W EKGELGEER - Hotlogsmaker, Regulateurs. H. FRANKEN Jr. Oudejaarsavond \\7 KL Houtstraat 117 VOOR HET OUDE JAAR. Voor het Oude Jaar Verzi im SPRUYT Co., Wij Isvsren voor Tulbanden, Tulbanden, Kersfbrooden, Moscovische Appelflappen, Beignets, Bollen, Oliebollen, Sneeuwballen, Berlinerbollen, Saucijzen- en Kalfsvleeschbroodjes, Diner broodjes, Casinobrood enz. Hoogachtend, EEN OUDE MAN VERMOORD. Men meldt uit Sittard aan de „Te legraaf" Zekere Pierre Gelissen, een bejaard alleemvnnend landbouwer te Geve rink. gemeente Beek (Limburg) werd dood m Z'-n wonine gevonden. De bu ren hudden Gelissen in een paar da gen niet gezien, maar hoorden het varken wel buitengewoon hongerig schreeuwen, zoodat men vermoedde, dat Gelissen ziek was of oen ongeluk had gekresen en de dieren niet kon verzorgen. Men drong de woning binnen en vond hel :k van den bejaarden man. De wonden op het lijk en bloedsporen wezen er op, dat er reeds enkele da gen geleden een moord moest zijn ge pleegd. De dader had zich toegang tot de woning verschaft, door een gat in den leemen muur te maken. Diefstal schijnt de drijfveer tot de misdaad te zijn geweest, want de kas ten waren met geweld opengebroken. Het parket uit Maastricht arriveer de om een onderzoek in te stellen. VERDRONKEN. Te Oude-Pekela is een zoon van den landbouwer Schuring, toen hij van een feest kwam. in het kanaal ge taakt en verdronken. OVERREDEN. Te Spankeren is op den spoörweg Arnhem—Zulphen het vreeselijk ver minkte lijk gevonden van den 84-jari- gen arbeider D. II., wonende op de Dicrenscbe heide. Vermoedelijk is hijj des avonds aan het dwalen geraakt' en door den laatsten trein van Dieren naar Zutpben overreden. IN JENEVER GESTIKT. Te Winschoten is de veedrijver Jo hannes Aukes Lu den jenever gestikt. DE AANSLAG OP DEN PARIJ- SCIIEN BANKLOOPER. Reeds is gemeld, dat con brutale aanslag gepleegd is op een bankloo- per te Parijs. De looper werd op klaarlichten dag neergeschoten en beroofd van een bedrag van 125 OüO francs. De dieven namen de vlucht in een automobiel, na op de menigte eveneens revolverschoten te hebben gelost. De auto werd later in Dieppe teruggevonden. Door eea toevallige omstandigheid is <le politie er achter gek om on, dat de vermoedelijke daders zich te Am sterdam hebben opgehouden en wel licht nog ophouden. Vier vreemdeiiugen hebber zich Maandag namelijk in een cafe-restau- vant ie Amsterdam opgehouden. Ze beantwoordden geheel aan de be schrijving in de Fransche bladen. Toen de politie evenwel gewaar schuwd was, waren de vogels gevlo-j gen en lot heden zijn ze niet w zien. aan den rechter worden voorgelegd. De rijkspolitie heeft althans te Eind hoven en in den omtrek van die plaats vier processen-verbaal opge maakt, wegens liet in 't openbaar verrichten van arbeid op dien dag. ÏNUlZONDEN Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender tiiet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Reductie zich niet aansprakelijk. EEN GOUDEN FEEiST. Gisteren is het 50-jarig bestaan der Rijkskweekschool v^or ouderwijzers te Groningen feestelijk herdacht. 