezwaren tegen haar boeken elk afzonderlijk beschouwd zal kunnen hebben. Ook ik heb de mijne. Muur doet de eerbied van eein werkkracht als deze niet veel vergeten. Elk jaar met een gestadigheid die oven ver bluffend als voor andere schrijvers besohomend is, brengt do heer L. J. Veen twee romans van Jeanne Reyne- ke va'n Stuwe op de boekenmarkt: in het voorjaar een dikke in een deel en in het najaar een tweedeoliige uit de serie. Men onderschatte dit niet, voor al niet Het schrijven van een roman eischt een volharding, een voortdurend-ge- spamien aandacht en een vermogen tot onafgebroken zelf-concentratie als waarover maar enkelen beschikken... Is het dan te verwonderen, dat bij zulk een eerbiedwaardige productie wel eens een werk of een gedeelte van hot werk blijken van verslapping geeft? Immers natuurlijk in het. ge heel niet. En der schrijfster haar groote voortbrenging verwijten zoo als deze en gene deed is aller dwaast. Voor mevr. Kloos is het schrijven een noodzakelijke functie van haar geestelijk leven haar wer ken zijn gegroeid en gerijpt als vruchten aan den boomdoor eigen groeikracht èn de gunst van het sei zoen. Dit verhaal is na „Vrije Kracht" liet aantrekkelijkste, dut ik van mevr. Kloos gelezen heb. Een frisch boek, ja, voorkl frisch. Met een blik, bewonderenswaardig, verwonderlijk-onbevangen en daarbij scherp en juist, heeft zij het leven der kinderen geobserveerd. En die onbevangenheid de éér lijkheid. die bij ul haar werk als keu- merkende eigenschap voorop staat doet haar bewaard blijven voor de pijnlijke sentimentaliteiten die ons ge woonlijk bij het beschrijven van kin derleven met gespaard blijven. Carol en Eva, de coquette Evaatjes, zijn cm den dood niet sentimenteel, vroolïjk, levenslustig, oppervlakkig en met al de overwegingen en gebreken van hoel-menschelijke kinderen lïn Adèle, ja, die vvds nu eenmaal wat overdre ven, maar naast dat gevoelige, toege spitst en verfijnd, naast dat reflcciïe- ve boven haar jaren, had zij toch ook -échte, natuurlijk-kinderlijke dingen. Geen preeken als de kinderen wreed zijn of hard of ondeugend Geen oordeel. Geen vergelijken. Niets dan een waar, onvertroebeld liefdevol zi$n. En dus; begrijpen. In het Huis ter Aar is een zachte, luwe sfeer van begrijpen, waarin het weldadig en heerlijk te verkeeren is. De diepe, heldere harmonie tusschen de ouders Alexander en Jeanne, hun vermogen om zich volkomen in de kinderen wèg te leven, hun goede weldadigheid en oprechte liefde voor Alles wat leeft, hun eenvoud eu waar heid, dit alles heeft deze woning tot een wel zeer gezegende gemaakt. En het is der schrijfsters verdien ste, dat zij ons die diepe, horusligen- dc weldadigheid van dit leven op den grondslag van liefde duet gevóelen, haar gansche verhaal door. Dc. tragiek van het kleine, van hef schijnbaar geringe gevoelt zij even juist als de grootere droefheid, vvan- neer aan den kring de kleine Ot ontvalt. Dit boek is er een van nuances, ven gevocls-schakeeringen, waaraan het kinderleven zoo rijk is. Eu boven alles uit als een licht aan den hemel is de prachtige, vuile 'iefde van Alexander en Jeanne, de ouders... J. GRES1I0FF.

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 5