400 oud-leerlingen der school waren aan wezig. KERSTREDE VAN Mr. P. J. TltOELSTRA. Dinsdag hoeft Mr. Troelstra te Am sterdam voor een talrijk gehoor zijn jaarlijksehe Kerstrede gehouden. Hij wees op den oorlog en de gevechten, die in Tripolis, Perzië, Centraal Ame rika en Marokko plaats hebben en die zeer in strijd zijn met de Vredes boodschap. Bovendien in Europa zijn do mogendheden lot de tanden ge- wapend~ en een vonk is slechts nco- ditc om het oorlogsvuur weer te doen oplaaien. Dat bij de vorige crisis den strijd voorkomen is. mag toegeschre ven worden aan de groote krachtvan het vcrcenigde, strijdende socialisti sche proletariaat. Voorts leverde Mr. Troelstra eritiek op den polilieken toestand, en be sprak het ontwerp Tarief wet, de kiesreeht-quaesloe, de obstructie in do Kamer, enz. Ook wijdde spreker aandacht aan den duren tijd en oor deelde, dat blijvende loonsvorhooging voor de arbeiders noodig is. De klassenstrijd nu, politiek zoowel als economisch, krijgt een verscherpt karakter door de verscherpte overtui ging bij het proletariaat van de te genstelling tusschen de stijgende le vensbehoeften en de verminderde mo gelijkheid om daaraan te voldoen. Een belangrijke groep arbeiders heeft liet gedurende eenige jaren beter ge had, en wordt thans weer naar bene den gedrukt. Dezulken moeten nood- zakelijk-bezield zijn door een vuriger revolntionnair élan dan do arbeiders, die nog slechts bezig zijn vun onder op zich economisch een weinig op te hellen. De terugwaartscho beweging, waaraan een zekere groep arbeiders thans onderhevig is. vormt een ele ment, dut komt in het voordeel van den strijd der sociaal-democratie. De poluiek van het N. A. S. werd door spreker afgekeurd. De wijze, waarop de syndicalisti sche zeelieden hun strijd hebben ge voerd, het terrorisme, dat zij daarbij hebben uitgeoefend, liet ellendige, den arbeiders onwaardige, samen- zweerderaclitige geknoei, waarin de transportarbeiders te Amsterdam de zen zomer hun kracht hebben ge zocht, Kan van onze zijde niets an ders verwachten dan de scherpste af keuring. (Zooura een luid applaus op deze woorden geëindigd was, interrum peerde de heer Wijnkoop „Dat is er ger dan wat de bourgeoisie doet!", en ontstond er een langdurig lawaai). Aan het debat werd o. n. deelgeno men door deu heer Wijnkoop. Iu een andere zaal sprak de heer Schaper, eveneens voor een talrijk gehoor. KINDJE VERBRAND. Het tweejarige kindje van vrouw Van D., uit de Willemdriebuurt te Leerdam, is in een onbewaakt oogen- blik voorover in een kuip met kokend water gevallen. Het kind was van het hoofd tot de knieën met brandwonden overdekt. Men vreest het ergste. WERKEN OP DEN TWEEDEN KERSTDAG. De vraag, of de tweede Kerstdag, nu deze als katholieke feestdug is op geheven. in den zin van de Zondags wet nog behoort tot de algemeen ër- kendo Christelijke feestdagen, fal OUDEJAARSAVOND— NIEUWEJAARSDAG. Nog enkele dugen en 1911 behoort lol liet veileden, wij staan in 1912. Als wij denken aan den naderen den Oudejaarsavond en Nieuwejaars- dag, dan komen wij in een stemming om te willen gaan peinzen, dan ko men de beelden van liet verleden ons voor den geest en is de toekomst voor ons een vraagleeken. W" willen u geen beelden uit het verleden voor don geest halen of ver diepen in wat komen kan, een ieder zal zijn eigen gedachten hebben.... Oudejaarsavond. Nieuwejaarsdag.... het zijn heilige stonden, want zij spreken ons van komen en gaan, van tijd en eeuwigheid.... Nog slechts enkele dagen en wij staan weder aan een mijlpaal in ons loven. Lezer, hoe was uw leven en hoe zal liet verder zijn Ontheilig dien Oudejaarsavond cn Nieuwejaarsdag niet door u over te geven aan den ontheiligenden in vloed van den drank, stel u niet bloot aan den verderver van zooveel I tijdelijk en eeuwig geluk. Speel op j den Oudejaarsavond noch od den Nieuwejaarsdag met den strop, waaraan reeds zoovele kostbare le vens zijn verwoest. Bedenkt, dat alle dronkaards zijn geweest matige drinkers. Wie zal u verzekeren, dat hun lot niet eenmaal uw lot zal zijn Voorkomt het gevaar Zet 1911 drankvrij uil en begint 1912 met bet voste voornemen, om als gelieel-ont- honders mede te werken aan het welzijn van uwen zwakkeren broeder sluit u aan bij die vereeniging." waarbij gii meent bet beste thuis te ziin en helnt mede in 1912 onze stad. onze provincie, ons land te bevrijden van den vloek der drankellende, helpt mede d.on vijand van ons volks geluk te verbannen. Slaat in 1912 als geheel-onthouder! Ned. Chr. Geh.-Onthouders- Bond. Voorzitterj W. TEN BOOM. WAT 13 RHODé Van verschillende zijden komt nog telkens deze vraag tot ons, en daar wij zooveel mogelijk bekendheid wen- schcn te geven aan ons werk, verzoe ken wij u beiee.fl, óm in uw blad eon plaatsje voor ons antwoord te willen inruimen. Rhode is een verhuurkantoor, opge riclit in het belang van alle vrouwen en meisjes, die eene huishoudelijke betrekking zoeken. Degenen, die zich om eene betrekking tot Riiodé wen den, kunnen er verzekerd van zijn, dat ze geplaatst worden in eene om geving, waar haar ouders of familie leden haar met gerustheid kunnen zien heengaan want de directrice stelt zich zooveel mogelijk op de hoogte van de families, die zich om een juffrouw of meisje lol haar wen den. Daartegenover informeert zij ook grondig naar allen, die door middel van Rhodé wenschen geplaatst te worden en zij kan menig meisje, dat liekwaam voor haar vak is, en eer lijk trouw en ijverig wil zijn. aan een haar passende betrekking hel pen. Ook eerstbeginnende meisjes worden voortgeholpen. Aan dames en meisjes, die van buiten de stad ko mende bier kamers of pension zoe ken, worden gaarne de gewenschte inlichtingen verschaft. Zoo wil Rhodé zijn de betrouw bare bemiddelaarster tusschen werk geefsters en werkzoekenden, tusschen haar, die inwoning zoeken en dege nen, die kamers wenschcn te verhu ren of dames in pension willen ne men. De zevenpuntige ster op liet uit- hungbordjo aan het perceel Gedempte Oudo Gracht 59 en voorkomende bij alle door Rhodé geplaulsle adverten ties, is het teeken, dat liet werk uit gaat van de Nederlandsche Vereeni ging ter Behartiging der belangen van jonge meisjes. HET BESTUUR. een ware slachting onder do Iiaar-t leinsche armbanden. De Amsterdam- rners brachten het er minder goed af: i zij schenen deze werkwijze niet ge-1 wend en kwamen leeJijk in 't gedrang tusschen de overgebleven Haarlem mers. Daar door beide partijen een paar maal tegen de spelregels werd gezondigd, viel de juiste uitslag niet zuiver op te maken. Beide partijen liehaalden ongeveer evenveel pun ten, met een zeer klein verschil ten guristo van de Haarlemmers. Deze uitslag werd aan hot Brou werskolkje opgemaakt, waarna de troepen gezamenlijk naar Rusthoek trokken oin daar wat uit te rusten en op te frisschen. Een groote teleurstelling èn voorde padvinders èn voor het toegestroom de publiek was, dat de Postharmonie op liet laatste oogenblik haar mede werking had afgezegd wegens ziekte van eenige leden. Vaji den feestelij- ken uittocht kwam dus niet veel te recht, vooral niet, toen de terugweg daarom eenigSzins bekort werd en do Ilaarlemsohe politie geen vergunning wilde verleenen voor trommelen langs de gewijzigde route. Gelukkig was voor bet laatste deel van den weg de muziekvergunning vooraf verleend, zoodat men tenminste nog met slaan de trom voor het station aankwam. Met de herinnering aan oen welge slaagden dag ondernamen de gasten te vier uur de terugreis, nadat met een „tot weerziens" afscheid genomen was. üemengd Nieuws PANIEK IN EEN BIOSCOOP THEATER. Verschrikkelijke tooneelen hebben zich op den tweeden Kerstdag in den avond afgespeeld in een bioscoop theater in het Oosten van Berlijn. Dit theater, van het gewone pijpen-: la-modcl, maar voldoende voorzien van uitgangen en gangen tusschen en opzij van de banken, was zoo meldt de „Hbld "-berichtgever be zet door ongeveer 200 personen, onder wie vele kinderen. Een film geraakte in brand, door de schuld van den man, die het apparaat bediende, un die in eenigszins aangeschoten toe stand schljitf gerookt to hebben. De zaal werd even fel verlicht cn een scherpe walm vulde het looneei. liet personeel wilde het eloctrisehe licht inschakelen, maar de leiding bleek doorgebrand. Alles zou echter goed afgeloopen zijn, daar het vuur direct gebluscht was, wanneer niet een man in het publiek plotseling was gaan schreeuwen brand brand Het personeel trachtte de orde te herstellen, maar te vergeefs. Allen renden naar den uitgang on de drie noodde uren. De menschen sloegen op elkaar iu, renden elkaar overhoop. Vele menschen geraakten op die ma nier onder den voet. Overal klonk ge schreeuw cn gejammer. Op straat stonden onmiddellijk honderden voor de zaal, die zoo opdrongen, dat don naar buiten vluchtenden de wee ver sperd werd. Twee nooddeuren gaven toegang tol een kleine binnenplaats, vanwaar men door oen kelder de straal bereiken kon. Helaas zagen de menschen dezen weg niet, om in vei ligheid te komen. Dus drongen zij terug naar liet theater en bij den uitgang stieten de twee richtingen op elkaar. Inmiddels was politie en brandweer gekomen, die de menschenkluwcn in de zaal trachtten te ontwarren. Het zag er verschrikkelijk uit. Overal la gen gewonden op den grond, velen werden bewusteloos, weer anderen schreeuwden van pijn. Tusschen de menschen lagen omgevallen banken en stoelen, gescheurde kledingstuk ken, gebroken stokken cn parapluies. De zaal werd veranderd in een zie kenhuis, maar de scherpe walm was oorzaak, dat de gewonden elders on- dergebracht moesten wwiden. Twee( kinderen stierven tijdens het trans port, een meisje van 11 en een jongen' van zes jaar. Zes kinderen en een vrouw ziin ejpstig gewond. De politie tracht te weten te ko men, wie de personen geweest zijn, j die, opdringend, zoo brutaal de men schen sloegen die vóór hen waren, I waardoor de algemeene verwarring; zoo groot werd. De vertooner van de lichtbeelden is gearresteerd, omdat hij door onvoorzichtigheid brand ver- i oorzaakte en na het uitbreken van den brand zijn standplaats verliet, zonder pogingen te doen om het vuur te bïusschen. De inrichting van dej zaal voldeed volkomen aan de tischenj door politic en brandweer gesteld. LIJKENSCHENDING IN SERVIë, In den nacht zijn tut nu onbekende j mannen de graftombe der Kara-j georgewitsi binnengedrongen, waar de voorouders begraven liggen van den tegenwoordigen koning van Ser vië. De inbrekers namen het hoofd van het lijk van prins Alexander mee, maar verloren iu liun haast de on derkaak. Men vermoedt, dat dezo lijkenschenders Serviers zijn, die op dezo wijze wilden demonstreeren te gen de dynastie der Karageorgewilsj. De kostbaarheden in de tombe zijn niet gestolen. DUBBELE MOORD EN BRANDSTICHTING. Gisteren werd te Londen de brand weer gealarmeerd voor een brand in Hambitry Street in het East-End. In de achterkamer van een restaurant werden de lijken gevonden van den eigenaar van het restaurant en van zijn vrouw die beiden doodgestoken waren. Klaarblijkelijk had de moor-' denaar na de daad het bed in brand gastokep. De politie stelt een onder zoek in. Best Bakmeelper 5 c ns 7, 8, 10 en 12 cent Best Gruttemeel 8, 10 en 12 Rozijnen zonder ditten 25, 30 en 35 Krenten (kleine) 16, 18 en 20 Sucade Groote Rozijnen met dit Fijne Snippers p Versche Koningsgist 1ste soort Bak- of Raapolie lste soort Boterolie Roode Bessenwijn Witte Bessenwijn Frambozenwijn Aardbeziënwijn Meiwijn Bisschopwijn Frambozenlikeurzonder Kersenlikeur alcohol. Frambozen, Grenadine,Limo- Citroen en Sinaasappel,nade Dedjo, Alcoholvrije Cacaodrank 55 Cacao-Poeder 24, met Vanille 20, 16 en 14 cent per on^ Chocolade-Poeder12, 10 en 9 Zoolang de voorraad strekt ontvangt een ieder die voor minstens 75 cent aan boodschappen besteedt een fraaien KALENDtR Cadeau. (Suiker niet mede gerekend). P. A. SWEERTS. 30, 35 en 40 15, 20 en 25 ons 7cent 6 liter 35 cent 50 r fl. 32, per fl. 16 cent 35, 18 33, 'It 19 35, 18 38, 19 45 25, 14 H 50, 25 Prima Bakmeel, 32'., oent bij 5 pond. bij Gerard Walker,Colensostr.50 Schoten, bij Haarlem. toch niet te vragen om geregelde toe zending onzer Beursberichten, het is in uw belang en zij kosten U niets Haarlem: Kindarhaisslngsl 68. - Incssso's - SÉ Qepcsit GROOTE MARKT 31. HAARLEM. Telefoon 783. HOFLEVERANCIER. Sport en Wedstrijden KENNEMER PADVINDERS. Op den 2en Kerstdag had de aan gekondigde gemeenschappelijke oefe ning van de Kennemer Padvinders met de Padvinders uit eenige andere steden plaats. Het ongunstige weer deed eerst vermoeden, dat er van de goheele oefening niets terecht zou komen, en was oorzaak van het weg blijven van vele deelnemers, doch per slot van rekening viel er alleen 's mor gens een regenbui op een vrij on schuldig tijdstip en had overigens den geheel en dag het weer niet mooi er gewenscht kunnen worden. Reeds op den len Kerstdag kwamen dertig Zaandammers liier, die den nacht doorbrachten in een stroolo- gies, welwillend aangeboden door den beer Paulen, stalhouder alhier. Het was de eerste maal. dat deze jon gens aldus kampeerden, terwijl cij bovendien juist vóór zij 't nachtkwar tier betrokken, getuigen waren van het uitbreken van een brand op den Kruisweg geen wonder <lus, dat liet lang duurde vóór de gewcnschte stil te in het logies verkregen werd. en zoowel deze padvinders als de koeien beneden lien oen weinig rusligen nacht doorbrachten. Dinsdagmorgen trokken de onge veer 209 deelnemers afdeelingsgewijze naar de duinen achter Kraantje-Lek. Do Haarlemmers bezetten hier een kampterrein, en de andoren tracht ten dit te vinden en te veroveren. Om streeks elf uur ontdekten do Zaan dammers de kampvlaggcn en oen uur later de Amsterdammers, die van de richting Aordenhout uit hun aanval ondernamen. De Zaandam mers stormden met vuur op bun te genstanders in, wisten een paar vlag gen te veroveren en veroorzaakten

Haarlem's Dagblad | 1911 | | pagina 9